1869. N°. 70. Vrijdag 11 Junij. 27 Jaargang. binnenland! buitenland. Uitgever A. A. BAKKER Cz. HELDERSCHE E\ NIEUWEDIEPEft COURANT, „Wij huldigen het goedo." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zatuiidag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Zondag den 13 dezer vertrekt de We§t-Indi- sche mail. HELDER en NIEUWEDIEP, 10 Junij. Het beginsel van gewapenden vrede schijnt in ons werelddeel nog geenszins te worden opgegeven. Te oordeelen naar de in de jongste dagen door den Oostenrijkschen oorlogs-miuister zamengestelde begrooting, dan blijft het keizerlijk gouvernement te Weenen aan het tot dusverre gevolgde stelsel getrouw. De begrooting van oorlog bedraagt voor Oostenrijk 75 millioen florijnen, dat is 5 millioen meer dan een jaar te voren. De sterkte van het leger wordt daarbij berekend op 800,000 man. Die cijfers duiden een treurigen toestand aan. Het is verschrikkelijk, dat een rijk, met een vracht van schulden bezwaard, gehouden is, ter instandhouding des vredes, zooveel geld 's jaarlijks uit te geven. Aangenomen dat er, ter verzekering van inwendige rast, een aantal militairen noodig zijn; laat daar eens 5 millioen voor noodig zijn; maar als nu die overige 70 millioen konden worden aangewend tot bevordering van onderwijs, het bouwen van scholen, het aanschaffen van leermiddelen, het houden van volks voorlezingen, het stichten van ziekenhuizen, het verzorgen van oude armen, het verbeteren en op nieuw aanleggen van openbare werken, o, wat zou er een nnt gesticht kunnen worden, dat nu door eene oorlogsbelasting wordt tegengehouden. En dan die 800,000 manschappen, wat zonden ze nuttiger werkzaam kunnen zijn, bij dragende tot bevordering van de welvaart des lands, tot het ontginnen van woeste gronden, tot uitbreiding der welvaart. Maar al was het alleen dat de hooge lasten, thans vooreen groot deel noodig om een talrijk leger te onderhouden, aanmerkelijk konden worden verminderd, dan reeds zou daardoor het volk op uitnemende wijze worden gebaat. Het is echter geen aanmerking, die slechts geldt ten aanzien van Oostenrijk alleen, want zoo lang in Europa de mogendheden algemeen niet tot eene ontwapening overgaan, is geene regering in staat om het staande leger belangrijk te verminderen. Werkstakingen zijn in den laatsten tijd voorvallen, die zóó dikwjjls voorkomen, dat niemand er zich meer over verwondert als hij uit eene courant eene dergelijke gebeurtenis verneemt. Zulke voorvallen werden aanvankelijk in aard en strekking als zeer gevaarlijk afge schilderd de rust des lands werd er door verstoord, en voor de werkbazen, fabriekanten of aannemers was zulk een voorval althans men hield liet er voor een middel om hen te ruïneren. Met het volgende berigt uit Pbiladelphia (Noord-Amerika) voor zich, leert men over werkstakingen een beel ander oordeel vellen. De werkbazen in Amerika hebben de leering opgedaan, dat werk stakingen, in stede van hen in het ongeluk te brengen, voor hen wel zeer nuttig kunnen zyn. Den 10 Mei 11. had in de steen kolenmijnen van Pennsylvanië eene werkstaking plaats, waarvan is gebleken, dat zij met medeweten van de eigenaars der mijnen, zoo niet op huunen last, was volvoerd. Sedert eenigen tijd waren er te veel kolen aan de markt gebragt, en daardoor waren de prijzen zeer gedaald. De loonen der werklieden in de mijnen werden nu verlaagd en eene „strike" bad dien ten gevolge plaatsnaar men zegt, werden hier en daar door de eigenaars gelden verstrekt ter ondersteuning der werklieden. Terstond steeg daarop de prijs der steenkolen en de groote voorraad, die er aanwezig was, nam door de staking van den arbeid alzoo aanmerkelijk in waarde toe. Aanvankelijk tooneelen, die zorg en angst verspreidden, zijn de werkstakingen dus tot middel verlaagd, waardoor men de marktprijzen zoekt te wijzigen De uitslag der jl. Dingsdag gehouden verkiezingen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal is (voor zoover bekend is) als volgt Gekozen in het hoofdkiesdistrict Dordrecht: Mr. P. Biussé van Oud-AlblasRotterdam: W. A. Yiruly Verbrugge en F. W. C. Blom; Brielle: Dr. K. A. Rombach; 's Gravenhage: Jhr. C. A.van Sijpestein; Delft: J. L. Nierstrasz C.Jz; Winschoten: Dr. W. J. A. Jonckbloet; 's Hertogenbosch -. Mr. F. J. E. van Zinnicq Bergmanu Maastricht: Jhr. Mr. P. van der Maesen deSombreff; Tilburg: Jlir. Mr. J. B. A. J. VerheijenNijmegen: Mr. C. J. A. Hejjdenrijck; Assen: Mr. L. Oldenhuis Gratama; Zwolle: Jhr. Mr. J. A. Sandbergjr., Hoorn: Jhr. Mr. D. van Akerlaken; Arnhem: Mr. W. H. Dullert Haarlem: Mr. C. J. F. Mirandolle; Utrecht: Mr. E. du Marclue van VoorthuijsenAlmelo: Mr. G. M. van der LindenAmersfoort Jhr. Mr. J. W. van Loon; Amsterdam: Mr. J. Heemskerk Bz., T. J Stieltjes en Mr. M. J. de Lange; Appingadam: Dr. R. Westcrhoff, Deventer: Mr. G. Dumbar; Eindhoven: Mr. J. B. Bots; Gorinchem: Mr.J. Heemskerk Az.; Leeuwarden: Mr.S. Hingst; Sneek: Mr. S. Wybenga en Dr. W. H. Idserda; Zutphen: Mr. L. E. LcntingBreda: Mr. A. F. X. Luyben; Tiet: J. J. Hasselman. Herstemmingen moeten plaats hebben, te Leiden: tusschen Mr. H. A. Neeb en P. H. Baron Taets van Amerongen; te Haarlemmermeer tussoheu Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg en Mr. J. J. W. van den Biesen te Gouda: tusschen Mr. W. M. de Brauw en Dr. J. Bosschate Roermond: tusschen J. H. Arnoldts en W. H. Pijls; te Zuidhorn: tusschen Mr. N. Olivier en H. W. Wierda. De uitslag der verkiezingen in de navolgende districten is ons op dit oogenblik nog niet bekend: Dokkum, Middelburg, Zierikzee, Boxmeer en Alkmaar, (omtrent de verkiezing te Tiel is slechts het berigt ingekomen van eene der beide keuzen aldaar. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat de herstemming ter verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de hoofdkiesdistricten Zuidhorn, Haarlemmermeer, Leiden, Gouda en Roermond zal gesehiedeu op Dingsdag 22 Julij a. s. Onder de personen, die bij de gehouden verkiezing voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's Hage stemmen hebben verkregen, behoort o. a. mevrouw Stormvan der Chijs, op wie 1 stem is uitgebragt. Tot lid der Provinciale Staten van Noordholland is te Alkmaar gekozen de heer A. Maclaine Pont, met 404 stemmen. Op den heer van der Kaay zijn 185 stemmen uitgebragt. Zr. Ms. ramschip de Schorpioen, kommandant kapt.-luit. ter zee VV. K. van Gennep, is heden van Hellevoetslnis alhier aangekomen. De jongelingen H. Prins en A. Boon alhier, zijn o. a. als machinist-leerling bij de Marine geplaatst. Gisteren namiddag werd aangevangen met de oefeningen in het schieten naar de schijf, door de manschappen van het Artillerie- Vrijkorps alhier. Deze oefeningen hebben plaats nabij het fort Oost-oever. Binnen eenige dagen worden, behalve de thans gebruikte, nog een 13tal Booms-geweren verwacht. Jl. Dingsdag heeft de aanbesteding plaats gehad tot de levering van brandstoffen en kaarsen ten behoeve van de militaire wachten in het geheele rijk, over het tijdvak van 1 Julij 1869 tot en met ultimo Juujj 1870 en is toegewezen aan den heer C. Giltjes alhier, tegen de volgende prjjzen: de 100 ponden steenkolen voor 1.69, 100 stuks takkebossen 1.50 en het pond kaarsen 0.85. Binnen eenige dagen wordt eene belangrijke promotie bij het wapen der Infanterie te gemoet gezien. Gedurende het loopetide jaar zullen geene officieren van de Infanterie, Kavalerie, Artillerie, Genie en militaire administratie van het leger hier te lande bij het leger in Nederl. Indië kunnen worden overgeplaatst of gedetacheerd. Tot militie-commissaris in het 1ste militie-district der prov. Noordholland is benoemd de gepensioneerde majoor der Infanterie IJ. de Vries. De minister van Oorlog, vernomen hebbende dat miliciens van de Israëlitische gezindheid, door onderofficieren en korporaals, met voor hun godsdienstig gevoel krenkende bijnamen worden toe gesproken, heeft deswegens eene ernstige aanschrijving tot de corps- kommandanten gerigt en in het algemeen bevolen, de miliciens minzaam te behandelen. Den 16 dezer zal in Waard en Groet het 25jarig bestaan van dien polder feestelijk worden gevierd. Men meldt uit Alkmaar dd. 8 JunijNadat wij de beide laatste dagen het fraaiste weder hadden gehad, verhief zich lieden morgen een felle westewind, die het water van de Noordzee voor Egmond buitengewoon opstuwde. Eene visschersboot, toebehoorende aan den heer C. aldaar, kwam ongeveer ten 2 uur 's namiddags juist voor den wal, doch eene stortzee deed haar onderste boven keerec, ten gevolge waarvan de opvarenden hun graf in de golven vonden. Wel werden terstond nog pogingen met de reddingboot aangewend, doch helaas! vrnchteloos. De bemanning, bestaande uit drie huisvaders, was in de golven verdwenen, drie weduwen, bezwaard met 3, 6 en 7 kinderen, nalatende, die daardoor van alle middelen van bestaan beroofd zijn. Dezer dagen verscheen bij den boekhandelaar P. Kluitman, te Alkmaar, een vlugschrift: „Ons regt willen wij handhaven. Open brief aan den Kerkeraad derNed.Herv.gemeente te 'sHage, door verscheidene leden der gemeente." Deze laatsten beklagen zich over de handel wijze van den kerkeraad ten aanzien van dr. Zaalberg, dien zij verlangen, dat zonder voorbehoud in zijne regten zal worden gehandhaafd. Geschiedt zulks niet, dan kunnen zij niet voorspellen wat een deel der getergde gemeente zou kunnen doen. Hun doel is geenszins om te dreigen, maar alleen om ernstig broederlijk te waarschuwen. Te Amsterdam staan voor het Prov. Geregtshof teregt een hoofdopzigter, drie opzigters en een klerk bij de stads-bestratings- werken, beschuldigd van valschheid in ambtelijke stukken, het des- bewust gebruik maken daarvan en van knevelarijzij berekenden en schreven meer arbeidsloon in, dan betaald werdde hoofdopzigter is op de vlugt, de andere vier personen zijn reeds vjjftien maanden preventief gevangen. Het nieuwe raadhuis te Beverwijk is geheel afgewerkt en reeds in gebruik genomen. Het is een flink gebouw, dat der gemeente tot sieraad verstrekt. De plegtige inwijding zal later volgen. De restau ratie van dsn toren wordt krachtig voortgezet. Te Beverwijk moet gisteren op een steiger aan zee, door het breken van een werktuig, een groot ongeluk gebeurd zjjn. Men spreekt van twee dooden en enkele gekwetsten. Sedert eenige dagen wordt voor het Provinciaal Geregtshof van Zuidholland het vierde geding ter zake der te Rotterdam gepleegde ongeregeldheden gevoerd. Ditmaal zijn er 8 beschuldigden. Nadat een groot aantal getuigen gehoord waren, heeft de advocaat-generaal, de heer Terpstra, jl. Dingsdag zijn requisitoir genomen en geëischt schuldigverklaring der acht beschuldigden aan de hun ten laste gelegde misdaden en veroordeeling van zeven hunner tot eene tuchthuisstraf van 5 tot 15 jaren en van één (Bunk, die beschuldigd is van brandstichting) tot de doodstraf. De landbouwers te Uchelen klagen zeer over het nadeel, dat de herten aau hunne te veld staande gewassen toebrengen. In de laatste nachten heeft men een koppel van 7 herten in eenige koren velden gezien. De mineur Een de van het 3de reg. Inf. te Nijmegen gedetacheerde korporaal S..., die jl. Maandag omstreeks zes ure, bij gebrek aan een betere zwemplaats, op de zoogenaamde zandplaat, op den regter-Waaloever gelegen, waren gaan zwemmen, hadden het ongeluk beiden te verdrinken. In weerwil van bun hulpgeschreeuw, schijnt de daarop toegesnelde hulp te laat zijn gekomen, want het is niet gelukt hen te redden. De Arnh. Crt. kwam dezer dageu op tegen eene bewering van de Nieuwe Gron. Crt. dat wij niets met den gewapenden vrede te maken hebben, omdat geene kleine mogendheden ons zullen aanvallen, daar zij te bezorgd zullen zyn voor eigene rust, en als de groote mogend heden ons willen „inpakken," geene vestingen, Chassepots of Sniders ons zullen baten, maar wij, na vruchteloos verzet van het lam tegen den wolf, verscheurd zullen worden door barbanrsch geweld. De Arnh. Crt. protesteert tegen deze flaauwhartigheden, uit eene liberale pen gevloeid, die beter bloó Jan, dan do6 Jan' tot leus kiest, en den Nederlandsehen leeuw in een lam herschept. De Arnh. Crt. betoogt, dat geen land zoo goed verdedigbaar is achter defensieÜDiën en dijken, als Nederland, dat het ook niet door alle groote mogendheden te gelijk zal worden overvallen, en als een ons wil „inpakken" een ander dat wel zal willen tegengehouden, zegt de Arnh. Crt. Overigens „hel volk wil leven; het wil voor het behoud van zyn leven strijdenhet wil zich, als het aangevallen wordt, verdedigen." Wij zijn Goddank, nog geen volk van lammeren er zijn vele rammen en stieren onder. „Elkeen die de begrooting van Oorlog en Marine inziet, ziet hoevele millioenen wij zouden besparen, wanneer wij de uitgaven voor de verdediging des lands staakten. Maar de uitgaven voor onze verdediging te land en ter zee zijn volstrekt niet meer improductief dnn eene massa andere uit gaven van noodzaak. Onze dijken en zeeweringen b. v. kosten ons ook millioenen sehats. Die millioenen zyn, in het systeem dat alles improductief is wat niet reproductief is, óók improductive uit gaven. Evenwel betalen wij ze zonder morren, omdat zjj noodige kosten ter verdediging des lands tegen het geweld der wateren zijn. Waarom zouden wij meer morren tegen de kosten om het land legen het geweld der menschen te verdedigen? Goed aangewend, zijn de uitgaven voor vestingen, leger en marine jnist even goed besteed om het land tegen vijanden te beschermen, als de uitgaven voor goede sloten en grendels, nachtwachts, ryks-veldwachters en policie-agenten zijn, om onze huizen te beschermen tegen dieven en inbrekers. Of wil men, om consequent te bljjven, ook de kosten voor policie besparen en, in plaats van een - misschien „bloedig" - verzet tegen de roovers en inbrekers, hun liever huis en goed „vreedzaam overgeven," voorwaardelijk of onvoorwaardelijk?" In Twenthe koos de ouderwijzer Kuijers op zijn terugreis van een familiebezoek kortheidshalve een eind weg over Pruissisch gebied hij werd aangehouden, en daar bjj in zyn reiszak een paar oude schaatsen had, moest hij 3.80 betalen voor ontdoken Steuer Te Harlingen was een rondtrekkend troepje Dnitsche muzie kanten aan het blazen, toen een met het bakje rondgaande voor het kantoor van een loterjj-man de cjjfers nazag; hjj haalde zyn briefje voor den dag en het bleek nu dat hij een tiende van de 25,000 had. Hij ging naar den collecteur Posthuma, om zyn 1050 te halen, eerst toen hy er in de buurt kwam; hij moest baares Geld hebben; en daarop vervolgde hij met zjjne vrienden het toir jungen Musikanten. Aangekomen schepen te Batavia vóór 22 Mei: Almelo, Baltimore, Constantia, Honigbij, Jupiter, Laura Adèle, Medea, Stad Lcyden, Vrede en Bato. Vertrokken: Fagei en Schiedam. 8EN0EMINGÉN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEBER. De off. van gez. 2de kl. H. van Stockum, dienende op het ramschip de Buffel, wordt met den 15 dezer maand op non-activiteit gesteld en met den 16 daaraanvolgende vervangen door den off. van gez. 2de kl. J. Keijser. Jl. Maandag avond is een troep volk, de Marseillaise zingende en kreten ter eere van Roeheford aanheffende, over den Boulevard- Montmartre te Parijs getrokken. Er is eenige opschudding ontstaan en er zijn enkele personen in hechtenis genomen. Voor de bureaux van le Rappel heeft insgelijks eeue demonstratie plaats gehad. Aldaar zijn 40 menschen in hechtenis genomen. Jl. Dingsdag avond tegen 11£ uur heeft op den Boulevard- Montmartre te Parijs op nieuw een volksoploop plaats gehad, die een dreigend aanzien kreeg. De politie is er in geslaagd de goede orde te herstellen, zonder dat de afdeeling der garde-civile, die tegen 1 uur op den Boulevard verscheen, tusschenbeide behoefde te komen. Een andere troep volk, die van Belleville kwam, waar gaslantarens en winkelglazen werden vernield, heeft op den Boulevard du Tempte een geraugenwagen aangevallen en den koetsier en den geleider gekwetst. De troep vervolgde daarop zijuen weg in de rigting der Bastille, maar werd door de politie tegengehouden en uiteengejaagd. Er zyn 13 personen in hechtenis genomen. Tegen 2 uur was de rust hersteld. Te Nantes hebben wanordelijkheden van tamelijk ernstigen aard plaats gehad. De handwerkslieden bleken ontevreden te zjjD over den uitslag der verkiezing aldaar en hebben eenige wapenwinkels geplunderd. De troepen zjju tusschen beide gekomen; zjj hebben veel gematigdheid aan den dag gelegd. Er zyn slechts weinige lieden gekwetst. Uit Tours zyn met een spoortrein troepen naar Nantes gezonden, ten einde het garnizoen aldaar, dat sedert 48 uren op de heen is, by te staan. De heer Thiers heeft in de laatste kiezersvergadering, waarin hij het woord voerde, de toekomst van Europa voorspeld en gezegd dat Europa op weg was naar de republiek, maar dat zelfs zjj, die nog zeer jong zyn, ze niet zullen aanschouwen. „De nieuwe wereld - heeft hij gezegd - moet eerst nog beschaafder en krachtiger zyn en haar overwigt kunnen doen gelden op ons werelddeel, vóór dat de republiek orde en vrede in onze maatschappij zal terugbrengen. Wij zullen nog slechts den proloog, het voorspel van de beschaving der toekomst zien. Het laatst dezer eeuw zal echter welligt nog de plotselinge, bloedige, vreeselijke overgang wezen en ik dank God, dat ik dien niet beleven zal." Een dergelijke taal in den mond van een historie-vorscher, die gedurende meer dan een halve eeuw den gang der zaken heelt gevolgd met dien schranderen blik, waar door hij zich onderscheidt, is ongetwijfeld van groote beteekenis. l)e jl. Zondag in het Bois de Boulogne gehouden wedren werd door prachtig weder begunstigd. Men schat het getal der aanwezigen op 300,000. De geheele Keizerlijke familie, Grootvorstin Maria van Rnsland, de Koniogin der Nederlanden en Prins Hussein, zoon van den Onder-Koning van Egypte, waren op de Keizerlijke tribune gezeten. Het Fransche paard Glaneur, dat 8 tegen 1 stond, heeft overwonnen. Consul, de overwinnaar van Chanlilly, die 7 tegen 1 stond, was de vierde. Twee Engelsche kwamen 2 en 3. The Drummer zou zeker gewonnen hebben, indien hjj niet gestrui keld ware. Hij kwam na de tweede. De heer Lupin, eigenaar van Glaneur, wint 136,000 fr. en een geschenk des Keizers. Er zijn ontzettende weddenschappen aangegaan, die meereodeels door de Engelschen zijn gewonnen. In de 7 jaren, dat de prjjs van 100,000 frs. nu geioopen is, hebben Fransche paarden 4 maal gezegevierd. De Parjjsche „Compagnie d'Affichage" heeft het gedurende de laatste weken met de aanplakkingen ter zake der verkiezingen zoo volhandig gehad, dat zij zich van een kolossaal rijtuig met zes wielen en door vijf paarden getrokken, heeft moeten bedienen om hare taak te kunnen volbrengen. Dat rijtuig diende om een 50tal aanplakkers

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1