BUITENLAND. hem op den grond hadden geworpen en het hoofd afgesneden haddenWij waren alzoo met ons vieren, als boetvaardige zon daars geheel naakt voor eenige hoofdpersonen gezeten. Van het strand naar het krom gevoerd wordende, had ik mij in het Engelsch tot iemand gewend om hem te zeggen, dat wij door een ongeluk op strand gegooid waren en geene vijandelijkheden wilden plegen. Deze zelfde man diende als tolk tegenover het Hoofd en eenige grootten, en toen ik hun alles zoo naauwkeurig mogelijk had mee gedeeld, verzocht ik hen, ons niet te dooden, daar het Hollandschc gouvernement wel geneigd zou zijn een losprijs voor ons te betalen. Daartoe schenen zij over te hellenzij stelden ons wel in het minst niet gerust, doch ik hegreep, dat wij dien dag gespaard zouden blijven." De tijd heeft den schrijver ontbroken om liet overige zijner lotgevallen mede te doelen. Do zeeman Spil, die jl. Woensdag te Haarlem door een zijner kameraden met messteken zwaar werd verwond, is gisteren in het gasthuis aldaar overleden. Dat de dieren het in trouw van vele menschen nog winnen, bewees jl. Donderdag avond weder het volgende: //Een reiziger, die op het punt van vertrek van den IIoll. IJzeren Spoorweg nog een kaartje nam, wilde ook een bagage-recu voor zijn hond nemen, doch daartoe ontbrak de tijd. Noode liet hij dan ook zijn huisvriend achter; doch wie schetst zijne verbazing, toen hij, onderweg uit het portier ziende, zijn hond op de loopplank van den trein zag zitten. De afstand tot Haarlem was nog verre, maar werd gelukkig volbragt en het dier gaf, even als zijn meester, door teekenen te kennen, dat het hun goed deed elkander wedergevonden te hebben." Zou menig mensch aan dezen hond geen voorbeeld kunnen nemen? Op a. s. Dingsdag, 3 Augustus, zal de herstemming voor een lid van de gemeenteraad te Texel plaats hebben. Tusschen den heer W. Ilillenius, die bij de vorige stem ming 58 en den heer J. Zijm die 48 stemmen heeft bekomen, moet eene keuze worden gedaan. Gisteren werd te Oosterend een ouderenpaar in diepen rouw gedompeld, door het jammerlijk verdrinken van hun bijna tweejarig kind, dat al spelende in eene kolk geraakte en daar op zoo treurige wijze den dood vond. In de gemeente Zijpe zal op Dingsdag 3 Augustus e. k.. eene herstemming plaats hebben ter verkiezing van één lid voor den gemeenteraad. Er moet eene keuze wor den gedaan tusschen de hoeren K. Francis en N. Kruijer. Bij de eerste stemming werden de heeren 'van Doorn en Biersteker gekozen. Jl. Zondag maakte de onderoflicicrs-vereeniging voor eervolle langdurige werkelijke dienst bij de schutterij, beschermheer de kolonel konnnandant van het regiment te Amsterdam, jhr. D. Bicker, een zomertogtje langs het Noordhollandsche kanaal naar Alkmaar, alwaar zij werd afgehaald door de onderofficieren van het eereteeken der schutterij dier stad, die hen geleidde naar het lokaal de //Nieuwe Doelen.» Aldaar werd hun de eerewijn aangeboden door den oudsten sergeant-majoor, waarbij van beide zijden hartelijke, broederlijke toasten gewisseld werden. De heer Bruin, president eener sectie van het Metalen Kruis te Alkmaar, had door zijne bemoeijingen veel bijge dragen om deze bijeenkomst zoo kameraadschappelijk mogelijk te doen zijn. Nadat men in een aparte, daartoe in gereedheid gebragte zeal een fiksch déjeuner gebruikt had, begaf men zich en corps naar Heilo, en bezigtigde men den schoonen Alkmaarder Hout. In het lokaal teruggekeerd, mogten de onderofficieren het genoegen smaken dat de majoor-kommandant, kapitein en de officier van gezondheid hen opwachtten, een gopast woord tot gezamentlijke onderofficieren rigttcn en te kennen gaven zeer gaarne de verbroedering te zien, welke ook door dit bezoek werd bevestigd. Dit bezoek had ook nog ten doel de Alkmaarsche onder officieren met het eereteeken begiftigd aan te sporen ins gelijks eene vereeniging als te Amsterdam op te rigten; hoewel slechts 15 begiftigden in Alkmaar aanwezig zijn, beloofden zij toch alles te zullen aanwenden en te beproe ven om eene vereeniging tot stand te brengen, hetwelk de goedkeuring en medewerking van den majoor-kommandant mogt erlangen. Eindelijk begaf men zich aan het diner, dat heerlijk toebereid was, en dat men zich goed smaken liet. Verschillende officieële en toepasselijke toasten wis selden elkander af; er heerschte een hartelijke, kameraad schappelijke geest. Na den maaltijd begeleidden de Alk- maarders de Amsterdamsche ouderofficieren naar den boot, die hunne dankbaarheid voor de gulle ontvangst in tref fende bewoordingen te kennen gaven, en met een tot weder- zions. Door het overheerlijke weder begunstigd en door een voortreffelijk opgeruimden geest bezield, zal dit togtje nog lang in het geheugen blijven. (Alg.Ned.N.en Adv.Bl.) Aan den heer N. D. Dijkstra is vergund, zijn nota riële standplaats over te brengen van de gemeente Ter schelling naar de gemeente Oosthuizen. In de laatstgehouden raadsvergadering te Zaandam is Besloten maatregelen te nemen, om de bestaande weekmarkt te doen herleven en nog eene nieuwe markt op te rigten, hetgeen door eenige ingezetenen was verzocht. Jl. Woensdag baadde zich een jongen van 14 jaren in het kanaal nabij Velsen, toen hij plotseling in de diepte wegzonk. Een werkman hoorde zijn geroep om hulp en trachtte den jongen te redden; de man, niet kunnende zwemmen, bleef zoo veel mogelijk aan den kant, doch zonk, even als de jongen, plotseling in de diepte weg, en moest zijne menschlievendheid met den dood bekoopen. De. onge lukkige laat eene weduwe met 3 kinderen achter. Het lijk van den jongen kon men niet terug vinden. Men verneemt, dat de hoofdprijs in de verloting der tentoonstelling van landbouw, enz. te Haarlem, zijnde een rijtuig met twee paarden, gevallen is op een der nomniers geplaatst door het bestuur der afdeeling Woerden van de llollandsche Maatschappij van Landbouw. //Geen geld en slagen toe," is een spreekwoord dat jl. Woensdag avond te 's Hage in toepassing is gebragt. Vier slagterskncehts vonden goed een mooi rijtoertje te maken, met de flescli in de hand, vrolijk en wel. Toen zij goal opgewonden waren, stapten zij af en begaven zich naar eene herberg, op den hoek van de Boekhorststraat. Maar van betalen aan den koetsier was volstrekt geen sprake. Toen nu de koetsier afstapte en met nadruk op de betaling aandrong, werd hij geslagen, mishandeld, verwond en deer lijk gehavend. Vier tegen een, dat was ook niet om uit te houden. De kloppartij ging zoo hevig, dat door do om standers of bewoners van de 2de Nieuwe Molstraat naar de policie gezonden werd, die bij hare aankomst een der beschonken slagters in hechtenis nam. De anderen namen de vlugt. De koetsier werd zonder betaling, maar met bebloed hoofd, in zijn eigen rijtuig naar zijne woning gebragt. Te 's Gravenhagc heeft in do jongste dagen plaats gehad dc jaarlijksche algemeene vergadering van het Nederl. onderwijzers-genootschap, waarop ook de afdeeling Helder door een liarer leden vertegenwoordigd werd. Jl. Woensdag ochtend ten 10 ure is, op een daartoe door den heer Viruly afgestaan terrein, in de nabijheid van Loosduinen, de scherpschutters-wedstrijd gehouden, die door de Wcstlandsche Schutters-vereeniging was uitgeschreven, en waaraan is deelgenomen door vertegenwoordigers der vereenigingen 's Gravenhage, Westland, Delft, Schiedam, Rotterdam, Utrecht (het studenten-corps en ,/de Zwijger»), Amsterdam, Haarlem, Leiden (studenten-corps en Weer baarheid). Z. K. H. Prins Alexander is te half twee ure met zijnen adjudant en zijn gevolg op het terrein aldaar aangekomen en door den commandant van het Westlandsclie scherpschutterscorps, den heer Waldeck, verwelkomd. De eere-prijs, uitgeloofd door Z. M. den Koning, is toe gekend aan den lsten luit. van het reg. grenadiers en jagers F. van Escli, te 's Hagede 2de uitgeloofd door Z. K. II. Prins Alexander aan den officier bij hetzelfde regement J. C. Wensel, en de 3de uitgeloofd door Z. K. II. Prins Hendrik aan den Delftschen scherpschutter S. II. van der Waal. Na de uitreiking der prijzen, bedankte Prins nogmaals voor de goede ontvangst, reikte den burgemeester de hand en vertrok met zijn gevolg, onder luide toejuichingen en het spelen der volksliederen, uitgeleid door de commissie en den burgemeester. Indien Jacob Cats heden uit zijn graf had kunnen verrijzen om nog eens op zijn geliefd //Zorgvliet» rond te wandelen dan zou hij, minnaar van het buitenleven en van de gezelligheid als hij was, zich over zijn nazaten verblijd hebben. Door een aantal aanzienlijke dames uit 's Hage, aan wier hoofd zich mevr. de douairière van der Oudermeulen gesteld had, werd op die uitgestrekte buitenplaats, met vergunning van de eigenares, II. K. H. mevrouw de Groot hertogin van Saksen-Weimar-Eisenach, een weldadiglieids- bazar gehouden, ten behoeve van het fonds tot ondersteuning van nagelaten betrekkingen van verongelukte Scheveningsche visschers. Aan den oever der thans helaasniet meer snel vlietende beek, waren op een grasveld een 20tal smaakvol versierde tenten geplaatst, met velerlei voorwerpen van weelde gevuld. Lieftallige jonkvrouwen hadden de, voor haar ligte, taak op zich genomen om als koopvrouwen een beroep te doen op de liefdadigheid der bezoekers. De immer hoog gewaardeerde muziek van het reg. Grenadiers en Jagers liet zich van den overkant der beek hooren. De bezoekers van den //fancv-fair» hadden het regt om het grootste gedeelte van het park van //Zorgvliet» te doorwandelen. Enkele van de tenten waren tot rust- en verblijfplaatsen bestemd; de overige bevatten een groot aantal te koop aangeboden voorwerpen, waaronder wij, zonder aan de overige iets te kort te willen doen, alleen vermelden een goed uit gevoerde teekening naar de schilderij van Rembrandt, voorstellende Simeon in den tempel. Al de tenten werden door een menigte belangstellende koopers omgeven. Op het grasveld, dat, tusschen de bladeren der boomen heen, door een liefelijke maar niet verschroeijende zon werd be schenen, vormden zich langzamerhand een aantal gezellige groepjes. Anderen gaven de voorkeur aan eene wandeling door de fraai aangelegde plaats en trachtten het koepeltje, dat midden tusschen den Haag en Scheveningen op een vrij aanzienlijke hoogte is aangelegd en een ruim uitzigt aanbiedt, te bereiken. H. M. de Koningin en Z. K. II. Prins Alexander vereerden het feest met hun tegenwoor digheid, en offerden een ruime gift op het altaar dei- weldadigheid. (Het Vaderland.) Omtrent den ongelukkigen de Gee, die verleden week te Waalsdorp door een kogel getroffen werd, verneemt men nader, dat de patiënt, de omstandigheid in aanmerking genomen, zich redelijk wel bevindt. De onderstelling, dat hij beide oogen zou verliezen, is helaaseen feit geworden. In de «Nieuwe Rotterdamsche Courant» van Vrijdag 30 dezer, N°. 208, komt voor een brief van den heer mr. W. van der Kaay, voorzitter der Centrale Kiesvereeniging in het kiesdistrict Alkmaar, gerigt aan de redactie van genoemde Courant. In dien brief komt de schrijver op tegen eene opmerking, door de redactie der //N. R. Ct.» gemaakt, naar aanleiding van een berigt, voorkomende in de //Heldersche en Nieuwedieper Courant," betreffende het ontslag van de liceren van der Drift en van Eeden, als leden des bestuurs van de Centrale Kiesvereeniging. Bedoeld berigt bevatte de mededeeling, dat, bijzonder aan den heer van Eeden een eervol ontslag als lid van het bestuur was gegeven. En daar zoodanige onderscheiding, volgens het berigt, niet aan den heer van der Drift was toegewezen, zag de N. R. Ct.» daarin //eene medepligtigheid van de Liberalen aan de persoonsverguizing door de Ultramontanen over het andere bestuurslid uitgestort met eene woede, die naar den mutserd riekt.» De heer van der Kaay doet in zijn brief uitkomen, dat het meergenoemde berigt onjuist is geweest in de vermelding van het bedoelde feit. Door een lid der vergadering is voorgesteld en tegen dit voorstel, eene gewone beleefd heidsvorm, is door het bestuur geen bezwaar gemaakt om den heer van Eeden, die door de nieuwe indeeling der kiesdistricten ophield tot het district Alkmaar te belmoren en daarom niet langer bestuurslid zijn kon, dank te betuigen voor hetgeen hij voor de vereeniging gedaan had. In de aanteekeningen van den secretaris der vereeniging komt be trekkelijk deze zaak ook niets anders voor dan//briefschrijven aan v. E.« De heer v. d. K. verzekert, dat hij, noch eenig ander bestuurder tot het geven van een eervol ontslag zou hebben medegewerkt, en doet verder ook uitkomen, dat hij evenmin de hand wil leenen aan teregt gewraakte persoonsverguizing. Het bovenstaande ontleenen wij aan den brief van den voorzitter der Centrale Kiesvereeniging, ook tot herstel eener onjuistheid, die aanleiding geeft tot eene verkeerde beoordeeling van de handelingen der vereeniging, waarmede wij steeds ten volle sympathiseren. De gemeenteraad te Gorinchem heeft eene verorde ning op de vélocipèdes (door den Raad trapwagens genaamd) gemaakt. Op dc Kranskade te Utrecht hadden door het roe keloos omgaan met vuur de kleederen van het 12jarig meisje van R. vlam gevat; het kind vlugtte de deur uit, met het gevolg, dat zij oogenblikkelijk in volle vlam stond en belangrijke brandwonden bekwam; door de hulp van een voorbijganger werden de vlammen gebluscht. Het meisje verkeert echter in zorgvollcn toestand. Te Blokzijl en omstreken worden de peren nu reeds aan de boomen opgekocht, tegen 4 a. 5 de mud, te leveren als zij rijp zijn. In de jl. Dingsdag gehouden zitting van den raad te Enschedé, is men overgegaan tot het benoemen van een eersten wethouder in de plaats van den voormaligen eersten wethouder, die, zooals men zich herinnert, met zijne ambt- genooten is afgetreden, als drijfveer daartoe opgevende, dat niet de noodige eensgezindheid tusschen hen en den burgemeester bestond. Achtereenvolgens bedankten de daar toe gekozen raadsleden, en vervolgens gaven alle raads leden te kennen, dat ook zij, ingeval zij verkozen werden, bedanken zouden. Op voorstel van een der leden van den raad is daarop besloten, eene commissie van drie leden te benoemen, ten einde over deze aangelegenheid met den Commissaris des konings in briefwisseling te treden. De markt te Leeuwarden wordt tegenwoordig met aardappelen overstroomd. Dezer dagen was de aanvoer uit de omliggende dorpen Berlikum, Beetgum, Menaldum, enz. buitengewoon groot. De prijzen waren daardoor na tuurlijk zeer gedrukt en verschilden van 2 tot 2.50, ja zelfs tot 1.50 per mud. De qualiteit is uitmuntend, de hoeveelheid voldoende; maar de tuinlieden haasten zich om ze van de hand te doen, ook uit vrees voor de verwoestingen der aardappelenziekte, waarvan zich enkele sporen vertoonen. Een landbouwer in de gemeente Bildt (Friesland) heeft den eigendom van het bloeivlas op steel, staande op nog geen volle zes hectares, verkocht voor 2225. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De benoeming van K. E. B. van Nouhuijs en P. van der Breggen tot adelborsten 3de kl. bij bet Kon. Inst. der Marine te Willems oord, is, op bun verzoek, ingetrokken. In hunne plaats zijn alsnu door den minister van Marine met den 1 Sept. a. s. als adelborsten 3de kl. bij die inrigting benoemd C. F. de Ruijter de Wildt en J. I'. van Rossum, die bij liet plaats gehad hebbend examen de op volgende nommers verkregen hadden. De benoemde officieren van gez. 3de kl. bij de zeemagt, IJ. Bakker en G. Franken, worden met den 16 Ang. a. s. geplaatst, eerstge- inelde op het transportschip met stoomvermogen Java, en laatstge- melde op het wachtschip te Hellevoetsluis. België. Met de bladen der Victoria Regia, de bekende reuzen- bloem, zijn in den botanischen tuin te Gent eenige proeven genomen aangaande het gewigt, dat deze bladen, waarvan het grootste eene middellijn heeft van bijna 3 ellen, kunnen dragen. Een blad dier reusachtige waterplant werd met linnen overspannen, ten einde het scheuren of barsten te voorkomen, waarna de gewigten werden aangebragt, die ter zwaarte van 226 Nederl. ponden het bloembad bedekten, zonder er door heen te vallen. Steunende op deze buiten gewone draagkracht, begaf zich een der tuiniers, een zeer gezet persoon, die minstens 75 Nederl. ponden weegt, op het ronddrijvende blad, dat naauwelijks doorzakte, toen de man er op ging zitten en zich met den stroom van het water, in het bekken voor die reuzenbloemen aangerigt, liet afdrijven. F r a n k r ij k. Jl. Woensdag heeft in het paleis van justitie te Parijs een incident plaats gehad, hetwelk veel opzien en leedwezen heeft verwekt. Terwijl de advocaat Liouville, na den afloop van een door hem voor eene der civile kamers gehouden pleidooi in ambtsgewaad de voorzaal doorging, werd hem door den persoon, tegen wien hij gepleit had, onvoorziens een slag in het aangezigt toegebragt. De gehoonde advocaat staat voor een zeer gematigd man bekend. De aanrander is terstond voor den bevoegden regter gebragt en tot twee maanden gevangenisstraf ver oordeeld. In het Parijsche dagblad //la Presse» leest men: //Met de thans bestaande reisgelegenheden kan men de wereld in 80 dagen rondreizen; een tijdsverloop, hetwelk vroeger door voorname personages aan eene reis van Parijs naar Petershnrg zou zijn besteed geworden. Ziet hier den

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2