te melden, dat de ledige zetels weder bezet zijn door de spoedig verzamelde opvolgers. De koning droeg aan den Markies de Loulë de zamenstelling van een nieuw kabinet op en nog denzelfden dag was deze zoo gelukkig om die taak tot een goed einde te brengen. De zamensteller van het hewind heeft, met de portefeuille van binnenl. zaken, tevens het presidium van den ministerraad aanvaard. Tusschen de regeringen van Washington en Madrid worden werkelijk onderhandelingen gevoerd over de aan gelegenheden van Cuba en de verhouding der beide staten tegenover den tegenwoordigen toestand op dat eiland. Men berigt uit Washington van 11 dezer, dat de Cubasclie kwestie den vorigen dag in eene kabinetsraad zou behandeld worden, doch dat zulks 14 dagen is uitgesteld, in afwachting van gewigtige bescheiden dienomtrent uit Madrid te ont vangen van den Noord-Amerikaanschen vertegenwoordiger aldaar. De berigten uit Spanje zijn niet ongunstig. DeCarlisten zijn weinig talrijk en de hooge geestelijkheid sluit zich meer en meer bij de regering aan. De zitting van het Britsche Parlement werd jl. Woensdag door eene koninklijke commissie geprorogeerd. In de daarbij gehoudene rede, wordt van Engelands voortdurende goede verstandhouding met de buitenlandsche mogendheden gewaagd. Omtrent het uitstel der behandeling van de Alabama- quaestie tusschen Engeland en Noord-Amerika, wordt de wensch geuit, dat hierdoor de betrekkingen tusschen de twee natiën op een blijvenden grondslag van vriendschap zullen gevestigd worden. Namens H. M. de Koningin wordt verder in bedoelde rede gesproken over de wet tot opheffing der Iersche staatskerk en de wensch wordt daarbij gedaan, dat bedoelde maatregel in lateren tijd mag worden beschouwd, als een bewijs hoezeer de verschillende omstandigheden van elk der drie groote deelen van het rijk door het parlement zijn in het oog gehouden bij hare wetgeving, die zich gronden moet op beginselen van onpar tijdigheid, van regt en van het belang van het algemeen. H. M. koestert voor het tegenwoordige de verwachting, dat de opheffing der Iersche staatskerk zal bijdragen tot bevordering van rust en vrede in Ierlandtot broederlijke eendragt met de Engelsche en Schotsche medeonderdanen en zoo tot vermeerdering van de welvaart des rijks. Eergisteren morgen is een zeer gunstig besluit openbaar gemaakt ten aanzien van de werklieden op 's Rijks-werf alhier, die leden zijn van de dienstdoende schutterij en die, om de exercitiën bij te wonen, genoodzaakt zijn te ver zuimen. Dit verzuim zal hun, door de gunstige beschikking des ministers, niet aangerekend worden. Naar wij vernemen, zal Zr. Ms. stoomfregat //Wassenaer" den 1 October e. k. in dienst worden gesteld. Zr. M. stoomscqip //Vice-Admiraal Koopman," onder bevel van den kapt.-luit. ter zee B. D. van Trojen, is heden vertrokken met bestemming naar de Kust van Guinea. Blijkens een schrijven uit Batavia, is Zr. Ms. stoom schip //Marnix" aldaar van Yokoliama aangekomen. Groot is het verschil tusschen de temperatuur hier te lande in Augustus van dit jaar en een jaar te voren. Curieus, maar niet zoo geheel ongepast achten we de aan kondiging, in onderscheidene dagbladen voorkomende//Ver krijgbaar: Stoven die dadelijk warmte geven en welke warmte naar welgevallen kan geregeld worden." Naar ijs is stellig zeer weinig vraag. Tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw is benoemd de heer L. Pincoffs, te Rotterdam. Aan J. Passemier, te Middelburg, is kwijtschelding verleend van de straffe des doods, waartoe hij door het Prov. Geregtshof van Zeeland was veroordeeld wegens diefstal, met geweld gepleegd. De straf is verwisseld in eene tuchthuisstraf van 20 jaren. De gemeenten Hillegersberg, Bergschenhoek en Berkel, wenschen Z. M. eerbiedig te smeeken om maatregelen tegen het //moderne ongeloof" en de //moderne predikanten" te nemen. Daartoe circuleert reeds een adres. Twaalftal te Aardswoud: Bruins cand., Bouwman te Eenigenhurg, Pool te Kolliorn, Moltzer te Warder, Koch te Losser, van Leeuwen Boomkamp te Zuiderwoude, Folpmers te Opperdoes, Heenk te Werverslioef, v. d. Hoeve te Halle, Pareau te Anna Paulowna-Polder, Kruseman Aretz cand. en Soeters te Ravenswaaij. De eerste zes staan tevens op het zestal. Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn bevracht voor Amsterdam, de schepen: Alcyone, Bellatrix en Pieter Adolf. In de jl. Woensdag gehouden raadsvergadering te Alkmaar is tot 1ste hulpondcrwijzeres aan de openbare school voor meisjes aldaar benoemd mejufvrouw M. E. Schuurman, te Zutphen. Uit Scliagen meldt men, dat op a. s. Maandag het gelieele korps Scherpschutters aldaar de mededingers hij den nationalen wedstrijd naar Utrecht zal begeleiden. Men schrijft ons van Texel, dd. 12 Augustus: //In den vroegen morgen van heden ontwaarde men door de branding een zeil, dat met snelheid door de woedende golven en hevigen wind naar het Texelsche strand werd voortgeslingerd, en eindelijk op korten afstand van de kust, achter de Sluften, bleef vastzitten. Als woedend bedekten de stortzeeën het schip, met de noodvlag in het wand geheschen, dat bleek te zijn de Hollandsche kof z/Titia Suzanna," kapt. Potjer, met tarwe, van Petersburg naar Londen. Dadelijk was men er op bedacht om de equipage, die in het wand was gevlugt, ter liulpc te snellen en hen, zoo mogelijk, uit het dreigend gevaar te redden. Spoedig was dan ook de reddingboot van liet Eijerland op het strand aanwezig en met een kloeke schaar bemand. Op flinke wijze kweten zich de edele redders van hunne moeijelijke taak, en hadden, na eenigen tijd tegen de elementen te hebben gekampt, het geluk, de door storm uitgeputte en afgematte equipage behouden aan wal te brengenwelke equipage, behalve de grijze kapitein, uit nog vier man bestond. Het schip is door het hooge vloedgetij zoover op hei vaste strand geworpen, dat men bij tamelijk goed weer gemakkelijk de lading met wagens bij het schip kan weghalen. Reeds gisteren middag was men met de scheepssloep bozig om de tuigage te bergen." Voor eenige dagen had op Texel een zeldzaam gevecht plaats, namelijk tusschen twee grijsaards, waarvan de een ruim 70 en de andere 80 jaren telde. Ofschoon de een een Leviet was en de andere tot de secte der Kwakers behoorde, kan deze kwestie echter niet aan verschil van opinie, in zake geloofsbelijdenis, worden toegeschreven, maar ontstond alleen daaruit, dat de Leviet bij het verdeelen van eenig kopergeld, zich twee centen verrekende. Op de jaarlijksche paardenmarkt te Hoorn, van jl. Woensdag, waren aangevoerd ongeveer 130 paarden. Hoewel voor de beste kwaliteit hooge prijzen werden besteed, was de handel matig. De 54ste algemeene vergadering van het Nederl. Bijbelgenootschap werd dezer dagen te Amsterdam gehouden. Door het genootschap zijn 13,000 Bijbels verspreid. Prof. J. W. Gunning heeft jl. Maandag avond in een der zalen van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam eene lezing voor den arbeidersstand gehouden over stijfsel. Een prachtig onderwerp, zegt de //Friesche Courant," dat voor allerlei behandeling vatbaar is, en merkt verderop: Welligt heeft de uitstekende geleerde organische scheikunde bij de ontwikkeling van zijne stof moeten aanroeren en populair het proces der wording van de stijfsel uiteengezet, zeer zeker heeft hij de fabrikatie, gelijk ze door den oningewijde te aanschouwen is, verklaard, ongetwijfeld heeft hij gesproken over de aanwending van de stijfsel in het dagelijksch leven; maar wij betwijfelen, of hij wel tot een toepasselijke beschouwing zal zijn opgeklommen. En toch het onderwerp is daartoe zoo vatbaar! De stijfsel toch is het essentiële bestanddeel van betgeen men waardigheid noemt. Wat zou de deftigheid een magere figuur maken, indien haar de bijstand van de stijfsel ontbrak. Tooit zij niet den hals van menig zeer suspect lid der maatschappij, welken hals sommigen geschikt voor zeker justitieel touw beschouwen, tot een eerwaardigen hals? Is de stijfsel niet het onmisbaar vereisebte voor redenaars-, advokaten-, diplomaten-, feestbezoekers- en andere halzen Zouden de kleederen van jeugdige schoonen wel zelfstandig heid genoeg vertoonen, indien ze de hulp der stijfsel moesten missen? Wat belet ons om de uitwendige kenmerken van waardig heden hij velerlei instellingen met den naam van stijfsel te betitelen? Wat zijn plegtigheden, ceremoniën, formulieren, formaliteiten anders dan stijfsel? Wat eene begrafenis karakteriseert stijfsel! Wat den optogt naar het parle mentsgebouw bij de kameropening luister bijzet stijfsel De deftige vorm onzer redevoeringen stijfsel! Jl. Donderdag is te Zandvoort gestrand het Engelsche schip //Brilliant, kapt. Sanderson, van het Nieuwediep in hallast naar Sunderland. Het volk heeft zich met de boot gered. De //N. Rott. Crt." deelt mede, vooreerst, een brief van den Katholieken luitenant A. von Motz, van het Nederlandsche leger, geschreven aan het hoofd der geeste lijkheid te Krakau, waarin verontwaardiging aan den dag wordt gelegd over het gebeurde in het klooster der Karme- litessen, en verder het antwoord, daarop gezonden door den prelaat R. Spithal, welke zijnen dank betuigd voor het blijk van medelijden, hetwelk door den luitenant gegeven is ten aanzien van een ongelukkig slagtoffer, hetwelk met eene onmenschelijkheid is behandeld, waarvan hij (Spithal) ooggetuige is geweest, en die hem evenzeer als zijne land- genooten, diep bedroeft. De //N. R. C." acht den brief van den prelaat vooral belangrijk, omdat de ultramontaansche pers het met de non te Krakau voorgevallene steeds wil doen voorkomen als een onbeduidende zaak, waarvan met looze bedoelingen allerlei overdreven berigten worden gegeven. Twee prachtig getoileteerde dames, met dito heer, passeerden dezer dagen in den avond de Hoogstraat te 's Ilage. Blonde, golvende, (waarschijnlijk kostbare) lokken stroomden in weelderige krullen-overvloed langs de ruggen der schoonen en wapperden haar in de avondlucht na. Een bejaard burgervrouwtje staat van het trottoir de prachtige verschijning met opmerkzaamheid gade te slaan. Zij zucht, schudt het hoofd en zegt hoogst ernstig tot een voorbij ganger //En nu zegt men nog, dat er geen meuschen met staarten zijn!!" Dat de ouders niet te voorzigtig kunnen zijn in het wegsluiten van voor de gezondheid schadelijke artikelen, die zij soms in huis mogten hebben, werd te Schiedam weder op eene treurige manier bewezen. Een zesjarig knaapje aldaar had spelende uit een flesch loog gedronken, waarvan sommige menschen ter eigen fabricatie van zeep gebruik maken. Na een langdurige kwijnende ongesteldheid is het eindelijk tot groote smart der ouders overleden. Jl. Dingsdag heeft op den Galgenberg te Arnhem een ernstig duel met den sabel plaats gehad, tusschen de kapiteins M. van de artillerie en G. van de infanterie, waarbij aan laatstgenoemde niet onbelangrijke verwondingen zijn toegebragt. De oorzaak van dit duel was een huiselijk verdriet, door den een aan den ander toegebragt. Op de landhoeve "de Fuik» gemeente Opsterland, wordt door den eigenaar J. S., volgens de vinding van Dr. E. voornaam scheikundige, op de volgende wijze boter bereid. Hij neemt een dunnen linnen zak, die ongeveer 4 emmers melk kan bevatten, doet daar een lederen zak om, giet vervolgens de melk in den binnensten zak en doet er 10 a 12 ligte fabriekturven bij. Nadat deze zakken goed digt zijn gebonden, worden ze bij 65 gr. Fahr. gedurende 7 uur in de lucht gehangen. Wanneer de warmte daalt tot onder 55 gr. worden de zakken weggeborgen tot den volgenden dag en zoo vroeg mogelijk weêr uitgehangen. Na verloop van de 7 uren worden de zakken gedurende ls uur in den grond of in een zeer koelen kelder gelegd. Bij de opening blijkt, dat al het overmatige vocht in den turf is getrokken of uit den linnen in den lederen zak. De ondervinding leert, dat men zoodoende eene grootere hoeveelheid boter verkrijgt dan op de gewone wijze en dat de kwaliteit niets te wenschen overlaat. (Dagblad.) De namiddag-godsdienstoefening werd 11. Zondag in de kerk der Hervormden te Delfzijl op vreemde wijze gestoord. Een hond was heimelijk in de kerk geslopen en de torentrap opgeloopen, tot boven op het gewelf, waar hij een verschrikkelijk gehuil anhief, zoodat de leeraar moest ophouden met prediken. Het dier wist den terugweg niet weder te vinden en maakte daarom zoo een spectakel. Nadat het door den eigenaar uit zijne gevangenis was ver lost en naar buiten gebragt, was de orde wederom hersteld. De vlasbouw heeft in de provincie Friesland gedurende de jaren 18631867, alzoo in vijf jaren tijds, eene waarde van 14,408,840,500 opgeleverd, dat is per jaar gemiddeld 2,881,778,100. Dezer dagen is H. Nijmeijer, te Nieuw-Buinen, door de regtbank te Winschoten tot 75 boete en bij wanbetaling tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeeld, wegens het onwettig verstrekken van geneeskundige hulp aan onder scheidene personen in het arrondissement Winschoten, door het bestrijken met de hand of zoogenaamd magnetiseren op de plaatsen, waar de patiënten pijn hadden. In Luxemburg is thans de vraag aanhangig of, hoezeer daar te lande in ongeveer 50 jaren, het schavot niet is opgerigt, de doodstraf nu niet moet worden toegepast op een 2Ójarigen onverlaat, die een hoogst achtenswaardige geestelijke des nacht uit zijne woning heeft gelokt, onder voorgeven dat een kranke, die op het uiterste lag, zijne geestelijke hulp behoefde en hem daarop, blijkbaar met baatzuchtige bedoelingen, op de gruwzaamste wijze heeft vermoord. De openbare meening is van oordeel dat, zoo in dit geval de doodstraf niet mogt worden toegepast, de waardigheid des lands niet langer toelaat de bedreiging dier straf in het wetboek te behouden. Aangekomen schepen te Batavia vóór den 23 Julij: Arij Scheffer, Baron van Palland van Rosendaal, Groot meester Nationaal, Kosmopoliet II en Tonia. Vertrokken: Almelo, Honigbij en Medea. In eene beschouwing over de Amsterdamsche dier gaarde, door een Duitscher in het //Utrechtsch Dagblad," komen de volgende opmerkingen voor: Het valt niet te ontkennen, dat er in Darwins hypothese (als zouden wij van de apen afstammen) veel vertroostends ligt. Ontmoet gij bij voorbeeld een opgeblazen kwast, wiens bovenlijf met decoraties is behangen en werpt hij u een minachtenden blik toe of een genadig lachje, dat u inwendig driftig maakt, keer u dan om en bedenk: van een aap is niets beters te verwachten! En als een teeder- geliefde vriendin uw levensgeluk voor altijd dreigt te ver nietigen door een ander boven u te verkiezen, denk dan: het is toch maar een apin! Dat zal balsem zijn op uwe brandende wond. //Want, zooals bekend is, ontbreekt bij de apen de demi- monde niet. Er zijn genoeg ligtvaardige dames onder hen, wat elke oppasser u zeggen kan en wat ik zelf heb gezien. Overigens wil ik met deze opmerking de soliditeit der Amsterdamsche apen-dames volstrekt niet te kort doen. //C'est tout comme chez nous!" Verscheidenheid in temperament. «Nog iets tot besluit! //Dus hebben Koningen, Hertogen en vorsten ook geene andere genealogie, dan die, welke de Britsclie natuur- vorscher ons, nederige burgers, toekent. Maar, mijnheer DarwinIs dat niet een weinig tegen het ons ingeboren respect? Enfin, dat komt alleen voor uwe rekening, Sir; ik wasch mijne handen in onschuld!" Dat de brandewijn niet alleen hij menschen, maar ook bij dieren dronkenschap verwekt, is reeds van zelf aan geen twijfel onderhevig, en door talrijke waarnemingen geconstateerd. Zoo kwam onlangs een Noord-Amerikaan op de gedachte, de ratten in zijn huis, door een uit brood, suiker en brandewijn bestaand deeg dronken te maken en op deze wijze te vangen. Inderdaad beantwoordde het gevolg ten volle aan zijne verwachtingende beesten toch, die van het in den kelder geplaatste deeg gegeten hadden, gaven zich aan eene vrolijke zorgeloosheid over, en lieten zich hij de nadering van hunnen gastheer, in plaats van in hunne holen terug te keeren, zonder tegenweer vangen. Intusschen dient men hij zulke ondernemingen op te passen, want eene te late komst kon ligtelijk teleurstelling veroor zaken, namelijk, in het geval dat de gasten hun roes zouden hebben uitgeslapen. Minder aangenaam voor den vervolger echter, minder lastig en zekerder, voor de vervolgden daarentegen prozaïscher en verderfelijker loopt het af, als het meel uit een mengsel van met kruid verzadigde gebranden (niet gehluschten) kalk en suiker bestaat. Dan kan het niet uitblijven, of eene hevige maagontsteking maakt spoedig een einde aan hun leven. Een gewezen bassist van de opéra-comiqué te Parijs was vele jaren geleden nog een artist in den dop en legde zich op de geneeskunde toe. Als interne van een der hospitalen, moest hij 's avonds volgens het reglement op het bepaalde uur binnen zijn of zonder opgemerkt te worden zien binnen te sluipen. Op een avond stond onze jeugdige élève voor de gesloten deur! Geen middel om er in te komen, want de muren zijn te hoog en de touwladders waren reeds lang uit de mode. Wat te doen? Een lumineus diée komt eensklaps zijn brein verlichten en hij besluit het

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2