1869. N°. 48. Woensdag 21 April. 27 Jaargang. binnenland" BUITENLAND. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. HELDERSCHE EN M1EUWEDIEPER COURAMT. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 1—4 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Donderdag den 22 dezer vertrekt de Oost- Indische mail over lüarseille. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER maken bij deze, tengevolge eener bekomene kennisgeving var. den Heer Directeur en Kommandant der Marine alhier, aan de daarbij belanghebbenden bekend, dat alle binnenkomende schepen, welke onderhevig zijn aan Quarantaine, van den 16 dezer tot en met den 15 October aanstaande, op de reede van Texel iu de bogt van den Zuidwal zullen moeten verblijven, ten einde aldaar bet ontslag uit de Quarantaine af te wachten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, herinneren bij deze alle schippers, sloeplieden en andere personen, dat het aan geene sloepen of andere vaartuigen, onder welk voorwendsel ook, geoorloofd is, zich naar boord van Quaiantaine- schepen ter adsistentie of om andere redenen te begeven, alvorens daartoe het noodige verlof van den Heer Kommandant vau Zr. Ms. Wachtschip of wel, zoo noodig, een Quarantaine-wachter van het genoemde Wachtschip tot opzigt te hebben bekomen; en waarschuwen dientengevolge elk en een iegelijk om zich bij voorkomende gelegenheden dienovereenkomstig te gedrageD, ten einde zich voor de nadeelige en onaangename gevolgen, welke uit ecne tegenstrijdige handelwijze uoodzakelijk zouden voortvloeijen, te vrijwaren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. den 15 April 1869. L. VERHEY, Secretaris. De VOORZITTER van deu RAAD der gemeente HELDER maakt bij deze bekend, dat de Lijsten der Kiezers voor de Leden vau de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en deu Gemeenteraad, door hem op heden gesloten, op nieuw aangeplakt en op de Secretarie der gemceute voor ieder ter iuzage zijn nedergelegd. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 16 April 1869.STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 20 April. De vaderlijke zorg van den voorzitter van het Lagerhuis in Engeland is dezer dagen te midden der debatten over de opheffing der lersche staatskerk allezins noodig, om de orde te midden der soms vrjj hevige debatten le handhaven. Zelfs de regeringspartij, die verzekerd is van hare overwegende getalsterkte tot het behalen der overwinning, maakt het den voorzitter van het Huis zeer lastig. Gladstone's vrienden dringen slechts op stemming aan, daar dit zonder omwegen de zegepraal aan hunne beginselen ver sohaffen kan. Gladstone zelf heeft te midden van het levendig debat, dat er werd gevoerd, een der sterkste argumenten ontzenuwd, dat tegen zijn voorstel was in het midden gebragt. Zijne tegenstanders hadden hem voor de voeten geworpen, dat hij den troon onder mijnde, die, blijkens de geschiedenis des lands, op het Protestan- tismus gegrondvest was. De minister haaide ter bestrijding van dit gevoelen de herinnering aan, dat Koning Willem III, de meest Protestantsche der Engelsche vorsten, indertijd reeds op gelijkheid van godsdienst is bedacht geweest.. De oppositie, uitgaande van het denkbeeld, dat tijd gewonnen, veel gewounen is, trachtte de be handeling van Gladstone's voorstel zes maanden te verschuiven. Dit is in Engeland bovendien de poging, die gewoonlijk geschiedt, om de verwerping van een voorstel aan te bevelen. De poging mislukte, want met 355 tegen 229 besliste de vergadering, dat de behandeling zoude doorgaan. Dezer dagen werd uit het spoorweg-bassin alhier het lijk opgehaald van een' ingezetene dezer gemeente, die sedert eenigen tijd reeds werd vermist. Gisteren avond gaf de zangvereenigiug Polyhymnia alhier een concert in het lokaal Tivoli. Een aantal leden en geïutroduceerden bragten een genoegelijken avond in Tivoli door. Op flinke wijze werden de nommers van het welgekozen programma ten gehoore gebragt. Komt voor de uitvoering der koren een woord van hulde toe aan de koristen, inzonderheid komt eervolle vermelding toe aan de solisten, die den aanwezigen op keur van schoonheden hebben ver gast. Het duo voor sopraan eo alt, de solo voor ténor en niet het minst de solo's voor baryton, werden door daverende bijvals betuigingen afgewisseld. Ook de heer Egberts heeft, als directeur van dit verdienstelijk gezelschap, aanspraak op een woord van dank voor zijne zorgen tot het wélslagen van dit concert. Door eene aangename afwisseling was er in ruime mate voor gezorgd, dat de belangstelling, in eene onverdeelde aandacht merkbaar, bestendig werd levendig gehouden. Bij geruchte vernemen wij, dat het voortdurend bestaan dezer vereeniging in het geheel niet verzekerd is. Deze schoone uitvoering zou ons den val eener zoo degelijke vereeniging zeer doen betreuren. Zr. Ms. sohroefstoomschip Leeuwarden, den 12 Maart jl. in de Tafelbaai aangekomen, zou den 22sten dier maand de reis naar Nederland voortzetten. Aan boord was alles wel. Z. M. de Koning, H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins van Oranje zijn gisteren middag ten 12 nre per extra spoortrein in de residentie teruggekomen. Bij Koninklijk besluit is het ontvangkantoor der directe belastingen en aceijnsen te Vlieland opgeheven, en dat kantoor gevoegd bij het kantoor der directe belastingen, in- en uitgaande regten en aceijnsen te Terschelling, onder voortdurend beheer van den heer P. Altena. Naar men verneemt, heeft Z. M. de Koning-Groothertog jl. Vrijdag, bij het bezoeken der landswerf, den heer Matthijsen, directeur-commandant der Marine, benoemd tot grootofficier van de orde der Eikenkroon. Het heeft Z. M. den Koning behaagd te benoemen tot officieren der orde van de Eikenkroon de heeren J. H. W. Kehrer en A. J. Broes Koopmans, majoors, respectivelijk kommanderende liet bataillon Artillerie- en het 1ste bataillon Infanterie-Schntterij te Amsterdam. Tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw is benoemd de heer A. C. G. Vermeulen, te Rotterdam, stichter van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. De klerk bg de Directie der Marine te Amsterdam G. G. van de Sande, wordt met 1 Julg a. s. bevorderd tot adj.-comm. en met 1 Mei e. k. overgeplaatst Daar de Directie der Marine alhier. Aan J. Berkhout, te Andgk, thans te Zwaagaan J. Beemster te Zwaag; aan A. J. B. Lauwers, F. J. A. Vos en J. Benijssen te Amsterdam; aan H. A. Rigter te Hoorn; aan F. G. Aghina te Haarlem; aan F. M. Aghina en J. M. Visser te Alkmaar; aan A. Koning en K. Koning te Berkhout; aan W. van Duin te Opdam; aan N. Zwart en H. Biminerman te Grootebroek; aan F. Willigers te Leeuwarden; aan PI. C. Hendriks, W. van den Broek, C. Penders, J. W. Driessen en J. van Dalen, allen te Ngmegen en aan G. Ponjée te Bergen, is vergund het aannemen en dragen van het kruis Fidei et Virtuti en aan F. G. Aghina, A. Koning, H. Bimmerman en H. C. Hendriks bovendien het aannemen en dragen der gouden medalje 3de kl., welke eereteekenen hun door den Faus zijn toegekend. Het aantal vacante plaatsen bg de geneeskundige dienst be draagt dit jaar: voor off. vao gez. hier te lande 12, voor off. van gez. in Oost-Indië 25, voor off. van gez. in West-Indië 1, voor apotheker hier te lande 4. In de tweede helft der maand Julga. s. zal een vergelijkend examen worden gehouden. Bedankt voor het beroep naar Haarlem door ds. K. F. Creutzberg, pred. le MaarsseD. Bij de beraadslaging gisteren in de Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot wgziging der kiestabel, heeft de heer Heems kerk Az. een amendement voorgesteld, ondersteund door de heeren van Foreest, Begram, van Wassenaer Catwijk, Zinnicq Bergmann, Sypestein en Nierstrasz, strekkende tot uitbreiding vau het kiesregt. De verkiezingen in Junij zouden nog naar de bestaande wet geschieden. Met 1 Januarij 1870 zou echter de census voor 23 gemeenten worden verlaagd en o. a. te Amsterdam bepaald zijn op ƒ56, Haarlem/40, Helder 30, Rotterdam 50, 's Gravenhage 50, Leiden 40, Gouda, Delft, Schiedam en Dordrecht f 30. Het grasland in de omstreken van Hoorn stond in jaren zoo vroeg in April zoo rijk niet als ditmaalde meeste landerijen prijken reeds met eene menigte boterbloemen. Was het weder niet eenigzins afgekoeld en waren de boeren nog niet van hooi voorzien, dan zon men in het land reeds veel vee zien. De boomen beloven dit jaar een rijken oogst. Alvorens het tooneel voor goed vaarwel te zeggen en na een arbeidzaam en roemrijk kunstenaarsleven eene eervolle rust te gaan genieten, heeft mevr. Adelaicle Ristori het voornemen opgevat Italië te verlaten, waar zij, na hare terugkomst uit de Vereenigde Staten, de bewoners der voornaamste steden in geestdrift heeft gebragt en eenige voorstellingen in enkele steden van Nederland te geven, ten gevolge van eene overeenkomst met de directie van den grooten schouwburg te Amsterdam gesloten. De eerste voorstelling is bepaald op aanstaanden Donderdag 22 dezer; alsdan zal mevr. Ristori in eene van hare voornaamste rollen, de titelrol Medea optreden. (A.C.) Aanstaande Donderdag zullen voor het prov. geregtshof vau Zuidhollaud, kamer van strafzaken, worden behandeld het tweede regtsgeding ter zake van de Rotterdamsche ongeregeldheden. Alsdau zullen voor bet hof teregt staan A. van den Berg en drie anderen, beschuldigd van feitelijken en gewelddadigen wederstand jegens be dienende beambten, handelende ter uitvoering der wetten en der bevelen van het openbaar gezag, gepleegd door meer dan twintig gewapende personen, wat den tweeden en vierden beschuldigde be treft na respectivelijk reeds te voren te zijn veroordeeld geweest tot gevangenisstraf voor den tijd van langer dan één jaar. Het betreft den gewelddadigen aanval tegen de politie op den Schiedamschen Singel te Rotterdam. De commissaris des Konings in Gelderland, door de te 's Gravenhage gevestigde Vereeniging tot bescherming van dieren opmerkzaam gemaakt zgnde op het zoo veelvuldig plaats hebbende verdelgen van voor den landbouw nuttige dieren, inzouderheid van insecten-etende vogels, heeft de gemeentebesturen in Gelderland nitgenoodigd om het bedoelde kwaad, des noods door middel van strafbepalingen, te keer te gaan. Bij den boekhandelaar Gratama, te Arnhem, is dezer dagen in het licht verschenen eene brochure, getiteld: Verpligt Onderwijs, een woord in 't belang der openbare neutrale school, door V. B. Sikkes, predikant te Boven-Smilde. De zucht tot landverhuizing naar Noord-Amerika neemt in de noordelijke provinciën zeer sterk toe. Reisdeo er anders te Harlingen wekelijks ongeveer 80 af, jl. Zaturdag morgen vertrokken derwaarts, over Huil, per Engels, stoombootAlirrppeanniet minderdan 230personen. Uit officiële opgaven blgkt, dat den 31 Dec. 1867 hier te lande waren 28,307 tappers en 6805 kroeghouders, zoodat op 100 Nederlanders ongeveer 1 tapper of kroeghouder komt. Sprekende van Gutenberg van Fournier, een tooneelspel, dat in het Ode'on te Parijs opgevoerd en zoo schitterend gevallen is, schrijft Jules Janin in het Journal des De'bats, ten bewijze hoe de roem van den uitvinder der boekdrukkunst miskend is, dat toen in 1827 ter eere van Gutenberg een standbeeld zou worden opgerigt, in Frankrijk slëcht9 2000 fr., in Italië 500 frin Engeland 125 fr., in België 55 fr. en in Zwitserland slechts 20 fr. bgeengebragt zijn. Jule9 Janin had er bij kunnen voegen: „En in Nederland geen centime Voor het standbeeld van Laureus Jansz. Coster, den waren uitvinder der boekdrukkunst, heeft Nederland bijdragen van andere landen niet noodig gehad en toch prijkt het te Haarlem op de Groote Markt. De dames die den toon aangeven (den bon ton natuurlgk) hebben een kapsel in de mode gebragt, dat waarschijnlijk wel sentatie zal maken. Het is toch niets meer of minder dan een pruiken geen rimide en geveinsde, een die niet tot het huichelachtige genre van de valsche chignons behoort, maar een pruik die den draak steekt met den bedriegelijken schijn, een opregte en onverschrokkene, kortom eeo echte pruik, die op de schouders neervalt en doorvlochten wordt met linten. Op dit onnatuurlijke hoofdsieraad, waarop een weinig poeder wordt gestrooid a la marèchale, rust een driekante hoed, zooals de abbés iu de 18de eeuw ze droegen. Die coiffures, welker eerste verschijning opklimt tot de dagen van de markiezin de Pom- padour zullen eerstdaags bij de wedrennen, in het Bosch vao Boulogne, enz., hun entrée in de mode doeD. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De ieg. 2de kl. bij de Marine A. E. H. Roëll ia, op zijn verzoek, met den laatsten dezer maand, eervol uit zijne betrekking ontslagen; en met ingang van den 1 Julij a. g. norden bij de Marine bevorderd: tot iog. late kl. de ing. 2de kl. J. C. Jansen, en tot ing, 2de kl. de adsp.-ing, P. J. Turk. Sedert eenige dagen doet zich in de grachten der vestingwerken te Antwerpen het voor dit 9aizoen opmerkelijk verschijnsel voor, dat de visschen in ziekelijken toestand schijnen te verkeeren. De palingen vlieden als het ware het water en verbergen zich in gaten langs de oevers; men kan ze in groote hoeveelheden met de hand opvisschen. Snoeken en andere visschen drgven krachteloos op het water en worden met de pet opgehaald. Sommige willen dien toestand aan de spoedig invallende hitte toegeschreven hebben, doch dit gevoelen schijnt niet aannemelijk, aangezien bet verschijnsel elders niet wordt aangenomen. Zoowel uit den omtrek van Charleroi, Bergen als Luik luiden de berigten omtrent de arbeidersonlusten gnnstig. Nog i9 wel Diet overal het werk hervat, maar de rust blijft gehandhaafd, Eerlang zal Victor Hugo's roman l'Homme qui rit het licht zien. De voorrede luidt aldus: „Alles van Engeland is groot, zelfs dat wat niet goed is, zelfs zijne oligarchie. Het Engelsche patriciaat is het patriciaat in den waren zin des woord9. Geen verhevener, schrikkelijker, krachtiger feodaliteit. Laat ons het bekenneD, die feodaliteit heeft op haar tijd nuttig gewerkt. In Engeland moet dat phenomeen, de seigneurerie, bestudeerd worden, gelijk dat, wat men koningschap heet, in Frankrijk. De juiste titel van dit boek moest zijn l'Aristocratie. Een ander werk, dat op dit zal volgen, zou de Monarchie kunnen heeten. En die twee werken, zoo het den schrijver gegeven is dien arbeid te voleindigen, zullen tot de uitgave van een derde leiden, getiteld: Quatre-vingt-treize. Victor Hugo." Van dit werk zgn reeds 18 vertalingen aangekondigd. De jongste kamer-debatten in Frankrijk, waarbij de voor gestelde kleine verhooging der pensioenen, van arme onderwijzers, die 40 jaren lang getrouwe dienst verrigt hadden, werd verworpen, geven de bladen gegronde redenen tot klagten. De Opinion Nationale, dit feit besprekende, trekt eene parallel tnsschen hetgeen men voor het krijgswezen besteedt, tegenover de kleinigheid die men de weten schap weigert. De Hertog van Magenta - zegt dit blad - geniet een tractement van 288,000 francs, behalve de vrjje dienstwoning, eene toelage voor het onderhoud van paarden en andere emolumenten. De maarschalk Vaillant trekt onder dezolfde neven-emolumenten, 229,000 frs. Op gelijke wgze geniet maakschalk Niel 193,000 fr9. De admiraal Rigault de Genouille 163,000 frs. De generaal Graaf van Palikao 148,000 fr. De generalen Fleury en Ney ieder 119,000 fr. Lawoestine, gouverneur der invaliden eo Mellinet, kommandant der nationale garde van Parjjs, elk 92,000 fr. Enden armen onder wijzer weigert men eene kleine toelage tot zijn sober pensioen! De slapende man van Bicêtres is, na 7 maanden en 3 dagen geslapen te hebben, in het hospitaal overleden, nadat bij nog voor eenige oogenblikken zijn bewustzijn herkregen en eenige onverstaanbare woorden gesproken had. De lijkschouwing van den slaper zal nog voor de begrafenis plaats hebben, waarna een geneeskundig rapport onmiddeljjk opgesteld en aan de Academie van Weteuschappen opgezonden zal worden. Een ingenieur van Grenoble heeft een middel bedacht om een dood mensch in hardsteen te metamorphoseren. Men neme slechts zijn onlangs overleden bloedverwant of vriend (zoo hg beschikbaar is), dompelt hem in een vloeistof, tot nu toe het geheim van den uitvinder, en na het lijk met een bijzonder soort van cement be streken te hebben, volgt meo den gewonen loop van zaken en laat het aldus toebereide ligchaam ter aarde bestellen. Na verloop van veertig of vijftig jaar delft men zijn vriend of bloedverwant op en vindt in zijn plaatseen steen zeer geschikt om te bouwen! Zoo die ingenieur met zijn uitvinding opgang maakt, kunnen alle huizen van onze nakomelingen over duizend jaar met de overblijfselen hunner voorvaderen zgn opgetrokken. Te Londen wordt het plan van een nieuwe wereldtentoonstelling op touw gezet. Het gaat uit van den heer Cole, directeur van het Kensington-museum, die in vereeniging met Prins Albeit, lord Granville en anderen de ontwerper en de ziel was van de eerste tentoonstelling. Een geheel andere grondslag zal hier worden gevolgd, daar in de plaats van de groote hoeveelheden ditmaal een strenge keuze in acht genomen zal worden, In plaats van alles op te nemen, wat de industriëlen van alle landen goed vinden in te zenden, zal slechts plaats worden ingernimd voor het allernieuwste en voortreffelijkste. Het ontwerp van den Franschcn Keizer, om de oud-soldaten van Napoleon I een jaarlijksch pensioen toe te kennen van 250 fr., is aan gene zijde van den Rijn niet zonder uitwerking gebleven. Een der Berlgnsche bladen meldt, dat van de zjjde der nationaal- liberaleu een voorstel in den Noord-Duitschen rijksdag zal worden gedaan, om de vrijwilligers van 1813 een jaargeld toe te kennen. Eene dame uit Weenen had onlangs door een gerenommeerd dentiste eeo nieuw gebit laten maken. Nadat het geplaatst was, ging zij heen zonder over betaling te spreken. De dentiste, die haar kende, sprak er ook niet over, maar nadat een langen tijd verstreken was, zond bij zijne rekening. De dame betaalde niet. Na verloop vari zekeren tgd zond hg een tweede rekening, echter zonder eenig gevolg, zoo ook een derde, doch altemaal vruchteloos. De dentiste verzon na een list, hg zond de dame een ontwerp eener advertentie, die hg in de dagbladen zon doeD plaatsen, van dezen inhoud: „Bij toeval te koop een geheel nieuw gebit, te bezigtigen in den mond van mevrouwDen volgenden dag ontving de tandarts reeds vroegtijdig zgn geld. Wie zon hebben durven onderstellen, dat de vrouwen ooit het beroemde Grieksche spreekwoord in prakt jjk zouden gebragt hebben „Ken u zelve!" Het volgende opmerkelijk geval geeft evenwel een onverwacht bewij9 van de verstandelijke meerderheid der schoone sekse. Te St. Gallen (Zwitserland) stelde de administratie van de telegraafmaatachappij als voorwaarde, vóór zij er toe overging om vrouwen in baar bureaux toe te laten, dat deze de verklaring aflegden van een volstrekte geheimhouding. Op het oogenblik, dat zg den eed in quaestie moesten afleggen, trokken zij zich terug onder de verklaring, dat dit te veel gevergd was van hun vrouwelijken aard.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1