1869. N°. 76. Vrijdag 25 Junij. BINNENLAND. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. HELDERSEHE EN NIEUWEDIEPER COURANT, „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zatuiidag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertcntiën: Van 14 regels 00 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. HÉLDER en NIEUWEDIEP, 24 Junij. Uit Italië wordt gemeld, dat aldaar in onderscheidene sleden, als Milaan, Turijn, Napels, Bergamo en Reggio, demoustratiën hebben plaats gehad, waaraan echter door de bevolkingen weinig deelneming is geschonken. Te Milaan heeft de bevolking zelf de orde helpen herstellen en de patrouilles van carabiniëis toegejuicht. In de overige steden heerscht volkomene rust. De overheden hebben overal terstond en krachtig gehandeld en de samenscholingen zijn overal dadelijk uiteengedreven. De troepen hebben hunne wapenen niet behoeven te gebruiken. Door personen uit de heffe des volks, die aan de oploopen deelnamen, zijn nu en dan kreten aangeheven. Een en ander bewijst, dat de demonstratiën voorbereid en geleid zijn geworden door personen, die zich achter de schermen houden. Een Italiaansch dagblad verzekert, dat de wanordelijkheden, die te Turijn en te Napels hebben geheerscht, op de gedane sommatie om uiteen te gaan en het in hechtenis nemen der raddraaijers, in verderen voortgang geheel zijn gestuit. Uit Frankrijk, waar, gelijk men zich herinnert, voor eenige dagen opschuddingen te St. Etienne plaats hebben gehad, is ook de rust weder geheel en al teruggekeerd. Toch zjjo die gedurig in onder scheidene streken plaats hebbende woelingen zeer opmerkelijke teekenen van den tegenwoordigen tijd. De liberale dagbladen in Engeland slaan dezer dagen den juich toon aan over de gunstige gezindheid van het Britsche Hoogerhuis jegens de Iersche kerkwet. De aanneming acht men thans zoo goed als verzekerd, en het schandaal dezer aloude inrigting, strekkende ter be gunstiging van Protestantsche geestelijken, te midden en ten koste van de overgroote meerderheid der Catholieke bevolking van Ierland, zal dus weldra ophouden te bestaan. Desniettemin houdt de tegen partij nog vergaderiDgen en optogten, en betuigt men luide, niet te zullen dulden, dat de staatskerk in Ierland worde omvergehaald. Op eene door 20,000 a 25,000 personen bijgewoonde meeting te Enniskillen, heersohte dezer dagen eene zeer opgewondene stemming onder de aanwezigen. Zij verzekerden en corps nimmer te zullen gedoogen, dat de wet tot stand kwam, en één uit het midden der vergadering riep: „Liever grijpen wij naar het zwaard!» Op zeer piegtige en indrukwekkende wijze had men zich naar deze bijeenkomst begeven, met muziek en banieren aan het hoofd. De regtvaardige zaak der afschaffing van eene op onregtvaardig- heid steunende inrigting zal, ondanks al zulke bombastische maat regelen, toch in 't eind zegepralen. Op Dingsdag 13 Jixly e. k. zal in deze gemeente eeue verkiezing plaats hebben van vijf leden voor den gemeeuteraad, die met 1 Sept. a. s. aan de beurt der aftreding zijn. De aftredende leden zijn de heeren R. Boomsma, B. R. de Breuk, S. Braaksma, D. de Lange en C. W. K. vau Strijen. Zyn wij goed ingelicht, dan wordt hier eerstdaags verwacht het instructie-vaartuig voor de adelborsten der marine in Noorwegen. Het zal hier ter reede ten anker komen, en na eenige dagen naar Drontheim vertrekken. De majoor plaatselijke kommandant alhier J. J. baron Melvill van Carnbee, onlangs tot die betrekking benoemd, heeft dezer dagen zijne funetiën aanvaard. De uitslag der jl. Dingsdag gehoudene herstemming ter ver kiezing van vyf leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal is als volgt: Zuidhorn, herkozen de heer mr. N. Oiivier (liberaal); Haarlem mermeer, gekozen de heer jhr. mr. J. VV. H. Rutgers van RozeDburg (liberaal); Leiden, herkozen de heer P. H. baron Taets van Arae rongen (conservatief); Roermond, gekozen de heer W. H. Pyis (liberaal); Gouda, herkozen de heer jhr. mr. W. M. de Brauw (conservatief). De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft in hare zitting van eergisteren het wetsontwerp tot afschaffing der octrooijen met met 49 tegen 8 stemmen aangenomen. Na deze beslissing kwam aan de orde het wetsvoorstel van den heer van Kuyk, betreffende wijziging der armenwet. De heer Storm van 's Gravensande deelde aan de vergadering mede, vernomen te hebben, dat een wetsontwerp tot wijziging der armenwet door de regering in gereedheid was gebragt en hy stelde daarom voor, de behandeling van het voor stel des heeren vau Kuyk onbepaald te verdagen. Nadat de minister verzekerd had, dat zijn ontwerp gereed was, docli dat nog 9lechts het voorloopig onderzoek daarvan moest plaats hebben, werd het voorstel tot verdaging met 30 tegen 24 stemmen aangenomen. De heer J. L. Graaf, adjunct-commie9 bij liet hospitaal der Marine alhier, wordt met den laat9ten dezer maaud eervol uit 's Rijks dieust ontslagen, onder toekenning van zoodanig pensioen ais waarop hij, volgens de wettelijke bepalingen, zal bevonden worden aanspraak te hebben. Men verneemt, dat jhr. H. A. van Karnebeek, buitengewoon adjudant van Z. M. den Koning, die de Nedetlandsche regering heeft vertegenwoordigd op het onlangs te Berlijn gehouden congres der Vereeniging tot verpleging van zieke en gekwetste militairen in den oorlog, door Z. M. den Koning van Pruissen is benoemd tot ridder der Kroonorde, 1ste kl. (Het Vaderland Tot dijkgraaf van het waterschap Eijerland is benoemd de heer G. A. van den Berg; tot heemraad van het waterschap van den Amstel en Nieuwer-Amstel de heer J. C. Stroeve. Met ingang van 1 Julij is bevorderd tot opzigter van den Waterstaat 3de kl. A. Hollestelle, thans opzigter 4de kl. Na voorafgegaan vergelijkend examen is, met ingang van denzelfden datum, benoemd tot opzigter van den Waterstaat 4de kl. C. Clausiög, te Alkmaar. Beroepen te Alkmaar ds. W. Mense, te Bodegraven. Men schrijft ons van Oude Schild op Texel, dd. 23 dezer, het volgende: „Gisteren vertrok nit onze haven per stoomboot Ada van Holland eene commissie, ten einde peilingen te doen op de wrakken van het voor twee jaren op den Óostwal verongelukte koopvaardijschip Baron van Pallandt van Rosendaal, welke wrakken voor de scheepvaart niet zonder gevaar zijn. Mogt uit het rapport der commissie blyken, dat er werkelijk gevaar door gemelde wrak ken voor de scheepvaart wordt veroorzaakt, dan twijfelen wij niet, of de Staat zal in deze op voldoende wijze voorzien." De kermisvreugde te Schagen werd jl. Dingsdag avond door een treurig ougeval verstoord. Jan Slot, een man van SOjarigen leeftjjd en vader van een huisgezin, viel van den trap by den kastelein Noë, bij wien hij als bediende werkzaam was. Eenige uren later was hy een lijk. Op den 19 dezer heeft het polderbestuur van Schagen publiek aanbesteed het begrinden van wegen in den polder gelegen, ter ge zamenlijke leugte van 4300 strekkende ellen, waarvoor 11 inscliryvers waren; de hoogste voor 10,080, de laagste voor 7300, zijnde de heer Arie Meijer aldaar, aan wien bet werk voor laatstgenoemde som is gegund. Op de jl. Maandag te Schagen gehouden jaarlijksche paarden markt waren slechts 150 paarden aan de lijn, welk gelai meer dan de helft minder was dan in vorige jaren; naar men zegt, waren er weinig rijpaarden van noemenswaardige waarde. De prijzen varieerden van 50 tot 250. De handel was zeer stug. De werkpaarden gingen het vlugste van de hand. Niettegenstaande het regenachtige weder, waren er veel bezoekers ter markt. De gemeente Winkel en het aangrenzend Barsingerhorn waren in de vorige week getuigen van eene eigenaardige en belaDgryke feestviering binnen beider grondgebied. De polder Wraard en Groet toch herdacht den 15 en 16 dezer feestelyk zijn 25jarig bestaan. De ingenomenheid met den arbeid voor 25 jaren aangevangen, op het voetspoor en in navolging van onze in dezen zoo groote en roemrijke voorvaderen, bleek algemeen, getuige de in den polder en zijne omgeving alom wapperende vaderlaudsche vlag eu de vrij al- gemeene deelname in de feestvreugde door hen allen, die daartoe door het bestuur van den polder waren uitgenoodigd. De heer commissaris des Kouings in dit gewest, leden van Gedep. Staten, vele mede-indijkers en verschillende autoriteiten toonden door hunne aanwezigheid ter plaatse der feestviering, het grootsch en moeyelijk werk der indijking van dezen polder, die met zoovele bezwaren te kampen en zooveel tegenstand te overwinnen had ge durende den tijd van zijn bestaan, op den regten prijs te schatten. Z. Exc. de commissaris des Konings en andere genoodigden, die den 15den met den eersten trein te Schagen aankwamen, werden vandaar door eenige leden van de feestcommissie afgehaald. Er had zich eene eerewacht gevormd van 25 zonen van ingelanden en land bouwers uit den polder, die, po9t gevat hebbende op den West- frie9ohen djjk in de nabijheid des polders, de aankomenden begroette en de eer genoot Z. Exc. en de andere feestgenooten tot geleide te mogen strekken. Bij Kolhorn blies de muziek van het regiment h uzaren uit Haarlem den aankomenden een welkom toe en geleidde hen verder naar het Polderhuis, waar de feestelijke ontvangst door den dijkgraaf plaats had. Had de geheele polder een feestelijk aanzien, doordien aan weers zijden der ingangen van alle wegen vlaggen waren aangebragl, boven schilden die de jaren 1844 eu 1869 vermeldden, en doordat door de zorg van den in den polder wonenden smid en wagenmaker op de brug by Kolhorn, die toegang geeft tot den Groet, een sier lijke eereboog was geplaatst met toepasselijke inscripties, terwijl anderen tegen den avond illumineerdenhet terrein waarop het Polderhuis staat, had op zijn beide uitgangen eerebogen zien ver- ryzen, waarop in een paar vier regelige verzen hulde werd gebragt aan de indijkers van den zoo schoonen polder. Het Polderhuis zelf prykte, eveD als de voor dit feest bijgebouwde teut, met vele vlaggen en de vergaderzaal, nu tot feestzaal ingerigt, was met vlaggen, groen en bloemen versierd, terwyl door de wel willendheid der erfgenamen van den eersten dijkgraaf, den heer E. T. Scheltinga Winterberg, diens portret alsmede eene schilderij, voorstellende de eerste vergadering van het bestuur der maatschappij tot indijking en bebouwing der Waard- en Groet-gronden, beide vervaardigd door den ten vorigen jare overleden raede-con9essionaris den heer C. J. L. Portman; de portretten van den overleden tweeden dijkgraaf, den heer T. Sieuwerls, door de familie aan den polder geschonken, alsmede dat van den fungerenden dijkgraaf, den heer K. Breebaart, benevens de herinnering aan de jaren 1844 en 1869 op de wanden van de zaal prijkten. Nadat de genoodigden op verzoek van den dijkgraaf de voor ieder hunner bestemde zetels hadden ingenomen, hield de hoog- welgeb. heer Jhr. mr. H. Hoeufft van Velzen, een der mede-indijkers, eene feestrede, waarin Z.H.W.G. in korte trekken de geschiedenis van den polder mededeelde, die reeds eene vrij belangrijke mag genoemd worden en met veel belangstelling werd aangehoord. Al de op dien dag genoodigden maakten daarna, begeleid door de eerewacht en de muziek, een rjjtoer door den geheeien polder, van welke gronden en gewassen ais om strijd getuigden, dat hier niet te vergeefs een moeijelyk werk was tot stand gebragt, zoodat ieder dan ook zeer voldaan was over hetgeen by had gehoord en gezien. Aan het Polderhuis teruggekeerd, vereenigden zich de genoodigden met het bestuur aan een disch, waar menige dronk en menig warm en hartelijk woord de belangstelling in den polder deed uitkomen, op nieuw opgewekt door zijn 25jarige feestviering! Daukbaar herdacht men onder zooveel meer, het geëerbiedigd hoofd van ons geliefd vorstenhuis, de gewestelijke, gemeentelijke en locale besturen. Ten zc3 ure verlieten eenige, en daaronder de commissaris des Konings, tot andere werkzaamheden geroepen, de plaats der feest viering, om nog door den laatsten trein te Noord-Scharwoude te kunnen worden opgenomen. Tot in Winkel verstrekte de eerewacht dien heeren op nieuw tot geleide. Bleef men gedurende den avond nog eenigen tjjd genoegelijk bijeen, de volgende dag zoude getuige zijn van eene meer alge- meene feestviering, daar ieder, die eenigszins tot den polder in betrekking stond, toen genoodigd was, en aan het werkvolk in den polder werkzaam (hetwelk naar ouderdom, van wege het bestuur van 0.60 tot 1 ter vertering ontving) toen gelegenheid werd gegeven om mede te dingen naar belangrijke pryzen, door de commissie naar ieders keuze aan te koopen uit eene geldsom van p. m. 150, door ingelanden tot dat doel vrijwillig bijeengebragt. Het konde en gure weder was oorzaak, dat van de door de commissie georganiseerde spelen, slechts enkele konden worden uit gevoerd, waarom de commissie besloot deze, benevei)9 het vuurwerk, op Zondag 20 dezer te doen plaats hebben. Inmiddels vereenigden zich de genoodigden nan rrn maaltijd, in de teut aangerigt en maakten, daartoe gedeeltelijk ook door liet ongunstige weder aangespoord, ruimschoots van de gelegenheid gebruik om, door menig hartelijk woord en daaraan gepaarde daad, van hunne belangstelling te doen blyken in het heit en het geluk van den polder eu van hen die daarvoor werkzaam waren. Drie werklieden, met name Kwantes, Broekhuizen en Liefhebber, sedert zyne eerste wording hij den polder in dienst, ontvingen ieder, als eene herinnering aan dezen dag, onder eene gepaste toespraak uit handen van den dijkgraaf een zilveren lepel en vork ten geschenke. Ten behoeve van genoemden Kwantes, die op zijn gevorderden leeftijd zich vele ontberingen moet getroosten, werd eene collecte gehouden onder de aanwezigen, waardoor 40 werd bijeengebragt. Voor den molenaar Jb. Kuileman, onlangs gehuwd, werd uit erkentelijkheid voor een voor deze gelegenheid door hem vervaar digd gedicht 60 als huwelijksgift 'oyeenverzameld. Hoewel het weder op 20 dezer geenszins uitlokkend was, werden des namiddags de spelen, die op 16 dezer waren uitgesteld, ten aanschouwe eener naar omstandigheden talrijke volksmenigte uitgevoerd, terwijl des avonds te ruim 9 ure een schitterend vuurwerk, ver vaardigd door den heer van der Brugh te Amsterdam, het feest waardiglijk besloot. Onder meerdere schoone stukken werd bet slot, als hulde aan de indijkers, door de zeer talrijke toeschouwers met luid gejuich begroet. Het verdere van den avond, genoegelyk en in gepaste vrolijkheid doorgebragt, werd besloten met dankbetuiging aan het bestuur en al degenen, die het hunne hadden bijgedragen om de feestviering op te luisteren en den wensch geuit, dat het den waardigen dykgraaf nog vele jaren moge gegund zyn aan het hoofd te staan vau dien polder, die in waarheid een schoone parel is aan de kroon van Noordholland. (Sc/iager Courant.) Er is weder een plan ontworpen tot herovering van verloren grondgebied op de zee, namelyk de aanwinst van 15 a 16,000 bunders land, gelegen tusschen het eiland Wieringcn en den vasten wal van Noordholland, tot aan Medemblik. Deze indyking zal eene uit muntende gelegenheid zijn, om die van de geheele Zuiderzee of van het zuidelyk gedeelte daarvan voor te bereiden. Tot lid van de Provinciale Staten voor het district Purmerende is gekozen de heer mr. L. C. van Bommel, kantonregter aldaar. Jl. Maandag ochtend zyn te Zaandam per stoomboot uit Amsterdam aangekomen ongeveer 300 leden van verschillende lieder tafels met het orehest van den heer Coenen. De leden der Zaan- damsche Harmonie-Vereeniging „Kunstmin,, hebben de feestvierenden opgewacht en hen naar het stadhuis geleid, alwaar zij door den burgemeester werden welkom geheeien. Nadat iu de socieleit „Anna Paulowna" eenige zangstukjes waren voorgedragen, heeft men zich naar den in allerijl voor de ontvangst der zangers opgeslagen muziektent der Vereeniging „Kunstmin" begeven, alwaar het orehest van den heer Coenen en eenige liedertafels zich beurtelings hebben laten hooren. Te drie ure zijn de zangers naar Amsterdam terug gekeerd. Uit het Westland schryft men: Het verschepeu van vroege aardappelen is thans in vollen gang; duizendc halve mudden worden dagelijks verzonden. ZyD de binnenlandsche marktprijzen redelijk, de Engelsche zijn, het beschot in aanmerking genomen, te laag; al wordt in den regel daarvoor geen puike quaiiteit bestemd. De aanhoudende regen heeft nog niet ongunstig op den groei gewerkt. De gemeenteraad van Vlissingen heeft met algemeene stemmen tot gemeente-ontvanger benoemd den heer T. C. Dommisse aldaar. Tot tweede hulponderwyzeres op de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes aldaar is benoemd mejufr. J. A. van Werdt, te Nijmegen. De regtbank te Arnhem heeft uitgemaakt, dat het kribben, bijten en lucht zuigen by een paard niet vallen onder de verborgen gebreken, waarvoor de verkooper aansprakelijk is. Paardenkoopers mogen dus voortaan wel op hunne hoede zijn om hun koopwaar van alle kanten te bezien. In de vorige week zijn van Tiel naar Engeland verzonden ongeveer 10,000 mandjes kersen, die voor het verbruik liier te lande nog niet rijp genoeg waren. In den tuin vau den heer van D., gelegen aan de zuidzyde der stad Zntphen, kan men een rozenboompje zien, zijnde eeue zoo genaamde treurroos, uog geen zeven jaren oud, aan hetwelk zich thans nagenoeg 400 rozen in aanvankelijken, meer gevorderden of vollen bloei bevinden, benevens een groot aantal knoppen. De vrouw des huizes heeft in de laatste zes weken reeds over de 3100 rozen, welke uitgebloeid hadden, van dat zelfde boompje afgeknipt. Ervaren bloemenkenner9 bonden deze vruchtbaarheid voor iets zeldzaams. Uit Dalfsen wordt dd. 22 dezer berigt, dat de eerste nieuwe scheerwol aldaar is aangebragt; de kwaliteit zal dit jaar beter zijn dan ten vorigen jare, hetgeen wordt toegeschreven aan het uitmun tende hooi, waarmede de schapen dezen winter zyn gevoederdde pryzen zyn aanmerkelijk lager dan vorige jaren. Bij de directie voor den zeil- en roeiwedstrijd, op 8 Julij a. s. te Harlingen te houden, is berigt ontvangen, dat zich op dien dag vijf van 's rijks oorlogsbodems aldaar zullen bevinden, waaronder ook de gepantserde ramtorenschepen de Buffel en de Tijger. De prijsuitdeeling zal geschieden op bet terrein voor de tribune, zoodat zij, die zich in tyds van toegangkaarten voorzien, daarvan getuigen kunnen zijn. De overkomst van Z. K. H. Prins Hendrik is bepaald toegezegd. Wanneer het weder nu maar gunstig mag zijn, belooft deze nationale feestdag veel genot en zal HarÜDgen welligt te klein worden voor de veie bezoekers. Jl. Maandag avond, omstreeks 9 ure, is te Blerik (Limburg) een trein gederailleerd, die van Eindhoven kwam. De Irein liep op eenige daar staande rytuigen, die, evenals de locomotief, zwaar beschadigd werden. De machinist en de stoker zijn bij tyds van de locomotief gesprougen. Eenige passagiers zyn licht gewond. Men zegt dat het ongeluk veroorzaakt is, doordien de wachter verzuimd had den wissel te verleggen. Ér is van het gebeurde- proces-verbaal opgemaakt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1