1869. N°. 27. 3a Woensdag 3 Maart. l V i BEKENDMAKING. nationale militie. BINNENLAND. BUITENLAND. I. m HELDËRSCHE "■jjr M MEI WEIMEPEK COURANT, „Wij huldigen het goede." re. Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zatürdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. M franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. se' Donderdag den 4 dezer vertrekt de Oost- Ie. Indische mail over Southampton. :tn ssj BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de Militieraad van het derde district in Noordhollnnd de eerste zitting zal honden te HOORN, en «el zooverre deze gemeente be treft op WOENSDAG den TIENDEN MAART 1869, des voormiddags half tien ure. In deze zitting wordt uitspraak ^gedaan omtrent: De verschenen Vrijwilligers voor de Militie; De Lotelingen die redenen tot vrijstelling hebben ingediend; De Lotelingen in de artt. 55 en 56 der wet op de Nationale Militie bedoeld; Alle overige Lotelingen. Volgens artikel 88, in verband met nrtikel 92 der bedoelde wet, MOET voor die zitting verschijnen: 1. De Vrijwilligers voor de Militie: 2. De Loteliog die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of gemis van de gevorderde lengte. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HelderSTAKMAN BOSSE, Burgemeester. den 1 Maart 1869. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 2 Maart. De jongste dagen zijn schaarsch in het leveren van staatkundige nieuwstijdingen. Het meest belangrijk is Spanje nog altijd, dat nu zeker niet lang meer zal behoeven te wachten op een bepaalden regeringsvorm. Het liedje: „wie zal nu onze Koning zijn?" zou daar niet ongepast zijn in den mond der bevolking. De republi keinen zijn er wel 't meest nieuwsgierig naar, wie er aan 't hoofd der regering zal komen. De maarschalk Serrano heeft voorloopig de teugels van 't bewind aanvaard en de verklaring afgelegd, dat de tegenwoordige ministers door hem worden behouden. Hij heeft de verzekering gegeven, dat de regering gehecht blijft aan de be ginselen door de revolutie voorop gezet, en dat zij weuscht zoo spoedig mogelijk derregering eene definitieve staatsregeling te bezorgen. Op de reeds zoo dikwijls gedane vraag: zal Frankrijk ontwapenen? geeft de Moniteur ie VArmee het categorisch antwoord: neen. Dit half—officiëel blad behelst een artikel, waarin de oorlog verdedigd wordt, en dat dus lijnregt in strijd is met de tallooze malen gegeven verzekeringen van vredelievendheid. Het opstel, dat natuurlijk niet onopgemerkt kan of mag voorbijgegaan worden, eindigt aldus „Frankrijk wordt niet door begeerlijkheid geleid en wil de rust en orde van Europa niet storen, maar Frankrijk wil niet ontwapenen, omdat zijn roem ligt in den luister zijner wapenen, omdat het niet vergeten zal wat het te danken beeft aan zijne dappere troepen, en in Europa den roem zal weten te handhaven, dien zijne soldaten hem verschaft hebben." Dezer dagen worden de manschappen, behoorende tot de dd. Schutterij alhier, van kleeding en wapens voorzien. Naar men ons verzekert, zal nog in deze maand eene algemeene inspectie van het korps plaats hebben. Men deelt ons mede, dat door hh. onderofficieren der Schutterij eene societiet is tot stand gebragt. De heer Joh. Dyserinck zal op morgen, Woensdag, des avonds ten half zeven ure, in het kerkgebouw der Doopsgezinde Gemeente alhier, eene voorlezing houden over het onderwerp„Het getuigenis des Heiligen Geestes in den Christen de eenige grondslag voor zijne erkenning van de waarheid in den Bijbel." Vrijdag avond a. s., ten half acht ure, zal in het gebouw voor volksvoorlezingen in de Nieuwstad als spreker optreden, de heer H. J. Schujjt. Naar wjj vernemen is Zondag jl. het bestuur der gemeente uitgenoodigd om de alhier opgerigte K. C. bewaarschool te bezig- tigen en bestaat daarvoor ook voor belangstellenden gelegenheid gedurende deze week, iederen namiddag van 3 tot 6 ure. De stoker van den spoortrein, welke gister voormiddag ten 11.50 alhier is aangekomen, heeft nabij Schagen het ongeluk gehad van de locomotief te vallen, tengevolge waarvan zijn beide beenen werden verbrijzeld. De ongelukkige verkeert in een treurigen toestand. Heden morgen is aihier in het Groot Noordhollandsch Kanaal een ligter, geladen met katoen, bg den hevigen wind omgeslagen. Het ongeluk schijnt geweten te moeten worden aan te groote belasting van het vaartuig. De opvarenden zijn allen gered. De heer A. R. J. Cramerus, oud lnit.-kol. comm. der Schutterij te Batavia, is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Tot directeur van het postkantoor te Zwolle is benoemd de heer E. J. C. Greven, thans commies der posterijen 1ste kl.j tot commies der posterijen 1ste kl., de heer C. baron de Vos van Steenwgk, thans commies 2de kl.j tot commies 2de kl., de heer A. van Hamel, thans commies 3de kl.; tot commies 3de kl., de heer H. Eekhout, thans surnumerair. De Fereeniging tot bevordering van Christelijk Nationaal School onderwijs te Purmerende is als regtspersoon erkend. l)e minister van Marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, met wijziging der advertentie voorkomende in de Staats courant van 7 en 8 Junij, dat in het jaar 1870 een vergelijkend examen zal worden gehouden voor drie plaatseo van adsp.-ingenieur bij de Marine, volgens het programma en de verdere voorwaarden, iu de boven aangehaalde advertentie medegedeeld. Gedurende het jaar 1868 zijn van de landmagt en van het corps mariniers gedeserteerd 90 manschappen, waarvan 17 zijn gearresteerd of zich vrijwillig hebben aangemeld. Van de overigen is nog niets stelligs bekend. Naar de Stoompost verneemt, zullen in den loop van het jaar waarschijnlijk in de volgende plaatsen rijks-telegraafkantoren worden opgerigt, als: te Workum, Makkum, Grouw, Gorredijk, Dragten, Doesburg, Monnikendam, Weesp, Sluis, Tholen, Bruinisse, Wateringen, Monster, Naaldwijk, Geertruidenberg, 's Gravesaude, Medemblik en Hansweert. Tusschen Almelo en Zwolle en tusschen Tiel en Nijmegen zullen nieuwe telegraaflijnen worden aangelegd; waarschijulijk zullen dien ten gevolge in de voornaamste gemeenten, aan die geprojec teerde telegraaflijnen gelegen, insgelijks telegraafkantoren worden gevestigd. Naar het Dagblad verneemt, zal in de uniform der generaals bij het Nederlandsch leger eene geheele wijziging worden gebragt. Tevens verzekert men, dat de epauletten, die thans nog door de officieren bij het reg. grenadiers en jagers, in groot uniform, worden gedragen, zullen worden afgeschaft. Men verzekert, dat de steek zal worden vervangen door een kolbak, de uniformjas door een attilla, rijk met goud galon bezet. De uniform zou zeer nabij komen aan die van Zr. Ms. adjudanten. De epauletten, die alleen nog de officieren van het reg. grenadiers en jagers in groot tenue dragen, zullen vervallen. In de zitting der Tweede Kamer van jl. Zaturdag, is de begrafeniswet aangenomen met 41 tegen 22 stemmen. In de zitting van gisteren is discussie gevoerd over de Rijnvaart- acte, die na weinig tegenstand is aangenomen met 51 tegen 4 stemmen. Tegen Donderdag is aan de orde het ontwerp judicieele boeten en tegen Vrijdag dat tot wijziging der consessie van den SamaraDg- spoorweg. De heer Reindcrs, lid der Tweede Kamer van de Staten- Generaal, is jl. Woensdag op zijn landgoed Groot-Zeewijk, in Groningen, in den ouderdom van 78 jaren overleden. De overledene was het oudste lid in jaren van de Tweede Kamer, waar hij sedert 14 Febr. 1849 onafgebroken zitting heeft gehad. De liberale rigting wier beginselen hg met groote innigheid van overtuiging was toegedaan, verliest in hem een krachtigen steun. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict Zuidhorn, noodzakelijk geworden door het overlijden van den heer G. Reiuders, is bepaald op 24 Maart a. s en de herstemming, indien noodig, op 7 April daaraanvolgende. De met roem bekende letterkundige dr. Justus Hiddes Halbertsma, gewezen leeraar bij de Doopsgezinde gemeente en lid van velerlei binnen- en buitenlandsche geleerde genootschappen, is jl. Zaturdag morgen te Deventer overleden. De heer R. C. Sloos, gepens. kapt. ter zee, die in het hoofd- kiesdistrict Schagen voor het lidmaatschap der Provinciale Staten herhaaldelijk is aanbevolen, heeft voor die candidatuur bedankt. Beroepen te Groningen ds. J. J. Ploos van Amstel, te Ridderkerk; bij de Rem. Geref. Gem. te Utrecht ds. J. H. Maronier, pred. te Leidenbedankt voor het beroep naar Vlissingen door ds. E. J. van Wisselingh, te Haarlemmermeer. Door de Hollandsche Spoorwegmaatschappij werd gisteren in het stationsgebouw te Amsterdam publiek aanbesteed: het maken van geplaveide trottoirs, op de stations Helder en Alkmaar. Aan genomen door den heer Vos alhier, voor de som van 3789. Jl. Zondag morgen is achter de Koog op Texel gestrand de Noordsche bark Immanuel, kapt. Christensen, van Frederikshal naar Liverpool, met hout naar eene Fransehe haven. De equipage, bestaande uit 12 man, is door de reddingboot, schipper T. Mets, behouden aan wal gebragt. Het schip zit reeds masteloos en een deel der lading, hout, ligt op strand. Eerstdaags, bet juiste tijdstip schijnt nog niet bepaald, zal te Alkmaar eene bijzondere school voor meer uitgebreid lager onderwijs, tevens kostschool, voor Roomsch Katholieken worden geopend, onder directie van den heer P. N Kooien, thans hoofdonderwijzer te Zevenbergen. De vrouw van een beambte van den Nederl. Centraal-Spoorweg te Utrecht is den 19 Febr. 11. van een zoon bevallen, en omreden hij de eenigste op dien dag geboren zoon te Utrecht was, heeft de bedoelde beambte aan Z. M. den Koning geschreven, met verzoek zijn zoon te mogen laten doopen met den naam Willem Frederik. Z. M. de Koning heeft dat verzoek toegestaan en den beambte een geschenk van honderd gulden gezonden. Het jongentje, hetwelk in de afgeloopen week op de werf van den heer Reise, onder Kralingen, door een geweerschot getroffen werd, is jl. Zondag avond ten zes ure aan de gevolgen daarvan overleden. Wat niet veel zal gebeuren, is, dat iemand, die reeds meer dan eene week begraven ligt, toch nog met flinke meerderheid tot dijksvol- magt gekozen wordt, zooals dezer dagen te Wijmbritseradeel c. a. plaats had. De zaak is deze: Na de eerste verkiezing van volmagten moest er eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren M. W. Oppedgk I en H. R. Boschma. Intusschen kwam de heer Boschma te sterven de wet hierin niet voorziende, zoo moest de stemming toch plaats i hebben, en daar de meerderheid den heer Oppedijk niet scheen te willen, zoo werd toch wijlen de heer Boschma gekozen, om zoo een nieuwe verkiezing te verkrijgen. In Drenthe heeft men veel overlast van de vossen, van daar j dat er voortdurend jagt wordt gemaakt op dit schadelijk gedierte. In een Antwerpsch dagblad komt het berigt voor, dat eene commissie van Belgische ingenieurs, door den minister van buiten- landsche zaken geraadpleegd, thans ook, overeenkomstig het gevoelen der Nederlandsche ingenieurs, als hare meening heeft te kennen gegeven, dat de afdamming der Schelde wel verre van nadeel te doen, eene wezenlijke verbetering van het vaarwater van Vlissingen tot Antwerpen heeft te weeg gebragt. Het Belgische gouvernement heeft dezer dagen aan de Kamer i te kennen gegeven, dat het den tijd nog niet gekomen achtte, om met de republikeinsche regering van Mexico in officiële betrekking I te treden. De heeren Troplong en Lamartine zgn te Parijs in den nacht van Zondag op Maandag overleden. In de Fransehe straf-kolonie op Calédonie heeft eene ver schrikkelijke gebeurtenis plaats gehad. Zes mariniers en 19 arbeiders gingen 6 Oct. 1868 hout halen in een bosch der Ouébias. Gedurende den maaltjjd, dien zij onder het werk hielden, hadden de soldaten de geweren in rotten gezet, zonder dat iemand er de wacht bg hield. De vijandige wilden, die hen bespiedden, maakten zich onverhoeds van de wapens der Franschen meester en velden daarna deze met hunne bijlen, om op huone beurt een maaltgd te houden, maar van menschenvleesoh. De heer Gladstone heeft gisteren in het Huis der Gemeenten zijne wet ingediend, welke strekt om de staatskerk in Ierland op te heffen en om in de tijdelijke behoeften dier kerk te voorzien. De minister heeft bg die gelegenheid gezegd, dat het vraagstuk eigenlijk reeds door de algemeene verkiezingen en door het aftreden van het vorige ministerie beslist was en daarbij gevoegd, dat de voorgestelde maatregel met den geest des tijds overeenkwam. Blijkens een te Londen ontvangen berigt van de westkust van Afrika, is den 26 Dec. 11., gelijk reeds langs telegrafischen weg is gemeld, te Quisembo een kruidhuis in de lucht gesprongen, waardoor groote schade werd veroorzaakt en tal van menschen het leven ver loren. Het schijnt, dat de Hollandsche agent het kruidhuis had geïnspecteerd om order te stellen op eenig nat geworden kruid, dat in de zon werd gedroogd. Terwijl men hiermede bezig was, keerde hij naar de factorg terug, het kruidhuis aan de zorg van een timmerman overlatende. De agent was juist de factorg binnen getreden toen de uitbarsting plaats had, waardoor de timmerman en 33 inboorlingen werden gedood. Door den daarop volgenden brand werden de Hollandsche factorg en twee Fransehe factorijen vernield. De schade wordt geschat op 100,000 p. st. Den 26 Febr. werd te Londen een slagter uit Suffolk tot drie maanden dwangarbeid veroordeeld, omdat hij vleesch ter markt had gebragt, dat ongeschikt was tot voedsel. De nieuwsbladen kondigden dezer dagen aan de aankomst te Londen van mej. Anna Swan van Nova Scotia, oud twintig jaar, lang acht voet een duim en zeer evenredig. Dr. Balling, die met andere personen een bijzonder bezoek bg haar aflegde, beweert dat de dame nog groeijen kan. Miss Swan is van Icrsohen oor sprong, zooals vele reuzen die zich in den laatsten tijd vertoonden, en het is dus een uieuw bewijs, dat grootte en schoonheid van ligchaamsbouw eigenaardigheden van het Iersche ras zijn. De Keizer van Oostenrijk heeft vergund, dat alle militairen, van soldaat tot sergeant-majoor, die aan matige bijziendheid lijden, zoowel in als buiten dienst brillen mogen dragen. Alleen bij de jagers, de cavallerie, de veld- en vesting-artillerie mogen geene bgziende recruteu worden toegelaten. Portugal heeft de slavernij ook afgeschaft. Het beginsel van menschelijkheid, dat aan dit besluit heeft voorgezeten, heeft nu in alle staten van Europa gezegevierd. In de zitting der Spaansche Cortes van 23 Febr. heeft, geljjk VIndépendance meldt, een der leiders van de republikeinsche partij, de heer Figneras, aan de ministers de vraag gedaan, of zjj het allen eens waren ten aanzien van den persoon, aan wien de natie de kroon behoorde op te dragen. Nadat de minister van koloniën daarop een toestemmend teeken gegeven had, heeft Figueras den maarschalk Prim nitgenoodigd, zjjne meening aan de vergadering te doen kennen over de vraag, of hg de troonsbestijging van een Bourbon, afstammende van een broeder van Lodewgk XIV, als eene mogelijke zaak beschouwde. Deze tweede vraag is onbeantwoord gebleven. De Madridsche correspondent van het blad leidt daaruit de gevolgtrekking af, dat de maarschalk Prim de candidatnur van den Hertog van Montpensier insgelijks toegedaan is, en dat bjj gevolg thans al de leden van het Voorloopig Bewind de verheffing van dien Prins op den Spaanschen troon zouden wenschen. Naar men verzekert zal eerstdaags aan de grondwetgevende Cortes het tweeledig voorstel worden gedaan: 1. te verklaren dat Spanje zal hebben een eenhoofdigen regeringsvorm, en 2. de kroon op te dragen aan den Hertog van Montpensier (hem zeiven, niet, gelijk men beweerde, zijnen zoon). In de memorie van toelichting bij dit voorstel zal gewezen worden op het gevaar, waaraan de ondernemingen der Carlisten en Isahellisten het land blootstellen, en tot wier beteugeling een sterk gezag noodig is. Overigens is de Hertog van Montpensier de eenige ernstige candidaat, daar de Koning van Portugal en zijn vader, Koning Ferdinand, beide ver klaren, dat zg de Spaansche kroon niet kunnen aannemen zonder Portugal in moeijelijkheden te brengen. Wie zou uiet gaarne bevrijd zijn van den last om belastiog te betalen! Weet gij daar een middel op, vraagt gij. Ja, en een afdoend middel ook. Ga slechts als landverhuizer naar de Pyreueën en ga wonen in het vorstendom Monaco. Het volgend berigt zal misschien den lust daartoe bg u aanwakkeren. In het kleine Monaco zgn alle belastingen afgeschaft, zelfs de nog verschuldigde behoeven niet opgebragt te worden. Dit is het gevolg van het spel. Het moge vreemd klinken, maar het is toch zoo. De behoeften worden gedekt door de opbrengsten der speelbank Monaco. Het zijn dus de vreemdelingen, die het kleine rgk onderhouden. Eene correspondentie van Monaco deelt eenige bijzonderheden mede waaruit de goede indruk blijkt op de bevolking gemaakt door de afschaffing van de belastingen. De bekendmaking daarvan had naauweljjks plaats gehad of ieder wist het. Ieder wenschte zich geluk in een zoo bevoorregt land te wonen en betuigde zijn innige dankbaarheid jegens den souverein. Weldra wapperden de vlaggen uit alle huizen en 's avonds had eene algemeene illuminatie plaats. De gewapende magt verzamelde zich en bragt eene demonstratie aan den Vorst, onder de kreten van „Leve Karei IIII" De gansche bevolking was op de been. Het cassino-orkest bragt vervolgens eene serenade. Het hof vertoonde zich daarbij i» de galerij van het paleis. Later kwam de kapel van Monaco op hare beurt en voerde het volkslied en andere stukken nit. Hierop volgde een groote taptoe met flambouweD en muziek, terwijl vuurpijlen de lucht doorkliefden. Monte-Carlo heeft den volgenden dag gevlagd en geïllumineerd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1