Vrijdag 9 April. 27 Jaarga binnenland! buitenland. GEMEENTERAAD. an Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. jc.669. N°.43. Diddt, 9.K? Cl HELDERSCHE l i" rjC NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede,'1 UUr Verschijnt DmosnAO-, Donderdag- en Zaturdao namiddag. ■Ui A-bouflcmeatsprijs per kwartaal1.8 franco per post 30. - 1.65. Zitting van Dingsdag den 6 April 1869. ^Voorzitter de beer Burgemeester. Tegenwoordig 16 ledeu, afwezig de heer Berghuijs. 8i. Be aanteekeoingen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen l^HuT«r$Mvordt aan de orde gesteld de benoeming van een hoofdonderwijzer da eemecute-school No. 3. De Voorzitter deelt mede, dat zich 25 solli- $»ïtantco haddeu aangemeld, waarvan 19 tot vergelijkend examen zijn opgeroepen, zijnde dc stukken van de overigen niet ingekomen. Aan het examen is Jir ,4 gollicitanten deelgenomen. Na den afloop daarvan is door Burgemeester 8W Wethouders, in overleg inet den districts-schoolopzieuer, het volgende vier- il opgemaakt: 1ste candidaat G. E. Kloosterhuis, hulponderwijzer alhier. H. Heijman, n te Zaandam. A. Daarnhonwer, alhier. 2de 3de éde J. van der Woude, hoofdonderwijzer te Petten. Be heer de Breuk vraagt, om, vóór de stemming te mogen weten, hoeveel löLnten door ieder der candidaten op het examen zijn behaald, daar dit welligt 5jto de keuze invloed kan hebben. Voorzitter deelt daarop mede, dat het aautal punten, door de candidaten ferkregen, is als volgt G. E. Kloosterhnis 4.IA t Tftr H. Heijman 38 A. Daarnhouwer 37A J. van der Woude 36 Ie* Baarop wordt overgegaan tot de stemming, waarvan de uitkomst is, dat zich )p de heeren Kloosterhuis en Daarnhouwer ieder 8 stemmen vereenigd hebben. Wet het oog op de bepalingen, daaromtrent in bet Reglement van Orde voor komende, moet hierop eeue nieuwe vrije stemming plaats hebben, die dezelfde als de eerste stemming oplevert: 8 stemmen voor den heer Klooster- U,kluis en 8 stemmen voor den heer Daarnhouwer. Hierop werd, ingevolge het Jterilroorschrift van bedoeld reglement, eene herstemming gehouden tusseheu de beide 'aste.landidateo, die bij de tweede stemming de meeste stemmen hadden verkregen. De uitslag was echter weder even als de beide vorige keeren, en tengevolge Sjfirvan moest nu het lot beslissen. Uit eene bus, waarin zich briefjes met de r N.ioamen der beide candidaten bevonden, werd door den beer Hugenholtz den naam van den heer A. Daarnhouwer, als den benoemde, getrokken Vervolgens wordt door B. en VV. den Raad aangeboden het gemeente-verslag iggnover 1868 eu tegelijk ter tafel gebragt het ingekomen verslag betreffende bet 05 Middelbaar Onderwijs in deze gemeente over hetzelfde jaar. Er wordt besloten tot rondzending dezer stukken bij de leden van den Raad. veni Er wordt gelezen eene missive het Burgerlijk Armbestuur in deze gemeente, houdende mededeeling, dat de ontvangsten cn uitgaven in 1868 zijn geweest als volgt: Ontvangsten f 12948, ma- Uitgaven - 12213,61A fli, Izaaj Goed slot f 734,38A Het doen van eenige af- en overschrijvingen op de rekening van dat dienst- f IJ jaar, waartoe door het Armbestuur magtiging wordt gevraagd, wordt met een- ugei parige stemmen goedgekeurd. kop Er geschiedt kennisgeving, dat de heer dr. J. A. Lamping berigt heeft inge- zondeu, wegens vertrek, zijn ontslag te moeten uemeu als lid der commissie voor het Middelbaar Onderwijs. Aangenomen voor kennisgeving, met bepaling dat de vervulling dezer vacature in.de volgende zitting zal geschieden. De Voorzitter herinnert, dat in de zitting van Januarij 11. is goedgevonden om bij dc afschaffing van de accijns op den turf geene restitutie te verleenen 4 p, aan hen, die van dat handels-artikel in voorraad hebben op het oogeublik, dat de accijns wordt opgeheven. Hij deelt verder mede, dat van de weduwe Kiese- 198, wetter en eenige andere handelaren in turf in deze gemeente een verzoekschrift is ingekomen, waarin met opgave van redenen, diingend wordt verzocht, dat de Raad op zijn genomen besluit moge terugkomen. Dat adres wordt gelezen, toe. De heer Maalsteed acht het onbillijk, dat er in dit geval geene restitutie zou worden gegeven, terwijl het in andere gevalleu wel is geschied. Hij doet opmerken, dat de handelaars in turf altijd een vrij grooten voorraad moeten tjei hebben. De Voorzitter is niet voor restitutie, omdat er altijd meer moet ode worden gerestitueerd, dan er aan belasting is betaald. Bij het toestaan van 20; teruggave schijnt het wel, dat de hoeveelheid aangroeit. Hij wijst ook op het lijB nadeel voor de gemeentekas. De heer Maalsteed dringt nog nader op resti- 25, tatic aan, vooral ook met het oog op de omstandigheid, dat in het najaar Rroote hoeveelheden turf worden opgedaan, die, als de winter niet zeer streng p, is, in het voorjaar nog bij lange niet verbruikt is. De Voorzitter heeft op gemerkt, dat er in de laatste dagen al heel weinig aanvoer van turf geweest is. De heer de Lange dringt op teruggave aan en verzekert, dat het onmo gelijk is, dat er meer restitutie betaald zou moeten worden, als er eerst aan accijns ontvangen was. De heer de Breuk vreest, dat men zoowel aan parti culieren als aan haudelaren restitutie zal moeten toestaan en beveelt, met het oog op de bclaugen der gemeentekas, voorzigtigheid aan in het nemen van eeu besluit. De heer Bakker zegt, dat, als het verleenen van restitutie eeu daad van regtvaardigheid is, men niet moet vragen welk offer dit van de gemeente kas eischt. Hij heriunert ook, dat de afgeloopen winter niet streng is geweest en dat dus de voorraad bij grossiers niet gering zal zijn Hij is van gevoelen, dat ook particulieren restitutie moeten ontvangen, althans bij eenige hoeveelheid. De Voorzitter oppert het denkbeeld om door plaatselijke ambtenaren de aan wezige voorraad bij grossiers te laten opnemen en in eene volgende zitting otn- treut deze aangelegenheid een besluit te nemen. Nadat nog enkele ledeu het woord hebben gevoerd, wordt door den heer Booinsma in overweging gegeven te beslissen, of men op het in Januarij genomen besluit zal terugkomen of niet. Met 10 tegen 6 stemmen wordt besloten bet bedoelde besluit te blijven haud- haven eu dus geene restitutie te verleenen. Tegen dat besluit tot handhaving stemden de heeren de Breuk, Jelgersma, de Lange, Bakker, Maalsteed en Janzeu. Vóór het sluiten der zitting werd het woord gevraagd door den heer Werendlijn Smit, die tot den Voorzitter het verzoek rigt, dat de ledeu eenigen tijd voor de zitting, waarin eene benoeming moet geschieden, opgave erlangen van de candidaten—lijst. Hij acht dit nog al van belang voor het doen eener keuze. "7 De Voorzitter doet opmerken, dat minstens tweemaal 24 uren vóór eene zitting de leden vau den Raad opgave ontvangen van de te behandelen onder werpen en gedurende den tussschentijd in de gelegenheid zijn ter Secretarie alle stukken, op die onderwerpen betrekking hebbende, kunnen inzien. Hierop wordt de zitting gesloten. Tot zoover werd deze zitting vau den Raad door een vrij groot aantal belangstellenden bijgewoond. HELDER en NIEÜWEDIEP, 8 April. De rekening en verantwoording der Diaconie van de Hervormde Gemeenten van den Helder en Huisduinen, over het dienstjaar 1868, sluit met de volgende balans: Ontvangsten6583.04^ Uitgaven- 5975.89 51 O L E N P L E IIV, X°. 163. I Goed slot f 607.15J Bedoelde rekening en verantwoording ligt dezer dagen voor .belangstellenden ter inzage en wordt a. s. Zondag in de VVester kerk, na den afloop der voormiddag-godsdienstoefening, gesloten. De 45ste verjaardag van H. K. 1T. Wilhelmina Maria Sophia Louisa, Groothertogin van Saxen-Weimar-Eisenach, zuster des Konings, wordt lieden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Door de Provinciale Commissie tot het afnemen der examens voor het lager onderwijs in Noordholland is als hoofdonderwijzer geëxamineerd en toegelaten de heer J. Hoek, hulponderwijzer aan eene der openbare scholen alhier. Men spreekt wel eens van aangename verrassingen, maar zeiden vond men zeker er een van zóó bijzonderen aard als die wij vermeld vinden in het volgend verhaal. Door de Provinciale Commissie, belast met het afnemen der examens voor het lager onderwijs in Noordholland, werd dezer dagen na afgelegd examen de acte van I hoofdonderwijzer toegekend o. a. aan een candidaat, die blijkbaar op zóó gunstigen uitslag volstrekt niet gerekend had. Het is bekend dat door heD, die eene acte verkrijgen, na den afloop van het examen eene som gelds voor de kosten van het examen wordt betaaldhopende op een goeden uitslag, op het bereiken van het doel van hun pogen, zullen zeker alle candidaten wel voorzien zijn van de gelden, die zij tot het bekende einde, kunnen te voldoen hebben. Bedoelde candidaat echter had zóó weinig op een goeden uitslag gerekend, dat hij het niet eens de moeite waardig had geacht de noodige gelden mede te nemen. Een opmerkelijk blijk van de waarheid der aloude spreuk: „Nederigheid komt vóór de eer." Naar wij vernemen wordt door het bestuur van het muziek gezelschap Concordia alhier er naar getracht om geschikte jongelieden aan dat gezelschap te verbinden. Wij ondersteunen dien wensch van het bestuur en brengen dien ter kennisse van het publiek, opdat jongelingen, die lust en opgewektheid hebben daarin eene aansporing mogen vinden om zich aan te sluiten bij eene vereeniging, die toont dat zij den weg van vooruitgang op het gebied der toonkunst wil bewandelen. Jongelieden, die wenschen deel te nemen, hebben zich daartoe, te vervoegen bij den heer Egber9, plaatselijk muziek directeur alhier. Het berigt der reis van den minister vau Marine naar Medemblik is gebleken geheel bezijden de waarheid te zijn Tot hoofdingelanden van den Haarlemraermeerpolder zijn verkozen, de heeren J. J. Korthals te Arasterdam, J. G. Schone te Haarlemmermeer, A. van der Beek te Waalwijk en mr. C. Cock te Leiden. Het Dagblad verneemt, dat, onmiddelyk na de zameukomst der Tweede Kamer op 13 dezer, door den minister van Bosse zal worden ingediend een wetsontwerp tot iuvoering van het uniform- port a 5 cents. In de memorie van beantwoording, door de regering bij de Tweede Kamer ingezonden, met het oog op het voorloopig verslag betreffende het wetsontwerp tot wijziging der kiestabel, vereenigt zich de miuister van Binnenl. Zaken met het denkbeeld om de Zaanstreek bij Haarlem te laten en een afzonderlijk kiesdistrict Haarlemmermeer te vormen, Volgens dit voorstel vormt Haarlem met de Zaanstreek en de omliggende gemeenten een dubbel kiesdistrict (2 afgevaardigden), terwijl een kiesdistrict Haarlemmermeer wordt zamengestel uit eenige omringende gemeenten, ten zuiden van Haarlem en Amsterdam, met 42,132 inwoners. De Tweede Kamer der Staten-Geoeraal is tegen aanstaanden Dingsdag, den 13 dezer, ter vergaderiug opgeroepen. Iu de zitting der Eerste Kamer van gisteren zijn de wets ontwerpen tot afschaffing van het dagbladzegel en tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd in behandeling genomen. Dat betrekkelijk het dagbladzegel i9 met 24 tegen 12 stemmen, het aequivalent-vóorstel met 31 tegen 5 stemmeD aangenomen. Beroepen te Noordwijk-Binneuds. A. C. J. van Maasdijk, pred. te Katwijk aan Zee. Drietal te Utrecht: Gewin te IJsselstein, Kuntzli te Sterren- berg in Zwitserland en Vliegenthart te Vreeland. Tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw is benoemd de heer H. A. M. Brumstede, wethouder der gemeente Assen. De heer Nagtglas, benoemd tot gouverneur van de Nederl. bezittingen aan de Kust van Guinea, zal, naar men meldt, den 18 dezer derwaarts vertrekken. Tot hulponderwijzer voor de dienst der Nederl. bezittingen ter Kuste van Guinea is benoemd de hulponderwijzer P. S. Hamel. Aan F. van der Ouwelant is concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van den spoorweg Tilburg's Bosch Nijmegen, onder voorwaarde van eene storting van 250,000 in 's Rijks schatkist, voor den aanleg van verdedigingswerken, die noodzakelijk mogten worden ten gevolge der overbrugging van de Maas, welke niet te Grave, maar bij Ravenstein zal plaats vinden. Jl. Dingsdag vertrokken van Amsterdam naar Bentoncounty, in Minuesota, (Noord-Amerika) ruim 50 personen, meestal gegoede lieden, en waaronder verscheidene jongelieden van goeden huize, als eerste keru voor de kolonie van Nederlanders, die de hh. Pas en Kloos trachten te stichten. Dit gezelschap heeft zich onder geleide gesteld van den heer J J. Pas, aldaar woonachtig, en schrijver van de ook in dit blad besproken brochure Bentoncounty, enz. Hb. Te Woudrichem is jl. Vrijdag eene vrouw voor de vierde maal van tweeliugen bevallen. In eene correspondentie uit België in de Middelb. Ct.t waarin het bekende spoorweg-geschil wordt besproken, komt het volgende voor: „Laat ons helpen, dat er eens een tyd zal komen, waarin geheel Europa, krachtens een nieuw en door alle natiën gehandhaafd internationaal regt, iederen despoot, wien het lust om of door list, óf door geweld, zooals Napoleon III, een vry volk onder het dwangjuk te brengen, zal kunnen dwingen van den troon afstand te doen en ergens in eenig maagdelijk woud zijne talenten als menschenherder te gaan uitoefenen. Waarlijk, het despotisme treft niet alleen de natie die er ouder gebukt gaat, het treft ook bovendien alle volken, welke middellijk of onmiddellijk eenigszins een gemeen schappelijk belang hebben met den verdrukten staat. En nu juist, omdat ik geloof aan die groote wet van solidariteit onder meuschen en maatschappelijke toestauden, zie ik met leedwezen, dat verscheidene onzer jonge advokaten van de Brusselsche balie zich niet alleen met het socialisme inlaten, maar ook hals over kop de internationale arbeidersvereniging te Londen volgen en zich op den voorgrond Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. plaatsen op de meetings der werklieden, om tweedragt te zaaijen tusschen de fabriekanten eu de werklieden, en de klove, die reeds tusseheu kapitaal en arbeid bestaat, tot een afgrond te maken. In plaats van solidariteit is bij die apostelen van een valsch en gevaarlijk socialisme, dat eigenlijk communisme verbergt, slechts sprake van haat eu wraak in het leven te roepen." Wij ontleenen aan de Staatscourant de volgende opgaven van Zr. Ms. schepen in Oost-ïndië, loopende tot 15 Febrnarij jl.: Prins Alexauder der Nederlanden, kapt.-luit. W. C. Klis-, Juno, kapt. jhr. J. E. W. F. van Raders; van Speijk, kapt. A. J. Kroef en rocikanonneerboot No. 14, luit. 2de kl. F. H. Coblijn, wachtschepen te Batavia, Socrabaija, Ma- cassar en Samarang; Amsterdam, kapt.-luit. P. Kening, ligt ter reede Batavia beschikbaar voor de dienst; Reinier Claeszen, luit. 1ste kl. A. W. Keuche- uius, ligt op stroom bij Onrust, in afwachting eener bestemmingHaarlem mermeer, luit. 1ste kl. J. W. F. Frncht, gestat, ter Z. en O. afd. van Borneo "Celebes, luit. 1ste kl. F. M. Parker Verboom, gestat, in de Z. eu O. afd. van Borneo; Brorao, kapt.-luit. H. P. van Boueval Faure, ligt ter reede Cheribon beschikbaar voor de dienst; Onrust, luit. 1ste kl. J. O. H. Beeloo, gest. in de Z. en O. afd. van Borneo; Ardjoeno, kapt.-luit. G. II. Bakker, ligt in liet bassin te Soerabnija, ten einde onderzocht te worden; Stavoren, luit. 2de kl. C. L. van Woelderen, wordt te Soerabaija ingerigt tot opnemings vaartuig en zal eerstdaags als zoodanig gereed voor de dienst komen; Prinses Amelia, kapt.-luit, C. A. L. H. baron van Heeckeren, gest. in de Moluksche wateren; Coehooru, luit. 1ste kl. jhr. J. H. P. von Schmidt anf Altenstadt, ondergaat te Socrabaija eenige herstellingen; Madnra, Init. lste kl. A. J. van Mansvelt, gest. ter W.kust van Borneo; Aart van Nes, luit. lste kl. II. K. Koning, gest. in de wateren van Celebes; Bali, luit. lste kl. P. J. D. Breukelmau, gest. iu de wateren van Celebes; den Briel, luit. lste kl. J. Scheurleer, ligt te Soerabaija, teu einde aldaar te worden nagezien cn her steld; Maas en Waal, luit. lste kl. C. P. van der Star, gest. ter O.kust van Sumatra; Cycloop, luit. lste kl. D. Schuurman, ligt ter reede Soerabaija, beschikbaar voor kleine diensten; Suriname, luit. lste kl. G. F. Servatius, ligt te Soerabaija om aldaar eenige noodzakelijke herstellingen te ondergaan Admiraal van Kinsbergen, luit. 1ste kl. G. Bijl dc Vroe, gest. in de wateren van ltiouw en Linga; Willem, kapt.-luit. J. K. van de Kruysse Pilaar, wordt te Onrust nagezien en gerepareerd; Leeuwarden, kapt. J. W. de Rnijter dc Wildt, is den 7 Febr. jl. naar Nederland vertrokken; Vesuvius, kapt.luit. J. H. K. Crocs, wordt te Onrust nagezien en gerepareerd; Sumatra, luit. lste kl. A. Droukers, gest. in de wateren van Menado; Borneo, luit. l9te kl. D. L. Feldmau, gest. ter W.kust van Sumatra; Banka, lnit. lste kl. W. F. van der Burg, gest. in de wateren van Riouw eu Linga; Tiruor, luit. lste kl. J. J. de Hart, ligt ter reede Batavia beschikbaar voor de dienst Java, kapt.-luit. jhr. W. M. Bowier, vertrok den 15 Febr. jl. naar Ambon, om vandaar de terugreis naar Nederland aan te nemen; Djambi, kapt.-luit. J. E. Buijs, is den 16 Jan. jl. te Batavia aangekomen, ondergaat te Onrust eenige herstellingen; Cnrafao, kapt. J. van Gogh, nit Japan ter reede Batavia aangekomen, zal te Onrust eenige kleine herstellingen ondergaan. Eene ,dame vroeg eens aan een hoogleeraar in de geschiedenis, hoe hij het verklaarde, dat de Koninginnen in Engeland altijd beter geregeerd hebben dan de Koningen? Wel, dat is zeer natuurlijk, antwoordde de gevatte historicus. Onder de regering der vrouwen zijn de mannen de baas en onder de regering der mannen de vrouwen. De beide jongeheeren Gekraeijer komen Maandag morgen van top tot teen iu donker-groen laken gekleed in school. Hoe komt dat! Dat komt omdat papa 14 dagen te voren op de sociëteit eeu gat in het billart heeft gestooten. Het volgende blaadje uit het dagboek van een echtgenoot kwam ons dezer dagen in handen. Thermometer van de wekelijksche stemming mijner teedere wederhelft. Maandag: digte nevel, den geheelen dag onzigtbaarDingsdag: bewolkt en koude, zeer onaan genaam weer; Woensdag: gevroren, vinnige koude; Donderdag: betrokken, de zon gaat bloedrood op, storm op til; Vrijdag: 's morgens orkaan met hevige donderslagen; in den loop van den dag wordt het weder klaarblijkelijk iets beter; Zaturdag (betaaldag): zonnestralen, het begint te dooijen. *9 Avonds hagelt het rekeningen Zondag: in den vroegen morgen een geringe zachte bries, onder tafel helder en zacht weer, 's avonds storm en aardbeving. Maandag: dichte nevel, enz., zie boven. Ouder het opschrift: „het spoorweggeschil tusschen Frankrijk en België", geeft de Nederl. Spectator een plaat, voorstellende rood kapje met den wolf te bed. De wolf, wiens physionomie een sterken familietrek met den tegenwoordigen Keizer der Franschen, vooral zigtbaar aan zijn puntigen snor, verraadt, grijnst met zijn kop even boven het beddelakeu. Roodkapje, een allerliefst geteekend kinderlijk figuurtje, is daardoor blijkbaar verschrikt overeind gerezen en zegt: „Grootmoeder, wat heb je groote spoorwegen!", waarop de wolf, wiens kop met grootmoeders muts is gesierd, antwoordt: „Dat is om gaauw by je te komen!" GENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De adj.-adin. H. Homeer, dienende op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt den 10 dezer op non-act. gesteld. De luit. ter zee 2de kl. H. de Jongh, behoorende tot de rol van het wacht schip te Hcllevoetsluis en gedetacheerd op het kostschip te Rotterdam, wordt met den 15 dezer op non-activiteit gebragt eu vervangen dooi den lnit. ter zee 2de kl. G. W. L. Diemout van Langerak. Dezer dagen is de heer Saint Georges overleden, die zich sedert eenige jaren in België had gevestigd, alwaar hg uit de particuliere cassette van den Keizer der Franschen een jaarlijksch pensioen van 6000 francs genoot, omdat hg in het jaar 1850 als directeur der landsdrukkerij in het geheim de besluiten en proclamaticn beeft doen drukken, die voor deo coup-d'état van 2 December hebben gediend. In Frankrgk is de sterfte onder de zuigelingen ongemeen groot; en een vermaard strafregtsgeding heeft onlangs bewgzen geleverd tot staving van het vermoeden, dat die sterfte voor een deel mede aan strafbare onverschilligheid der ouders en aan misdadige winzucht is toe te schrijven. Thans behelst het Fransche regerings blad een besluit tot benoeming eener staatscommissie voor het »onderzoeken der vraagpunten betrekkelijk de sterfte onder de zeer jonge kinderen." Zooals men weet raakt de echt Indische Nabob, die onlangs op zjjne reis naar Londen te Parijs is aangekomen, aan geene enkele spijs, die niet door zijne koks is bereid, eet uit geen enkelen schotel, die niet tot zijn eigen buffet behoort cn neemt alleen uit de handen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1