1869. N°. 81. Woensdag 7 Julij. 27 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. VASTSTELLING DER 270STE STAATS-LOTERIJ. BINNENLAND. HELDERSCHE EV NIEUWEDIEPER COURANT, „W ij huldigen het goed e." ttSZBXJKZSESSt Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. j Groote letters of vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Donderdag den 8 dezer vertrekt de Oo§t-lndi- sche mail over Southampton. Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER brengt ter openbare kennis, dat bij resolutie van Z. Exc. den Minister van Financiën, van den 15 Junij 11., N°. 61, krachtens de daartoe door den Koning verleende magtiging, Is vastgesteld de 270ste Staats- Loterij, bestaande uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premiën, overeenkomstig het plan aan die resolutie gehecht. Beide stukken, geplaatst in de Staatscourant, zijn voor belanghebbenden aan de Secretarie der gemeente ter lezing nedergelegd. Het Gemeente-Bestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 3 Julij 1869. L. YERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 6 Julij. Tot de gewone inrigting dezer courant behoort, dat de rei der nieuwstijdingen geopend wordt met een resumé dei- voornaamste berigten op staatkundig gebied. Ook nu moe ten we die gewoonte volgen, ofschoon we best kunnen begrijpen, dat daaraan te midden van den blijden kermistijd door de lezers binnen de gemeente niet de gewone aandacht zal worden geschonken. De geschiedenis van den dag ver haalt, dat er op de Azorische eilanden een oproer is uit gebroken ter zake van de belastingen; de vriend dei- kermis merkt bij 't vernemen van dat berigt welligt op: o, dat is niets, 't is ver van hier, het schaadt of bederft onze uitspanningen niet. En ook met al die oproeren in den laatsten tijd, 't is in 't geheel geen nieuwtje meer zoo'n berigt; 't is haast een vreemde zaak een courant te zien zonder berigten van uitgebroken opstanden. De Iersche kerkwet is in behandeling hij het Britsche Hoogerhuis zoo verhaalt ons do geschiedenis van den dag, dat deel der wetgevende magt in Groot-Brittannië amendeert de wet zeer in 't voordeel der Episcopaalschc kerk en hare geestelijkheid. Maar wie //kermis viert", wat bemoeit hij zich met die, misschien voor Engelsche diplomaten hoogst gewigt.ige aangelegenheid. Hij woont liever eene voorstelling bij van Albregt van Ollefen, of van Stoete Jacqui, of ziet de kunstverrigtingen van Blanus, of bezoekt eene der vele inrigtingen van uitspanning op het Havenplein. De couranten vertellen ons onder de rubriek //Buitenland", dat Keizer Napoleon, bevreesd voor den invloed dei- beschouwingen, voorkomende in de buitenlandsche bladen, de toegang in Frankrijk voor deze uitingen der publieke opinie gedurig verbiedt. Dat verbod strekte Zijne Keizerl. Majesteit dezer dagen ook uit tot een in de Russische taal geschreven courant, en ieder lacht om dat verbieden; mis schien dat van de 38 millioen bewoners van Frankrijk niet meer dan 38 het Russisch verstaan. Maar ook dit berigt is weinig in staat den kermisbezoeker te hoeijen. Hij leeft in Nederland onder eene vrijzinnige regering en profiteert ook tijdens het volksvermaak van de vrij groote mate van volksvrijheid. Geen verbodsbepaling hindert hem in zijne genietingen, zoolang die niet in strijd zijn met de openbare orde en rustgeen censuur oefent invloed uit op het gehalte van hetgeen er wordt te genieten gegeven, dan in zooverre zulks bepaald nuttig zou zijn om kwaad te weren en de in gezetenen voor schade te vrijwaren; geen policie treedt hier lastig tusschenbeide, zoolang de veiligheid van personen, door de grondwet gewaarborgd, niet in gevaar wordt gebragt. Wij sluiten deze rubriek; een draaiorgel, begeleid door een lastigen zanger, een gezonden kerel, die best kon werken, maakt het ons onmogelijk verder te gaan. De //Staatscourant// is door het Departement van Marine in staat gesteld omtrent het gebeurde met eene sloep van het schroefstoomschip //de Amstel," gestationeerd ter Kuste van Guinea, de navolgende bijzonderheden mede te deelen </Op den 26 Mei 11. was //de Amstel" ten anker gekomen voor Commendali, een krom waarvan de bevolking vroeger onder Engelsche heerschappij, doch sedert de laatste grens regeling aan het Nederlandsclie bestuur toegewezen, nog steeds eene vijandelijke houding tegen dat bestuur aanneemt. Eene sloep met twee officieren, en wel de luitenants ter zee der 2de klasse J. Vriemoet Drabbe en F. Zegers Veeckens, benevens een onderofficier, de 2de schiemansmaat J. C. van Es, en acht gewapende roeijers, zijnde de matrozen der 1ste klasse D. de Vries en K. P. C. de Bazal, de matrozen der 2de klasse A. Ballemeijer, L. J. de Rijke, J. H. Zurburg en J. Garcet, alsmede de matrozen der 3de klasse W. Greve en W. F. Drioel, vertrok op verkenning naar den wal, waar de bemanning door negers overrompeld en gevangen gemaakt werd. Na gehouden overleg met den gouverneur ter Kuste van Guinea, en ook ingevolge den raad van den gouverneur- der Engelsche bezitting Cape Coast, die nog eenigen invloed op de bevolking van Commendah schijnt uit te oefenen, besloot men om voorals nog geene middelen van geweld te gebruiken om hen tot het uitleveren der gevangenen te noodzaken. De beide gouverneurs, hekend met de zeden en gewoonten der inlandsche bevolking, waren er van overtuigd dat deze mits niet in het naauw gebragt aan blanke gevangenen uit eerbied het leven zou sparen, en men vond het dus geraden, eerst door den gouverneur van Cape Coast pogingen te doen in het werk stellen om de uitlevering der gevan genen te verkrijgen. Volgens de laatste berigten zou de uitlevering op den 10 Junij plaats hebben, doch, volgens geruchten, zouden er intussclien reeds eenige der gevan genen bezweken zijn; met zekerheid was daarvan echter niets bekend. Er blijft alzoo hoop bestaan op hun behoud, te meer daar de berigten, dat reeds een luitenant, de onderofficier en 5 matrozen zouden zijn omgekomen, zich alleen gronden op geruchten, die bij het afzenden van de officiële rapporten nog door niets bevestigd zijn. De minister van Marine heeft het echter noodig geacht, onverwijld twee zee-offieieren, en wel de luitenants ter zee der 2de klasse P. F. Baron van Heerdt en F. W. Hudig met de Engelsche mail naar de Kust van Guinea uit te zenden, als waar borg om, indien onverhoopt deze noodlottige geruchten mogten bewaarheid worden, in de dienst aan boord van het stoomschip te voorzien. Uit een goede bron vernemen wij, dat Zr. Ms. schroef stoomschip //Vice-Admiraal Koopman," liggende op 's Rijks werf te Amsterdam, met den meesten spoed voor de dienst wordt gereed gemaakt, met bestemming naar de Kust van Guinea. De monitor //de Tijger// is heden naar Harlingen gestoomd, op sleeptouw hebbende de stoombarkas. Aan boord van eerstgenoemden bodem bevindt zich Z. Exc. de vice-admiraal O. A. Ulilenbeck. De monitor //de Krokodil" is gisteren alhier van 's Rijks Marinewerf te Amsterdam aangekomen, om opge legd te worden. De Noorsclie stoomkorvet //Nornen" zal alhier nog eenige dagen ter reede blijven liggen. Gisteren werd door Z.Ex. den vice-admiraal Ulilenbeck een bezoek aan boord van dat vaartuig gebragt. Wij vernemen, dat morgen in //Musis Sacrum" door de adelborsten van het Koninklijk Instituut alhier een diner zal worden gegeven aan die van genoemden bodem. Het Nederlandsch koopvaardijship »de Voorlichter," kapt. Duinker, aan boord van welken bodem het transport officieren, onderofficieren en manschappen der marine naar Oost-Indië vertrekt, is jl, Zaturdag te Brouwershaven uit gezeild. Naar men verzekert, zal dit schip de Kaap de Goede Hoop aandoen. De 28ste verjaardag van H. K. II. Wilhelmina Frederika Anna Elisabeth Marie, tweede dochter van Prins Frederik der Nederlanden, is gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Op Zaturdag den 3 dezer hield de Kiezers-Vereeniging z/Burgerpligt" weder eene vergadering, die op verzoek van eenige leden was bijeengeroepen. Deze bijeenkomst, door 27 leden bijgewoond, werd geopend door het bestuurslid den heer W. J. Hidde Bok. Het andere lid des bestnurs, de heer G. Spigt, was mede tegenwoordig. Aan de ver gadering geschiedde mededeeling, dat de heeren Beets en Bok beiden voor hun lidmaatschap van het bestuur hadden bedankt, en dat de heer Spigt almede wenschte op te houden lid der commissie van bestuur te zijn. De heer Beets had tevens bedankt voor het lidmaatschap der vereeniging. Door de heeren Bok en Spigt werd daarop het voorstel gedaan, strekkende om onmiddellijk over te gaan tot de benoeming van een geheel nieuw bestuur. Dit voorstel werd met 17 tegen 10 stemmen verworpen. Daarna kwam in behandeling een voorstel van den heer Bitter, om deze vergadering te sluiten, de vereeniging vBurgerpligtte ontbinden en te trachten eene nieuwe kiesverceniging tot stand te brengen. Na eenige discussiën, waarbij door sommige leden de bevoegdheid der vergadering om over dit voorstel eene beslissing te nemen ontkend en de regtsgeldigheid in twijfel werd getrokken, besliste de meerderheid met 17 tegen 7 stemmen ter gunste van het voorstel. Drie leden hielden zich huiten stemming. De kiezersvereeniging //Burgerpligt" alzoo ontbonden verklaard zijnde, gingen de leden uiteen. Onder begunstiging van fraai zomerweder ving jl. Zondag avond het kermisfeest alhier aan. Was het vroeger een stalen wet, dat de kennis-vermakelijkheden eerst op Maandag mogten beginnen, ditmaal bleek, dat de vergunning om reeds aan den vooravond van het volksfeest met de uitspanningen aan te vangen zeer gewaardeerd werd. Met de vrolijke schare op het Molenplein, een groot deel der aanwezigen in draaijende of schommelende beweging, anderen vreedzaam in beignets- en poffertjes-kraam vergaderd, riepen wij dan Zondag avond reeds der kennis het //welkom" toe. Gaarne zagen we dit volksfeest wat meer gemoderniseerd: we betreuren het, dat in dezen verlichten tijd niet hier en overal elders commissiën voor volksvermaken opgerigt worden, die zich met de leiding der volksfeesten belasten; het spijt ons dat het volksvermaak zoo verscheidene dagen achtereen duurt, niet ten voordeele van het publiek, dat meer en beter profiteren zou, wanneer twee of driemaal 's jaars feesten van korter duur en behoorlijk georganiseerd plaats hadden. Dit alles behoort tot heden toe tot de vrome wensehen; de volksfeesten, anders gezegd de kennissen zijn, hoe ook gevarieerd door //geheel nieuwe" voorstellingen, reuzen, dikke dames, enz., enz., enz., dezelfde als voor een halve eeuw geleden. De oliekoeken-, wafel-, poffertjes- en beignets-kramen, die voor koek, noten, mangelen en kinder-speelgoed, en eindelijk de hakblokken maken, even als in vroeger tijd, de schakel uit tusschen de verschillende grootere en kleinere inrigtingen, waar schouwtooneelen voor gesteld, kunstverrigtingen uitgevoerd, waarzeggingen gedaan worden. Op elk ander gebied treft men vooruitgang aan; de beschaving, de verlichting dezer eeuw dringt door en doet overal en in ieder opzigt haar invloed gelden. De vermaken, de uitspanningen van het volk blijven echter van dien weldadigen invloed ten eenenmale verstoken. En toch, het volk is voor de hervorming der volksvermaken rijp. Dat is allerduidelijkst gebleken bij de allerwege georgani seerde volksfeesten ter gelegenheid van het halve eeuwfeest van Neêrlands bevrijding in November 1863. Dit bleek 0. a. later, toen eene commissie te Middelburg de zalen eener tentoonstelling voor het publiek opende en de ver wachting, dat de fraaije vloerkleeden in de zalen door de talrijk verzamelde menigte zou worden bemorst, gunstig werd beschaamd. Doch waar dwaal ik heen. Afschaffing der kermis, zonder iets anders er voor in de plaats te geven, ik ben daarvan een aartsvijand. Voor mij is het spreekwoord een waar woord//De boog kan niet altoos gespannen zijn." 't Is waar, in ons vorig nommer berigtten wij, dat wij ons voorbehielden om nader in bijzonderheden te treden ten aanzien van hetgeen de kermis te aanschouwen en te ge nieten geeft. Het gure weder had toen even plaats gemaakt voor eene zachte weersgesteldheidwij vreesden, dat die gunstige verandering weinig bestendig zoude zijn. Maar nu het weêr veel zachter is en ieder tot eene kermis wandeling uitlokt, nu achten wij het minder noodig alles te vermelden wat er te bezoeken valt. Bovendien ver wachten wij, dat het voorbeeld, nu reeds door eenige onder nemers gegeven, om de aandacht op hunne inrigtingen door advertentiën en affiches te vestigen, door de anderen wel zal worden gevolgd. Alleen maken we nog melding van de tegenwoordigheid van eene zeer oude bekende op de kermis. Maarten Besse met zijn galanteriekraam is, naar men ons mededeelt, thans voor de 49ste maal op de Heldersche kermis uitgestald. Die getrouwe bezoeker van onze kermis wensehen wij in een volgend jaar een voordeelig 50jarig jubilé toe. Jl. Zondag is in de Eijerlandsche gronden gestrand een Engelsch visschersvaartuig, de inventaris is geborgen, het volk gered. Heden werd ons ter inzage afgestaan eene circulaire, waarin de aandacht wordt gevestigd op de in September e. k. te 's Hage te houden Tentoonstelling van voorwerpen tot hulp, verpleging, vervoer en verblijf van zieken en gewonden in oorlogstijd. Deze tentoonstelling zal bevatten 1. Hulpmiddelen, als geneeskundige, heelkundige, pharma- ceutische, hygiënische middelen; orthopedische toestellen, spalken, kunstmatige ledematen, brillen, gehoorbuizen, kunstoogen, korsetten, breukbanden, pluksel, enz. 2. Verple- gingsmiddelen, alsledikanten, kribben, veldbedden, zieken stoelen, hangmatten, matrassen, dekens, lucht- en andere kussens, nachtstoelen, clysopompen en hetgeen verder in een ziekenkamer noodig, nuttig of wenschelijk is. Voedings- en ververschingsmiddelen, kleeding en uitrusting van zieken verplegers en zieken en badtoestellen. 3. Vervoermiddelen: wagens, vaartuigen, draagzeilen, draagschorten, berries, rolstoelen, enz. 4. Verblijfmiddelen, als: hospitalen, veld hospitalen, houten of linnen hospitaaltenten, drijvende ziekententen, hospitaal-schepen, vlotten, enz. De inzen dingen moeten geschieden aan het gebouw der Teeken academie te 's Hage van 1621 Aug. e. k., de opgaaf daarvan vóór den 4 Aug. De dag der opening van de tentoonstelling zal nader worden bekend gemaakt. De minister van Marine heeft ter kennis gebragt van de militaire officieren der zeemagi, die zich op non activiteit bevinden, dat zij door het centraal comité van den Nederlandschen Weerbaarheidsbond zijn uitgenoodigd

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1