Het sterftegetal der behandelde patiënten is zeer gunstig geweest. Behalve de gewone ziekten heeft een been-amputatie plaats gehad, die zeer gunstig is afgeloopen. Eene groote verbetering heeft in het Ziekenhuis plaats gehad door het aanbrengen van doelmatige toestellen tot verwarming en verlichting in het kamertje, bestemd tot voorloopige opname van krankzinnigen. De werkzaamheden in de Apotheek zijn zeer toegenomen, zooals uit het grooter aantal gereedgemaakte recepten kan blykcn, zijnde bijna 2500 meer dan in 1867. Onder het opschrift: „Gemeente-Politie," vinden we onder anderen opgenomen, de volgende lijst van zaken, die aan het commissariaat van politie alhier behandeld zijn Wegens diefstal34 vergrijp tegen de zeden 3 u laster23 valschheid in geschrift 2 verzet tegen de politie 3 n verwonding 1 H mishandeling24 i, opligting 3 het opkoopen van militair goed 11 u desertie4 ii misbruik van vertrouwen 1 ii bedelarij1 i, overspel1 ii vermis van brieven1 Bij het Kantongeregt zijn 152 zaken aangebragt en werden 66 vonnissen in strafzakeu gewezen. Door vrijwillige betaling zijn 76 zaken afgedaan. De toestand der brandbluschmiddelen was voldoende. In het af geloopen jaar hebben 4 gevallen van brand plaats gehad. In 1868 bedroeg het aandeel in de ligting van de Nationale Militie voor deze gemeente 45 man; hiervan zijn 19 bij de landmagt en 26 bij de zeemilitie ingelijfd. De werkelijke sterkte der Schutterij in deze gemeente bedroeg in het vorige jaar 426 man, waarvan 282 actief en 144 in reserve. Wat het Armwezen betreft, komen in dat verslag voor de opgaven van ontvangsten en uitgaven in 1867. De toestand der behoeftige klasse was zoo vermeldt het verslag in 1868 nagenoeg gelijk aan die van het vorige jaar. Merkbare voor- of achteruitgang is er niet waargenomen. Over het geheel is die toestand ongunstig. Buiten gewone middelen tot leniging en vermindering van armoede zijn niet genomen. Door het Gemeentebestuur werd in 1867 voor verzorging van armen en tot onderhond van het Weeshuis uitgegeven de som van 27.867.15^. In dat jaar werden door het Burgerlijk Armbestuur bedeeld 430 hoofden van gezinnen en 53 eenloopende personen. Omtrent Landbouw en Veeteelt bevat het verslag deze mededeeling. «Over het geheel is de toestand van den landbouw niet gunstig) zonder dat eene merkbare achteruitgang is waargenomen. Landbouw en Veeteelt staan in deze gemeente op verre na niet gelijk met andere gemeenten. Het land is niet van de beste kwaliteit en met enkele uitzonderingen zijn de gebruikers huurders en geen eigenaars. De steeds stijgende huurprijzen zijn voor de gebruikers drukkend. De koopwaarde wisselt zich af van 1000 tot 2000 per bunder of hooger. De huurwaarde van 80 tot 160 per bunder voor land in den Heldersehen Polder. Op het Koegras beliep zij van 20 tot 50 per bunder." De afdeeling Helder der Hollandsche Maatschappij van Landbouw telde nog 130 leden. De opgaven omtrent de beteelde bunders met hoofdgewassen is als volgt: Bezette Opbr.per Prijs Kwali Soort. bunders. bunder in mudd p.mud. teit. Tarwe 2 25 12 goed Rogge 33 28 - 9 id. Zomergerst 26 25 7 id. Haver 70 25 - 5 id, maar ligt. Erwten 2 25 - 17 id. Aardappelen 22 20 - 3 minder goed ofschoon weinig ziekte. De hooiteelt was redelijk, maar niet zoo goed als in 1867. De langdurige droogte was voor de hooiteelt nadeelig. De toestand van den veestapel was over het geheel gunstig. Bij hel einde des jaars waren in de gemeente aanwezig42 veulmerriëu, 22 veules, 250 overige paarden, 14 ezels, 35 springstieren, 1190 melkkoeijen, 310 kalveren, 4700 schapen. Het aantal lammeren uit de gemeente vervoerd, wordt geschat op 2500. Voorts waren er 80 geiten en bokken en ongeveer 300 varkens. Het aantal pluimgedierte bedroeg S00 hoenders, 180 eenden, 380 ganzen en 2 zwanen. De prijs was per hoender 50 cents, per eend 60 cents en per gans 2 a 2.50. De bijenteelt was zonder beteekenis. De tuinbouw bepaalde zich meestal voor eigen gebruik. Alles wordt bijna van buiten aangevoerd. Omtrent de zandverstuivingen valt te vermelden, dat zij ook in het afgeloopen jaar nadeel aan de landerijen hebben toegebragt. De middenprijs van het vee was: paarden van 4 tot 5 jaren ƒ200 tot 300; runderen: kalfkoeijeu ƒ100 tot ƒ180; geldekoeijen ƒ100 tot ƒ125; vaarzen 70 tot ƒ85; kalveren ƒ35 tot 45 schapen ƒ10 tot ƒ18; en lammeren ƒ7 tot ƒ10. De middenprijs van de boter was per pond van 1.20 tot 1.40, van de kaas, per 50 ponden, in den zomer 26 tot 35 en in het najaar 28 tot 40. Omtrent de werkzaamheden der alhier bestaande Kamer van Koophandel en Fabrieken, treffen we in Hoofdstuk XII van het verslag de volgende mededeelingen aau. Behalve een aantal sehriftnren, statistieke opgaven van handel en scheepvaart en andere stukken, welke voor belanghebbenden steeds ter lezing beschikbaar zijn gesteld, zijn aan de Kamer vele exemplaren toegezonden van adressen van andere kamers, gerigt aan de wet gevende magt, of de hoofden van sommige departementen van algemeen bestuur, tot wegruiming van belemmeringen of opheffing van bezwaren, in het belang van handel en scheepvaart in het algemeen. Van al deze adressen is met belangstelling kennis ge nomen en daaraan, voor zooveel geacht werd op den weg der Kamer te liggen, ondersteuning verleend. Op verzoek van de Hooge Regering, werd het gevoelen der Kamer medegedeeld, omtrent aangelegenheden, waarbij het belang van den handel betrokken, was en voorts zoo dikwijls de tusschenkomst der Kamer verleend, als door de regering of Z Exc. den heer Comm. des Konings in deze provincie werd verlangd. Ten aanzien der Visscherij zijn de volgende bijzonderheden mede te deelen: Die in de binnenwateren was zeer gering. Die op de Zuiderzee en buitengaats wordt uitgeoefeud door elders wonende visschers. De haringvangst op de stranden eu de palingvangst aan de steenhoof- den was zeer matig. Door vreemde visschersvaartuigen zijn alhier ter opslag aangebragt 11061 kabeljaauwen, 186393 schelvisschen, 6361 roggen, 21351 ton gen en 1336 schollen, ter waarde van ruim ƒ51000. Uit (1e bewaarplaats van oesters werden geleverd ongeveer 100000 stuks groote oesters, tegen een gemiddelden prijs van 35 per 1000 en 250000 kleine, tegen een gemiddelden prijs van ƒ30 per 1000 stuks. Ter losplaats Helder zijn 425 zeeschepen ingeklaard. (De op gave hiervan, met vermelding der plaatsen van herkomst en den aard der aangebragte ladingen, is reeds vroeger door ons in de ge wone nieuwstijdingen vermeld). Het laatste Hoofdstuk handelt over Inrigtingen in verband staande met de uitoefening van handel en bedrijven. Het bevat de vermel ding, dat de middelen van vervoer onveranderd zijn gebleven. Al de diensten werden geregeld vervuld en zonder dat klagten bij het Gemeentebestuur zijn ingekomen. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 1ste kl. G. C. C. Thierens, behoorende tot de rol vau het wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd op het verdedigingsvaartuig Claudius Civilis, wordt met den laatsten dezer maand op non-activiteit gesteld eu met den 1 Juoij vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. D. G. E. Wolterbeek Muller. Bij Koninklijk besluit van 3 Mei is bepaald, dat in dit jaar de bij art. 20 van het reglement voor het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord bedoelde commissie tot het afnemen vau het eind-examen der adelborsten 2de kl. bij het Instituut zal bestaan uitden heer J. M. Obreen, president van de commissie tot het examineren der zee-officieren enz., als voorzitterden kapitein ter zee F. R. Toe Water, non-actief; den kapitein-luitenant ter zee N. M. J. Kroef, commandant van het raderstoomschip de Valk-, den kapitein luitenant ter zee W. F. L. de Vriese, 1ste officier op het wachtschip te Willemsoord, en den kapitein-luitenant ter zee A. N. L. Koops, non-actief, als leden. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz. Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 4