N-.37. Vrijdag 26 Maart. 27 Jaar|a®f BINNENLAND. )nen. BUITENLAND. 3-' lS| HELDERSCHE \s. NIEUWEDIEPER COURANT, „W ij huldigen het goed e." 3ME2£aMen2K^aflBE«^^t^xMXmcxCimttyilZ«yt2k:-. - .at-MdUMSSd Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- cq Zaturdag namiddag. T'!Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. •■1 franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BA K K E li Gz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Ad verten tienVan 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. I Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. HELDER an NIEUWEDIEP, 25 Maart. Io het Engelsche Lagerhuis is eergisteren aangenomen (Ie wet ..i» afschaffing der staatskerk in Ierland. Eene meerderheid van 7" 118 stemmen (368 tegen 250) verklaarde zich voor de opheffing van li ene ongeregtigheid, wier lang bestaan het anders zoo vrijzinnige Ingeland niet tot eer verstrekt. De republikeinsche partij in Spanje zet alles in beweging om de e-enpartij in het naauw te brengen. Reeds bij de jongste oproe- ||e tooaeeleu te Xeres was de conscriptie het voorwendsel der Miufclnsten. Jl. Maandag sloeg men te Madrid weder op hetzelfde Zinbeeld, maar thans op eene hoogst indrukwekkende wijze. Het bekend, hoezeer de gedwongen opschrijving voor de krijgsdienst lerheid bn de moeders is gehaat, omdat zij, hare zonen eischende, het moederlijk gevoel trotseert. Niet minder dan 300 vrou- hielden op genoemden dag een optogt door de straten der stad gaven openlijk te kennen hunnen afkeer van de gehate conscriptie, geschiedde onder toeloop van duizende nieuwsgierigen. Een lid Cortes (van welke staatkundige rigting is niet moeijelijk te j) gaf aan de dames den raad, om de vergaderzaal der wet- jevende magt binnen te dringen en daar de afschaffing der gehate «ski.stelling met kracht te eischeri. De vrouwtjes bragten nu zelfs werk 12(1 isn den winkel voor het ministerie van oorlog, dat de leden van let vrijkorps en het garnizoen van Madrid onder de wapens riep, 30 nLjm de vergaderiog der Cortes te bevrijden van een lastig bezoek per'ian vrouwen, waarmede, vooral in dit geval, weinig te delibereren Een republikeinsch lid bragt in de vergadering de sprake; hij keurde haar niet goed, doch de conscriptie met zijne staatkundige vrienden, evenzeer te haten, luidruchtige vrouwen daarbuiten. De laatste berigten uit Madrid, dd. 24 dezer, luiden: enfllj #De commissie voor de constitutie zal heden avoud haar ontwerp 3fiii de Cortes indieuen. De grondbeginselen van die constitutie zijn '«C e° welks leden door de Provinciale Raden, 3ola:"'n monarchale regeringsvorm, twee Wetgevende Kamers; een Senaat, en eene Kamer van Afge- laardigden, welker leden door middel van het algemeene stemregt ikozen zullen worden; vrijheid van drukpers en van vereeniging. Volgens de Imparcial, zal de eerlang te sluiten leening van één milliard alen worden uitgegeven in buitenlandsehe schuldbrieven." Zr. Ms. stoomschip Leeuwardenkomm. kapt. ter zee de Ruijter 297'yde Wildt, is den 7 Febr. jl. van Batavia naar Nederland vertrokken. biji_ Zr. Ms. stoomschip Curaqao, komm. kapt. ter zee van Gogh, n Xnjs den 1 Febr. van Japan te Batavia aangekomen, fistj Naar wij vernemen, zal het vergelijkend examen, voor de htnik,ervuliing der vacante betrekking van hoofdonderwijzer aan eene p' .der openbare scholen in deze gemeente, plaats hebben op Dingsdag ,ed 0; 30 Maart e. k. zal wel algemeen worden erkeod, dat het bezit van een muziekgezelschap in eene gemeente van veel belang is en dat van zoodanige vereeniging door allen, die daarop invloed jMngunnen uitoefenen, behoort te worden gewaardeerd en ondersteund. 'Het is daarom dat we, met het oog op Concordia, onzen mede- zen. ingezetenen aanbevelen, om van hunne belangstelling te doen blijken d. Noor de inteekenlijst, die eerstdaags zal circuleren, niet oningevuld Pr'j®lerug te geven. We vertrouwen dat ieder gaarne iets bijdraagt tot instandhouding van een gezelschap, dat zeker aanspraak heeft op [algemeene ondersteuning. Ter aanbeveling van de gevraagde geldelijke ondersteuning wordt den inteekeoaren aangeboden de gelegenheid om van een paar '-Concerten en van eenige algemeeue repititiën te profiteren. Wij herinneren verder ter aansporing om de gedane uitnoodiging S^te schragen, aan het vroeger hier bestaan hebbend gezelschap J„ Vriendschap en Toonkunstwelks te niet gaan algemeen werd 3 1. betreurd. En eindelijk wijzen we op de ijverige bemoeijingen van den heer Egbers, om de oefening dezer vereeniging te leiden. Men deelt ons mede, dat gisteren te Huisduinen door de policie onderzoek is gedaan naar de mishandeling van een kind, """een knaapje van ongeveer 6 jaren, door zijne stiefmoeder. De vrouw was uitgegaan en had het kind gedurende hare afwezigheid eene ndil '1'aat8 0Dder de bedstede aangewezen, waar het meermalen langer of korter tijd moest vertoeven. De buren, met het lot van het ongelukkige knaapje bewogen, moeten de zaak hebben kenbaar ge- r rjj maakt aan de policie, die het kind voorloopig aan betere verzorgers f jj heeft toevertrouwd. j De algemeene vergadering van het Nederlandsch onderwijzers- i genootschap zal dit jaar gehouden worden te 's Gravenhage, den ,33. 29 en 30 Julij e. k. Onder meer andere aangelegenheden zal in deze vergadering in behandeliug worden gebragt eene mededeeling 0p van het hoofdbestuur betreffende hare houding tegenover de steeds icbt: '"noemende schoolwet-agitatie. In eene circulaire aan de leden, te«egt het hoofdbestuur, na gewezen te hebben op hare verpligting om nevens de handhaving der vrijheid van het bijzonder onderwijs 'r de neutrale openbare school te helpen verdedigen, het volgende: «Wij hebben in den laatsten tijd, ten gevolge der omstandigheden, allengs onze gereserveerde houding verlaten. Wy hebben onze maat- ilsregelen genomen om, in de aangenomen rigting voortgaande, verder i' ?aar Se'a"g van omstandigheden op te treden tot bestrijding der beweging en tot verdediging van de hoofdbeginselen onzer schoolwet; j de wijze en de gelegenheden van handelen wenschen wij echter aan j onze]eigene beoordeeling overgelaten te zien; dat het geschieden zal bedachtzaamheid en bezadigdheid, daarvoor moge ons tot ~,usrer '1 deze zaak gehouden gedrag tot waarborg strekken. „•ij 'en einde daarbij echter met vertrouwen en nadruk te kunnen S i optreden, verlangt het hoofdbestuur van de algemeene vergadering .gij a| of niet goedkeuring van de aangenomen houding en de te volgen J Men verneemt, dat Z. K. H. Prins Alexander, tweede zoon di "on HH. MM. den Koning en de Koningin, a. s. Vry-lag, voor M den hofprediker, ds. G. Ruitenschild, zijne geloofsbelijdenis zal Ir-! «neggen. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat het gedeelte Mariniers, thans in garnizoen te Vlissiugen, bestaande uit de 5de en 7de coinp. van genoemd corps, gecommandeerd wordende door den majoor J. J Soer, met 1 Mei a. 3. te Rotterdam garnizoen zal houden. Bij het centraal comité van den Nederlaudscheu Weerbuar- heidsbond is dezer dagen het belangrijk berigt ontvaugen, dat het Z. M. ouzeu geëerbiedigde:) Koning heeft behaagd een blijk van IIDs. hooge ingenomenheid met het streven van dien Boud te verleeneu, door voor den in de maand Augustus e. k. te houden tweeden nationalen Soherpsehutters-wedstrijd als eersten korpsprijs voor de Weerbaarheids-Vereeuigiugen, leden van den Bond, uit te loven twintig Remmington-gewereu met toebehooren en de daarvoor bestemde patronen. Utrechtsch Dagblad.) De minister van Oorlog heeft, met terzijdestelling en intrek king van al de vroeger ter zake gegeven voorschriften, het onderwijs bij de corpsen infanterie - met uitzondering van het instructie- bataillon, alwaar de wetenschappelijke cursus op den legen woord igeu voet blijft bestaau - te rekenen vau den 1 Oct. a. s., geregeld als volgt: ten einde de onderofficieren der infanterie in staat te stellen om de voor den rang van 2den luitenant vereischte kundigheden te verkrijgen, zal bij de corpsen wetenschappelijk ouderwijs worden gegeveu. Zij, die daaraan deelnemen, worden in twee klassen ver deeld; de tweede klasse geniet onderrigt van den staf vau het regiment; de eerste klasse wordt, ter opleiding voor het officiers- examen, jaarlijks den 1 Nov. ingedeeld bij den staf van het 2de en bij dien van het 5de regiment te Breda en te '3 Hertogenbosch. Voorts zal bij de onderdeelen der corpsen, mits ter sterkte van een bataillon en daarboven, uitgebreid lager-ouderwijs worden gegeveu. De minister beeft een en ander, door middel van eene circulaire van den 15 dezer maand, aan de commanderende officieren der corpsen infanterie medegedeeld. Het voorloopig verslag, betreffende het onderzoek in de aftlee- lingen van de Tweede Kamer der Stateu-Generaal vau het wetsontwerp tot herziening der kiestabel, is thans opeubaar. Aan dit vrij uit gebreid rapport ontleenen we deze opmerkiugen: Onderscheidene leden achtten de behandeling van dit ontwerp, met het oog op de zoo nabij zijnde verkiezingen voor de Tweede Kamer in Juuij aanstaande, ontijdig. Aan deze opmerking knoopte zich vast de iieriunering, dat in den loop dezes jaars de gewone lOjarige volkstelling moet plaats hebben en dat eerst daarna het cijfer der bevolxing van de gemeenten met juistheid bekend is. Vele leden uitten den wensch dat, tegelijk met de herzieniug der kiestabel mogt worden over gegaan tot wijziging van onderscheidene bepalingen der kieswet. Een groot aantal leden dror.g ter tegemoetkoming aan op den zich steeds meer opeubarenden wensch naar algemeen stemregt, aau op verlaging van den census. Het voorstel tot vorming vau een nieuw hoofdkiesdistrict in Noordholland Zaandam-lokte vele bedenkingen uit. Sommige leden wilden de Zaanstreek in plaats vau zoo als nu, met Haarlem, rnet Amsterdam vereenigen. Anderen wilden Zaandam bij Haarlem doen blijven en de overbevolking in dien omtrek ten nutte maken voor de vorming vau eeu nieuw kies district, waarvan Haarlemmermeer of Kruisdorp de hoofdplaats zoude zijn. Eindelijk waren er nog leden, die drie enkele kiesdistricten (ieder district één afgevaardigde) wilden gevormd hebben Zaandam, Haarlem en Haarlemmermeer. Ter beroeping van eeu predikant, ten gevolge van het bedanken van ds. v. d. Linden, te Zeveubergen, heeft het kiescollegie der Herv. gemeente te Alkmaar, in zijne den 23 dezer gehouden vergadering, het volgende twaalftal geformeerd: Eigemau te Delfshaven, Hogerzeil te Veenendaal, v. d. Liudeu te Zevenbergen, van Dijk te Hilversum, Montagne te ter Aar, Smits te Hellevoetsluis, v. d. Bijtel te '3 Gr. Capelle, Creutzberg te Maarssen, Gunuing te Leiderdorp, Nonhebei te Muideo, Rutgcrs te Brummeu eti v. VNisseliugh te Haarlemmermeer. De 6 eersten zijn op het zestal en de 3 eersten op het drietal geplaatst. Bij de toekenning vau subsidie voor het R. K. armbestuur te Alkmaar werd door dat bestuur voor 1869 eene verhoogiug tot 2500 verlangd, terwjjl de raad slechts 1099 wilde verleeneu. Het armbestuur heeft daarop geweigerd die subsidie aan te nemen, en besloten geen verdere bedeeliug te verstrekken aau armen en behoeftigen beneden ÖOjarigen ouderdom, die verwijzende naar het aigemeen burgerlijk armbestuur. Door den raad is ten gevolge vau dien bepaald, alle besluiten, correspoudeutie en verdere hiertoe betrekkelijke stukken te stellen in handen eeuer commissie, met uit noodiging, om daarover rapport uit te brengen; in den loop dezer maand is aan die uitnoodiging voldaan cu stelt de commissie 0. a. voor, dat aau de bedoelde R. K. armen aan wie door het R. K. armbestuur onderstand wordt geweigerd, die van wege het algemeen armbestuur zal worden verleend en om verder vau het uitvoerig rapport en van de daarop te nemen besluiten mededeeling te doeu aau bh. Gedep. Staten, alsmede aan het 11. K. parochiaal armbestuur en aan den bisschop van Haarlem. In zijue zitting van 17 Maart jl. heeft de raad besloteu, behou dens enkele wijzigingen, zich met bet rapport te vereeuigeu, en dit ook nog mede te deelen aan de Stateu-Generaal. Hoe voorzigtig men moet zijn bij het maken van patronen, leert een treurig voorval, dat te Doesburg in de kazerne plaats vond. Een jong zeer oppassend korporaal dreef deu kogel in de metalen huls door middel van een hamer; eensklaps ontplofte de lading die hij met de linkerhand had omklemd en ontvleeschde hem de hand, zoodat allerwaarschijnlijkst amputatie zal moeten volgen. De kogel sprong vau den zolder terug door een der ramen en vloog nog ver weg. Als iets bijzonders in deze maand deelt men mede, dat de heer J. Aeilkema, landbouwer te Siddeburen, eene hen bezit, ouder welke hij deu 22 Febr. jl. veertien eijcreu had gelegd, en waaruit den 14 dezer 13 welvarende kiekens te voorschijn kwamen, die allen zeer vlug en kras zyn. Als eene bijzonderheid uit de schapeuwereld deelt men mede, dat een schaap van H. Fabricius, te Assen, vijf lammeren ter wereld heeft gebragt. Dat dier schijnt het er bijzonder op toe te leggen, om zich in dit opzigt beroemd te maken, daar het nu reeds, 't is 5 jaar oud, aan 19 lammeren het levenslicht schonk. Te Venlo is binnenkort in denzelfden nacht bij den eeu een hond gestolen, bij den ander een hondenwagen en bij een derden een honden! uig. Dezer dagen heeft bij het spoorwegstation van Eysden, op Nederlandsch grondgebied, een duel met de sabel plaats gehad tusschen twee Belgische officieren. Op de aankomst van den mnré- chaussée van Eysden, stegen de duëllisten en hunne getuigen in hunne rijtuigen. Een der duëllisten is ernstig aan den linkerarm gekwetst. Uit het noorden des lands wordt gemeld, dat de opkoopers van rundvee uil het buitenland zich weder bij de landlieden in die gewesten vervoegen, om tegen hoogrn prijs runderen op te koopen, die alsdan per spoor ontniddelijk worden verzonden. Een en ander brengt weder op nieuw levendigheiil in dezen tak van handel, welke eenigen tijd min geanimeerd is geweest. Meermalen is in onze dagen gewezen op het onvoldoend middelbaar onderwijs voor meisjes, in tegenstelling der zoo goed ingcrigte en veelvuldige gelegenheid voor jongens. Door den heer Lalleman is dezer dagen er de aandacht op gevestigd, dat ook bij het lager onderwijs de toestand der meisjes zooveel ongunstiger is dan die der jongens. Op eene treffende wijze schetst de heer Lalleman de groote nadeelen van het schoolverzuim voor de meisjes en ziet daarin de bron van al de ellende in zoo menig huisgezin. Men behoeft, zegt hij, niet met groote inspanning naar de redenen te zoeken, waarom menig man uit het volk zoo weinig lot zijne woning getrokken wordt, als hij zijne levensgezellin gekozen heeft uit de rij dergenen, die het geheel aan ontwikkeling eti beschaving ontbreekt. De vrouw moet hare woning weten te herscheppen in eene plaats van waarachtig levensgenot; zij moet door orde, zindelijkheid, werkzaamheid, liefde- vollen zin, keunis en deugd, daar welvaart licht en vreugde wekken en onderhouden. Zij bezit daarin eenig en alleen het groote middel om den man innig en duurzaam aan haar te verbinden zij zwaait daardoor een tooverstaf, die duutzaam kracht bezit om den man tot haar te trekken. Waardoor wordt er licht en leven geschapen op ons levenspad waardoor krijgen wij moed en geloof en hoop in den strijd des levens? I» groote tnate daardoor, „dat wij al de zegeningen van het onderwijs genoten hebben. Waardoor trekken onze woningen ons aan, na den arbeid des daags, na den zonneschijn of de stormen des levens? Omdat wij er moeders en vrouwen vinden met heldere hoofden en warme harten. Maar hoe zal, hoe mag men dien invloed nu wachten van die duizenden, ilie geheel onvoorbereid het leven intredenhoe zal Nederland die gevolgen van vrouwelijken invloed ondervinden, als nog zoo vele duizenden, jaar in jaar uit, volstrekt niet voor hare bestemming geschikt gemaakt worden? De moeder is de ware en eerste opvoedster des kinds; de meeste groote mannen hebben dat, wat. zij geworden zijn, hoofdzakelijk aan hunne moeders te danken. Maar wat zal er van dat opvoedingswerk tot stand komen bij die duizenden, welke geen flaauw begrip bezitten, wat opvoeding beteekent, welke bijna geen ander denkbeeld hebben dan van her stoffelijke? Wat spreekt men dan van volksheil en volksbeschaving, als wij duizende en duizende moeders bezitten, die de eerste grondslagen niet kunnen leggen voor dat heil en die beschaving? Wat spreekt men dan van deugd ca godsdienstzin, als wij duizende en tienduizende moeders bezitten, die de zaden daarvan niet met zorg en gepastheid weten uit te strooijeu? Wat klaagt men over de saturnaliën en bacchanaliëu bij jaarmarkten en feesten, als de groote massa nog zoo schandelijk verwaarloosd wordt? Wat gaat er een eeuwig geklaag op over weinig ijver, weinig trouw, weinig orde van den dienstbaren stand Maar wat is de ooizaak? Wil men verstandige huismoeders en goede opvoedsters ook in de laagste standen des volks, dan vocde men eerst haar, die moeders zullen worden, goed op. Daartoe roept hij de hulp in vau de regering, van de westelijke en plaatselijke besturen, van alle weldenkende)), maar bovenal van de vrouwen. Haar roept hij op ten strijde, de vrouwen, die bezield zijn met den geest der helpende 01 re-blende lief-Ie, die niet langer moeten gedongen dat de toekomst van duizenden verwoest woidt en dat zij, die haar dagelijks moeien dienen, die vaak een deel van de zorg voor hare kleinen op zich ncmc.n, nog zoo ongevormd, zoo onontwikkeld, zoo onbeschaafd ziju. Zij moeten die armen naar de scholen leiden, voor haar de baan effenen. De Belgische Moniteur van den 23 dezer bevat de aangekondigde verklaring, welke hoofdzakelijk luidt als volgt: „De indiening en de aauneming van de wet op de overdragt van spoorwegcuocessiël) I hebben in Frankrijk aanleiding gegeven tot oordeelvellingen en beschouwingen, ten aanzien waarvan de regering het zich tot pligt rekende naar Parijs ophelderingen te zenden, die van hare eerlijke en volkomene openhartigheid getuigen. Ten einde nu een wcdcr- keerig bewijs van hare gevoelens vau vriendschap en vertrouwen te geven, eti willende overeeubrengen de belangen der twtc landen, hébben de twee regeringen elkander verstaan tot het instellen van eene gemengde commissie, die tot taak zal krijgen het onderzoeken van al de verschillende volkshuishoudelijke vraagstukken, voort spruitende uit de bestaande betrekkingen en uit de jongste ontwerpen van tractalen tot overdragt van exploitatie van spoorwegen; vraag stukken, wier oplossing van dien aard zal zijn dat de belangeu van handel en nijverheid der twee landen er door ontwikkeld worden/' Gelijke verklaring bevat liet Fransclie Journal officiel. In 1864 werd van wege het ministerie van oorlog in België voorgeschreven, dat ieder soldaat in de kuzcruc van zeker porseleinen j voorwerp zou voorzien worden, dat men gewoon is in de nachttafel te zetten. De levering daarvan heeft niet minder dan 22,000 francs i gekost. Alle rogemenleii zijn in het bezit gesteld van liet noodige getal van deze in een huisgezin onmisbare, maar in eene, kazerne vrij overbodige meubelen. De officieren die belast waren de breek bare waar in outvaug te nemen, en vorm, hoegrootheid en inhouds maat te onderzoeken en aan eene keuring te onderwerpen, hebben 1 zeer tegen die weinig vereerende dienst geprutteld, en eindelijk heeft i men ingezien, dat dit porselein in de kazerne kan gemist worden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1