tê rs, 1869. N°. 46. Vrijdag 16 April. 27 Jaargang.® BINNENLAND. buitenlanS Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. HËLDËRSCHE EX XIEUWEDIEPER COIRAXT, „W ij huldigen het goed e." VmcRijat Dinqsdaq-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonaementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. HELDER en NIEUWEDIEP, 15 April. Nifit onbelangrijk zijn de berigten omtrent den vacanten Spaan- ichen troon, talrijk zijn ze tevens. Men begint tfians ernstig le vragen: hoe denkt Keizer Napoleon over de vervulling van dien vacanten post; wien zou hjj de kroon gunnen, wien zou hg gaarne op dien hoogen zetel zien plaats nemen. Men houdt zich verzekerd, dat hjj geen kans ziet om een lid zijner familie tot plaatsvervanger van Isabella te zien optreden. Hij vreest een her haling van het noodlottig geval van Keizer Maximiliaan van Mexico en hij weet uit de aatiteekeningen der geschiedenis, dat de Spau- jaardeo niet op Bonapartes gesteld zijn. De candidatuur van den Koning van Portugal heeft hij ondersteund, maar Montpensier, de zoon van Louis Philippe, ondersteuht hij niet. Liever staat hij de keuze voor van den hertog van Aosta, zoon van Victor Emmaouel ran Italië. De berigten als zoude de 12jarige zoon van Isabella, de Prins van Aaturië, kans maken om tot den troon geroepen te worden is een gerucht, alleen verspreid door voorstanders der oude orde van zaken, die niets liever zouden zien als dat de Spanjaarden, door den nood gedreven, weder tot de dynastie der Bourbons de toevingt moesten nemen. Uit Japan is nu berigt, dat de strijd er nog niet is opgegeven. Bit was intusschen door de gezanten officieel bekend gemaakt. Gisteren heeft de verkiezing plaats gehad van twee gemagtigden in het kiescollegie der Hervormde Gemeente alhier. De opening der stembus had heden voormiddag plaats en leverde de volgende uitkomst: Uitgebragte geldige stemmen 351 Volstrekte meerderheid 176 Hiervan werden uitgebragt op de heerenC. Boon 227, C. Meijers 227, H. W. van Marle 95 en J. C. de Buisonjé 94. Alzoo gekozen: de heeren C. BOON en C. MEIJERS. Aan de audiëntie, door Z. M. den Koning ji. Woensdag te Amsterdam verleend, is ook deelgenomen door den majoor-com mandant en verdere officieren der Artillerie-Schutterij alhier. De modelmaker op 's Rijks marine-werf A. Rosel, heeft ver vaardigd een bewonderenswaardig model van den gepantserden toren met Armstrong-kanon, met alle beweegtoestellen, welke toren zich bevindt aan boord van Zr. Ms. ramtorensehip Prins Hendrik. Men roemt zeer de keurige en juiste bewerking tot in de kleinste bijzonder heden van dit kunstig zamengestelde verdedigings- en vernielings werktuig vaQ den nieuwen tijd. Bedoeld model zal eerstdaags geplaatst worden op de modelkamer van het Ministerie van Marine. Alhier is tot stand gekomen een Casino bestaande uit burger leden. HH. officieren kunnen worden geïntroduceerd. Met veel genoegen vermelden wij, dat het tooneelgezelscbap onder directie van den heer Victor Driessens zijne laatste voorstelling in dit saizoen alhier zal geven op Vrydag 23 dezer. Wij houden ons overtuigd, dat dit berigt door de talrijke vrienden van dit gezel schap met belangstelling zal worden vernomen. In het voorgaande jaar is de school voor de zeevaartkunde van den onderwijzer A. J. Leijer alhier door 13 leerlingen gedurende 27 maanden bezoeht. Van die leerlingen hebben 8 een examen afgelegd en bekwamen 4 een diploma als opper-, 2 als tweede- cn 1 als derde stuurman. De Provinciale Commissie voor het afnemen der examens voor het lager onderwijs in Noordholland heeft de acte van hulponderwijzer toegekend aan J. Bruin Wz., kweekeling van's rijks normaalschool alhier, en door de Provinciale Commissie in Friesland de kweekeling S. Grongrijp. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw de heeren: W. P. Wijnans, med. chir. et art. obst. doctor te Maastricht eo F. W. A. Jansen, R. C. pastoor te Grouingen. De Amst. Crt. meldt, dat Z. M. tot ridders der orde van den Ned. Leenw heeft benoemd jhr. D. Bicker, kolonel-commandant der schutterij en dr. G. F. Westerman, directeur van Natura Artis Magistra. Bij de Tweode Kamer is o. a. ingekomen een wetsontwerp tot onteigening van perceelen ten behoeve van den spoorweg van Zaandam naar Amsterdam. Van wege den minister van Oorlog is by de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot regeling van het onderwijs aan de inrigting van de Militaire Academie te Breda. Andermaal is tot predikant te Alkmaar beroepen ds. H. J. P. van der Linden, te Zevenbergen. De geborgen lading houtwaren uit het bij Texel gestrande schip Immanuel heeft ruim 18,000 in publieke veiling opgebragt. Eene zeer bejaarde vrouw te Texel had jl. Zondag het ongeluk, bij het vuur zittende, voor over te vallen, tengevolge waarvan zij vele brandwonden bekwam en men aan haar behoud wanhoopt. Z. M. de Koning benevens Z. K. H. de Prins van Oranje zijn jl. Dingsdag namiddag ten 2? ure per extra trein te Amsterdam aangekomen. Eene buitengewone massa menschen bewoog zich in de straten, waar de hofstoet passeerde. Onmiddelljjk na de aankomst verscheen Z. M., vergezeld van Z. K. H. den Prins, op het balkon van het paleis, en galmde de lucht van het hoera. De Koning droeg de uniform van admiraal der vloot, de Prins van Oranje die van generaal der huzaren. Met leedwezen vernemen wij, dat H. M. de Koningin door ongesteldheid verhinderd was Z. M. derwaarts te vr rgezellen De bloemen-tentoonstelling te Amsterdam is jl. Zondag door 12,000 personen bezocht. Het Provinciaal Geregtshof in Zuidholland heeft, bij arrest van jl. Woensdag, uitspraak gedaan in de zaak jl. Zaturdag behandeld, en wi irvan in ons vorig nommer melding is gemaakt. Het hof beeft beslist, da. de jagers geweten hebben dat de eenden tam waren, dat tamme eenden niit zijn „wild", maar bijzonder eigendom en bet schieten van zulke eenden dus is diefstal; voorts heeft het hof het requisitoir van het openbaar ministerie, om de zaak als diefstal met wapenen gepleegd, ten criminele te verwijzen, met bevel van gevangenneming, niet toe gewezen, vooral op grond dat de jagers by het schieten der eendjes geen gebruik hebben gemaakt van hunne geweren als „wapenen" in den zin en de bedoeling van art. 348 n°. 2 C. P. Het hof heeft en slotte het vonnis der regtbank bevestigd en de jagers tot 8 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Henri Rochefort, schrijver van het bekende Weekblad la Lanteme, bevond zich den 12 dezer te 's Hage en woonde de voor stelling in den I'ranschen schouwburg by. Gisteren is voor het Prov. Geregtshof van Zuid-Holland de behandeling aangevangen van de strafzaak van P. J. Bosman c. s., zjjnde de 12 eerste beschuldigden wegens de te Rotterdam gepleegde ongeregeldheden in den nacht van 31 October jl. Deze personen zouden, volgens de acte van beschuldiging, deel uitmakende van eene vereeniging van meer dan 20 personen, welke gedeeltelijk met steenen en stokken gewapend waren en schreeuwden „leve de Vletter, weg met de politie," tusschen 12 en 3 ure in dien nacht met steenen hebben geworpen naar de politie-beambteu en hierdoor zich feitelijk en gewelddadig tegen hen, terwijl zij tot handhaving en herstelling der orde en rust in de nabijheid ran het politie-bureau in de Groote Paauwensteeg werkzaam waren, verzet hebben. Het voorzitterschap van het geregtshof werd door mr. J. A.Philipse bekleed en het O. M. vertegenwoordigd door den advocaat-generaal mr. Terpstra. Als verdedigers der beschuldigden traden op de heeren mr. J. van Gigch, G. Belinfante, W. Thorbecke, v. Hogendorp en A. van Randwijck. De geregtszaal was zoowel op de gereserveerde tribunes als op de publieke tribune, door een zeer groot aantal toehoorders bezet. Van wege het O. M. zjjn 29 en ter ontlasting 20 getuigen gedagvaard. Niettegenstaande de ten hunnen bezware afgelegde verklaringen der getuigen, hebben al de beschuldigden ontkend aan eenige op roerige beweging deelgenomen te hebben. Heden ochtend zou de behandeling der zaak worden voortgezet. Door den gemeenteraad te Delft is tot prorector aan het gymnasium aldaar benoemd dr. A. Romeyn, te Enkhnizen. Jl. Maandag is te Dordrecht op de werf van gebr. Gips met goed gevolg van stapel geloopen het voor rekening van Japan gebouwde oorlogschip, genaamd Nits-Sin. Te Brielle hebben de brandmeesters een kiesvereeniging op- gerigt, welke reeds een candidaat voor den gemeenteraad heeft gesteld. Men schijnt een heetcn verkiezingsstrijd te verwachten, anders tooh zouden de brandmeesters er zich: in hunne qualiteit niet in mengen. Hopen wy dat de brandmeesters en hunne medekiezers den brand meester zullen blyven. Zie hier wat een Engelschman zegt omtrent de te houden tentoonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedryf van den handwerksman te Amsterdam. We ontleenen deze regelen aan de Friesche Courantwelk blad aan genoemde tentoonstelling een tweede artikel wydt. „In Augustus, September en October van dit jaar zal er eene bijzondere eigenaardige tentoonstelling gehouden worden in de be roemde, ofschoon eenigzins vochtige stad Amsterdam, waar een gewijzigde copie van ons kristallen paleis reeds open staat, om de artikelen voor die tentoonstelling op te nemen. Engeland is ernstig uitgenoodigd, om het zijne daarvoor by te dragen en aan dat beroep zal zeker hartelijk gaarne voldaan worden. Voorwerpen van huiselyk gebruik zullen het onderwerp dezer internationale tentoonstelling uitmaken en eene jury, aangesteld door Z. M. den Koning der Nederlanden, zal over de verdiensten van deze huiselijke chefs d'oeuvre uitspraak doen. Deze industriële bazar zal, naar wy ver onderstellen, bevatten al de kaasperscn, meikaden, boenders, hand schrobbers, borstels, bezems, sauspannen, theeketels, braadpannen en kolenschoppen, door welker fabrikatie Nederland, zoo lang en zoo verdiend, beroemd is geworden. De nederige natuur der ten toonstelling blijkt uit de officiële aankondiging, welke behelst, dat haar hoofddoel is: „de verbetering van den toestand der werkende klassen, door artikelen van huishoudelijk gebruik, meubelen, klee ding, voeding, enz. uit verschillende landen te verzamelen, die doel matigheid en soliditeit in zich vereenigen." Wy hopen, dat men zich strikt aan dit programma zal houden, en dat eene enkele keer eene tentoonstelling tot stand kome, waarbij monstergewcren, spring- bajonetten, modellen vau pantscrschepec, schilderijen van den Niagara- waterval, levensgroote portretten van naakte baders en veldmaar schalken te paard uitgesloten worden „Schoonheden verschaffen eeuwige vreugde", en daar alzoo schoonheid eeuwig is, zullen wij later tyd genoeg hebben, om er ons van te bedienen, dat wij ons hier dan maar tot het nuttige bepalen. Deze tentoonstelling zal huisvrouwen, boeren en handwerkslieden interesseren, en dat is eene bijzonderheidEr is geen land ter wereld - behalve het onze f) - waar een dergelijke zaak beter zou kunnen tot stand komen. „De schimpende Voltaire beschreef dat land in zjjn verachteljjken afscheidsgroet als „een land van canaux, canards et canaille" Maar hoe zou de patriarch van Perney, die den geheelcn dag om liep in zijn kamerjapon en koude koffij dronk, iets weten van huiselijk gemak? Hij was een knap man, maar wist niets af van een huishouding. Hij kon de Henriade schrijven, maar had nooit een bedwarmer. Met zjjn luchtige, magere fantastische organisatie kon hij dat soliede land, waarin de mannen by kond weder nooit wandelen gaan zonder zeven broeken! aan te trekken, onmogelijk op de regte waarde stellen. „Nederland is lang het paradjjs geweest voor goede huishoudsters. Het is het laad van boenen en schrobben, van gedweilde stoepen, gepoetste deur- eD schelknoppen. Hollandsche zindelijkheid en net heid zijn de Atlantische zee overgestoken en hebben de burgerhuizen van New-York en Nieuw-Engeland tot de aangenaamste van de geheele Unie gemaakt; want ofschoon Massachusets gekoloniseerd werd door onze landslieden, hadden zjj vele goede lessen ontvangen Waarlijk, eene zeer gepaste opmerking van den Engelschman! Hoe menige tentoonstelling ook hier te lande werd ontsierd door allerlei voorwerpen, inge zonden ter opluistering. De commissie voor deze expositie zal wil doen, den wenk uit Engeland te behartigen. t) Onder al den lof, door den Engelschen schrijver dezer beschouwing aan onze huishoudelijkheid en aan onze prioriteit op het gebied van voorwerpen voor het huishouden geschonken, klinkt het wel wat aanmatigend te zeggen, dut de Engelschen thans ons vooruit zjjn op dit terrein. f) „Een land van grachten, eendvogela en gepeupel." in de huishoudkunst, gedurende hun verblijf te Delft en te Dordrecht. In Amsterdam is het dan dat al de huishoudelijke zaken, uit het geheele huishoudelijke Christendom, het geschiktst elkander zullen ontmoeten en uit dit krachtdadig concours van braadpannen en vischketels, van vleescbvorken en provisiekasten, van kookmachines en keukengereedschappen, kannen wy leereu welke Europesche natie thans de eerste is in den meest gewigtigen arbeid der beschaving die om een buis regt huiselyk te maken. Vele Engelschen, die er trotsch op zjjn dat hun land alleen confortable kan heeten, zouden zich verwonderen wauneer zij wisten, hoeveel wij de Nederlanders verschuldigd zjjn voor de huiselijke gemakken. Eene naauwkeurige lezing van lord Macaulay's hoofdstak over onze nationale gebruiken zal hem leeren, dat op het einde der regering van Karei II de meerderheid van het Engelsche volk op een zeer onhuiselijke manier leefde. Barbaarsche praal by de grooten en ruwe jovialiteit bij de burgers en arbeiders was het kenmerk dier tyden. Karpetten vond men slechts bij de rijken, en burgerlieden aten van houten borden en dronken uit lederen bekers of „black jaoks." Welk een contrast vertoont ons daarmede een binnenvertrek van Ostade of Jan Steen. Daar leeren wij dat de Nederlandsche „boer" vele confortable zaken had, die zijn Britsche broeder niet verkrijgen kon. Maar de groote revolutie (1688) had zoowel maatschappelijke als staatkundige ge volgen. Willem III, de verlosser, is beschuldigd van allerlei „Hollandsche dingen" ingevoerd te hebben met de vrybeid, o. a. de gewoonte van jenever drinken, het gebruik van het geeseltouw „de kat" met negen knoopen, daar men vroeger slechts drie had, eo de verachtelijke gewoonte van het „kielhalen." Maar aan den grooten Nassauwer hebben wy ook te danken: Hollandsche kaas en roode haring, slaapmutsen en schaatsen, klompen en bedwarmers, allen artikelen, die in Nederland levensbehoeften waren. Nu is het bord omgekeerd; thans zullen wy ban het compliment van 1689 beantwoorden. Men zegt dat Willem III aan Jonathan Swift leerde hoe hij aspergies op de Hollandsche manier moest snyden. „Voor den een of anderen onderdaan van Koningin Victoria blyft misschien de aangename taak bewaard, om de Nederlanders van dezen tyd te toonen, dat wy in de laatste eeuwen in staat zjjn ge steld aan de verbetering te werken der Hollandsche kagchels, tulpen, pannen, klokken, poppen en andere noodwendigheden of weelde artikelen van het huiselijk leven, die wy ongetwijfeld uit de Neder- landeu hebbeu overgenomen." Uitvoerige berigten omtrent de onlusten te Seraing, die door de politie en de troepen onderdrukt werden, werpen thans meer licht over de zaak. De onlusten werden in het leven geroepen door het werkvolk van dc smeltovens der maatschappij Cockerill. Het schijnt dat de directie dier ovens wijziging gebragt heeft ia de voorwaarden, waarop de arbeid tot dusver plaats had. Ieder werkman moest vroeger een minimum opleveren van 8 werklasten per dageerst daarna had hij het regt naar huis te gaan. Dat was reeds een uiterst vermoeyende en zware arbeid; de ondervindiug beeft geleerd dat weinige werk lieden in staat zyn meer dan dat midimutn op te leveren. De beDoeraing van een nieuwen chef der fabriek had hervormingen ten gevolge. De acht werklasteo werden op negen bepaald. In plaats dat dit met verhooging van loon gepaard ging, werd het loon ver minderd met 25 centimes per 1000 kilo verwerkte grondstof. Gelijk tijdig werd besloten, dat de lederen voorschoten en sommige andere kleinigheden, die vroeger door de maatschappij betaald werdeo, voortaan zouden komen voor rekening van het werkvolk. Yan daar verzet; de werklieden cischten de intrekking van de nieuwe maat regelen en het ontslag van den chef der fabriek. Daar de hoofd directie aan de eischen niet wilde toegeven in geen geval was zy te bewegen den chef te ontslaan sloegen de werklieden aan het mniten. Op hun aandrang en gedeeltelijk ook uit vrees voor wraakneming, staakten de arbeiders iu de kolenmijnen mede den arbeid, zoodat in den ochtend van jl. Vrydag de arbeidersbevolking van den ganscheu omtrek party had gekozen voor het werkvolk van de maatschappij Cockerill. Dienzelfden dag kwam het tot een treffen tusschen de oproerlingen en de gendarmerie, wier pogingen om de zameoscholingen uiteen te doen gaan, met steenworpen beantwoord werden. Eerst toen de luitenant Pbilippart en eenige manschappen gekwetst waren, maakten de gendarmen van hunne wapenen gebruik en sabelden de straten schoon. Middelerwijl waren uit Leuven en Luik troepen aangekomen, zoowel infanterie als rnitery. Aanvankelijk scheen dat de volks menigte ontzag in te boezemen, maar, aangehitst door eenige raddraayers en eene menigte brooddronken vrouwen, begon het muitende werkvolk de troepen te beleedigen en met steenen te werpen. De noodige sommatiën hadden plaats; toen zy niet hielpen, chargeerde de infanterie met de bajoDet. Alhoewel het volk slechts met steenen gewapend was, bood het een hevigen tegeostand. Een huis, waariD zich een groep arbeiders verschanst had, moest stormenderhand ingenomen worden. Ten laatste zagen de oproerlingen zich evenwel gedwongen voor de herhaalde charges van infanterie en rnitery de wjjk te nemen. Van weerszijden telde men vele gekwetsten en, naar men zegt, ook enkele doodem Onder de gewonden behoort ook de kolonel van Laethem. Hoeveel het aantal gekwetsten bedraagt, is niet op te geven, daar het meerendeel zich schuil houdt of ligte wonden en kneuzingen verbergt, uit vrees voor geregtelyke vervolging. Sedert is de openbare orde niet verder gestoord gewonden. Het werkvolk van de meeste kolenmijnen beeft den arbeid hervat en men hoopt, dat de treurige gebeurtenissen van de laatste dagen niet herhaald zullen worden. Hebben wy uit geloofwaardige bron de redenen uiteengezet die de werklieden van de maatschappij Cockerill tot wanordelijkheden bewogen, we haasten ons er by te voegen dat alle berigtgevers den noodlottigen invloed betreuren van de internationale arbeidersver- eeniging. Hare zendelingen hebben reeds lang de gemoederen te Lnik, Verviers en Seraing in gisting gebragt. Onder den schijn van de belangen der arbeiders te verdedigen, worden hun de meest

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1