1869. N°. 86. Zondag 18 Julij. 27 Jaargang. Cz. EENE ZONDERLINGE GESCHIEDENIS. DE BOER EN DE BEER. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT, „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. M franco per post - 1.65. Uitgever Bnreau: A. A. BAKKER MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. De verkiezing van Leden voor den Gemeenteraad zal plaats hebben op Dingsdag den 20sten dezer maand. De aftredende Leden zijn de Heeren: R. BOOMS MA, S. BRAAKSMA, B. R. DE BREUK, D. DE LANGE C. W. K. VAN STRIJEN. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 17 Julij. Wie de openbare meening voor zich heeft, is in het bezit van een magtigen steun. Dit dachten we bij het overnemen van het berigt, dat ons meldt, dat het nieuwe ministerie in Spanje met vreugde en vertrouwen door de openbare meening is ontvangen. Is Spanje in den laatsten tijd gezegend geweest met gedurige kabinets-wijzigingen, dubbel aangenaam moet bet dan zijn als er een bewind optreedt, dat de publieke opinie vóór zich heeft. De generaal Prim heeft de nieuwe ministers dezer dagen aan de Cortes voor gesteld en eene redevoering gehouden, waarin hij de belofte heeft afgelegd, dat de constitutie en de orde door het ministerie zullen worden gehandhaafd. Voorts heeft hij gezegd, dat de nieuwe minister van financiën, de heer Artanaz, het crediet van Spanje in het buitenland her stellen en alle schuldverbindtenissen van Spanje eerbiedigen en regelmatig afbetalen zal. Wij voegen bij deze vermelding die toezeggingen mogen vervuld worden! Geloofshaat is zeker, een zeer verschrikkelijke haat. De geschiedenis levert daarvan onderscheidene bedroevende voorheelden. Dat ook onze tijd nog tafereelen van zulken aard oplevert, daarvan geeft het ongelukkige Ierland ons telkens weder blijken. In de jongste dagen zoo meldt men van daar hebben de Oranje-mannen te Lurgan 16 woningen van Catholieken verwoest. Die rampzaligen! Waarom niet hunne mede-Christenen met liefde behandeld, in plaats van hun ongeluk te bewerken! Het is te hopen, dat zulke gruweldaden hoe langs hoe zeldzamer worden, ja, dat dit feit het laatste voorbeeld van geloofshaat moge geweest zijn dit wenschen wij uit alle magt. Frankrijk verdient in deze dagen een dubbelen geluk- wensch. Vooreerst toch mogen we dit rijk feliciteren mot de tot stand hrenging der telegraphische verbinding met de Nieuwe Wereld, die thans zoo goed als voltooid is, ter wijl reeds een telegram langs die onderzeesche lijn van Saint-Pierrc gezonden is aan Keizer Napoleon, houdende gclukwensching met de voltooijing dezer nieuwe gemeenschap Ten anderen brengt de telegraaf het berigt uit Parijs tot ons over, dat het nieuwe ministerie daar te lande is Een jonge New-Yorksche vrouw was voor twee jaren weduwe geworden van een ouden echtgenoot, welke haar een aanzienlijk fortuin en geene kinderen achterliet. De naam dezer ongelukkige persoon is mevr. Walter. Na het eindigen van den rouwtijd ontving en deed zij eenige bezoeken en ontmoette een bevallig, geestig en vrolijk Fransch meisje, mej. Jeannette Villard, voor welke zij onmid- delijk eene groote toegenegenheid opvatte. Er ontstonden betrekkingen tusschen de jonge weduwe en het jonge meisje, en die laatste stelde eens aan hare nieuwe vriendin een jongeling van een goed uiterlijk voor. De voorgestelde heette Louis Williston en liad gedurende den oorlog als officier bij het Amerikaansche leger gediend. Intusschen vermeerderde de vriendschap der beide dames van dag tot dag en de Amerikaansche vrouw haalde, na veel aandrang, de Fransche over bij haar te komen inwonen. Mr. Williston maakte aanhoudend gebruik van de toelating, welke hem verleend was, om de beide dames te komen gezelschap houden. Hij toonde de grootste oplettendheden voor beide, doch het was gemakkelijk te zien, dat de Amerikaansche zijn hart verteederd had, en de beminnenswaardige weduwe werd spoedig gewaar, dat het slechts van haar afhing, indien zij wilde, een einde aan haar weduwschap stellen. De Fransche vrouw, verre van zich over die voorkeur jaloersch te toonen, moedigde de huwelijks-ontwerpen van hare vrienden aan, en scheen de ongeduldigste van alle drie te zijn, om de wed. Walter mevr. Williston te zien worden. Intusschen, het was in de maand Aug. 11., werden de bezoeken van Williston plotseling gestaakt. Er verliep eene gansche week zonder dat men tijdingen van hem ontving. Mevr. Walter, welke zeer ongerust was, verzocht mej. Villard zich naar den geliefden afwezige te begeven, welke in een voornaam hotel van het hooger gedeelte der stad was afgestapt, om te weten wat er had plaats gehad. Mej. Villard voldeed aan den wensch van hare vriendin, en keerde des avonds treurig en met eene noodlottige tijding terug Williston lag met de typhuskoorts op zijne legerstede uitgestrekt. Twee dagen later kwam er berigt, dat hij op zijn uiterste lag en dat het zijn wensch was om vóór zijn sterven belangrijke open baringen aan mevr. Walter te doen. zamengestelil en dat bet gerucht, als zoude bet Wetgevend Ligclmam ontbonden zijn, geheel uit de lucht is gegrepen. Alzoo wordt in dat land, dat zucht onder den keizerlijken scepter, de volkswil niet langer weerstreefd en wordt hulde gedaan aan den algemeenen wensch tot eene boog noodige parlements-hervorming. Beide gebeurtenissen zijn van zeer groot belang te achten en doen Frankrijk aanspraak maken op een liartelijken gelukwensch. In het bierhuis //de Brouwer» alhier bad jl. Donderdag eene bijeenkomst van kiezers plaats, met het doel tot op- rigting eener liberale kiesvereeniging in deze gemeente. Door 42 kiezers werd deze vergadering bijgewoond. Nadat door den beer C. Sipkens, namens een 12tal kiezers, van wie do oproeping tot deze bijeenkomst was uitgegaan, de vergadering was geopend, werd overgegaan tot de benoeming van een voorloopig bestuur, uit 3 leden bestaande. Hiertoe werden gekozen de bh. van Opdorp, Beets en Sipkens. Vervolgens werd, op voorstel van den heer W. J. Hidde Bok, besloten, dat deze vereeniging den naam zal voeren van Kiesvereeniging Helder; en op voorstel van het voorloopig bestuur dat zij eene liberale kiesvereeniging zal zijn en dat in eene bijeenkomst, binnen veertien dagen bijeen te roepen, een concept-reglement door dat bestuur zal worden ter tafel gebragt en aan bet oordeel der leden onderworpen. Eindelijk werd overgegaan tot de verkiezing van can- didaten voor den gemeenteraad, waaraan door 33 leden werd deelgenomen. Uit eene vooraf opgemaakte nominatie van 18 personen werden, na onderlinge bespreking van eenige der genoemden, de volgende heeren tot candidaten gekozende heeren B. R. de Breuk met 23, R. Boomsma met 22, S. Braaksma met 20 en D. de Lange en W. J. Hidde Bok ieder met 19 stemmen. De vergadering werd hierop door den waarnemenden voorzitter, den heer van Opdorp, gesloten. Gisteren namiddag kwam alhier binnen het Engelsclie pleizier-stoom-yacht Brilliant; aan boord bevond zich de reeder, de beer G. II. Ackers Esq, met familie. Dit vaartuig, behoorende tot de royal yachtclub Squallion en uitmuntende door pracht, lokte spoedig een tal van nieuws gierigen. Laatst gekomen van Rotterdam, is genoemd yaclit lieden morgen door liet Groot Noordhollandsch kanaal naar Amsterdam gestoomd. Dr. van Leent, off. van gez. 1ste kl. bij de marine en de luit ter zee 1ste Cramer, zijn o. a. benoemd in de commissie tot het examineren der kandidaat-studenten voor de militaire geneeskundige dienst te Amsterdam. De heer B. van Lier wordt, op zijn verzoek, met den laatsten Sept. a. s. eervol ontheven van de betrekking van visiteur der quarantaine te Vlissingen, en als zoodanig vervangen door den heer E. J. Muller. Eenige oogenblikken later zat de gedienstige weduwe aan het bed van den stervende en vernam van hem, dat hij de echtgenoot van Jeannette Villard was. Hij smeekte haar hem vergiffenis te schenken, van haar die omstandigheid niet bekend gemaakt te hebben, en verzocht haar na zijnen dood voor zijne weduwe te willen zorgen en voor het kind van hetwelk zij moeder zou worden. Mevr. Walter antwoordde dat zij hem van harte vergiffenis schonk en beloofde nooit de beide wezens te zullen verlaten, welke hij aan hare zorgen toevertrouwde. Zij keerde naar hare woning terug, wierp zich weenende aan den hals van Jeannette, terwijl zij zeide dat zij alles wist en dat alles vergeven was. Mr. Williston stierf den volgenden dag. Mevr. Walter ter neer geslagen door de ontroering van den vorigen dag, was niet in staat hare kamer te verlaten en Jeannette Villard moest alleen de lijk- plegtigheid van den overledene bijwonen. „De beide vriendinnen werden meer dan ooit onafscheidbaar van elkander. Mevr. Walter drong mevr. Williston eene gift van 5000 dollars te aanvaarden, om de vervulling te beginnen van de belofte welke zij aan den overledene gedaan had. Drie maanden later werd mevr. Williston moeder van een zoon en ter dezer gelegen heid ontving zij van hare edelmoedige gastvrouw een nieuw geschenk van 25,000 dollars. Er waren twee weken verloopen en daar de jonge moeder vol komen hersteld was, ging zij met haar kind per rijtuig in Central park wandelen; des avonds waren noch moeder noch kind terug gekeerd en den volgenden dag had men er nog geene tijding van ontvangen. Mevr. Walter was wanhopig; een treurig voorgevoel zeide haar, dat er aan hare beschermelingen een verschrikkelijk ongeluk over komen was. Zij gaf er kennis van aan een harer vrienden, die de politie van die zaak op de hoogte bragt, en zie hier wat men vernam: Mr. Williston was niet doodden dag na dien waarop men aan mevr. Walter had doen gelooven, dat men hem begraven had, was hij eenvoudig naar eene stad in het westen vertrokken, alwaar zijne vrouw en haar zoon hem gevolgd waren, en die drie personen een goed leven hadden, dank aan de 30,000 dollars welke zij van de al te ligtgeloovige weduwe Walter hadden afgetroggeld. Die laatste, verontwaardigd, doch goed tot het uiterste, verbood eenige hoegenaamde vervolging in te stellen, tegen de raensclien die Jl. Donderdag is aan bet Prov. gouvernement van Noordholland aanbesteed: het aanleggen van drie rozen hoofden op hot Noorderstrand van liet eiland Vlieland; minste inschrijver de lieer W. A. Swets, te Hardinxveld, voor 13,369. De Hooge Raad der Nederlanden heeft gisteren ver worpen het beroep in cassatie van Bosman c. s. tegen het vcroordeelend arrest van liet Provinciaal Geregtshof in Zuidbolland, in hunne zaak betreffende de Rotterdamsche ongeregeldheden. Jl. Donderdag werd bij het Provinciaal Geregtshof in Noordliolland door liet O. M., contra Jan Ton, gere- quireerd de straffe des doods; bet Hof heeft hierna zijne zitting gesloten en de uitspraak in deze bepaald op Dingsdag 20 dezer, 's namiddags 2 ure. In de zitting der Eerste Kamer werd van den gemeente raad van Zaandijk een telegram ontvangen, waarbij dank werd betuigd voor de aanneming van liet wetsontwerp, betreffende de spoorwegaansluiting te Amsterdam. (Vatl.) De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft in hare zitting van eergisteren bet wetsontwerp tot regeling van het onderwijs aan de Koninklijke Militaire Academie aan genomen met 22 tegen 2 stemmen. De Kamer is daarop tot nadere bijeenroeping gescheiden. -Beroepen te Ilellevoetsluis tot tweeden predikant ds. E. Janzen Schoonhoven, te Moerdijk. Bedankt voor bet beroep naar Alkmaar door ds. W. Mense, te Bodegraven. Men schrijft ons van Texel dd. 16 Julij „In de maand September dezes jaars zal door de afdeeling „Texel", van de Hollandsclie Maatschappij van Landbouw, eene tentoonstelling van vee worden gehouden, waarvoor bij de veefokkers over het algemeen veel sympathie wordt aan den dag gelegd en de inzending alzoo belangrijk belooft te worden; van enkele zijden wordt aangedrongen om bij gelegenheid dier tentoonstelling eenige volksver- makelijklieden te houden, waardoor er meer een feestelijk aanzien aan zou worden gegeven.» De centrale kiesvereeniging in het hoofdkiesdrict Alkmaar hield jl. Donderdag, onder presidium van den heer mr. W. van der Kaay, eene vergadering to Schagen, die door 43 leden werd bijgewoond. In deze bijeenkomst werd besloten de rekening en verantwoording in eene volgende vergadering te doen geschieden; in het reglement werd eene wijziging gebragt en tengevolge daarvan zal bet worden herdrukt. Tot leden des bestuurs, in de plaats van de heeren van der Drift en van Eeden, werden de heeren P. Hulst te Zuidscliarwoude en dr. A. T. van Aken, te Alkmaar gekozen. Aan het einde der vergadering op zulke onwaardige wijze van hare vriendschap en edelmoedigheid misbruik gemaakt hadden. Wie weet of de echtgenooten Williston, als de 30,000 dollars zullen uitgeput zijn, niet op nieuw tot hare beurs hun toevlugt zullen nemen? En zij is er wel degelijk de vrouw toe, om die nogmaals te openen. (The Sun.) Midden in een groot woud bebouwde de boer het veld. De beer kwam, groette vriendelijk en vroeg: „Wat doet ge hier?" „Ik wil hier koren zaaijen", was het antwoord, „Maar de dieren van het woud zullen komen en het verwoesten." „Helaas! wel mogelijk." „Wat geeft ge mij evenwel, zoo ik het voor u trouw bewaak?" „Wat zal ik u geven? Kom aan.... de helft." „Toegeslagen", hernam de beer. De boer nu zaaide haver en de beer bewaakte het veld. Als de herfst kwam maaide de boer de aren af en liet den beer de halve halmen als stoppels over. „Zie hier uw helft." De beer bromde, maar de boer herinnerde hem het gesloten contract. Bruintje bemerkte, dat hij door list verrast was, en ging toornig heen. Met de volgende lente kwam ook de beer terug en vond den boer weêr het veld bebouwende. „Wat doet ge hier?" „Wel, ik wil koren zaaijen." „Maar de dieren van het woud zullen komen en het verwoesten." „Ja, dat kan wel zijn." „Wat geeft ge mij, als ik het trouw bewaak?" „Wel, wat zal ik u geven?.... de helft." „Goed", zei bruintje, „maar dan de bovenste helft." „Top!" antwoordde de boer. De boer evenwel zaaide wortelen. In den herfst trok hij ze uit en gaf den beer de helft namelijk het loof! De beer was vertoornd en zeide: „Ik zie nu, dat het niet mogelijk is met het geslacht der tweebeenigen in vriendschap klaar te komen. Van nu af zal ik het in vijandschap beproeven...." En sints werd de beer een verscheurend roofdier.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1