ADVERTENTIËN. ARTILLERIE-VRIJKORPS. INGEZONDEN. 0p den 1 SEPTEMBER 1869 op een afstand van twee mijlen van den monddan ontbrandt de pijp n°. 1 met het kruid in de eerste afdeeling, waardoor eene ontploffing ontstaat, die den kogel weder twee mijlen verder zendt alsdan ontbrandt n°. 2 met hetzelfde gevolg en zoo gaat het voort tot de kogel 14 mijlen heeft afgelegd. Betrekking gevraagd. Een Amerikaansch nieuwsblad bevat de volgende advertentie: Een bekwame boekdrukker, die in staat is het geheele beheer van eene boekdrukkers- en uitgeverszaak op zicli te nemen, vraagt eene betrekking. Hij is bereid een professoiaat waar te nemen op eene der aeademiën. Hij is niet ongenegen onderwijs te geven in de schilderkunst en het schoonschrijven, in de aardrijkskunde, driehoeksmeting en vele andere wetenschappen. Hij is bijzonder geschikt voor predikant in eene kleine evangelische kerk. Hij zou ook wel een engagement willen aannemen om eene kleine maar uitgelezenc klasse van jonge dames eene wetenschappelijke opleiding, inzonderheid in de hoogere natuurkunde, te geven. Voor tandmeester of likdoornsnijder is hij onmisbaar, want in beide vakken is hij zeer bedreven. Gaarne zou hij eene plaats vinden als bas- of tenorzanger in een koor. Hij zoekt eene kamer met kost en bediening bij lieden van de vrome riging. Nadere informatiën te bekomen in „Brown's salon." BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGE3. De kapt.-luit. ter zee J. K. van de Kruvsse Pilaar, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië, en den 3 dezer in Neder land teruggekomen, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. De off'. van gez. 3de kl. G. Franken wordt met den 16 dezer geplaatst op het wachtschip te Willemsoord, onder intrekking van zijne plaatsing op het wachtschip te Hellevoetsluis. BUITEN L A A Frankrijk. De minister van oorlog in Frankrijk Niel is ernstig ongesteld. Pierre Momble, verleden week te Paiijs onder de guillotine gevallen, is de 189ste veroordeelde, aan wien sedert 1 Januarij 1801 liet doodvonnis is voltrokken. De Afrikaansche vorsten schijnen meer en meer de gewoonte aan te nemen, om uitstapjes te maken. Zoo is thans woêr te Parijs aangekomen de chef Tsékclo, zoon van Moshesh, Koning der Besoutos, vergezeld van den heer Bucliman, advocaat in de Engelsche kolonie Natal. Hoezeer nog de zeden en gewoonten der buiten-Euro- pesche volksstammen van de onzen verschillen, kan ook weder uit het 'volgende worden afgeleid. Bij ons worden de adders als een schadelijk gedierte gedood; in Senegal daarentegen zou men bijna een Franscli- man hebben ter dood gebragt, omdat hij een adder den kop verbrijzelde. Ziehier, de toedragt der zaak. Een Fransch natuur onderzoeker had zich naar het eiland Sor begeven om vreemde vogels te verzamelen, welke er in menigte nestelen. Hij was er zeer goed opgenomen bij een der inboorlingen, die hem, volgens landsgebruik, in het open veld ten maal tijd noodigde. Terwijl zij aanzaten, voerden negers en negerinnen de gebruikelijke dansen uit. Het was een warme dag; de lOOdeelige thermometer teekende 30 gr. in de schaduw. Op eens vertoonde zich een vergiftige adder van de grootste soort. Het dier had zich laten afglijden van eene in de nabijheid staande tent, en kwam thans deelnemen aan den maaltijd. Onze natuuronderzoeker vond dit minder aangenaam, en eene bamboesrotting nemende verbrijzelde hij het dier den kop. Dadelijk verhief zich te midden van het gezelschap een akelig gehuil; dansers en danseressen vlogen in dreigende houding op den Fransclnnan toe, alsof hij de vreeselijkste misdaad had gepleegd. De gastheer had alle moeite te beletten, dat hij gestee- nigd werd. Immers hij had een der goden van het volk verpletterd! De adders worden in dat land overal toegelaten; in woningen, bij de maaltijden, zelfs in de slaapplaatsen. Niemand komt het in den zin ze te vervolgen. Dezer dagen waren een paar jongelui op een avond getuige van eene alleraardigste ontmoeting tusschen twee elegant gekleede dames in het Bois de Boulogne bij Parijs. Beiden vergezeld van palfreniers, kwamen van verschillende kanten in manden wagentjes aanrijden, en stegen op eene zelfde plek uit, nadat zij elkaêr hadden toegeroepen: Zijt gij het, mejufvrouw? Ja zeker, mevrouw! gij ziet dat ik mij niet laat wachten. En nu begonnen beide amazonen zonder nadere verklaringen elkaêr een regenbui van vuistslagen en oorvegen toe te dienen, dat het een lust was om te zien, te meer daar dit vreemde tooneel allerbekoorlijkst verlicht werd door het zachte schijnsel van de maan. De beide palfreniers keken dit grapje zeer bedaard aan, maar beide jongelieden hadden veel lust om tusschenbeide te komen en waren juist voornemens hieraan gevolg te geven, toen beide oorlogzuchtige heldinnen de kloppartij staakten, in alle haast in hare rijtuigen stegen en in galop wegreden. Op het slagveld hadden zij eenige verscheurde japondeelen, linten en kanten achtergelaten. Wat de aanleiding tot deze curieuse episode is, wordt dooi den berigtgever niet gemeld. Te Havre heeft de markiezin de Y. eene revolutie in het badkostuum tot stand gebragt. De dames verschijnen thans niet meer in een wollen kleed met roode randen zoo als vroeger en met de afschuwelijke muts van wasdoek op het hoofd, maar in een lang Muzengewaad, terwijl het haar los over de schouders hangt. Er wordt veel gesproken over een onverwacht ongeluk, waarvan een gedeputeerde uit het oosten van Frankrijk het slagtoffer is geworden. Bedoelde persoon is op eens krank zinnig geworden. Hen heeft hem in een wagon, waarin hij alleen was, geheel naakt gevondenmen vroeg waarom hij zijne kleederen had uitgedaan, en hij antwoordde, dat het was om zich voor zijne kiezers aan te bieden en omdat zij hem geheel zouden kennen, wilde hij zich verroonen zoo als hij was. li ii g e 1 a 11 d. Er is tc Londen in den nacht tusschen 5 en 6 Aug. eene soort van bom tegen eenen buitenmuur der vergader zaal van het Lagerhuis geworpen en gesprongen; door wien en met welke bedoeling dat is gedaan, is nog onbekend. De uitbarsting veroorzaakte eenige schade en eenige ont steltenis buiten de vergadering; daarbinnen werd zij niet gehoord. 1) u i t s c li 1 a n <1. Jl. Zondag werd gedurende de morgen-godsdienstoefening o o o o in de Domkerk te Berlijn door een jong inensch een schot op den dienstdoenden geestelijke gelost. Gelukkig werd niemand getroffen. De dader is gevat. Omtrent de beweeg redenen, welke hem tot zijn gruweldaad hebben geleid, is nog niets hekend. Onlangs is bij G. Renner, te Berlijn, als brochure verschenen, het verslag, dat prof. Virchow, volgens opdragt van den minister van onderwijs, ingediend heeft: „over zekere, voor de gezondheid nadeelige invloeden der scholen.» De beroemde geleerde spreekt eerst over de bijziendheid. Behalve het licht, schrijft hij veel invloed toe aan de in- rigting van banken en tafels. Vervolgens spreekt hij over congesties naar het hoofd, die zoo dikwijls neusbloeden en hoofdpijn veroorzaken. Van het krom groeijen der rugge- graadwervels geeft hij veel meer schuld aan het huis dan aan de school. Dan komen borstkwalen, onderbuikskwalen, vervolgens besmettelijke ziekten en spraakbelemmeringen ter tafel. Dr. Virchow dringt sterk aan op toezigt van wege de autoriteit, op lucht, licht, zitten, ligchaamsbe- wegingen als spelen, gymnastiek, baden, verder op drinkwater, de grootte der drukletters, enz. Het behoeft geen betoog, dat zulke opmerkingen, waarnemingen en meeningen, als van den grooten Virchow, welke tot het karakter van onzen tijd hehooren, de grootste aandacht verdienen. Een Pruissisch edelman, wiens zaken waren achter uitgegaan, verkocht zijn landgoed aan een speculant te Berlijn voor 810,000; weinig verstand hebbende van geld zaken, liet hij in het koop-contract de bepaling opnemen, dat de koopsom zou worden uitbetaald in spoorweg-aandeclen. Toen hij evenwel te Berlijn deze wilde te gelde maken, deelde de bankier hem mede, dat zij slecht tegen een koers van 22 pCt. konden ingewisseld worden, en met de ƒ162,000 kon de edelman niet eens zijn schulden afdoen en bevindt zich thans in een krankzinnigengesticht. Omtrent het ontzettend ongeluk in de Plauensclie mijnen verneemt men nog het volgendeNaauwelijks waren 400 a 450 mijnwerkers in de onderling verbonden kolen mijnen vlloffnungsschacht» en „Gottes-Segenschachte" neer gedaald, of er volgde eene ontploffing, die met de kracht van een vulkaan balken en andere voorwerpen uit de mijnen naar omhoog wierp. Tengevolge der koele luchts- gesteklheid had er eene opeenhoping van gassen op den boden der schachten plaats gehad, die ontploften en het ontzettend onheil aanrigtten. Er bestaat gegronde vrees, dat alle arbeiders zijn omgekomen, met uitzondering van twee, die door een toeval zijn ontkomen. De rouw in de gansche landstreek is onbeschrijfelijk. Vrouwen en kinderen staan weenende op de plaats des onheils, en roepen aan den vader, de zuster jammert over haren broeder, de ouders over hunne zonen. Er zijn troepen uit Dresden opgerukt, om de orde te handhaven, en eene bekendmaking der overheid verbiedt den toegang aan alle vreemden. Een mijnwerker, die met verlof was, maar op het liooren van de ramp terstond terugkeerde, is hij zijne pogingen om hulp te bieden in den brandenden put gestort. In de //Neue Freie Presse» lezen wij het volgende: Men schrijft ons van Tarnopel, dd. 30 Julij 11.: „Op een donkeren, regenachtigen avond van de vorige maand liep een boer in de eene hand eene spade, in de andere een zwaren last dragende, naar het kerkhof alhier, zocht een geschikte plaats uit, legde een in lompen gewikkeld kind op de aarde, greep de spade en begon zoo spoedig mogelijk een graf te maken, legde het doode kind er in en wilde het met aarde bedekken daar greep hem de krachtige hand des doodgravers, die den ongeroepenen plaatsvervanger naar het gemeentehuis bragt. Hier legde de'man den volgenden morgen de getuigenis af, dat zijne vrouw in den loop van drie maanden negen kinderen, die haar door ont aarde moeders waren in den kost gegeven, den hongerdood had doen sterven en die hij nu vervolgens had doen begraven bij het negende geval maakte de doodgraver een einde aan deze verschrikkelijke industrie. De moordenares is in de gevangenis, gelijk ook de ontaarde moeders voor den regter zich zullen moeten verantwoorden. Op een volkstooneel te Pesth is een nieuw stuk opgevoerd, getiteld: „Barbara Ubryk, of de treurige ge schiedenis der sedert 23 jaren ingemetselde Ivrakauer non," in drie bedrijven en zes tafereelen. Denemarken, Toen de koninklijke familie, op de terugreis van Stock holm te Malmoe naar de havenplaats reed, struikelde een der paarden van het rijtuig, waardoor de drie overigen begonnen te steigeren. Dadelijk sprong de Koning uit den wagen en greep de teugels, waardoor de dieren tot stilstaan kwamen. De toesnellende garde-officieren hielpen intusschen de vrouwelijke leden der familie uit het rijtuig. Italië. Te Napels is thans een regtsgeding aanhangig, dat de algemeene belangstelling levendig heeft opgewekt. Twee vrienden, bijna broeders, leefden jaren achtereen in de beste harmonie, tot op een goeden dag hunne vrouwen in twist geraakten. Medegesleept in dien twist, bragt een hunner den anderen, Luigi Sala geheeten, eene messteek toe, waar door hij nederzeeg. De justitie, daarvan verwittigd, wilde den aanrander in hechtenis nemen, maar de verwonde ont kende dat zijn vriend de dader was. Deze over zoo veel grootmoedigheid verslagen, verzocht Sala vergiffenis; doch deze keerde hem den rug toe, zeggende; «Alles heeft zijn tijd.» Zoo verliepen er twee maanden, en de zaak scheen vergeten. Den 2 Julij 11., des avonds, ontmoet Sala zijn vriend, springt op hem toe en onder den uitroep „Afreke ning!" duwt hij hem tot zeven malen het mes in de borst. Daarop naar Egypte gevlugt, werd hij te Alexandrië ge vangen genomen en is nu ter dood gebragt. II ii s 1 a n d. De Pool Berezowski, berucht wegens zijn aanslag op den Keizer van Rusland, in den zomer van 1867, is in Nieuw- Caledonië, waarheen hij werd gedeporteerd, aan de tering overleden. Turk ij e. In Philippopel is een gevecht geleverd tusschen eenige Turksclie gendarmen en een groote hoop vrouwen. De eersten hebben, erg mishandeld, moeten vlugten. Een voorgenomen installatie van nieuwe landpachters gaf aan leiding tot deze hotsing. Amerika. Een der aandeelhouders van de Amerikaansche telegraaf- maatscliappij (Engelsche kabel) komt er tegen op, dat de concurrentie met (te Fransche maatschappij zóó ver gedre ven wordt, dat de kosten voor het seinen belagchelijk gering worden. De Engelsche maatschappij is langzamerhand ge komen op den prijs van 40 sh. voor elk eenvoudig berigt. Dit scheen als minimum bestemd te wezen. De Fransche maatschappij heeft evenwel dien prijs verminderd tot op 32 sh., waarop de Engelsche compagnie den prijs heeft vastgesteld op 30 sh. Men verwacht nu, dat de Fransche maatschappij eene vermindering zal aankondigen, en te regt wordt er op gewezen, dat, als het zoo voortgaat, de aan deelhouders weldra zullen kunnen bijpassen, in plaats dat zij eenige renten zullen trekken. Het is tegenwoordig een gewoon verschijnsel, eene vrouw de tribune en den kansel te zien betreden. In de kerk van de Douanestraat te New-York wordt eiken Zondag de godsdienstoefening geleid door eene jonge schoone weduwe, die in een smaakvol zwart kleed haar aanzienlijk auditorium in welsprekende taal toespreekt. Het gebouw is te klein om de geestdriftvolle menigte te bevatten, die als het ware aan de lippen hangt van de bekoorlijke predikster. Texel, 6 Augustus 1869. Over het bergen der fading van 't Engelsche stoomschip „Severn" las ik in de „Heldcrsche Courant" van jl. Dingsdag het volgende: „Een bijna ongeloofelijk verschijnsel heeft bij deze gelegenheid plaats gehad, namelijk, dat niet de minste ontvreemding heeft plaats gehad." Een feit, waarover inzender dezes zich regt verheugt, en dat voor belanghebbenden bij die lading een reden te meer moet zijn, om de bergers nu eens naar verdienste, met regt en billijkheid, een bergloon uit te betalen, waarvan gezegd kan worden, dat het ook een bijna ongeloofelijk verschijnsel isaangezien het in de laatste jaren met de uitbetaling van bergloonen, op eeue enkele uitzonde ring na, zeer onregtvaardig is toegegaan, moet het volstrekt geen verwondering baren, wanneer er van gestrande schepen en ladingen ontvreemd wordt. Een billijk uit te betalen bergloon zal dergelijke diefstallen in den regel aanmerkelijk minder doen worden en alzoo langzamerhand geheel doen verdwijnen. Op den 6 dezer overleed alhier, in den ouderdom van 91 jaren, onze geliefde Moeder, de Weduwe A. VER MEULEN, en op den 7 dezer, te 's Gravenhage, onze geliefde oudste Dochter IMMETJE, in den jeugdigen ouderdom van 29 jaren. Helder, 9 Augustus 1869. K. VERMEULEN. N. J. VERMEULEN, geb. Metzelaak. I)e SCHIETOEFENINGEN, voornamelijk voor de leden die in het kamp aan DE BILT op 100 pas wenschen mede te dingen, zullen deze week aan den Oesterput bij gunstig weder plaats hebben Woensdag 11 en Vrijdag 13 Augustus, op den gewonen tijd. Na dien tijd zullen de schietoefeningen en exercitiën tot nader order worden GESCHORST. Leden, die voornemens zijn een of meer dagen het kamp aan de Bilt te bezoeken, worden opgeroepen, om op ZATURDAG 14 AUGUSTUS, des avonds ten acht uur in het Heeren-Logement te Helder te verschijnen, ten einde de noodige inlichtingen en hunne diploma's te ontvangen. De Majoor-Kommandant, D. P. H. ABERSON. zal de BITLOTI1SB plaats hebben van de K. K. Oostenrijksche Staatsleening van het jaar 1864. Hoogste uitkeeringen 11. 800,000, fl. 50,000, 11. 15,000, 6. 10,000, 6. 5,000, 11. 8,000, fl. 1,000, fl. 500, 'fl. lOO. Laagste uitkeering fl IOO. Wettig gestempelde gedeelten van aandeelen dezer leening tegen onderstaande prijzen: 1 stuk 7 gulden Ned. Crt. 3 stukken 20 11 70 u n u ROTHSCHILD en C0., Postgnsse, S°. 14, te Weenen. Bestellingen worden tegen franco toezending van het bedrag, of tegen aanwijzing van het laatste uitgevoerd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3