1869. N°. 57. Woensdag 12 Mei. 27 Jaargang. binnenland! buitenland! PUBLICATIE. SCHUTTERIJ. Uitgever A. A. BAKKER Cz. PROVINCIALE WATERSTAAT VAN NOORDHOLLAND. AANBESTEDING. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „Wy huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Ven 1—4 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Donderdag den 1.3 dezer vertrekt de Oost-Indi sche inail over Southampton. Donderdag den 13 dezer vertrekt de West- Indische mail. Op Donderdag den 20slen Mei 1869, des namiddagsten half drie ure, zal aau het lokaal van het provinciaal bestuur van Noordholland te Haarlembij enkele inschrijving worden aanbesteed o. De duinbeplanting en het stellen van rietschuttingen op Texel en den vasten wal van Noordholland, in drie pereeelen. b. Het verbeteren van het beslag vóór het paalseherm der Pettemer Zeewering. c. Het doen van eenige uitvoeringen bij de provinciale zeedijken tusschen Naarden en Muiderberg en beoosten Naarden. Van het sub b gemelde werk zal de aanwijzing in loco worden gedaan op Zaturdag voor de besteding. De bestekken zijn, tegen betaling van 20 cents per exemplaar, verkrijgbaar aan het lokaal van het provinciaal bestuur voornoemd en aan het bureau voor buitenlandsche paspoorten op den Dam te Amsterdam. Het bestek sub a vermeld is daarenboven verkrijgbaar bij den Opzigter van den Waterstaat C. v. d. STERR te Helder. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den Hoofd ingenieur van den Waterstaat te Haarlem en wat betreft het werk vermeld: sub a bij den Ingenieur J. M. F. WELLAN te Alkmaar eu den Opzigter C. v. d. STERR te Helder-, sub b bij den Ingenieur te Alkmaar voornoemd en sub c bg den Ingenieur L. J. Dü CELLIÉE MULLER te Amsterdam. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS der gemeente HELDER, Gezien Z. M. besluit van den 21 Maart 182S (Staatsblad No. 6), houdende reglemeataire bepalingeu tot invoering der Wet op de Schutterijen van den li April 1827 (Staatsblad No. 17), in verband gebragt met Art. 6, 7, 8 en 9 van gezegde Wet. Gezien de dispositie van den Heer Staatsraad Gouverneur van Noordholland, dd. 11 April 1828, No. (Provinciaal blad No. 41) omtrent de executie der Wet op de Schutterijen. Roepen bij deze op alle Manspersonen, ingezetenen dezer gemeente, welke op den eersten Januarij 1869 hun 25ste jaar zijn ingetreden, en alzoo diegenen welke in den jare 1844 zijn geboren, alsmede de zoodanigen welke, ofschoon in andere gemeenten ingeschreven, sedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zijn komen wonen en op den lsteu Januarij 11. hun 34ste jaar nog niet hebben voleindigd, eu alzoo geboreu ziju in de jaren 1835 tot en met 1843 iugesloten, de vreemdelingen van denzellden ouderdom, die sedert de laatste inschrijving in de termen gevallen zijn, om volgens Art. 2 der Wet van 11 April 1827 alg ingezetenen te worden beschouwd, benevens de gepasporteerde Militairen, die, ol») welke redenen dan ook, zich nog niet ter inschrijving voor de Schutterij hebben gep esenteerd, ten einde zich in de daartoe gereed gemaakte register# te doen inschrijven; tevens te kennen gevende: Dat da inschrijving zal beginnen den 15 Mei aanstaande, en geheel zal moeten zijn afgeloopen den eersten Junij daaraanvolgende, terwijl in een der vertrekken op het Raadhuis alhier, voor de inschrijving zal worden gevaceerd op alle werkdagen van 's morgens 9 tot 12 ure. En teu einde voor te komen, dat iemand iu de terineu der inschrijving vallende, zich door onwetendheid aau pligtverzuim schuldig maakt, beeft bet gemeentebestuur noodig geoordeeld een ieder bekend te maken met en te herinneren aan do navolgende bij de Wet van 11 April 1827 (Staatsblad No. 17), gemaakte bepalingen. Dat een iegelijk zonder onderscheid of hij mogt vermeenen al of niet onder de bij de Wet vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, verpligt is zich voor de Schutterij te doen Inschrijven; Dat zij die in meer dan eene gemeente hun verblijf houden of den zetel van huu vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verpligt zullen zijn binnen die gemeentie, waar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is en bijaldien in die verschillende gemeenteu alleen dienstdoende of alleen rustende Schutterij bestaat, zich te doen inschrijven in die gemeente, alwaar zij voor de personele belasting zijn aangeslagen en de ambtenaren in die gemeente alwaar zij ambtshalve verpligt zijn hun verblijf te bonden; Dat degenen welke van hunnen jnisten ouderdom geen voldoend bewijs geven, naar het oordeel van het Plaatselijk bestunr zullen worden ingeschreven, onver minderd de bevoegdheid van de ingeschrevenen, om van hunnen juisten ouderdom nader te doen blijken; En dat eindelijk zij, welke bevonden worden zich niet vóór den lsten Junij te hebben doen inschrijven, door het Plaatselijk Bestunr zullen worden ingeschreven, en in eene geldboete verwezen worden, terwijl zij daarenboven zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene reden tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestond. Burgemeester en Wethouders vermaneu tevens ieder ingezeten dezer gemeente welke het aangaat, om zich tijdig van een geboorte-extract te voorzien, waardoor zich ieder van zijnen jnisten ouderdom kan verzekeren, en hetwelk bij de inschrijving zal moeten worden vertoond, alsmede om zich ter behoorlijker tijd tot de inschrijving aau te melden, ten einde de straf, wegens nalatigheid vastgesteld, voor te komen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. den 1 Mei 1869. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 11 Mei. In antwoord op eene interpellatie in de jl. Zaturdag gehouden zitting der Cortes, heeft de generaal Prim met kracht het verwijt bestreden, dat hij of de Dictatuur, of het Koningschap zou begeeren. „Mijne eenige begeerte (heeft hij gezegd) is de overwinningen, welke de omwenteling behaald heeft, bevestigd te zien." De berigten van het tot Spanje behoorende eiland Cuba luideu iets gunstiger. Langzamerhand schijnen de gemoederen daar wat meer tot bedaren te komen. De voorgevallen tooneelen hebben echter niet bijgedragen, om de sympathie voor de Spanjaarden onder de kolouisten te vermeerderen. De opheffing der Iersche staatskerk is een groote stap nader gekomen door de aanneming van de onafgedaan gebleven artikelen der daartoe leidende wet door het Hnis der Gemeenten. Gladstone heeft daardoor eene glansrijke overwinning behaald. Nog is de zaak echter niet beslist, want het Heerenhuis heeft de zaak nog te beslechten en zeker is daar de oppositie niet minder sterk dan in het Lagerhnis. In Italië heerscht weder eene ministeriële crisis. Het ministerie gaat heen en wacht slechts op opvolgers. De omstandigheid, dat de president-minister Menabrea zelve den last heeft onvangen om een nieuw kabinet zamen te stellen, doet verwachten, dat de partij der ultra's buiten het bewind zal blijven. Dat Oostenrijk is in den laatsten tgd heel wat veranderd. In liberalen zin heeft het vrij wat vorderingen gemaakt. De geschiedenis van den dag verhaalt ons o. a., dat eene commissie uit het Heerenhuis aandringt op een wet tot regeÜDg der volksschool en dat de rijksraad vraagt om wetten, die voorzien in de leemte, ontstaan door de opheffing van het concordaat. De 59ste verjaardag van H. K. H. Wilhelmina Frederika Louisa Charlotta Marianna, Prinses der Nederlanden, werd eergisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Wij vestigen de aandacht van kunstliefhebbers op het concert, dat Woensdag a. s. in het lokaal Musis Sacrum alhier zal worden gegeven, onder directie van den heer Otto, stedelijk muziek-directenr en kapelmeester te Alkmaar, en met welwillende medewerking van den heer Egbers. Het schroefstoomschip de Watergeus, onder bevel van den kapt.—luit. ter zee W. B. F. Escher, is jl. Zaturdag namiddag ter reede van Hellevoetsluis geankerd. Zr. Ms. stoomschip Leeuwarden is den 22 Maart 11. uit de Simonsbaai naar Nederland vertrokken. Door HH. Gedeputeerde Staten dezer provincie is openbaar gemaakt de lijst van personen, die tot de hoogst aangeslagenen in 's Rijks directe belastingen behooren en ook de overige vereischten bezitten om gekozen te worden tot leden van de Eerste Kamer der Staten-Geueraal. De lijst bevat de namen van 175 personen, waaronder den naam van J. Spaans Jr., te Barsingerhorn. De minister van Marine verlangt eene scheepsgelegenheid tegen het laatst van de maand Junij a. s., tot den overvoer naar Batavia van 12 officieren, 4 adelborsten, adjunct-administrateurs en scheeps klerken, 13 onderofficieren en 121 miudere schepelingen der Marine. Jacob de Vletter heeft bij den minister van Justitie uitstel van de behandeling zijner zaak gevraagd, omdat hg beweert, met zijne verdediging niet voor Junij gereed te kunnen zgn. Beroepen: te Goes ds. J. W. A. Notten, pred. te Middelharnis; te Vlaardingen ds. van Leeuwen, te Vlissingen. Te Sint-Maarten werd in het laatst der vorige maand de nieuwgebouwde openbare school plegtig iogewgd. Zulks geschiedde in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur, den districts-school- opziener, de predikanten en de hoofdonderwijzers in die gemeente. Met gepaste toespraken werd het gebouw aan zgne bestemming gewijd. Kindergezang luisterde het feest op en de leerlingen werden op ververschingen onthaald. De gemeenteraad te Alkmaar heeft, in zijne eergisteren gehouden vergadering, met algemeene stemmen besloten, de thans bestaande toegangswegen naar het spoorweg-station niet over te nemen. Het Vaderland verneemt, dat het hoofdbestuur der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen de leiding der algemeene vergadering, den tweeden Dingsdag van Augustus te Amsterdam te houden, heeft opgedragen aan dr. J. Bosscha Jr., inspecteur van het middelbaar onderwijs, welke daartoe tot voorzitter benoemd is. Door den landbouwer C. Duivenvoorde te Wijk aan Duin is dezer dagen uitgevonden, zooals hg het zelf noemt; én uitvinding tege oorlog. Het is vervat in 27 folioos 8°. formaat en dezer dagen Z. M. den Koning ter bezigtiging aangeboden. Te Maassluis is jl. Zaturdag een zeldzaam feest gevierd aan het huis van mejufvr. Haaxman. De dienstbode aldaar, Klaasje de Jong namelijk, mogt herdenken, dat zij gedurende vijftig achtereen volgende jaren, in hetzelfde gezin was werkzaam geweest. De oude, doch nog steeds ijverige dienstbode ondervond van vele zijden belangstelling en ingenomenheid, en kreeg veie geschenken. De marktprijs van den hennep, was te Schoonhoven op 5 dezer 19 per 50 kilo, het geheele gewas. In zake de ongeregeldheden onder de polderwerkers op Walcheren zgn reeds 8 personen in hechtenis genomeo. Jl. Maandag bespeurden eenige personen bg Bommel een hondje, dat aan den waterkant zat en er niet van daan wilde. Men kwam daardoor op de gedachte, dat weliigt de eigenaar van het trouwe dier op die plaats zoude verdronken z|jn; na onderzoek bleek dan ook helaas, dat de veronderstelling eene waarheid was, want men vond weldra het Igk van een onderbaas bg de werken van het stationsgebouw te Zaltbommel, van S. genaamd, wonende te Tilburg. De ongelukkige, die 's avonds te voren, men weet niet door welk toeval, in het water schijnt geraakt te zgn, laat een weduwe met 5 of 6 kindereD na. Te Zutphen zijn reeds nieuwe aardappelen van den kouden grond ter markt aangebragt en tegen 1\ cent per stuk verkocht. Nog altijd verkeert men in het onzekere omtrent het weder varen van den zoon van fatsoenlijken huize, te Zutphen, die nu drie weken geleden ongemotiveerd de ouderlijke woning heeft verlaten en van wien men vermoedt, dat hij naar Duitschland zal zgn gegaan. Heeft de vélocipède zich in ons land ook spoedig baan gemaakt, zoodat meD meldt hoe smids en rijtuigmakers, aange moedigd door de vraag naar het artikel, ze reeds druk vervaardigen; hoe doctors ze bezigen om hun patiënten te bezoeken, ja zelfs onlangs berigt werd, dat een deurwaarder dit voertuig gebruikte bij de uitoefening zgner practgk; - de vélocipède zelf gaat snel vooruit en vergenoegt zich niet meer in beweging gebragt te worden door meuschelijke voeten, neen! Volgens de Amst. Crt. zal eerstdaags in het Paleis voor Volksvlijt ten toon gesteld worden en in den tuin in volle werking ter bezigtigiDg komen, een stoom-vélocipède. Zij komt niet uit het buitenland tot ons, maar uit 's Hertogenbosch. De uitvinder en vervaardiger is J. Loeff. Zgn werktuig, een 3-wielig, voldoet aan alle vereischten. Het is beknopt, heeft eeo zeer snelle beweging, laat zich gemakkelijk besturen, wendt vlug en met de grootste gemakkelijkheid, zelfs en zigzag, kan onmiddellijk tot staan gebragt worden en is eenvoudig van constructie; het is iogerigt voor twee personen, heeft de breedte van een tilbury, eene lengte van 2.40 Ned. el, en de maker rekent den afstand van 's Hertogenbosch naar Utrecht in 2 uren t|jds met zijne stoom-vélocipède te knnnen afleggen. De machine is van paardenkracht en de heer Loeff stelt zich voor, door het aan brengen van nog een cylinder, het vermogen op 2 paardenkracht te brengen, waardoor alsdan een vervoermiddel voor 4 personen zou worden verkregen. Te Harlingen ontliep dezer dagen een koe, die door eene plotselinge opwelling van wildheid was bezeten, z|jn geleider en bragt heel wat ontsteltenis te weeg: z|j wierp een kind ter aarde, bragt een oud man een wonde aan het voorhoofd toe, snelde de stad uit, den Fraoeker trekweg op, wierp eea meid flink over den kop ter aarde, joeg twee fabriekanten in den onderwal, draafde over sloot en land, traverseerde den spoorweg en ging rustig in een weide grazen. De siagter, wien het beest toebehoorde, liet het daarop zwaar geboeid stadwaarts brengen en slagtte het. Jl. Zaturdag zgn berigten ontvangen van het eiland Java, Ioopende tot 1 April 11. Belangrijke nieuwstijdingen komen daar onder niet voor. Door de regering was in het laatst van Maart beslist, dat de Hemelvaartsdag eu de Kersdagen, tenzij eeD Tan dezen laatsten op een Zondag invalt, niet aangemerkt worden als door het gouvernement erkende feestdagen. Daar vroeger reeds uitgemaakt is, dat de tweede Paasch- en de tweede Pinksterdag niet daartoe behooren, zullen voortaan de gouvernements-bureanx alleen des Zondags gestoten z|jn. Te Samarang waren op 20 Maart, volgens het rapport 977 zieken, zijnde een derde van het aantal zieken op 20 Januarij. Bjj vonnis van den Raad van Justitie te Soerabaga, was de heer W. F. Scontroleur der 1ste klasse bij het binnenlaodsch bestuur van Celebes en onderhoorigheden, veroordeeld tot 2 jaren gevangenis straf, wegens het toebrengen van slagen aan een zgner oppassers. Een bgdrage tot de tegenwoordige hoogte van de zeden en gewoonten onzer dienstbodenwereld werd dezer dagen in een onzer groote steden gegeven. Bij mevr. D. liet zich een elegant gekleede jonge dame aandienen, die, na bescheid te hebben ontvaogen dat mevrouw niet te huis was, haar kaartje achterliet en met de meeste bew|jzen van hoogachting door den knecht werd uitgelaten. Mevr. D., die den vorigen dag in een advertentie een keukenmeid gevraagd had, stond niet weinig verbaasd, toen z|j bij haar tehuiskomst op het visitekaartje den naam en het beroep ontwaarde van een mede dingster naar de plaats van keukenmeid. 8EN0EMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 1ste kl. R. J. A. Bouricius, dienende in Oost-Indië, is, op zijn verzoek, met deo laatsten der maand, waarin dat besluit ter z|jner kennis zal worden gebragt, eervol nit de zeedienst ontslagen. De Belgische Indépendance deelt een telegram mede uit Londen van den 9 dezer, waarin gemeld wordt, dat het Engelsche gouver nement het Washiogtonsche kabinet officieus heeft geïnformeerd, dat het geneigd was om alle eischcn van Amerikaansche burgers, voortspruitende uit den jongsten burgeroorlog, aan een scheids- regterlijke uitspraak te onderwerpen. Het Journal Officiel berigt het volgende: Den 9 dezer hebben de Keizer en de Keizeriu de gewestelijke landbouwtentoonstelling te Chartres bezocht. In antwoord op de gelukwenscbingen van den maire van Chartres bragt de Keizer in herinnering het onthaal dat hij in deze stad genoot, toen h|j, als President der republiek, er het eerste beroep op de verzoeningsgezindheid kwam doen. O. a. zeide de Keizer: „Heden als in 1848, maar met meer gezag en meer vertrouwen, wend ik mij tot de eerlgke lieden van alle partijen en noodig hen uit mijne regering te ondersteunen op baren liberalen weg, en een onoverkomelijken weerstand te bieden aan de harts- togten, die omverwerping van het bestaande beoogen en, naar het scbgnt, weder opkomen." De Keizer gaf aan het slot z|joer toe spraak de hoop te kennen, dat bet volk weldra vertegenwoordigers moge benoemen, „onzer roeping, beschaving, waardig. Daar" dus eindigde hij, „waar echte vaderlandsliefde heerscht, bevinden zich de beste waarborgen voor orde, vooruitgang en vr|jheden." Het Journal Officiel zegt, dat de redevoering, welke de Keizer te Chartres heeft uitgesproken, een beroep is op het gezond verstand en de vastberadenheid van alle eerlijke lieden tegen de slopende en revolutionaire hartstogten, en tevens een waarborg er voor oplevert, dat de handelingen van het gouvernement ook voortaan een liberalen geest zullen ademen. Jules Simon heeft in z|jn circulaire aan de kiezers van het achtste district te Par|js, een helder en veelomvattend programma van de politiek der oppositie opgenomen: „Afschaffing der gemeente-accjjnsen, die een belasting z|jn, welke den arbeider en den arme het meest drukt. „Uitstel van alle niet strikt noodzakelijke uitgaven tot aan den tijd, waarop ODze begrootiogen met een batig saldo sluiten. „Afschaffing van de staande legers. „Scheiding van kerk en staat. „Volkomen vrijheid van denken, schrgven, spreken en vergaderen. „Opdragt uitsluitend aan een jury van alle drukpers- en verdere politieke delicten. „Algeheele onafhankelijkheid der regterl|jke magt van bet uit voerend gezag. „Vrijmaking van het beheer der gemeentezaken van het toezigt der landsregering. „Teruggave aan alle gemeenten in Frankrijk van het regt om zelf hun maires te kiezen. „Teruggave aan Par|js en Lyon van het regt om de gemeenteraads leden zelf te verkiezen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1