1869. N°. 49. Vrijdag 23 April. 27 Jaargi BINNENLAND. BUITENLAND. i Cz. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT, „W ij huldigen het goede.1 Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zatürdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. HELDER en NIEÜWEDIEP, 22 April. De buiten landache staatkunde levert tot de geschiedenis van den dag thans weinig, dat bijzonder belangrijk kan heeten. De onlusten in België, tengevolge van het gewapend verzet der werklieden in mijnen en werkplaatsen, zijn aan het afnemende rust wordt van lieverlede hersteld en de laatste tooneelen van oproer, die er zijn voorgevallen, zullen waarschijnlijk met cene geringe verhooging der dagloonen bij minnelijke schikking worden geëindigd. Het voor beeld der Belgische werklieden heeft in Berlijn navolging gevonden aldaar hebben de timmerlieden den arbeid gestaakt, doch zonder daarbij tot rustverstoring aanleiding te geven. In het koningrijk Beijeren is men ijverig bezig tot vaststelling eener schoolwet, waarbij men echter, evenals zulks in andere landen ook wel eens geschiedt, stuit op eene hevige vijandschap tnsschen de orthodoxe geestelijkheid en de moderne begrippen. Het Britsehe Lagerhuis gaat ijverig voort met de behandeling der wet tot opheffing der Protestantsche staatskerk in Ierland. Met groote meerderheid worden de onderscheidene onderdeelcn van het ontwerp aangenomen. Bij een der vastgestelde bepalingen worden aan de Iersche bisschoppen en aartsbisschoppen hunne zetels in het Hoogerhuis oulnomeu. De Spaansche minister van buitenl. zaken heeft het ontwerp zijner begrooting in dc Cortes gebragt. Daar de voordragt zich alleen bepaalt bij de in komsten, is er nog niet te berekenen in hoeverre de balans een gunstige uitkomst voorspiegelt. Gedurig worden blijken gezien, hoezeer de dichter gelijk, had, die van Italië zeide, dat land en volk er vulkanisch zijn. De politie heeft dezer dagen te Milaan eene Mazzinistische zamenzwering ontdekt, Orsini-bommen en beseheiden in cijfer-schrift in beslag genomen en eenige personen achter gegren delde deuren geplaatst. Nominatie van predikanten, ter voorziening in de vacature, ont staan door het ontslag van dr. J. A. Lamping, gemaakt door het kiescollegie der Hervormde Gemeente Helder, op 20 April 1869. (Alphabetisch gesteld): N. C. Balsempred. te Langezwaag en Luxwolde. C. J. van Bemmel Suyck, Welsum. O. Geerts J.Hz„de Rijp. J. E. van Iterson F.H.Gz., Giethoorn. J. H. KremerAartswoud. ür. W. C. van Manen, Abbenbroek. L. MeesUitgeest. W. de Meijier A.Cz., Wormerveer. D. C. Nijhoff,ii Drimraelen. Dr. A. J. Oort H.Lz., Schoonhoven. A. van OostenPuttershoek. J. C. Singels,i Koog aan de Zaan. Met leedwezen vernemen wij, dat gisteren in 58jarigen ouder dom te Alkmaar is overleden de heer mr. P. A. de Lange, advokaat aldaar, oud-burgemeester, lid van den gemeenteraad, van de Prov. Staten, enz. enz. Het verlies van een zoo kundig en algemeen hooggeacht ingezetene, zal zeker te Alkmaar zeer worden gevoeld; maar ook daarbuiten stond de heer de Lange, door zyne vele talenten, die hij te middeu van zyn werkzaam leven toonde te bezitten, met groote eere bekend. Treuren zijne betrekkingen over zijn verlies, het vaderland, dat in hem een edel burger verliest; de liberale rigting, die door zijnen dood een harer invloedrijke leden moet missenzijne plaatsgenooteu, die hem zoo dikwijls tot hunne vertegenwoordiger verkozenallen zullen voorzeker met betrek kingen en vrienden rleelen in de droefheid over het verscheiden van een man, die door zijne uitmuntende hoedanigheden zoozeer ieders achting genoot. De lste luit.-kwartierm. J. A. Stuffken, van het 3de bat. 7de reg. Inf. alhier in garnizoen, vertrekt met 1 Mei a. s. naar het 4de bat. 7de reg. Inf. te Amsterdam, en wordt vervangen door den lsten luit.-kwartierm. F. M. A. Oosterman. Aan den schoenmaker bij de Marine J. Adams, en aan den Marinier der lste kl. G. Kurvers is, ter zake van 50jarige eerlijke en getrouwe militaire dienst, de gouden medaille ter geheele grootte toegekend. In ons vorig nomroer deelden we reeds mede, dat door den heer Heemskerk Az., lid der Tweede Kamer, een amendement was voor gedragen op het thans bij die Kamer aanhangige wetsontwerp tot herziening der kiestabel. Het amendement, ondersteund door eenige leden, had de strekking om den census der kiesbevoegdheid in onze groote gemeenten te verlagen en tevens om de vermeerdering van het aantal Kamerleden met vijf, ten gevolge aan de vermeerdering der bevolking, nog ongeveer één jaar te verdagen. Hardnekkig werd dit amendement door den voorsteller verdedigd. Bestreden werd het in beginsel niet; maar wel werd door onderscheidene leden aan getoond, dat het onvooibereid aan de beslissing der Kamer ouder worpen werddat het veel te wijde strekking had en volstrekt niet kon zamengaan met het ontwerp, waarvan het een amendement moest heeten. Aan het einde der beraadslagingen werd eene motie vau orde van den heer Thorbecke met 39 tegen 30 stemmen aan genomen, waarbij de Kamer verklaarde, dat zij het onderwerp van dit amendement wel der overweging waardig keurde, maai de behandeling er van thans onvoorbereid en ontijdig achtte, terwijl het bovendien zon bydragen om de invoering eener herziene kiestabel te verschuiven. Door den heer Viruly Verbrugge, lid der Kamer, is o. a. een amendement ingediend op de door de regering voorgestelde iudeeling der hoofdkiesdistricten. Dat lid wenscht in het wetsontwerp te herstellen, de aanvankelijk voorgestelde afzonderlijke districten Haarlem en Zaandam. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren zijn de dcliberatiën over de herziening der kiestabel voortgezet. Onderscheidene amen dementen zyn er voorgesteld op de door de regering voorgestelde nieuwe iudeeling van sommige kiesdistricteu. De beraadslagiug, die nog al levendig is, zou in de zilting van heden worden voortgezet. Drietal te Goes: Creutzberg, te Vlissingen; van der Flicr, te Zwartsluis; Zegers, te Oosteibeek. Bedaukt voor het beroep naar Vlaardingen, door ds. dc Wilde, te Poortvliet. Aangekomen schepen te Batavia vóór 2 AprilAletta Angusta, Tagal en Vijf Vrienden. Vertrokken: Den Elshout, Neêrlands Vlag, Nicolaas Wilsen, Staatsraad van Ewijck en Amstelstroom. Bij het afrijden van den dyk nabij Floom reden twee rijtuigen tegen elkander; de eigenaars werden beiden ernstig gewond; men zegt, dat dit in drie jaren het 29ste ongeluk is en alleen veroorzaakt door den gevaarlijken weg. Niet altijd wordt dus de put gevuld, al zijn er kalveren verdronken. Bij het verlaten van Amsterdam door het Koninklijk gezin, is namens Z. M. aan den burgemeester ter hand gesteld de som van 2000, ten behoeve van de algemeene armen der stad. Als naar gewoonte wordt ook thans het paleis te Amsterdam na het vertrek van HH. MM. door vele belangstellenden bezocht. Daarbij trok zeer de aandacht de vernieuwing van behang en verder ameublement vao de slaapkamer des Konings. Dit vertrek is thans op zeer smaakvolle wijze gedrapeerd met witte en blaauwe zijde in den style Louis XIV. Het Provinciaal geregtshof in Zuidholland heeft jl. Dingsdag uitspraak gedaan in de aanhangige zaak betreffende de ongeregeld heden te Rotterdam, en de beschuldigden Busman, Vranken, Boelaars, Wolters, van Krimpen, de Weerd, Lobman, van Klaveren, Kemp en Ferwerda schuldig verklaard aan feitelijken en gewclddadigen weder stand door eene gewapende vereeniging van meer dan twintig personen, jegens politiebeambten gepleegd. De beschuldigde Ferwerda is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie jaren de overigen tot confinement in het tuchthuis voor den tijd van vyf jaren. De twee beschuldigden St. Nicolaas en Buijs zijn vrijgesproken. Te 's Hage hebben H. M. de Koningin en Prinses Hendrik het concert van Minnie Hauck bijgewoond. H. M. heeft de zangeres in hare loge nigenoodigd, om persoonlijk de beroemde zangeres hare tevredenheid te betuigen. De bekende zamensteller van een aantal woordenboeken, woorden tolken, enz., de heer J. Kramers Jz., is sinds een paar dagen te Gouda vermist; men vreest, dat hem een ongeluk heeft getroffen. Hij was bezig aan een technologisch woordenboek, in vier talen, hetwelk eenige deelen groot moest worden. Utrecht&ch Dagblad). Op de Merwede hebben eenige visschers den rijksveldwachter, die hen kwam surveilleeren, op een zandplaat gezet; de man is daar twee uren gevangen gehouden en daarna weder ontslagen. Uit Zevenhuizen wordt als eene bijzonderheid gemeld, dat bij den landbouwer A. Krijgsman, aan de Rotte aldaar, van de 19 kalfdragende koeijen, 3 tweelingen hebben geworpen. Als een staaltje van goede opvoeding, die sommige ouders aan hunne kinderen geven, diene het volgende. Aan de commiezen van Gaaien en Hulst, te Millingen gestationeerd, gelukte het Vrij dag morgen een kleinen jongen van circa 13 jaar in handen te krijgen, beladen met eenige darmen, inhoudende 12 kan spiritus (gedistilleerd), welke hij op last van zijne ouders te voet van Clcef naar Arnhem moest overbrengen. Men schrijft uit Friesland van den 18 dezer: „Het warme weder der laatste dagen heeft ook hier zyn weldadigen invloed uitgeoefend. De knoppen aan de boomen ontluiken zigtbaar, ja vele soorten zijn reeds met het lieve lentegroen getooid. De gras landen zijn mede in goeden staat, zoo ook bet uitgezaaide in den bouwgrond. Het is te voorzien, dat het vee spoedig voor goed den stal zal verlaten. Ook de tuinen leveren een aangenaam gezigt op nu alles zoo heerlijk uit den winterslaap ontwaakt; de heester gewassen vooral zijn in den laatsten tijd belangrijk vooruit gegaan. De vruchtboomen beloven mede goed. De laatst gevallen regens hebben zeer de groeikracht verhoogd. Het is nu maar te hopen, dat de nachtvorsten, die men reeds in zeer geringe mate waarnam en die zoo hoogst schadelijk zijn, niet znllen ten verderve voeren wat thans leeft en zoozeer de aandacht boeit." - Nadat de besmettelijke longziekte in September 1868 afscheid had genomen, is zy thans weder, na eene afwezigheid van een half jaar, binnen Friesland's palen teruggekeerd. In de gemeenteGaasterland zijn sedert bet midden der vorige maand een twaalftal runderen aangetast en gestorven of gedood. Het is echter gelukkig alleen die gemeente, waar de ziekte heerscht. Te Vlissingen had het Bjarig zoontje van den zeeloods van Dierendonk het ongeluk in de haven te vallen, met dit ougclukkig gevolg dat hij, hoewel nog levend door eenige toegesnelde schuiten uit het water gehaald, aan de gevolgen is bezweken. De mode draait in een kring rond het mannelijk costunm b. v. bevat in zijn plooijen verscheidene eeuwen. De mantel is een Oostersch kleedingstuk, in Europa tijdens de kruistogtcn ingevoerd en afkomstig van het Arabische of Perzische woord „mandil" en „mandei". De redingote rilling coat) of jas is oorspronkelijk een Engelsch kleedingstuk, dat in 1725 in Frankrijk voor het eerst gedragen werd. De manteljas houpptlandeis een Zweedsch kleeding stuk, het eerst gedragen in de provincie Upland, van waar de naam. In de 14de eeuw werd zij reeds in onze streken gedragen. De das (cravale) zijn wij aan de Croaten verschuldigd, die haar in het begin der 17de eeuw hier in de mode bragten. In de Odysseu» wordt reeds van handschoenen melding gemaakt, die ook iu Europa reeds in den tyd van Karei den Groote gedragen werden. Het vest gilet) was een der kleedingstukkeu van een nar der 18de eeuw, Gilles genaamd, beroemd wegens zyne grappen. 8EN0EMINGEN EN VERPLAATSINGEN Bil MARINE EN LEGER. Du luit. ter zee 1ste kl. O. A. U. D. Rijk, laatst bekoord hebbende tot bet eskader in Oost-Indie en den 10 dezer in Nederland teruggekeerd, is met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Bij het wapen der Artillerie zijn o. a. benoemd: tot magazijnmeester lste kl. te Grave, dc kapt. J. H. Lux, van hel lste reg. Vesting-Artillerie; tot maga zijnmeester ?de kl. te Naarden, de kapt. A. J. F. Mcijl, vau het lste reg. Vesting-Artillerie; tot onder-directeur van het wapendepot te Gorincbem, de kapt. H. kV. de Quartel. De majoor W, II. Camp, van den staf der Artillerie, is eervol ontheven van de tijdelijke waarnemiug der functie van onder-directeur in bet wapendepot te Gorincbem, en ingedeeld bij bet lste reg. Vrsting-Artillerie. Bij bet wapen der Infanterie is op ziju verzoek een eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan den lsten luit. J. H.Textor, van het 7de reg. Infanterie. Men verneemt, dat de ongelukkige ex-Keizerin Charlotte in de laatste dagen vlagen vau razrrnij heeft gehad, dermate, dat zy zoover is gegaan om de liefderijke zorgen te miskennen, die zy niet ophoudt van H. M. de Koningiu van België te ondervinden. Hoewel de ligchamelijke toestand der Vorstin niet verergerd is, is men echter van meening, dat deze overspanning der geestvermogens niet lang meer kan duren, zonder den noodlottigsten uitslag te hebben. Nu en dan ontwaart men nog bij haar enkele heldere oogeuhlikken, doch deze ziju zeer zeldzaaam en van korten duur. De beklagenswaardige ex-Keizerin van Mexico was om hare voortreffelijke hoedanigheden, die zy als het ware van hare moeder scheen overgeërfd te hebben, in België hoog geacht en bemind, en in haar toestand wordt dan ook algemeen deelgenomen. In de omstreken van Luik is de arbeid door de mijnwerkers hervatomstreeks Charleroi stond hij jl. Maandag nog stil, doch zonder gewelddadigheden. In de Borinage vertoonde zich dien dag onder de werklieden eene zeer bedenkelijke gisting. Te Antwerpen zyn pogingen, doch aanvankelijk met weinig gevolg, gedaan om dc timmerlieden, metselaars en cignren-makers tot gezamenlijke arbcids- staking te bewrgenhierbij werd hun verzekerd, dat de kas der Internationale Vereeniging hun gedurende de arbeidsstaking het dagloon zou betalen doch de beloften, welke door of op nnam van het bestuur dier arbeidersvereenigingen worden gegeven, vinden niet bij alle Belgische handwerkslieden geloof. Antwerpen is niet de eenige plaats buiten de Waalsche provinciën van België, alwaar pogingen tot opruijing der arbeidende volksklasse worden gedaan. Ook te Geut is een daartoe strekkend geschrift verspreid; daarin werden de werkliedeu van eene der grootste fabrieken der stad aangespoord om zich gewelddadig verhooging van het werkloon te verschaffen. Daar dit blaadje zonder naam van schrijver of drukker verspreid was, is de drukker door de overheid deswege vervolgd en jl. Zaturdag door de correctionele regtbauk vau Gent veroordeeld. In België zijo thans alle tollen op de rykswegen opgeheven. Voor een paar jaar is zulks ingevoerd onder den minister van financiën Frère-Orban, denzelfden aan wien de Belgen de opheffing der stedelyke accjjnsen te danken hebben. De meeste provinciën hebben thans het voorbeeld vau den staat gevolgd, zoodat ook veelal op de provinciale wegen de tollen verdwenen zijn en een groot gedeelte van de gemeentebesturen hebben nu ook de gemeente- tollen afgeschaft. Welhaast zullen er in geheel België geene lollen meer geheven worden. Keizer Napoleon is door een hondje in het been gebetende wond is niet ernstig; Z. M. zou lagchend gezegd hebben: „dat is een kwaad voorteeken." Keizer Napoleon III is jl. Maandag zijn 62ste jaar ingetreden. Uit het bij de voordragt betreffende liet toekennen van pen sioenen aan de veteranen der republiek en van het eerste keizerryk gevoegde rapport blijkt, dat nog ruim 40,000 onderofficieren en manschappen van de Napoleontische legers in leven zijn, van welke 25,000 toelugen of pensioenen van 80 tot 120 fr.'s jaars ontvangen, lerwyl de 15,000 overigen op den dood vau titularissen moeten wachten, om in het genot van die gunst te treden. „Het is den Keizer toegeschenen (zegt het rapport), dat deze laatsten zonder verdere vertraging in het bezit hehooren te worden gesteld van een voorregt, waarnaar zij reeds zoo lang uitzien, terwijl zij ongelukki gerwijze den tijd niet hebben om te wachten, en dat daartoe de gelegenheid moet worden aangegrepen van het eeuwfeest der geboorte van den held, wiens beeldtenis zij getrouw in hunne stulp en wiens herinnering zij in hun hart bewaren." Volgens eene op de sterfte- wet gegronde berekening, zal de schatkist ongeveer vijf-en-twintig jaren lang met het te dezer dagen te brengen offer bezwaard blijven, hetwelk voor de eerste jaren op 10 milliocn en over het geheele tijdsverloop tot 1893 op 88 millioen francs begroot wordt. La Patrie bevestigt het berigt, dat de Keizer, de Keizerin en al de leden van het keizerlijk geslacht den honderdsten verjaardag der geboorte van Napoleon I op Corsica zullen vieren. De gods dienstige plegtigheid zal door den kardinaal Bonaparte worden geleid. De maarschalk Vaillaot is belast met het ontwerpen van een pro gramma der feesten, die van 14 tot 16 Augustus zullen duren. Door de stail Parijs zal eene belangryke som voor feestelijkheden worden beschikbaar gesteld. Men verwacht tegen dat tydstip eene algemeene amnestie voor drukpers-overtredingen en staatkundige misdrijven. Het portret van mevrouw de Pompadour, geteekend F. Boucher 1759, is op de onlangs gehouden verkooping in het hotel Dronot te Parys voor 14,700 francs verkocht. Men meldt uit Parijs het volgende: „Het Bois de Boulogne is in volle kracht en het heeft reeds zyn voorjaarskostuum aangetrokken. (Lichtgroen is de mode voor 1869). Het is de moeite waard om nu en dan zoo eens om de tien dagen er een kijkje te nemen; want om het van de 365 dagen 300 maal te doen, zoo als sommigen de gewoonte hebben, dat wordt vervelend; dan ging ik liever 300 maal naar de kerk. Een Italiaansch misdadiger werd de keus gegeven tusschen twee tuchti- giugen, dc galeijen of de lez'mg van de werken van den beroemden historieschrijver Goicciardini. Hij beproefde het laatste, maar bad binnen korten tijd om eene plaats aan de riemen, want zwaarder straf dan die lezing kon men niemand opleggen. Zoo zou het velen gaan, die kiezen moesten tusschen een dagelijksche wandeling naar het Bois of het hooren eener lange predikatie. Maar zoo als ik zeide, een kijkje tusschenbeiden is zeer aangenaam. Hier gaat een Armeniër te paard, rijdende op een manier, die u indien het niet ondenkbaar was zoude nopen, om hem door de straatjeugd beter manieren te doen leeren daarop volgen twee Turken in een hermetisch gesloten ryluig, vreeselyk rookende; dan komt de Turksche ambassa deur, met zijn zoontje, een jongen van 9 jaren, die zijne opvoeding volgens Engelsche manier ontvangt. Vervolgens ziet men een Russische Prins in bont gehuld, in een rijtuig bespannen met vier paarden. Twee rijtuigen met lakeijeu die elk een hoepel dragen en getrokken door flinke paarden, bevattende kinderen der ex-Koningin

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1