1869. N°. 62. Zondag 23 Mei. ERNSTIGE DAGEN. binnenland! buitenland! Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. HELDERSCHE EX XIEUWEDIEPER COIIRAXT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. j Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. n. Dram eben wo Gedanken fehlen Da atellt ein Wort zur rechten Zeit sich ein. (Gocthe, Faust.) Ja, een strijd met woorden en over woorden is de strijd, die onze tegenstanders voeren tegen de wet van 13 Aug. 1857 entegen de neutrale school. Met woorden, niet om helder te maken en te verklaren, maar om te bedekken en te verwarren, en over woorden meest over eene enkele uitdrukking in de nooit genoeg geroemde wet over „de opleiding tot alle Christelijke en maatschappelijke deugden'', die art. 23 voorschrijft. Kunt gij u eene onschuldiger uitdrukking denken Moeten die deugden dan zijn, niet Christelijk en niet maatschappelijk, heidensch en socialistisch? Want ook het heidendom heeft zijne verhevene deugd, de regtvaardigheid van Brutus, de stervensmoed van Lucretia, en ook het socialisme, het communisme zelfs heeft in eene deugd zijn magtigen hefboom, in menschenmin, en deernis met die daar lijden. En dat de wetgever de uitdrukking in dien zin heeft bedoeld, en hem deze tegenstelling voor den geest zweefde, blijkt ten duidelijkste uit de verklaring door den heer Godefroi afgelegd, dat ook de Israëlieten met deze woorden genoegen konden nemen. Maar waarom dan willen zoovelen deze woorden verwijderd zien uit de wet? Vraag niet te veel, nieuwsgierige! Deze, omdat de school, de volksschool, hem niet positief-christelijk, niet orthodox gereformeerd, niet ultramontaansch-katholiek genoeg is, gene omdat ze hem nog te Christelijk is; anderen, en dat zijn de meesten en de gevaarlijksten, omdat zij naar wapenen zoeken tegen de volks school, en elk wapen hen goed genoeg is. Omdat zij strijden tegen de schoolwet, even als tegen het staatsonderwijs in het algemeen, even als zij strijden tegen verlichting; omdat onpartijdig onderwijs hun een gruwel is. Zoo gij onder uwe vrienden een tegenstander hebt van de schoolwet, neemt hem eens onder handen, vraagt hem eens naar zijne grieven; hij zal u spreken over art. 23; over de onbillijkheid, dat de staatsschool onderhouden wordt uit de belas tingen, die ook zij opbrengen, die die school afkeuren; hij zal u spreken van onderwijs, dat strijdt met de Openbaring, hij zal hoog opgeven van zijne gemoedsbezwaren, hij zal in een woord u over stelpen, en gij zult bijna overtuigd zijn. Maar denkt aan Goethe's woorden, zoekt of er ook gedachten zitten achter die klanken. Laat uwe tegenpartij niet los, vraag hem naar voorbeelden van dat onderwijs tegenover de Openbaring, vraagt hem of hij de deugden op de volksschool geleerd, eerlijkheid, waarheidsliefde, oudermin onchristelijk durft noemen; zegt hem, dat zijne gemoedsbezwaren eerst dan regt hebben van bestaan, als hij gedwongen kon worden voor de zijnen gebruik te maken van die school, en als hij u dan antwoordt: „is 't niet onbillijk, dat ik betaal voor de staatsschool, die mijn kind niet bezoekt?" zegt dan rondweg, neen, dat is niet onbillijk. Of hebt gij er ooit van gehoord, dat de Mennoniten op grond van hun geloof, dat hun het dragen van wapenen verbiedt, den eisch hadden ingesteld om ontslagen te zijn van de kosten der landsverdediging, van vloot en leger? De verdediging van 't vaderland is een staatsbelang, en daartoe draagt ieder bij met of zonder gemoedsbezwaren; slechts één staatsbelang staat hooger, het is dat: van goed onderwezen burgers te bezitten. Daaraau drage ook ieder bij! De vijand kan slechts uw land bezetten, onkunde en bijgeloof kunnen uw geestelijk leven vernietigen. Dan zal uw tegenstander boos worden, zooals ieder die ongelijk heeft, en gij zult even ver zijn als nu. Zelfs de heer Groen, een man, die hoe heftig wij hem ook meenen te moeten bestrijden, nooit zonder eerbied door ons wordt genoemd, zelfs hij heeft in zijne lange loopbaan nooit ééne praktische grief gevondenzelfs hij is altijd het antwoord schuldig gebleven op de eenvoudige vraag: „waar staat de school, waarin aanstootelijk onderwijs wordt gegeven, noem ons de gemeente, geef ons den naam van den leermeester." Wat zij dan willen? Weinigen zijn er onder die onvermoeide strijders, die 't weten; de meesten zijn als de soldaat, zeg hem: gaen hij gaat, zeg hemrusten hij leunt met nagemaakte vermoeidheid op zijn geweer; alleen de officieren denken. Wee! driemaal weehet leger, waar de officieren dwalen Zij dwalen, de aanvoerders van dien schreeuwenden, stormenden troep. Zij meenen, dat wanneer de kinderen van het volk niet meer zamen zullen zitten op dezelfde schoolbanken, maar iedere afdeeling, netjes met een godsdienstig opschrift voorzien, in bijzon dere scholen zal huizen, Roomschen hij Roomschen, Joden bij Joden, orthodoxen bij orthodoxen, dat dan voor Nederland de gelukzon zal stralen. Zij willen niet weten, dat, zóó het kind leert, zóó de man werkt. Waar zal 't volk van Nederland zijn, als ieder slechts in zijne geloofsgenooten en in dezen alleen broeders wil zien. Gij Christenen, die uw beroept op de Openbaring, leert gij dat uit 't Bijbelwoord „hebt elkander lief?" Wij willen één volk blijven; wij willen geen kinderhoofden vullen met godsdienstbegrippen, die afscheiding leeren van en haat tegen andersdenkenden. Ons is bij de naderende verkiezingen de keuze gesteld tusschen scheuring en eenheid. Wij handhaven de eenheid je maintiendrai HELDER en NIEUWEDIEP, 22 Mei. Wij woonden jl. Woensdag een eigenaardig feest bjj in de zaal Muiis Sacrum. Het betrof eene buitengewone vergadering van een Dames-Zangcollegie. Wjj moeten gul weg bekennen, dat nieuws gierigheid ons naar dit feest dreef, maar ook ronduit verklaren, dat het ons niet heeft berouwd daarvan geprofiteerd te hebben. Eeii 12tal jeugdige dames, onder de leiding van een lieve directrice, hebben door het ten gehoore brengen van eenige kooren, duo's en solo's, ten volle bewezen, dat de vrouw ook op het gebied van toonkunst niet behoeft achter te staan bjj den krachtvollen man zoo juist bij het woord tot inleiding geuit. Wjj zullen niet in details treden, maar moeten constateren, dat alle dames-leden van dit jeugdig gezelschap, en niet het minst de jeugdige directrice, de bijvalsbetuigingen, die zg hebben ingeoogst, in ruime maten hebben verdiend. Ingezonden Door het kieseollegie der Hervormde gemeente alhier, is gisteren het volgende drietal predikanten opgemaakt: I). C. Nijhoff te Drimmelen, J. H. Kremer te Aartswoud en dr. W. C. van Manen te Abbenbroek. Men deelt ons mede, dat de heer H. Braunius, hulponderwijzer aan eene der gemeente-scholen alhier, benoemd is tot hoofdonderwijzer te Oostwoud. De heercn J. Schuijt en J. C. J. Graat, onlangs door Z. M. benoemd tot 2de luitenants bjj het Artillerie-Vrijkorps alhier, hebben gisteren iu handen van den heer burgemeester den eed of de belofte afgelegd, voorgeschreven bij art. 4 van het koninkl. besluit van 12 Mei 1867, inhoudende bepalingen van de vrijwillige ver- eenigingen tot oefeuing in den wapenhandel. Naar men verneemt, is de heer W. C. Thgsseu alhier, door de directie der Hollandsche Spoorweg-Maatschappij benoemd tot agent voor het verzenden van passagiers-goederen, met schepen uit zee aangevoerd. Wij gelooven, dat deze maatregel zeer in het belang van de uit Oost- of West-Indië aankomende passagiers zal zijn. Naar het Vaderland van goederhand verneemt is aan Zr. Ms. stoomschip Marnixthans in de wateren van Japan gestationeerd, de order gezonden naar Batavia terug te keeren. Daarna zal die bodem of een andere door den kommandant der zeemagt in Indië aangewezen worden tot het doen eener reis naar de Roode Zee en de Perzische Golf, tot behartiging van Nederlands politieke en handelsbelangen in die streken. Naar wij vernemen, bestaat het uitzigt, dat, nevens het tooneel- gezelschap van Albregt en van Ollefen, de aanstaande kermis alhier zal worden opgeluisterd door den schouwburg onder directie van den heer Louis Bouwmeester. De schouwburgtent van dit gezelschap is niet minder dan 140 voet lang en 66 voet breed, en is zeer modern ingerigt met loges, stalles, parquet, parterre en galerjj (loges en stalles met stoelen). De tent heeft vijf roijale uitgangen met corridors en de rijtuigen kunnen de bezoekers brengen onder eene overdekte colonnade voor de tent. Nog verdient het vermelding, dat de heer Eduard Bamberg, mededirecteur en aan dit tooneel werkzaam is. Het aantal reizigers, op den eersten Pinksterdag over den Hollandschen spoorweg vervoerd, bedroeg 14868, en op den tweeden Pinksterdag 32352, te zamen 47220. Aan het Prov. gouvernement van Noordholland is jl. Donderdag o. a. aanbesteed: de duinbeplanting en het stellen van rietschut tingen op Texel en den vasten wal van Noordholland, in drie perceelen; minste inschrgvers: 1ste perceel de heer Hillenius voor f 4438, 2de' perceel voor 9800 en 3de perceel voor 7200*, beiden door den heer Oldenburg; het verbeteren van het beslag voor het paalschérm der Pettemer zeewering; minste inschrijver de heer Oldenburg voor 13,400. Aangenomen het beroep naar Utrecht door ds. Bernard Gewin, pred. te IJsselstein. Bij den brand in de gevangenis te Hooru is de zuidelgke vleugel geheel uitgebrand. Behalve de spuiten der stad, heeft ook die van de Ternate tot blussching medegewerkt. I)e teehuische commissie, bestaande uit de heeren Fijnje, Froger en Stieltjes, heeft in zake de spoorwegverbinding aan den Raad der stad Amsterdam verslag uitgebragt; alle drie achten het bouwen van een centraal station in het open haveufront volgens het regerings- plau uitvoerbaar, hoewel lhet veel tijd ëri geld zal kosten. Te Amsterdam werd gisteren aanbesteed: het bouwen vaneen geheel nieuw woon- en wiukelhuis, met achtergebouw. Minste inschrijver de heer Tesselaar, te Alkmaar, voor 24,442. Meu verneemt dat de acht beschuldigden, die dea 3 Juaij ter zake vau de ongeregeldheden te Rotterdam voor het hof te 's Gravenhage zullen teregt staan, reeds jl. Woensdag van Rotterdam naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering naar 's Hage zijn overgebragt. Het zijn: 1°. B. A Schieveen, sjouwer; 2°. L. S. de Heer, besteller; 3°. A. J. Rneb, kockbakkerskneeht; 4°. J. P. T. de Haan, zakkendrager5°. J. van der Bcnniug, vischverkooper C°. J. A. Bonk, timmermansknecht; 7°. L. Campbell, winkelknecht; 8°. A. S. Benoings, inutseowaschter. Zij worden beschuldigd: de eerste zes van geweld- dadigeu en feitelijken wederstand jegens bedienende beamhtcu, handelende ter uitvoering der wetten en der hevelen van het openbaar gezag, gepleegd door meer dan 20 gewapende personendaarenboven Schieveen vau het door redenen, op openbare plaatsen gevoerd, opzettcu tot wederspannigheid, welke daarop is gepleegd door meer dan 20 gewapende personen; L. S. de Heer van het slaan van een bedienend beambte onder de waarneming van zijne dieust; Rneb, van gelijke gewelddadigheid, die ziekte beeft veroorzaakt; van der Beuoing en Bunk vau beschadiging en omverwerping van voorwerpen, die ten algemeeuen nutte geschikt en door het openbaar gezag opgerigt zijn; daarenboven Bunk van moedwillige brandstichting, waarvan het te voorzien was, dat daardoor eenig menscheolevcn in gevaar kon worden gebragt; de laatste twee, Campbell en Bennings, van medepligtigbeid aan den bovenvermelden gewelddadigen en feitelijken wederstand. Vier der 12 aanvankelijk in staat van beschuldiging gestelden zijn, daar geene genoegzame bewijzen tegen ben aanwezig waren, in vrijheid gesteld. Een visscherschuit met vier personen, vau het Hollandsch Diep, de haven van den Moerdijk binnen willende loopen, is jl. Woensdag middag ten 6 uur door een stormbui omgeslagenalle vier personen zjjn omgekomen. Twee hunner waren gehuwd en hadden 3 en 4 kinderen. LI. Dingsdag is A. E., laatst vader in het Protestantsch weeshuis te Zeist, door de Arrond.-Regtbank te Amersfoort ver- oordeecld tot één jaar gevangenisstraf, te ondergaan in eenzame opsluiting, 150 boete en 10 jaren verlies van burgerschapsregten. Te Deventer doet zich het niet onaardige feit voor, dat een hoogleeraar aan het athenaeum ƒ100 mioder en een ander slechts ZOO meer traktement geniet dan de leeraar in de gymnastiek aan de hoogere burgerschool. Blgkens eene mededeeling van de commissie voor het stichten vau een nationaal gedenkteeken op het slagveld van Heiligerlee, zgn de tot nog toe ontvangen sommen nog niet voldoende ter vol voering van het plan. Nog omstreeks 5000 wordt er voor het beoogde doel vereischt. Te Assen vond een meisje van 7 jaar een brief op straat; zg bragt dien aan haarimoeder; de brieventasch bevatte twee bankbiljetten elk van 100. Zg liet die dadelijk omroepen. De heer B., die ze verloren had, gaf het kind, dat hem de biljetten terugbragt, 60. De bekende Duitsche schrijver Max Moltke bestrijdt in zijn Spraclwart de benaming ve'locipède, en keurt haar af als onjuist en oneigenaardig, maar stelt voor het voertuig te heeten: rij-rad, waaruit tevens taalkundig zuiver het werkwoord af te leiden zou zijn, om het gebruiken van het werktuig uit te drukken, namelijk: radrijden. Brigham Yoring heeft aan zijne heiligen te kennen gegeven, dat de geest Gods hen het gebruik van koffij en thee als zonde heeft aangekondigd. Diensvolgens zijn die dranken den Mormooen voortaan verboden. In Frankrijk maakt men boter zonder karnenmen begraaft de melk namelijk in dubbele zakken onder den grond; in 24 uur tijds is de room vast geworden; giet men er dan behoorlijk water over, tot dat alle melk verwijderd is, dan is de boter gereed en zeer goed. Eene reis om de aarde, die in het eerst drie jaren duurde en waarvoor men tot nog toe ongeveer een jaar stelde, zal bjj voltoojjing van den Pacific railway, die geheel Noord-Amerika doorsnijdt, en waarvan de bladen de voltoojjing berigten, niet meer tjjd dan 75 dagen vorderen. Nu er zoo veel wordt gesproken over de opening van het Suez-kanaal, de hierbij verwachte vorstelijke bezoeken, enz., zoo meenen sommigen, dat als van dit alles slechts de helft waar is, eene leening van een paar millioen voor de ontvangst der gasten zal noodig zijn. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De kapt.-lait. ter zee W. B. F. Eschcr wordt, tengevolge der buiten dienst stelling van het schroefstoomschip de Watergeus, met den 21 dezer maand eervol van bet bevel over dien bodem ontheven cu op non-activiteit gebragt. Tevens worden met dien datuin op non-activiteit gebragt de volgende op gemeld schroef stoomschip dienende officieren enz., als: de luits. ter zee lste kl. jhr. C. C. Six en L. G. C. van Wachendorff van Rijn; de luits. ter zee 2de kl. M. C. van Doorn en I. Lagaaij; de otT. van gez. 2de kl. L. F. Praeger; de off. van adra. 3de kl. M. D. L. Hertzveld en de scheepsklerk J. A. Sounenberg. De off. van gez. 3de kl. G. L. Aalbertsberg en J. Keijzer, thans gedetacheerd bij het hospitaal der Marine te Willemsoord, en de off. van adin. 3de kl. E. H. W. Wijmalen, worden met den 28 dezer geplaatst in de rol van het wacht schip te Willemsoord, om gedetacheerd te worden, de eerste en derde op het instrnctie-vaartoig Urania en de tweede op het oefenings-vaartttig Pro Patria. Voorts wordt de off. van gez. 2de kl. J. F. Manikus, behoorende tot de rot van het wachtschip te Willemsoord, met den 1 Juuij a. s. overgeplaatst in de rol van het wachtschip te Ilellevoetsluis. De luit. ter zee lste kl. J. W. F. Frucht, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oosf-Indië en den S dezer in Nederland teruggekomen, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gebragt. Twee jongelingen uit Luik hebben met tweewielige vélocipèdes een togt van die stad naar Maastricht gemaakt en slechts tien minuten meer voor de reis besteed dau de spoortrein. Zij hebben namelijk de dertig kilometers van Luik Daar Maastricht in één uur en vijf-en-twintig minuten afgelegd. Een arme houthakker in den omtrek van Parijs vond onlangs in een bosch een kindje liggen, dat hij, na het bij den maire van het oord gebragt te hebben, aanbood tot zich te nemen, ofschoon hij zelf reeds vader van 3 kindereu was. Eerst inlichtingen omtrent den man willende nemen, stelde hjj hem voor het voorstel in na- dere overweging te nemen, en den anderen dag met zijn vrouw eens terug te komen. Middelerwijl hail de burgemeester het wichtje nader onderzocht en tot zjju grootste verbazing, 20 bankbiljetten van 1000 fr. ieder in de kleederen gevonden, bestemd voor de opvoeding van het kind tot zjju 20e jaar. Toen nu de houthakker en zijn vrouw den volgenden morgen terugkwamen, vroeg hij hun, of zij nog bij hun voornemen bleven. „Ja," was hun antwoord, „waar eten is voor drie, zal ook wel een vierde verzorgd kunnen wordeu." De bur gemeester deelde hun nu zijne ontdekking mede, en overhandigde hun het kiod en de 20,000 francs. Het te Parjjs uitkomende Protestantsche weekbad le Lien meldt, dat, even als in Engeland de kwestie 'van de waskaars aan leiding geeft tot veel beweging, onder de geestelijkheid, in Rusland het gas de hartstogten der Grieksche patriarchen en kerkvoogden thans in beweging brengt. In eene der voorsteden van Warschau moest eene nieuwe kerk worden ingewijd, maar de aartsbisschop weigerde, magtiging te verleenen, nadat te zijner kennis was gekomen, dat men de waskaarsen had vervangen door gaslichten, waarvan spraak is noch in de heilige boeken, noch in de geschriften der kerkvaderen. De kwestie is thans aanhangig te Petersburg, waar de hoogste kerkelijke overheid zich bezig houdt met een grondig onderzoek der vraag, of het geoorloofd is, gebruik te maken van een middel van verlichting, hetwelk de Apostelen en de eerste Christenen niet hebben gekend. Graaf van Waldeck heeft, ofschoon 103 jaren oud, eene schilderjj ,laar de tentoonstelling van fraajje kunsten te Parjjs gezonden, waarop niet minder dan 225 personen voorkomen. Deze oude kunstenaar geniet eene goede gezondheid en doet eiken dag uitgestrekte wandelingen. Hjj is met een Engelsche dame van 40 jareu getrouwd en heeft een zoon die 18 jaren oud is. Een statisticus heeft berekend, dat er te Parjjs in de cercles ongeveer een millioen dagelijks wordt verloren en gewonnen en dat er nagenoeg dertig duizend partijen worden gespeeld. De minste inleg in die speelkringen is gewoonlijk 700 a 800 francs. De beer Reverdy Johnson, op het punt staande om naar de Vereenigde Staten terug te keeren, neemt afscheid van Engeland, met de verzekering dat er geen grond bestaat om een oorlog tusschen de twee landen te verwachten. Volgens de opgaven van het bureau voor statistiek te Berlijn, worden er dagelijks 8 millioen mcnschen door de spoorwegen van de eene plaats op aarde naar de andere gebragt, terwgl de hoeveelheid der goederen anderhalf millioen tonnen te boven gaat. Een gemiddeld getal van 58,000 telegrammen worden dagelijks geseind en 4 millioen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1