Het hof van assises te Brussel heeft <len heer Bache- lery, wegens beleediging van den Keizer van Frankrijk, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 6 maanden en eene geldboete van 200 francs. Jl. Zaturdag is te Brussel een paar getrouwd, dat een kluchtige scène heeft opgeleverd. Den morgen der plegtiglieid, terwijl de jongelieden bezig waren toebereidselen te maken voor de reis, zeide de bruid tot haar aanstaande, dat eene harer vriendinnen, die in kanten deed, haar een keurigen zakdoek met kant omzoomd had gegeven, in ver wisseling voor een kleine dienst, dien zij voor haar te Parijs moest doen. Die kleine dienst bestond in het bezor gen te Parijs, op een aangeduid adres, van 12 kanten shawls. ,,En de douanen?" zei de bruidegom. nOwees ge rust, ik heb de shawls tusschen mijne rokken genaaid. Men zal ze niet vinden." De echtgenoot, die niet gaarne zijne huwelijksreis met dergelijke gewaagde ontwerpen zocht te storen, drong bij zijn aanstaande zoozeer aan, dat zij van het smokkelen dei- shawls afzag. Het huwelijk had plaats, men ontbijt en vertrekt. Op den weg schetste de man aan zijne vrouw een hartroerend tafereel van de strengheid, waarmede de Fransche douanen te werk gaan. ,/Met het oog op de //Lanterne» betast men iedereen. gij zult het wel zien." nJa, daar zal wat van komen", zeide de jonggehuwde vrouw schertsend. Men komt aan het douanen-kantoor. De bedienden wer pen een blik op de reisgoederen. De jonge vrouw lachte steeds. De man begreep, dat zijne vrouw hem zou uitlag- chen ingeval de visitatie zoo eenvoudig afliep. Terwijl de vrouw bezig was met hare doozen toe te doen, zeide hij stil aan een der douanen: //Doet eens deze dame betasten, om te zien of zij geene kanten binnensmokkelt." De douaan laat het zich geen tweemaal zeggen. Twee vrouwen gaan met de jonggehuwde in een kabinet. De man wrijft de handen, gelukkig aan zijne vrouw te hebben kunnen bewijzen, dat de douanen streng zijn en dat zij wel gedaan heeft de kanten niet mede te nemen. Eensklaps komt de brigadier den man roepen om zijne verklaring te komen doen. Waarom?" vraagt hij. //Voor de overtreedster.Zij is aangehouden." ./Wat. belieft u?" «Gij waart wej ingelicht; gij zult uw deel hebben van de premiën. De kanten zijn aangeslagen." De ongelukkige had zijne vrouw doen aanhouden... zijne vrouw, die, ondanks al wat hij haar gezegd had, de kanten had medegedragen. Mevrouw heeft haar eersten huwelijksnacht op het dou anen-kantoor moeten doorbrengen. Mijnheer, die door de douanen was aangezien voor een spion, heeft de grootste moeite gehad om, tegen eene niet geringe geldboete, de zaak den volgenden dag te schikken. Het paartje is jl. Maandag avond in het Grand Hotel te Parijs aangekomen en zag er allesbehalve vrolijk uit. Te Spa doet eene jonge cn schoone dame thans veel over zich spreken. Omstreeks 11 ure 's morgens komt zij geheel in het zwart gekleed en gevolgd van eene gouver nante, in de speelzaal. In hare hand houdt zij een rood boekje, waarin zich tien banknoten van 1000 fr. bevinden. Zij plaatst zich aan eene speeltafel, terwijl hare dienstmaagd regt achter haar staatzij speelt met veel voorzigtigheid en koelbloedigheid. Als de 10,000 francs verloren zijn, staat zij op en verlaat de zaal. Als zij 30,000 frs. gewonnen heeft, zoo als dit is gebeurd, verlaat zij insgelijks het spel. En dat is zoo alle dagen. Doorgaans wint zij. Niemand kent haar. Van waar komt zij? Hoe is haar naam. Het is een geheim. Men ziet ze slechts in de speelzalen, nooit op de wandeling. Hare meid is de bescheidenheid in persoon. Men houdt het er voor dat zij stom is. F r a n k r ij k. De schade, bij gelegenheid van de jongste driedaagsche Junij-onlusten van Parijs, aan banken, kiosken, lantaarns, bureaux van omnibussen en andere gebouwen veroorzaakt, bedroeg 25,724 fr. 80 cent geen centime meer of minder. De heer Haussmann vindt dit een alles behalve goedkoop standje. Door het Fransche ministerie van Landbouw en Koophandel is het volgende bekend gemaakt: //In Sicilië is door den heersclienden veetyphus de veestapel met ruim 300,000 stuks verminderd. Dientengevolge ontbreekt het er aan den noodigen mest voor den landbouw en is de prijs van het vleesch tot eene buitensporige hoogte gestegen. Te Palermo, eene stad van 200,000 zielen, worden naau- welijks 20 ossen daags geslagt, waarvan nog een gedeelte voor de troepen en de hospitalen bestemd is. Alleen door ruimen invoer kan in de klimmende behoefte voorzien worden, en de handel kan dus zoowel voor vee als voor vleesch op een ruimen en voordeeligen afzet in Sicilië rekenen.» Een tafeltje, dat door Maria Antoinetta aan een harer hofdames was ten geschenke gegeven, is dezer dagen in openbare veiling te Parijs verkocht voor.... 60,000 frs., naar men zegt voor Keizerin Eugenia. Engeland. Zekere heer A. Cameron heeft zich tot de Britscho regering gewend, om eene subsidie te verkrijgen in het belang eener expeditie, die hij naar het eiland Borneo wil ondernemen, aangezien hij de zekerheid heeft verkregen, dat op dit eiland een ras van mensclien woont, van staarten voorzien, en met geen enkelen stam in verkeer. Cameron verlangt niet veel, namelijk, slechts goederen om den ruil handel te drijven en verdragende geweren, voornamelijk ter verdediging, en ook om, indien het niet gelukt een paar exemplaren van dit ras levend in handen te krijgen, toch eenige doode exemplaren naar het moederland te kunnen overbrengen. De Londensche maatschappij voor het stemregt der vrouwen heeft jl. Zaturdag een vergadering van dames en heeren gehouden, onder presidium van de vrouw van het parlementslid P. A. Taylor. De heer Mill was natuurlijk ook tegenwoordig, en de sprekers verbaasden zich geree- delijk over den snellen voortgang, die hun streven, en de waardeering daarvan door het publiek, gehad heeft, in den laatsten tijd. De daine-secretaris, mejufvrouw Ca- rolina Bigges, las een verslag voor, waaruit o. a. bleek, dat reeds in 't laatste jaar 220 verzoekschrift en aan het Parle ment in den geest der vereeniging gezonden waren met 41,000 handteekeningen, en dat de vereeniging 18,500 exemplaren had uitgedeeld van verschillende brochures, geschreven door den heer Mill, de dames Cobbe en Bodi- chon, professor Newman en anderen. De meeting nam het volgende besluit aan, dat door den heer Mill was ge formuleerd en de kwestie op de meest aannemelijke wijze stelt, namelijk: «Dat het in den lioogsten graad onregt- vaardig en onpolitiek is, om in het onderscheid van geslacht een reilen te stellen tot uitsluiting van de uitoefening van politieke regten.» Een hartstogtelijk vélocipèdist te Londen werd op de navolgende wijze van zijne liefde voor dat voertuig genezen. Hij kocht eene vélocipède voor 100 pd. st., brak daarmede een winkelruit van spiegelglas, waarvoor hij 40 pd. st. moest geven; hij beschadigde zijn gelaat en hals, welke beschadiging hem op 5 pd. st. voor den heelmeester kwam te staan; hij scheurde zijn pantalon zoo erg, dat hij een nieuwen moest koopen, die hem 2 pd. st. kostte, verder deed hij een paard schrikken, dat op hol ging en schade veroorzaakte, die hij met 60 pd. st. vergoeden moest en eindelijk brak hij zijn vélocipède, door met volle kracht tegen een steenen muur te rijden. - In de //International" leest men, dat twee armen in Wiltshire met den kerksleutel gehuwd zijn. Zooals bekend is, wordt in Engeland bij de huwelijks voltrekking altoos van een ring gebruik gemaakt. Van welke stof die ring vervaardigd is, doet minder ter zake. Een griffier, die daarbij te Worchester het gebruik van een bronzen ring had toegelaten, kreeg echter eenigen tijd geleden daarover van de bevoegde magt eene welverdiende berisping. Wanneer de trouwlustigen te arm waren om een ring te koopen en het gemeentebestuur er geen beschikbaar wilde stellen, bediende de griffier zich wel nu en dan van den sleutel der kerk. Die sleutel deed dan dezelfde dienst als de trouwring. Willen de griffiers den sleutel van de kerk liever niet gebruiken, dan mogen zij ook den ring van een bedgoi'dijn gebruiken. Nu heeft men in eene kleine gemeente nabij Clochester onlangs nog gebruik gemaakt van den kerksleutel. De hertog van Hamilton echter is te Mai-Fair gehuwd met een bedgordijn-ring. Op een ander dorp, waar noch kerksleutel noch gordijnring te vinden was, heeft de griffier zich gered door met een schaar uit een der vingers van den handschoen des bruide goms een ring te knippen. Te Durham in Engeland is een persoon tot een geld boete van drie gulden veroordeeld, omdat hij een uitgesproken vonnis had geapplaudisseerd. In Portland is tegenwoordig voor liefhebbers van spelevaren in vaartuigen, waarmede men nu en dan eens omslaat, een schuitje of liever een soort giek te zien, die stellig zijn weerga niet heeft, want alles schijnt er op in- gerigt te zijn, om den roeijer zoo spoedig mogelijk een koud bad te bezorgen. Het schuitje, van papier gemaakt, is 9,6 el lang en 0,3 el wijd en weegt bijna 10 kilogram. Het is naar veler gevoelen vier maal zoo sterk als een houten bootje van dezelfde afmetingen, dat dan met geene mogelijkheid ligter dan 20 kilogram kan gemaakt worden. Met uitzondering van de plaats waar de roeier zit, is het geheel van gasdigte afdeelingen voorzien, die, als men partij gaat varen met waterstof gevuld worden, ten gevolge waarvan de boot in dergelijke omstandigheden slechts 3,5 kilo zal wegen. Eenigen tijd geleden verraste de //Pall Mali Gazette" het Engelsche publiek met eene klagt van den Turk Azamat-Batuk, over de wijze waarop de dames zich in Engeland decolleteerden. Vooral ergerde hij zich hevig over de oude dames, waaronder sommigen die reeds op den titel van grootmoeder aanspraak maakten. Zijn klagt heeft uitmuntende resultaten opgeleverd. Althans, hij ver klaarde dezer dagen, dat van dankbaarheid zijn gemoed zoo vol is, als eene omnibus op een regenachtigen dag. Want bij zijn bezoek in St. James-Theater heeft hij opgemerkt, dat de dames behoorlijk gekleed waren, niettegenstaande het veel warmer was dan toen hij zijn klagt uitsprak. In Engeland heeft derhalve de overweging: «wat zou men er van zeggen?" nog wel eenigen invloed. Zooals onzen lezers bekend is, werd dezer dagen te North-Woolwich eene tentoonstelling van zuigelingen gehou den, waar ruim 500 moeders met hare zuigelingen tegen woordig waren. De Londensche //Globe" spreekt in een krachtig artikel hare verontwaardiging daarover uit. //Een schouwspel (zegt het blad) zoo stuitend voor den goeden smaak en voor de meer edele inspraken van onze natuur; zoo verlagend, uit een maatschappelijk oogpunt, en zoo hoogst vernederend voor ons geslacht, eischt eene onvoor waardelijke uitdrukking van walging en veroordeeling.» Een Iersch priester wilde aan een zijner catechisanten verklaren, wat eigenlijk een wonder was. Eerst trachtte hij door woorden zijn oogmerk te bereiken, doch ziende dat hij niet vorderde, gaf hij zijn leerling een forschen klap. Heb ik u pijn gedaan? vroeg hij den patiënt. Dat zou ik denken, was liet antwoord. Welnu, zeide de eer waarde vader, als de klap u geen pijn gedaan had, dan zou dat een wonder zijn. I) n i t s c li I a n <1. De Keulsche dom werd de vorige week door een zelfmoord ontheiligd, 's Namiddags tusschen 2 en 3 ure maakte een man, blijkbaar tot den arbeidenden stand be- hoorende, aldaar door een pistoolschot een einde aan zijn leven vlak voor het hoogaltaar. Dadelijk nadat men het lijk had verwijderd, werd de kerk gesloten. Zij zal nu, alvorens er weder godsdienstoefening in gehouden mag worden, op nieuw gewijd moeten worden. Zekere mejufvrouw M. A., volgens de Duitsche bladen een Nederlandsche, stapte dezer dagen te Beman in een spoortrein, van een klein schoothondje vergezeld. Op de aanzegging van den conducteur, dat honden niet in de passa|pcrswagens mogten vervoerd worden, maar in een afzonderlijken wagen, nam de dame, niet gezind zich van haar hondje te scheiden, een snel besluit, en... stapte met het schoothondje in de honden-coupé, welke zij met haar lieveling te Berlijn, tot groote verbazing der stations beambten, verliet. Het is een opmerkelijk feit, dat de heer Krupp, de eigenaar van de groote staalfabriek te Essen, in Prnissen, die sincls veertig jaren in de zaak is en gedurende eenige jaren niet minder dan tien duizend man in dienst had, nooit eenig geschil met eenig werkman heeft gehadeen feit, zonder twijfel grootendeels toe te schrijven aan de bewonderenswaardige instellingen en regelingen in hot belang van de werklieden. Volgens eene der bepalingen van de inrigting, heeft ieder werkman na twintig jaren dienst aanspraak op een jaarlijkscli pensioen, gelijk aan de helft van zijn loon in het laatste jaar, en na vijf en dertig jaren kan hij zijn ontslag nemen met een pensioen gelijk aan het volle loon Zulke regelingen echter, hoe krachtdadig zij ook mogen zijn, schijnen de buitengewone eendragt en orde, die altijd in deze ontzettend groote inrigting worden gehandhaafd, niet te verklaren. Dikwijls zijn duizend tot veertienhonderd man bezig aan éénen arbeid, zooals het gieten van een' vorm. Zij werken als één man en dezelfde harmonie en militaire orde heerschen altijd. Volgens den berigtgever is dit, zonder tegenspraak, voor een gedeelte te danken aan de militaire opvoeding, die ieder Pruis ontvangt. Onlangs brak een hevige brand uit te Potsdam in de woning van een daglooner. De moeder van den bewoner, pogingen doende om zoo veel mogelijk van den armelijken inboedel te redden, werd getroffen door een brandend stuk hout, waardoor hare kleederen vlam vatten en zij ernstige brandwonden ontving. De Kroonprinses van Pruissen, op het gerucht van den brand toegesneld om hulp te bieden, droeg terstond de noodigc zorgen voor de gekwetste, ver bond hare wonden met eigen hand en deed haar, even als de kinderen van het gezin, naar het paleis voeren, alwaar zij op de liefderijkste wijze werden verpleegd. Nu overal vereenigingen en genootschappen bij den dag opkomen en vergaan, verdient het scliuttersgezelschap te Zwickati waarlijk een bijzonder loffelijke melding, als een groote merkwaardigheid. Het viert dit jaar zijn //vierhonderdjarig» bestaan. De Tweede Kamer van het groothertogdom Hessen had dezer dagen te beraadslagen over een ontwerp van wet, strekkende tot wederinvoering van de stokslagenstraf bij het leger Door de commissie van onderzoek was ge- praeailviseerd tot aanneming van dit op de Pruissische leest geschoeide ontwerp, en niettegenstaande de krachtige oppositie van verscheidene leden heeft de Kamer niet gewild, dat de Hessische instellingen achterbleven bij de Pruissische; zij besloot overeenkomstig het preadvies en schonk aan het Hessische leger op nieuw de stokslagenstraf. Voorzeker geen eer voor regering en volksvertegenwoordiging te Darinstadt De Weener dames schijnen ditmaal met betrekking tot de wederkomst eener oude mode den toon te willen aan geven. In de Oostenrijksche hoofdstad zijn toch de sluijers aan de orde van den dag. Jong en oud, leelijk en mooi, ieder vrouwelijk wezen verbergt zich achter een sluijer en de vrouw, die bovendien reeds een raadsel der natuur mag genoemd worden, is nu reeds in tweeërlei opzigt een gesluijerd beeld der menschhcid. Op de wandeling komt men niet anders dan gesluijerde dames tegen, wier hoofd tooisels in allerlei kleur van voren en van achteren in den wind fladderen en de vroeger zoo geliefkoosde ellenlange linten vervangen, welke de Franschen den karakteristieken naam van «suivez moi» (volg mij) hebben gegeven. De reis van den Onder-Koning van Egypte door Europa draagt de schuld van dit ongehoorde feit, dat eene Oostersche mode naar het Westen wordt overgeplant. Maar zulke zaken zijn niet vreemd meer in onze wonderlijke 19de eeuw. Kort geleden zag men immers nog in het Bois de Boulogne eene jonge Parisienne, geheel a la Chinoise gecostumeerd. Te Briinn, de hoofdstad van Moravië, zijn een paar dagen geleden ongeregeldheden van tamelijk ernstigen aard voorgevallen. De oorzaak daarvan schijnt het gerucht ge weest te zijn, dat een handwerksman, die verleden Zondag wegens dronkenschap in hechtenis was genomen en zich in de kamer, waarin hij word opgesloten, heeft opgehangen, tengevolge van de mishandelingen, die de policie-agenten hem hadden aangedaan, gestorven zou zijn. Den volgenden dag is daarop het bureau van policie door een troep volk overrompeld en zijn de daar aanwezige policie-agenten mis handeld geworden. De militaire magt is er toen in geslaagd de rust te herstellen, zonder van hare wapenen gebruik te maken. Dingsilag evenwel herhaalden zich de zaïnen- scholingen en nam de volksmenigte eene zeer dreigende houding aan; de soldaten trachtten haar met de bajonet uit een te drijven; maar zij werden derwijze met steenen ge worpen, dat de bevelhebber het noodig achtte, over de hoofden van de oproerigen heen te laten schieten. Toen ook dit niet hielp en intusschen vele soldaten door de steenworpen gekwetst worden, is met scherp op de volks menigte geschoten, tengevolge waarvan 3 menschen gedood

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3