commissie voor het onderzoek der begrooting met groote tevredenheid ontvangen; de begrooting werd bijna onver anderd goedgekeurd. De herstemming ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad zal plaats hebben op Dingsdag 3 Augustus 1869, van 's morgens 9 tot 's namiddags 5 ure. Er moet eene keuze worden gedaan tusschen de Heeren W. J. HIDDE BOK en P. GROEN. Zr. Ms. instructievaartuig //Urania," koram. luit. ter zee 1ste kl. J. W. Binkes, is alhier van den kruistogt op de Zuiderzee teruggekomen. De adelborsten van het laatste studiejaar zullen eerstdaags het practisch examen hebben af te leggen, alvorens tot 1ste kl. bevorderd te worden. Dezer dagen is door Zr. Ms. ramschip //de Buffel" eene proef genomen met het rammen op daartoe vervaardigde vlotten. Een paar balken zijn gebroken en eene ketting is gesprongen, tengevolge waarvan een vlot onder genoemden bodem is doorgegaan. Jl. Dingsdag werd bij aankomst van den volkstrein alhier een marine-matroos gearresteerd, die zonder verlof te vragen dien dag een uitstapje naar Amsterdam had gemaakt. Dezer dagen is door een marine-matroos alhier o. a. een gouden broche gestolen. De man had naauwelijks zijn afrekening van circa 150 ontvangen. De policie doet onderzoek. Naar wij vernemen, zal de alhier opgerigte Protestantsche bewaarschool op Maandag a. s., den 2 Augustus, geopend worden. De //Staatscourant" van 28 Julij ontleent uit de bij het departement van Marine ontvangen berigten van de Kust van Guinea, dd. 27 Junij jl., de volgende bijzonder heden omtrent het gebeurde met de sloep van het stoom schip //de Amstel" op 26 Mei jl., en het lot van de opvarende officieren en manschappen. Deze bijzonderheden zijn voornamelijk ontleend aan een brief van den luit. ter zee F. Zegers Veeckens aan den gouverneur Nagtglas. De sloep, die, zooals men weet, op verkenning van den wal was uitgegaan en waarin zich, behalve de luits. ter zee J. Vriemoet Drabbe en F. Zegers Veeckens, bevonden; de 2de schiemansmaat J. C. van Es; de matrozen 1ste kl. D. de Vries en K. P. C. de Bazel; de matrozen 2de kl. A. Ballemeijer, L. J. de Rijke, J. H. Zurburg en J. Garcet, en de matrozen 3de kl. W. Greve en W. F. Drioel,' is op een bekwamen afstand van den wal door hevige rollers overvallen en omgeslagen. Van de opvarenden gelukte het aan den luit. ter zee F. Zegers Veeckens, de matrozen lste kl. D. de Vries en K. P. C. de Bazel, en de matrozen 2de kl. A. Ballemeijer en J. H. Zurburg om zwemmende het strand te bereiken. Van den luit. Vriemoet Drabbe en de overige officieren werd niets meer gezien, zoodat zij ongetwijfeld den dood vonden in de golven. Terwijl de schipbreukelingen, na op het strand een oogenblik te hebben uitgerust, beraadslaagden over de te nemen maatregelen, werden zij door een woeste bende Commendezen overvallen. Van de van boord medegevoerde wapenen waren in de gestrande sloep slechts een achterlaad- geweer en twee revolvers teruggevonden. Deze wapens waren echter door het zand en het water voor het oogenblik onbruikbaar. Aan verdediging viel dus niet te denken. Door de negers werd intusschen op de schipbreukelingen geschoten, en daarbij de matroos 2de kl. A. Ballemeijer gedood, terwijl twee andere matrozen werden gekwetst. De luit. ter zee Veeckens wist de aanvallers inet de hand te beduiden, dat zij niet meer zouden schieten. Daarop werden de schepelingen gevangen genomen en gebonden naar het krom gevoerd, waar zij in de drie eerste dagen aan allerlei mishandelingen hebben blootgestaan; terwijl zij verder, door tusschenkomst van eenige hoofden en vooral op last van den Koning der Fantijnen, om hen fatsoenlijk te behandelen en het hun aan niets te laten ontbreken, een voor hunnen toestand dragelijk lot hebben gehad. Dank zij de ijverige beinoeijingen van den gouverneur van Cape Coast, door wien aan de gevangenen ook een geneesheer, dr. Jones, benevens kleederen en provisiën waren gezonden, werden zij op den 21sten Junij jl. naar Cape Coast overgevoerd en aan het Engelsclie gouvernement, tegen een losgeld van 12,000, uitgeleverd. De gezondheidstoestand van den luit. ter zee Zegei's Veeckens en zijne drie lotgenooten liet weinig te wenschen over. Tot hulpprediker voor de dienst der Ned. bezittingen ter Kuste van Guinea is benoemd de heer C. Aalderink, godsdienst-onderwijzer te Zwolle. Bedankt voor het beroep naar de Ilerv. gemeente te Hellevoetsluis, door ds. E. J. van Schoonhoven, pred. te Moerdijk. Te Terschelling zijn twee der aftredende leden van den gemeenteraad, de heeren J. Gorter en J. D. Cupido, de eerste met 60, de tweede met 52 van de uitgebragte 63 stemmen herkozen. In de plaats van den heer II. Stobbe, die 13 stemmen bekwam, werd de heer P. J. Mier, met 33 stemmen, tot raadslid gekozen. Tot leden van den gemeenteraad te Wieringerwaard zijn gekozen: de heeren D. A. Kaan met 26, A. K. Kaan met 26 en Jb. C. Blaauwboer met 25 van de 28 uitgebragte stemmen. Bij de nieuwe verkiezing op eergisteren, van een lid der Prov. Staten, in het district Nieuwer-Amstel, is wederom gekozen de heer A Wiegel Cz., burgemeester van Nieuwer- Amstel, en wel met 171 van de 220 stemmen. De schapen, in de maand Maart jl. te Texel publiek verkocht, bragten per koppel gemiddeld 23 op. Thans worden zij per stuk gretig verkocht tot 32 en hooger, zoodat de boeren, welke in het voorjaar kochten, groote winsten behaalden, zoowel door meer waarde, als door wol en lammeren. In de omstreken van Hoorn loopt de hooioogst ten einde; er is veel en zeer goed hooi gewonnen, doch het vroegst gemaaide is aan sterk broeijen onderhevig, zelfs zóó, dat sommige boeren, ter voorkoming van brand, of om niet het volstrekt noodige wintervoeder voor hun vee geheel en al te verliezen, het reeds ingezamelde weer hebben moeten losmaken en uiteen spreiden, en nog is groote waakzaamheid te dien opzigte ernstig aan te raden. Uit goede bron verneemt de //Purm. Crt.» dat er weder een aanvang is gemaakt met voorbereiding tot het daarstellen van eenen spoorweg van Enkhuizen via Hoorn, Purmerende naar Amsterdam. Men wil zelfs verzekeren, dat binnen korten tijd tot de voorloopige werkzaamheden zal worden overgegaan. Gisteren namiddag omstreeks 4 ure is in eene tap perij, nabij het spoorweg-station te Haarlem, eene rusie ontstaan tusschen twee zich aldaar tijdelijk ophoudende zeelieden, die zich naar het Nieuwediep zouden begeven, en is daarbij een hunner door den anderen met messteken zeer zwaar gewond in de dij en in de lendenen. De ge wonde is, nadat hem zeer spoedig op de plaats zelve heelkundige hulp was toegebragt, naar het St. Elizabetlis- Gasthuis vervoerd en bevindt zich daar in zeer zorgelijken toestand. De dader is onmiddellijk in hechtenis genomen en naar het huis van arrest overgebragt. Te Haarlem heeft jl. Maandag plaats gehad de trekking der Loterij van Paarden, Rijtuigen, enz., ter gelegenheid der Haarlemsche paardenmarkt. De verloting had plaats op het raadhuis. Een aantal kostbare prijzen zijn daardoor in handen van gelukkige deelnemers gekomen. Onder anderen zijn de volgende prijzen op nevenstaande noinmers gevallen Prijs. Lot. 4. 116. Een panier met getuigde poney, merrie, gemerkt n°. 5. 2. 3115. Een omnibus, met een getuigde donkerbruine merrie, gemerkt n°. 3. 11. .3118. Een bruine poney, ruin, gemerkt n°. 12' 18. 4853. merrie, zadelpaard, gekruist ras, gemerkt n°. 19. 9. 6817. Een vale merrie, zadelpaard, gekruist ras, ge merkt n°. 10. 16. 7336. Een donkerbruine merrie, inlandschras, gemerkt n°. 17. 198. 7917. Een donkerbruine merrie, inlandsch ras, gemerkt n°. 15. 3. 8052. Een break, rood bekleed, met eene getuigde bruine inl. merrie, gemerkt n°. 4. 1. 12634. Een Landauer, met een span getuigde bruine Oldenburger merriën, gemerkt n°. 1 en 2. 5. 13097. Een Hannoversche schimmel, wagen en paard, gemerkt n°. 6. Bij het schijfschieten van de tirailleur-compagnie der dd. schutterij te 's Hage is de man in den observatiekuil, die de onvoorzigtigbeid had zich op te rigten om er over heen te zien door een kogel in het aangezigt getroffen. Hij verkeert in gevaarvollen toestand en zoo hij herstelt, dan zal hij toch beide oogen verloren hebben. Te Schiedam wilde jl. Zondag een kind van vijfjaar dwars over de straat loopen, toen een rijtuig met twee paarden aankwam; het geraakte onder het rijtuig en werd zoozeer aan hoofd en buik verwond, dat het oogenblikkelijk dood was. Bij de opening der stembilletten voor leden van den gemeenteraad te Stein, bij Gouda, was een billet van den volgenden inhoud Ik wensch in ons Bestuur geen Man, Die knik- of jabroer is, Maar wel die spreken durft en kan, Bescheiden en gewis, 'k Herkies weer in de eerste plaats Den Landman Thomas Mulder Ik acht hem in 't Bestuur een baas, Al zegt men: Hij kon gulder. Ook Dirk van Vliet en Jan de Wit Zal ik maar weer herkiezen, Daar zij de Eerpost van Raadslid Welligt niet graag verliezen Wel hebben zij verkeerd gedaan Met 't stemmen voor de Brauw, Doch 'k reken hun dit kwaad niet aan, En laat wat blauw is, blauw. Jl. Zondag namiddag ten ongeveer 4 ure, ontstond in de Fonteinstraat te Gorinchem een groote oploop van volk door het geroep van: //daar is een kind van den majoor in de gracht gevallen en verdronken." Echter kon niemand zeggen het gezien te hebben, noch met zekerheid bepalen waar, doch allen bleven op een punt staan kijken, hetgeen tengevolge had, dat de sergeant-majoor wiens kind bedoeld werd, uit de kazerne kwam vliegen en op aan wijzing van het algemeen zich plomp in het water stortte, gevolgd door een tweetal soldaten, terwijl er nog een vijftal bezig waren zich spoedig te ontkleeden om eveneens te water te gaan. Op dat oogenblik werd er geroepen, dat ze op de verkeerde plaats aan het zoeken waren, hetgeen ook bleek daar het herhaald dompelen der soldaten niets dan modder boven bragt, hetgeen hen besluiteloos maakte, toen uit de kazerne het berigt kwam, dat de kleine gezond en wel in huis speelde, hetgeen zich bij onderzoek bevestigde, zoodat het treurspel in een blijspel met komieke scènes eindigde. Niemand weet echter op te geven wie het eerst heeft geroepen. Jl. Zondag is te Amersfoort bij het zwemmen in de Beek een jongeling verdronken. Het onhandig omgaan met geladen vuurwapens kostte ji. Zondag weder een offer. Een oppassend en algemeen bemind 20jarig jongeling te Oosterhout hield zich bezig met het schieten op musschen. Door eenig kreupelhout willende dringen, hield hij het geladen geweer, waarvan de haan overgehaald was, achter zich; door een onbekend toeval, men vermoedt door het stooten van den trekker tegen een tak, lostte het schot en trof den onvoorzigtige in het achterhoofd, met dat gevolg, dat hij onmiddelijk daarna den geest gaf. Als iets bijzonders wordt van Tubbergen gemeld, dat reeds in de vorige week aldaar op een stuk land volkomen rijpe haver gemaaid is. Dezer dagen werd een politiebeambte, in dienst en geheel gewapend, te Zwolle moorddadig aangevallen en bijna omgebragt. De vermoedelijke dader, iemand van buiten gewone ligchaamskrachteu, staat daar bij de politie zeer slecht aangeteekend. Met behulp van vier man is hij in arrest gebragt. Eene ligtzinnige verliefdheid bragt dezer dagen een portier Lij den staatsspoorweg te Wijhe in groote verlegen heid. Eene dienstmeid vervoegde zich aan het bureau om een vervoerbillet. //Gij komt te vroeg, lief kind," sprak de portier op vriendelijken toon//doch ga met mij mede, en ik zal u zoo mogelijk amuseeren." Het schijnt echter, dat zulks het meisje niet is bevallen, daar ze er kennis van gaf aan haar meester, en deze weder aan de overheid. De zaak werd zoo ernstig, dat de portier (regt.ens niet straf baar), voor zijn meester moest verschijnen. Na een streng onderzoek bleek nu, dat hij het meisje tweemaal gezoend had. Vermits hier geene kwade gevolgen van verwacht worden, zal hij ditmaal met een goede les vrij komen. Ambtshalve zal hij echter voor het vervolg niet meer mogen kussen. Den 26 dezer overleed te Leeuwarden in den ouder dom van bijna 70 jaren de heer J. G. Huijs, gepensioneerd schout-bij-nacht, ridder der Militaire Willemsorde. Als eene bijzonderheid mag vermeld worden, dat men aan de verkiezing voor den gemeenteraad te Wouw grijsaards van 80, 82 en 86 jaren zag deelnemen. Ja, de heer E. Adan, med. doctor te dier plaatse, beklom nog op 9 3jarigen leeftijd, zonder iemands hulp, de trappen van het gemeentehuis om zijn burgerpligt te vervullen. Genoemde doctor is reeds 67 jaren practiserend geneesheer en oefent thans nog geregeld zijne praktijk uit. De gemeenteraad telt daar 5 leden die, door elkander genomen, 80 jaar oud zijn en zeer geregeld aan alle beraadslagingen deelnemen; een dier leden, tevens wethouder, heeft bijna 50jaren zitting en de gemeente raad ziet eerstdaags met belangstelling de viering van zijn jubelfeest te gemoct De jongste berigten uit Ned. Oost-Indië melden ons het feest, te Batavia gevierd ter gedachtenis van de stichting der genoemde stad, nu 250 jaar geleden. Van het op te rigten standbeeld voor den stichter van Batavia, Jan Pieterszoon Coen, werd op den feestdag de eerste steen gelegd door den tegenwoordigen gouverneur-generaal mr. P. Mijer, die in eene rede hulde bragt aan de vele verdiensten van zijn grooten voorganger. Deze plegtigheid geschiedde in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en daaronder van eenige Solosche Prinsen. Aangekomen schepen te Batavia, vóór den 9 Julij: Anna, Antje, Christina, Helena, HenriëtteElisabetli Susanne, Ida Geertruida, Julie, Maassluis, Maria Adolfine, Willem Poolman en Johannes. Vertrokken: Fop Smit, Nestor, Ternate en Utrecht. Het schip //Fagal," heeft aan de Zuidkust totaal schipbreuk geleden. Een handelsreiziger uit Amsterdam bevond zich te Weesp en dacht zijne huisgenooten eene kleine versnapering mede te brengen, door voor hen een pond van de beroemde weespermoppen te koopen. Toen hij met dat plan een winkel binnen trad en om bedoelde moppen vroeg, kreeg hij ten antwoord: //als mijnheer nog een kwartier wacht, totdat de pakschuit uit Amsterdam aan is, kan ik hem er aan helpen." Het behoeft niet gezegd te worden dat onze reiziger zich de moeite spaarde om de moppen naar Am sterdam te doen retourneren. -In Europa worden jaarlijks 5000 millioen kannen bier gebruikt, ter waarde van 350,000,000. In Fransche couranten is gemeld, dat Kommissarow of Kostromski, die eenigen tijd geleden het leven van den Czaar heeft gered, zich zeiven om het leven zou gebragt hebben. Dit berigt blijkt geheel onwaar te zijn. Belangstellenden in de avonturen van het Neder landsclie Woordenboek zullen met genoegen vernemen, dat, hoewel de A dit gansche jaar verder krank is blijven liggen, de eerste aflevering der O nu weldra verschijnen zai. Alleen de studiën omtrent den olifant houden hare voltooijing nog wat tegen, hetgeen bij een zoo kolossaal beest, dit kolossale werk ten volle waardig, geen verwon dering kan baren. De inteekenaren hebben intusschen alle tijd gehad de vorige aflevering, die in September 1868 uitkwam en met het woord afleenen afbreekt, van buiten to lecren; zij zullen dan ter afwisseling van September 1869 tot 1870 aan de eerste aflevering O kunnen wijden. Zij zien dat de welwillende redactie steeds meer van hun geduld, dan van hun inspanning blijft vorderen. Naar men verneemt wordt de redactie door haar niet geheel be- langeloozen medewerker mr. Toelaer met oen proces be dreigd ter voldoening van een aanzienlijk honorarium voor zijne uittreksels uit Wolf en Deken; men spreekt van 20,000. Of deze hem tot herstel van het Oostenrijksche financiewezen zullen strekken wordt niet gemeld. Het zou echter zeker onaangenaam voor dr. de Vries zijn, wanneer hij nog zooveel geld betalen moest, voor dit door dr. Toelaer bewerkte, maar defect gebleven deel zijner //levenstak»' Wij wenschen hem kracht en sterking bij deze nieuwe beproeving op zijn doornig woordenpad, dat hem zeker eer naar zijn graf dan naar de Z zal leiden, tenzij hij nu

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2