1869. N°. 72. Woensdag 16 Junij. V -$pi if BINNENLAND. BUITENLAND. Uitgever A. A. BAKKER Cz. HËLDERSCHE afö S EN i\KEUWEDIEPER COURANT, „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. M franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Ad vertentiënVan 1A regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Donderdag den 17 dezer vertrekt de Oost-Indi sche inail over ISarseille. HELDER en NIEUWEDIEP, 15 Junij. De berigten uit Parijs worden tegenwoordig met veel belangstelling gadegeslagen, met het oog op de onlusten, die aldaar schier iederen avond voorvallen. De straten der hoofdstad leveren in onderscheidene wijken bij voortduring oproerige tooneelen op. Troepen rustver stoorders stellen zich, soms met stukken hout gewapend, krachtig te weer tegenover de politie en de troepen van het garnizoen. De pogingen om rijtuigen omver te werpen en alzoo barricades te vor men, worden door de gewapende magt tegengegaan. Bij honderden worden er verdachte personen gearresteerd en in de berigten wordt telkens bjj vernieuwing melding gemaakt, dat spoedig alles tot rust en orde was wedergekeerd, nadat de militairen zich vertoond, de toegangen tot de Boulevards afgezet en eenige charges uitgevoerd hebben. Nog wordt de verzekering gegeven, dat de geest der bevolking uitmuntend is, dat de cavallerie herhaaldelijk door het volk werd toe gejuicht, als zij krachtig bijdroeg tot hetstel der orde en dat ver scheidene burgers de behulpzame hand boden bij het tegengaan der rustverstoringen. Die tooneelen van oproer zijn welligt een gevolg der onlangs plaats gehad hebbende verkiezingen voor het Wetgevend Ligchaam; de democratie is bij die gelegenheid althans druk in de weer geweest om bij de stembus veroveringen te behalen. Een der Parijsche bladen meent te kunnen verzekeren, dat, dank zjj de veerkrachtige maatregeleu van de gewapende magt, de wanordelijk heden haar einde schijnen te naderen. Als men bedenkt, hoevele gezinnen door die gebeurtenissen voor langen tijd worden ongelukkig gemaakt, hoeveel rampen er bjj al die straatgevechten voorvallen, dan moet men zulke gebeurtenissen wel innig betreuren om de per sonen, die onvermijdelijk er de slagtoffere van worden. Wel doen de Parijsche berigten het gebeurde als weinig belangrijk voorkomen, maar men kan wel nagaan, dat die berigten, zonder nog onwaarheid te spreken, toch niet altijd de volle waarheid vermelden. De Keizer lijke politie zal daar wel voor zorgen! De 49ste verjaardag van Z. K. H. Willem Frederik Hendrik, Prins der Nederlanden, broeder des Konings, werd jl. Zondag alhier op de gebruikelijke wjjze gevierd. Ds. J. H. Kremer, vau Aartswoud, heeft het beroep naar de Hervormde Gemeente alhier aangenomen. H. M. de Koningin heeft gisteren avond Parijs verlaten en wordt heden op het paleis het Loo verwacht. De aandacht wordt door de bevoegde autoriteiten gevestigd op de aanwezigheid van schadelijke bestanddcelen in meel, dat van Duitschland wordt ingevoerd. Vóór 1 Julij 1870 verwacht de Hollandsche maatschappij van landbouw de beantwoording van de door haar uitgeschreven prijsvraag nopens de bewerking en bereiding van vlas. De drie volgende vragen zjjn door haar ter beantwoording gesteld: 1. Is de kunstmatige rooting van het vlas, zooals die tegenwoordig o. a. in Frankrijk en Ierland plaats heeft, ook voor de Nederland- sche vlasserijen aan te bevelen, althans op zoodanige plaatsen, waar de natuurlijke rooting niet of met minder goed gevolg kan geschieden? 2. Zgn deze vereischten, bij het ontbreken daarvan, in den bodem of in het water door kunstmiddelen te weeg te brengen of aan te vullen? 3. Is de eerste kwaliteit van vlas, bewerkt op de Zuidhollandsche wijze, gelijk te stellen met de eerste kwaliteit van vlas, zooals dit in het buitenland, als België, Frankrijk en Engeland, verkregen wordt? Zoo neen? Is dit dan toe te schrjjven aan de bewerking van het vlas? De beantwoording behoort het blijk te dragen de vrucht te zijn van een degelijk, zelfstandig en deskunnig onderzoek en voorts zoo danige zooveel mogelijk technische bijzonderheden en geldelijke bere keningen te bevatten, als noodig zijn om hem, die eene nieuwe of verbeterde wjjze van vlasbereiding wenscht in te voeren, den weg te wijzen. De maatschappij heeft hiervoor uitgeloofd hare gouden medaille en 250. De commissie tot beteugeling van den paalworm heeft haar mandaat ncdergelegd, met de verklaring, dat er slechts óón afdoend middel is om de gevreesde vernieling te keeren: een behoorlijk drenken van het hout met kreosoot-olie. Beroepen te Vlissingen ds. J. J. Dermout, te Kollum. In de jl. Zaturdag gehouden vergadering van het polderbestuur van de Schermeer is, in de plaats van wijlen mr. P. A. de Lange, tot secretaris van dat collegie benoemd mr. A. P. de Lange, advocaat en leeraar aan de Rijks-hoogere burgerschool en gemeenteljjke- burgeravondschool te Alkmaar. Jl. Vrijdag begaf de justitie zich naar de gemeente Nieuwe- Niedorp, om een onderzoek in te stellen naar een aldaar gepleegden manslag. Tusscheu een milicien-verlofganger namelijk, die na het bijwonen der inspectie huiswaarts keerde, en den zoon vau een gegoed landman, moet twist zgn ontstaan, die zoo hoog liep, dat beiden handgemeen werden, de milicien op den grond geraakte en met een stok derwjjze werd geslagen, dat hij op de plaats dood bleef. De dader is naar het huis van arrest te Alkmaar overgebragt. Men verzekert, dat de Onder-Koning van Egypte binnen kort te 's Hage wordt verwacht. Aan de markt te Utrecht waren jl. Zaturdag morgen reeds 10 manden nieuwe aardappelen aangevoerd, die/3 per mand kostten. Onlangs vermaakten zich eenige kinderen bg de aan te leggen spoorwegbrug onder Hedel met het tegen eene flaauwe helling op duwen van een ledigen zandwagen, om later daarop zittende naar beneden te rjjden. Bg het afgljjden viel een der spelenden, een achtjarig jongentje, van den wagen met het hoofd op de rails, en werd zoodanig overreden, dat de dood onmiddelljjk volgde. Sedert veertien dagen hebben dageljjks te Capelle (Langstraat) verpachtingen van hooilanden plaats. Er wordt 10 a 12 per 100 Rjjnl. roeden besteed. Bij den burgerlijken stand te Arnhem is de geboorte van een kind aangegeven, waarvan de moeder 18, de grootmoeder 36 en de overgrootmoeder 57 jaar oud is, alle drie in leven. Berigten uit Zeeland over de vlasteelt zgn wegens de onlangs overvloedig gevallen regens niet gunstig. Buitendien heeft het vlas dit jaar veel te lijden van een zeker insect, dat zich nestelende in den bloem der plant, later een ziekelijk uitwas doet ontstaan, aldaar bij de landlieden bekend onder den naam van „koppen." Ook de meekrap heeft zigtbaar geleden door den aanhoudenden regen, hetgeen echter gelukkig geen nadeeligen invloed heeft kunnen uit oefenen op de twee- en driejarige meekrap. Den 7 dezer is te Leeuwarden eene vergadering gehouden van afgevaardigden uit de vjjf kamers van koophandel en fabrieken in Friesland, waarin in beginsel is aangenomen, dat van tijd tot tijd, en althans eenmaal 's jaars, commissiën uit die kamers zich tot eene bijeenkomst zullen vereenigen ter bespreking van algemeene be langen van handel en nijverheid. Als een voorbeeld van getrouwe pligtsbetrachting deelen wij het volgende medeIn de dorpen en gehuchten van Drenthe wordt geregeld, ten minste des winters, van 11 tot 4 of 5 uur wacht gehouden, vooral met het oog op de gevaren, die de inwoners door brand bedreigen. De wacht waakt ook voor dieven en stroopers en wekt hen, die 's morgens vroeg op willen. Gedurende 52 jaren heeft Willem Maurits Koopman om den anderen nacht te Beilen die betrekking vervuld. Niemand weet zich te herinneren ooit een klagt over zijne wacht gehoord te hebben. Hoewel de oude man eene goede gezondheid geniet en nog niet ongeschikt is voor zijne betrekking, meende men toch, dat hij na 52 jaren wel op zijne lauweren mogt rusten, en dat hij met eere verdiend had zjjne laatste levensdagen wat gemakkelijker en in den winternacht ook wat warmer te mogen doorbrengen. Op eene lijst, door den heer burgemeester ter teekening aangeboden, werd in een paar dagen zooveel geteekend, dat men hem een pensioen van 90 's jaars gedurende zgn leven kon aanbieden. Iedereen, ook de weinig be middelde, had gaarne eene maandelijksche kleine bijdrage daarvoor over. Ware verdienste, zij het dan ook in de nederige betrekking van nachtwacht, wordt gewaardeerd en soms, gelijk hier, ook beloond. Toen Willem echter met dit heugelijk nieuws, naar men meende, werd bekend gemaakt, was hij zeer gevoelig voor de welwillendheid hem betoond, maar verzocht den burgemeester, of hij toch nog niet een half jaar „wacht" blijven mogt. Zijn tractement bedraagt 75. Den 12 dezer zijn berigten ontvangen van Java, loopende tot 30 April 11.: Men had vernomen, dat door het plaatselijk bestuur van Buitenzorg weder acht of negen der in de zaak van Bekassi betrokken personen gevat waren en daaronder twee der hoofdmuitelingen. Den 29 April had de voormalige commandant van het leger en chef van het Departement van Oorlog in Nederlandsch-Indië, den luitenant-generaal Andresen, Batavia verlaten, ten einde met de Fransche mail de reis naaf Europa te aanvaarden. Vele burgerlijke en militaire autoriteiten hadden den heer Andresen tot aan de landingsplaats uitgeleide gedaan. Dr. Stahlschmidt deelt aangaande het bierverbruik in Europa het volgende mede. In 1866 bedroeg het verbruik per hoofd 27 liter. Dat geeft voor een zielental van 270 millioen menschen eene boe veelheid van 7290 millioen liter of bijna 235£ millioen kub. voet. Eene vaart van eene Duitsche mijl lang, 50 voet diep en 200 voet breed zou met deze hoeveelheid bier juist vorden gevuld. Het gemiddelde jaarlijksche verbruik voor enkele landen per hoofd is als volgt: Beijeren per hoofd 134, Groot-Brittannië 113, Wurtem- berg 104, België 80, Brunswijk 68, Thuringen 60, Saksen 39, Nederland 39, Baden 31, Oostenrjjk 22, Zwitserland 20, Pruissen 19,6, Frankrijk 15, Zweden 11,5, Spanje 2, Rusland 1,3, Italië 1,1 en Portugal 0,8 liter. Was het voor den tegenwoordigen tjjd weggelegd om menschen in apen te veranderen, omgekeerd trachtte men in de 16de, 17de en 18de eenw apen in menschen te herscheppen of ten minste menscheljjke bezigheden te doen verrigten. Zoo had Barbora, hertogin van Cleveland en gravin van Southampton een aap, die haar als page bediende. De hoogadelijke Franccs Sutton, barones Dudley, iiet zich door een baviaan de thee dienen; de in goudbrokaat gekleede aap werd door haar ladyschap „Mijn zwarte" genoemd. Catherine Sedley, gravin van Dorchester, reed gewoonlijk in eene koets, waarachter drie groote apen van de Kaap de Goede Hoop stonden, in volle livrei met de snoeten hoog in de lucht, naar het Parlement om daar hare plaats in te nemen. Eene hertogin van Medina-Coeli liet zich hare kousen door een orang-outang aantrekken. Volgens „les Mondes" heeft een Bejjersch chemicus, de heer Hahn, een nieuw buskruid uitgevonden, dat buitengewone eigen schappen moet bezitten. De samenstelling is nog een geheimalleen weet men, dat het uit slechts twee ingrediënten bestaat. Het heeft de dubbele kracht van gewoon buskruid en kost hoogstens 1 per kilo. De ingrediënten zgn overal te verkrijgen. De aanmaak is eenvoudig en zonder gevaar; een werkman kan in tien uren 250 kilo vervaardigen. Het buskruid geeft weinig rook en nog minder residu, dat bovendien droog is en niet vervuilt. Droogte, vochtigheid, water zeifs deert niet. Beide bestanddeelen zgn onbrandbaar bg aanraking met vuur of gloejjend ijzer, zoodat het transport, even als de vervaardiging, geheel zonder gevaar is. Door wrijving of door een schok wordt het niet ontstoken, het ontploft niet in de open lucht, maar brandt langzaam weg wanneer het ontstoken wordt, zoodat het in de lucht vliegen van kruidwagens, kruidkamers of schepen tot het verledene behoort. Het drijft op het water en kan daarna nog ontploffen. Zeer belangrijk is de eigenschap, dat het de vuurwapenen niet verhit, noch aantast, dat de terugstoot van weinig beteekenis en de aanvankelijke snelheid altijd dezelfde is. De geleerde redacteur vermeldt tevens, dat dit geene overdrijving is, maar de proeven den uitvinder in geenerlei opzigt hebben teleur gesteld. Een winkelier was bg zgne klanten bekend onder den naam van de „kleine schurk." Een vreemdeling vroeg hem, hoe hg aan dien bjjnaam kwam. „Wel, zeide hg, ter onderscheiding van alle anderen van mijn soort, die allen groote schurken zgn." Het Journal Officiel, dat de vorige dagen zich onthouden had van het doen van mededeelingen aangaande de onlusten te Parjjs, bevat het verhaal van de oproerigheden te Pargs, Nantes, Bordeaux en St. Etienne. De regering wist door naauwkeurige inlichtingen, dat zekere partjj, welke onderscheidene dagbladen te zjjner beschik king had, besloten had tot het maken van een oproer; en de ge nomen maatregelen hebben voorkomen, dat de rustverstoring een ernstiger karakter aannam. Na het verbaal van de ongeregeldheden zegt het blad, dat de justitie thans meester is van alle feiten, welke met het aanleggen en den voortgang dier betreurenswaardige onge regeldheden in verband staan; dat het nu bare taak ia om de beweegredenen en handelwjjze en de namen op te sporen van hen, die deze revolutionnaire agitatiën hebben beraamd en bewerkt, welke zoo schadelgk zijn voor de belangen van den handelsstand, in die steden, die mede zich schuldig gemaakt hebben aan aanslagen tegen de wetten des lands. Thans is het de zaak van het gezag, om door het bijeenbrengen en door de overeenkomst der bewjjzen, het verband na te gaan, dat kan bestaan tusschen de leiders der bewe ging op onderscheidene plaatsen. Het blad zegt, dat de lijdzaamheid, de fermeteit, de gematigdheid en de moed van het burgerljjk en het militair gezag, bewerkt heeft, dat nergens de regering zich verpligt heelt gezien om gebruik te maken van de wapens, welker gebruik eenmaal noodig geworden, even afdoende als verschrikkelijk zou geweest zgn. De regering wenscht zich geluk, dat zjj overal de ongeregeldheden heeft kunnen dempen zonder bloedstorting en dat zg haar roeping van beschermster der menschheid heeft kunnen vervullen. Ten slotte berigt het blad, dat de Keizer 10,000 frs. heeft laten uitdeelen aan de agenten, die door hun flink en gematigd gedrag het meest aanspraak hebben op de dankbaarheid der inwoners van Pargs. In brieven uit Pargs vau 12 Juug wordt aan de Indépendance Beige gemeld, dat er sedert het begin der wanordelijkheden ruim twee duizend personen in de onderscheiden gevangenissen waren gebragt; dat wel 46,000 vreemdelingen, die voor hun genoegen of voor hunne zaken in Parijs waren gekomen, die stad plotseling hebben verlatendat 800 Parijzenaren een verzoek bg het gouvernement hebben ingediend om vergunning tot het vormen van een corps vrijwillige rustbewaarders, op de Engelsche wgze gewapend metstokken. De Onderkoning van Egypte is jl. Zaturdag avond te Pargs gekomen en afgehaald door den Turkschen gezant. Naar Petersburg schgnt hij niet meer te zullen gaan, doch slechts door een adjudant den Keizer tot bijwoning van de opening van het kanaal van Suez te zullen uitnoodigen. Waarschijnlijk heeft de Czar hem ook geene uit- noodiging naar Petersburg doen toekomen. Bij zgn vertrek uit Weenen heeft de Onderkoning aan de armen dier stad 24,000 11. ten geschenke gegeven, en aan de niet-armen, waarmede hg in aan raking geweest is, 40,000 11. aan juweelen uitgedeeld. Over zgn ontvangst te Berlijn is de Onderkoning zeer voldaan. Hg en zijn gevolg zijn daar ruim van Pruissische ridderordes voorzien. In eenen thans openbaar gemaakten brief van 3 Junjj zegt de heer de Persigny, de oude boezemvriend van Keizer Napoleon, dat hij voor zich in de uitkomst der algemeene verkiezingen geene reden tot reactie ziet, maar wel eene reden om nieuwe ministers voor de verwezenlijking van's Keizers liberale bedoelingen te nemen. „Het gouvernement, zegt bg, moet regtvaardig zgn en vastberaden tevens; dan kan het al de volksvrjjheden gemakkelijk verdragen. Maar het had sedert eenigen tijd het voorkomen van zwakheid, weifeling, kleinmoedigheid; en daardoor is het bij een deel des volks in minachting geraakt. De Keizer behoeft niet anders te doen dan zonder weifelen te bljjven op den liberalen weg dien hg heeft geopend; doch hg dient daarbjj de dienst in te roepen van een geheel nieuw geslacht, jeugdig, krachtig, schrander, en vooral vol moed en bezield met eene bepaalde overtuiging." Te Vitré (Frankrijk) heeft iemand zgn 34ste kind gekregen. In den zomer van 1871 hoopt men in Engeland regtstreeks naar de Chinesche havens te kunnen telegraferen. Eene maatschappij heeft concessie verkregen voor de verlenging van den Britsch-Indischen kabel tot aan Hong-Kong. De landweg gaat over Bangkok door Siam en Cambodja naar Saïgoen tot aan het voorgebergte St. Jacques, van waar een onderzeescbe kabel naar Hong-Kong wordt gelegd. Misschien zal Europa echter nog eerder in telegrafische gemeenschap met China en Japan staan langs eenen anderen weg, daar in de Vereen igde Staten bereids het plan ontworpen is tot het leggen van een kabel door de Stille Zuidzee. Iu het rjjtuigfabriekaat werden in de laatste jaren groote verbeteringen gemaakt, wat aangaat sterkte, ligtheid en sierlijkheid van zamenstelling. In Engeland werd onlangs uit een fabriek een rijtuig afgeleverd, dat niet meer dan 400 kilo weegt en voldoende ruimte aanbiedt voor 9 personen. De Times zegt, dat de aanneming van de Iersche kerkwet door het Hoogerhuis, vaststaat. Uit Oxford wordt de volgende karakteristieke brief aan Daily News gerigt: „Mjjnheer, vergun mg u te melden, dat gg, zonder het te willen, de bezwaren van den hertog van New-Castle te hoog stelt. De feiten zgn dezeDe hertog is den heer Padwick 1,068,000 schuldig en ook f 1,476,000 aan een Joodsch heer" zoodat de hertog ruim 2$ millioen golden aan weddingschappen op de renbaan verloor. „Doch indien hg", zegt de schrjjver verder, „zich gedurende drie achtereenvolgende jaren met ƒ120,000 's jaars, het inkomen zjjner vrouw, vergenoegen kan, dan zullen al deze schulden afgedaan zgn, daar zgne goederen 840,000 's jaars opbrengen. Hg heeft ongelukkig een anderen edelman ter zgde gestaan, doch de uitslag van deze edelmoedige handelwgze is nog niet beslist. „Junjj 11, Ik bljjf enz., Metton-college Oxford. (get.) Okoniensis." Op den Chesterspoorweg hebben drie knapen het leven ver loren en zgn twee deerlijk gewond, daar zjj zich met een veertigtal hunner makkers op de baan gewaagd hadden, ten einde een trein met kinderen van de zondagscholen te zien aankomen. Eene locomotief van Crewe naar Chester, op dat oogenblik aankomende, stoomde midden door de knapen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1