Artillerie - Vrijkorps. MARMEREN SCHOORSTEENMANTELS, ADVERTENTIËN. W E D S T R IJ D. MAGAZIJN INGEZONDEN. TWEEDE NATIONALE SCHIET WEDSTRIJD AAN DE BILT. De ondergeteekenden K. BRËEBAART, JAN SPAANS Junior. JAN SPAANS Juniorszoon. Steeds 100 stuks uitgestald. zij heerschte ook even voor dat do vreeselijke veeziekte uitbrak. In Brixton, Clapham en Cambenvall zijn ontelbare koeijen aangetast, en steeds neemt de besmetting toe. Gelukkig evenwel sterven er weinig beesten tengevolge van die ziekte. Het eerste verschijnsel is, dat de dieren pijn krijgen in de pooten en in den mond, zoodat zij niet in staat zijn te staan of te eten. Deze verschijnselen duren ongeveer veertien dagen. De melk gaat weg en liet vleescli wordt week, terwijl het dier aan de grootste uit putting lijdt. Algemeen onderstelt men, dat. de ziekte is overgebragt door buitenlandsch vee. Dezer dagen moest de zaak van den heer Lamb voor de regtbank van Bristol dienen. Hij stond teregt als be klaagd van de firma Morris Lamb 945 p. st. te hebben ontvreemd. De aanklagt werd evenwel ingetrokken en de gevangene zou op vrije voeten zijn gesteld, ware hij niet tevens in hechtenis genomen op bevel van de Bankruptey Court. D 11 i t s c h I a n <1. Het officiële dagblad van het Pruissische gouvernement berigt dat het eerste //Noordduitsche eskader pantsersche pen" is gevormd. Het bestaat uit drie gepantserde fregatten, welke zich den 2den dezer, onder het bevel van den Pruis- sischen vice-admiraal Jachmann ter reede van Kiel vereenigd hebben. Een raderstoomschip van de Pruissische marine is aan dit eskader toegevoegd. Aan de vAugsburger Allgemeine Zeitung» wordt uit Jeruzalem geschreven dat er in den laatsten tijd weder twisten tussclien de leden van onderscheiden christelijke kerkgenootschappen in Palestina zijn gevoerd over het bezit van de gewijde oorden daar te lande, bepaaldelijk van de kapel die te Bethlehem de plaats van 's Heilands ge boorte aanwijst. Dien ten gevolge was er een bevelschrift van den Sultan ontvangen, waarin aan de twistenden ver zoening aanbevolen en aan de Turksche overheden instand houding van den tegenwoordigen staat der zaak (dat is van het gezamenlijk bezit der gewijde oorden) gelast werd. //De zaak der gewijde oorden (zoo besluit het aangehaalde schrij ven onder dagteekening van 1 Julij) begint weder grond tot bezorgdheid op te leveren, en helaas ook grond voor de Turken om ons, Christenen, te verachten." De ontploffing van mijngas in de steenkolenmijn van den heer v. Burgk in het dal Plauenscher Grund in Saksen heeft aan 450 menschen het leven gekost; slechts drie mijnwerkers hebben zich kunnen reddenook eenige per sonen, die terstond waren toegesneld om hulp te bieden, heeft men niet uit de mijn zien terugkeerenzij zijn waar schijnlijk het slagtoffer hunner hulpvaardigheid geworden. De oorzaak van de ontploffing is onbekend. Te Biebrich verdronk vóór eenige dagen een jeugdig soldaat in de zwemschool, een ongeluk, dat als een gevolg van eigene onvoorzigtigheid werd beschouwd. Het schijnt echter, dat het laatste niet de ware toedragt is, maar dat de krijgsman het slagtoffer is geworden van de onmensche- lijke wreedheid van den zwemmeester, die hem aan de lijn had, en op zijn verklaring: Ik ben moede, ik kan niet meer; de lijn zou hebben losgelaten met de donderende woorden: Als ge te lui zijt dan kunt ge verzMen is zeer gespannen, of die zaak ook nader zal onderzocht worden Zweden en Noorwegen, Den 28 Julij jl. is het huwelijk tusschen Z. K. II. den Kroonprins Frederik van Denemarken en H. K. H. Prinses Louise van Zweden te Stockholm voltrokken. Reeds de vorige dagen zijn verschillende schitterende feesten gegeven. Tegen 2 ure begonnen de belangstellenden, die toegang tot de plegtiglieid hadden verkregen, hunne plaatsen in de slotkapel in te nemen. Twee tribunes waren aldaar opgerigt, waarvan de eene bestemd was voor de aan het Hof voorgestelde dames. Even na 4 uur kwamen de leden van het corps-diplomatique met hunne dames, voorafgegaan door den opper-ceremoniemeester en geëscorteerd door eene afdeeling militairen, de kapel binnen en namen plaats op de andere tribune. Onmiddelijk daarna traden de twee Koningen, met den bruidegom, en de twee Koninginnen, met de bruid, binnen; zij wei-den gevolgd door een langen trein van hof-beambten. De Koninginnen en de Prinsessen namen plaats op de aan de regterzijde van het altaar op- gerigte troonen, en de beide Koningen, alsmede de Groot vorst Wladimir en de andere Prinsen, op die, welke aan de linkerzijde van het altaar waren opgerigt. Het bruids paar de Prinses gekleed in een wit gewaad, met een myrthen-krans met brillanten in het haar, de Kroonprins in Deensclie generaals-uniform zetten zich op de voor het altaar geplaatste bruidstoelen. Digt voor hen stond de (Protestantsche) aartsbisschop van Upsala, die eene rede voering hield en vervolgens het huwelijk voltrok. Het plaats hebben van die gebeurtenis is door 42 kanonschoten, die van al de in de haven liggende schepen werden gelost, aan het volk bekend gemaakt. Nadat de jonggehuwden van alle zijden gelukwenschen hadden ontvangen, hebben zij zich naar het slot Haga begeven, waar zij voorloopig verblijf zullen houden. Italië. In een der kerken van Cremona, de stad der violen in noordelijk Italië, is dezer dagen het graf ontdekt van den beroemden Stradivarius, die daar in 1770 geboren werd. Op last van den gemeenteraad zullen de beenderen van den grooten vioolfahriekant bijeen verzameld en naar het kerkhof van de stad overgebragt worden, waar zij voor loopig tot de voltooijing van het Pantheon van Cremona zullen worden bijgezet, waar zij voor goed eene waardige plaats zullen erlangen. In de kunstwereld zal de naam Stradivarius steeds met eere worden genoemd. De gemid delde prijs zijner violen is 3000 frs.zijne violoncels zijn uiterst zeldzaam en menige liefhebber zou 20 ii 30,000 frs. geven, zoo hij hierdoor in het bezit kon komen van een der twaalf violoncels, die Stradivarius in zijn leven ver vaardigd heeft. Amerika. De Spaansche overheid op het eiland Cuba heeft onlangs te New-York doen aanbesteden de levering, binnen een tijdsverloop van acht maanden, van een dertigtal snel varende en weinig diepgang hebbende stoom-kanonneerbooten, bestemd om, op verschillende punten der kust, de invallen van Noord- Amerikaansche of andere vrijbuiters af te weren. Een aantal scheepsbouwers hebben op deze aanbesteding ingeschreven, onder inzending of toezegging van teekeningen en modellen. Onder de mededingers behoorde de vermaarde Zweedsche ingenieur Ericsson. Deze heeft echter eenvoudig geschreven: //Ik verbind mij tot het leveren der dertig booten binnen den gestelden termijn en op de voorwaarden van het bestek, met dien verstande evenwel, dat ik ze zal doen bouwen zooals mij het dienstigst toeschijnt, zonder dat ik mij thans deswege verder uitlaat." Bij dit bondig schrijven was noch teekening, noch beschrijving gevoegd. Eenige dagen later werd desniettemin aan Ericsson de gansche belangrijke levering opgedragen, onder bijvoeging van een voorschot van 400,000 doll. in contanten. Èene volle maand arbeidde Ericsson, ondanks zijne 66 jaren, onafgebroken van den ochtend tot den avond. Toen waren al zijne plannen en teekeningen in gereedheid en was de arbeid op de werven reeds in vollen gang. Het contract werd den 3den Mei geteekend, den lOden Junij waren reeds 40 van de 120 noodige stoomketels gereed, en in de volgende week kon de eerste boot reeds van stapel loopen. Welligt bestaat er geen tweede voorbeeld van zulk eene snelle constructie. De booten, die elk een paar stukken geschut moeten voeren, hebben eene lengte van 110 en eene breedte van 221 voet, slechts 59 duim diepgang en werktuigen van 144 paardenkracht. Te Cambridge, in den Noord-Amerikaansclien staat Massachusets, heeft men eene proef genomen, ten einde met juistheid den tijd te kennen, dien de op de telegraaf- gemeenschap toegepaste electriciteit behoeft om verre af standen te doorloopen. Men heeft namelijk den telegraaf draad tusschen die stad en San Francisco in verbinding gebragt met den van laatstgenoemde stad naar Cambridge terug loopenden draad, en alstoen een sein of telegram afgezon den, hetwelk op het uitgangspunt zelf gerepeteerd of liever ontvangen is geworden. De electrieke stroom heeft den afstand tusschen de twee steden, heen en terug een afstand van 9000 kilometers in nog geene 0,8 seconde afgelegd. Australië. In de stad Bishop-Aukland (Nieuw-Zeeland), wonen 4 boekhandelaars en drukkers, die allereigenaardigst schijnen te symphatiseren. De in die stad uitkomende couranten van 8 Mei, vermelden vier geboorteberigten, waarin de vier vrouwen van die vier drukkers als de vier gelukkige moeders worden bekend gemaakt. Texel, 5 Augustus 1869. Met ingenomenheid lazen we dezer dagen de circulaire, door den raad der gemeente Finsterwold onder hare inwoners verspreid, ter bevordering van geregeld schoolgaan. In die circulaire wordt gewezen op alles wat in genoemde ge meente wordt gedaan in het belang van het openbaar onderwijs. Herhalen willen we niet, wat onder verschillende vormen in onder scheidene dagbladen en geschriften over het schoolverzuim werd geschreven, liever verheugen we ons over het liefelijk licht, dat, ook in den laatsten tijd, over ons openbaar onderwijs is opgegaan en wenschen alléén te zeggen, dat, naar onze meening, het woord, door genoemden raad aan de ouders te Finsterwold gerigt, be schouwd moet worden als tot alle ouders gesproken, die het voor- regt genieten hunne kinderen onderwijs te kunnen doen geven in gemeenten, waar de zorg voor de opleiding der jeugd, even als ginds, onder de eerste belangen gerekend wordt. Nadat de raad zich beklaagt over het merkbaar schoolverzuim in de gemeente en er op wijst, hoe de zorg voor de ontwikkeling van het opkomend geslacht een zijner ijverigste bemoeijingen uitmaakt, zegt hij verder: „Met regt zou men dan ook van de zijde van alle ouders mogen verwachten, dat van de gunstige gelegenheden tot vorming en ont wikkeling der jeugd een geregeld en gretig gebruik werd gemaakt. „Maar in dit opzigt laat de billijke verwachting, helaas! veel te wenschen over. „Menigvuldig is het schoolverzuim in deze gemeente, en vooral treft men dit bedroevend verschijnsel aan onder de arbeidende klasse!" Dat woord is een waar woord: de ouders in de eerste plaats moeten doordrongen zijn van het groote nut, dat voor hunne kin deren in het geregeld schoolgaan gelegen is, doordrongen van de groote weldaad, die zij, in vergelijking van vroegere geslachten, genieten; zij moeten allereerst hunnen kinderen belangstelling in boezemen voor de plaats, waar ze worden opgeleid tot nuttige burgers. Waarlijk, ook het gemeentebestuur van Texel ijvert genoeg voor de belangen van het onderwijs; behalve dat het hier jaarlijks dui- zende guldens kost, wordt door schoolopziener, gemeente- en school- toezigt niets verzuimd, wat strekken kan om het onderwijs der jeugd, die bron van welvaart voor Neêrland's toekomst, te bevorderen. Maar het gaat hier als te Finsterwolde, vermeende grieven zelfs worden vaak breed uitgemeten, het goede wordt zelden erkend dikwijls zelfs miskend! Oudersgevoelt toch uwe verpligting, bedenkt, dat de tijd, waarin wij leven, meer eischt dan vroeger; zegt niet, zoo als nog zeer onlangs werd gehoord: „Wat heeft mijn jongen met rekenen en geschiedenis noodig?" Ziet, in vele opzigten acht ge u dikwijls misdeeld in vergelijking uwer meerderen en het groote voorregt, dat ook uwe kinderen aanspraak hebben op ontwikkeling, zult ge miskennen, dc gelegen heid daartoe zult ge verwaarloozen, misschien tot uwe eigene schade, zeker eenmaal tot zedelijk en stoffelijk nadeel uwer kinderen. 't Is waar, we erkennen het ten volle, dat de penningen, door de kinderen van velen uwer verdiend, onmisbaar zijn tot onderhoud der uwen, maar gebruik ze dan toch zoo weinig mogelijk en laat ze een gedeelte van den tijd aan hunne opleiding besteden. Maar zijn er dan geen voorbeelden waar de tienjarige zoon, het acht- of negenjarig meisje reeds tot veld- en huiswerk worden ge bruikt, waar de ouders bij magte zijn, zich die hulp voor weinige stuivers aan te schaffen? Bedenkt het, ouders, dat de maatschappij eenmaal vruchten zal eischen van haren arbeid erkent de zorgen, door zoovelen aan het onderwijs ten koste gelegdweet, dat zedelijke volmaking tot stof felijke welvaart leidt; en bovenal, dat kennis en ontwikkeling onver gankelijke erfgoederen voor uwe kinderen zijn! LIJST van BKIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Post kantoor alhier, gedurende de tde helft der maand Junij 1869. J. Visser, mej. M. M. v. d. Broek, G. v. Huise, mej. Feekes, S. Bakker, C. II. P. de Jonge, wed. de Ronde, O. Abramse, J. H. Heusden en mej. L. Jans, geb. Brouwer, allen te Amsterdam; Wollmann Kraussenstrnsse, te Berlin; Jansje Kolk, te den Helder; T. de Heijseler, te St. Petersburg; S. Boersma, te SneekAnna Stam, te Veenhuizen; S. Keijzer, te Wieringen. Anna Paulowna-PolderJ. Klijn, te Ouddorp. De Directeur van het Poetkantoor, D E K E T H. Ondertrouwd J. C. F. SCHORSIJ G. KLEIN. Helder, 5 Augustus 1869. Eenige en algemeene kennisgeving. Ondertrouwd H. P E E T E R S en J. VAN DER WISSEL. Schagen, 6 Augustus 1869. Na de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder, A. HUIJSMAN, weduwe J. HEMELRIJK, betuigen wij onzen hartelijken dank. Helder, 5 Augustus 1869. Uit aller naam ,T. HEMELRIJK. Het Bestuur herinnert, dat, tengevolge van ongunstig weder, de WEDSTRIJD, die aanvankelijk was bepaald op Zondag 1 Augustus, eene week later en dus op ZONDAG 8 AUGUSTUS zal plaats hebben; en dat, indien ook dan zal moeten afgewimpeld worden, dat CONCOURS eerst NA DRIE WEKEN zal gehouden worden. Even als reeds vroeger was bepaald, zullen de leden des middags ten 12 ure precies op het Westplein aantreden. (Tenue: ligte pantalon). De bezigtiging en daarna de uitreiking der prijzen geschiedt des avonds in het lokaal Tivoli, aanvang ten 8 ure. Het Bestuur van het Artillerie-Vrijkorps, Helder, D. P. H. ABERSON, Vice-President. 6 Augustus 1869. P. H. POLAK, Secretaris. Ter kennisse van de Leden van het Artillerie-Vrijkorps alhier wordt gebragt, dat het TARIEF voor Leden van Scherpschutters- Vereenigingen op de Spoorwegen AANMERKELIJK IS VERLAAGD. Die vermindering van tarief is geldig van 1423 Augustus e. k. Op vertoon van het bewijs van lidmaat schap hebben zij op den Hollandschen IJzeren-Spoorweg VERVOER VOOR DE HALVE VRACHT, terwijl op den Rijnspoorweg de ZEER GUNSTIGE BEPALINGEN voor Militairen worden toegepast. Nadere inlichtingen betreffende den wedstrijd en het vervoer zijn bij Bestuurderen te bekomen. Het Bestuur van het Artillerie-Vrijkorps, Helder, D. P. H. ABERSON, Vice-President. 6 Augustus 1869. P. H. POLAK, Secretaris. JAN SPAANS Junior en JAN SPAANS Juniorszoon, ontwaard hebbende, dat in de Heldersche en Nieuwedieper Courant van 4 Augustus jl., waarvan zij beiden een present exemplaar ontvingen, onder eene aanbeveling van den heer H. KOOMEN, voor het lidmaatschap der Provinciale Staten, voorkomt de naam van J. SPAANS, verklaren bij deze, dat geen hunner die advertentie heeft geteekend, noch tot het daaronder plaatsen van dien naam magtiging heeft verleend; want dat zij hunne medekiezers, bij her haling dringend uitnoodigen hunne stemmen uit te brengen op den heer Dijkgraaf van Waard en Groet. Barsingerhorn, den 5 Augustus 1869. van te AH8TEKDAH, Bloemgracht, DD 38. Beleefdelijk bevelen zich aan G. J. C O O L Fabrikanten, bekroond te Leeuwarden, Amsterdam, Parijs en Arnhem.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3