1869. N°. 63. Woensdag 26 Mei. 27 Jaarj BEKENDMAKING. BINNENLAND. BUITENLAND. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dinosdaq-, Donderdag- en Zatüedaq namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. 3i franco per post - 1.65. Uitgever B u r e a n: A. A. BAKKER MOLENPLEIN, N°. 163. Cz. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels GO cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bij deze Courant behoort een Bijblad, bevattende: 1°. Kennis gevingen- van het Gemeentebestuur: a. Schutterij; b. Herijk der maten en gewigten2°. Uittreksel uit het verslag van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente over het jaar 1868; 3°. Benoemingen enz. Donderdag den 2? dezer vertrekt de Oost-Indi sche mail over Soutliainpton. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dor gemeente Helder brengen alsnog ter kennis van dc ingezetenen, dat tot tegenschatters voor de belasting op het personeel, voor het dienstjaar 1869/1870, zijn benoemd de Heercn L. J. KASSIES cu G. KOOTER. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. den 24 Mei 1869. L. VEltHEY, Secretaris. HELDER cn NIEUWEDIEP, 25 Mei. De aanstaande verkiezingen hebben Frankrijk dezer dagen in rep en roer gebragt. Behalve dat de dagbladen aan die staatkundige handeling al bare belangstelling wijdden en kiezers-vergaderingen in ruime mate bij droegen om de aandacht des volks steeds meer op die aangelegenheid te vestigen, werd hier cn daar de rust verstoord en volgden er onderscheidene arrestatiëa. Te Marseille zijn talrijke troepen volks de straten doorgetrokken, zingende de bekende Marseillaise. Te Thiers hebben nachtelijke optogten plaats gehad en zijn republie- keinsche kreten vernomen. De regering doet wat zij kan om opschuddingen te voorkomen en zij leidt zoo veel mogelijk de aau- dacht van deze troebelen af. Op den laatsten dag der openbare kiezers-vergaderingen, Maandag den tweeden Pinksterdag, zijn niet minder dan 90 zulke bijeenkomsten te Parijs gehouden. De rust schijnt daarbij niet te zijn gestoord. In de gevangenis der staat- kuudige veroordeelden, waarin o. a. de laatstelijk teregtgestelde volksredenaars hunnen straftijd doorbrengen, hebben vrij ernstige ongeregeldheden plaats gegrepen. Verscheidene gevangenen hieven de kreten aan: „Weg met den Keizer! Weg met de Keizeriu! Leve de republiek en de guillotine!" De R. C. bisschop van Leahy (Ierland) heeft dezer dagen een herderlijken brief gerigt aan de bewoners van die districten, waarin kortelings moorden ziju gepleegd. Die kerkvoogd betuigt zijn innig leedwezen over het gebeurde en drukt zijn afschuw uit over die bloedige daden. Daar de ongelukkige toestand des lands als de aanleidende oorzaak der gepleegde gruwelen moet worden beschouwd, vervult de bisschop zijne onderhoorigen met vertrouwen op het talent en de moed van Engelands eersten minister, die, de voor- oordeelen van eeuwen afschuddende, den laster minachtende, strijd voert, ten einde voor Ierland regt te verkrijgen. Het plegen van misdaden door de Ieren zoo verzekert de bisschop zou alleen bewerken, dat de vijanden van Ierlauds voorspoed versterkt werden door de ondersteuning van hen, die van zulke gruwelen een regt- matigen afkeer hebben. Zr. Ms. schroefstoomsehip Leeuwardenkommandant, kapt. ter zee J. W. de Ruyter de Wildt, is heden door den schout-bij-nacht eu kommandant der Marine Uhlenbeck geïuspecteerd. Het Ncderl. schip Insulinde, met Zr. Ms. troepen naar Indië bestemd en onlangs door tegenwind uit zee terug gekomen, heeft gisteren namiddag op nieuw de reis aanvaard. Een poging door een koloniaal-militair jl. Zondag aangewend om dezen bodem in brand te steken, is nog tijdig ontdekt en het gevaar afgewend. Een matroos van de Marine is jl. Zondag avond door een stoker van de Leeuwarden met messteken aan den buik zwaar ver woud. Hij is terstond in liet Marine-hospitaal alhier gebragt, waar hij thans wordt verpleegd. Naar men verzekert, is minnenijd de oorzaak geweest van den twist, die zulk eeu bedroevend gevolg heeft gehad. In de vorige week overleed alhier Pieter Bommel, die den hoogen ouderdom van 92 jaren bereikte. Meu verzekert ons, dat deze de oudste ingezetene was van deze gemeente. Dezer dagen kwam ons onder de oogen een brief met het volgend adres: „haan h. booij haan broort bij het hoekersip Magreeetta sipper h. van stijn te nieuwe Biep." De regering heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal aaugeboden een wetsontwerp tot verhooging van liet hoofdstuk Koloniën der staatsbegrooting over 1869, en daarbij voorgesteld de subsidie aan de Nederlandsche bezittingen ter kuste van Guinea te verhoogen met 125,000 en die te brengen op 284,000zij bepaalt zich by deze aanvraag, in de hoop, dat lot geene militaire maatregelen van hieruit zal behoeven te worden overgegaau. De gouverneur Naglglas acht zoodanige maatregelen voor 's hands be paaldelijk overbodig en zelfs in menig opzigt onraadzaam. De aanvrage zal uit de meerdere opbrengst der Oost-Indische producten gedekt worden. Uit 's Hage wordt gemeld, dat aan alle miliciens derligting van 1868 op 1 Julij onbepaald verlof zal worden verleend. Directeuren der maatschappij tot redding van drenkelingen hebben, in hunne vergadering van den 13 dezer, besloten om aan den lieer E. J. de Vries, heel- en vroedmeester aldaar, eene premie toe te kennen, bestaande in de gouden medaille, voor het redden in den nacht van 9 Maart jl. van eeu schijndooden drenkeling. Het bestuur der onlangs opgerigte Noordzeekanaal-Stoomboot- maatschappij heeft jl. Zondag proeven genomen met eeu vaartuig, bestemd om passagiers en goederen te vervoeren van Amsterdam naar Velsen. De proeven voldeden aan den eisch en spoedig hoopt de directie de dienstregeling ter kennis van het natuurminnend publiek te brengen. Aangenomen het beroep bij de Ned. llerv. gemeente te Haarlem, door dr. A. C. J. van Maasdyk, pred. te Katwijk aan Zee; naar Vlaardingen door ds. van Leeuwen, te VlissiDgen. Bedankt voor liet beroep naar Leiden door ds. N. II. de Graaf, te Rotterdam. In den vroegen morgen van jl. Zaturdag heeft te Alkmaar zekere B. zijne nog te bed liggende vrouw met een byl zoodanig aan het hoofd verwond, dat men voor het leven der ongelukkige vreest. Directe aanleiding tot deze vreeselijke daad schijnt niet te bestaan. Alleen is het bekend, dat de huiselijke vrede nu en dan wel eens gestoord werd, en ook 's avonds te voren moet iets dergelijks plaats gehad hebben. De dader is in handen der politie, en de vrouw is naar het gasthuis vervoerd. De leden van den raad te Castricnm hebben hun ontslag genomen, wegens geschil met den burgemeester. Reeds tweemaal zijn de raadsleden opgeroepen en verscheen er Diemand. Mejufvrouw Haaksma, te Zaandyk, is door den raad der pemeente Weesp tot hoofdonderwijzeres aldaar benoemd. Op een der gemeente-aanplakborden in Noordholland las men de volgende bekendmaking: „Als dat door het Algemeene Armbestuur dezer gemeente, de gewone steelkeleschouw zal worden gehouden den 24sten Mei. De huurders worden aatend gemaakt Als dat door genoemd bestuur, en deze verpligt acht, gestreng aan hunne condissi zal houden en verzoek een eider gebruiker het Land in goede staadt te laten, bevenden om van verdere onkosten of onaan genaamheden bevryd te blijven. H., 14 Mei 1869. Naamens enz." Na langdurige ziekte is te 's Hage overleden de heer Schröder, sedert 1848 secretaris-generaal bij het departement van Binnen- landscbe Zaken. Te Arasterdam in 1811 geboren, was hij nog geen 58 jaren ond. Gisteren heeft te 's Hage de plegtige inwijding plaats gehad van de Louisa-stichting, bestemd ter opneming van nagelaten kin deren van minvermogende vrijmetselaren, onder bescherming van het hoofd der Orde van Vrijmetselaren in Nederland, Z. K.H, Prins Frederik. De Utrechtsche koopman Antink, die, gelijk men zich herinneren zal, op zijne gedwongen reis naar Amsterdam uit den spoortrein sprong cn sinds dien tijd niet te ontdekken scheen, moet zich thans weder te Utrecht bevinden en bereid zijn om aan het aceoord met zijne schuldeischers volkomen gevolg te geven. NR. Ct.) Het kamp te Zeist zal in den loop van dezen zomer betrokken worden door eene compagnie van het bataillon Mineurs en Sappenrs en 5 compagniëu Vesting-Artillerie. De bij Borselen gestrande walvisch, die op de Pinksterdagen door duizenden menschen bezigtigd is, werd jl. Vrydag in publieke veiling op het strand verkocht en door den heer Elie van den Bent voor 500 gemijnd. Den volgenden dag is het zeemonster van daar per stoomboot naar Neuzen gesleept. Men is niet vreemd aan het denkbeeld, dat de walvisch door het kanaal van Neuzen naar Gent zal worden gesleept om daar, na geappreteerd te zyn, in een der zalen van het museum te worden geplaatst. Nog schijnt er kwestie te zyn wie de regthebbende is op den visch, of liever op de koopsom: de vinder, schipper Rottier, die hem doodgeschoten, of de burgemeester van Borsselen, die hem bewaard heeft, zoodat met zekerheid reeds kan gezegd worden, dat advocaten en procureurs ook een mootje van den viscli zullen bekomen. In den IJssel, nabij Zutphen, is de vorige week een zalm gevangen die over de 20 pond woog. Hij is op de vischmarkt voor 21 verkocht. In het dorp Houthcm werd Maandag jl. een festival gehouden op eene weide, die aan iemand toebehoorde, die in vyandschap leefde met den heer X., die ook onder het publiek was. Laatst genoemde werd door de politie, namens den eigenaar, aangezocht de weide te verlaten, maar weigerde dat, op grond dat hij zijne entree betaald had. Vandaar eene vechtpartij, tusschen den eigenaar en X., die weldra algemeen werd en waaraan het scboone geslacht ook een werkdadig aandeel nam, zoodat de chignoDS op het slagveld bleven. Deden in de omstreken van Barradeel (Friesland) de vlas velden zich aanvankelijk zeer schoon cn voordeelig voor, thans teeds vindt nten hier en daar stukken, welke zoodanig worden en zyn gehavend door een bijzondere insektensoort, althans weinig of niet bekend, dat enkele akkers denkelijk zullen moeten worden omgeploegd, om ze nog met haver te kunnen bezaaijen. Naar men verneemt, is de vlasbouw op de booge zandgronden van Friesland geheel of gedeeltelijk misluktten gevolge waarvan onderscheidene stukken land, met dit product bezet, worden om geploegd en met cichorei bezaaid. Men schryft zulks toe aan de late nachtvorsten. Dezer dagen heeft men een der grootste bastions van het zuidelijk deel der stad Luxemburg, cn zeker het sterkste bastion, in de lucht doen springen. Elf goed aangelegde mijnen, ter diepte van ongeveer acht Nederlandsche ellen, scheurden in een oogwenk den geheelen linkervleugel van bastion Camus weg. Dit bastioo, dat reeds 200 jaren bestaan heeft, en binnen hetwelk eenige groote aarden traversen liggen, werd in 1556 onder de Oostenrijksch- Spaansche heerschappij opgerigl, doch de voltooijing had eerst gelijktijdig met die van het bastion Jost onder de regering van Lodcwyk XIV, in 1697, plaats. Deze koning begaf zich toen zelf tiaar Luxemburg, om de reuzenwerken dier vesting te bezigtigen. Volgens eene opgave van het Bureau de Verita» zijn gedurende de maand April 165 schepen verongelukt, waarvan 71 Engelsche waren, 27 Amerikaansehe, 16 Fransche, II Noord-Duitsche, 5 Spaansche, 5 Ilollandsche, 5 Noorweegsche eu 25 van verschillende andere nationaliteit. Dit berigt steekt gunstig af in vergelijking van dezelfde maand in de vorige drie jaren, toen het verlies bedroeg in 1866 189, in 1867 265 en in 1868 202 schepen. Charles Dickens is thans hersteld vau de ziekte, die hij zicli door uitgestane vermoeijenissen met reizen en voordragten op den hals had gehaald. Hij heeft nn zyne letterkundige werkzaamheden hervat, met eene bittere klagt over de al te vele en al te lastige bewijzen van deelneming, die bij van verschillende zyden tijdens zijne ziekte heeft ondervonden. Naar zyne verklaring waren die menigmaal zoo onaangenaam, dat hy hoopt getrouw te kunnen blyven aan zijn voornemen om nooit weder ziek te worden. „Ofschoon nu Dickens zich dit een en ander nog al niet erg blijkt aan te trekken, schijnt het hem daarentegen ecnigzins te hinderen, dat hy zelfs van hooggeplaatste personen brieven ontving, waarin hy werd aangemaand om tot inkeer te komen en te bedenken, dat hij tot nu toe al te gelukkig was geweest en in zyne geschriften en werken niets gedaan had tot opwekking van ware vroomheid. Hij scheen intusschen dergelijke aanmaningen en bestraffingen als minder opregt te beschouwen, dan het aanbod van zekeren kwakzalver, die hem een middeltje tot een zeer langen levensduur wilde opdringen. Een Engelschman heeft huizen doen bouwen van een zeer vreemde grondstof. Het zyn goedkoope arbeiderswoningen. Hy maakt stroopiaten, digt ineengewerkt en geperst, doopt ze in een kiezel-oplossing, om ze voor het vuur bestand te maken, bestrijkt dc beide zijden met een soort van cement en bouwt er vervolgens huisjes van. Door vernuftige vindingen is het werk van den uit vinder zeer eenvoudig gemaakt, terwyl de schoorsteen van de huisjes zoo is zamengesteld, dat de warmte er niet door te loor gaat, en hij tevens strekken kan als een droogwerktuig. Zoo'n woning kost met al zijne gemakken, waarby de gezondheidsleer in acht genomen is, omstreeks 220 gulden. De verbazend groote vermeerdering van den wol-invoer uit het zuidelijke halfrond is duidelijk uit de volgende cijfers. Uit Nieuw-Holland en Nieuw-Zeeland werden in Engeland ingevoerd 242,000 balen in 1863 en 491,000 in 1868, van de Kaap de Goede Hoop in 1863 69,000 tegen 142,000 in 1868, en in Europa van de Rio de la Plata 81,000 balen in 1863 tegen 235,000 in 1868; dat is alzoo te zamen 392,000 balen in 1863 tegen 868,000 stuks in 1868. De pryzen liepen in January 11. nog al uiteen, naar de verschillende hoedanigheden van de wol; want terwijl het kilogram katoen aan de markt te Londen 1.20 gold, betaalde men voor het kilogram Engelsche, gewasschen kamwol ƒ1.80, voor gewone gele Oost-Indische 0.88, voor Buenos-Ayros- wol, ongewasschen 0.41, voor gewasschen Australische 2.17 en voor gewasschen Kaapsche wol 1.40 het kilogram. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De kopt. ter zee P. A. van Rees wordt, tengevolge der buiten dienst stelling van het ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden, met den 15 Jnnij a. s. eervol van het bevel over dien bodem ontheven cn op non-activiteit gebragt; teveas worden met dat tijdstip op non-activiteit gesteld: de kapt.-luit. ter zee B. D. van Trojen, 1ste officier; de luit. ter zee late kt. H. P. König; de off. van adm. 1ste kl. C. J. S. Court en de adj.-adm. F. D. Clarksoo, allen die nende op voormeld ramtorenschip; terwijl de 1ste luit. bij het corps Mariniers F. A. van Braam Houckgeest, almede op dien bodem dienende, ter beschikking wordt gesteld van den commandant en inspecteur van dat corps. Voorts worden met dcu 16 Junij a. s. geplaatst: op dc monitor de Tijger de luits. ter zee 2de kl. II. A. de Smit van den Broecke, F. H. baron van Verachuer en J. H. Benthem Iïeddingius; de adelborst 1ste kl. H. van der Sande; de otf. vau gez. 2de kl. J. J. Dekkers en de off. van adm. 2de kl. E. Canneman; op het wacht schip te Willemsoord: de adelborsten 1ste kl. L. J. K. A. Jeekel, H. J. Klcvn- hens, W. L. baron van Verscbuer, jhr. R. W. J. van Pabst van Biugcrden, cn de scheepsklerk S. J. A. Deyll; op de drijvende batterij Neptuaos: de lnit. ter zee 1ste kl. W. J. Schotten van Aschat, als 1ste off. en de luit. ter zee 2de kl. R. D. Crotnmclincn gedetacheerd op het kostscbip te Rotterdamde off. van adm. 2de kl. J. G. Bebelaar. De luit. ter zee Iste kl. L. F. H. Tockermann wordt met 1 Jnly a. s. geplaatst als 1ste off. op bet wachtschip te Vlissingen. La Patrie deelt uittreksels mede uit de brochure van den heer Rogeard, welke den 30 April te Brussel is uitgekomen, en waarin de Fransche kiezers worden aangespoord, het Keizerryk omver te werpen, en zelfs bet vermoorden van den Keizer wordt aangeraden. Volgens la Patrie, bestaat er verband tusschen die brochure eD het te Parjjs uitkomende nieuwsblad le Raffel. De reeks Chinesche ambassades, die Frankryk alle jaren komen bezoeken, heeft ten gevolge gehad, dat dc Parisienne het costuum van de bewoners van het Hemelsche Rijk aanneemt. Tot deze conclusie komt men, wanneer men in den Raffel de beschrijving leest van een dezer dagen in het bosch van Boulogne door een van die dames gedragen toilet. De blonde mevr. H.., zegt het democratisch blad, was geheel „a la Chinoise" gekleed. Hare rokken sloten ongeloofelyk naauw om de beenen en lieten twee Chinesche voetjes zien, in met witte zijde gestikte batisten laarsjes geschoeid, die op ongehoord hooge hakken rustten. Haar toilet bestond voorts uit een korten rok van zwart gespikkelde kleur met een met zwarte kanten gegarneerd onderkleed en een ontzaggelijk van kant voorzien hoofd kapsel een gedeelte van het hoofd was bedekt met een lief hoedje „a 1'Espagnolle", het gelaat in een guirlande van genrige witte seringen en mnluwen insluitende, terwijl een kanten mantille met vergulde tressen over de borst gesloten was. Volgens een telegram uit Parijs van gisteren, hebben de ver kiezingen in goede orde plaats. Het aantal dergenen die stemmen uitbrengen is overal groot. Jl. Zondag heeft de belft der kiezers daar ter stede gestemd. Men spreekt te Parys van het ophanden zyn ecner ontmoeting te Baden tusschen Keizer Napeicon III en Keizer Alexander II. Men verzekert dat Koningin Isabella, ten voordeele van haren zoon, wiens verheffing tot den Spaanschen troon door verscheidene leden der liberale unie wordt voorgestaan, van dien troon afstand zal doen. Bij den hevigen wind, die den tweeden Pinksterdag plotseling te Parijs opkwam, verloren vele dames die in het bosch van Boulogne wandelden bare boeden en haar hoofdhaar.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1