1869. N°. 61. Vrijdag 21 Mei. BEKENDMAKING. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. BINNENLAND. HELDERSCHE 27 Jaargdng. EN NIEUWED1EPER COURANT, „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. J} 3} M franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 1i regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zcgclregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het EERSTE SUPPLETOIR KOHIER van den Iloofdelijken Omslag voor het jaar 1869, gisteren door hen voorloopig vastgesteld, en van heden af gedurende de eerstvolgende veertien werkdagen, op de gewone kantooruren, voor een ieder ter Secretarie der gemeente ter lezing nedergelegd is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 20 Mei 1869. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEÜWEDIEP, 20 Mei. Het is een oud spreekwoord in het dagelijksch leven„de mensch leeft bij verandering." Dat dit gezegde ook op het gebied der staat kunde gangbaar is, getuigt ons de tegenwoordige tijd. In de laatste jaren was het zoo de gewoonte geworden om in den nazomer en den herfst, gelijk mede in den winter, te spreken van allerlei ver schijnselen, die ons een oorlog tegen het volgende voorjaar kwamen aankondigen. Allerlei min beduidende voorvallen op staatkundig gebied werden dan als bewijzen aangevoerd van eene weldra te wachten verbreking der vriendschapsbetrekkingen tusschen onder scheidene mogendheden van Europa. Vooral het versterken der vloten, of de uitbreiding der legermagten, hoe weinig beteekeneud soms ook, werd aangezien als een bijna stellig voorteeken van een haast te wachten oorlog. Met het voorjaar zou de strijd ontbranden. In 1868 bleek die vrees niet ijdel te zijn geweest; want tusschen Pruissen en Oostenrijk ontstond toen een wel kortstondigen, maar toch verschrikkelijken kamp. Maar overigens waren de geruchten voor oorlogen in den regel niet anders dan ijdele droombeelden, slechts aanwezig in het brein van hen, die op schralen grond staat kundig nieuws wilden verzamelen. Met afwijking van hetgeen vroeger regel was, is in de laatste helft van het vorige jaar weinig of geen vrees voor een in het voorjaar te wachten oorlog gekoesterd. Zeer in het belang van volkswelvaart is de vrede tot nog toe onge stoord bewaard gebleven. Bestaat de geschiedenis van den ouden tjjd voor een groot deel nit de beschrijving van oorlogen en veld en zeeslagenen heeft men in later tijd het publiek vaak met het vermelden van oorlogsgeruchten zoeken bezig te houden; bjj den voortgang der beschaving blijkt hoe langs hoe meer, dat het volk afkeerig is van verstoringen des vredes, waardoor veel goeds ver hinderd en slechts rampen en onheilen over volkereu en natiën worden gebragt. Het gaat in Spanje niet gemakkelijk om den regeringsvorm op een vasten voet te brengen. Vooral wordt er gekampt over de vraag: Zal Spanje een koningrijk of een republiek worden? Niet onbelangrijk is het door de Cortes genomen besluit, dat de beslis sing omtrent den regeringsvorm niet door eene volksstemming zal geschieden. Veel hoofden veel zinnen, zegt het spreekwoord; en zeker zou het niet goed zijn, als men de blijkbaar nog niet genoeg ontwikkelde massa liet stemmen over de wijze, hoe zij het best in bedwang moet worden gehouden. Gelukkig hebben de meest ont wikkelden der natie het gevaar ingezien, dat er bg eene algemeene stemming des volks zou dreigen. De verheffing van den hertog de Montpensier, hoezeer ook door een groot deel des volks gewenscht, wordt door een groote partij tegengewerkt. Men voorspelt zelfs een opstand, in het geval dat de Cortes tot zjjne verheffing zouden besluiten. Deze omstandigheid zal er waarschijnlijk toe leiden, dat de heer Serrano voorloopig als regent des rijks zal optreden. Een der leden van de commissie voor het ontwerpen der grondwet, heeft in de zitting der Cortes van jl. Maandag het woord gevoerd en met ernst aangedrongen op kalmte en bevordering der orde. Spreker wees met grooten nadruk op het gevaar van een nood- lottigen burgeroorlog. In Frankrijk leveren de aanstaande verkiezingen en de voorbe reidende maatregelen daartoe ruime stof tot besprekiDg. De laatste kiesvergaderingen te Pargs zijn ou in orde afgeloopen, er heerscht thans weder rust in die stad. Men verwacht, dat de Keizer vóór de verkiezingen een manifest zal uitvaardigen en dat hij daarin nieuwe concessiën zal doen. Heden voormiddag ten 11 u. 8 min. kwam Z. Exc. de minister van Marine alhier aan, ten einde den eersten steen te leggen voor het te bouweD Instituut voor de Marine alhier. Ter eere van die feestelgkheid werden alstoen de oorlogschepen, in onze haven lig gende, gepavoiseerd. Aan het station werd Z. Ex. ontvangen door deD heer schout-bg- nacht, kommandant en directeur der Marine alhier en den kapitein ter zee, kommandant van Z. M. Wachtschip en Instituut. Zich ten 1 u. 30 m. naar het bestemde terrein begevende, dat smaakvol met vlaggen was versierd, werd Z. Exc. in de nabijheid der schepen komende, door Zr. Ms. Wachtschip gesalueerd met 19 schoten. Het stafmuziek der marine liet zich middelerwijl hooreu en op het terrein gearriveerd, werd Z. Exc. aldaar opgewacht door de kommanderende officieren van Zr. Ms. schepen, de verschillende maritieme autoriteiten en de officieren en leerareD van het Koninklijk Instituut, terwgl de adelborsten zich aldaar mede hadden gerangeerd en een groot aantal verdere officieren en ambtenaren door hunne tegenwoordigheid van hunne belangstelling blgk gaven. Door den oudsten en den jongsten adelborst werden Z. Exc. als- toen kalkbak en truffel aangeboden, en van den heer architect Oudshoorn den steen ontvangende, werd deze gelegd, waarop de schout-bij-nacht Ublenbeck Zijne Excellentie met deze gebeurtenis geluk wenschte. Zijne Excellentie beantwoordde Z.H.Ed.Gestr. en drukte in eene sierlijke rede de verwachting nit, dat het nieuwe instituut nit- en inwendig zou voldoen: uitwendig door de leiding van den bekwa men architect, inwendig wijl Z. Exc. wist met welk eene ambitie allen daartoe zouden medewerken. Eindigende met een: „leve de Koning!" weergalmde weldra een driewerf hoezee, liet de muziek het Wilhelmus hooren, werd aan boord van alle oorlogschepen extra oorlam aan de klok geluid en besloot Zr. Ms. Wachtschip dit alles met een saluut van 21 schoten. Alstoen werd door den adjudant van den schout-bij-nacht, de luit. ter zee Gnyot, het proces-verbaal gelezen en daarna door alle aanwezigen geteekend en ingemetseld. Een dejenner-dinatoire, door den heer architect Z. Exc. den minister van Marine en de verschillende autoriteiten aangeboden, besloot deze feestelgkheid, terwgl ook voor de adelborsten de dag verder een feestdag bleef. Met veel genoegen vernemen wij de volgende, voor de werk lieden van 's rijks werf zeer gunstige, beschikking van den minister van Marine. Voor het vervolg zullen de werklieden in het genot worden gesteld van de loonen, die zg anders door de viering van algemeen erkende Christelijke feestdagen, bgv. 2den Paasch- en Pinksterdag, moesten missen. Het stilstaan der werkzaamheden op zulke feestdagen zal dns voorlaan niet langer tot schade zgn voor de werklieden, voor wie zulk een verlies moeijelijk is te dragen. Heden kwam alhier binnen het schroefstoomschip 1ste klasse Leeuwarden, komm. kapt. ter zee J. W. de Rugter de Wildt. Den 7 Febr. 11. vertrok dit vaartuig van Batavia en deed dus den overtogt in 102 dagen. Het état-major is zamengesteld als volgt: J. W. de Rugter de Wildt, kapitein ter zee, kommandant; Smith, luit. ter zee lste klasse, eerste officier; Mercier, Heldewier en Bruch, luits. ter zee 2de kl.Peters, off. van gez. 2de kl. Dronkers, off. van gez. 3de kl.; Salmon, off. van adm. 2de kl.; Gallas en Vasseur, adj.-adm. Als passagier: de Clerq Zubli, oud-officier van gezondheid der Marine. Heden wordt alhier op de gebruikelijke wijze gevierd de 39ste verjaardag vau H. K. H. Amelia Maria da Gloria Augusta, Prinses van Saxen-Weimar, gemalin van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. In den loop der maand Julij van dit jaar moet eene verkie zing plaats hebben van vijf ledea van den gemeenteraad, tengevolge van periodieke aftreding. Volgens den bestaanden rooster zgn alsdan de volgende leden aan de beurt der aftreding: de heeren R. Boomsma, D. de Laüge, B. R. de Breuk, S. Braaksma en C. W. K. van Strgen. De naam van den eersten vuurwerker bij 's Rgks werf alhier, die dezer dagen de gouden medaille voor 36jarige trouwe dienst en eene gratificatie van ƒ50 heeft ontvangen, is in ons vorig nommer abusivelijk opgegeven. De naam van dien onder-officier is J. de Kok. Jl. Dingsdag voormiddag kwam alhier van Ibraïla binnen het Engel- sche stoomschip Ino. Het voer bjj het binnenkomen het ligterschip Liefde en Eendragt, schipper Duinker, in den grond en veroorzaakte bovendien nog cenige schade aan andere vaartuigen, daar ter plaatse in de haven liggende. Gelukkig ziju bij dit ongeval geene verdere onheilen te betreuren. De monitor de Tijger, liggende te Amsterdam, wordt met den 16 Julij a. s. in dienst gesteld, en het bevel daarover opgedragen aan den luit. ter zee lste kl. F. J. G. van Thiel. H. M. de Koningin is jl. Maandag morgen ten 6} ure per extra trein uit 's Hage naar Rotterdam vertrokken, om vandaar de reis per Rijnspoor voort te zetten, en wel, over Mainz naar St.-Seine, bij Dyon, alwaar Z. K. H. Prins Alexander zich thans om redenen van gezondheid bevindt. H. M. is voornemens tot den 5 Jnnij a. s. aldaar te verblgven. Vaderland Op zgn verzoek is eervol ontslag verleend hij de dd. schutterij te Beverwijk aan C. E. Klumpers, als lste luit. Aan T. van der Hulst, H. Steltenpool en J. Beers, te Wervershoof, C. Bakker, te Zwaagdijk gem. Hoogkarspel, A. Bakker te Grootebroek, J. Dekker te Edam, M. Willemse en Th. Willemse te Beverwgk en P. Siemer te Wormerveer is vergund het aannemen en dragen van het kruis Fidei et Virtuti en aan M. Willemse en Th. Willemse bovendien van de gouden medaille 3de kl. De kantoren der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij zijn voor den duur der zomerdienst open als volgt: Alkmaar, Amsterdam, Delft, 's Gravenhage, Haarlem, den Helder, Leiden, Rotterdam en Schiedam, van 7 ure voor- tot 10| ure namiddags; Anna-Paulowna, Beverwijk, Castricum, Halfweg, Noord- Seharwoude, Pietgijzenbrug, Scbagen, Uitgesst, Veeuenbnrg, Vogelen zang en Voorschoten, van 8 ure voor- tot 1 ure namiddags en van 3 tot 10 ure namiddags. Beroepen te Monnikendam ds. H. van de Hagt, te West broek. Na veertien vergeefsche beroepen bij de Hervormde Gemeente te Nunspeet heeft ds. Gunning, te Legderdorp, de beroeping derwaarts aangenomen. Bedankt voor het beroep naar Goes, door ds. H. F. Creutzberg, pred. te Vlissingen. Volgens de Arnst. Crt. is in de correctionele gevangenis te Hoorn gisteren voormiddag een brand uitgebarsten, die ten I ure nog niet gebluscht was. Al de leden van den gemeenteraad te Castricum hebben den 14 dezer ban ontslag als zoodanig ingediend. In eene advertentie in de Haarlemsche Courant worden de kiezers opgewekt, om mannen naar de Tweede Kamer af te vaardigen, die allereerst de belasting op deuren en vensters afschaffen. Die opwekking geschiedt in de overtuiging, dat licht en lucht de eerste behoeften des levens zijn. Het vierde proces in de zaak der ongeregeldheden te Rotterdam zal op 3 Junij a. s. voor het Prov. Geregtshof in Zuidholland behandeld worden. Onder de beschuldigden, bij dat proces betrokken, bevindt jzich ook de persoou die het stadhuis in brand heeft willen steken. Jacob de Vletter zal den 17 Jung voor het hof teregt staan. Pinkstermaandag is het ook te Scheveningen dit jaar zeer drnk geweestde menigte verdrong er zich overalten 8 uur overviel een harde regen den feestelingen, en deed ieder den weg naar huis zoeken. Te Rotterdam is hij de beurs een knaapje in het water gevallen, dat gelukkig door schipper Holz werd gered, die hiermede zgn 28ste redding volbragt. De 15jarige knaap te Kralingen, die in Febr. jl. schersend een ge weer opnam en daarmede een makker doodelgk trof, zoodat hij den 27 Febr. overleed, is veroordeeld tot 8 dagen cellulaire gevangenis en 8 boete. In kiezers-manifesten heeft men dikwgls gewaarschuwd tegen de candidatuur van oud-ministers voor leden der Tweede Kamer. De algemeene kiezers-vereeniging te Utrecht is echter niet huiverig geweest in het kiezen van oud-ministers als candidaten voor die Kamer. Van de 14 candidaten, door haar voor verschillende dis tricten aanbevolen, zgn niet minder dan 7 oud-ministers; het zijn de heerenGraaf schimmelpenninck, voor het district Almelo Wintgens, voor Dordrecht; Pels Rgcken, voor Amsterdam; Hasselman en van Lynden, voor Tiel; Lugben, voor Breda, en Tets vau Goudriaan, voor Middelburg. De vrouw van een handwerksman v. L., beviel den 16 dezer te Utrecht voor de vijfde maal vau eeo tweeling, terwgl de gelukkige moeder nog viermaal van óón kind beviel. In den vroegen morgen van den 13 dezer is op een uit Indië te Brouwershaven aangekomen schip eene dame, welke met zes kinderen en een meid met dien bodem was aangekomen, in een vlaag van verstandsverbijstering over boord gesprongen en verdronken. Dezer dagen is reeds melding gemaakt, van het vangen van een walvisch in Zeeland. Thans wordt daaromtrent uit Borssele (Zeeland) gemeld De beurtschipper van Neuzen op Vlissingen, A. Leunis, des avonds van den 13 dezer langs onze kusten varende, voorbij de plaat de Caloot, hoorde een onophoudelijk gerommel als van ver af zijnden donder en bespeurde in de verte een ontzaggelijk (zoo het scheen drijvend) voorwerp. Naderbij komende zag hg het water onder veel geraas tot op ontzettende hoogte opvliegen en bemerkte toen dat het voorwerp een levend monster was, dat met zgn grooten staart alles dreigde te vernielen wat nabij kwam. Onmiddclijk liep de schipper hier aan wal, om hulp in te roepen. Na een paar ver geefsche pogingen, verklaarde zich Jacob Rottier, jongste zoon van onzen dijkgraaf L. Rottier, bereid om met geweer gewapend mede te gaan. Bij het tweede schot trof hij het monster in den ver schrikkelijken muil, met het gelukkig gevolg, dat het na veel bloed verlies bezweek. Met behulp van mensohen- en paardenkracht werd het dier gedurende den vloed bjjna 400 ellen op de plaat gesleept en nu kon men het bg laag water gemakkelijk beschouwen. Dit zeegedrocht behoort tot het geslacht der walvisschen en heeft een lengte van 17,20 meters, bg een middellijn van 2,20 meters, die bij zijn leven nog grooter moet geweest zgn, daar het dier in elkander gezakt is. De lengte zijner spuitgaten is 45, de dikte vau het spek aan den onderkaak 25 centimeters; de zwaardvinnen zgn 1,95 meter lang, terwgl de muil op de eene zijde in de bovenkaak van 290 baleinen voorzien is. Natuurlijk stroomen er van alle zgden des eilands honderde nieuwsgierigen toe, om het zeegedrocht te bewonderen, dat, door onbekende oorzaak van zgn koers geraakt, hier aan menigeen zeer zeker een goede Pinksteren zal bezorgen. In den nacht van den II dezer brandde in het dorp Hyum, nabij Leeuwarden, een rogmolen, hekend onder den naam van Mariéngaardermolen, van den lieer Palsma, tot den grond toe af. Al dadelijk rezen er vermoedens van brandstichting. Jl. Zondag zijn de officier van justitie, regter-commissaris en burgemeester van Leeuwarderadeel ter plaatse aan het onderzoeken gegaaD, waarvan de uitslag is geweest, dat de huishoudster, die reeds een 20tal jaren in dienst van den heer Palsma was, eene volledige bekentenis heeft afgelegd, den brand te hebben gesticht. De beweegredenen waren al heei vreemd. Op haar aanraden had de heer Palsma oalangs den molen voor 3000 verkocht. Nadat de verkoop had plaats gehad, begon haar de gedachte te hinderen, dat een ander dan haar meester den aan zijn erf gelegen molen zou bezitten, en zg wist dezen eiudelgk te bewegen, het pand terug te koopen, dat echter slechts voor 4500 kon geschieden. Maar nu begon zij er over te murmureeren, dat haar meester door haar toedoen 1500 bij de zaak had ingeschoten. Zij wist, dat de molen voor 5000 tegen brand was geassureerd. Geen beter middel dus, om alles weder volgens haar inzien in het reine te brengen, dan den molen te doen afbranden. In den bewusten nacht stond zij heimelijk op en wist zij zich den toegang tot den molen te ver schaffen zij voerde een paar bossen stroo aan en stak die in brand. De vlam deelde zich spoedig aan den molen mede en binnen weinig tgds was hij in de asch gelegd. Inmiddels was zg weder naar haar kamer teruggekeerd, waar zij vervolgens alles hoorde, wat er tot blusschiog werd gedaan, zonder evenwel in het minst te doen bljjkeD, dat zg het onheil had verborzaakt. Haar geweten begon evenwel weldra te spreken, en zoo volgde de bekentenis. Zg zou jl. Zondag te Leeuwarden in arrest worden gebragt, doch haar gezondheid was zoodanig geschokt, dat hare overbrenging moest worden uitge steld. Te Beesterzwaag werd een jagtopziener door een landeigenaar verzocht er op te letten, wie bg hem wildstrikken spandewie werd als de schuldige oDtdekt? De zoon van den landeigenaar 1 Aangekomen schepen te Batavia vóór 30 April jl,: Bastiaan Pot en Maria Regina. Vertrokken schepen: Nicot en Nieuwe Waterweg II. Te Benkoelen (Ned.-Indië) heeft eenigen tijd geleden een zonderlinge diefstal plaats gehad, ten huize van den hoofdonder wijzer L.; des morgens vroegtgdig ontwakende, bespeurden hg en zgne echtgenoot alras, dat zg bestolen waren. Alle stoelen en tafels waren verdwenen; onmogelgk is het eene beschrijving te geven van het] vreemdsoortig tooneel, dat tusschen beide echtgenooten voorviel. Onmiddelgk begaf de heer L. zich op weg naar de politie, doch wie kan zijne verwondering beschrijven, toen hg zijne lamp lustig zag branden in den top van een klapperboom; iets verder gaande

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1