1869. N°. 59. Zondag 16 Mei. 27 Jaar: ADVERTENTIËN. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPlEJiV, r. 163. De COMMISSARIS DES KONINGS BINNENLAND! buitenland! YERKOOPING IN HET LOGEMENT VAN DEN HEER J, ZITS/ MEUBELEN, HUISRAAD, HELDERSCHE EX XIEUWEDIEPER COURANT. Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Dingsdng den 18 dezer vertrekt de Oost-Indische mnil over Triest. in de provincie NOORDHOLLAND brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door het verwisselen der binnen- vloeddeuren van de Schutsluis Willem III aan het Noordhollandsch Kanaal, de groote of buitenlandsche vaart van af 19 tot en met 83 Mei n. s. aan genoemde Sluis oponthoud zal kunnen ondervinden. Tevens worden belanghebbenden herinnerd, dat daar de Voorhaven van de Schutsluis Willem I nog niet op de volle diepte is gebragt, geene groote schepen of zeestoom- booten door laatstgenoemde sluis kunnen geschut worden. Haarlem, 12 Mei 1869. De Commissaris des Konings voornoemd, R O L L. HELDER en NIEUWEDIEP, 15 Mei. Heden embarkeren aan boord van het koopvaardijschip Insulinde, kapt. Jollie, liggende in de haven alhier, een 150tal koloniale militairen, om met dien bodem naar Ned. Oost-Indië te worden overgevoerd. Jl. Donderdag avond werd in het lokaal Tivoli alhier een kinderfeest gevierd. De leerlingen der zangschool Euphonia bragten daar met hunne ouders een aangenamen avond door, bij afwisseling zich bezig houdende met zang, dans en optische voorstellingen van den heer Majn. De heer Kalishoek toonde zijne belangstelling in deze vereeniging, door zijne belangelooze zorg voor deze bijeenkomst en door het aan bieden van ververschingen aan de leerlingen. Jl. Donderdag avond was men in de gelegenheid een prachtig noorderlicht waar te nemen. Een derde gedeelte van het hemelrond werd nu eens sterker, dan weder zwakker verlicht door een gloed, die uit de noorderkim scheen op te rijzen, en beurtelings helder wit, licht groen, of prachtig rosé en violet gekleurde vlammen en stralen uitschoot. Als een blgk van vorstelijke minzaamheid, zegt het Dagblad, is het ons aaDgenaam het volgende te vermelden: Bij de terugkomst van H. M. de Koningin van een wandeling langs de kramen in het Voorhout, liep gisteren een jougen, met een zwaren groentenmand beladen, H. M. in het Heulstraatje te gemoet. De lakei, die de Vorstin volgde, wilde den jongen het trottoir, waarop zich de Koningin bevond, doen ontruimen, doch met de haar zoozeer eigene minzaamheid verbood H. M. dit, met de woorden: „die jongen heeft evenveel regt als ik om hier te gaan, gij moet hem laten begaan." Bij het corps, gevormd uit de Langedijkcr Scherpschutters- verceniging te Noordscharwoude, zijn benoemd: tot lsten luitenant G. J. van Gïls en tot 2den luitenant E. F. S. Jongeneel. De heer C. Reedeker, van Terschelling, is tot het notaris ambt geëxamineerd en toegelaten. Beroepen te Harlingen ds. Talma, te Katwijk Binnen. Gedurende het jongste voorjaarsexamen in de verschillende provinciën onzes lands zijn voor het lager onderwijs geëxamineerd 1644 kandidaten, van welke 876 toegelaten en 766 afwezig zgn. Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn bevracht voor Amsterdam de schepen: Johannes, Kandanghauer, Bestevaer, Willc- mina Clara, Jacoba Christina, Pauline Constauce Eleonore, Sliedrecht en Prof. van der Boon Mesch. Het hoofdbestuur van het Anti Dagbladzegel-verbond heeft eergisteren te 's Hage den minister van Bossp, met eene toespraak van den voorzitter mr. Burger, een adres van dankbetuiging overhandigd; de minister heeft zich erkentelijk betoond voor dit bewijs van groote welwillendheid. Met het naderen van den dag, waarop de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Stalen-Generaal zullen plaats hebben, ver meerdert ook dagelijks het aantal caudidaten voor de verschillende vacatures. Onder die candidaten merkten we op, den heer E. Douwes Dekker (Multatuli), aanbevolen in het kiesdistrict Rottterdam. Uit Callantsoog wordt dd. 9 Mei gemeld: Heden werd door den heer J. G. Hagen van Wgdenes, in tegenwoordigheid van den consulent, den heer W. Schuurman, van Petten, bij deze gemeente ingeleid de heer W. E. C. Wolterbeek Muller, met eene rede over 2 Tim. 1 7, terwijl onze nieuwe lecraar des namiddags zijne intrede hield, sprekende over 2 Cor. V 14. De Roomsch Katholieken te Alkmaar hebben eene bijzondere school opgerigt, welke Dingsdag II. plegtig ingewijd is. Die school begint met 160 a 170 leerlingen. Sedert onderscheidene jaren is de Haagsche kermis niet zoo druk met openbare vermakelijkheden bezet en door kooplieden in kramerijen bezocht als thans. Ook het godsdienstig element is weder vertegenwoordigd door de zorgen van den oud-resident Esser, die tenten en kramen afloopt om stichtende traktaatjes te verspreiden, waarna hij zich met tusschenpozing naar zijn kraam begeeft om tot het publiek, dat gewoonlijk in vrolijke stemming verkeert, te preeken over alle mogelijke godsdienstige onderwerpen, waarbij de onzedelijkheid der kermis, de vcrdierlgking van den mensch ten gevolge van dit vermaak schering en inslag is. De kraam is door het dagelijksch bestuur niet zooals ten vorigen jare in het y oorhout, het brandpunt der kermis, geplaatst, maar op het Tournooiveld, op een eenigszins afgelegen plek, voor het gebouw van de Arrondisse- ments-regtbank, zoodat de rijksveldwachters van het parket van den officier van justitie van uit hun kamer eea oog in het zeil kunnen houden. De kraam is weder beplakt met talrijke psalmen en bijbel teksten en opgevuld met godsdienstige werken. Aan ieder voorbij ganger wordt eea tractaatje aangeboden, terwijl voor de militairen een afzonderlijk blaadje is bewerkt, dat „Werda" ten titel voert. Tegen twee heiwerkers, die den 2 April jl. de arbeiders te Zevenhuizen, aan den spoorweg van Gouda op 's Hage, tot staking van den arbeid hebben opgeruid, is door den officier van justitie bij de regtbank te Rotterdam 2 jaar en een maand gevangenis geëischt. Op het strand hij Borselen is aangespoeld eene groote walvisch, welk zeemonster zestien voet boven water zigtbaar is. In het gesticht Bethel, te Zetten in Gelderland, worden voort durend verwaarloosde meisjes en ontslagen vrouwelijke gevangenen, boven 16 jaren oud en nog niet meerderjarig, verpleegd en opge voed, om haar tot dienstboden te bekwamen, of in staat te stellen, op eenige andere wijze in eigen onderhoud te voorzien. Het getal verpleegden bedraagt thans 50. Van de opening van dit gesticht af (in Jan. 1861) werden er reeds.251 meisjesin opgenomen, waarvan een niet onbelangrijk deel met goed gevolg als dienst maagden geplaatst is. Men berigt, dat de kassier W., die voor eenigen tijd zoo onverwacht en onverhoopt met aanzienlijke hem toevertrouwde kapitalen u,it .Steenwjjk, zijne woonplaats, eclipseerde, zijne familie per brief verwittigd heeft, dat hij goed en wel in Amerika gearriveerd is en zich thans te New-York bevindt. De volgende originele strafoefening verdient vermelding. Een knecht van de wed. B. Eenkena, te Zijldgk in Groningen, die z|jn moedwil zoo ver dreef, dat hij een der paarden zijner meesteres met een vork in het ligchaam stak, werd veroordeeld om rookende, gedurende 14 achtereenvolgende dagen op een stoel voor den gevel der behuizing te zitten, van 's morgens 4 tot 's avonds 6 uur. Het werken wordt hem bijgevolg niet meer gepermitteerd, en zgn post mag hij slechts dan een oogenblik verlaten, wanneer hij daaitoe gedrongen wordt. Of hij zjjne straf, die met Pinksteren eindigt, dragelijk viadt, dan of hij de voorbijgangers, die hem van tijd tot tijd spottend aanzien, benijdt, weet men niet, maar het middel, om hem wat meer respect in te boezemen voor het redelooze vee, is in ieder geval niet onaardig. Vertrokken schepen van Batavia vóór 24 April: Cornelis Wernard Eduard, Ferdinand Louis en Gondwet. Jenny Lind moge al niet meer in Europa, althans hoogst zeldcu gehoord worden, en zg alzoo dood voor de muziekale wereld zijn, haar talent is het niet, want het is in vollë schoonheid over gegaan op hare 12jarige dochter. Men zegt van deze, dat zij, na eene muziekale opleiding genoten te hebben, hare moeder nog zal overtreffen. Uitgenomen de kracht, moet zg deze in alle opzigten met hare schoone en liefelijke stem reeds nu evenaren. Men kondigt weer een aanzienlijke vermindering aan van de tarieven der transatlantische telegraafkabel-maatschappij de dépêche van tien woorden zal in stede van 40,20 nu ƒ20 kosten, terwijl ieder woord meer op 2,40 in plaats van 3,60 gesteld wordt. Voor de dagbladen zal de de prijs met de helft worden verminderd. In een kransje van jonge dames werd o. a. ook de vraag gesteld: „Wat is de eerste pligt van den man?" Met acclamatie werd het antwoord vaif eene der dames ontvangen, die beweerde, dat de man voor alles de rekeningen der modisten moest betalen. De dame was van het hoofd tot de voeten d la mode gekleed. Een paar weken geleden is in het zuidwestelijk paviljoen van het oilde Nijverheids-Paleis te Parijs een merkwaardig astronomisch uurwerk ter bezig- tiging gesteld, hetwelk voor de kalhcdraal van Beauvais bestemd is. Het is twaalf Ned. ellen hoor en vijf ellen breed, en uit 90,000 raderen en deelen samengesteld, die 55 wijzerplaten en eeu aantal figuren, welke het bovenvnk innemen, in beweging brengen. Dit uurwerk wijst den tijd in twintig ver. schillende steden aan; doet den juisteu op- en oudergang der zou, haren duor. gang door deu meridiaan van Beaavais, deu op- eo ondergang der rnaau en van een overgroot aantal sterreu, de lengte van dag en nacht, den overgang der saizoenen, de getijden, de eclipsen, de zondagslcttter, de epaeta, de Homein- sche indictie, het guldengetal, enz., enz., kennen, en wel van sommige op eene zeer vernuftige wijze. Zoo vertooueu bijv. de wijzerplaten van eb en vloed den Mout Saint Michel en het eiland Jersey, waarvan zij den waterstand van oogen blik tot oogenblik getrouw aangeven. De figuren, die het hovenvak innemen, of liever dit telkens bij het slaan van het uur doorloopen, zijn aan dc gewijde en ongewijde geschiedenis en aan de mythologie ontleeod. Dc vervaardiger van dit kolossale en kunstige uurwerk is de burgerlijke ingenieur Vérité te Beauvais. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luits. ter zee 2de kl. G. Eek, J. M. F. Lange en jhr. H. M. van der Wijck, de beide eersten dienende op het kostschip te Rotterdam en de laatst- gemelde op het ramschip de Buffel, worden met den laatsten dezer op non- activiteit gesteld; terwijl de luits. ter zee 2de kl. D. M. L. E. Keus, iï. H. Hora Siccama en J. P. Wesstliuk met den 1 Junij worden geplaatst, de twee eerstgenoeraden in de rol van ljtet wachtschip te Hellevoetsluia en gedetacheerd op het kostschip te Rotterdam en laatstgenoemde op het ramschip de Buffel. De luit. ter zee 2de kl. W. E. Hazenberg wordt inet den 21 dezer rnaaud geplaatst op bet wachtschip te Vlissingen. Aan de onderwijzers-kweekscholen in Frankrijk zal de land bouwkunde als leervak worden opgenomen. Daartoe zal aan elke kweekschool een leeraar voor de landbouwkunde benoemd worden en een proeftuin ten gebruike der leerlingen worden ingerigt. In Bourgondië levert iemand jaarlijks voor 8000 frs. slakken aan restaurateurs te Parjjs. Met brood, boter en peterselie worden zij door dezen aan de gasten voorgezet. De heer Hambro, lid van het Lagerhuis, zal den Engelschen postmeestcr-geueraal in overweging geven, of het geen wenschelijke bezuiniging zon zijn om daar, waar het mogelgk is, de brieven pakketten te doen vervoeren door vélocipèdes, in plaats van door postkarren. De armentax in Engeland wordt zoo hoog opgevoerd, dat daartegen lijdelijk verzet ontstaat. Den 18 Maart was Birmingham getuige van eene executie, wegens weigering tot betaling van 8 p. st. verhooging. Zij gold mr. Baker, den chef van den Board of Guar- dians. Onder meer vaste goederen waren er zgn fraajje villa's onder den hamer. Niettegenstaande alle mogelijke voorzorgen en politie-maatre- gelen, die men in Londen genomen heeft, om de voetgangers zooveel mogelijk tegen rijtuigen te beschermen, zgn er verleden jaar toch nog 200 menschen overreden. Met het doel om zooveel mogelgk in dien stand van zaken verandering te brengen, is er nu wederom aan den gemeenteraad van deze wereldstad een ontwerp aangeboden om stalen bruggen voor voetgangers daar te stellen. Deze brnggen moeten op plaatsen gelegd worden, waar drukke straten elkander kruisen. De voetgangers maken dan gebruik van de ;brug om aan de overzgde van de straat te komen, terwjjl de wagens er onder door rijden. Het ontwerp wordt door deskundigen, wat sierlijkheid en sterken bouw betreft, zeer geprezen en schjjnt eeu eenvoudig en praktisch middel te zijn om de straat zonder gevaar voor overrijden over te steken. In Duitschland zal eene algemeene Israëlitische Synode worden gehouden, waaraaD afgevaardigden uit alle landen der wereld zullen deelnemen en welker doel is het opheffen, zoo mogelgk, van de ver schillende secten, waarin de Joodsche natie verdeeld is, en het herstel harer eenheid, geljjk die ten tjjde van Koning David was. Voor eenigen tijd is te Weenen verzorging aangeboden aan eene ongelukkige bezwijmde vrouw, die door langdurige ontbering van voedsel in een staat vau geheele uitputting was geraakt. De ongelukkige was niemand anders dan de baronnes Ludmilla V..., ongeveer twintig jaar geleden in de hoofdstad van Oostenrijk zeer bekend wegens hare schoonheid en haar rjjkdom. In den Bayr. Courier van 3 Mei vindt men de volgende doodadvertentie: „Heden ochtend om 9 uur riep de Heer den goudsmid S. M. Illmayer in het 49ste jaar zijns levens, uit z|jn werkplaats, Farbergraben No. 3, tot eeu beter leven op. De laatste vreugde, om van de heilige sacramenten voorzien te worden, was hem niet gegund. Aan zijn graf treuren de ondergeteekende weduwe, mitsgaders twee dochters Hutda en Emma, waarvan Be oudste reeds verloofd is, waarover spoedig nader onder de advertentiën van dit blad. De ter aarde bestelling heeft Zaturdag den 6 dezer onder talrijke deelneming plaats. De diep bedroefde weduwe, enz. P. S. De affaire wordt voortgezet, maar den 1 April wordt z|j naar de Scndingstrasse No. 4 verplaatst, daar de buur reeds b|j het leven van mijn man, wegens opslag daarvan, was opgezegd." Te Rome is een centraal comité gevormd uit Engelschen, Franschen, Duitschers, Spanjaarden en Hollanders, om eene meer uitgebreide verzameling van de St. Pieterspenning te organiseren, Na den bedevaartgang naar Mekka is in het Oosten de cholera weder uitgebroken. Men zal dus in Europa op z|jue hoede moeten z|jn. Aan President Grant hebben de sigarenmakers van New-Haven een monsterproduct van hun fabrikaat toegezonden, als een bl|jk hunner hoogachting. Het is eene sigaar van 7 voet lang, I iu om vang, wegende 18-J kilogram. Men zal zieh herinneren, dat Grant een hartstogteljjk rooker is; maar dit dingetje zal toch voor hem een zware sigaar z|jn. Te Gardinier, in den staat Maiae, is een vrouw in hechtenis genomen, beschuldigd van haar vier manaen achtereenvolgens te hebben vergiftigd. In de stad Panama hecrscht een ware paniek. Die plaats, ge legen aan den spoorweg, die den Atlantischeu Oceaan met de Stille Zoidzee verbindt, is onlangs bezocht geworden door groote blaanwe vliegen, welker steek doodelijk is. r CO QOGOQOeOQOOO GO 3083000303000003000305 Vijf-en-Twintigjarige Echtvereeniging van C. K E IJ S E R Pz. en A. D IJ K S E N. O Burg op Texel, 16 Mei 1869. A Hunne dankbare Dochter en Behuwdzoon. OO QOOO OCOO QOQO OOOOQOO QOOOOO QOOOOOOOOOS Ondertrouwd P. JONGBLOED EN C. SELDERBEEK. Nieuwediep, 13 Mei 1869. Algemeene kennisgeving. Getrouwd D. BLOKZIEL EN J. M. ZUSSEN. Nieuwediep, 12 Mei 1869. Heden overleed aan eene slepende ziekte, mijne geliefde Echtgenoot LÉONIE CHARLOTTE VICTORINE ADRIANA VAN BRUSSEL, in den ouderdom van 45 jaren. A. FLAES. Den Helder, 14 Mei 1869. op Donderdag den 8 O Mei a. s., des voormiddags ten 10 uur, van: GLAS- en AARDEWERK, BEDDEN met toebehooren, KLOKKEN, BLIKWERK, enz. Daags voor den verkoopdag te zien. Gelegenheid tot inbreng bestaat tot Dingsdag 18 Mei e. k S W A T 1 fii 6, Deurwaarder.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1