BUITENLAND. Heden avond zal aan boord der «Anna Digna," kapt. Zwaneveld, alhier cmbarkeren een detachement militairen, bestemd naar Ned. Oost-Indië; terwijl te gelijkertijd alhier verwacht wordt een detachement met bestemming naar CuraQao, te embarkeren aan boord der //Raphaël," kapitein van der Velde Smit. Z. M. de Koning heeft eene en H. M. de Koningin twee gouden medailles uitgeloofd voor de óp 1 Sopt. te 's Hage te houden tentoonstelling van voorwerpen, betrek king hebbende op het verleenen van hulp aan zieken en gekwetsten. Tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw is benoemd de generaal-majoor J. H. L. Rijsterborgh, lid van het Hoog Militair Geregtshof. Aan den heer J. Z. Burnet is, op zijn verzoek, met den laatsten September a. s., eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van referendaris bij het dep. van Marine, behoudens aanspraak op pensioen, en onder dankbetuiging voor de langdurige, trouwe en goede diensten, door hein aan den lande bewezen. Den 11 dezer zullen de miliciens der ligtingcn van 1866 en 1867, behoorende tot de infanterie, die niet langer dan vijf maanden onder de wapenen zijn geweest, bij hunne korpsen tegenwoordig moeten zijn, om den 8 September weder met onbepaald verlof te vertrekken. Dc miliciens der ligting van 1865 zullen in de eerste dagen van September bij de infanterie-corpsen voor hoogstens 30 dagen in activiteit worden gesteld. De minister van Binnenl. Zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat ter opleiding voor tele grafist bij de dienst van den rijks-telegraaf, na vergelijkend onderzoek, ongeveer twintig leerlingen zullen worden toe gelaten tot liet te dien einde aan hen, te Amsterdam, te verstrekken onderrigt. Zij, die aan het bedoelde onder zoek verlangen onderworpen te worden, moeten zich vóór of op 21 Sept. bij het departement van Binnenl. Zaken aanmelden. Door den 2den luitenant der infanterie W. F. Stevens, te Utrecht in garnizoen, is een gewijzigd model van patroon- tasch uitgevonden, dat, door lioofd-officieren aldaar gezien, algemeen goedkeuring vindt, en door den uitvinder thans aan de hoogere autoriteiten zal worden aangeboden. Jl. Donderdag is aan het Prov. gouvernement van Noordholland aanbesteed: het verdiepen van eenige gedeelten van het Noordhollandscli kanaal, in twee perceelen en in massa. Minste inschrijvers: eerste perceel, de lih. Gebr. Janzen, te Nieuwediep, voor 34,900; tweede perceel, de heer G. Schalk, te Buiksloot, voor 28,500; in massa, de heer H. li. Bennik, te Vreeswijk, voor 66,100. De synode der Nederlandsche Ilevormde kerk heeft (na harden tegenstand) de zoogenaamde Doopformule ver- pligtend gemaakt. Men schrijft ons van Texel, dd. 6 Augustus: //Een vreeselijk onweder woedde met al zijn hevigheid des nachts tusschen 4 en 5 dezer boven ons eiland, en hield, vergezeld van een milden plasregen, ongeveer een uur aan. De nachtwacht te Oude Schild, als naar gewoonte met zijn ratelgeklepper het oorvlies der burgerij verscheurende, werd op eens in die gewigtige taak verhinderd, doordien hij met een zwaren slag letterlijk tegen den grond werd gewor pen, doch echter met den schrik vrijkwam. Overigens zijn voor zoover ons bekend is, door dit onweer geen onheilen te weeg gebragt //Een kiezer te dezer plaatse, sedert 23 jaren reeds stemgeregtigd, maakte jl. Dingsdag voor het eerst in al dien tijd van zijn regt gebruik." In eene buitengewone teregtzitting der arrondissements- regtbank te Alkmaar, op den 4 dezer, had de plegtige installatie plaats van den bij Z. M. besluit, dd. 30 Junij 11., benoemden substituut-officier van justitie, den heer mr. F. A. van Bommel. Jl. Zondag had te Alkmaar eene weduwe het voorregt hare drie dochters in den echt te zien treden. Het //Alg. Dagblad van Nederland" verneemt, dat het jonge nijlpaard, hetwelk jl. Woensdag in Natura Artis Magistra te Amsterdam misvormd en blijkbaar zonder voortdurende levensvatbaarheid geboren werd, overleden is. Reeds eenige avonden waren de jongens te Rotterdam bijzonder onrustig; jl. Donderdag avond verzamelden zij zich ten getale van ruim 300 aan de Delftsche poort, en trokken luid schreeuwende, met een hoorn voorop, de stad door. Het waren weder de oude kreten van ,/jato! hoed! weg met Maiulers!" Op dezen schijnt men het bijzonder gemunt te hebben. De menigte groeide steeds aanook waren er volwassen menschen bij en moet men zelfs op de Beestenmarkt met steenen geworpen hebben. De policie gedroeg zich zeer bedaard en men ging eindelijk tegen 11 ure rustig naar huis. Gisteren morgen werd er een escadron huzaren uit 's Hage verwacht. (Het Vaderland.) Jl. Maandag zat een schipper, die in de vaart op de Merwede was, bij Gorkum, bij den fok een boterham te eten, toen onverwacht een rukwind dat zeil tegen den man deed slaan en hem in de rivier wierp, waarin hij verdronk. De schipper was ongehuwd. Dezer dagen was de landbouwer van der Does, wonende aan de Oudelei (gemeente Vrijenban) in zijne weide bezig met melken, toen in het aangrenzende riet de jager Olieman zich bevond, die op de aanmerking van van der Does, dat hij zijn riet beschadigde, in zijn boot stapte, naitr ge noemden boer toevoer, zijn geweer nam en dit op van der Does afschoot, die zich even omgewend had, zoo dat hij het schot met hagel in zijn arm en zijde ontving. De dader is in arrest. In den vorigen winter logeerde te Sprang iemand, te Ivalamazoo in Noord-Amerika woonachtig, vanwaar hij, onder andere curiositeiten, ook drie bijzonder groote aard appelen had medegebragt. Hij schonk die den heer Kien, korenmolenaar aldaar. Deze pootte ze in den tuin, en nu is het een lust om te zien, hoe weelderig die drie Ameri- kaantjes hier tieren. Hun loof is grof, tot heden vrij van alle ziektehunne knollen zijn reusachtig groot en buiten gewoon talrijk. Het zesde nationale Zendingsfcest heeft jl. Woensdag te Middachtersteeg in het heuvelbosch aldaar plaats gehad en is in de beste orde afgeloopen. In den beginne liet het weder zich min of meer dreigend aanzien, er vielen zelfs werkelijk eenige regendroppelen; maar allengs braken de wolken en lieten zij het zonlicht schijnen, om eerst tegen het einde zich weder te vertoonen. Treffend was de aanblik der vele duizenden, die amphitheatersgewijs zaten, stonden, lagen rondom het 1ste spreekgestoelte (er waren er zes). De wandeling naar de schoonste punten leverde heerlijke vergezigten regts op de Veluwe, links op de IJsselvlakte naar de Cleefsche bergen, bij zacht gebroken zonnelicht. Geen wonder dat daarbij de volksgezangen met bazuinbegeleiding werden aan geheven uit de volle borst. Aan treffende, leerrijke, opwekkende toespraken heeft het niet ontbroken. Een oud zendeling der broedergemeente, gereed om naar Zuid-Afrika terug te keeren en twee Engelsche straat predikers traden behalve de officieel aangewezenen op. De frischheid, onbevangenheid, populaire toon dezer mannen konden niet nalaten eigenaardigen, aangenamen indruk te maken. Op de belangrijke herinneringen, die aan het Huis van Middachten zijn verbonden, werd te regt ge wezen. De edele eigenares is eene nazaat van Willem I, den grooten zwijger, den vader des vaderlands. De herbouwer van het aloude kasteel in zijn tegenwoordige gedaante, de eerste graaf van Athlone, Redegliinkel, was de kloeke veldmaarschalk van Willem III, die in den zomer-van 1689 en 1691, na herhaalde gevechten en bestormingen, de magt van Jacobus II versloeg en Ierland veroverde. De edele Bentinck, boezemvriend van Willem III, week in diens zware pokziekte niet van zijne zijde, tot hij eindelijk zelf er door werd aangetasteen latere Bentinck kweet zich heldhaftig in den slag bij Doggersbank (jl. Donderdag ver jarende, 1781) en wilde, schoon zeer zwaar gewond en van alle zijden door den vijand benaauwd, van opgeven noch overgave hooren. Deze en dergelijke herinneringen werden goed te pas gebragt. (Dagblad.) In de omstreken van Makkenga (Friesland) vertoont zich weder de aardappelziekte. -Drie nog zeer jonge kinderen geraakten te Harlingen in groot levensgevaar. In een kinderwagan met opstaande kap gezeten, stortten zij daarmede in de Brouwersgracht en zonken geheel onder water. Het kindermeisje, uit wan hoop hen nagesprongen, en een man, die haar gevolgd was, deden beiden te vergeefs moeite om hen te redden, totdat er zich nog eenige mannen te water begaven, en men den wagen weder boven bragt, waarna men er in slaagde de kinderen te redden. Na terstond aangewende geneeskundige hulp, meent men thans te mogen hopen op hun behoud. Een dag of wat geleden had er op het Sloetermeer te Sneek eene vechtpartij plaats, die eenig in hare soort mag heeten. Twee schippers, zwagers, zeilden op het meer, koers zettende naar Woudsend. De een zeilde wat vlugger dan de ander (een gruwel in het oog van een meerschipper) en had hem weldra ingehaald, doch hij stuurde zoo krap aan en zeilde zoo scherp, dat hij het bakboord van zijn voorman schuurde (eene groote beleediging voor een meer schipper). Deze woedend over het zóó beleedigen van zijne vlag, springt met een wip over in 's zwagers schip, grijpt hem bij de kraag en zou hem, zoo men zegt, zoo 's effens over zijn eigen boord hebben gesmeten, zoo niet de man aan het roer bij tijds nog naar den wal hadde gestuurd. Daar komen beiden te land en zetten hun gevecht voort, tot dat het genoeg scheen. De aanzeiler kreeg het meeste slaag, doch niet zooveel, of hij kon nog tot aan Sneek loopen, om de zaak bij den officier aan te brengen. Men ziet met belangstelling den dienenden dag te gemoet. Vijandelijke aan boord klamping met entering op eene binnenzee Aangekomen schepen te Batavia, vóór 18 Julij: Herman de Ruyter, Koning Willem II en G. H. Betz. Vertrokken: Catharina Elizabeth. Eene model preek. Men leest in het //Algemeen Dagblad van Nederland" Onder de papieren uit de na latenschap van een mijner bekenden, bevond zich ook eene zeldzame preek, die mij als een curiosum door eene vrien delijke hand werd toegezonden, en die ik belangrijk genoeg acht om als zoodanig openbaar te maken. Bedoelde preek luidt als volgt z/De woorden van mijn tekst vindt men opgeteekend in Job V 7. De menscli wordt tot moeite geboren. //Naar aanleiding hiervan zal ik mijne rede in drie deelen verdeelen, als: 1°. De intrede van den menscli in de wereld. 2°. De wandeling van den menscli door de wereld. 3°. Het heengaan van den menscli uit de wereld. Zijne intrede doet hij naakt. Zijne wandeling is vol zorg en moeite. Zijne heengaan is zeker, maar niemand weet waarheen. Toepassing: //Wanneer wij hier deugdzaam zijn, zal het ons daar goed gaan. Meer kan ik u niet zeggen, al predikte ik ook een jaar lang!" BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De adelborst 3de kl. bij het Kou. Instituut voor de Marine te Willemsoord, H. A. de Ruijter van Steveninck, wordt, op daartoe gedaan verzoek, met den laatsten dezer maand eervol uit de zee dienst ontslagen. België. In den zoölogischen tuin te Luik zal eene vélocipède vertoond worden, op een bijzondere wijze zamengesteld, en waarmede men, na den tuin doorgereden te hebben, te water kan gaan. Men verwacht, dat dit schouwspel door een groot aantal nieuwsgierigen zal worden bijgewoond. F r a n k r k. Jl. Donderdag heeft te Parijs een duel plaats gehad tusschen den heer Paul de Cassagnac en den publicist Flourens. Volgens de //Figaro", heeft de heer Flourens drie wonden bekomen, waarvan ééne, in de borst, van ernstigen aard is. Te Parijs is een apotheker veroordeeld tot zes dagen gevangenisstraf en 500 fr. schadeloosstelling, omdat hij aan eene dame zuringzout in plaats van engelsch zout had verkocht. Het gebruik van liet zuringzout bezorgde aan de dame gedurende tien dagen eene hevige buik- en maagpijn. Het proces Pic-Taillefer, dat voor het hof van assises te Parijs met de veroordeeling van den eersten tot twaalf jaren dwangarbeid en voor den laatsten tot zeven jaren opsluiting is geëindigd, is als bijdrage tot de kennis der Fransche zeden van groot belang. Men ziet daar een kassier, die algemeen geacht is, spaarzaam en matig leeft, en aan geenerlei buitensporige uitgaven zich schuldig maakt, anderhalf millioen francs uit de toevertrouwde kas stelen. Hij heeft daarover twintig jaren tijd, en ofschoon geregeld zijne administratie wordt nagegaan, komt niemand tot de ontdekking der gepleegde vervalsching En de misdadiger heeft voor zich zeiven van zijn bedrog hoegenaamd geen voordeel; geen enkele centime der ontvreemde gelden vloeit in zijn eigen zak. Hij helpt anderen, en voornamelijk den heer Pic, die van het gestolen geld eene courant, de ,/Etendard», opzet, welke door de regering sterk wordt geprotegeerd, en die tevens stokstijf beweert, dat hij niet heeft geweten, dat Taillefer de voorgeschotene sommen uit de kas der maatschappij nam, maar zich verbeeldde, dat de hem ter hand gestelde kapitalen van anderen oor sprong waren. De Fransche maatschappij tot verbetering van het paardenras heeft een verslag omtrent de onlangs in het oude Nijverheids-paleis te Parijs gehouden vierde jaarlijksclie paarden-tentoonstelling openbaar gemaakt. Het blijkt daaruit, dat 492 paarden zijn tentoongesteld, van welke 232 zijn verkocht voor een gezamentlijk bedrag van 523,000 frs., en dat 61,800 frs. aan prijzen en premiën zijn uitbetaald geworden. In het eerste jaar, 1866, werden slechts 250 paarden tentoongesteld en bedroeg de opbrengst van den verkoop van paarden 190,000 frs. De groote prijs van 100,000 frs. van de loterij te Toulouse is gevallen op een lot van een jonge modiste. Eene zeer aardige geschiedenis staat in onmiddelijk verband met deze beschikking van vrouw Fortuna. Een arm jong man, tot over de ooren verliefd op het aardige naaistertje, kocht 's avonds voor nieuwjaarsdag twee nummers van de loterij van Toulouse. Den volgenden morgen bragt hij het meisje zijne gelukwensehen en voegde er bij: //Ik ben arm, maar ik kon van daag onmogelijk met leêge handen bij u komen. Kies een van die twee briefjes en welligt trekt gij den grooten prijs! Het andere behoud ik voor mij." Het juffertje koos n°. 155,617 en de uitkomst bewees, clat zij goed gekozen heeft. Even als alle zedekundige romans, zal ook deze welligt met een huwelijk eindigen. Te Arlon heeft een geweldige orkaan groote schade aangerigt. Des namiddags te 1 uur was het zoo donker, als des avonds te 9t uur. De hoos viel op het groote fabriekgebouw van den spoorweg, en wierp het als een kaartenhuis omver. Van de vijftig arbeiders, die aan het werk waren, werden drie zwaar gekwetst, de overigen werden gedood door de locomotieven, waaronder zij werkten. Yan de veertien in de fabriek aanwezige locomotieven zijn tien zoo beschadigd, dat zij voor de dienst onbruikbaar zijn. Het gebouw had eene lengte van 88 meters en eene breedte van 20. De muren zijn bij den grond omver ge rukt, en het dak met groote stukken hout zijn eenige honderde meters ver weg geslingerd. Engeland. Uit de Kaap-Kolonie wordt te Londen gemeld, dat aldaar weder diamanten gevonden zijn, waaronder zelfs een, die op eene waarde van 80,000 p. st. geschat wordt. Eenige sensatie maakt in Engeland de zelfmoord van een jong meisje, welke een contract met een landverhuizers maatschappij gemaakt had, doch hierover berouw kreeg, en door de verklaring, dat zij bij verbreking van het contract 10 p. st. zou moeten geven, zoo uit het veld geslagen was, dat zij, met doodelijken afloop, vergif heeft ingenomen. De bladen vragen of door sommige landverhuizers-maat schappijen inbreuk gemaakt wordt op de vrijheid van hen, die er toe overhellen om hun vaderland te verlaten. De heer Guise, overheidspersoon te Chattam, veroor deelde jl. Maandag James Russell, die drie kippen aan de pooten in de hand droeg, en dus met de koppen hangende, tot 1,50 boete, of, als de man die niet betalen kon, tot zeven dagen gevangenisstraf. Gelukkig was de wreedaardige kippendrager in staat die 1,50 te voldoen. De aanklagt was gedaan door de Vereeniging tot bescherming der dieren tegen wreedheden. De heer Guise legde slechts een halve kroon als boete op, daar dit het eerste geval van dien aard was, doch zal een tweeden misdadiger, wanneer hij, evenals James Russell, kippen aan de pooten mogt dragen, na vooraf verwittigd te zijn dat die dieren daardoor pijnen lijden, zwaarder straffen. Sedert eenige dagen is in Surrey eene ziekte onder het vee uitgebarsten, die ernstige bekommeringen baart. Het meest woedt zij onder de melkkoeijen. De epidemie is bekend onder den naam van (/de poot- en mondziekte;"

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2