zame opsluiting te ondergaan. Deze persoon liad op een avond in een herberg, nadat hij wat rijkelijk sterken drank had gebruikt, twee jeneverglaasjes in den zak gestoken en is te dier zake schuldig verklaard aan diefstal bij nacht in een bewoond huis. Hoe hevige gemoedsbeweging den krachtigsten menscli plotseling kan dooden, is jl. Donderdag te Zwolle gebleken. Een man, die bij zijne nicht inwoonde, was getuige van een bij haar ontstallen twist, welke zoo hoog liep, dat zij het huis uitliep onder den uitroep: //ik ga me verdrinken!" De oom vloog haaf in hoogstgespannen itoéfctana 11a en. greep haar bij de kleederenzij hield stand, maar de hand, welke een zelfmoord had verhoed, liet weder los en de man stortte dood ter aarde. Uit Arum (Friesland) schrijft men, dat daar het vlas op steel door Zuidhollandsche kooplieden wordt opge kocht en wel tegen hoogen prijs, namelijk p. 111. 200 per pondsmate, om naar Dordrecht vervoerd te worden en in een der dorpen van den omtrek bewerkt te worden. Aan een groot aantal miliciens van al de korpsen van het belgische leger is een verlof van drie weken toegestaan, bij gelegenheid der werkzaamheden voor den oogst. Het //Vaderland" voegt er bij: zou een dergelijke, naar het ons voorkomt echt liberale maatregel ook niet in ons land, waar op het oogenblik, voor het verzamelen van den oogst, zooveel handen ontbreken, kunnen worden toegepast? Eene jonge dame van ietwat vrije en luchtige manieren treedt dezer dagen eene woning binnen, waar gemeubeleerde kamers te huur werden aangeboden. //Mevrouw zal het mij niet ten kwade duiden," zeide de huisbaas, //wanneer ik haar doe opmerken, dat ik aan gene dames zonder eenig gezelschap mijne kamers verhuur." //Dat komt net goed," antwoordde de dame, //want ik krijg steeds bezoek van heeren." Herhaaldelijk is de vraag te berde gebragt, of, en zoo ja, in hoeverre spoorweg-beambten aan grooter gevaar zijn blootgesteld dan de overigen. Een der grootste speciali teiten op het gebied der statistiek, dr. Wiegand, heeft dit vraagstuk onlangs ernstig onderzocht. Daarbij is het uit het verslag van 38 spoorwegmaatschappijen over het jaar 1868 gebleken, dat van de 11,125 spoorbaan-beambten 119 waren overleden, derhalve 1,0072 pCt.; terwijl van de overige 45,853 beambten 408 stierven. Deze uitkomst heeft dr. Wiegand bevestigd in de meening, welke hij reeds vroeger, op grond van ernstige onderzoekingen, had voor gestaan, namelijk dat het leven der trein-beambten aan geen aanmerkelijk grooter gevaar blootstaat, dan dat van de overigen. De //Arnli. Crt." neemt weder de vonnissen op van het kantongeregt tot leerzame en vermakelijke lectuur; opdat de blijde vaderlander wete, wat hij alzoo op //den vrijen Nederlandschen grond" mag doen en niet mag doen. Zoo is de straat voor sommige gemeentebesturen wat de salon voor een propere dame is. De straat mag niet /'/bevuild» worden, een gebod waartegen paarden, koeijen, honden, ezels, kippen, enz. dagelijks zondigen. Opdat de straat niet te veel slijte, is door andere verboden, dat geene kippen uitloopen en geene straten mogen geschrobd worden. De gemeentelijke regenten waken ook voor de nachtrust der regtvaardigen. Het is duidelijk, dat er geen straatrumoer mag worden gemaakt. Echter is iemand, die te Velp op den openbaren weg harmonica-muziek maakte zonder toestemming van den burgemeester, tot 10 boete veroordeeld. Dat zal wel zeer rustverstorend geweest zijn! Ware Yelp ééne groote kraamkamer, men kon niet zorg vuldiger zijn. Als nu eene dame aldaar met open raam piano speelt en daarbij zingt, zonder concent van den burgemeester, zou dat ook geene rustverstoring kunnen wezen. De //Arnh. Crt.» vraagt of het niet nuttig ware, dat in een handboekje werd bijeengevoegd, wat zoo al aan de blijde en vrije Nederlanders verboden is: als in A. mag men op den openbaren weg geene harmonica-muziek maken in B. niet zingen, zelfs nietWij leven vrijin C. niet niezen; in D. geen rooden zakdoek uithalen, enz. altijd zonder toestemming van den burgemeester! Er wordt veel geklaagd over 't postwezen. Zij die klagen zijn niet altijd al-bedillers, pessimisten, chicaneurs, er zijn onder hen lustige, vrolijke zielen, welke zelfs bij het lezen van de lange lijsten van onbezorgde brieven, onbezorgd zingen: Mort niet over 's levens plagen. Doch daarom blijft de opmerking niet uitvanwaar bij zoovele duidelijke adressen nog zooveel onbekendheid? Danken wij dus degenen, die de moeite doen door middel eener courant de somtijds uit non-chalance voort gesproten //onbekendheid» openbaar te maken. Maar bij die verbetering worde nog eene gevoegd. Ten platten lande, ziet men kleine houten busjes buiten 's huis en meest aan den muur van een herberg opgehangen. Vastgespijkerd... valt te betwijfelen. Althans die voor werpen zijn zeer gemakkelijk, uiterst gemakkelijk van den muur te scheiden. Ik ook werp in zoo'11 prachtstuk dit schrijven doch weet niet, of 't morgen vroeg niet met bus en al verdwenen isweet niet, of de postlooper morgen vroeg misschien niet de bus geopend zal vinden (ik weet dat dit gebeuren kan) welligt komt straks de een of andere lieve deern die 'n vrijer onder dienst heeft en hem nog gaarne eenig waardig bewijs liarer liefde wil doen toekomen... maar zij werpt dan de uitdrukking liarer bekommernissen en ver langens in een zeer onwaardig voorwerp om te dienen tot bewaarplaats harer geheimen. Of dat nu aan die half publiek geheime brievenbussen te wijten is, of aan andere oorzaken, laat ik dilar doch de feiten hebben bewezen, dat brieven verloren zijn, dat die bussen zijn: ondoelmatig en onbetrouwbaar, aangezien hunne onschendbaarheid anders dan door Wettelijke strafbepalingen niet te bewijzen valt en het tegendeel hier bewezen is. Dat mag niet langer. Landbewoners hebben evenveel regt als stedelingen op de veiligheid, die in het geheim der posterij is opgesloten. Zij ook hebben aanspraak op deugdelijke bewaarplaatsen voor hunne brieven. Bij vernieuwing de aandacht hierop te vestigen, opdat door een vox populo dit kwaad eens worde weggenomen, was het doel waarom deze regelen geschreven werden. Öe trekkracht van een mensch is gelijk aan 12/13 van zijne zwaarte. De trekkracht van een paard is gelijk aan 2/3 deel van het gewigt van het dier; zoodat een mensch, in de ware beteekenis van het woord, sterker dan een paard is. Insecten zijn echter weder sterker dan menschen en wel hoe kleiner het beestje is, des te meer trekkracht kan het in verhouding tot zijne zwaarte ont wikkelen. Er zijn zelfs insecten, welker trekkracht het 42voudige van hun gewigt bedraagt. De spierkracht schijnt alzoo in omgekeerde reden met de massa van het vlezen, toe te nemen. Plateau heeft de trekkracht van insecten op eene schrandere wijze gemeten. Hij plaatste het diertje in eene buis van kaartpapier, welke van binnen min of meer ruw gemaakt was, en sloot deze met een doorschijnend dekseltje, Het insect, het licht door het dekseltje ziende, deed alle mogelijke pogingen om het op te ligten, ten gevolge waarvan het in beweging kwam. Deze beweging werd op een hefboompje overgeplant, hetwelk in verband stond met een toestel 0111 de daardoor ontwikkelde kracht te meten. Wil men zien, hoeveel gewigt een insect in zijne vlugt kan medevoeren, dan maakt men het aan een draad, waaraan een balletje stopverw gebonden is, vast, waarna men tot het resultaat komt, dat het diertje, ge durende de vlugt, slechts weinig meer dan zijn eigen gewigt kan medevoeren. De jaarboeken van de speelbanken te Homburg, Wies- baden, Ems, enz. zijn ieder jaar opgevuld met zoovele ver schrikkelijke, het zedelijk gevoel diep kwetsende gebeurte nissen, dat te midden van een veld vol distelen eensklaps een roos schijnt te ontluiken als men in de geschiedenis der groene tafel hoort van eens der menschheid eere aan doend voorval, zooals het volgende: Toen de Vorst von N.... de leeszaal van het badhuis te Ems binnentrad, zag hij een goudstuk bij den poot eener stoel liggen. De kamer was leêg, en daar er geen kans bestond den eigenaar op te sporen, natn de vorst het goudstuk en ging daarmee naar de speelzaal, zeggende het toeval speelde mij dit geld in handen, daarom laat ik het aan het toeval over wat het er meê doen wil. Hij zette het goudstuk op een nummer der roulette en binnen een paar minuten was dat ééne stuk tot een rol gouds aangegroeid, welke spoedig plaats maakte voor verschei dene banknoten. De vorst verstond bij het spelen de groote kunst van te kunnen ophouden. Hij streek de winst op en ging weêr naar de leeszaal. Nu vond hij daar een jongen man in fatsoenlijke kleeding, die angstig naar iets scheen te zoeken. Hebt ge hier soms wat verloren, mijn heer? vroeg de vorst. Ik mis een goudstuk en geloof het hier verloren te hebben, was het antwoord. Ik heb het gevonden, antwoordde de vorst, maar het is mijn schuld niet, dat de roulette het goud tot papier veranderd heeft Mogt u soms dit niet aangenaam zijn, dan verschaft de speelkamer de gelegenheid, om de verandering weer op nieuw te beginnen en misschien deze banknoten tot nog geringer som dan de oorspronkelijke terug te brengen. Hierop gaf hij den eigenaar van het goudstuk die een arme candidaat in de godgeleerdheid was vier bank noten ieder ter waarde van duizend thaler, en verwijderde zich zoo snel, dat de jonge man geen tijd had om van zijne verbazing te bekomen en voor de onverwacht ver- kregene som te bedanken. De jonge theologant was met weinige spaarduiten naar Ems gekomen om daar genezing voor zijne door aanhou dende studiën aangedane borst te zoeken. Hoewel er onder deze omstandigheden weinig vrees bestond dat hij spelen zou, zoo had toch zijne moeder van hem de belofte geëischt van de speelkamer niet te zullen betreden. Hij had zijn belofte gehouden, zijne herstelling was voltooid en het verlies van het goudstuk was daarom zoo groot voor hem, omdat het een deel van de reiskosten dekken moest. Hij gevoelde volstrekt geen lust om de ontvangene som weêr tot de oorspronkelijke gedaante te doen weêrkeeren. Hij bragt zijne moeder het geld en kon met gerust ge weten zeggen dat hij getrouw aan zijn woord, niet gespeeld, maar toch gewonnen had. 3ENQEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 2de kl. W. A. van Aken, dienende op het wachtschip te Vlissingen, wordt met den 25 dezer op non-act. gesteld, en op dien bodem vervangen door den luit. ter zee 2de kl. P. E. Winkelman. De off. van adm. 3de kl. J. M. A. van Koggen, laatst behoord heb bende tot het escader in Oost-Indië, en van daar den 7 dezer in Neder land teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-act. gesteld. De luit. ter zee 2de kl. W. A. van Aken is, op zijn verzoek, met den laatsten dezer maand eervol uit de zeedienst ontslagen, en met 1 Aug. daaraanvolgende is bevorderd tot luit. ter zee 2de kl. de adelborst 1ste kl. G. A. van der Mieden. BUITENLA I). België. De //Indépendance Beige" maakt melding van een nieuwe speculatie. Een arts is namelijk op het denkbeeld gekomen om de zieken in eskaders te verdeelen en ze zoo door Europa te laten reizen. Hij geeft zijn plan den naam van //gezondheidsreizen.» Elke reis heeft onder zijn leiding plaats en wel in verschillende rigtingen, naar den aard der verschillende ziekten. De eerste togt, die den 15 Julij dezes jaars van Brussel uit begonnen is, is voor de lijders aan bloedarmoede en slechte spijsverteering. Haar doel is Zwitserland. Dan volgt de togt der zwaarlijvigen en der lijders aan hart- en nierziekten. Deze gaat naar Italië. Met het begin van den winter komt aan de teringachtigen de beurt. Ieder reiziger of reizigster moet een bij reglement vastgestelde bagage medebrengen. Of er ook retourbil- letten worden afgegeven, wordt nergens in het programma gezegd. Nagenoeg twee maanden geleden werd te Brussel een twaalfjarige knaap vermist, dien men, ondanks alle aan gewende pogingen, thans eerst te Parijs heeft teruggevonden. De oorzaak der verdwijning van dezen jeugdigen zwerver, Jules Vosch genaamd, schijnt in zucht naar het zien van vreemde plaatsen bestaan te hebben. Met twee francs in den zak op weg gegaan, heeft hij, na eene reeks van ongeloofelijke avonturen, het hoofddoel van zijnen togt, de Fransche hoofdstad, bereikt. Daar hij volstandig weigerde aan de policie op te geven wie hij was en van waar hij kwam, heeft men hem in het gesticht der Enfants asslsCês geplaatst, waaruit hij, na eene maand verblijf, met veel list en behendigheid heeft weten te onts tappen, met het doel om op nieuw aan zijne zwerfzucht te voldoen. Eerst nadat hij andermaal door de Parijsche policie gevonden en naar het bedoelde gesticht was teruggebragt, is hij tot het doen van mededeelingen overgegaan, welke zijne overbren ging naar de ouderlijke woning mogelijk maakten. Een hengelaar te Luik heeft bij het visschen opge haald het lijk van een sedert eenigen tijd vermist officier van het 1ste reg. artillerie, die, zooals thans bleek, waar schijnlijk door het een of ander toeval in het stadskanaal geraakte. Althans, uiterlijke teekenen van een gewelddadigen dood zijn niet voorhanden. Te Gent heeft een wedstrijd met vélocipèdes plaats gehad. Op het programma was o. a. een koers voor dames aangekondigd. Drie Brusselsche schoonen hebben daaraan deel genomen. Onder deze was er eene, zegt de //Nouvelliste», die om hare zwierigheid en haar talent door de omstanders bewonderd werd en reeds op vele plaatsen prijzen heeft behaald. De drie dames zijn met kransen en bloemen overladen, onder het spelen der Brabani;onne en de daverende toejuichingen van het volk. F r a n k r ij k. Een nieuw soort van diefstal wordt thans te Parijs in practijk gebragt. Op den boulevard voor eene passage verzoekt een fijn gekleed heer u zijn arm te nemen en hem in het oversteken van den boulevard behulpzaam te zijn. Hij is bang, kunnende bijna niets meer zien. Als edelmoedige ziel haast gij u de gevraagde dienst te bewijzen, waarvoor gij tot belooning eenige minuten later uwe liorologieketting mist. Prinses Metternich, gemalin van den Oostenrijkschen gezant te Parijs, overhandigde dezer dagen aan haar echt genoot de rekening van hare naaister, ten bedrage van 112,000 francs. Het voorbeeld niet volgende van Prins Bariatinski, die onlangs de betaling van 10,000 frs. voor eene petite toilette de matin en crêpe de Chine koelbloedig weigerde, opende de Oostenrijksclie diplomaat zijne beurs als een prins. Mevrouw de Prinses bood daarna haren gemaal de rekening van hare modiste aan, ten bedrage van 2500 fr. Ook deze betaalde Z.Exc., doch niet zonder de volgende aanmerking: //Mijn liefste, ik bemerk dat in dezelfde mate uwe hoeden kleiner worden, de prijs er van grooter wordt; ten laatste verwacht ik nog eens, dat de modiste de rekening alleen brengt, zonder den hoed te hebben geleverd. De heer Ernest Picard, de beroemde Fransche afge vaardigde, heeft in houding en gelaatstrekken groote ge lijkenis met een restauratiehouder in de omstreken van Parijs. Eenigen tijd geleden bevond hij zich in het dorp, waar den op hem gelijkenden persoon woont en ontmoette op eene wandeling een troep jongelieden, bruiloftsgasten, die in af wachting van het feestmaal zich eens vertraden. Naauwe- lijks kreeg de bruidegom den heer Picard in het oog, of hij stoof, door zijne bruid en de overige gasten gevolgd, op hein toe en zeide: Zeg eens vriend! gij moest liever in onze keuken blijven en op ons diner toezien. Pas op, als de kalkoen niet goed gebraden is, of als de zalm niet lekker smaakt, waarop gij beloofd hebt mijne bruid te trakteeren. Het kostte den heer Picard veel moeite om de goede lieden van hunne dwaling te overtuigen, doch toen hij op de vraag wie hij dan toch was, zijn naain noemde en daarbij verklaarde, dat hij advocaat was, die zich vooral op het bepleiten van echtscheidingen toelegde, vloden bruidegom en bruid haastig weg, als hadden zij een boozen geest ontmoet. Hiermede liep het avontuur af, maar een paar maanden later werd hij op zijn bureau bezocht door een jongman, die hem aldus aansprak: Mijnheer! ik heb u al lang gezocht, maar toch eindelijk gevonden. Ik heb uwe hulp dringend noodig. Niet waar, gij zijt nog altijd sterk in het bepleiten van echtscheidingen. Ach help mij van mijne vrouw af! Deze bezoeker was de bruidegom van het avontuur, die nu al berouw had van zijne onbe radenheid. Volgens de //Gazette de France» heeft de heer de Lesseps een plan uitgewerkt, om de Sahara in een zee te veranderen. Aan de kanten ligt de woestijn reeds 27 el onder den spiegel der Roode Zee en in het midden is dit nog veel meer het geval. Een kanaal van 120 mijlen zou voldoende zijn, om het water der Roode Zee in het Sahara-bassin te leiden. In een der Fransche bladen leest men het volgende: //Met de Fransche industrie ziet het er treurig uit. De vloek der werkstaking bezoekt voor en na alle werkplaatsen. Spoedig zal men tot onhoudbare toestanden komen en zal mededinging niet langer mogelijk zijn; daar de kosten van den arbeid er toe leiden om de winsten der kapitalisten tot nul te herleiden, is men van meening, dat Frankrijk's markten overvoerd worden met Engelsclie of Duitsche producten. De strijd tusschen kapitaal en arbeid wordt steeds heeter. In sommige streken, als Champagne b. v., waar de werkman tegen honger gewaarborgd blijft door landbouw-arbeid, lijdt hij slechts weinig schade door werk staking. In alle groote steden is echter plotselinge werk-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2