1869. N°. 52. Vrijdag 30 April. 27 Jaan binnenland! Uitgever A. A. BAKKER Cz. BEKENDMAKING. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER maakt, ter voorkoming van ongelukken, aan de ingezetenen bekend, dat de practische SCHIETOEFENINGEN OP DE HORS met liet geschut van Zr. Ms. iuslructie-vaartuig PRO PATRIA weder zullen plaats hebben op Maandag, Dingsdag, Woensdag, Donderdag cn Vrijdag vatt iedere week, aanvangende den 1 Mei eerstkomende. Bij de gewoue Schietoefeningen wordt eene roode vlag aan den voortop van genoemd vaartuig geheschen, en zal het strand op de Hors op een afstand van 4000 Ned. ellen in de rigting van den Stuifdijk onveilig zijn. Bij het schieten met getvokken geschut worden aan de beide toppen van genoemd vaartuig roode vlaggen geheschen, en zal het strand op de Hors op een afstand van ruim 6000 Ned. ellen, iu de rigting van den Stuifdijk, onveilig zijn. Genoemd gedeelte van de Hors zal worden afgepaald door paaltjes met bordjes, waarop geschilderd is„Zr. Ms. instructie-vaartuig Pro Patrio." Aan het einde der rooilijn wordt eene blaanwe en op de ambtsnollen eene Nederlandsche vlag geplaatst. Ofschoon men zich buiten de boven omschreven grenzen veilig zou kunnen achten, dient men in acht te nemen, dat, wanneer er met springgranaten geschoten wordt, de stukken dezer projectielen tot over de grenzen kunnen worden geworpen, en het alzoo raadzaam is, zich in dit geval ook niet aan de binnenzijde des Stuifdijks in de mok op te houden. Verder wordt iu herinnering gebragt, dat het verboden is de projectielen en verdere materialen, welke op genoemde plaats liggen, op te zoeken en zich toe te eigenen, zullende deze handelwijze worden beschouwd als outvreemding van *8 Rijks goederen en degenen, die zich onverhoopt hieraan mogtcn schuldig maken, als zoodanig wordeu vervolgd. Helder, De Burgemeester voornoemd. den 28 April 1869. STAKMAN BOSSE. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen in herinnering, dat de vorderingen ten laste der gemeente over 18'i8, welke niet vóór of uiterlijk op den laatsten Junij dezes jaars ingeleverd zijn, overeen komstig de Wet, worden gehouden voor verjaard of vernietigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. den 28 April 1869. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEÜWEDIEP, 29 April. De Portugesehe en Spaansche Cortes hebben beiden belangrijke zaken aan de orde. De Koning van Portugal opende jl Maandag de zitting der wetgevende vergadering met eene rede, waarin hij gunstig gewaagde van vriendschappelijke betrekkingen met het buiten land, maar op minder streeleude wyze sprak van den toestand der schatkist. Z. M. sprak van niets minder dan van een bepaald gemis aan evenwigt tusschen de uitgaven en de inkomsten van den staat; van noodzakelijkheid der afdoening van de vlottende schuld; van vermindering var het aanzienlijk tekort en meer dergelijke, lang geen aangename zaken. De Portugesehe wetgevers hebben dus een druk en belangrijk werk aan den winkel, vooral als zij den door den Koning uitgedrukteu wensch willen behartigen, om de belastingen zoo regtvaardig mogelyk te verdeelen. In Spanje, waar ook al de financiële toestand niet bijzonder benijdenswaardig is, staan de partijen met de grootste heftigheid tegen elkander over, bij de regeling van elke der binnenlandsehe aangelegenheden. Denzelfden dag, toen de Koning van Portugal de Cortes opende, was de Spaansche wetgevende vergadering het tooneel van spanning en tumult. De republikeinen weigerden eenparig hunne goedkeuring te verleenen aan de bepaling, dat de Staat zich zou verbinden tot het bekostigen der R. C. eeredienst en van hare leeraren. Zij maakten opschudding en verlieten de vergaderzaal. Bij hunnen terugkeer poogden zij een betuiging van af keuring door te drijven, betreffende de houding van den president. Hunne poging mislukte wel, maar het vuur der tweedragt is daardoor niet gedoofd en zoolang er in Spanje geen definitieve regering bestaat, vreezen wij, dat de orde daar niet op den duur blijft gehandhaafd. Op Dingsdag den 4 Mei e. k. zal in het lokaal Tivoli alhier weder, even als zulks geschiedde ten vorigen jare, de aflevering plaats hebben van miliciens der ligting van 1869, die alsdan in active dienst worden gesteld, om in den wapenhandel geoefend te worden. De aflevering geschiedt alhier voor de miliciens uit de militie-kantons van deze provincie: 12, 13, 14, 15 en 21, uitge zonderd die der gemeenten Alkmaar, Akersloot, Heilo en Limmen en voorts voor alle miliciens uit deze geheele provincie, die zich bepaaldelijk voor de zeemilitie hebben aangemeld, onverschillig uit welke gemeente. Voor de miliciens van Helder, Texel, Terschelling, Vlieland, Wieringen en Urk vangt de indeeling onmiddelijk des morgens ten half negen ure aan. Behalve de miliciens die van de eilanden komen, arriveren de overigen alhier op den dag der aflevering per extra-spoortrein, die des morgens ten 6 ure 20 min. van Amsterdam vertrekt en ten ongeveer 9 ure alhier zal aankomen. Het aantal miliciens, die zich in Noordholland voor de zeemilitie hebben aangemeld, bedraagt 587; er kunnen er echter slechts 293 van als zoodanig geplaatst worden. Naar wij vernemen is men, by de jl. Maandag op 's ryks werf gehoudene exercitie van het Artillerie-Vrijkorps alhier, reeds aangevangen met het invoeren der wijzigingen, die in den jongsten tijd in de infanterie-exercitiën zijn gebragt. Met het oog op achterstaande advertentie, waarbij aanneming van nieuwe leden bij het Vrijkorps alhier wordt aangekoodigd, mcenen we, in het belang van jongelieden, die binnen een of twee jaren kans hebben raililiepligtig te worden, een woord tot aansporing te moeten bezigen tot deelneming. Onlangs is door Z. M. een besluit geDomen tot vermindering van diensttijd voor hen, die in de behandeling der wapens geoefend zijn. Reeds hebben zich onderscheidene jongelingen aangeslotenhet is waarlijk niet van belang ontbloot, in tijds te zorgen, dat men van zoodanige gunstige bepaling zal kunnen profiteren. Aan de mariniers 1ste kl. G. Körvers, te Hellevoetsluis en J. Springer alhier, is dezer dagen, ingevolge ministeriële beschik king, toegekend en daarna op de gebruikelijke wijze uitgereikt de gouden medalje, aan den eerste de groote voor SOjarige, aan den tweede die voor 36jarige trouwe en eerlijke dienst, benevens gratificatiën, respectivelijk van 100 en van f 50. Z. M. heeft bepaald, dat het wapen der Infanterie vermeerderd zal worden met twee compagnien hospitaal-soldaten, welke bestemd zijn om bij de militaire zieken-inrigtingen dienst te doen als geëmployeerden der 2de en 3de klasse. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan de volgende officieren bij de rustende Schutterij ih de provincie Noordholland, voorm. 3de bat. 4de comp., aan H. de Carpentier, als kapt.; 6de comp., aan J. L. Kikkert, als kapt. Benoemd: 4de bat., staf, tot laten luit.— adj. C. Kalff; tot lsten luit.-kwartierm. J. Zur Mühlentot off. van gez. 2de kl. A. Weysenborn, tot dusverre off. van gez. 3de kl. bij het voorm. 5de bat.; 1ste comp., tot kopt. G. Smit Azn.2de comp., tot kapt. W. J. H. Tengbergen; tot lsten luit. G. J.van Gils; tot 2den luit. M. Kroon; 3de comp., tot kapt. J. van Gijtenbeek; tot lsten luit. A. Dekker; tot 2den luit. C. de Goede en M. J. Tiele; 4de comp., tot kapt. P. M. Langeveld Jr., tot dusverre 1ste luit.; tot lsten luit. J. R. Coninck Westenberg, tot dusverre 2de luit. beiden bij de 6de comp. van het voorm. 3de bat.; tot 2de luit. W. H. Bruno Bok en H. van Goudoever. Ter vervanging van wylen den minister van staat jhr. mr. A. G. A. ridder van Rappard is tot lid en president vaD het collegie van curatoren der hoogeschool te Utrecht benoemd de beer W. C. Mees, president der directie van de Nederl. Bank. Tot heemraad voor den polder de Zeevang is benoemd de heer C. Kaaskoopertot hoogheemraad van den Hondsbossche en Duinen tot Petten van wege den kavel Waterland mr. H. J. Smit; in het dijksbestunr van Wieringen, tot dijkgraaf de heer J. Koorn, cn tot heemraad de heer K. Smiten tot heemraad in het bestuur van den polder Waard Nieuwland op Wieringen de heer P. Schuurman. De verkiezingen ter voorziening in de vacaturen, door de af treding van de helft der leden van de Tweede Kamer, zullen op Dingsdag 8 Junij e. k. geschieden. De aftredende leden zijn de heeren: van Houten, Olivier, Westerhoff, Jonckbloet, Oldenhuis Gratama, Hingst, Wybenga, van Beyma thoe Kingma, Gefken, van der Linden, Dumbar, Lenting, Dullert, Heydenryk, van Lith de Jeude, J. K. van Goitstein, dn Marchie van Voorthnyzen, de Bosch Kemper, van Foreest, Miraüdolle, Pijnappel, Rochussen, Heemskerk Bz., Taets van Amerongen, de Brauw, Nierstrasz, Yiruly Verbrngge, Blom, van Sypensteyn, Blussé van Ond-Alblas, Heemskerk Az., van Eek, van Kerkwijk, Hollingerus Pypers, Ver- heijen, Bots, van der Maesen de Sombreff, Haffmans en van Zinnicq Bergmann. Onder de 39 aftredenden behooren dus 4, die gekozen zijn in plaats van overleden of tot eene andere betrekking geroepen leden, nl. de heeren van Houten, Olivier, Mirandolle en Heemskerk Az. De Staatscourant bevat een staat van personen, die in 1868 als landverhuizers over zee zijn vertrokken, met opgave van eenige bijzonderheden betreffende godsdienstige gezindheid en gegoedheid. Daaruit blijkt o. a., dat in genoemd jaar zyn vertrokken uit Noordholland 78 mannen, 5 vrouwen, totaal 83, uit geheel Nederland 884 mannen, 126 vrouwen, totaal 1010 personen. Met de ver trokkenen, allen hoofden van huisgezinnen of op zich zelf staande personen, hebben 447 vrouwen, 1506 kinderen en 9 dienstboden ons land verlaten. In het geheel zijn dus als landverhuizers ver trokken uit Nederland 2972 personen. Beroepen te Utrecht: ds. B. Mossel, pred. te Nederhorst den Berg. Drietal bij de Evang. Luthersche gemeente te Middelburg ds. Heiwig te Enkhuizen, Schwill te Hoorn en Ernst Jr. te Medemblik. Door het bedanken van ds. Crentzberg is te Haarlem het volgende zestal predikanten opgemaakt: Mossel te Nederhorst den Berg, van Maasdijk te Katwijk aan Zee, Hogerzeil te Veenendaal, Segers te Groningen, Nonhebei te Middelburg en Vliegenthart te Vreeland. Wij vernemen dat de Nederlandsche Centraal-spoorweg-maat- schappij, even als in het vorige jaar, slechts één gulden dividend zal uitkeeren, doch eene belangrijke som tot verbetering van den weg heeft bestemd. (N. F.) De lammeren op Texel stijgen steeds in prijs; men besteedt tegenwoordig 7 50. In navolging van hetgeen in Frankryk reeds sinds jaren en met uitstekend gevolg wordt gedaan, zal men op Texel op nieuw proeven nemen met de kunstmatige oestercultuur. Men schrijft ons van Terschelling, dd. 28 dezer: „Tengevolge van een, tnsschcn heeren diakenen en ouderlingen, gerezen geschil, omtrent de bevoegdheid van ccrstgenoemden, om aan in het armcngesticht alhier verpleegden, straf op te leggen, bij overtredingen van voor het huis vastgestelde bepalingen, hebben de diakenen collectief hun ontslag genomen." „Peilingen op het wrak de Lutine, door heeren commissarissen verrigt, hebben bewezen, dat op het oogenblik slechts 6 voet water op die plaats wordt aangetroffen." De aanklagt wegens onregtzinnigheid tegen dr. van Gorkum te Arasterdam ingebragt, is niet door den kerkeraad, maar door slechts één lid van den kerkeraad ingeleverd, en daarop naar het classicaal bestuur verzonden. De boogleeraar Dotpela Nieuweuhuis, van Amsterdam, die te Deventer jl. Zondag door een zenuwtoeval werd getroffen, terwijl hij voor de gemeente aldaar zou optreden en bet voorgebed deed, is Dingsdag morgen overleden. De gemeente Beverwijk heeft met de Hollandsche Kanaal maatschappij eene overeenkomst gesloten tot het verbeteren en verdiepen van het vaarwater, waardoor stoombooten en vaartuigen van grooteren diepgang aldaar geregeld kunnen binnenkomen. Jl. Dingsdag heeft het Provinciaal Geregtshof van Zuidholland uitspraak gedaan in het tweede regtsgediug ter zake van de ongere geldheden te Rotterdam, en schuldig verklaard: A. van den Berg en P. van Galen, aan wederspannigheid, feitelijk en gewelddadig, jegens bedienende beambten gepleegd; W. A. Hanseo, aan beleedi- ging met gebaren en dreigementen jegens bedienende beambten; en C. Vos, aan beleediging met woorden, gebaren en dreigementen jegens een bedienend beambte, en zijn zij mitsdien veroordeeld van den Berg en van Galen elk tot eene correctionele gevangenisstraf van zes maanden, Hansen en Vos, elk tot eene geldboete van 100, Het Dagllad verneemt, dat het proces tegen den zaakwaarnemer Jacob de Vletter niet voor het begin der maand Jnnij door het Provinciaal Geregtshof van Zuidholland zal worden behandeld. Zijn de informatiën juist, dan zullen waarschynlyk voor de behandeling van die zaak, nog acht beschuldigden ter zake van gewapende rebellie, voor het hof verschijnen. Onder die acht, zijnde de laatsten, zal ook de persoon te regt staan, die getracht heeft het stadhuis te Rotterdam in brand te steken. Gisteren middag ten ruim 1 ure hebben de proefschoten met het door den kapitein der artillerie Reuther uit Zweden aangebragt achterlaad zwaar sterk geschut van 24 duim op het Scheveningsche strand, in tegenwoordigheid van Z. M. den Koning, Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, HH. Exo. den miuister van Oorlog en den inspecteur-generaal der artillerie en hunne adjudanten, een aanvang genomen. De lading kruid voor dat stnk geschut is 20 kilo en de kogel heeft eene zwaarte van 140 kilo. De afstand, welken de kogel aflegt, wordt begroot op 8000 el. (Dagblad.) In den theetuin Lommerrijk, onder Hillegersberg, is jï. Zondag een jongeling van 17 jaar, uit Rotterdam, van den schommel ge vallen en door den val zoodanig gekwetst, dat hij na slechts weinige oogenblikken overleed. Voor eenige dagen meldden wy, dat de bekende letterkundige ue heer Kramers te Gouda was vermist; jl. Maandag is zyn lyk digt bij zijne woning opgevischt; men weet niet, door welk toeval de 63jarige man in het water is geraakt. Het lyk is den volgenden dag ter aarde besteld. Bij de ongeregeldheden, jl. Zondag avond op het eiland Walcheren onder de Nederlandsche en Belgische poldergasten voorgevallen, en die een zeer hartstogtelyk aanzien hadden, zag men een daad, die krachtig van zedelijken moed en Christelyke liefde getuigt: de heer J. Schluter, R. C. priester en pastoor te Vlissingen, vernam toe vallig het opzet der poldergasten, meest Catholieken der parochie van Vlissingen; hij begaf zich dadelyk naar buiten, voDd het werk geheel verlaten en al de werklieden op marseh naar Veere; hy spoedde zich naar Middelburg en waarschuwde de civiele en militaire overheden. Toen de meer dan 500 poldergasten, gewapend met puthaken en stokken, voorafgegaan door woest geschreeuw en ketel muziek, zich vertoonden, ging genoemde pastoor de opgewondene menigte te gemoet, drong zich onder haar en sprak haar met kracht aan, zoodat hij haar staande hield en de belofte ontving met hem mede te gaan en inderdaad de moedige geestelyke smaakte de voldoening, dat hy haar tot het werk onder Vlissingen terug geleidde. Volgens de laatste berigten nit Middelburg, wordt als oorzaak der ongeregeldheden onder de kanaalwerkers op Walcheren opge geven, dat de werklieden uit Staats-Vlaanderen voor minder geld arbeidden. De Hollandsche polderjongens staakten hun werk te Vlissingen, Souburg, Veere en Middelburg eu liepen met stokken rond, om eerstgenoemden, die zij Belgen noemen, te verjagen. Nadat de Hollanders eenige keeten hadden vernield en op verschillende pnnten ongeregeldheden hadden begaan, hebben de lieden nit Staats-Vlaanderen, men zegt by getale van byna 500, het eiland meerendeels verlaten. De orde is hersteld. Door den raad der gemeente Ameide is besloten het „wigt" op het brood by de bakkers in te voeren. Als een staaltje der weelde van den boerenstand in Friesland, meldt de Frov. Friesc/ie Crt. het volgende: In het vorige jaar is te Ried eene fraaije boerenplaats gebouwd, digt by den ryweg; alles was gereedde eigenaar betrok zyn woning - maar zie - de stand plaats stond hem niet aan; hy laat het mooije gebouw geheel af breken om het eenige ellen verder weêr te laten opbouwen; de vervaardiger heeft de afbraak weer aangenomen en is al aardig met de slooping gevorderd. Dat komt van de dure botert Volgens een telegram van Point de Gallc van 21 April, waren niet ver van Batavia onlusten uitgebroken, waarby Europeanen zouden zijn gedood. Belangstellend ziet men nadere berigten te gemoet. Men kende reeds papieren manchetten en kraagjes, zelfs hem den en hoeden werden reeds uit papier vervaardigd. Maar de industrie zal ons nog andere dingen leeren. Een zekere mijnheer Czerelmey heeft een brevet genomen voor de uitvinding van papieren doodkisten, tot welk eiDde hy oude exemplaren van den Timet opkoopt. Het „Vaderland" geeft eene vertaling van het late hoofdstuk van Victor Ilngo'a nieuwen Roman, „L' Homme qui rit." (De man die lacht.) Gelijk onzen lezers bekend ia, zijn van dit merkwaardig werk van den beroemden Franschen schrijver reeds 18 vertalingen aangekondigd. Het luidt als volgt: „Ursua cn Homo waren door eene naauwc vriendschap verhonden. Ursua waa een meuscb, Homo was een wolf. Zij kwamen wat hun aard betreft, goed met elkander overeen. De man had den wolf gedoopt. Waarachijnlijk had hy zich zeiven een naam gegeven. Daar hij Uraua goed voor zich zeiven gevonden had, vond hij Homo geschikt voor het dier. De verecoiging van dezen meosch met dezen wolf kwam ten bate van de kermissen, van de volksfeesten, van de hoeken der straten, waar de voorgangers blijven staan en van die behoefte overal door het volk ondervonden, om onzin aan te hooren en kwakzalverij te zien. Deze leerzame en lieftallige onderworpene wolf beviel de menigte. Het is altijd aangenaam iets getemds te zien. Het is een der grootste genoegens voor den inensch om alle variaties der „temkunst" te zien defilerenOm deze reden ziet men altijd zoo vele menachen bijeen als een hofstoet voorbij trekt. Ursoa en Homo trokken van straat tot straat, van de openbare plaatsen van Abersytawith naar die van Yeddbnrg, van land tot laod, vao graafschap tot graafschap, van stad tot stad. Als zij de eene marktplaats uitgeput hadden, giugcn zij uaar eeoe andere. Itsos bewoonde een kermiswagen, door Homo, die zoo beschaafd was, dat hij dit doen wilde, voortgetrokken en des nachts bewaakt. Als de wegen slecht waren of steil, als de karresporen te diep waren, of te vol modder, dan legde de rnensch zich het juk op den hals en trok broederlyk mede, naast de wolf. Zij waren zamen oud geworden. Zij kampeerden, zoo ala het uitkwam, op een veld, in een boschje, waar de wegen zich kruisten, bij den ingang der gehuchten, nan de poorten der steden, op de marktplaatsen, aan dc grenzen van een park, op de stoepen der kerken. Zoodra de wagen stilhield op het marktplein en de oude wijven met open mond kwamen aanloopcn, zoodra de nieuwsgierigen een kring gevormd hadden, begon lirsus te spreken tn Homo applaodiseerde. Homo liep met een hakje in den. bek beleefdelijk geld ophalen onder de aanwezigen. Zij verdienden den kost. De wolf was geleerd; de mensch ook. De wolf was gedresseerd door deo meosch, of had zich zeiven verschillende wolfnchtiee aardigheden geleerd, die tot hunne verdiensten bijdroegen. „Zorg vooral niet te verbasteren en mensch te worden," zei hem zijn vriend. De wolf beet nooit: de mensch enkele keeren. Ten minste maakte h'rsua er aanspraak op te mogen bijten.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1