1869. N°. 95. 27 Jaargang. Zondag 8 Augustus. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. PEPERMEIJER'S OPINIE OVER HET CULTUUR-STELSEL. IIELDERSOE EN NIEÜWEDIEPER COURANT. W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dinosdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 163. regels 60 cent, I Prijs der Advertentiën: Van elke regel meer 15 cent. j Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Dingdag «len ÏO dezer vertrekt de Oost-H uili ge he mail over Triest. 111 E N L A N 0. HELDER en NIEUWEDIEP, 7 Augustus. Is Frankrijk in den nieuweren tijd vooral liet land welks toestand op een zeer belangrijk deel van Europa grooten invloed uitoefent, het is dan voor de beoordeeling van den staatkundigen toestand van ons werelddeel van veel gewigt den polsslag van bet Fransclie Keizerrijk na te gaan. liet „Journal des Débats maakt die taak gemakkelijk, door de volgende merkwaardige beschouwing. De herschepping van bet Keizerrijk is begonnen, en zal van invloed zijn op het volksbestaan. De verandering was noodzakelijk; doch niet altijd is eene onderneming voor spoedig, omdat zij noodzakelijk was. Deze onderneming vooral heeft slechte kansen; ter liefde voor de waarheid wil het blad die kansen niet verhelen. Wordt ook de transformatie van liet Keizerrijk met de grootste bekwaamheid tot stand gebragt, men mag niet uit het oog verliezen, dat ze achttien jaren is verwacht, en het wel eene natuurlijke wet op politiek gebied schijnt te zijn geworden, dat de Fransclie regeringen, naarmate zij zich meer van haar oorsprong verwijderen, des te zwakker worden. Het schijnt, in dat opzigt, met de Fransche regeringen te gaan als met hem, die den mannelijken leeftijd achter zich heeft. Meer vatbaar voor alle uitwendige invloeden, is eene kleine stoornis, welke hij vroeger onopgemerkt voorhij liet gaan, thans voldoende om hem eene ziekte, ja, den dood te berokkenen. De atmospheer der openbare meening wordt in Frankrijk hij den dag fijner voor langdurige regeringen, evenals den man, die oud wordt, de natuurlijke dampkring dagelijks fijner toeschijnt. Dat men met wijsheid en moed niet bestand zou zijn tegen liaar schadelijken invloed, beweren wij geenszins. Om er nu echter op zijne hoede voor te zijn, is het nood zakelijk, dat men er op lette! Naast deze kwade kans bestaat eene tweede. In 1852 is de Keizerlijke regering ontstaan door een coup d'état, welke het volk destijds toeliet, omdat het verzadigd was van politieke onlusten. Doch datzelfde volk heeft nu achttien jaren tijd gehad op nieuw smaak te krijgen in de staatkunde. Even als een zieke, die herstelt, heeft het volk grooten lust gebruik te maken van het voedsel, hetwelk het vindt. Het is waar, deze regering heeft zelf dat voedsel toebereid doch er bestaan zekere vooroordeelen in Frankrijk, waar onder ook dit: dat men niet gaarne dezelfde namen en Derde Brief. Voorleden Zaturdag is Schrapper bij mij in den winkel gekomen. Hij wilde nog iets hooren van den Javaan, zeide hij, en hij had er de geheele week over gedacht, hoe treurig zijn lot moet zijn, als ons regeringsstelsel hem de noodige voeding en kleeding ont houdt. „Maar," zeide Schrapper, terwijl hij mooi opgewonden door mijn winkel stapte, „ik geloof het niet, ziet ge, je schoonzoon vertelt dat alles wel, maar het bewijs, liet bewijsHoeveel loon verdient een arbeider in Indien, en hoeveel heeft hij noodig, daar komt het op aan!" Mijn schoonzoon zat binnen met mijne vrouw aan de koflij, en had maar half lust om weêr over dit onderwerp te beginnen. t Is een treurig ding, Schrapperen wat behoeven wij die wonden open te leggen, laten wij ons bemoeijen met onze eigene zaken'.,, Nu werd Jansen regt boos, want onder al zijn deftigheid en al zijne pedanterie, schuilt een warm en eerlijk hart. „Onze zaken! maar dat zijn onze zakenOnze spoorwegen, onze kanalen zijn aan gelegd voor dat geld, onze schuld is verminderd! Ik heb altijd gedacht, dat het rijke Java die sommen dood gemakkelijk opbragt, en ik heb mij verbaasd, waarom dat voortreffelijke stelsel, dat op Java den inwoners vrede en geluk schonk, de schatkist rijk maakte, en nog millioenen overliet voor Nederland, ook niet hier in Europa werd toegepast; maar nu eens mijn geloof aan die zaligmakende voortreffelijkheid is geschokt, nu wil ik er ook meer van weten, dat is mijn pligt!" „Toen de generaal v. d. Bosch het cultuur-stelsel invoerde." „Goed," zeide Schrapper, „beginnen met het begin!" „Toen ontveinsde hij zich de gevolgen niet, maar weinig ver moedde hij, dat, hetgeen in zijn oog een gevaarlijk maar noodzakelijk middel was om den tijdelijken nood der financiën te gemoet te komen, niet alleen later een geregeld stelsel zou worden, maar zelfs als beginsel voorstanders zon vinden. Want dat het beginsel, om belasting te laten betalen in arbeid in plaats van in geld, slecht is, daaraan kon een man als hij niet twijfelen." „Hat zie ik niet inHat komt op 'tzelfde neêrals ik in geld betaal, moet ik er toch ook voor arbeiden," zei Schrapper. „Ais gij tien gulden belasting betaalt, dan zult gij zoo hard dezelfde mannen verbonden ziet aan de toepassing van beginselen, die lijnregt tegen elkander over staan. Aan vele Franschen schijnt 1852 onafscheidelijk van het Keizerrijk, zoodat met liet wegnemen der gevolgen van het eene, het andere als liet ware gewetenloos zou zijn, indien het bleef bestaan Tegenover die kwade kansen staat echter deze goede, dat een deel van liet Fransche volk niets liever wenscht dan de ontwikkeling der vrijheid, zonder de wreedheden eener omwenteling. Dit kan, wanneer de regering haar tegenwoordigen toe stand begrijpt en de middenklassen geen reden tot ontevre denheid geeft, een steunpunt voor haar worden. Ten slotte zegt het «Journal des Débats", dat men zich niet bekommeren moet over de oude steunpilaren der persoonlijke regering. Deze toch hebben een onlierstelharen val geleden Als gekortwiekte vogels, die, in het bewustzijn dat ze toch niet kunnen vliegen, erbarmelijk schreeuwen, wanneer zij van de vergulde kruk vallen, waarop zij plachten te schommelen, is althans hun geschreeuw van geenerlei belang. Voor de eclite zonen van Frankrijk is het integendeel een prachtig schouwspel, liet uitzeilen te zien van dien Hinken bodem, dien wij de revolutie noemenReeds zoo menigwerf is liij de haven uitgezeild! Achttien jaren liad hij onopgetuigd gelegen! Doch weder is het anker geligt, en het vaartuig wordt door den wind voortgestuwdDe beste wenschen van Frankrijks vrije burgers vergezellen liet op zijn togt! Het bestuur van liet Artillerie-Vrijkorps heeft in zijne vergadering van gisteren tot eere-lid van liet korps be noemd den majoor plaatselijken-kommandant alhier J. J. baron Melvill van Carnbee. In diezelfde bijeenkomst werd bepaald, dat, behalve de reeds bepaalde prijzen voor den te honden wedstrijd, nog een achtste prijs voor het schieten op 100 pas zal worden uitgeloofd. Deze gunstige bepaling was mogelijk gemaakt door de welwillende medewerking van een belangstellend ingezetene, die een kamer-pistool voor dat doel ten ge schenke lieeft gegeven. Het feest-programma voor den tweeden nationalen schietwedstrijd, van 16 tot 21 Augustus e. k. aan de Bilt nabij Utrecht te houden, is thans verschenen. De deel nemers zullen op Maandag 16 dezer te Utrecht plegtig ontvangen worden; de aanbieding van den eerewijn ge schiedt door den burgemeester dier gemeente ten stadhui/.e. Op Dingsdag 17 vangt de wedstrijd aan met het dingen naar den vaandelprijs. Van liet Artillerie-Vrijkorps alhier zullen ook vijf leden aan dit concours deelnemen. Op de mogelijk werken om ze te verdienen, en ze in één week bij elkaêr hebben; maar als gij in plaats van dit, gedwongen wordt om ergens, op uren afstand, een week lang te gaan werken, zult gij waar schijnlijk niets of niet veel uitvoeren!" „Ja," merkte Jansen op, „zoo snijdt het mes aan twee kanten. Omdat gij weinig uitvoert, zal men u niet één week, maar twee weken moeten laten werken om eene waarde van 10 te verkrijgen, en zoo zijt gij niet alleen zeven dagen te veel kwijt, maar gij mist nog bovendien het geld, dat gij in die 2de week zoudt hebben kunnen verdienen „Juist! en dat op deze wijze niet alleen de belasting-schuldige verlies lijdt, maar ook de schatkist, toont het feit, dat wij lang zamerhand alle culturen: indigo, peper, suiker, eto. hebben moeten laten varen, en alleen nog maar geld trekken uit de koffij!" „Heel Java is toch niet een groote koffijtuin," meende Schrapper; „en als er nu geeue andere dwangcultuur meer is, dan is de kwaal ook niet algemeen; dan leven de overige Javaantjes toch maar regt lekker en lui!" „In den beginne is het misschien zoo geweest; thans is het zeker anders!" „Waarom „Be koffij groeit het best op 3 a 4000 voet boven de zee, op de bergen, daar waar de rijst, die op kunstmatig besproeide lagere landen geteeld wordt, niet meer voort wil!" „Zoodat de koftij dan toch nooit kwaad doet aan de voortbrenging van de rijst, zooals gij laatst hebt verteldmeende ik. „Eerst het 3de jaar draagt de koffij vruchten, in het I2de jaar is de grond uitgeput, dan moet er nieuw terrein worden opgezocht en langzamerhand worden de rijstvelden ingenomenthans reeds viiult inen koftij-aanplantingen op 800 voet boven de zee. Zoo ziet gij, hoe, hetgeen tijdens het leven van v. d. Bosch dragelijk was, nu vreeselijk is geworden!" „Er blijft nog wel altijd ruimte genoeg voor rijst, mijn hemel!" zeide Schrapper. „Hebt gij wel eens uitgerekend hoeveel er noodig is? Men rekent 375 pond 3 pikols per hoofd, zeker niet te veel; een pond rijst per dag voor een volk, dat bijna geen ander voedsel krijgt; dat maakt over 11 millioen inwoners 4125,000,000 pond rijst!" Dit maakte ons stil, en wij dachten na over die ontzettende hoeveelheid, die noodig is, niet opdat de Javaan lui en gelukkig volgende dagen dier week hebben mede wedstrijden plaats, afgewisseld door muziek-uitvoeringen, concert, illuminatie, enz., enz. De uitdeeling der prijzen geschiedt op Zaturdag den 21sten door Z. M. den Koning op het Vreeburg te Utrecht. Door de regelings-commissie is bepaald, dat a 50 cent per man, per dag, 's morgens portiën soep met brood, en 's namiddags portiën vleesch met groenten en aard appelen zullen worden verstrekt. De 2de luit. D. Vinkhuizen, herkomstig van de Kon. Militaire Academie, is ingedeeld hij het 3de bat. 5de comp. 7de reg. infanterie, alhier in garnizoen. Met ingang van 1 Julij jl. zijn pensioenen verleend aan den heer J. L. Graaf, adjunct-commies bij het hospitaal der Marine alhier, ten bedrage van 640.en aan den heer P. Duynker, zich schrijvende P. P. Duynker, adjunct- commissaris der loodsen alhier, ten bedrage van 440. Ter aanvulling van het vroeger vermelde, deelt men ons omtrent de komst van den nieuwen predikant hij de Herv. gemeente alhier, ds. J. II. Kremer, nog mede, dat zijne bevestiging door ds. L. V. Ledeboer Az. zal geschieden op Zondag 29 dezer, des voormiddags in de Nieuwe Kerk, terwijl de intreerede zal gehouden worden des avonds van dien dag, ten 6 ure, in de Westerkerk. In de vergadering van «Helder's Mannenkoor," gisteren avond gehouden, is besloten pogingen aan te wenden tot liet verhinden aan deze vereeniging van kunstlievende leden. In zoo verre zulks hij de gunstige reputatie, die dit Mannenkoor reeds verworven heeft, nog noodig is, bevelen we onzen mede-ingezetenen aan door toetreding van hunne ingenomenheid met deze vereeniging te doen blijken. De eerstvolgende uitvoering van het Mannenkoor is voor- loopig bepaald te houden in de maand October e. k. De zuivere opbrengst der onlangs gehouden uitvoering ten bedrage van ƒ56 is voor de helft in de kas der vereeniging gestort en voor de wederhelft bestemd ten behoeve eener eventueel op te rigten Vereeniging tot Werkverschaffing alhier, of anders ten voordeele der algemeene armen in deze gemeente. Het berigt, door eenige dagbladen medegedeeld, als zou de man, die in drift in de vorige week te Haarlem zijn makker zoo ongelukkig trof, dat de dood er na volgde, in het huis van arrest, ten gevolge van schrik en over spanning, zelf overleden zijn, is geheel uit de lucht gegrepen. De heer C. G. Meijer, telegraphist der 3de ld. bij 's Rijks-telegraafkantoor alhier, is in die betrekking verplaatst naar Haarlem. leve, zooals wij ons dat zoo gaarne voorstellen, maar alleen opdat hij niet verhongore. „En nu moeten zij voor een belagchelijk loon in de koffijtuinen dienen, of heerendiensten verrigten zonder eenige vergoeding gedurende bijna een derde deel des jaars! Zoodat ook de tijd om hunne rijstvelden met zorg te bearbeiden hun veelal ontbreekt!" „Hoeveel geld krijgen ze toch wel?" vroeg Schrapper, op wien niets zooveel indruk maakt als getallen. „Ik zal u antwoorden met de woorden van den minister van koloniën in de Tweede Kamer: (zitting 66/67) 400,000 inboorlingen hebben 180 dagen in de Preanger in de koffijtuinen gewerkt, en verdiend? raad eens?".... „Een kwartje per dag? 't zal wel niet veel wezen!" Twee gulden per gezin van 5 personen, d. i. per werkdag iets meer dan een vijfde cent per hoofd!" „Schandelijk!" zeide Jansen. „Voeg daarbij dat een vijfde gedeelte van hun rijstoogst, ter waarde van 10 of 12, in handen komt van hoofden en pries ters, en gij zult begrijpen, waarom 't cultuurstelsel zooveel geld opbrengt aan ouze schatkist!" „Maar dit zal toch wel eene uitzondering zijn?" „Niet zoozeer als gij denkt; moeder, geef eens een leitjeJansen, schrijf eens even op, wat ik hier op een papiertje heb; indien gij 't niet gelooft, kunt gij 't nalezen in het regeringsverslag 1864 Bijl. O., No. 16, bladz. 182185 Bij de koffijcultuur waren werkzaam Bantam Krawang Preanger Pekalongan Banjoemaas Banjoewangie Bagelen Kadoe Patjitan 30,091 1,941 85,042 10,483 36,347 3,595 32,356 84,561 10,957 '■5 g §>i c,j .3 "s3 u •3 ]X 108,500 - 2,978 - 177,160 - 100,438 - 87,628 - 3,993 - 168,081 - 467,750 - 75,517 295,373 1,192,045 Alzoo gedurende een geheel jaar verdienden vijf personen te zamen f 4.04 in de koffijtuinen! Mij dunkt het is voor van avond genoeg! Zoo goed wordt Indië beheerd!"

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1