EEN GOUDEN RING. HliniAlillkSl lli; STAATSSCHULD. EEN FLINKEN LOOPJONGEN. CONVERSIE f. KLEINBENTINK, b. k. boom. m. g. boom, P. GROEN", lang te vergeefs zijn preek gezocht had, moest hij trachten, zich met improviseeren te redden, maar wie beschrijft zijne verbazing toen hij, na afloop der plechtigheid, zijn preek, niet zooals hij hem uitgesproken had, maar zooals hij hem had willen uitspreken, reeds in den «New-York Herald" vond. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Met ingang van 1 Aug. a. s. is, op zijn verzoek, ter zake van langdurige dienst, op pensioen gesteld de kapt.—luit. ter zee G. van Hecking Colenbrander. Tot kapt.-luit. ter zee is bevorderd de luit. ter zee 1ste kl. C. A. D. B. Rijk; tot luit. ter zee 1ste kl. de luit. ter zee 2de kl. D. J. A. D. van den Steen en tot luit ter zee 2de kl. de adelborst lste kl. W. A. Buytendijk. Bevorderd zijn, met 1 Aug. a. s., tot off. van gez. lste kl. de off. van gez. 2de kl. H. C. Steenbergen en J. Lamie, met bepaling, (lat zij in .die volgorde zullen gerangschikt worden tusschen de off. van gez. lste kl. C. F. T. Hommel en N. C. Slegt, en tot off. van gez. 2de kl. de off. van gez. 3de kl. M. C. Pannevis, te rang schikken tusschen de off. van gez. 2de kl. H. Moerinans en B. Leon terwijl tot off. van gez. 3de kl. zijn benoemd de studenten voor de mil. geneesk. der zeemagt IJ. Bakker en G. Franken. BUITENLAND. België. Te Luik maakt men toebereidselen voor den inter nationalen schutters-wedstrijd, die in de maand September in die stad zal plaats hebben. Bij die gelegenheid zullen er prachtige feesten worden aangeboden aan de Engelsche riflemen, aan de Fransche nationale en mobiele garde, aan de schutters van Pruissen, Italië en Zwitsersche, als mede aan Nederlandsche schutters en weerbaarheidsmannen. De feesten zullen acht dagen duren en Koning Leopold II zal ze met zijn tegenwoordigheid opluisteren. De wedstrijd op korten afstand zal te Luik, die op grooten afstand te Spa plaats hebben. Het gezamenlijk bedrag der prijzen, die zijn uitgeloofd, wordt nu reeds op 20,000 fr. geschat. De gendarmerie van Kortrijk heeft dezer dagen ge arresteerd en naar Brugge doen overbrengen den persoon, die verdacht wordt den onlangs gemelden diefstal van 25,000 francs in het spoorwegstation te Spa te hebben begaan en op wiens arrestatie eene premie van 3000 frs. was gesteld. De ongelukkige ex-Keizerin van Mexico bevond zich voor eenigen tijd te Spa. Op zekeren dag drong zij er zoo op aan de roulette te gaan spelen, zoodat men haar er niet van kon terug brengen. Toen zij ten laatste aan de tafel gezeten was legde zij een goudstuk op n°. 19. (De Keizer, haar gemaal, werd den 19den Junij gefusilleerd). Het rad werd in beweging gebragt en zij won. Met .een melancholiek lachje nam zij het geld op en verliet kalm de zaal. Weldra ontmoette zij een arme; de Keizerin gaf hem het geld, terwijl zij hem toevoegde: «Bid voor hem." Zoo als bekend is, spreekt de ongelukkige vorstin nimmer den naam van Maximiliaan uit. F r a n k r ij k. De groote staf der Fransche legermagt, op den voet van vrede uit 580 officieren van onderscheidene rangen bestaande, wordt voor den staat van oorlog niet talrijk genoeg geacht. Uit dien hoofde zijn bij een besluit des Keizers bepalingen gemaakt om eene reserve voor dat corps aan te kweeken. Dezer dagen is te Parijs ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den //koning der voddenrapers", bekend geweest onder den naam van «père 1'Epingle Meer dan twaalf honderd voddenrapers volgden het lijk en door drie hunner werden toespraken gehouden op het graf van hunnen collega. Niemand heeft ooit kunnen vernemen, wie «père 1'Epingle" was en van waar hij was gekomen. Onder de peluw van zijn bed vond men eenige papieren met het op schrift: //na mijnen dood te verbranden;" dit geschiedde. Om zijnen hals droeg hij een medaillon met het miniatuur- portret. van den treurspelspeelster Rachel. Hij woonde op het //Apeneiland" en wanneer soms een der bewoners van die buurt in nood verkeerde, verwijderde père 1'Epingle zich en na verloop van eenige uren kwam hij met geld terug. Hij was inderdaad de koning van zijne wijk, en zijne onderdanen eerden en achtten hem. Hij regelde hunne zaken, legde hunne geschillen bij en strafte hen voor hunne misdrijven. Een dief werd dadelijk vervallen ver klaard als lid van de voddenrapers-vereeniging en voor altoos verbannen. Hij bereidde zelf de geneesmiddelen welke hij noodig had, en gaf ze kosteloos aan anderen. De boeken welke hij bezat leende hij uit, eri 's avonds leerde hij de kinderen lezen. Engeland. De //Temps" deelt de volgende woorden van den heer Thiers mede«De persoonlijke regering heeft gedaan, haar tijd is voorbij, niet alleen in Frankrijk, maar in geheel Europa; regeringen, die dit niet inzien, zijn blind. Alleen vrije instellingen als in Engeland kunnen de volkeren te vreden stellen en indien men hen verhindert, ze over het kanaal te gaan halen, konden zij ze wel eens over den Atlantischen Oceaan gaan zoeken." Op een verkooping van handschriften, dezer dagen te Londen gehouden, is voor twee brieven van Cromwell 55 en 99 pd. st. en voor eenige brieven van Koningin Elizabetli 70 pd. st. betaald. Jl. Vrijdag is in de Citv het standbeeld onthuld van den bekenden philantroop Peabody. Het bronzen beeld, den edelen menschenvriend in eene zittende houding voor stellende, is geplaatst tegenover do beurs en op een punt waarop het gezigt zeer ruim is. De Kroonprins woonde o. a. de plegtiglieid bij. De mayor der City drukte in zijne toespraak de hoop uit, dat de herinnering aan de groote weldaden van den heer Peabody er toe mogt bij dragen de banden van vriendschap en van broederschap tusschen de Amerikaansclie en Engelsche natiën naauwer toe te halen. In zijn antwoord zeide de Prins van "Wallis, dat het zijn levendigste wensch is, dat Amerika en Engeland steeds in vriendschap met elkander mogen blijven leven en daar door de banden mogen versterken van den vrede en van den voorspoed, die, naar de Prins hoopte, beide natiën voortaan steeds zullen verbinden. Op de spoorwegen in Engelsch Indië hebben zooveel ongelukken plaats, dat de administratie bevolen heeft, dat op elk station een aantal doodkisten steeds in gereedheid moet zijn. D u i t s c li 1 a 11 d. Johann Böhm, de koetsier van den heer von Gehls- dorf te Berlijn, heeft zijn meester een som van 50,000 thaler ontvreemd en zich daarmede uit de voeten gemaakt. De tlief heeft het zoo slim aangelegd, dat de diefstal eerst 10 dagen, nadat hij weg was, is ontdekt. De Berlijnsche predikant Foumier, die onlangs ver oordeeld is, omdat hij bij eene huwelijks-inzegening de bruid een klap gaf, is van dat vonnis in appel gekomen. De in dat proces gehoorde getuigen hebben liem ook aan geklaagd, wegens hetgeen hij onlangs van den kansel af van hen gezegd had. De //Kladderadatsch," het bekende satirisch weekblad te Berlijn, heeft de vrees voor oorlog met Frankrijk, welke men in Duitschland nooit geheel kan afleggen, op nieuw doen uitkomen in eene teekening, naar aanleiding der tegenwoordige crisis. De Keizer wordt voorgesteld met een masker in de hand, waarop concessions liberales staat geschreven. Het masker stelt het vriendelijkste, goedigste, vrolijkste, lagchende gelaat voor dat men zich kan denken, doch achter het masker ziet men den Keizer, met een dreigend voorkomen, de knevels toornig opgestreken en in volle, generaals-uniform uitgedost ten strijd. De beroemde Siameesche tweelingen zijn te Berlijn aangekomen met hunne 16 kinderen; de heer Ciniselli be taalt hun dagelijks 450 voor het regt om hen aan de Berlijners te laten zien. Als een bewijs, hoever de angst zelfs een kind kan brengen meldt men, dat dezer dagen onder Emmerik een kind van 8 jaren zich zelf heeft verdronken, vreezende voor de gevolgen van een diefstal van geld uit een spaarpot. In de dorpen Finsterwaldc en Lieuwenbrug, provincie Koningsbergen, is de veeziekte uitgebroken. De autoriteiten hebben de noodige voorzorgsmaatregelen genomen, om de verdere verspreiding dier ziekte te voorkomen. De «Augsb. Allg. Zeitung" zegt, dat de opera's in drieërlei soort te rangschikken zijn: opera's om te hooren, opera's om te zien en opera's waarbij hooren en zien vergaat. De hoofd-postdirecteur in Mecklenburg-Schwerin, heeft aan de verschillende postkantoren een aanschrijving gezon den, luidende, dat de groothertogelijke postbeambten elkaar op militaire wijze moeten groeten en ook met de officieren dien groet moeten wisselen. De postillons hebben bevel om bij dergelijke gelegenheid, met den zweep te salueeren Door de Israëlietische Synode, die onlangs te Leipzig gehouden werd, zijn op voordragt van den rabbijn Philippson met eenparigheid de volgende verklaringen afgelegd: «De Joodsche Synode erkent dat het Jodendom in over eenstemming is met de beginselen van de moderne maat schappij en van den modernen staat, omdat deze beginselen in het Mozaïsme verkondigd, in de leer der profeten ont wikkeld zijn geworden, en blijkens zijn geschiedenis voort durend door het Jodendom beleden werden. Met name verklaart zij zich geheel te vereenigen met het beginsel der eenheid van alle menschen, met dat der gelijkheid van allen voor de wet, met de gelijkstelling van allen ten opzigte der pligten en regten tegenover het vaderland en den staat, en met het beginsel der volkomen vrijheid van het individu, wat betreft zijne godsdienstige overtuiging, en het regt om die uit te spreken. De Synode erkent, dat in de ontwikkeling en verwezen lijking van deze beginselen de zekerste waarborgen zijn gelegen voor het Jodendom en zijne aanhangers, in het heden zoowel als in de toekomst. De Synode erkent, dat tot het gewigtig streven van dezen tijd ook dit behoort, om te arbeiden aan den onderlingen vrede, de wederzijdsche achting en gelijkstelling der ver schillende godsdiensten en belijdenissen, die elkander dan ook slechts met geestelijke wapenen en op streng zedelijke wijze mogen bekampen. Dien ten gevolge erkent de Synode, dat het eene voor name roeping des Jodondomis, om die beginselen te belijden en te bevorderen, desnoodig daarvoor te lijden en aan hunne toepassing met alle kracht te arbeiden. Clemens Müller, fabriekant van naaimachines te Dresden, gaf den 20 Junij 11. aan zijne werklieden een gemeenschappelijk feest, bij gelegenheid van het gereed komen der 22,000ste naaimachine. De Oostenrijksche Keizer Frans Jozef is een goed werktuigkundige. Onlangs heeft hij een klok vervaardigd, waarboven een bont gevederde haan staat, die mot zons opgang begint te kraaijen. Dit uurwerk heeft hij aan de Keizerin-moeder, Aartshertogin Sophia, ten geschenke gegeven. De deskundigen roemen zeer de zamenstelling en de wijze van bewerking. De bisschop van Linz, mgr. Rudiger, door den bur gelijken regter wegens een lierdelijken brief van opruijende en oproerige strekking tot een korte gevangenisstraf ver oordeeld, is, gelijk men weet door de keizer van Oostenrijk van die straf en van al de gevolgen dier vcroordeeling ontheven. Er is ten onregte gezegd, dat de prelaat de be genadiging had afgewezen. Integendeel, het domkapittel van Linz heeft den keizer schriftelijk zijne erkentelijkheid voor de goedgunstige beschikking betuigd, doch onder bij voeging, dat het door den j urv veroordeelde schrijven des bisschops hem door ijver voor Gods eer en voor het heil der kudde, en door liefde voor den souverein en diens huis ingegeven was. I Negentien meisjes legden onlangs te Weenen examen af voor de telegraafdienst en werden allen geplaatst. Rusland, Te Krakau hebben dezer dagen ongeregeldheden plaats gehad en zich herhaald, ontstaan naar aanleiding van het vinden van eene non in het karmelieten klooster, die twin tig jaren opgesloten was gehouden. Eene volksmenigte heeft getracht het klooster binnen te dringen. Toen zij was teruggedrongen, trok de volksmenigte tegen het klooster der Jezuïten op. De vensters werden ingeworpen en de Jezuïten beleedigd. Een groot aantal personen zijn in hechtenis genomen. Een onderzoek is ingesteld. T u r k ij e. De Turksclie regering heeft voor spoorwegen eene leening van 120,000,000 guldens gesloten. Het is voor de welvaart van dat land te wenschen, dat die som er ook voor ge bruikt zal worden. Een zeer gevreesd rooverhoofdman, Manoli gelieeten, die tien jaren lang de Fra-Diavolo van Bithynië geweest is, heeft opgehouden te bestaan. Een Grieksche messen slijper, bij wien hij een ponjaard liet aanzetten, heeft hem onvoorziens den schedel met eene bijl verbrijzeld, ten einde den op zijn hoofd gestelden prijs van 10,000 frs. te ver dienen. Het lijk is uit Brussa naar Konstantinopel vervoerd, om het bestuur er van te overtuigen dat de geduchte bandiet werkelijk gevallen was. De slijper is echter niet alleen niet in het bezit van den begeerden prijs gesteld, maar zelfs gevangen gezet, als beschuldigd van Manoli bestolen en alzoo den staat, diens universeelen erfgenaam, tekort gedaan te hebben. Amerika. Hoewel de matigheidsgenootschappen het eerst in Amerika, en reeds sedert jaren zijn opgerigt, en meer dan een staat in beperkende wetsbepalingen omtrent drankver koop, ja geheel verbod, voorging, is de dronkenschap nog zoo zeer een der voornaamste maatschappelijke ziekten, dat te Boston, Binghampton, Media en Chicago, van regerings wege speciale gasthuizen voor het verplegen van zieken uit dronkenschap bestaan. In een Amerikaansch plaatsje is iemand, die er zijn vermaak in vond om kippen en eenden levend te plukken en dan te laten loopen, veroordeeld, dat hem haar voor haar uit het hoofd zou worden getrokken. Of dit vonnis door den regter is geveld, meldt het berigt niet; eene andere vraag is, zegt een Engelsch orgaan, of de wreed heid van den schuldige niet nog ernstiger had beliooren te worden gestraft. ADVERTENTIËN. Getrouwd van Alkmaar, en L. H. C. YAN DETTEN BIJSTERBOSCH. Deventer, 21 Julij 1869. Heden overleed tot onze diepe droefheid, ons jongste Zoontje GERARD, slechts acht maanden oud. Helder, 25 Julij 1869. C. S. DUINKER, A. DUINKER—BERG. Voor de vele bewijzen van deelneming gedurende de ziekte en bet overlijden van haren Echtgenoot, betuigt de ondergeteekende haren hartelijken dank. Wed. H. f. klok, van Bruggen. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, bij liet overlijden van hun Dochtertje ontvangen. Helder, 26 Julij 1869. Febcken. De eigenaar kan hem terugbekomen tegen betaling der advertentiekosten, aan het Bureau dezer Courant, Belanghebbenden wordt kennis gegeven, dat van af Donderdag a. 8., dagelijks van 10 tot 2 ure, de door mij afgegeven IIECUS kunnen worden aangeboden, ter verwisseling voor de NIEUWE OBLIf.ATIEX. Nieuwediep, den 27 Julij 1869. Makelaar. De ondergeteekende vraagt tegen goed loon Wed. 1'. KAMPER.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3