1869. N°. 54. Woensdag 5 Mei. 27 Jaargi binnenland! BUITENLAND! Uitgever A. A. BAKKER Cz. HELDERSCHE EN MEI WEDIEPER COURANT. „W ij huldigen het goed Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advcrtentiën: Van 1i regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Donderdag den 6 dezer vertrekt de Oost-Indi sche mail over Hfarseille. HELDER en NIEUWEDIEP, 4 Mei. Werd door ons in het vorig nommer gewezen op het overwegend belang der binnenlandsche aangelegenheden in elk der groote rijken van Europa, onderscheidene gebeurtenissen der jongste dagen pleiten op nieuw voor de waarheid der stelling, dat een Europesche oorlog in dezen tijd niet te wachten is, uithoofde dat de zorg voor binnenlandsche rust en orde al de aandacht der regeringen vraagt. Voor een paar jaren, als toen Keizer Napoleon zich eens te midden zijner soldaten begaf, een kamp bezocht, het leger toesprak, met de officieren aan tafel zat, terstond verspreidde zich dan het onrust barend berigt, dat de oorlog voor de deur stond; althans dat de vrede wel zeer sterk was bedreigd. In de vorige week echter begaf zich de Keizer herhaaldelijk Ie midden zijner soldaten, die het oefeningskamp van Saint Maur, in de nabijheid der hoofdstad, hebben betrokken en niemand heeft van oorlogsgeruchten gewaagd. Hoe komt dat? De ophanden zijnde verkiezingen hebben de gemoederen in Frankrijk zoodanig vervuld, dat niemand ernstig aan de bezoeken des Keizers heeft gedacht, otn daaruit gevolgtrekkingen voor het behoud of het verstoren des vredes af te leiden. Veilig kon de Keizer zich ditmaal naar het kamp begeven, in het volle vertrouwen, dat men in dezen tijd van spanning, nu de staatspartijen zich gereed maken voor een heftigen verkiezingsstrijd, aan zijne militaire hande lingen geen buitengewoon gewigt zoude toeschrijven. Een ander bewijs voor de waarheid van het gestelde vinden we in den vredelievcnden afloop der Belgisch-Fransche kwestie. Tusschen beide gouvernementen was eene spanning ontslaan, veroorzaakt door de weigering der Belgische regering tot goedkeuring van inter nationale spoorweg-contracten, waarin het handelsbelang van Frank rijk betrokken was. Eenige jaren geleden zou ongetwijfeld deze kwestie wel tot vreeselijke geruchten van een oorlog, of van inlgving van België bg Frankrijk hebben geleid. Thans, ja, heeft deze zaak wel aanleiding gegeven tot eenige spanning tusschen beide kabinetten onderscheidene berigten en telegrammen hebben de nieuwsbladen daaromtrent kunnen mededeelen; maar oorlog, daaraan heeft men minder gedacht, hetgeen echter wel het geval zou zijn geweest, als men uiet, zooals nu, de wetenschap had, dat een oorlog voor Keizer Napoleon thans zeer ongelegen zoude komen. Eindelijk daar letten we op het geschil over het eiland Cuba tusschen Spanje en Noord-Amerika. Men zoude denkeu, dat er spoedig een treffen tusschen beiden zoude plaats hebben. Zulks is uiet geschied integendeel de regering der Unie heeft thans officieel verklaard, zich van inmenging in de zaken van Cuba te zullen ont houden, om hare handelingen te bepalen tot het beschermen der Noord-Araerikaansche onderdanen. Het gouvernement van Was hington, zoo verzekert men, is ongeneigd tot oorlogvoerenhet vreest dat de ondersteuning van den opstand op Cuba haar in groote moeijelijkheden zoude brengen en de eigene huishoudiog vordert alle zorg. Zoo blijft de vrede bewaard! De gelden, door de commissie voor den Helder en omstreken, ten behoeve der weduwen en weezen door de jongste zeeramp op Ter schelling verzameld, zijn dezer dagen door de welwillende tusschcu- komst van den heer A. R. Zwaai, te West-Tersehelliug, aan die weduwen ter hand gesteld. Dezer dagen merkten we, onder de aan het raadhuis alhier aangeplakte raededeelingen, eene waarschuwing op van den heer commissaris van politie alhier, wgzende op het gevaar van mis leiding bij het in ontvangst riemen van bankbilletten. Een billet, van geheel anderen inhoud, maar dat iD vorm veel heeft van een bank billet van 100 is daarbg opgeplakt en zoo ter algemecne bczigtigiug gesteld. Ofschoon zoowel de vorm van het billet als de kwaliteit van papier zeer veel verschillen van de baukbillelten, ge- looven wij toch, dat de waarschuwing nuttig is; want hij het ont vangen van onderscheidene billetten, zou meu, als men niet opmerkzaam was, ligt bedrogen kunnen worden. Wij meeuen onzen lezers geen ondienst te doen met de aandacht hierop te vestigen. In het lokaal Tiooli alhier heeft heden de aflevering plaats van een groot aantal miliciens der ligting van dit jaar voor de Nationale Militie. Ten ruim 9 ure kwam hier een extra trein aan, komende van Amsterdam, met miliciens van daar en van onder scheidene tussehengelegen stations. Heden is het de 55ste verjaardag van de bevrijding van deze gemeente uit de magt der Franschen. Spaarbank voor den Helder, late kwartaal 1869: Saldo op 1 Januarij 1869 25443,35^ lngebragt en renten gedurende het lste kwartaal 1869 - 2524,54 Te zamen 27967,89^ Uitbetaald gedurende het lste kwartaal 1869 - 2775,69 Saldo 1 April 1869 25192,204 Aantal deelhebbers op 1 Januarij 1869 206 i, h 1 April 1869 213 Wg vestigen de aandacht van belanghebbenden op de hierachter voorkomende advertentie der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij, waarbij eene zeer gunstige bepaling wordt aangekondigd voor militairen cu Rijks zeelieden. Daar het vervoer tegen halve vracht zich uitstrekt tot alle militairen, mits in uniform, beneden den rang van officier, ook al reizen zg buiten 's rjjks dienst, zoo gelooven wij, dat van die bepaling veel zal geprofiteerd worden. Ook de tariefswijziging voor bh. officieren, die met troepen reizen, is allezins gunstig te noemen. De minister van KoloniëB beeft in de zitting der Tweede Kamer van gistereu breedvoerige mededeelingen gedaan, ter beant woording der interpellatie van den heer van Sypesteyn, nopens den toestand van de Kust van Guinea en zulks zoowel wat de vroegere als de latere handelingen en maatregelen betreft, deels regtstreeks, deels langs den diplomatieken weg; bet uitzenden van versterkingen, enz. De regering heeft geeu plan eene militaire expeditie te onder nemen. Na eenige discussie is daarmede de interpellatie afgeloopen. Daarna is de behandeling der begrooting van Suriname aangevangen. Zestal te LeidenBeman Brouwer, Hogerzcil, van Son, Gerth van Wijk, Kuyper en de Graaf. Drietal te Harlingen: Moulin te Weesp, Romein te Ophemelt, Talma te Katwijk. Tot pastoor aan den Burg op Texel is benoemd de heer 1'. van Hugten; te Rijp, de heer W. A. Putman; tot kapelaan te Lisse, de heer J. Geenen, laatstelijk assistent te Oudorp. Onder eene kudde schapen te Enkhuizen is onvoorziens eene hevige ziekte uitgebroken, tengevolge waarvan de aangetaste schapen zullen afgemaakt of afgezonderd worden. Zaturdag morgen omstreks 10 ure liet een vreeselijke knal aan 's Rijks werf te Amsterdam zich hooren, die de glasruiten verbrij zelde en de gebouwen deed sidderen; het was de aankondiging van een jammerlijk onheil. Een torpedo, welke in de koperslagerij her steld moest worden, ontbrandde en barste los bij de soldering der buis; vele werklieden kregen daardoor min of meer belangrijke wonden, waarvan een doodelijk en twee zorgwekkkend. Men schrgft de ontploffing toe aan een gedeelte der lading, die in de torpedo nog schgnt achtergebleven te zgn na het ontladen. De geneeskundige dienst was spoedig op de plaats des onheils aanwezig. De zwnarst gewonde is naar het gasthuis gebragt. De Haagsche berigtgever van de Indépendance Beige verklaart, dat men zonder overdrijving van de aanneming der kiestabel kan zeggen: dat zij eene der grootste overwinningen is, welke het liberale beginsel in 20 jaren heeft behaald. Ten betooge daarvan wijst de correspondent meer in het bijzonder op de afscheiding der Veluwe van Arnhem, waardoor de kracht der partij is gebroken, die in dat district sterk genoeg was om den beer Groen en diens uanhanger9 te doen verkiezen. Uit 64 sollicitanten werd den 30 April jl. te Beverwijk door den gemeenteraad tot secretaris benoemd de heer J. Koker Bz. te Wijk bij Duurstede. Het provinciaal geregtsbof van Zuidholland heeft jl. Zaturdag uitspraak gedaan iu het regtsgeding ter zake van de ongeregeldheden te Rotterdam tegea Jona9 Melhado, oud 44 jaren, van beroep venter in garen en band, geboren en laatst woonachtig te Rotterdam, en hem schuldig verklaard aan bet hem ten laste gelegde feit, en ver oordeeld tot een tuchthuisstraf van zes jaren. Hg heeft zich in cassatie voorzien. Uit het thans openhaar gemaakte arrest van verwijzing vno bet Prov. geregtshof van Zuidholland tegen Jaeuh de Vletter, blijkt dat de beschuldiging hoofdzakelijk is gegrond op een paar advcrtentiën in de Nieuwe Rott. Crt., waarin de V. beweerde: „dat men mogt zwemmen waar men wilde" en dat „het baden overal in de gemeente vrijstond," terwijl de politie het baden langs den open baren weg wilde te keer gaan, tegen welken maatregel hij het publick ook door redenen op openbare plaatsen had opgezet; - op een paar andere adverteulièn waarin hij tegen het gehoor geven anu de politie ter zake van het lossen van groenten opzette, onder voorgeven o. a. dat ieder kan lossen waar hij wil, en dat al die parade van politie onregtrnatige „bullcbakkerg is," en op eene door hem uitgegeven brochure: „openbare executie, of een koud had voor politie en justitie, door Jb. de Vletter, verkrijgbaar bij Jb. de Vletter, Manueulaan 13/373, te Rotterdam;" waarin o. a. geleerd wordt: dat men in sommige gevallen de politie mag doodslaan (bladz. 18), dat bij de politie gruweldaden gebeuren, die de justitie liefst onaangeroerd laat, omdat de gemoederen door de openbare bestraffing zouden gaande gemaakt worden (bladz. 29), dat de soevereiniteit bij bet volk moet bestaan cu dat de burgerij, waar heersebznebt of tirannie plaats wil maken voor verstandige toepassing der wet, daar bare almagt tooneu, en des noods ten voorbeeld van anderen kort regt moet duen (bladz. 32), waar gewaagd wordt van de politie als: vreemde opvreters (bladz. 85), het vreemden legioen, waarmede de burgerij door de kostbare reorganisatie is opgescheept (bladz. 37), van bet despotisme der dienders (ibid), van de agenten die regenten willen zijn, die meu maar moet leten praten als zij niet nantooneu, dat hetgeen door beu wordt verbodeo op wet of verordening steunt (ibid), euz., enz. en dat de koning zelf geen souverein is, maar bij (beklaagde) bet volk sottverein zal maken (bladz. 54). Verder wordt opgegeven, dat hij zich op den avoud van 30 Oct. aan bet hoofd heeft gesteld vnu een joelende volksmenigte van verre over de 20 personen, die aangevoerd en tot zingen en schreeuwen opgewekt heeft, en de volksmenigte zoodanig beeft opgewonden, dat zij tot feitelijbhcdeu en verzet moest overslaandut hij die volksmenigte herhaaldelijk beeft toege sproken en tegen de politie beeft opgezet en hulp tegen baar gevraagd of beloofd heeft, o. a. door te spreken van mishandeling en driest geweld, waartegen men zicb van getuigen moest voorzien en verzetten, zoo hij zeide „niet anders dan langs den ordentelijken en wettigen weg," maar waarbij btj toch voegde: „houdt jelni goed, wees sterk, in tijd vnn nood zal ik u helpen, toont je kracht als het er op aan komt;" dat hij ook bij zijne mrestatie en na weer vrijgelaten te zijn, herhaaldelijk tegen de politie hulp van bet volk gevraagd en aan het volk beloofd heeft. Nadat in bijzonderheden is aangetoond, boe verzet en ongere geldheden vnn de zijde der menigte bet gevolg zijn geweest, van de aangewezeu feiten, beveelt bet arrest: dat de beklaagde voormeld, Jb. de Vletter zal worden teregtgeetcld ter zaken voorschreven, dat is: bet door redenen in openbare plaatsen gevoerd en door gedrukte geschriften opzetten tot wederspauuighcid, die daarop is gepleegd door meer dan twintig gewapende personen - en - medepligtigheid aan de misdaad van naotastiug, gewelddadigen en feitelijken wederstand jegens bedienende beambten, handelende ter uitvoering der wetten en der bevelen van het openbaar gezag, gepleegd door meer dun twintig gewa pende personen, door de ingezetenen tot bet begaan van die misdaad door beloften te hebben uitgelokt en opgeruid door aanspraken in het openbaar ten aauhoore van eene verzatneliug vau persouen gehouden. Jl. Dingsdag zou de Belgische spoorboot van 12£ ure van Rotterdam afvaren, toen even te voren een inspecteur van politie, een bezoek kwam brengen iu de groote kajuit, waar by twee welgekleede jongeheertjes, na eenige woorden met hen gewisseld te hebben, in arrest nam. Naar men verneemt, waren de beide jongelieden bedienden van een effectenkantoor te Amsterdam, die op het idee gekomen waren, om met geld vnu hunnen patroon eene buitenlandsche reis te doen. Nog dienzelfden dag zgn beide onder politie—geleide naar Amsterdam overgebragt. Te Dordrecht is eene vereeniging van kantoorbedienden tot onderlinge ondersteuning tot stand gekomen. De rust op Walcheren is hersteld, althans zoo luiden de laatste berigten. Dat door de Nederlandsehe werklieden aan de Bel gische groot onregt is gepleegd blgkt meer en meer. De aannemers hebben dit openlijk bekend gemaakt. De heer van Lennep te Amsterdam zegt, dat het, naar aanleiding van bet gebeurde, weuschelgk zou wezen, dat spoedig het volgende mogt kunnen worden medegedeeldDe hoofdstad van Walcheren en gansch Nederland zijn van verontwaardiging vervuld over het onregt op Walcheren tegen de Belgische werklieden gepleegd. Er hebben zich eommissièu gevormd om de geleden schade te vergoeden en ilc smet, welke op Nederland kleeft, door de gewelddadigheden, die jegen9 vreemdelingen hebben plaats gegrepen, uit te wisschru. De Belgische arbeiders hebben overal het werk hervat. Er is voor de kinderen der Nederlandsehe polderwerkers eene school opgerigt, ten einde door onderwijs en door behoorlijke opleiding lot alle maat schappelijke deugden, aan het jonge geslacht onzer polderwerkers die begrippen van orde en regt te doen onderwijzen, welke hunne ouders zoo deerlijk toonen te missen. Een wethouder ten plattelande in Friesland is door de Arrond.-Regtbank te Leeuwarden veroordeeld tot eene geldboete van 10, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag, wegens het sluiten van een huwelgk als ambtenaar van den burgerlijken stand, zonder zich te hebben verzekerd van de bij de wet gevorderde toestemming. In den nacht van 30 April 11. heeft men te Dragtcn de harbaarschheid gehad, eene koe in de weide de tong uit te sngdeu. Den dader heeft men nog niet opgespoord. Zeker behoort hg niet tot de vrienden van den eigenaar. Naar men meldt zijn jl. Zondag te Broek, in Friesland, in de Hervormde kerk IS lidmaten bevestigd, waarvan 8 vooraf den doop moesten ontvangen. Onder die doopelingen bevonden zich 5 broeders, die allen reeds grootvaders zgn. De nachtvorsten hebben in den laatsten tijd nadeelig gewerkt op den stand der veld- en tuinvruchten in de omstreken van Meppel; inzonderheid hebben de vroege aardappelen op sommige plaatsen veel geleden. Jl. Donderdag was de opzigter Hartens, bij bet Staats spoorwegstation te Sittard met iemand in gesprek, toen de trein waarop hg ter surveillance plaats moest nemen, heenstoomdc. In alle haa9t wil hij nog op de locomotief springen, maar grijpt m'19 en valt er af, met het ongelukkig gevolg dat hg onder den toestel raakt en het wiel hem dwars over het Igf gaat, zoodat hg letterlijk door midden werd gesneden. Hij was een braaf, oppassend man en laat eene vrouw met vier kinderen na. Een der wijkmeesters te Samarang oiitving een iuleekenlijst voor het standbeeld, te Batavia voor Koen op te rigten. Denkende dat hier weder door de politie onderzoek gedaan werd naar de woonplaats van den een of anderen landgenoot, zond hij het stuk terug met het ouderschrift: in mijn wijk is de persoon van Jan Pieterszoon Koen onbekend. Berigten uit Yokohama van 24 Febr., met de jougste land mail aangebragt, melden dat het huwelijk van den Mikado den 9 den dier maand te Kioto gesloten was. Den 14den dier maand was de Amerikaansche stoomboot Hermania aan de Japausche kust vergaan; 30 man van de equipage en 250 van de 400 passagiers (grootendeels Japanners) hadden daarbij het leven verloren. De vraag naar vette ossen en schapen voor Engeland wordt steeds grooter. Jl. Zaturdag liep weder een extra trein vau Emmerik naar Rotterdam met p. m. 5000 stuks in 32 wagens. Men zal welligt opgemerkt hebben, dat er minder Fransche kooplieden komen, om Nederlandsehe paarden te koopen, en dat zij niet die hooge prijzen meer willen besteden als vroeger. De reden ligt niet hierin, dat Frankrijk er minder noodig heeft; het tegen deel is waar. De oorzaak van het feit is te vinden in de hooge eischen, welke dc Nederlandsehe eigenaar voor zijne dieren aan den Franschrnan stelde. Deze gaat nu naar Hongarije, vooral l'esth, waar de prijzen vrg wat lager zijn, en de paarden, naar men ver zekert, van niet mindere hoedanigheid. Straatsburg is de voornaamste plaats, waar ze moeten worden afgeleverd. In het afgeloopen jaar zgn daar voor particulier- en oorlogsgehruik ruim 25,000 stuks aangekomen. Het gewezen Fransche regeringsblad le Monileur Universel, vau eene audiëntie gewagende, die lord Riclmrd Grosvenor, president der commissie voor den onderzeeschen tunnel tot verbinding van Galais met Dover, Zondag jl. bij Keizer Napoleon gehad heeft, mepnt te kunnen verzekeren, dat die Souverein met het deukbeeld van het graven van een tunnel minder ingenomen is en daarentegen sterk overhelt tot het ontwerp van den ingenieur Boutet, tot over brugging van het kanaal. Naar verzekerd wordt, moet de Keizer dezen laatsten den raad hebben gegeven om het aantal pijlers, waarop die brug zou moeten rusten, te verdubbeleniets, hetwelk zonder bezwaar voor de scheepvaart zou kunnen geschieden. In de laatste zitting van het Wetgevend Ligchaam in Frankrijk heeft dc heer Guéroult, bij het behandelen van het buitengewone budget voor de schoone kunsten, den bouw der nieuwe opera ter spraak gebragt, welke „met overhaasting ter baud genomen, slechts zeer traag vorderde en verbazend kostbaar was." Naar de berekening van dien afgevaardigde en van den heer Magnin, zal het nieuwe opera-gebouw 48 millioen fr. kosten; hetgeen op 16,000 fr. nederkomt voor elke der 3000 plaatsen, welke het bevatten zal. „Wilde meu (merkten zij spottend aan) de prijzen der plaatsen in de nieuwe zaal bepalen naar verhouding van dc kosten van aan bouw, dan zou de opera voortaan alleen voor millionairs toegankelijk zgn." De regerings-commissaris Cordunet heeft verzekerd, dat de kosten het cijfer van 31 millioen fr. niet zouden overschrijden. Hij erkende, dat die som veel aanzienlijker was dan de oorspronkelijke raming, maar deed opmerken, dat deze eene aanzienlijke verhooging had ondergaan door het eerst laat ontdekken van eene rivier of een waterloop onder de fundamenten van het gebouw, waardoor men genoodzaakt was geweest, een uitgestrekten vloer vau beton te leggen. Bragt men de kosten van aanbouw van de opera, waarvan de hoogte slechts weinig minder zou zgn dan die van de torens der Nötre-Dame in vergelijking met die van andere voorname Pargsche gebouwen, dan konden zg niet buitensporig worden genoemd. Ter wijl toch de opera 2695 fr. per vierk. el zou kosten, hadden de nieuwe beurs 2500, de nieuwe louvre 2937 en het nieuwe gedeelte van bet Parijsche raadhuis 2956 fr. per vierk. el gekost.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1