1869. N°. 55. Vrijdag 7 Mei. 27 Jaar^u^.- c BINNENLAND. Uitgever A. A. BAKKER Cz. HELDERSCHE V*. <*#-;. EX NIEUWEDIEPER COURANT, „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zatürdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. H it M franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Pnjs der Advertentiën: Van 1i regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 85 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. HÉLDER en 'NIEUWEDIEP, 6 3Iei. Bij het Artillerie-Vrijkorps alhier zijn benoemd: tot lsten luit. B. Snooy Jr., 2de luit.; tot 2de luit. J. Schuyt en J. C. J. Graat. De commissaris des Konings in deze provincie was jl. Dingsdag alhier tegenwoordig bij de aflevering en indeeling der milicieDS der ligting van dit jaar. Het contingent van deze gemeente bedroeg 51 man, waarvan zich niet minder dan 33 voor de zeemilitie hadden aangemeld. De brievenbussen aan het Raadhuis, bij de Nieuwebrug en op het Havenplein alhier zijn thans ook voorzien van afzonderlijke openingen, tot het bezorgen van drukwerken ingerigt. Op in het oog vallende wijze is de plaats, waar de drukwerken moeten worden in de bus gestoken, aangeduid. Op Donderdag den 13 Mei, des avonds ten zeven ure, zal in het lokaal Tinoli alhier eene feestelijke zamenkomst plaats hebben van de leerlingen der alhier bestaande zangschool Euphonia, onder directie van den heer W. Kuijk. Tot bijwoning dezer zamenkomst zyn alleen de ouders der leerlingen genoodigd. Het programma is zeer eenvoudig en luidt aldus: a. zang; b. optische gezigten (met behulp der werktuigen van Maju). Het is bekend, dat de leerlingen der Hoogere Burgerscholen geregeld in den wapenhandel worden geoefend. Een dubbel doel wordt met deze oefeningen beoogd, ten eerste strekt zulks tot eene nuttige ligchaamsoefening en ten tweede zijn zij een uitnemend middel om de volksweerbaarheid met jeugdige krachten te versterken. Ook buiten den kring dier leerlingen van burgerscholen, tracht het centraal comité van den Nederlandschen Weerbaarheidsbond er naar, om jonge lieden te doen oefenen in de hantering der wapenen. Bij eene onlangs verspreide circulaire heeft genoemd comité de aandacht der besturen van de vrijwillige vereenigingen tot oefening in den wapenhandel op deze aangelegenheid gevestigd en hen aangespoord om, zoo mogelijk, nevens de reeds gevestigde vrijkorpsen voor oudere personen bestemd, ook vrijkorpsen, uit jongelieden bestaande, tot stand te brengen. Vindt dit plan van het comité bijval en wij twijfelen daar niet aan, dan zou hierdoor voor jongelieden eene schooue gelegenheid ontstaan tot eene uitspanning, die tegelijk eene nuttige ligchaamsoefening mag heeteu. Later dienstpligtig wordende, komt geoefendheid in het hanteren der wapenen ook uitnemend te stade, tot ontheffing van een aanmerkelijk deel van den diensttijd. Een brug over den Oceaan is de titel van een brochure, waarin de oud-kapitein ter zee M. H. Jansen met nadruk de noodzakelijkheid bepleit eener reglstreeksche stoomvaart van Nederland op Amerika. Hij geeft een belangrijk overzigt van den bloejjenden en toenemenden handel door Duitschland op Amerika gedreven, wijst aan welken weg die handelsbeweging neemt, - voor het oogenblik nog een omweg, - en betoogt dat, wanneer wij zelf geen gebruik maken van de gunstige ligging onzer zeehavens, dat de behoefte in Duitschland er om zal dwingen of, tot onze schande, de Duitschers er zelf gebruik vah zullen maken. Volgens den heer Jansen is er niet een zeehaven van den vasten wal van Europa die zoo gunstig gelegen is als die van Vlissingen. Het schroefstoomschip Watergeus, onder bevel van den kapt.- luit. ter zee W. B. F. Escher, is, blijkens een bij het dep. \an Marine onvangen telegram, den 5 dezer te Yarmouth, eiland Wight, binuengeloopen en zon zoo spoedig mogelijk zijne reis naar Nederland voortzetten De Eerste Kamer heeft gisteren o. a. het ontwerp tot herziening der kiestabel aaugenomen met 22 tegen II stemmen. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren heeft de heer Heemskerk Az. eene vraag gerigt tot den minister van Koloniën, om mededeelingen ten aanzien van het loopend gerucht van onlusten op Java. De minister antwoordde, dat de regering een telegram had ontvangen, maar dat zy bezwaar maakt den inhoud op dit oogenblik geheel mede te deelen. De minister kon echter wel zeggen dat het telegram o. a. dit inhoudt: Ongeregeldheden te Bekasi. Troepen afgezonden. Ongeregeldheden geëindigd. De minister van Financiën heeft, met referte aan het Kon. besluit van 19 April jl., bekend gemaakt: 1°. dat, te rekenen van den 10 dezer, ter frankering van gedrukte stukken, mede postzegels van IJ cent, in „roode" kleur gedrukt, op 's Rijks postkantoren zullen wordeu verkrijgbaar gesteld; 2°. dat de postzegels van leent in plaats vau „zwart" voortaan „groen" worden gedrukt. Met het in gebruik stelieu der groene zegels zal worden begonnen zoodra de nog aanwezige voorraad der zwarte zegels is verbruikt. Beroepen te Utrecht ds Bernard Gewin, te IJsselstein. Men meldt ons van den Burg op Texel dd. 5 dezer het volgende: „Als eene bijzonderheid uit de hanenwereld kan ik n berigten, dat voor eenigeu tijd een haan verkocht werd aan iemand, die een kwartier uur gaans vau hier woont. Op zekeren morgen hoort de verkooper kraaijen, zegt tegen zyn vrouw, wat drommel het lijkt wel of de haan terug is, ziet op het erf en bemerkt tot zyn groote verbazing, dat de voor een half jaar verkochte haan zich weder in zijn ouden harem bevindt en rustig rondspasiert onder zijn vrouwlui. „Gisteren werd alhier een nest met jonge leeuwerikken gevonden welke reeds konden vliegen. Dit behoort voor ons eiland tot de zeldzaamheden, daar de broeitijd alhier aaumerkelijk later is dan aan den vasten wal." De heer J. de Bosch Kemper heeft de kiezers in het dis trict Hoorn uitgenoodigd om bij de aanstaande verkiezing geene stemmen op hem uit te brengen, daar particuliere omstandigheden hem zouden verhiuderen, eene nieuwe verkiezing aan te nemen. Bij een veehouder te Enkhuizen is dezer dagen plotseling de longziekte uitgebroken, tengevolge waarvan eene koe gestorven en eene andere afgemaakt is. Men meldt uit Amsterdam, dat de in verzet verkeerende scheepstimmerlieden jl. Zatürdag hun loon zijn komen halen en hebben zij genoegen genomen met hetgeen hun voor den arbeid van de eerste twee dagen der week toekwam. Blijkens eene advertentie in verschillende bladen is de universele assurantie-maatschappij de Adelaar, te Amsterdam, in staat van faillissement verklaard. Over het algemeen staan de gewassen in de Haarlemmermeer zeer gunstig. Nu de velden, waarop het vlas staat, benevens die van audere gewassen moeten worden gewied, rekent men dat er van vijf tot zes duizend vreemde arbeiders in den polder kunnen zijn. Somtijds vallen er hevige vechtpartijen voor, waarbij de messen niet worden gespaard. Men hoopt dat de Rjjks-veldwacht in die gemeente zal versterkt worden. Voor den nabij Utrecht te houden tweeden Nationalen Scherp schutters-wedstrijd in Augustus e. k. zijn toegezegd als premiën tien telescopes, door Z. Exc. graaf Schimmelpenninck van NyeDhuis, Z. M. commissaris bij den Nederl. Weerbaarheidsbond, en een gift van 100 door jhr. J. Mock, te 's Hage. Op een lot der Oostenryksche lotery is te Utrecht gevallen een prjjs van 250,000 florijnen. De door de provincie Noord-Brabant uitgeloofde premie van 600 voor den best gekeurden buitenlandschen hengst is dezer dagen toegekend aan G. Verhoeven, te Dussen, (Land van Heusden). Deze hengst is van eene maatschappij „tot veredeling van het paardenras" van dat land, is van Duitsch bloed, 1,62 höog, 8 jaar oud en ligt bruin. Ieder jaar looft die provincie 300 voor dat doel uit; ten vorigen jare meldde zich niemand aan, zoodat de premie dit jaar 600 bedroeg. In het hoofdkiesdistrict Boxmeer is de heer H. C. F. Kerstens, met 649 van 654 geldige stemmen, herkozen tot lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Jl. Woensdag had te Nijmegen een treurig' voorval plaats. De mineur M. A. M.... zich willende baden in de Bermsloot, buiten de Hezelpoort, had het ongeluk, misschien door de te snelle afkoeling van het water, dat bij zyn tegenwoordigheid van geest verloor en in de diepte verdween. Op den oever, in zijne onmiddellijke nabijheid bevond zich eene slapende visscher, die door het hulpgesohei van den ongelukkige gewekt, hem zijn vischroede toestak ter redding; deze door den drenkeling met de kracht der wanhoop gegrepen, brak door midden, zoodat, daar ieder redmiddel verder schijnt ont broken te hebben, later toen er meer hulp opdaagde, een lijk werd opgevischt. Als een staaltje van klein-steedsche bekrompenheid wordt uit Deventer gemeld, dat eeu logementhouder aldaar aan Ristori en Seebach logies heeft geweigerd, op grond dat hy geene „kommedianten" onder zijn dak wilde huisvesten. En dit gebeurde nog wel aan het eerste hotel der stad. In de „Vereeniging ter beoefettiug van de krijgswetenschap," jl. Vrijdag te 's Hage gehouden, trad o. a. als spreker op de lait. ter zee 1ste kl. H. Dyserinck, die tot onderwerp van behandeling gekozen had: „Eenige beschouwingen naar aanleiding van de somwijlen genite meeuing; „„De uitvinding van het zware eu getrokken geschut, de pantseischepen en de torpedo's en versperringen is een ramp voor kleine staten."" Door den geachten spreker werden zeer uitvoerig de voor- en nadeelen behandeld, die de hervorming op krijgskundig gebied voor ons laud en meer bepaald voor onze kustdefensie opleveren. Zijne conclusiëo waren in hoofdzaak deze: De invoering van stoomschepen en spoorwegen was een nadeel voor onze defensie, omdat zij den vijand in stuat stelt groote troepenmassa's met snelheid op een bepaald punt te brengen, de kustbatterijen zonder daarvan veel letsel te bekomen te passeren en onze havens en zeegaten te forceren. Om dezelfde reden echter was de stoom een voordeel bij onze krijgsverrigtingen in Indië, zoowel tegen een inlandschen vijand, als bij een oorlog met eeoe vreemde mogendheid. Gepantserde schepen, getrokken geschut, torpedo's en versperringen staan tot elkander in onafscheidelijk verband; de beide eersten zijn gedeeltelijk, de laatste geheel in het voordeel van onze defensie. Veel van 'tgeen men thans noodig acht voor de kustdefensie was vroeger evenzeer noodig; het werd toen verzuimd en thans op rekening gesteld van de hervorming. De positie van den Helder werd als voorbeeld genomen om deze bewering te staven. Aan de discussie die over dit onderwerp plaats had, werd door dc hceren Storm van 's GraveBande, Stieltjes en Jeekel deelgenomen, waarbij de beide eersten hnnne vroegere beweringen verdedigden en nader toelichtten, terwijl de heer Jeekel met cijfers trachtte te bewijzen, dat niet alleen uit het krijgskundig oogpunt, waaruit de heer Dyeerinck de zaak voornamelijk hekeken had, maar ook uit een financieel oogpunt, de uitvinding van pantserschepen, getrokken geschut, enz. geen ramp, maar veeleer een zegen voor Nederland is. Niet geheel ten onregte werd hierop door den heer Stieltjes aangemerkt, dat hier niet de kwestie was: wat zou goedkooper zijn, het aanschaffen van het vroegere of van het nieuwe materieel, maar wel: wat zijn de financieële gevolgen van het telkens veranderen van het bestaande, waardoor vele vroeger zeer bruikbare zaken, die een schat van geld gekost hebben, thans niet veel inecr waard zijn dan brandhout. Als eeu der grootste voordeelen ven de verbetering der oorlogswerktuigen wordt algemeen aangenomen dc korte duur der oorlogen. Ouder bet opschrift „Do oorlog" bevat de Nieuwe Groninger Crt. een artikel, waaraan wij het volgende ontleenen Wij zien in het maatschappelijk leven der beschaafde volken datgene bloeijen, wat de verheveuste gevoelens en gezindheden, wat ontwikkeling des geestes en stoffelijke welvaart bevordert. Daarom bloeit er de reglvaardigheid, die aan ieder het zijne toekent en de veiligheid van personen en goederen waarborgt, de weldadigheid, die naar den eisch van het gebod der liefde iu de nooden van den Daaste zoekt te voorzien, het onderwijs, dat de rnwheid der zeden verzacht en den nacht der onkunde doet wijken vuor den ochtendglans van nuttige kennis, de nijverheid, die door eene groote verscheidenheid van voortbrengselen de behoeften der menschen bevredigt en hare oDderdancn door den hand van dienst en wederdienst vcreeoigt. Het is onnoodig, die voor- regten door kunstmatige prikkels te doen ontkiemen; zij zijn geworteld iu den bodem der maatschappij. Zij wassen op met den vooruitgang van het menschelijk geslacht. Zij zijn bestemd om in dcu strijd des levens de giftplanten vau vroegere dagen meer en meer te verdringen, en gedurig grooteren overvloed van kostbare vruchten af te werpen. Toch is er eene uitzondering op dien algemeenen regel, toch is er eene giftplant van weleer, die nog altoos welig tiert en bloeit, die nog altoos bare taaije takken door de veelbelovende kruin van deu boom der beschaving slin gert, die, wel is waar, geene wortels heeft in den bodem van het bedendaagsche leven der volkeree, maar als eene ellendige woekerplant den stam van hun be staan uitzuigt, en er zich met klemmende kronkels om heen windt, om den natuurlijken omloop zijner sappen, om zyn groei te belemmeren. Die giftplant is de oorlog een verpestende slijkhoop, met wapperende vaandels versierd, en met de aureool van een gewaanden roem gekroond, eii onder dien hedriegelijken schijn door de dwaze volkeren op den weg van de#' vooruitgang voortgesleept, door hen op bevel der vorsten als een afgod gehuldigd als een Moloch, die honderdduizenden verslindt. Hebt gij onzen ten Kate zijn prachtig gedicht „De Planeten" hooren voor dragen? Zoo ja, dan hebt gij bij de beschouwing van Mars met huiverende aandacht geluisterd naar de treffende schildering der oorlogsellende. Gij zaagt in uwe verbeelding broeders tegen broeders oprukken, met de vreeselijke ver nielingswerktuigen oozer eeuw gewapend, om elkander te verdelgengij zaagt geliefde zonen, met teedere zorg opgevoed, weggerukt van het hart der oudera, om tot mikpunten te dienen vau het moorddadig lood; gij zaagt steden en dorpen verwoestheerlijke graanvelden vernieldgewonden en stervenden onder de hoeven der paarden verpletterd; het geweld op den trooo; de zedeloosheid gehuldigd; het panperisme met het zweet en bloed der burgers gemest; den mcnsch in een wild dier herschapen; de heiligste gevoelens vertrapt eu ver loochend; en gruwelen op gruwelen gestapeld. Ziedaar deu oorlog. Hij is een monster, dat heden ten dage gekluisterd en met deu naam van gewapeodeu vrede bestempeld, werkeloos en weelderig zich vergenoegt met het verslinden van de besparingen der nijverheid en van het brood der armen, maar dat zich tevens ieder oogenblik, op den wenk der vor- steo kan losrukken van zijne ketens, om met scherpen klaauw eu feilen tand de volkeren zelve te verscheuren. Waar is de Theseus, die dc menschheid van dezen Minotanroa verlost? Hij komt - de jonge held - in de zedelijke kracht der beschaving, in de ontwikkeling en bevestiging van het constitutionneele leven, in de toenemende zelfstandigheid der volkeren, hij komt en houdt: in de eene hand den olijf tak des vredes, in dc andere den bijl, om de woekerplant weg te kakken, om het monster te vellen, en op zijn graf den eersten tempel te stichten, nan de liefde tot den naaste gewijd Hij komt, want zijne stem weergalmt reeds door de beschaafde wereld en vindt weerklank in de harten der volkeren. Hij brengt het morgenrood van den zegeorijken dag des vredes. Te Coevorden heeft eene kat een treffend blyk van moederzorg gegeven. Zij verheugde zich in het bezit van vier jeugdige spruiten, pas één dag oud, toen het gebouw, waarin zij haar nest had, afbrandde. Gedurende den brand dacht natuurlijk niemand aan de kat, maar deze had zelve hare panden gered. Een paar dagen na den brand vond men moeder en kroost ongedeerd op eenigen afstand van de afgebrande woning, waar eerstgenoemde hare kinderen, tegen den wind in, had heengevoerd. Wij ontleenen aan de Staatscourant de volgende opgaven van Zr. Ma. schepen in Oost-Indië, loopende tot 15 Msart jl.: Prins Alexander der Nederlanden, kapt.-lnit. W. C. Klis; Juno, kapt. jhr. J. E. W. F. van Raders; van Spcijk, kapt. A. J. Kroef en roeikanonneerboot No. 14, luit. 2de kl. F. H. Coblijn, wachtschepen te Batavia, Soerahaija, Ma- cassar en Samarang; Amsterdam, kapt.-lnit. P. Koning, ligt ter reede Batavia beschikbaar voor de dienst; Reinier Claeszen, luit. 1ste kl. A. W. Keuche- nins, ligt te Soerahaija om onderzocht te wordeuHaarlemmermeer, luit. Hte kl. J. \V. F. Frucht, gestat, ter Z. en O. afd. van Borueo; Celehes, luit. 1ste kl. F. M. Parker Verboom, gestat, in de Z. en O. afd. vanBornco; Bromo, kapt.—luit. H. P. van Boneval Faure, ligt ter reede Cheribon be schikbaar voor de dienst; Ourust, luit. lste kl. J. C. H. Becloo, gest. in de Z. cd O. afd. van Borneo; Ardjoeno, kapt.-luit. G. H. Bakker, ouder- gaet te Soerahaija eenige herstellingen; Stavoren, luit. 2de kl. C. L. van Woelderen, ondergaat te Onrust eene kleine voorziening; Prinses Amelia, kapt.-luit. C. A. L. H. baron vnn Hecckcren, gest. in de Moluksche wateren; Coehoorn, luit. late kl. jhr. J. li. P. vou Schmidt anf Altenstadt, onder gaat te Soerahaija eenige herstellingen; Madnra, luit. lste kl. A. J. Tromp, gest. ter W.kust van Borneo; Aart van Nes, luit. lste kl. H. K. Koning, gest. in de wateren van Celebes; Bali, luit. lste kl. 1'. J. D. Breukelman, gest. in de wateren van Celebes; den Briel, luit. lste kl. J. Scheurleer, ligt te Soerahaija, ten einde aldaar te worden nagezien en hersteld; Maas en Waal, luit, lste kl. C. P. van der Star, gest. ter O.kust van Sumatra; Cycloop, luit. lste kl. D. Schuurman, ligt ter reede Soerahaija, beschikbaar voor kleine diensten; Suriname, luit. lste kl. G. F. Servatius, ligt te Soerahaija om aldaar eenige noodzakelijke herstellingen te ondergaan; Admiraal van Kinshcrgen, luit. lste kl. G, Bijl dc Vroe, gest. in de wateren van Riouw en Linga; Willem, kapt.-luit. J. K. van de Kryysse Pilaar, ligt ter reede Cheribon beschikbaar voor de dienst: Vesuvius, kapt.lnit. J. H. K. Croes, wordt te Onrust nagezien en gerepareerd; Sumatra, luit. lste kl. A. Dronkers, gest. in de wateren van Menado; -Borneo, luit. lste kl. D. L. Feldmen, gest. ter W'.kust van Sumatra; Banka, luit. late kl. W. F. van der Burg, gest. in de wateren van Riouw en Linga; Timor, luit. lste kl. J. J. de Hart, ligt ter reede Batavia beschikbaar voor de dienst; Java, kapt.-luit. jhr. W. M. Bowier, vertrok den 15 Fehr. jl. naar Ambon, om vandaar de terugreis Daar Nederland aan te nemenDjambi, kapt.-lnit. J. E. Bnijs, ligt ter reede Batavia beschikbaar voor de dienst; Curapao, kapt. J. van Gogh, ondergaat te Onrust eeDige kleine herstellingen. Volgens particuliere berigten van Singapore, van 30 Maart jl., bevond zich aldaar Zr. Ms. stoomschip Djambi, kommandant de kapt.-luit. ter zee J. E. Buys, den 2lsten dier maand van Batavia vertrokken, met bestemming naar Bangkok, na Muntok en Riouw te hebben aangedaan. Binnen een paar dagen zoude de reis worden voortgezet. Alles wel aan boord. Zooals een Duitsch dichter gezongen heeft, staan dc zielen der Chinezen stil en toch is geleerdheid in China zeer in eere en aan zien vooral letterkundige kennis wordt er hoog geschat. Men kan daarin 4 graden verwerven, aan welke bijzondere voorregten en voordeelen verbonden zijn. De eerste staat geljjk met onzen titel van candidaat of der Fransche bachelier, de tweede is die van doctorandus of licencié, de derde van doctor en de vierde van académicin. De beide eersten kunnen telken drie jaren in de hoofdplaatsen der pro vinciën verkregen worden; de laatste alleen te Peking. Om tot het eerste examen te worden toegelaten, moet men het bewjjs leveren van zieh niet af le geven met een verachtelijk métier, voor welks waarheid 5 bacheliers en 2 private personen borg moeten zijn. Een bachelier mag niet gepijnigd of aan den ljjve gestraft worden, dan nadat hem zijn titel is afgenomen, hetgeen zelden geschiedt. Tot dit examen melden zich te Nangking soms wel 20,000 personen, zelfs bejaarden, aan. Het loopt schriftelijk over het verklaren van eenige plaatsen uit Confucius schriften, het maken van een dichtstuk en 5 vragen uit de geschiedenis en staathuishoudkunde van China; daarna volgt het mondeling onderzoek over de Chinesche geographie. Gedurende de zes dagen, dut het onderzoek plaats heeft, wordt de examinandus in eene cel opgesloten, welke hij om geene redenen hoegenaamd mag verlaten. Een licentiaat is benoembaar tot marandijn en mag zich neder zetten als openbaar schryver en charge d' affaire. Zyne provincie moet hem eene hoeveelheid rijst opbrengen, voldoende om van te leven. Vroeger werd hel niet-slagen als eene ongeoorloofde vermetelheid beschouwd, en naarmate van het minder of meerdere tekort komen met weinige of vele voetzoolstokslagen gestraft; sedert eenige jaren is dat opgeheven. De Nordd. Landw.-Zeitung meldt, dat de lange witachtige kiemen, welke in kelders bewaarde aardappelen na afloop van den winter uitdrijven, eene giftstof (solanin) bevatten en dat die kiemen, aan dieren tot voeder gegeven, deze ziek maken en veeltijds ook doen sterven. Het blad raadt dus aan om, alvorens zoodanige aard appelen aan het vee te geven, de kiemen daarvan af te plukken. Otto I'oppinger geeft op, dat hij een middel gevonden heeft, waardoor men in staat is, de koeyen steeds bjj dag te doen kalven. j Op het landgoed Gurhof, waarvan hij administrateur is, heeft hij, naar hij vermeldt, sedert 10 jaren ingevoerd, dat men eene drachtige koe 6 weken voor het kalven eerst des middags, dan 8 dagen daarop des morgens, en weer 8 dagen daarna des avonds niet meer melkt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1