Des avonds van dien dag was een talrijk publiek in liet lokaal Tivoli aanwezig om van de uitrijking der behaalde prijzen getuigen te zijn. Het muziekkorps voerde onder de leiding van den heer II. A. Egbers, herhaaldelijk muziek stukken uit en droeg daardoor niet weinig bij, om de fees telijkheid van dezen avond te verhoogen. Nadat de prijzen achtereenvolgens door de aanwezigen waren bezigtigd, plaatste zich het bestuur aan de tafel waar zij waren ten toongesteld en werden volgenderwijzc deze bekrooningen uitgereikt Prijzen voor leden van het Vrijkorps, op 100 passen: 1. Cederhouten cigarenkist met zilver gemonteerd, ge schenk van Z. M. den Koning, behaald door den fourier J. van Herwerden. 2. Zilveren inktkoker met zilveren pen, aangeboden door het bestuur der gemeente Helder, behaald door den lsten luit.-adjudant J. H. de Meijer. 3. Kristallen Beijersch-bierglas met zilver gemonteerd, aangeboden door Z. Exc. den vice-admiraal O. A. Uhlen- beck, behaald door den 2den luit. C. A. J. van Roosendael. 4. Twee kristallen schenkkannen, aangeboden door den president mr. Ch. Bosch Reitz, behaald door het lid van het muziekkorps P. L. Lammers Jr. 4a. Een kamerpistool, geschenk van den heer W. C. M. van Bruggen, behaald door den fourier G. A. Taylor. 5. Vergulde pendule, aangeboden door heteere-lidjhr.T. J. Kraijenhoff, behaald door den lsten luit. C. ,T. van Spall. 6. Cigaren-koker en porte monaie, aangeboden door den penningmeester B. R. de Breuk, behaald door den 2den luit. J. Schuijt. 7. Barnsteen cigarenpijpje, aangeboden door het lid van het Vrijkorps G. A. Taylor, behaald door den korporaal J. A. B. Meijer. Rozenprijs, bestaande in boekwerken, aangeboden door het eere-lid C. A. Jeekel, mede behaald door den fourier J. van Herwerden. Prijs voor leden op 150 passen, bestaande in een reistasch, aangekocht door het bestuur van het Vrijkorps, behaald door den sergeant J. S. Bakker. Prijs voor leden op 200 passen: Nieuw zilver peper en zoutstel, aangeboden door den majoor-kommandant mr. D. P. H Aberson, behaald door den korporaal D. V. van Iloolwerff. Prijs voor hh. officieren van alle wapenen, bestaande in een ivoren binocle, aangeboden door het Artillerie-Vrijkorps, behaald door den lsten luit. der infanterie J. L. A. C. de Bock. Al deze prijzen werden, bij afwezigheid van den president, door den vice-president met gepaste toespraken aan de bekroonden uitgereikt. Nadat de prijzen waren uitgereikt, hadden muziekuit voeringen in den tuin plaats. Een geruime tijd werd door de aanwezigen aldaar doorgebragt. Herhaaldelijk werd de tuin door bengaalsch vuur verlicht en onder het spelen van nationale liederen en verschillende andere stukken vertoefde men daar, totdat de dansmuziek aanving. Tot laat in den nacht duurde het bal voort en zeker heeft dit feest bij allen die het bijwoonden een aangenamen in druk achtergelaten. Alhier zijn aangekomen de voor den dienst in Ned.- Indië bestemde sergeanten der infanterie Bellink, Tapper, Bast en van Kalen, om hier over te gaan op Zr. Ms. schroefstoomschip «Vice-Admiraal Koopman" en met dien bodem overgebragt te worden naar de Kust van Guinca, ten einde aldaar tijdelijk gedetacheerd te worden bij de militaire bezetting, tot het geven van instructie aan de bij het Afrikaansche werfdepot aanwezige neger-recruten, om later hunne bestemming naar Indië te volgen. De Russische Prins Merchersky, aide-de-camp van Z. M. den Keizer aller Russen, wordt morgen hier verwacht, vergezeld van een ordonnance-offieier van Z. M. onzen Koning, ter bezigtiging van het Marine-etablissement alhier. Bij Koninkl besluit van den 2 Aug. is, ter vereen voudiging en besparing van uitgaven en tot bevordering van het vestigen van telegraafkantoren in kleine gemeenten, de vereeniging der posterijen en der llijks-telegrafen onder een departement van algemeen bestuur bevolen, waartoe de administratie der Rijks-telegraaf met 1 Jan. 1870 wordt overgebragt van het Departement van Binnenl. Zaken naar dat van Finantiën, Z. K. H. Prins Albert van Pruissen is jl. Zaturdag avond laat te 's Hage aangekomen en heeft zijn intrek genomen in het Hötcl Paulez. Bij de dd. schutterij te Purmerende zijn benoemd, tot lsten luit. B. Klinkert, thans 2de luit.; tot 2den luit. J. C. L. van Ammers, thans sergeant. Tot majoor bij de dd. schutterij te 's Hage is benoemd jhr. A. Calkoen, voormalig kapt. bij de dd. schutterij te Utrecht. De betrekking van adviseur voor de werktuig- en scheikunde bij het Deparlement van Binnenlandsche Zaken is opgeheven, en eervol ontslag uit die betrekking is verleend aan dr. E. II. von Baumhauer, te Haarlem. Op de voordragt ter benoeming van eene 1ste hulp onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes te Alkmaar zijn geplaatst mejufvrouwen M. E. Schuurman, te Zutphen D. C. Snijders, te Middelburg, en A. H. M. Bekenkamp, te Smilde. De bisschop van Haarlem heeft eene collecte met open schalen in de kerken van zijn bisdom verordend voor den opbouw eener R. C. kerk in den Anna Paulowna-polder. De noodige grond voor kerk, pastorie en begraafplaats is reeds kosteloos aangeboden. De minister van Oorlog zal Donderdag a. s. geene audiëntie geven. De //Staatscourant» bevat het verslag van de ver wachtingen omtrent den oogst in de provincie Zeeland. Wij ontleenen daaraan het volgende: Het Vlas geeft over het algemeen reden tot tevredenheid. Uit het voormalig 4de district wordt gemeld, dat, daar de zaadrijping met de luitvorming geen gelijken tred heeft gehouden, eene mindere zaadafwerping te wachten is. De Meekrapplanten, zoowel de oude als de jonge, leden te veel van het koude en natte weder om een ruime op brengst te kunnen geven. Vooral de jonge en tweejarige planten verkeeren in zwakken toestand. Bij de opening der stembus voor een lid van den gemeenteraad op Texel, kwam o. a. een stembillet te voor schijn, dat volgenderwijze was ingevuld: HlLLENItJS;.... dat is de mail! Die zeggen durft en zeggen kan. Daarbij, die man, is rond en vast, Niet een, die in den donker tast. Geen jabroer ook, geloof mij vrij, Doch velen, weten zulks met mij. De kiezers moesten allen za&m Hun stem uitbrengen op dien naam. Veel meer te zeggen geeft geen pas, Want, waar ik in de wereld was Regt uit, houdt stand, en regt door zee, Op langen duur, men wint er meê, Nu Heeren! het is daarom dus, Dat ik kies: W. Hillenius. Zoo als men weet is de candidaat van dezen poëtischen kiezer gekozen. De vlasteelt geeft in den Anna Paulowna Polder een groote bedrijvigheid; ruim 1200 bunders werden dit jaar daarmede bebouwd, waarvoor 400 scheepsladingen (groote ligters) noodig zijnhet gewas was over het algemeen zeer gunstig. Men telt soms 50 a 60 groote vaartuigen welke in lading zijn. De prijs was ongelijk; loopende van ƒ150 tot 700 per bunder. De werkzaamheden, aan den vlasbouw verbonden, geven voor velen groote voordeelen. Jl. Zaturdag heeft te Beemster een harddraverij plaats gehad, waarbij 14 paarden naar den prijs dongen, bestaande in twee stukken fraai bewerkt zilver, tot dat doel door de kasteleins Boon en Moolenijzer vereerd. De prijs werd behaald door het paard Tubbe van den heer Helder van Hoogwoud en de premie door het paard Minerva van den heer B. Meis van N. Niedorp. Uit de thans openbaar gemaakte circulaire der commissie, welke zich gevormd heeft met het doel om te Zandvoort. een badhuis voor minvermogenden op te rigten, blijkt, dat voor de'oprigting gevorderd wordt eene som van 18,000, waarvoor reeds giften ten bedrage van 6000 en 7000 zijn toegezegd. Prof. Tilanus heeft bij die circulaire do verklaring gevoegd, dat de zeebadkuur groot nut kan op leveren tegen vele kwalen aan ons land eigen. De Zaturdag- en Zondag-avond jl. zijn te Rotterdam rustig voorbijgegaan. Van wege het bestuur waren echter alle voorzorgsmaatregelen genomen. Aan elk bureau van politie was eene wacht der mariniers en huzaren geplaatst. Jl. Zondag avond omstreeks 111 uur werd de aan dacht van een persoon, die langs den Oudendijk te Kralingen ging, getrokken door het blaffen en het onrustig heen en weêr springen van een hond. De voorbijganger bleef staan, zag eerst hoe de hond tweemaal achtereenvolgens te water sprong, en bespeurde daarna, dat er iets in het water lag. Bij nader onderzoek vond men het lijk van een man, zekeren v. d. Bos, te Kralingen woonachtig, die waarschijn lijk in beschonken toestand in het water was geraakt. Aan een der ooren van den verdronkene waren de sporen merk baar van de pogingen, die de trouwe hond hacl aangewend om zijn meester uit het water te halen. Voor een paar dagen was de brigadier-titulair A. van Pelt ter surveillance met een bootje op de Maas, toen hij op de hoogte van den Frankelandschen Dijk, in de nabijheid van zijne boot iets bewegingloos zag drijven, dat hem toescheen iemand te zijn, die daar in het water was gevallen. Eensklaps echter dook het voorwerp onder en kwam nagenoeg een dertig pas verder weder op de opper vlakte van het water; een paar heeren uit Schiedam gewaar wordende, die op de rivier jagende waren, maakte hij hen daarop opmerkzaam. Oogenblikkelijk werd op het vreemde voorwerp jagt gemaakt, en na eenige schoten zagen zij het spartelend op den rug liggen; naderbij komende werd ontdekt, dat zij een zeehond hadden geschoten, dien zij in hun boot medenamen Het dier is vier voet lang en bezit dik spek. Den oudsten visschers heugt het niet, dat zij ooit een dezer dieren op de Maas hebben gezien. Te Breda had jl. Vrijdag een treurig ongeval plaats. Bij het schijfschieten op de Teteringsche heide, is een jeugdig korporaal der infanterie door een kogel in de borst getroffen, en op de plaats dood gebleven. De ongelukkige was eerst sedert weinige dagen tot zijn tegenwoordigen graad bevorderd. In do gemeente Grafhorst is een rund afgemaakt, waarbij men, zoo wel in leven als na den dood, verschijn selen van hondsdolheid heeft waargenomen. Ten gevolge van het heerschen van de pokziekte onder de schapen is de in-, uit- en doorvoer van schapen in de gemeente Gramsbergen, zoo lang de pokziekte heerscht, verboden. Ruim eene maand geleden vervoegde zich bij een ingezetene te Groningen eene deftige dame, ten einde daar voorloopig intrek te nemen. Zij gaf voor, dat zij voorne mens was daar ter stede een huis te betrekken met een broeder, die daar zijne studie als medicinae doctor zou voleinden. Dien broeder was zij te wachten uit Oost-Indië, waar hij, na als sclieepsdoctor gevaren te hebben, met eene rijke vrouw in het huwelijk getreden, doch weduw naar geworden was Voor een paar dagen echter is eens klaps deze dame spoorloos verdwenen, na vermoedelijk van haren gastheer eenige zilveren voorwerpen niet alleen medegenomen, maar ook in de bank van leening verzet te hebben, en na bij verschillende ingezetenen goederen op crediet genomen te hebben, waarvan de betaling natuurlijk vooreerst wel achterblijven zal. Verleden week is te Leeuwarden uit het naburig dorp Jelsum een jong boerenarbeider gevankelijk overgebragt, als vermoedelijk schuldig aan een paar zware misdaden. Nadat hij reeds vroeger doch vruchteloos eene poging tot brandstichting in een hooiberg moet hebben beproefd, heeft hij die poging in den nacht van 1 op 2 dezer herhaald. Men scheen er echter op voorbereid en betrapte hem, toen de snoode daad met behulp van lucifers zou worden volbragt. De tweede misdaad bestaat in niets minder dan eene regen bak te vergiftigen, ook al door middel van lucifers. Van die bak werd door drie huisgezinnen, waaronder een tot zijne familie behoorende, gebruik gemaakt. Ook deze daad I werd nog intijds ontdekt. Wat de aanleiding tot deze handelingen was, is nog niet bekend. In de vorige week is te St. Anna-parochie iemand verdwenen, met zich voerende eene jonge deerne en, naar j men zegt, een paar duizend gulden, evenwel met achter lating van schuld en.... eenè vrouw met zes kinderen. Men gist, dat hij zich naar Amerika heeft begeven. Gedeputeerde Staten van Drenthe hebben laatstelijk aan de Provinciale Staten ingediend, een vergelijkend over- zigt van de schulden der verschillende provinciën van ons land. Daaruit blijkt, dat die schulden, op 1 Jan. 1866, 1 per hoofd bedroegen: ƒ4.66 in Drenthe; ƒ4.11 in Overijssel; -3.90 Friesland; -2.93 Zeeland; -2.92 N.Brabant; -1.89 Groningen; -0.57 Limburg; -0.44 Zuidholland; De provinciën Gelderland, Noordholland en Utrecht hebben geene schulden. Den 5 Junij 11. is te Banjermassin aan een Inlandsch j soldaat de doodstraf voltrokken. De krijgsraad had hem tot den strop veroordeeld, omdat hij uit minnenijd een korporaal van eigen landaard had doodgeschoten. De gou verneur-generaal heeft geene termen gevonden om liem gratie te verleenen. Een liberale Barbier. In een der West-Friesclie steden leeft een man, die ruim zes-en-twintig jaren geleden het zwaard tegen het scheermes verwisselde. Hij was een flink soldaat geweest, en met niet weinig trots droeg hij sedert het metalen kruis, waarmede zijne diensten werden beloond en dat de vreugde zijns levens was en nog is. Die man was met het harbieren zeer voorspoedig, zoowel de minderen als de meerderen vertrouwden steeds bij voorkeur hunne kinnen aan hem toe. Dat ieder over hem te vreden is, werd o. a. bewezen door het feit, dat hij met geschenken overladen werd, ter gelegenheid dat hij nu een jaar geleden zijn vijf-en-twintigjarig barbiersehap vierde. Onder die geschenken was er een, dat uit muntte door pracht en weelde. Het was een geschenk van een hoog-adelijk heer, dien de feestvierende barbier het geluk had mogen hebben gedurende 25 jaren te scheren. Het cadeau bestond uit twee fauteuls, ten dienste van den geridderden, den baardscheerder en zijn oudje. Helaas! spoedig zou zijne vreugde in leed verkeeren. De dag der verkiezingen was aangebroken. Ten elf ure wordt er aan de deur van het studeervertrek van den hoog adelijken conservatief geklopt. De man van hooge geboorte was niet op zijn gemak; de uitslag der verkiezing was te onzeker; de vriendelijke morgengroet van den barbier werd te naauwernood beantwoord. Terwijl de barbier zijn mes aanzet, zucht de adelijke en vraagt den gedienstige. „Heb je al gestemd?" „Bepaald, mijnheer." „En wie heb je gestemd?" „Wel jhr. van Akerlaken natuurlijk!" „Wat blief? „Ja, jhr. van Akelaken; de wereld moet vooruit, dat zei men kolonel al voor vijf-en-twintig jaren!" „Zoo, moet de wereld vooruit? Nu dan moet jij maar het voor beeld geven. Daar heb je het gat van de deur. Je behoeft er nooit meer in te komen! Ik hou niet van liberale barbiers." De gedienstige steekt hoogst verwonderd, doch zonder een woord tegen te spreken, zijne messeu op, bergt ze op en vertrekt. De man was in zijne eer getast; gelukkig evenwel belet dit hem niet, dat hij des avonds zijne vermoeide ledematen aangenaam in den feuteuil vleit, om te peinzen over de dwaasheid, waartoe de verkiezingen een adelijken conservatief kunnen brengen. Siberië. De warmte is het element waarin alles groeit, even als de koude allen wasdom belet. In de noordelijke streken van den aardbol, waar bijna een eeuwigdurende wiuter heerscht, kent men lente noch herfst, slechts buiteugemeene hitte of koude, en in den zomer gaat het met den wasdom der planten ongehoord snel. In Siberië smelt de sneeuw 23 Junij de sneeuw is geheel verdwenen 1 Julij de velden zijn geheel groen 9 de planten en kruiden staan in vollen wasdom 17 de planten en kruiden bloeijen 27 de vruchten zijn rijp 2 Aug. boomen eu planten verliezen de bladeren 10 hierna sneeuw en ijs van 18 Aug. tot 23 Junij van het volgende jaar. Zonderlinge redding. Een heer zwom in de Seine. Eens klaps verloor hij grond eu was op het punt om te verdrinken. Niemand kwam hem ter hulp, alhoewel hij deerlijk schreeuwde. Twee gendarmen wandelde op de kade. „Help! help!" huilde de ongelukkige. Niemand snelt toe en de drenkeling verdwijnt. Hij komt weer boven. „Red mij!" schreeuwt hij met een versmoorde stem. Niemand antwoordt op den noodkreet. Eindelijk op het punt, dat hij uitgeput in de diepte zal zinken, verzamelt hij al zijne krachten en door eene plotselinge ingeving verlicht, roept hij met eene laatste inspanning zijner krachten: „Leve de republiek!" Twee minuten later was hij aan wal gered door de gendarmen die hem de boeijen aandeden en naar de gevangenis bragten. Geen oorlog meer!? Een inwoner van Adair County (Jowa) heeft een kanon uitgevonden, dat naar zijne meeuing een kogel 14 (Engelsche) mijlen ver zal kunnen werpen. De bijzonderheid is in den kogel zelf, die in zeven afdeelingen bestaat met zes correspon derende pijpen. Het buskruid van het kanon zendt den kogel tot

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2