Artillerie-Vrijkorps. ADVERTENTIË1M. BUITENLAND. loet )ed ide ialt len en. de 'd' en onmiddellijk in practijk te brengen. Het guitenstuk, waar toe hij zijne toevlugt zou nemen, was gegrond op de omstandigheid dat de stichting tevens een vondelingenhuis. was. De interne gaat in de beweegbare kooi liggen, die tot ontvangst van de zuigelingen buiten de deur hing, en trekt aan de bel, om de zusters van liefdadigheid van zijne komst te verwittigen. Een dezer snelt toe, brengt het toestel in beweging en strekt de armen uit om het onnoozele j wigtje liefderijk op te nemen.... Alle man snelt toe op den gil van de arme zuster, die natuurlijk in zwijm gevallen is; de jonge kwant had inmiddels van de gelegenheid gebruik gemaakt om stilletjes in zijn kooi te kruipen. Eene dame biedt te koop aan: Een baviaan, drie cijpersche katten en eene papegaai. Als reden waarom zij zich van deze dieren wil ontdoen, berigt zij, dat zij gehuwd is en daarom deze dieren haar nutteloos zijn geworden, aangezien alle beminnelijke hoedanigheden van deze diertjes in haar echtgenoot zijn vereenigd. „Maar sergeant," zeide een milicien, „ik kan niet zwemmen." ./Dat raakt je niet, je gaat maar in het water cn daar wacht je de bevelen van je chefs af." Een vader wandelt met zijn dochtertje langs een weiland. ,/Papa," zegt de kleine, «wat is dat voor een groot dier, die mij zoo aankijkt?» ,/Een koe, meisje! Hoe mooi wit is ze, niet?» Waartoe dient die witte koe, pa?» ,/Om melk te geven.» «En waarom is de andere dan zwart?» De vader was waarlijk verlegen met een geschikt antwoord. //O!" roept de kleine, //ik weet het al! De witte geeft de melk en de zwarte de koffij!» //Een grap moet er wezen," zei de boer, en hij kit telde zijne vrouw met de hooivork. Waarom de herbergier boos was op den boer. Een boer had bij hoog en laag gezworen, dat hij het drinken van jenever een jaar zou nalaten en ging toen natuurlijk niet meer naar de kroeg. Dit was den herbergier in het geheel niet naar den zin. Nadat het jaar verstreken was, hernieuwde hij zijne belofte en wel met de bepaling, dat hij de eerste negen honderd negen en negentig jaar geen sterken drank meer wilde aanroeren en dat hij, wanneer hij dan nog zou leven, deze belofte tot aan zijn levenseinde zou verlengen. De herbergier trok een lang gezigt, maar dacht bij zich zeiven gij komt spoedig terug. Maar hij wenschte en wachtte; de boer kwam niet. Hij zag hem eens voorbijgaan, riep hem aan en zeide: „Wel vrind, gij kunt toch wel eens binnenkomen, dat kost niets." (De boer kwam juist van de stad, waar hij zijn haver verkocht had.) „Ja," zeide hij, „dat kon ik wel doen." „Nu, hoe gaat het je?" vroeg de herbergier. „Redelijk," zeide de boer. „Maar reeds meer dan een jaar heb ik een gezwel aan mijne linkerzijde, dat steeds grooter en harder wordt, en ik weet maar niet wat ik er van denken moet." „Dat zal ik je zeggen Lodewijk," (zoo heette de boer), zeide de herbergier. „Gij hebt uwe natuur nu eenmaal aan een borrel gewend, en doordat ge er nu in het geheel geen meer drinkt, hebt ge dat ongemak gekregen. En je kunt me maar zeker gelooven, het zal je ondergang en je dood nog zijn." „Meen je dat werkelijk?" vroeg Lodewijk, en de herbergier wilde reeds naar de flesch grijpen en hem een borrel inschenken. „Hm! Hm!" zoo vervolgde de waard, „als ge die dwaasheid niet laat varen en je van je vrouw en van je doctor je hoofd op hol laat brengen, dan zult ge nog beleven, dat je op de andere zij ook zulk een gezwel krijgt." "Wel zoo," zei Lodewijk, „hoor eens, kroegbaasals dat waar is wat je zegt, dat ik op de andere zij ook zulk een gezwel zal krijgen als ik geen sterken drank meer gebruik, dan wil ik toch liever maar in het geheel geen borrel meer drinken, want dat kan ik je wel zeggen, onaangenaam en lastig is zulk eene dikte niet." En daarbij trok hij uit den zijzak van zijn jas het gezwel voor den dag, en toonde het aan den herbergier, die nu eerst zag, dat het een groote zak met rijksdaalders was. Toen zette hij een lang gezigt, dat nog langer werd, terwijl Lodewijk zeide: „Dit heb ik mij daardoor gespaard sedert ik bij jou niet meer te markt ga." En daarbij lachte hij den herbergier uit en liep naar huis. Sedert dien tijd is de herbergier boos op hem; waarom dat, weet niemand, tot op den huidigen dag; maar ik weet het, en nu weet gij het ook. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Aan den gepens. luit.-kol. J. Muschart is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Oct. eervol ontslag verleend als militie-commissaris in het 1ste militie-district der prov. Gelderland, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen langdurige diensten. Tot mil.-comm. in het 1ste mil.-distr. der prov. Gelderland is, met ingang van 1 Oct. a. s., benoemd jhr. A. A. van Neukirchen, ge naamd Nijvenheim, gepens. majoor van het corps mariniers. De luits. ter zee 2de kl. B. M. van der Weide en W. C. Böht- linck, dienende respect, op het ramschip „de Buffel en de drijvende batterij „Neptunus", worden met den 31 dezer op non-activiteit gesteld en den 1 Sept. a. s. vervangen, eerstgen. door den luit. ter zee 2de kl. A. P. Tadema, en laatstgen. door den luit. ter zee 2de kl. A. van Linden van den Heuvell. België. De correctionele regtbank te Nivelles heeft den 6 dezer de heer Leclercq, gewezen notaris en gewezen burgemeester van Geldenaeken (Jodoigne), tot tien jaren gevangenisstraf, duizend francs boete en in de proceskosten veroordeeld, ter zake van verduistering van gelden en misbruik van vertrouwen. In onze dagen is niets meer onmogelijk! Men moge verbaasd staan, twijfelen gaat zelfs officieus niet meer op. Zoo verhaalt het „Journal de Gand," dat er eerlang een allergekst regtsgeding zal worden gevoerd tusschen de ad ministratie van den staatsspoorweg en den heer d'Andrimont, burgemeester van Luik, en wel om de volgende reden: Onlangs is genoemde burgemeester naar Brussel gereisd om den Koning en de koninklijke familie uit te noodigen, de feesten te Luik met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Verrukt over het gunstig onthaal, dat zijn stap ondervond, haastte de heer d'Andrimont zich daarmede de Luiksche bevolking door een proclamatie bekend te maken, die de telegraaf onmiddellijk over moest brengen. Bij de ontvangst van dit telegram, aanvangende met de sacramenteele woor den: „Inwoners van Luik," legde het bureau deze woorden in dien zin uit, dat de mededeeling der goede tijding aan iederen inwoner van Luik in het bijzonder moest worden gedaan, en verzamelde te dien einde al hare geëmployeer den voor die enorme taak, wier volbrenging niet minder dan twee dagen en een nacht duurde. Thans eischt de administratie van den heer d'Andrimont eene som van fr. 52,452.50, zijnde de prijs van 104,905 door haar be zorgde berigten. De betaling dezer som wordt door den heer d'Andrimont op de krachtigste wijze geweigerd. F r u 11 k r U k. De Parijsche bladen maken melding van eene cezarisclie idylle, van eene bui van landelijkheid, op den Keizer ge vallen. Napoleon III wandelt in de tuinen van St. Cloud rond cn zijne hand bestuurt, in plaats van het roer der regering, een nieuw uitgevonden tuinspuit, waarmede hij in hoogst eigen persoon de meest geliefde bloemperken en lieesterboschjes besproeit. Welk een gemoedelijk tafereel Inderdaad, het keizerrijk is de vrede met zich zeiven. Doch niet alleen de bloembedden en oranjeboomen van St. Cloud worden door de zorgvolle hand des Keizers bevochtigd, ook het gansclie land wordt besprenkeld met den milden dauw der hervormingen in liberalen zin. Cezar is vergenoegd, zijne onderdanen zullen het ook zijn; dat hij dan den gieter der hervorming over den dorren bodem des senaats laat gaan! De Parijsche „Constitutionnel" berigt onder dag- teekening van 12 Aug. jl., dat de gezanten van Oostenrijk i en Frankrijk te Konstantinopel, bijgestaan door die van Rusland en Engeland, werkzaam zijn om het geschil tusschen de Porte en den Onderkoning van Egypte tot bedaren te brengen, maar dat Pruissen tot nog toe niet aan dat werk deel neemt. Een door Parijsche dagbladen medegedeeld berigt uit Weenen van jl. Woensdag zegt: „Men verneemt hier dat de Porte embargo of beslag gelegd heeft op 60,000 achter- laadgeweren, die door den Onderkoning van Egypte te Berlijn waren besteld, alsmede op een oorlogschip hetwelk hij voor zijne rekening te Triest heeft doen bouwen.» Te Parijs is onlangs een portret ontdekt, dat Napo leon I op vierjarigen leeftijd in een matrozen pakje voorstelt. De schilderij bevindt zich in de verzameling van den heer Giacometti. Den 1 dezer is te Marseille een huwelijk tusschen twee Katholieken, in plaats van kerkelijk, in het openbaar door den president eener vrijmetselaars-loge ingezegend geworden, in het bijzijn van een overgroot aantal familie betrekkingen en leden der Orde. Deze zaak heeft veel opzien en bij de clericaie partij niet weinig ergernis verwekt. Aan een schrijven uit Senegal, wordt omtrent het heerschen der cholera aldaar, het volgende ontleend „Aanvankelijk trachten de marabouts de kwaal te bezweren. Zij gelastten dat alle hoenders geslagt, het vleesch daarvan gegeten en de veêren, met inachtneming van een zeker bijgeloovig ceremonieel, in den wind gestrooid moesten worden. Men ziet tegenwoordig dan ook nergens meer een hoen, hetzij dat hunne eigenaren ze achter het slot houden, hetzij dat de bevolen offerande werkelijk op de grootst mogelijke schaal heeft plaats gehad. De cholera heeft desniettemin groote verwoestingen aangerigt. Later deed zich een voorname vreemde marabout op, die een ander middel had uitgevonden: „Wilt gij van de cholera bevrijd zijn, (predikte deze), schenkt dan ruime aalmoezen aan de marabouts, en vooral aan hun hoofd," den prediker zeiven. Engeland, Voor een week of zes werd in Engeland een jonge dame op de rails van een spoorweg gevonden, die blijkbaar uit een trein gevallen of geworpen was. Zij bevond zich in bewusteloozon toestand en kon tot nog toe geene ophelde ringen geven. De bladen spraken het algemeene vermoeden uit, dat er een schandelijke misdaad had plaats gehad. Een onderzoek werd ingesteld en ijverig voortgezet en mid delen werden beraamd, om veiligheid van alleenreizende personen te verzekeren. Dezer dagen is de jonge dame in zooverre weder hersteld, dat zij eenige ophelderingen heeft kunnen geven, waaruit gebleken is, dat zij tegen een niet goed gesloten portier geleund heeft, en zoo uit het rijtuig, waarin zij zich alleen bevond, is gevallen. Zoo als men weet, kan men tegenwoordig in Londen met een reusaclitigen luchtballon, die aan een kabel be vestigd is, togtjes omhoog maken. Zekere vrouw Hogg, die in het oude vrouwenhuis te Chilsea woonde, en verle den Donderdag 100 jaren oud is geworden, had toen men haar vroeg, hoe zij dezen verjaardag wenschte te vieren, gevraagd om met den grooten ballon in de lucht te mogen gaan, ten einde de wereld te kunnen zien, in welke zij gedurende eene eeuw geleefd had De heer Godard, de eigenaar van den ballon, deed alles wat hij kon om het der oude vrouw zoo gemakkelijk mogelijk te maken, en in gezelschap van eenige vriendinnen steeg zij op haren ver jaardag 2000 voet omhoog. Aldaar werd zij onthaald op wijn en werd haar eene medaille gegeven als souvenir aan dezen togt. Te Harapstaed is een gesticht gebouwd en thans ge opend voor behoeftige dochters van omgekomen zeelieden der koninklijke marine. Men berekent dat jaarlijks 2000 man door verschillende zeerampen het leven verliezen. Voor de zoons die zij achterlaten was reeds gezorgd, door de stichting der gouvernements-school te Greenwich, maar voor de dochters was nog niets gedaan. Het asyl te Hampstead voorziet nu in die leemte. Het is ingerigt voor 100 meisjes, heeft 10,000 p. st. gekost, en zal zoowel strekken tot op voeding als om later tot een „te huis» te dienen, wanneer zij daaraan nu of dan tijdelijk behoefte hebben. Duitschland. Jl. Zondag werd in de diergaarde te Keulen een heer den hoed en het horologie ontnomen. Hoewel de daad en de da der onmiddelijk bemerkt werden, kon laatstgenoemde toch niet in handen der politie gesteld worden, daar zijn uiterlijk van een kolossale kracht getuigde. De dief namelijk, die in genoemde goederen behagen gevonden had, was niemand anders dan do olifant van den tuin, in wiens kaken het gestolene als in het niet verdwenen was. De oppasser van het dier gaf den bestolene den troost, dat hij het horologie na verloop van een dag of acht wel weder terug zou kunnen bekomen en dat de hoedenmaker gewis in staat zou zijn hem, wat den hoed betrof, uit de verlegenheid te helpen. Op den weg naar Zulbach (bij Mainz) heeft men op den 3 dezer een man vinden hangen, bij wien een briefje gevonden werd, de volgende woorden behelzend„Den 30 Julij heb ik te Wiesbaden mijn geheel vermogen verspeeld; ik laat te Berlijn eene vrouw en vier kinderen in de grootste ellende achter.» Het getal der mijnwerkers, die bij de gasontbranding in eene kolenmijn nabij Plauen omgekomen zijn, is thans officiëel geconstateerd. Het bedraagt 279; zij laten 221 weduwen en 650 kinderen na. Uit Krakan wordt gemeld, dat een Hongaarsch edel man zijn portret aan den regter van instructie gezonden heeft, met verzoek, zijn best te willen doen, om de non, Barbara Ubryk, te bewegen, met hem te trouwen. In de meeste kiesdistricten van Bohemen moeten binnen kort nieuwe verkiezingen plaats hebben, omdat de aldaar benoemde afgevaardigden in het vorige jaar van de zitting des landdags afwezig gebleven zijn, ten gevolge waarvan hun mandaat vervallen is verklaard. China. De Cliinesche overheden te Peking hebben, gelijk den 21 Julij te Hongkong algemeen verzekerd en geloofd werd, aan den Britschen gezant officiëel medegedeeld, dat de Hertog van Edinburgh, de zoon van Koningin Victoria, door het regerende huis van China niet kon worden ont vangen als een persoon van gelijken rang. Amerika. Te New-York wordt een luchtschip gebouwd, waarvan de ondernemers berigten, dat het binnen twee maanden voltooid zal zijn en zij venvachten, dat dit schip hen in 15 uren naar Europa zal overbrengen. Het is mogelijk, zegt de „Chicago Tribune," maar het is meer waarschijnlijk dat zij binnen 15 seconden naar de andere wereld worden getransporteerd. Op den Eric-spoorweg heeft een treffend ongeluk plaats gehad. Den 14den Julij, tegen middernacht, is een van New-York vertrokken trein, bestaande uit verschei dene met pas aangekomen Duitsche emigranten bezette wag- gons en uit vier zoogenaamde slaapwaggons, tengevolge van het verzuim van een spoorwegwachter, die op zijn post in slaap was gevallen, bij Mast-Hope, in Pike-Countie, tegen een goederentrein aangereden, tengevolge waarvan een twaalftal personen, meerendeels Duitscbers, op de plaats dood gebleven, en een twintigtal lieden gekwetst zijn. Onder de eersten behoort een Presbyteriaansch predikant, dr. Halleck, die op eene jammerlijke wijze omgekomen is tusschen het houtwerk van een verbrijzelden waggon in geklemd, is hij namelijk levend verbrand. De maatschappij heeft zich met de verpleging der gekwetsten belast, heeft schadevergoedingen aan deze en aan de nageblevenen der verongelukten geschonken, en is er in geslaagd, den voort- vlugtigen wachter te achterhalen en in handen der justitie over te leveren. In den staat Michoacun heeft eene vrouw, Maria Trinidad Alanis genaamd, drielingen ter wereld gebragt, drie knapen, sterk en gezond, maar van verschillende gelaatskleur; de een is wit, de tweede bruin, de derde zwart. Bij den doop, die in het dorp Huacanu geschiedde, verkregen de nieuwe wereldburgers de namen der heilige drie koningen, die, volgens de overlevering, de driekleur vertegenwoordigen. Heden overleed tot onze diepe droefheid, ons geliefd Dochtertje, in den ouderdom van ruim 7 maanden. Nieuwediep, 14 Augustus 1869. I. J. VAN HEES. J. A. VAN HEES, Vennik. Ter kennisse van de leden, die zich in den loop der volgende week ter bijwoning van (len Nationalen Schietwedstrijd, naar de Bilt wenschen te begeven, wordt alsnog gebragt, dat de HH. Gebrs. ZUR MüHLEN hebben goedgevonden te bepalen, dat Scherp schutters in uniform gedurende die week tegen betaling van de vracht voor de 2de kajuit in de 1ste kunnen plaats nemen. De leden, die in den loop van bedoelde week naar het kamp wenschen te gaan en van de gunstige bepaling der Rijn-spoorweg maatschappij wenschen te profiteren, kunnen hunne diploma's doen viseren door den waarnemenden komraandant van het Korps, den lsten Luitenant C. J. VAN SPALL. HET BESTUUR.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3