KINDERMEID, ADVERTENTIËN. Mevrouw BEETS menschen dadelijk aan het hengelen is gegaan op de plaatsen, die een tweede Californië beloven te zullen wordensommigen hadden zelfs een bijzonder lokaas meê- gebragt. Engeland. In Kensington Museum is op eene eigenaardige wijze een mensch in zijne stoffelijke bestanddeelen geëxposeerl dooi' een pakje witte lijm, eene flescli met phospliorzure kalk, een pakje beenzwart, een stuk blank ijzer, een stuk zwavel, een fleschje met phospliorus, enz., tot de kleinste hoeveel heden der gekristalliseerde afscheidingen van spieren en gal toe. Daarnevens liggen groote teerlingen met opschriften, die aanwijzen hocveelmaal het volume waterstof-, zuurstof- en stikstofgas, hetwelk een mensch bevat, den omvang der teerlingen overtreft. Een Engelschman, Middleton genaamd, heeft de wed dingschap aangegaan om met zijn jacht ,/Kate" genaamd, dat 21 voet lang en 7 voet breed is, zonder eenige hulp van vreemden de kust van Engeland om te zeilen. Den 15 Julij is hij met dit doel van Londen vertrokken en is thans te Ayr aangekomen, zoodat hij de grootste helft van zijn togt in twee maanden heeft volbragt. De heer Middleton gelooft thans nog eene maand noodig te hebben. Op zijne reis had hij veel met stormweder te kampen en aangezien hij kapitein, stuurman, kok en scheepsjongen te gelijk is, gebeurde het meermalen dat hij in twee etmalen geen oogenblik sliep. D u i t s c li 1 a ii d. De veepest, die door een Poolsch koopman in Pruissen is overgebragt, tracht de Pruissische regering door de strengste maatregelen te stuiten. In de streken waar do ziekte lieersclit zijn terstond 850 stuks vee afgemaakt, en de besmette plaatsen door militairen afgezet. Dezer dagen maakten twee mannen uit Ratschach in Oostenrijk jagt op een arend. Eerst scheen de rotsbewoner den strijd te willen ontvlugten, maar streek weldra weder neder om zich van den hond meester te maken, die de jagers vergezelde. In plaats van den aanval van den arend af te wachten, sprong de hond tegen hem op en pakte hem in den snavel, en hoe de arend met zijn klauwen de borst van den hond ook verwondde, deze liet niet los, zelfs niet toen de arend den strijd wilde opgeven en opvloog. Het gezelschap van den hond, die den snavel steeds vast hield, scheen hem echter in zijn luchtreis te belemmeren en hij streek in de Alphenmeer neder. Het koude bad maakte aan den strijd een einde, de hond werd door zijn meester afgeroepen, en de arend zwom naar den wal om zich te droogen, waar hij in een onbewaakt oogenblik door de jagers gevangen- genomen werd. De hond schijnt even wel genoeg van het gevecht te hebben, want hij wil zijn tegenpartijder niet meer onder de oogen komen. Over den toestand en het uiterlijk van de ongelukkige Carmelieter-non lezen wij het volgende n Barbara Ubryk is 52 jaren oud en men zoude kunnen zweren, ware men niet overtuigd van het tegendeel, dat men te doen had met eene 80jarige vrouw. Zij ligt geheel ineengewrongen in haar bed, zoodat men over de grootte van haar ligcliaam nimmer het ware kan te weten komen. In haar gerimpeld, klein gelaat, dat nog sporen van groote schoonheid verraadt, zoude men met den Diogenes lantaarn geen enkelen droppel bloeds kunnen ont dekken; vaal en doodsbleek is het gezigt; het herinnert aan de Albino's. Eene bijna doorschijnende huid bedekt het voorhoofd, wenkbraauwen en wimpers ontbreken geheel. Niettemin heeft het oog weinig van zijn glans verloren, ofschoon het diep in de oogholten ligt. Bij den aanblik van haren mageren hals moet men verbaasd staan, hoe dit schepsel eigenlijk nog leven kan. De bijkans ont- vleesclide, dunne handen, die aan een kind schijnen te belmoren, toonen massa's gestolt en bedorven bloed in de hoog gezwollen blaauwe aderen. Is men eenmaal aan deze abnormaliteiten gewoon, dan wordt men niet moede om Barbara Ubryk te aanschouwen men vindt haar aanminnig, want zij heeft een hartveroverend lachje, natuurlijk in de oogenblikken, dat zij geen onzin spreekt. De ongelukkige moet hoogst waarschijnlijk, gelijk trouwens door de nonnen wordt bevestigd, eene zeer edel moedige, zelfs edele vrouw zijn geweest, voor dat zij aan hare tegenwoordige ziekte leed." Italië. Te Piacenza werd bij gelegenheid van de viering der Augustus-feesten een vuurwerk afgestoken, dat met een verschrikkelijk onheil is geëindigd. De markt was met eene groote menschenmassa bezet, die bij elk stuk een oorver- doovend gejuich aanhief, toen plotseling ten 9| ure een hevige uitbarsting plaats had. Een mortier, met een bom van bordpapier geladen, bestemd om vuur van allerlei kleuren uit te werpen, was gesprongen en had onder de digt opeengepakte menigte zijne talrijke slagtoffers gekozen. De vuurwerkmaker werd onmiddellijk gedood; de buik van een kind werd vaneen gereten door de stukken van het mortier en nog vier personen werden zwaar verwond naar het hospitaal vervoerd. Dertig personen waren min of meer ernstig gekwetst, vooral aan het hoofd. Een ont zettend schouwspel van schrik en verwarring had ieder spoor van feestelijke stemming weggevaagd. Er waren geen handen in voldoend aantal, om de ongelukkige slagtoffers te verbinden en te helpen. Voor eenige dagen waren nabij Monteturli eenige werklieden in een tuin aan het graven, toen zij op eene diepte van 2 meters een gootsteen vonden van 2.15 meters lengte en 1.75 meters breedte, waarop de volgende inscriptie gebeiteld was: Anno Domini MDCCXXVII Mareas, Martyr du travail, apres XX artnées d'une existence peu heureuse son corps fatigué vendit a la terre. De werklieden liepen onmiddellijk naar den eigenaar van den tuin, van wien zij in last hadden hem dadelijk te roepen, zoo er iets antieks gevonden werd. Die brave man dacht dan ook niet minder dan dat de een of andere heilige onder den steen begraven lag. Maar voor men tot de plegtiglieid van nader onderzoek overging, werden alle oudheidkundigen uit den omtrek opgeroepen, die allerlei gissingen en onmogelijke combinatiën maakten en zelfs reeds hevige geschillen hadden gekregen over de zaak in kwestie. Alle genoodigden, de abt, de maire en alle nota belen uit den omtrek waren ten prooi aan de brandendste nieuwsgierigheid, toen daar eindelijk de steen werd omge wenteld en men het skelet vond van een ezel!... Tableau! Garibaldi heeft zijn Caprera in een waren lusthof herschapen en houdt zich bezig met alles, wat ooit een buitenman heeft kunnen uitdenken. Hij boert er niet alleen in den meest uitgebreiden zin, maar kweekt ook de fijnste bloemen. Zelf drinkt hij bijna nooit wijn, maar voor zijne familie en de vele gasten die hem bezoeken, heeft hij een wijnberg aangelegd, waar de Toscaansche en Pië- monteesche druif, zelfs de wijnstok van Malaga en Sicilië, welig tiert. Hij houdt veel van aardappelen, en hij is in dat gewas zeer gelukkig. Het liefst braadt hij den aardappel in heete asch. Ook op do bijenteelt heeft hij zich toegelegd. Naast zijn huis bloeit de dadelpalm, en men kan bijna geen boom of plant bedenken, die hij niet, en meestal met goed gevolg, aankweekt. R u s 1 a n d. Bij het maken van manoeuvres in de Oostzee is het Russische oorlogsfregat „Oleg" in aanraking gekomen met het gepantserde oorlogsschip //Kreml", en door den ram van het laatste onder water zoo gehavend, dat het onmid- delijk zonk. De manschappen zijn intijds nog door de sloepen gered. Amerika. In de maand Julij jl. verlieten meer dan vijftien duizend landverhuizers Liverpool, vier vijfde er van gingen naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Iloe groot dit getal ook zij dagelijks gingen er door elkaar vijf honderd toch is het getal niet zoo groot als in de corresponderende maand van het vorige jaar. Toen gingen er in eene enkele week zeven duizend vijf honderd personen uit Liverpool om het //nieuwe en betere land" te zoeken. De volksverhuizing was vele jaren niet zoo sterk als in de laatste tijden en terwijl zoo velen daar een toevlugt zoeken, komen er uit Amerika klaagtoonen tot ons, die uitroepen, dat Amerika voor den avonturier niet in alle deelen meer een paradijs is. Nog geen tien jaar geleden sprak een bekende Amerikaan deze trotsche woorden: ./De Vereenigde Staten vormen een rijk, zonder aristocratie, zonder nationale schuld, zonder een staand leger, zonder staatsgevangenen, zonder een staatskerk, zonder gepensioneerden en zonder armen." Waar in de wereld was toen zoo'n tweede land te vinden? De man zei geen woord te veel; ja, hij kon zijn lofzang nog krachtiger gemaakt hebben, indien hij er bijgevoegd had z/en zonder belasting.» De opbrengsten waren overvloedig. Soms was men er mede verlegen. Indien men in Europa honger leed, kon men er uit Amerika voldoende ladingen vleesch, spek en meel heen zenden. De petroleum- en spoorweg-aristocratie was toen nog niet geboren. Twaalf duizend man waren genoeg om de grenzen te verdedigen. De volksschuld was beuzelachtig genoeg. Politieke onhei len kende men niet, en, ofschoon er in de digstbevolkte steden eenige chronische armoede heerschte, toch kon men zeggen, dat in de Vereenigde Staten geen man van honger behoefde om te komen, indien hij geen idioot, gebrekkige, dronkaard of ongeneeselijke luijaard was. Maar dit is veranderd. Amerika speelt ook zijn rol in den gewonen loop der natiën. De Amerikaansche vrijheid leed door den burgeroorlog en de schoonste provinciën werden verwoest. Maar dat feit was niet zonder antecedent. Doch een ontzettende nationale schuld is sedert 1861 een last op de schouders der Unie. Die pest kwam plotseling, in eens en zoo hevig als de kinderpokken, die een mensch van rijper leeftijd overvallen. En broeder Jonathan was niet gevaccineerd tegen nationale schuldMen moet zeg gen, dat de Amerikanen zonder murmereren, zonder vrees die schuld onder de oogen zien. Vervolgens heeft de burgeroorlog het leger vergroot. Ofschoon die millioenen, die in het Noorden de wapenen aangordden, tot op een twintigste zijn gereduceerd, zal het lang duren vóór het staande leger weder tot zijn normaal cijfer van 12000 man zal dalen. Ten deele door de zucht om zoo spoedig mo gelijk de schuld weg te maken, ten deele door verkeerd finantiëel oordeel, is men in Amerika begonnen zware inkomende regten te heffen. Alle weelde-artikelen niet alleen, maar vele noodwendigheden zijn belast, van jenever en speelkaarten af tot lucifers toe. De kosten van levens onderhoud zijn vijftig percent gestegen. In vele Noordelijke Staten is de huishuur meer dan honderd percent verhoogd, gedurende de laatste vijfjaren. De algemeene voorspoed des lands staat echter niet stil, maar vermeerdert steeds, doch, ofschoon de algemeene rijkdom toeneemt, worden sommige klassen der maatschappij armer. Evenals bij een mijn- ontploffing de nadamp het nadeeligst werkt en het meeste kwaad doet, zoo voert de oorlog ook een nadamp mede, die gelijksoortig werkt. Eerst dacht men dat de burgeroorlog Amerika in één slag demoraliseren zou, doch dat is gebleken ongegronde vrees te zijn geweest. Maar het pauperisme is door den oorlog in Amerika binnengeslopen, en het wordt gevoed en gekoesterd door den beschermenden handel. De Ameri kanen rebelleren niet tegen de armoede, zooals de Engelschen bij de invoering der //Corn laws." Zij hebben niet te zorgen voor sinecuristen, voor pensioenen, voor familie-regeringen en bovendien hebben ze een volmaakt vrije pers. En dan nog bezitten zij koloniën in het //Farwert» die bovenmatig vruchtbaar zijn en plaats bieden voor duizenden emigranten. Pauperisme kan men dus in Amerika alleen als een tijdelijk kwaad beschouwen. Toch is dat kwaad tijdelijk zeer magtig en zeer te betreuren in een land, dat tot nu toe gezegend werd met stoffelijke welvaart, zonder voorbeeld. In Philadelphia waren verleden jaar 108,266 armen, onder eene bevolking van 750,000 inwoners. In New-York liepen dezen winter 500,000 armen om. Het is de oude historie. De loonen hoe hoog die daar ook schijnen blijven gelijk en de prijzen der levensbehoeften stijgen. Men heeft een massa hulpelooze werklieden, buigende onder het gewigt van te lage loonen, onvermijdelijke armoede en vermomde dienstbaarheid een rijke kapitalist, een arm dienaar en een verachte, geringe arbeidersstand. Dat is de geschiedenis in de oude wereld, dat is ze ook in de nieuwe. (Fr. Crt.) De «Weekly Missouri Republican» deelt mede, dat in de nabijheid van Ilickman (Amerika), voor eenigen tijd op 26jarigen leeftijd is overleden eene zekere miss Godsey die sedert haar 14de jaar geslapen had. Twaalf jaar geleden had zij kou gevat en werd toen behandeld door haar genees heer. Zij kreeg de koorts en viel daarop in slaap, en in dien toestand bleef zij tot op het oogenblik dat zij stierf. Nu en dan werd zij voor of 10 minuten wakker, maar geeuwde dan onophoudelijk van den slaap. Het Amerikaansche blad deelt dit verhaal mede als eene ware gebeurtenis en onder het opschrift//Een mensch die niet veel aan zijn leven gehad heeft.» Een kleine jongen te Lake Station, in Missouri, ver maakte zich dezer dagen met vliegeren. Een hevige wind blies langs het veld en de knaap, bevreesd dat het sterk gespannen touw hem zou ontsnappen, bond het om zijn middel. De wind vermeerderde in kracht en de jongen, wiens jeugdige krachten weldra te kort schoten, werd eens klaps door een hevigen rukwind opgetild en aan het eind van het touw een honderdtal voeten in de hoogte opge nomen, van waar hij langzamerhand weêr naar omlaag zakte en zonder ongelukken op de aarde teregt kwam. Op den Camden-spoorweg is een pleiziertrein met 2000 personen van een schrikkelijke, botsing gered door de buitengewone tegenwoordigheid van geest van een der conducteurs. Op het punt, waar de Camden-lijn de Atlantic-lijn kruist, worden de signalen verkeerd gegeven, zoodat men op de pleiziertrein, toen het te laat was om te stoppen, zag, dat een op de Atlantic-lijn aankomende goe derentrein onvermijdelijk dwars door de pleiziertrein heen zou rijden. Ophouden was voor beide treinen even onmo gelijk. Er was slechts eene mogelijkheid van redding, en die werd opgemerkt en uitgevoerd door een conducteur, die den middelsten wagen van den pleiziertrein wist los te haken, en om de losgemaakte wagens den remtoestel aan schroefde. Niet meer voortgetrokken door den locomotief, kwamen de achterste wagens juist voor de kruising der lijnen tot staan; terwijl het eerste gedeelte van den trein, met dubbelen vaart voortgespoed, juist het kruispunt over was, toen de goederen-trein met donderend geweld tusschen de beide helften van den pleiziertrein doorstoomde. Eenige manschappen, tot het arsenaal te Rio-Janeiro behoorende, moesten een kleine hoeveelheid nitro-glycerine verwijderen. Zij roeiden in een boot omstreeks 300 ellen van het strand, ten einde de gevaarlijke lading, welke in zes kruiken van tien pond geborgen was, over boord te werpen. Bij het aanraken van den waterspiegel ontplofte de eerste kruik en deed de 5 andere onploffèn, zoodat de boot van- eensloeg en de 7 opvarenden gedood werden. I/ijst der Brieven, geadresseerd aan onbekenden, gedurende de mnnnd Mei 18Ü9. P. Reijkcrs, te FalmouthE. v. Emden en M. den Unck, beiden te Batavia; J. H. v. Heusden, te Soerabaija. De Directeur van het Postkantoor, D E K E T H. Getrouwd P. LANDSMAN en M. VAN MAREN COSTER, Wed. P. Jongkees. Alkmaar, 22 Augustus 1869. Heden morgen ten 6 ure overleed onze welbeminde Vader cn Behuwdvader CORNELIS VAN DER STERR, Opzigter van den Waterstaat en Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Na een geduldig lijden van 6 weken, eindigde hij in 77jarigen ouderdom zijn zoo werkzaam leven. Helder, den 22 Augustus 1869. P. VAN DER STERR. J. HOELANDS. T. HOELANDS, van der Sterk. De ondergeteekendc betuigt bij deze zijnen hartelijken dank aan den Heer A. THOMASZ, voor zijne mensch- lievendheid, bewezen bij het redden van zijn Kind, dat spelenderwijs in het Heldersch Kanaal was gevallen. L. TIELROOÜ. VERLANGT EEN die met de Wasch kan omgaan en Strijken; liefst boven 25 jaren; loon 58.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3