BUITENLAND. ADVERTENTIËN. 5 dezer door den Baron van der Borcli, genaamd van Bouwenoort, op den huize Roville (onder Zevenbergen), 4 jonge koeijen, die tweemaal gekalfd hebben en in het najaar op nieuw moeten kalven, zijn verkocht voor de kapitale som van ƒ1400, als twee voor 400 en twee voor 300 per stuk. Deze uitmuntende dieren zijn bestemd om naar Noord-Amerika verzonden te worden en namens den heer Hasselman, te Tiel, gekocht. Jl. Dingsdag is in de nabijheid van Middelburg een droevig ongeluk gebeurd. Drie jongelingen, waarvan twee broeders, hadden zich in den vroegen morgen naar buiten begeven om te zwemmen; naauwelijks daarmede bezig zijnde, werd een dier broeders, een oppassend twintigjarige zoon van een winkelier aldaar, vermoedelijk door kramp bevangen, althans hij verdween onmiddellijk in de diepte; tot op dit oogenblik is zijn lijk nog niet gevonden. De andere broeder is bewusteloos naar zijne diepbedroefde ouders teruggebragt. De muizen, die zich tot heden toe nog steeds hebben vermenigvuldigd en op sommige plaatsen meer dan een derde van de te velde staande tarwe verslonden hebben, worden te Meeuwen en omstreken door de boeren in grooten getale gevangen, door middel van gaten in greppels te boren, totdat er het water in omhoog komt, waar de kleine vernielers dan verdrinken. Te Deventer zijn een paar houders van een geheim pandjeshuis veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf elk en bovendien de eene in eene boete van 200, subsidiair een maand, de andere van 100, subsidiair 14 dagen ge vangenisstraf. Het bleek dat in die huizen de interest op beleende goederen 156, bij kleine sommen zelfs 208 pCt. bedroeg. Sedert eenige dagen is men in de omstreken van Deventer bezig met het maaijen der gerst. De opbrengst is ruim en de kwaliteit laat niets te wenschen over. Men denkt binnen veertien dagen reeds een begin te maken met den roggeoogst. Dezer dagen kwam in de nabuurschap Haerst, gemeente Zwollerkerspel, zeker landbouwer, D. J. van der Sluijs, met een voer hooi van het land. Hij had drie zijner kin deren boven op den wagen geplaatst. Op den straatweg van de Ligtmis in Haerst begon zijn paard te steigeren en viel de wagen om, met dat ongelukkig gevolg, dat de kinderen in de" bermsloot onder het hooi geraakten en levenloos te voorschijn zijn gehaald. De ontsteltenis en droefheid der ouders is niet te beschrijven. Als eene meldenswaardige bijzonderheid wordt mede gedeeld, dat dezer dagen bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk uit Curaijao is aangekomen een onderofficier, die tot het erlangen van gagement in rekening kan brengen 80 dienstjaren. Hoe de mensch in een kort oogenblik van de eene in de andere luim kan vervallen, bewijst het volgende De 20jarige oppassende zoon van den broodbakker K. K., te Beerta zat 11. Zondag bij een gezelschap ten huize zijns vaders, was opgeruimd en welgemoed, en men had onder elkander aardigheden. Hij verwijderde zich met het doel om een schaap te gaan halen. Eenige minuten later, toen een ander van het gezelschap naar achteren ging, zag men hem tot groote verbazing der aanschouwers in de schuur hangen en was het reeds te laat om de levensgeesten op te wekken. Men vermoedt, dat hij gymnastische kunsten heeft willen maken en per ongeluk is blijven hangen. Door het spelen van een zesjarig kind met lucifers, is te Drempt de schuur van de wed. Jolink totaal afgebrand. In de vergadering van het bestuur der Maatschappij van Landbouw in Limburg is besloten, dat, op het voorbeeld van Pruissen, een rondreizend //professor" zal worden aan gesteld, om aan de landbouwers onderrigt te geven en hun opmerkzaam te maken op verbeteringen, welke in hun bedrijf nuttig of noodig mogten zijn. Aangekomen schepen te Batavia vóór 25 Junij: Burgemeester van Middelburg, Cornelis Smit en Prinses Amalia. Vertrokken: Kanagawa. De //International" geeft een overzigt van de ver schillende soorten en verscheidenheden van de groote familie der vélocipèdes, die, haar jeugdig bestaan in aan merking genomen, reeds veel ondervinding op het gebied van hervorming en verbetering heeft opgedaan. Het blad maakt melding van: de vélocipède op rails; de vélocipède met muziek, naar welbehagen spelende de aria uit de «Trouvère," het volkslied «God save the Queen", de marsch uit den //Profeet of Bu qui s'avance", die daaren boven vatbaar is voor iedere andere toonzetting; vervolgens komt de niet omverwerpbare vélocipèdomane met drie wielen, twee van voren en een van achter, die met handen en voeten wordt voortgedreven, hetgeen bij drukkende hitte een zeer krachtige gezondheids-maatregel is; de vélocipède met vier wielen, met behoorlijke plaatsen voor eene dame, haar reiskoffer en voor den koetsier en eindelijk de wonderbaarlijkste van allen, de vélocipède op een enkel enorm wiel, waarop vijf heeren plaats nemen, die het voertuig door hunne vereenigde inspanning met eene fabelachtige snelheid doen voortbewegen. Men hoort bijna dagelijks van verbeteringen en nieuwe uitvindingen omtrent het nieuwe vervoermiddel (vélocipède) gewagen. Eenige dagen geleden werd berigt, dat de elec- triciteit met goed gevolg als beweegkracht voor vélocipèdes was toegepast. Thans wordt gemeld, dat er pogingen worden aangewend om hen door zamengeperste lucht in beweging te brengen. Een Franscli publicist meent op grond van een en ander te kunnen voorspellen, dat het paard weldra uitgediend zal hebben. Als een staaltje dat de tijden nog niet voorbij zijn, waarin menschen eene koopwaar uitmaakten, deelen we mede een tarief der prijzen, die de slaven gedurende 1868 in Brazilië gegolden hebben, ontleend aan een rapport van den Britschen consul te Bahia//Africanenmannen 4000 fr., vrouwen 2750 fr.Kreolen: mannen 3250 fr. en degenen, die een ambacht kennen 5400 fr., idem vrouwen 4100 fr. Men leest de volgende advertentie in de //Courrier de la Meuse:« ,/Aan de Kiezers! Door een groot aantal kiezers daartoe uitgenoodigd, heb ik de eer mij bij de aanstaande verkie zingen voor den gemeenteraad als candidaat voor te stellen. PlERliE JOSEPH EkERMAN, Barbier te Maastricht." BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Onder intrekking der plaatsing met den IC dezer op het wacht schip te Hellevoetsluis van den luit. ter zee 2de kl. W. C. A. Zie- genhert von Rosenthal, wordt met den 21 dezer op dien bodem geplaatst de luit. ter zee 2de kl. W. M. E. Bervoets. Met den 21 dezer worden geplaatst: op het wachtschip te Vlis- singen de luit. ter zee 2de kl. O. J. Damme; op het wachtschip te Willemsoord de luit. ter zee 2de kl. W. J. P. van Waning; op het wachtschip te Amsterdam de luit. ter zee 2de kl. C.H. Cornelissen. België, Het plan bestaat om in bet midden der maand September te Luik een grooten internationalen schietwedstrijd te hou den, tot bijwoning waarvan de Britsche riflemen en de Fransche, Pruissische, Nederlandsche, Zwitsersche en andere vreemde scherpschutters en schutters of nationale garden zullen worden uitgenoodigd. Op den spoorweg tusschen Kamerijk en Cattenières is dezer dagen, bij het elkander voorbijrijden van een personen- en een goederentrein, een der telegraafpalen, die op een van de wagens van laatstgenoemde trein ge laden waren, in een waggon van den personentrein geslingerd, waardoor een der twee zich daarin bevindende passagiers, een bekend handelaar van Roubaix, op de plaats zelve gedood is geworden. F r a n k r ij k. Gedurende het 2de kwartaal van 1869 zijn te Parijs in de paardenslagterijen geslagt 605 paarden en eenige ezels en muilezels, welke hebben opgeleverd 121,000 kilogr. vleesch, dat in consumtie is gebragt. Dezer dagen (aldus leest men in een der Parijsche bladen) werd door de couranten medegedeeld, dat in Noord- Amerika een ondoordringbaar papier uitgevonden was, waarin vochten konden worden vervoerdthans meldt men, dat door een anderen uitvinder eene papiersoort wordt ver vaardigd, die aan ongemeene lenigheid zulk eene groote mate van stevigheid en taaiheid paart dat zij, even goed als stoffen van linnen en katoen, tot kleedingstukken ver werkt kan worden. Een hemd, eene japon, een rok, uit dit papier vervaardigd, zullen op niet meer dan 60 cen times te staan komen, behalve het maakloon. De uitvinder van dit onscheurbare papier voegt hij zijn berigt, dat men daarvan insgelijks beddelakens, servetten, tafellakens, zak doeken, gordijnen, enz., kan vervaardigen. Het lijdt dus geen twijfel of deze uitvinding zal den ondergang der wasch- vrouwen ten gevolge hebben. In eene den 9 dezer te Parijs gehouden vergadering der Fransche vrijmetselaren is voorgesteld den 8 December weder zamen te komen, als eene demonstratie tegen het oecumenisch concilie; dit voorstel vond veel bijval; doch de grootmeester Mellinet belette de aanneming door de vergadering eensklaps te sluiten. Die grootmeester is door Keizer Napoleon benoemd. Te Toulon zijn wederom 4 galeiboeven uit het bagno ontsnapt. Een van hen is weder in hechtenis geraakt, maar de drie anderen zijn niet te vinden. De politie en de gendarmes zijn niet zeer gelukkig in het opsporen van ontsnapte boeven. Zij hebben door hnnne bemoeijingen met de verkiezingen en het arresteren van fatsoenlijke lieden de oude bekwaamheid verloren. Het is tegenwoor dig moeijelijker om in het bagno te komen, dan er te blijven. Engeland. De staatsinkomsten van Engeland hebben over het 2de kwartaal van 1869 563,000 p. st. meer bedragen dan in het vorige jaar Dnitschland. De politie te Berlijn is dezer dagen eene talrijke dieven bende op het spoor gekomen, tengevolge waarvan 30 per sonen in verzekerde bewaring zijn genomen. Te oordeelen naar de massa gestolen voorwerpen, bij de helers der bende aangetroffen, heeft men thans de hand gelegd op de die ven en inbrekers, die de hoofdstad gedurende eene reeks van jaren straffeloos hebben geplunderd. Twee soliede handelaars, die algemeen als zeer respectable menschen werden beschouwd, hebben vele jaren als helers zeer voor- deelige zaken gemaakt. Te Munchen is het bronzen standbeeld van den Amerikaanscben philanthroop Peabody tentoongesteld; het model is ontworpen door den beeldhouwer Story, te Rome, en in de Koninklijke gieterij te Munchen vervaardigd. De bewerking wordt zeer geroemdhet beeld stelt den menschen- vriend voor zittende op een stoel, peinzende natuurlijk over het heil der menschheid; eerstdaags zal het naar Londen worden getransporteerd. De vlottende schuld van Oostenrijk bedroeg op 30 Junij jl. fl. 411,622,347. De uitdrager Anton Weiss, te Weenen, kocht onlangs eene schilderij voor twee gulden, en verkocht die kort daarna aan de keizerlijke galerij op het Belvedère voor.... duizend gulden. De regtbank van gezworenen te Linz heeft uitspraak gedaan in de zaak van bisschop Rudiger. Zij heeft hem schuldig verklaard aan pogingen tot storing der openbare rust, en hem veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 14 dagen. De ambtenaar van het openbaar ministerie had eene gevangenisstraf van 6 maanden geëischt. Zweden en Noorwegen. Uit Stockholm wordt gemeld, dd. 11 dezer: Krachtens berigten uit Gefleborg woedt aldaar een allerhevigste brand. Alle openbare gebouwen, de scheepswerven en de magazijnen in het noordelijk gedeelte der stad zijn reeds geheel in de assche gelegd, terwijl een hevige noordewind het vuur ook op de zuidzijde dreigt over te brengen. Spanje. De Spaansche Cortes hebben in hunne zitting van den 5 dezer drie wetsontwerpen van de regering ontvangen. Bij het eerste worden alle werkelijke of gepensioneerde staats-ambtenaren, die niet binnen eene maand trouw aan de constitutie zullen hebben gezworen, van hunne jaarwedde of pensioen ontzet. Bij het tweede wordt het erfgoed der kroon voor staatseigendom verklaard en de veiling daarvan gelast. De wet van 1 Julij 1855, strekkende tot vrijmaking der in de doode hand zijnde goederen, wordt in het derde wetsontwerp uitgestrekt tot een groot aantal vaste goederen behoorende aan broederschappen of particuliere stichtingen, waarvoor in 1855 eene uitzondering was gemaakt. Portugal. De danseres, mej. Heisier, met wie de ex-Koning van Portugal, Fedinand, den 12 Junij 11. in het huwelijk is getreden, is de dochter van een Berlijnsch kleermaker; vroeger was zij verbonden aan het corps de ballet van de Berlijnsche opera, en ging van daar naar Parijsmen hoorde in jaren niets meer van haar, tot dat hare betrekkingen uit de nieuwsbladen vernamen, dat zij in Portugal niet ongelukkig getrouwd was. Kerkelijke Staat. Bij de inwijding van het Suez-kanaal zal ook de pauselijke marine zich doen vertegenwoordigen. De corvet //1'Imma- culata Concezione" (de eenige bodem welke zij bezit) is te dien einde naar Toulon gezonden om gerepareerd te worden. Rusland. Het lijk van den laatsten Koning van Polen, uit het geslacht der Piasten, Casimir den Grooten, gestorven in 1370, is 11. Donderdag te Krakau op nieuw met groote plegtigheid ter aarde besteld. De slippen van het lijkkleed werden gedragen door Graaf Patocki, als vertegenwoordiger van den Galicischen landdag, dr. Libelt, president van den Poolschen club van afgevaardigden te Berlijn, en de burge meesters van Krakau en Lemberg. Dat de Polen hierbij gedroomd hebben van het hervinden van een Poolsch koningrijk ligt voor de hand; de »N. Freie Presse" maakt evenwel de opmerking, dat ja, het lijk van den grooten Poolschen Koning gevonden is, maarom terstond weer begraven te worden. Amerika. In de nieuwsbladen van den Noord-Amerikaanschen staat Iowa vindt men vermeld, dat mistress Bloomer, gelijk men zich herinnert eene der vroegste voorvechtsters van de emancipatie der vrouwen en hoofd der Bloomeristen, jonge dochters in de Unie, die in mansgewaad gekleed gaan, op haren ouden dag tot inkeer gekomen en tot de vrouwelijke kleedij teruggekeerd is. Dezer dagen is in de te New-York gevestigde Ocean Bank ingebroken, en is daaruit voor een aanmerkelijk bedrag ontvreemd. De dieven hebben tot een bedrag van 250,000 dollars aan door particulieren gedeponeerde waarde papieren meêgenomen en de bank zelve omstreeks 30,000 dollars ontstolen, doch vreemd genoeg, eene waarde van ongeveer 330,000 dollars achtergelaten. De geheime politie doet thans onderzoek, en waarschijnlijk zal de zaak ein digen op de wijze, waarop zulks daar te lande gewoonlijk geschiedt, namelijk dat de bestolen partij met de dieven eene schikking treft. In de Vereenigde Staten heerscht eene schier ondrage lijke warmte. De thermometer van Fahrenheit teeke.it eiken dag meer dan 100 graden De twee beroemde dwergen, de heer Lewis Dinger en mejufvr. Ella F. Anthony, beter bekend onder de namen van Commodore Nutt en Mimie Warren hebben zich in Amerika met elkander in den echt begeven. Heden overleed na eene hevige ongesteldheid, ons jongste Dochtertje JANNETJE, in den ouderdom van bijna negen maanden. Nieuwediep, 13 Julij 1869. B. SNOOIJ. J. SNOOIJ—BREET. Heden ontving ik de hartverscheurende tijding, dat mijn dierbare Echtgenoot, de Heer IZAAK HOEKSTRA, Doctor aan boord der Mary en Hillegonda, te Rio de Janeiro aan de gevolgen eener aldaar heerscliende ziekte (gele koorts) is overleden, mij twee Kinderen nalatende, welke den naam van Vader nog niet kunnen stamelen. M. P. TOMEI, Wed. I. HOEKSTRA. 14 Julij 1869. Eenige kennisgeving.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3