1869. N°. 102. Woensdag 25 Augustus. 27 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. «ure au: MOLENPLEIN, N°. 163. '340. idend veria, veder Zwg, tijtjes le als Per 208 a iakm. 7.20. ',30a ïesch HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER (OIRAVT, x ,;v :0<: nfiv i(n.' „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, glke regel mfer 15 ëeut^ 0k v_ Groote letters of vignetten worden naar plaataruimte berekend. 5/8. eren n 30 irste Donderdag den 26 dexcr vertrekt de Oost-Indi- iche mail over Marseille. Uittreksel uit liet Verslag van den toestand der provincie Noordholland, over het jaar 1868, gedaan aan de Provin ciale Staten van dat gewest, door de Gedeputeerde Staten, in de Zomerver gadering van het jaar 1869. VII. Ter beoordeeling van hetgeen aan de verschillende water- I keeringen in deze provincie in 1868 door de Waterschappen, 1 de Provincie en het Rijk werd ten koste gelegd, bevat het i Verslag een tabellarisch overzigt, waaraan wij de navolgende opgaven ontleenen: Vier Noorder-Koggen-Zeedijk en de daarin gelegen sluizen57,197.34 Zeedijk van Waard en Groet en de daarin gelegen sluizen- 4,467.65 Zeedijk van den Wieringerwaard- 697. u u Anna-Paulowna Polder en de daarin gelegen sluizen- 10.000. Havenwerken van het Nieuwediep- 26,000. Heldersche zeewering- 18,111.65 Duinen langs de Noordzee en op den vasten wal - 17,000.— Péttemer zeewering- 142,278. Hondsbossche wakerdijk- 101,420. Rijks-zeewering benoorden Petten- 33,300.— Zeeweringen van het eiland Terschelling. - 14,992. 11 u u Vlieland. - 52,463. u Texel- 26,660. h u Wieringen. - 22,027.83 Het geheele bedrag der kosten van al de zeeweringen in Noordholland is in 1868 geweest 733,087.14j. De duinen op Texel hebben van de stormvloeden weinig geleden, daar deze naauwelijks den teen daarvan bereikten. Alleen de einden der dammen bij de groote kleine Slufter op het Eijerlandsche strand, zijn daardoor een weinig in gekort en 3 palen uit het strand geslagen. Langs den vasten wal ging bij die stormvloeden de van Kijkduin tot Petten door stroobeplanting aangewonnen berm weêr grootendeels verloren en ontstond ook op verschil lende plaatsen een sterk afgeslagen kant aan den duinvoet van gemiddeld één el hoogte. Van de Hondsbossche zeewering tot nabij Egmond aan Zee werd mede op enkele plaatsen de duinvoet door het vloedwater bereikt en een weinig beschadigd, doch verder zuidwaarts bleef deze ongedeerd. In 1868 zijn door het Rijk aangekocht de Pettemer duinen van den Spreeuwendijk, te zamen 311.00.64 bunders groot. Over dezen aankoop was reeds verscheidene jaren met den toenmaligen eigenaar A. Geel onderhandeld. Zijn dood bragt deze zijne eigendommen in openbaren verkoop. De duinvoet op Vlieland is in 1868, blijkens gedane strandmetingen, belangrijk achteruitgegaan; de toestand aldaar door de geringe breedte van het strand van de hoogwaterlijn tot den duinvoet blijft ongunstig. Omtrent het schadelijk gedierte in de duinen, vinden wij vermeld, dat de vergunning, aan eenige arbeiders op Texel verleend, om vrijelijk konijnen te vangen, goede uitkomsten oplevert. Genoemde dieren vindt men thans alleen nog in de Eijerlandsche duinen, in den grooten zanddijk en in de duinen aan het Horntje. In de verpachte duinen van de Heldersche zeewering tot de grens van Callantsoog zijn de konijnen veel verminderd, doch nog lang niet uitgeroeid, en verder zuidwaarts tot Petten schijnt men die ongehin derd te laten voorttelen. Het 12de Hoofdstuk draagt tot opschrift //Wegen." We vinden daar o. a. van den grooten rijksweg van Alkmaar naar het Nieuwediep gemeld, dat de onderhouds-werken daaraan eene som van 8300 hebben moeten kosten, terwijl nog voor 945 kub. ellen grind eene som van 3780 werd gevorderd. Eenig hakhout, langs dien weg staande, werd werd van Rijkswege gekapt en voor de som van 1019.50 verkocht. In het laatst van 1868 is men aangevangen met den aanleg van een nieuwen rijweg, lang 1178 el, breed 6,5 el van den Westerweg, in de gemeente Nieuwe Niedorp, naar den Zijderweg, in het Veld, onder de gemeente Oude Niedorp. De kosten, die op 6000 ii 7000 zijn geraamd, zullen gedragen worden door de banne Nieuwe Niedorp, met bijdragen van de gemeente Nieuwe Niedorp, de Roomsch-Catholieke Gemeente aldaar en andere belang hebbenden. De polder Schagen heeft twee gedeelten weg, te zamen lang 760 el, loopende van Schagen naar Zijpe en Harenkarspel, bepuind en begrind voor 1538. In Winkel ging men met de behardiug der gemeentewegen voort en ziet men de voltooijing daarvan in het volgende jaar tegemoet. In onderscheidene gemeenten zijn toe gangen naar de stations van den spoorweg aangelegd of verbeterd. Aan Hoofdstuk XIII (Landbouw en Veeteelt) ontleenen wij de volgende opgaven. Omtrent de huurprijzen der landerijen in deze provincie is het moeijelijk zoo vermeldt het verslag eenige naauwkeurige opgaven te doenDit is echter zeker, dat zij in verhouding tot de waarde der landerijen zeer hoog zijn te noemen. Vooral bij publieke verhuringen worden hooge prijzen bedongen; zoo werd bijv. voor weiland betaald te Barsingerborn ƒ121, te Wognum ƒ126 en 170, te Hoorn 174 en 210, te Weesp ƒ150; voor bouwland te Harenkarspel 120 en 130, te Nieuwe Niedorp tot f 140; zelfs is een huurprijs van 200 in Drechterland meermalen voorgekomen. Voor vlasland wordt steeds veel geld besteed. De hoogste opgegeven huurprijs is een van 700 per bunder, voor bloembollenland Uit den staat der openbare verkoopingen van landerijen in 1868 blijkt, dat groote sommen daarvoor zijn besteed. De staat zelve is veel te uitgebreid om die op te nemen, ofschoon zulks voor landeigenaars en landbouwers anders wel zeer belangrijk zoude zijn. Onder den titel: //Verbeteringen, Nieuwe ingevoerde gewassen en werktuigen," vinden wij vermeld, dat drainage, voor zoo veel bekend is, alleen in de nieuwe polders op eenigzins groote schaal [laats heeft; in 1868 geschiedde het vooral in den Anna Paulowna-Polder. In den Heer- hugowaard is voor het eerst een weinig vlas geteeld. De aanfok van paarden met een Budjadinger hengst leverde in den Wieringerwaard goede uitkomsten op. Verbeterde landbouwwerktuigen zijn nog niet algemeen in gebruik. Te Texel zijn een paar liakselsnijders en eene kettingegge aangeschaft. In den Anna Paulowna-Polder zijn eenige zaai- en maaiwerktuigen, hooischudders, arends- ploegen en gierwagens de nieuwst ingevoerde werktuigen. In den Wieringerwaard zijn hooischudders en hooi- harken van Engelscli fabrikaat in gebruik genomen. In den Haarlemmermeer-polder blijft de dorsch-machine van Hornsby met locomobile, die verhuurd wordt, veel aftrek vinden. De eigenaar heeft zich nog een zaaiwerktuig van Iiornsby en een spadeploeg van Stout aangeschaft. Op zijn land is een wedstrijd van 13 ploegen gehouden. BINNENLAND. HELDER en NIElfWEDIEP, 24 Augustus. Bij de feestelijke opening van het Suez-kanaal zullen de gekroonde hoofden van Europa wel vertegenwoordigd, maar niet zelve tegenwoordig zijn. Wanneer echter de grootsche verwachtingen, die men van dit kanaal voor de toekomst koestert, door de openstelling, eerlang te houden, der ver wezenlijking nader komen, dan is die gebeurtenis belangrijk genoeg en dan zouden de Vorsten, die nu door hunne afwezigheid zullen schitteren, zich volstrekt niet compromit teren door te gaan zien hoe er eene nieuwe, kortere handels- en gemeenscliapsweg naar de verstafgelegen landen gebaand is. Menige Vorst woont wel eens feesten van heel wat minder belang bij. Maar welligt zijn de jongste geschillen tusschen den Sultan van Turkije en den Onderkoning van Egypte grootendeels de oorzaak van de absentie der sou- vereinen. Met genoegen verneemt men thans, dat die ge schillen door de tusschenkomst der westersche kabinetten zijn bijgelegd. Wie gelooft, dat Turkije veel te arm is om oorlog te maken, de zoodanige moge het niets geacht heb ben, dat er een vredebreuk dreigde te ontstaan tusschen den Onderkoning en zijnen opperheer, maar zeker is het dat de uitdrukking van het gevoel der groote mogendhe den van Europa, behelzende dat de vrede moest bewaard blijven, genoegzaam is geweest om do bestaande oneenigheid geheel en al uit den weg te ruimen. Uit dit voorval ziet men allerduidelijkst, hoe zeer de tijden veranderd zijn. Ja, in vroeger dagen zouden de Egyptenaren en de Turken zich dit zoo maar hebben laten aanleunen 1 Maar men moet wel in het oog honden, dat wij nu niet in het tijdperk van staat kundige oorlogen, maar in dat der werkstakingen leven. In ouden tijd had men, even als nu, binnenlandsche verdeeldhedenmeestal ontstonden die ter zake van de erfopvolging. In Spanje beleeft men tegenwoordig ook iets van dien aard, maar in dezen modernen tijd zijn werk stakingen het middel, waardoor de tegenstand jegens de regering zich openbaart. De vijanden der bestaande orde van zaken, zoo meldt men uit Madrid, houden be stendig de grèves in Catalonië onder de fabriekarbeiders gaande. Tal van werklieden uit de katoenfabrieken aldaar zwerven door de straten en eischen verhooging van loon, hetwelk de fabriekanten hun, bij de kwijning van het fabriekswezen, moeijelijk kunnen geven. Het gouvernement komt daardoor weer in nieuwe moeijelijkheden en dit is het wat door de tegenpartij wordt verlangd. De Carlis- tische henden zijn echter niet gelukkig in Spanje. Als de berigten, die van daar komen, juist zijn, dan worden ze telkens geslagen en verjaagd //gelijk het kaf, dat wegstuift Voor den wind." In hpt nabuj-jgePortugal is het schijnbaar kalmer in het staatkundige. De crisis van voor eenige dagen is gelukkig voorbij. De regering; heeft er wel wat ruw op ingehakt om de kwestie tusschen haar eri de vertegenwoordigers tot oplossing te brengen en daar door heeft zij zicli welligt weinig zedelijken steun verschaft; maar zij is voor het oogenblik huiten moeijelijkhëid en dit is al veel waard. In Frankrijk rekende men in de laatste dagen zoo eens na, wat de Napoleonsfeesten op 15 dezer den volke gekost hebben. Dat is zoo de schaduwkant van het feestvieren: de rekeningen komen later, en dan is het betalen verre van prettig. Nadeelig was de jongstverloopene week voor de fondsen aan de geldmarkt. Er heerschte over het geheel eene bepaalde malaise. Van waar dit verschijnsel? Men schrijft het eensdoels toe aan de verwijdering tusschen von Bismark en von Beust, de groote Duitsche diplomaten. Men behoeft zich echter over deze aangelegenheid, die zeker geene ver dere gevolgen zal hebben dan liet wisselen van diplomatieke nota's, niet te verontrusten. De zaak is het niet waard, dat men er de messen voor zal gaan trekken. Dat Oosten rijk het gebeurde nog niet kan vergeten en op Pruissen naijverig is, het is niet vreemd. De daling der markt is stellig wel het meest veroorzaakt door de steeds langer wordende fondsenlijst, tengevolge van telkens voorkomende nieuwe leeningen ten behoeve van openbare werken van algemeen nut. De nieuwe obligatiën met hare hoogë renten en verschillende gunstige voorwaarden zijn gewigtigé con currenten voor alle bestaande effecten met lageren interest. Een hoogst nuttig, werkzaam man is jl. Zondag in den vroegen morgen aan de maatschappij ontrukt. De heer C. van der Sterr, opzigter van den Waterstaat alhier, is in 77jarigen ouderdom aan zijnen nuttigen werkkring ont vallen en zijn verscheiden laat eene gewigtige plaats ledig, die door hem op zoo voortreffelijke wijze werd vervuld. Zijn loopbaan kan tot een krachtig getuigenis strekken, dat liet niet onmogelijk is, ook bij de hooge eisclien, die er in onzen tijd tot het bekleeden van de verschillende beroepen worden gesteld, om zich een weg te banen tot hooger stand. Geboren op het naburige Texel, ving de overledene aan met als timmermansknecht werkzaam te zijn en allen schijn had het, dat hij, gelijk zoo velen, in dien nederigen werkkring bestendig zou blijven. Zijn lust tot onderzoek, zijne begeerte naar meerdere kennis en naar meer heldere begrippen lieten hem in zijne vrije uren zonder rust. Zoo was het mogelijk, dat dé eenvoudige man de gewigtige betrekking erlangde, die hij hier sedert jaren bekleedde. Met ijver, met energie werkte hij hier rusteloos in het belang van al datgene, wat iriet den Waterstaat in dit gewigtig deel van onze provincie in verhand staat. Maar veel verder nog dan tot die zorgen, bepaalden zich zijne dagelijksche bezigheden en in veel wijder kring dan in dien van zijne supérieuren en ambt- genooten werd zijn naam bekend en werden zijne groote verdiensten gewaardeerd. Ten opzigte der meteorologische waarnemingen aan dit deel des lands verwierf zich de heer van der Sterr buitengewoon groote verdiensten. Zijne werktuigen en inrigtipgen tot het doen van allerlei waar nemingen wekten algemeen de aandacht en tal van vreemde lingen kwamen hier zien, hoe het den heer van der Sterr mogelijk was de geheimen der natuur en inzonderheid van den atmospheer te bespieden. De groote bekwaamheid, de rustelooze ijver van den man, die steeds voortging om van de vorderingen op het gebied der wetenschap, ondanks het klimmen zijner jaren, voordeel te trekken, niet sléchts ter uitbreiding zijner eigene kennis, maar ook ter verbetering en uitbreiding der waarnemingen, een en ander werd ook door de Hooge Regering des lands opgemerkt en hoog gewaardeerd. Blijkbaar was dit door de benoeming tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, eene onderscheiding, die wel duidelijk deed zien, hoe hoog de heer van der Sten- in zijne nuttige werkzaamheid stond aangeschreven. Maar niet minder hoog stond hij aangeschreven bij de mannen der wetenschap; het Koninklük Listituut van ingenieurs telde hem onder zijne oudste leden en stelde geregeld in zijne waarnemingen van zee en zeekust het hoogste belang. Wie, die ooit een bezoek bragt aan, het Provinciaal Observatorium alhier, stond niet verwonderd over de kunstige inrigting der werktuigen en toestellen, over dé orde en netheid, die er overal heerschte. Evenzeer werd 's mans ongeëvenaarde naauwkeurigheid steeds geprezen en als een voorbeeld genoemd.. De zeis des doods ontzag ook het leven niet van den man, wiens leven en streven we daar in enkele trekken deden kennen. In zeer vele opzigten moge zijn voorbeeld blijven leven en velen tot navolging opwekken. Uit nederigen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1