1869. N°. 80. Zondag 4 Julij. 27 Jaargang. Uit g-ever A. A. BAKKER Cz. BINNENLAND. HELDERSCHE EN NIELWEDIEPER COURANT. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 1regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Woen§daK den 7 dezer vertrekt de Oo8t-Indische mail over Margeille. HELDER en NIEUWEDIEP, 3 Julij. Bedroevende berigten zijn alhier Donderdag avond van de Kust van Guinea ontvangen. Aldaar is den 26 Mei een gedeelte van de bemanning van Zr. Ms. stoomschip «de Amstel", aan den wal zijnde, overrompeld, met het noodlottig gevolg, dat de luitenant ter zee 2de klasse J. Vriemoet Drabbe met twee matrozen dood geschoten zijn, terwijl de luitenant ter zee 2de klasse F. Zegers Veeckens met acht man door de negers gevat en in het bosch zijn gevoerd. Daar liet ondoenlijk was om van genoemd stoomschip hulp te verleenen, is de kommandant zoo spoedig mogelijk naar Elmina gestoomd om den raad in te winnen van den Hollandschen gouverneur en heeft in overleg met dezen de tusschenkomst ingeroepen van den Engelschen gouverneur tot welks gebied de aanvallers behoorden. Bij het afzenden van den brief, aclit dagen nadat dit voorgevallen was, verkeerde men nog in het onzekere over de weggevoerden, doch men vermoedde, dat zij in het leven zouden gehouden worden, ten einde losprijzen te verkrijgen. Berigten uit West-Indië melden, dat de kommandant van Zr. Ms. stoomschip //Soembing», de kapitein-luitenant ter zee J. J. A. D. Phaffj op de reede van Kingston op Jamaica, door liet omslaan van een sloep met twee man verdronken is. Heden ankerde ter reede alhier de Noorsche oorlogs korvet "Nornen," kommandant Heijerdalil, komende van Horten. Het salut van dit oorlogsvaartuig werd door Zr. Ms. wachtschip ,/Kortenaer» en van het fort //Erfprins" beantwoord. Aan boord van dezen hodein bevindeii zich 20 adelborsten. Met het salueren aan boord van Zr. Ms. wachtschip is een matroos uit een geschutspoort gevallen en verdronken, terwijl een ander gekwetst werd. Gisteren lieeft bij de Directe der Marine alhier plaats gehad de aanbesteding van aardappelen, ten dienste van het hospitaal alhier. Er waren ingekomen 4 inschrijvings- billetten, als van de heerenC. Postma a 3,44, L. A. Hartsinck a 2,20, H. J. van Koningsbrugge ii 2,121 en P. van Twisk k 2,01 per 50 kilo. Jl. Dingsdag den 29 Junij, des avonds omstreeks 71 uur, werd hier ter plaatse waargenomen een lucht verschijnsel, dat in Noordelijke streken meermalen, doch hier zeldzaam, wordt gezien. Evenwijdig aan den horizon liep door de zon een flaauw verlichte cirkelboog, die in het W.t.N. gesneden werd door een kleinen boog van een cirkel, in welks middelpunt de zon zich bevond. Daar waar die cirkelbogen elkander sneden, vertoonde zich zeer duidelijk eene vrij helder verlichte en scherp begrensde hij-zon. De laatstgenoemde cirkelboog was tevens in de nabijheid van de bij-zon zeer helder gekleurd met de kleuren van den regenboog. Minder dan een minuut, nadat schrijver dezes het bovenstaande opmerkte, was liet verschijnsel bijna geheel verdwenen. Heden werd ons oog geboeid door eene statue- photographie, ons ter hezigtiging aangeboden door den heer Steinhauer, photograaf alhier. Op deze geniale vin ding meenen wij, mede in verband met achterstaande advertentie, de aandacht onzer plaatsgenooten bijzonder te moeten vestigen. Ofschoon liet grillige weder ons bijna zou doen denken, dat wij ons in Maart of November bevinden, wees de almanak ons gisteren den 2 Julij aan. Met liet oog op Maandag 5, aanvang der Heldersclie kermis, ver wachten dus de lezers ongetwijfeld eenige mededeeling, omtrent hetgeen de aanstaande week te genieten zal geven. Het is te liopen, dat het weder een weinig gunstiger moge worden, om van het aangekondigde kermisvermaak te profiteren. Op onze wandeling, ondernomen met liet doel om de aanstalten te zien, merkten we het eerst op de fraaije schouwburgtent van de heeren Albregt en van Ollefen. Gewoon op deze plek de tent van Judels te zien, viel ons het ongewone terstond in het oog van het front der salon. Onze herinnering kwam ons echter heel spoedig te hulp tot het verkrijgen der noodige zekerheid, dat het gemis van Judels behoorlijk zal worden vergoed. De heeren A. v. O. zijn ten onzent reeds allergunstigst bekend. Die gunstige reputatie waarborgt ons genoegzaam hunne keuze van liet overige gezelschap. Wij lieeten deze schouwburg hier welkom en twijfelen niet of de doelmatig ingerigte tent zal wel iederen avond zeer talrijk bezet zijn. De lieeren Blanus en Comp. behoeven echter daarom niet te vreezen, dat zij gebrek zullen hebben aan het noodige bezoek. Hunne tent, op het Molenplein geplaatst, trok al spoedig onze aandacht en de voorstellingen van vroeger waarborgen ons ook nu, dat er ruim gebruik zal worden gemaakt van de kunstverrigtingen van dit beroemd gezelschap. Met genoegen zagen we ook weder op het Nieuwe Kerkplein de schouwburg van de heeren Stoete, Jacqui Co. verrijzen. Een oude bekende, die hij ons een gunstigen naam lieefit. Overigens zagen we onderscheidene inrigtingen verrijzen, bestemd om de bezoekers der kermis, nevens de ver scheidenheid van uitspanningen, ook verscheidenheid van ververschingen aan te bieden. Komen er echter tal van ondernemers naar hier, wij mogen er ook wel op wijzen, dat onze plaatsgenooten inmiddels niet stil zitten en zelfs ijverig in de weer zijn om gelegenheden tot ontspanning en tot het gebruik van ververschingen open te stellen. Verschillende aankondigingen noodigen ons tot hunne wel- ingerigte zalen en welvoorziene buffetten. Gelukkig wie vóór den aanvang van zulke vermakelijkheden, die geld kosten, een prijs, of een deel daarvan, trekt als die dezer dagen bij den lieer van Gelder is gevallen! Wij behouden ons voor, in liet volgend nommer meer in bijzonderheden te treden ten aanzien van de onderschei dene inrigtingen, die thans nog in aanbouw zijn of binnen een paar dagen alhier verwacht worden. Tot subst.-off. van justitie hij de arr.-regtbank te Alkmaar is o. a. benoemd mr. T. A. van Bommel, subst.- griff. hij de arr.-regtb. te Haarlem. De //Staatscourant» deelt mede, dat er bij den rijks telegraaf ongeveer 20 klerken zullen worden in dienst gesteld. In de zitting van de Tweede Kamer van gisteren heeft de heer van Svpestevn inlichtingen aan de regering gevraagd omtrent een door liem van de Kust van Guinea ontvangen berigt, volgens hetwelk 2 officieren, 1 onder officier en 8 matrozen van het stoomschip //de Amstel», die zicli in een sloep naar den wal hadden begeven, door de negers overvallen zouden zijn geworden, die de officieren en den onderofficier vermoord en de matrozen gevangen geno men zouden hebben. De minister van Koloniën heeft in antwoord gezegd, dat het berigt over liet algemeen juist was, maar dat van het vermoorden van drie personen niets met zekerheid bekend was, en dat pogingen waren aange wend om de manschappen terug te krijgen. De regering zou nadere, meer stellige berigten afwachten, alvorens te heslissen, welke maatregelen genomen moeten worden. De heer ds. G. Vissering, Doopsgezind predikant te Wormer en Jisp, is jl. Maandag overleden. In ruimer kring liad hij zich vooral hekend gemaakt door eene ver taling van het Nieuwe Testament. Aan de lieeren V. F. J. Boonacker en J. II. Tersteeg, predd. hij de Herv. Gemeenten te Enkhuizen en Edam, is op liun verzoek met 1 Octoher e. k. eervol emeritaat verleend. Men schrijft ons van Texel, dd. 2 Julij //De kermis en de kermis alleen was het, die in de af- geloopene week aller aandacht boeide. De gewone drukte als ieder jaar heerschte er ook nu in het anders rustige hoofd dorp den Burg. Den eersten keer toen ik mij op weg begaf om in het aloude kermisvermaak te deelen, werden mijne gehoorzenuwen zeer gevoelig aangedaan door een schreeu wenden koopman, die in sterke bewoordingen zijn koop waren, cliina's appelen, aanprees. Voor mij stond die man als aan den voorpost der uitspanningen en weinig aan lokkelijk vond ik zijne introductie. Voor het overige zag ik er, als gewoonlijk, uitstallingen van allerlei aard; waar lijk, de kermissen blijven, ook in dezen modernen tijd, volkomen hij het oude! Plotseling ontdekte ik voor een kermistent een verbazend groot portret. Het was dat van een reus, 28 jaar oud, wiens pantalon vóór de tent werd tentoongesteld, terwijl de persoon zelve daarbinnen voor //de bagatel» van 10 cents te zien was. Ik heb mij over tuigd, dat de man zeer groot is, ja, maar zeker is het, dat de tentoongestelde pantalon bij het aantrekken hem niet zal knellen. De schouwburg, de draaimolen, de Zeeuwsclie land dame, de publieke bals, ziedaar de voornaamste der overige uitspanningen genoemd. Over het geheel, bepaald nieuws was er niet en van een streven om, terwijl anders de beschaving zooveel doet veranderen en verbeteren, ook dit volksvermaak te hervormen, daarvan is dit jaar ook al weder geen sprake geweest.» Te Haarlem had dezer dagen een treffend ongeluk plaats, wederom een bewijs, bij de vele duizenden, welke verschrikkelijke gevolgen liet overmatig gebruik van sterken drank kan na zich slepen. Een huzaar, v. D., oppasser bij een der officieren van het aldaar in garnizoen liggende j regement Huzaren, is hij het beklimmen van den trap in de woning van zijn meester achterovergeslagen en zoodanig op het achterhoofd teregt gekomen, dat hij een uur na den val aan de gevolgen er van is bezweken, vermoedelijk door liet scheuren der hersenpan. Het is verschrikkelijk, een man in de volle kracht zijns levens, door dat groote kwaad zoo plotseling den levensdraad te zien afsnijden. Een waar schuwend voorbeeld voor allen, die hij de op dit oogenblik te Haarlem gehouden en hij ons aanstaande kermis af leiding en genot komen zoeken. Het requisitoir, door den advocaat-generaal, mr. Terpstra, jl. Donderdag in het voor het geregtshof te 's Gravenhage tegen Jacoh de Vletter gevoerd wordende geding genomen, luidt, na opgave der wetsartikelen op welke het rust, als volgt: dat Jacoh de Vletter, door het hof zal worden schuldig verklaard aan het door redenen, in openbare plaatsen gevoerd, en door gedrukte geschriften opzetten tot wederspanniglieid, die daarop is gepleegd door meer dan twintig gewapende personen, en medepligtiglieid aan de misdaad van aantasting, gewelddadigen en feitelijken wederstand jegens bedienende beambten, handelende ter uitvoering der wetten en der bevelen van het openbaar gezag, geploegd door meer dan twintig gewapende personen, door de ingezetenen tot het begaan van die misdaad door beloften te hebben uitgelokt en opgeruid door aanspraken in het openbaar, ten aanlioore van eene vex-zameling van personen gehouden, en veroordeeling van den beschuldigde tot tuchthuisstraf van 5 tot 15 jaren en in de kosten van het regtsgeding, des noods hij lijfsdwang op liem te verhalen. Een welgedaan heer van middelbare jaren komt dezer dagen op de begraafplaats Eik-en-Duinen te 's Hage en zoekt een graf, waaraan hij een bezoek wilde brengen. Iemand mot een spade over den schouder tegenkomende, zegt hij: De doodgraver, geloof ik! Dat hen ik, mijn heer, om u te dienen. Uit 's Gravenhage wordt aan de //Middelb. Courant» geschreven, dat de heer Busken Httet eerlang naar Neder land terugkeert, ten einde eene betrekking teaanvaarden Lij het //Haagsche Dagblad» en den tegenwoordigen hoofd redacteur te vervangen, voor 't geval dat deze, die te Wieshaden in een toestand verkeert, welke aan zijn herstel doet wanhopen, de leiding dier courant niet weder mogt kunnen aanvaarden. De verzendingen van nieuwe aardappelen van Rotterdam naar Engeland zijn in de laatste dagen enorm. Even zoo is hot met de kersen gesteld. Niet minder dan 10 a 12 duizend mandjes, gemiddeld van 18 a 20 halve kilo, zijn reeds uit onze Geldersche streken naar Engeland ver zonden, waartoe het koele weder, tot verzending gunstig, zoo veel heeft bijgedragen. Den 30 Junij heeft de Arrond.-Regtbank te Amersfoort uitspraak gedaan in de zaak van den lieer C. van Ginkel, tegen den heer L. A. van Beek, beiden kooplieden aldaar, betrekkelijk een door laatstgemelde ingezonden stuk in de //Amersf. Crt.» van 17 Nov, 1868, over rijstemeel, dat vervalscht zou zijn met krvolith. De regtbank heeft den lieer van Beek veroordeeld tot betaling van 400 als schadevergoeding aan den heer van Ginkel en in de kosten. Zekere schipper te Waalwijk, in den avond van 23 Junij verregaand beschonken te huis komende, werd daarvoor door zijne zuster onderhouden, zoodat tusschen hen eene woordenwisseling ontstond, die zoo hoog liep, dat de beschonkene een stok, die voor de liand stond, nam, en daarmede zijne zuster zoo vele en zoo hevige slagen op het hoofd toehragt, dat zij een paar dagen daarna overleed. Hoewel de verwonde van het oogenblik der mishandeling bewusteloos was, heeft men, om de zaak verborgen te houden, eerst in den laatsten nacht voor haren dood geneeskundige hulp ingeroepen, zijnde zij bevorens nog naar Capelle ter verdere behandeling vervoerd. De dader, die zich kort na de mishandeling van huis heeft begeven, en aldus waarschijnlijk nog niet met de gevolgen zijner misdaad bekend is, is nog niet in handen der justitie, die zich thans met de zaak bezig houdt. Tusschen Zevenaar en Azewijn had dezer dagen hot volgende droevige ongeluk plaatsEen boerenzoon, on 1 28 jaren, genaamd Keteler, kwam van de Zevenaarsche korenmarkt met paard en kar voor een tol; een hond schoot op het paard toe, hetwelk schrikte en op hol ging. De voerman, de lijdsels willende grijpen, verloor zijn even- wigt, viel, en werd uur ver mede gesleept; hij werd dood en bijna onkenbaar bij zijne ouders gebragt. Te Leeuwarden heeft zich een jonge vrouw, pas 3 weken moeder, door opliangipg in de bedstede van het leven beroofd. De aanleiding tot deze noodlottige daad schijnt gelegen te zijn in diepe zwaarmoedigheid, waaraan de overledene meermalen ter prooi was sedert den dood

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1