1869. N°. 58. Vrijdag 14 Mei. 27 Jaari BINNENLAND. Cz. GEMEENTERAAD. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER »OLE»PLEIN, W°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 1i regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Zitting van Dingsdag den 11 Mei 1869. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 12 leden; afwezig de heeren Janzen, Zur Mühlen, van Strijen, Braakstna en Boomsma. De aanteekeningen van het verhandelde in de vorige zitting worden goedgekeurd. Het eerst wordt aan de orde gesteld de benoeming van een stembureau voor de in dit jaar te houden verkiezingen voor een lid van de Tweede Kamer en voor leden van den Gemeenteraad. Bij meerderheid van stemmen worden benoemd tot leden van het stembureau de heeren Werendlijn Smit en de Breuk en tot plaatsvervangers de heeren de Lange en Hugenholtz. De benoemden laten zich die keuze welgevallen. Ter vervulling eener vacature van hulponderwijzer aan de gemeente-school N°. 6, wordt raededeeling gedaan van de nominatie, die door B. en W., in overleg met den districts-schoolopziener en den hoofdonderwijzer, is opgemaakt: lste candidaat J. Bruin, te Helder. 2de i, W. van Twisk, Zij pc. 3de R. Braams, Pijnakker. Met 11 stemmen wordt gekozen de hulponderwijzer J. Bruin; op van Twisk was 1 stem uitgebragt. De Voorzitter stelt aan de orde de benoeming van een lid der commissie voor het Middelbaar Onderwijs, ter vervanging van den heer dr. J. A. Lamping, die naar elders is vertrokken. Ter aanbeveling worden door den Voorzitter genoemd de namen van de HH. P. J. Ileijning, J. G. R. Vos en dr. D. Hellema. De stemming levert deze uitkomst op: de heer Vos verkreeg 7, de heer Ileijning 3 en de heer Hellema 2 stemmen. Eerstgenoemde is alzoo gekozen. De Voorzitter stelt hierop aan de orde het brengen van eenige wijzigingen in het Reglement voor het Middelbaar Onderwijs in deze gemeente en meer bepaald in bet onderwijs aan de Industrie-school en het verhoogen der subsidie aan die inrigting. De voorgedrageu wijzigiug geschiedt op verlangen van den heer Inspecteur voor het Middelbaar Onderwijs eu strekt ook om uitzigt te geven op vrijstelling voor deze gemeente van de verpligting tot het oprigteu eener burger avondschool. De verschillende wijzigingen betreffen hoofdzakelijk, dat er bepaald wordt, dat in eene voorbereidingsklasse onderwijs zal worden gegeven in Nederl. Taal, Aardrijkskunde en Geschiedenis; dat in het vervolg de jongelingen op den leeftijd van 13 jaren zullen worden toegelaten; dat het schoolgeld bepaald wordt op f 3 voor den geheelen winter-cursus, te voldoen bij vooruitbetaling van maaodelijksche termijnen van f 0.50 eu dat de subsidie der gemeente met plus minus f 150 zal worden verhoogd. Nadat de Voorzitter omtrent deze voorstellen gunstig had geadviseerd, werd met eenparige stemmen dienovereen komstig besloten. Vervolgens werd door den Voorzitter aan de orde gesteld een verzoek van eenige slagters iu deze gemeente, om thans, na het geheel verdwijnen der vee ziekte, den indertijd genomen maatregel tot verbod van den invoer van geslagt vleesch op te heffen. De Voorzitter adviseert, om in het belang der ingezetenen, die daardoor welligt goedkoop vleesch zullen erlangen, het verzoek toe te staan. De beer Smit vreest, dat dit tijdstip niet gunstig is voor het toestaan van het verzoek. Hij wijst op het ontstaan der lougziekte in den laatsten tijd en zou bet betreuren, als de opheffing der verbodsbepaling tot het invoeren van voor de gezondheid schadelijk vleesch zoude leiden. Ook de heer Maalsteed ver klaart zich tegen de opheffing van het verbod op dit oogenblik. Hij ziet ook niet in, dat de prijs van het vleesch daardoor merkbaar verlagen zal. De heer Jelgersma bestrijdt mede de opheffing vau het verbod, merkt op dat er, zoo lang er koeijen zijn, ook wel zieke koeijen zullen zijn en dringt aan op naauwiettende zorg voor de keuring van vleesch. De heer Haagsma wil bekendheid hebben gegeven aan de namen vau die slagters, die geslagt vleesch invoeren, ter waarschuwing van verbruikers. De heer de Breuk dringt ten sterkste aan op handhaving der bepalingen op de keuring van vleesch, als het eenig middel om dierlijk voedsel, dat schadelijk voor de gezondheid is, te weren. Overigens verklaart hij zich vóór het toestaan vau het verzoek tot opheffing der verbodsbepaling tot invoeriug van geslagt vleesch. De Voorzitter voert bij herhaling het woord, ter beantwoording van gemaakte bedenkingen. Hij wijst op de omstandigheid, dat vleesch van koeijen, die de longziekte hebben gehad, als ze geene medicijnen tegen die kwaal hebben in genomen, onschadelijk is; op het gevaar, dat, oudanks de verbodsbepaling, blijft bestaan, door het invoeren van beesten, die minder gezond zijn; op het gemis van onderscheidene prijzen bij den verkoop van vleesch, waardoor wij in deze gemeente in de onaangename positie verkeereu in den regel voor vleesch van middelbare kwaliteit altijd den hoogsten prijs te moeten betalen; op het wensche- lijke van vrijheid voor kooper en verkooper, terwijl ieder verbruiker zelve aan gespoord wordt naauwlettend toe te zien op de waar die hij inkoopt, zonder dat het gemeentebestuur daarover eene vaderlijke zorg uitoefent; op het geheim zinnige der vleeschprijzen, daar bij de levering voor het garnizoen 48 cents, voor de Mariue 52 ets. per N. p. wordt betaald, terwijl particulieren 80 a 90 ets. voor het Nederl. pond moeten betalen; en eindelijk op de omstandigheid, dat thaus, nu te Amsterdam en te Hoorn ook paardenvlecsch wordt verkocht, eene aanmerkelijke wijzigiug in den vleeschhaudel dreigt te ontstaan. Met 9 tegeu 3 stemmen wordt besloten tot opheffing van het verbod tot invoer van geslagt rundvleesch. Tegen stemden de heeren Jelgersma, Smit en Maalsteed. De heer Smit verzoekt aanteekening in de Notulen, dat hij, ofschoon anders vóór vrijen invoer gestemd, alleen tegeu gestemd heeft, omdat hij dc opheffing op dit oogenblik nog niet wenschelijk achtte. Met eenparige stemmen wordt besloten tot af- en overschrijving van eenige posten der begrooting voor 1868. De Voorzitter herinnert, dat in eene vorige zitting de tractementen der hoofd- en hulponderwijzers bij de openbare scholen in deze gemeente zijn geregeld en dat het tractement der hoofdonderwijzers aan de gemeente-scholen Nos. 3, 4 en 6 is bepaald als volgt: minimum f 1U00, maximum f 1500. Tegen deze laatste bepaling is door 11H. Gedeputeerde Staten bezwaar gemaakt, ten gevolge van bedenkingen door den districts-schoolopziener en den provincialen inspecteur van het Lager Onderwijs geopperd. Met het oog op die bedenkingen geven Gedeputeerde Staten in overwegiug het bedoelde raads besluit te wijzigen, zoodauig, dat het minimum op f 1200 worde bepaald. Naineus het Dagel. Bestuur stelt de Voorzitter voor aan HH. Gedep. Staten, onder opgave van redenen te antwoorden, dat de Raad geen genoegzameu grond vindt om meergenoemd besluit in den aangeduiden zin te wijzigen. De Voor zitter wijst daartoe vooral op het nog zoo kort geleden gehouden vergelijkend examen, waartoe sollicitanten zijn opgeroepen, met dc vermelding dat het tractement voorloopig f 10ÜÜ zou bedragen. Verder wordt gewezen op de andere hoofdonderwijzers, die op hetzelfde tractement zijn aangesteld en later verhooging hebben erlangd. Na de voorlezing vau het concept-antwoord aan Ged. Staten, wordt met eenparige steramen besloten, op de regeling der tractementen van de onderwijzers niet terug te komen. Voor kennisgeving worden aangenomen deze medcdeelingen des Voorzitters: a. dat bij de jongste verificatie van de boeken en dc kas des gemeente ontvangers een en ander is iu orde bevonden, terwijl zich in kas bevond de som van f 21047.13; en b. dat HH. Gedep. Staten, blijkens het Frov. Blad, de rekening en ver antwoording der gemeente over 1868 vóór 31 Augustus e. k. wenschen toegezonden te zien. De Voorzitter zegt, dat is ingekomen eeu verzoekschrift van den heer A. van den Heuvel, om ter vervulling der vueature, ontstaan door het overlijden van A. Nieuweuhuijzen, te worden benoemd tot ambtenaar bij de plaatselijke belastingen. Het voorstel des voorzitters, om bedoelde vacature niet te ver vullen, omdat daartoe geene noodzakelijkheid bestaat, wordt aangenomen. Er wordt ter tafel gebragt en voor de leden ter bezigtiging gesteld de door den gemeente-bouwmeester vervaardigde en door de commissie voor de gemeente werken goedgekeurde teekening eener school met onderwijzers-woning in het Koegras. De Raad hecht daaraan zijne goedkeuriug. Verder wordt besloten tot het doen van stappen om subsidiën te erlangen van den heer Loopuyt en van het gemeentebestuur van Callantsoog, ten behoeve van de kosten voor den bouw, die op p. m. f 7000 zijn geraamd. Met eenparige stemmen wordt goedgekeurd het voorstel van het Dag. Best, om aan den heer G. Boldewijn, die na het overlijden van den heer v. d. Haar de betrekking van hoofdonderwijzer der gemeente-school N°. 3 heeft waarge nomen, eene gratificatie toe te staan, groot f 100. Niemand der leden vraagt- meer het woord; de zitting wordt gesloten. HELDER en NIEUWEDIEP, 13 Mei. Onder het opschrift: „De aanstaande verkiezingen", bevat het Vaderland de volgende politieke beschouwing: „De aanstaande verkiezingen, welke den 8 Junij moeten plaats vinden, hebben dit jaar een bijzonder gewigt. Het geldt de handhaving van de schoolwet en van een ministerie, dat sedert zijn optreden, gesteund door de sympathie van de vertegenwoordiging, reeds veel tot stand heeft gebragt en nog meer heeft voorbereid. Het geldt de vraag of de kinderen van Protestanten, Katholieken en Israëlieten in neutrale "scholen eendragtig zullen worden opgeleid tot goede staatsburgers, dan wel of voortaan de Katholiek vijandig zal staan tegenover den Protestant en de Israëliet tegenover den Katholiek. Het geldt de vraag, of eindelijk iets tot stand zal kunnen komen in het belang der ontwikkeling van onze koloniën en van onzen handel en nijverheid, wier toekomst zoo naauw met die van Indië zamenhangt. Het geldt eindelijk en inzonderheid ook de vraag, of het bewind in handen zal blijven van de tegenwoordige ministers, dan wel of zij weder het veld zullen moeten ruimen voor de rigting die gedurende de twee vorige jaren aan het land het overtuigend bewijs heeft geleverd harer onge- geschiktheid om met beleid, kalmte en waardigheid te regeren." Na deze beschouwing wijst de redactie op het eerste ministerie Thorbecke, dat zoo veel voor de staatkundige hervorming van ons vaderland heeft gedaan, en dat ten val is gebragt door hen, die tegen de beginselen onzer grondwet waren gekant en die op behendige wijze van de anti-Catholieke gevoelens van een deel der Nederlandsehe bevolking wisten partij te trekken, ten einde hunne politieke bedoelingen te bereiken. In de zaal Mum Sacrum werd gisteren avond een concert gegeven door eenige HH. toonkunstenaren nit Alkmaar, ondersteund door de welwillende medewerking van den heer Egberts en de heeren Ph. en J. Polak van hier. De oude heer Otto, stedelijk muziek directeur en kapelmeester te Alkmaar, dirigeerde dit orkest, dat op verdienstelijke wijze werkte. Niet het minst komt een eervolle vermelding toe aan de schoone uitvoering van het achtste nommer van het programma: Duo concertaut pour deux violons" van Kal liwoda, waarin de directeur en zijn zoon hun meesterschap op hun instru ment uitstekend handhaafden. Jammer, dat de opkomst van het publiek zoo weioig talrijk was. Het muziek-gezelschap Concordiaiz] zich bij gunstigweder, Zondag a. s., van 5 tot 7 uur 's avonds, op het stations-terrein doen hooren. De lste luitenant T. W. J. Buys, van het 3de bat. 7de reg. Infanterie, alhier in garnizoen, is overgeplaatst naar het algemeen depót van discipliue teNaarden; de kapiteins J. N. A. Schneiders van Greijffenswert en J. Romein, beiden van den staf van het lste reg. Vesting-Artillerie, zijn overgeplaatst, de eerste van Naarden, de tweede van Dordrecht naar hier, om als compagnies-comman danten te vervangen de kapiteins Meyll en van Troyen. Het état-major van de Watergeus is aldus zamengesteld: W. B. F. Escher, kommandant, kapt.—luit. ter zee; Six, lste officier, luit. ter zee lste kl.; Wachendorf van Rjjn, luit. ter zee lste kl.; van Doorn en la Gaay, luits. ter zee 2de kl.Praeger, off. van gez. 2de kl.; Hertzveld, off. van adm. 3de kl., en Sonne- berg, scheepsklerk. H. M. de Koningin zal, naar men verneemt, zich na Pinksteren voor eenigen tjjd naar Parijs begeven. Voor de 88 vacante plaatsen aan de Kon. Militaire Academie te Breda zjjn 91 candidaten opgekomen. De kans om tot het onderwijs te worden toegelaten heeft zelden zoo gunstig gestaan. Beroepen te Haarlem ds. A. C. J. van Maasdijk, pred. te Katwijk aan Zee. Aangenomen het beroep naar de Christ. Afg. gemeente te Zwolle door ds. N. H. Dosker te Harlingen. Met de theologica der Evang. Lnth. Kerk in Nederland ziet het er niet best uit. Er zjjn thans vier vacatures en slechts twee proponenten, terwijl er in het volgend jaar slechts één proponent kan bijkomen en daarna in eenige jaren niet eeu enkele. Voor het kiesdistrict Haarlemmermeer komt, naar men ver neemt, van liberale zijde de heer mr. M. J. de Lange, advocaat te Amsterdam, bijzonder in aanmerking als candidaat voor de Tweede Kamer der Staten-Geoeraal. Door ds. J. A. Snellebrand, te Twisk, zyn een aantal glas ruiten met ingebrand schilderwerk, uit de kerk aldaar afkomstig, ingezonden bjj de commissie voor de overblijfselen van vaderlandsche kunst, enz., behoorende tot de Koninklijke Academie van Weten schappen, afdeeling Letterkunde. Jl. Zondag morgen is ds. D. Reinders als predikant bij de Hervormde gemeente te Alkmaar bevestigd. De emeritus-predikant ds. Barger, van Utrecht, deed dit, naar aanleiding van Lucas 14 1623. In den namiddag aanvaardde ds. Reinders het dienst werk naar aanleiding van I Cor. 1 23. De berigten nit de omstreken van Alkmaar betreffende de te veld staande wintergranen en de graslanden luiden vrij gunstig. Uit de noordelijke plaatsen verneemt men echter klagten over schade, vooral aan de tarwe, veroorzaakt door de zoogenaamde koperworra; onze oostelijke naburen Ijjdeu last van den veldmuis en algemeen wenseht men naar regenwater. Jl. Maandag namiddag derailleerde even benoorden het station Uitgeest een zandtrein, die de Zaanlijn van zand voorziet. Juist by een kleinen bogt liep de voorste wageo (de locomotief stond achter en duwde de wagens voort, omdat hij geene gelegenheid tot draaijen heeft) uit het spoor en eer de locomotief kon stilstaan, waren vier wagens verbrijzeld. De remmer, op een der eerste geplaatst, viel door den schok nit zyn remstoel op den wagen. Ge lukkig bleef hij ongedeerd. Behalve de wagens is ook de weg eenigzins beschadigd en het spoor wat nitgedrongen. Ware bet ongeval gebeurd even vóór het station, waar dc zandlyn de staats- lijn kruist, dan zou het van invloed geweest zyn op de treinen Haarlem—Helder. Nu echter konden de treinen onverhinderd door- loopen en men is ijverig bezig om de zandwagens weer vrij te maken. Eeuige weken geleden is door een bloemkweeker te Uitgeest een hyacinthebol verkocht voor den prijs van f 30. Deze soort heeft den naam gekregen van roode van Speyk, omdat zjj verloopen is uit de blaauwe van Speyk. Jl. Maandag middag omstreeks half drie ure heeft zich de sergeant S. van het 7de reg. Infanterie te Hoorn door een geweer schot vaD het leven beroofd. De reden tot deze wanhopige daad is onbekend. Dezer dagen werd in eene sloot of wetering, voorbij het Leiderdorpsche hek, aan den Hoogen Ryndijk, onder Zoeterwoude, bet lyk opgehaald van den heer K., een kundig en gezocht muziek onderwijzer te Leiden. Tot dus ver is niet gebleken, dat by de jongste op het eiland Walcheren plaats gehad hebbende ongeregeldheden iemand is omge komen. De Middelburgsche Courant behelst eene publicatie van den gouverneur van Oost-Vlaanderen, gerigt tot de werklieden aldaar, waarin wordt medegedeeld, dat de aanval op de Belgische polder werkers zoozeer in het geheim was beraamd, dat het niet mogelijk geweest is maatregelen van voorzorg te nemen, en voorts, dat de Commissaris des Kooings in Zeeland de verzekering heeft gegeven, dat ieder Belg, die naar de werken wenseht terug te keeren, er van verzekerd kan zyn, dat het Nederlandsehe openbaar gezag voor zjjne veiligheid zal waken. Tengevolge der tegenwoordige lage prjjzen, vooral van de buitenlandsche tarwebloem, en de concurrentie, wordt het tarwebrood te Zwolle sedert eenigen tyd zeer goedkoop verkocht, zoodat de handwerksman, die anders roggebrood eet, ook een stuk tarwebrood bekomen kan. Een der bakkers aldaar, die bekend is een der goedkoopste te zijn, is op den inval gekomen om onder honderd tarwebrooden er een te doen, waarin een gulden is. Binnen een uur waren al de brooden verkocht. De vinder van den gulden, een arbeidsman aldaar, kreeg op vertooning daarvan nog een koek als premie. Zaturdag avond nam te Zwolle een zekere T. aan, om achter eenvolgens een flesch jenever en eene kruik bier te drinken. De drinkebroer won de weddenschap en was nog by magte den prijs, bestaande in drie gulden, te ontvangen, doch daarna blies hij spoedig den laatsten adem uit. De commissaris des Konings in Friesland heeft de gemeente besturen in die provincie verzocht tot medewerking, om alle wreed aardige volksspelen, als katknuppelen, palingtrekken, haan- of gans sabelen, enz., waar die nog bestaan, te keer te gaan. Sommige gemeentebesturen hebben daarop een artikel in gewenschten zin in de politie-verordeningen opgenomen, waarbjj die spelen worden verboden. Als eene bijzonderheid betrekkelijk de loting voor de Nationale Militie te Workura (Friesland) mag aangemerkt worden, dat No. I op de lijst ook dadelyk No. 1. uit de bus haalde en dat iemand, van wien beweerd werd, dat hjj in zyne verstandelijke vermogens was gekrenkt, No. 11 trok, welk nummer de vrolijke dwaas zeer voldaan op zyn pet stak. Men denkt, dat in den Boxumer terp (Friesland), welke men aan bet afgraven is, eene schat zal gevonden worden. Althans men heeft onder dat afgraveu eene kruik gevonden, die op de zorg vuldigste wijze was verzegeld, en waarin een stuk perkament, waarop geschreven was: „L. S. Daar de viant komt hebbe ik mijn goedt begraven in dese terp; mocht ik vallen door viants gewelt, zie Godt myner siele genadig en mjjn goedt den vinder tot segen. Tomas Obbema tot Boxum, Drie Konigdag 1586." De bekende slag by Boxum is dan ook in de maand Janoarjj van dat jaar voorgevallen, en indien nu de bedoelde schat vroeger niet al reeds gevouden is, zal hjj eerlang aan het licht komen. De groote gemeente Wonseradeel doorrijdende, ontdekt men overal heel veel vlasland; het gewas staat uitstekend en de kooplieden komen er reeds op af, om bet op risico op steel te koopeo Het koolzaad, dat begint te bloejjen, staat hol en ziet er niet best uit; er is weinig van dit gewas verbouwd. Jl. Zaturdag avond heeft het volgende treffende ongelok plaats gehad: Een jong bruidspaar uit het dorp Bottum, dat in het huweljjk zou treden, was in het nabijgelegen dorp Wirdum ter bruiloft geweest met eenige familieleden. Ten 11 ure zouden zjj per rytuig huiswaarts keeren. Daar het paard van den bruidegom nog al wat vurig was, zou de bruid niet bjj hem in de chais, maar in den wagen van bare ouders plaats nemen en baar vader in de chais mederijden. Zoo vertrok het gezelschap. Toen men een half uur had gereden, werd echter juist het anders makke paard, dat voor den wagen was gespannen, schichtig, vermoedelijk op het gezigt van steeneu, die ter verbetering van den weg, hier en daar opgehoopt lagen, en vóór men het schier wist, stortten paard, rytuig en het gezelschap van vier personen in de daar langs loopende Weidumervaart. Allen werden, hoe donker het ook was, gered, maar de bruid, die onder een daar liggend schip was geraakt, werd slechts levenloos opgehaald. Zij was pas 21 jaren oud. Gedurende de eerste drie maanden van 1869 is de schnlden- last van 9 der voornaamste staten van Europa met 325,560,000 frs. vermeerderd. Oostenrijk deed een beroep op de kapitalisten voor een bedrag van 87,500,000 fr., Rusland voor 62,910,000 fr., Turkije voor 62,000,000 fr., Duitschland voor 32,875,000 fr., Zwitserland voor 28,875,000 fr., Nederland voor 14,870,000 fr., Spnnje voor 13,750,000 fr., Frankrijk voor 13,400,000 fr. en Italiè voor 9,380,000 fr. Hieronder zjjn begrepen leeningen, die onder staats- guarantie zijn gesloten. Het geheele bedrag van de jaarlijksche zilverprodnetie in alle werelddeelen wordt naar onderscheidene berekeningen geschat op 840,000 kilogrammen, ter waarde van 90 millioen gulden. En hoeveel is er reeds aanwezig? - En toch zjjn de dubbeltjes zoo duur.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1