zal bevinden, maar niemand weet zijn verblijf, hoe zeer er naar wordt gegist. Blijft tot nog toe die vraag naar het verblijf van don Carlos onbeantwoord, niet minder moeijelijk is de oplossing van het vraagstuk, wie de aanstaande monarch van het vorstenlooze land zal moeten worden. Volgens de jongst geuite meeningen zijn er slechts twee candidaten, aan wien thans wordt gedacht: de regerende Koning van Portugal en de Prins van Asturië, oudste zoon van Koningin Isabella. Wat de eerstgenoemde candidaat betreft is het de meening, dat hij alsdan over de twee rijken ieder afzonderlijk zou regeren, even als de Koning van Zweden ook Koning van Noorwegen is, welke rijken ieder eene bijzondere wetgeving en vertegenwoordiging hebben. De Portugezen echter schijnen al heel weinig lust te gevoelen om, op welke wijze dan ook, met Spanje in nadere betrekking te komen. Niet ondubbelzinnig openbaart zich de publieke opinie in Portugal tegen de vereeniging, die, gelijk men vreest, ofschoon eerst van geringen invloed, later van minder aangename gevolgen kan worden. Portugal heeft welligt nog de herinnering aan vroegere dagen, toen het, ver- eenigd met Spanje, onder Philips II een aanzienlijk deel zijner koloniën verloor. De kans voor den Prins van Asturië om nog eenmaal den Spaanschen troon te beklimmen, staat in de laatste dagen niet ongunstig. De noodzakelijkheid om spoedig tot het doen eener keuze over te gaan wordt met iederen dag meer ingezien. En in de jongste dagen is er te Madrid zelfs een dagblad opgerigt, bepaald bestemd om de candi- datuur van den Prins te bevorderen. Algemeen gelooft men, dat generaal Prim, president van den ministerraad in Spanje, in het geheim met Keizer Napoleon in overleg is getreden, ten aanzien van de te doene keuze. Het is niet onmogelijk. De Keizer van Frankrijk heeft anders in zijn eigen land genoeg te doen met de aan de orde zijnde regeringszaken. De parlements-hervorming komt met 1 Sept. bij den Senaat in behandeling en liet voorloopig onderzoek en de ingediende amendenten veroorzaken der keizerlijke regering een schat van zorgen. Lastiger is dit voor den niet meer jeugdigen monarch, die, tot overmaat van ramp, in den laatsten tijd ernstig door jicht wordt geplaagd. Wel troost hij zich met de gedachte, dat ook Engelands grootste staatslieden, Palmerston niet uitgezon derd, door jicht werden bezocht en toch in den regel tot in hoogen ouderdom zich aan de staatszaken konden wijden. De geneesheeren zien in den toestand van den Keizer volstrekt geen gevaar, doch de reis der Keizerin met den Prins naar Corsica zal niet regtstreeks tot Constantinopel worden vervolgd. H. M. komt van genoemd eiland eerst weder in Frankrijk terug en zal dan besluiten of de omstandig heden haar veroorloven die langdurige reis werkelijk te aanvaarden. Het feit, dat het Chinesche gouvernement geweigerd heeft het tractaat te ratificeren, dat in haar naam door den heer Burlingame is gesloten, heeft in Engeland veel verbazing gewekt. Volgens de ,/Pall Mali Gazette" kunnen uit die wei gering niet anders dan ernstige gevolgen voortspruiten, aan gezien de in China gevestigde Amerikanen thans zich zeiven zullen gaan helpen en voor geene middelen terugdeinzen, zoodat daaruit alligt verwikkelingen tusschen de in China gevestigde Amerikanen en het Chinesche gouvernement kunnen ontstaan, waarop mogelijk een oorlog tusschen beide Staten kan volgen. Aan het stot van zijn aan den Sultan gezonden antwoord zegt de Onderkoning van Egypte, te hopen, dat de open hartige ophelderingen eiken ongunstigen indruk zullen uit- wisschen, die door onregtvaardige beschuldigingen is teweeg- gebragt. Hij verklaart, dat hij onveranderlijk getrouw aan den Sultan wil blijven, en dat hij Z. M. aan den voet van den troon hulde zal komen brengen zoodra zijne bezigheden hem dit veroorloven. Een betreurenswaardig ongeluk heeft heden voormiddag op den spoorweg tusschen Heilo en Alkmaar plaats gehad. Een rijtuig met een paard bespannen, waarin twee broërs en eene zuster waren gezeten, die zich op weg bevonden naar de Alkmaarsche kermis, passeerde den weg, die aldaar den spoorweg kruist; de kap, die over den wagen was, belette hun het gevaar te zien, waaraan zij blootstonden. Juist op het oogenblik, dat de trein, die ten 9 ure 50 min te Alkmaar moest aankomen, kwam aansnellen, passeerden zij den weg, die aldaar niet schijnt afgesloten te zijn geweest. De wagen werd verbrijzeld en gedeeltelijk door den locomotief medegesleurdde drie personen, die er in zaten, kwamen jammerlijk om het leven. Het paard is in een sloot teregt gekomen. Do trein kwam alhier op den gewonen tijd aan. Zr.Ms. monitor //de Tijger," konunandant van Thiel, zal, naar men verneemt, Maandag den oefeningstogt in de Zuiderzee voortzetten. Door den heer van Rappard is aan den onder-adjudant pikeur Groeneveld eene prachtige pendule geschonken, voor zijne flinke houding in den strijd, dien hij gepasseerde week in het kamp aan de Bildt met den sergeant Sterk gehad heeft. Tot hoogheemraad van de uitwaterende sluizen in Kennemerland en West-Friesland is benoemd de heer A. Maclaine Pont. Tot directeur van het postkantoor te Alkmaar is benoemd, de heer W. F. C. Gouwe, thans te Almelo. Tot ontvanger der directe belastingen in- en uitgaande regten en accijnsen te Purmerende, de heer A. II. Jansen, thans ontvanger te Epe. De heer J. W. van der Noordaa, thans controleur der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Middelharnis, is benoemd tot onvanger derzelftle middelen te Monnickendam c. a. Aan F. X. Rozing, te Alkmaar; Ph. Sistermans, te Monnickendam; en J. Konijn, te Beemster, is vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis Fidei et Virtuti. Van goederhand verneemt het -/Dagblad," dat er gegrond vooruitzigt bestaat op het huwelijk van II. K. II. Prinses Maria, dochter van IIH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden, met een Protestantschen Prins, wiens kunde en uitstekende hoedanigheden toonen, dat hij diep en duurzaam doordrongen is van de verantwoordelijk heid en van de pligten aan zijn hoogen rang verbonden. Naar het //Algemeen Dagblad van Nederland" van goederhand verneemt, stuit het plan om met Engelsch kapitaal eene stoombootvaart tusschen Amsterdam en Noord- Amerika tot stand te brengen, vooralsnog op enkele be zwaren. Toch wanhoopt men niet te slagen. De Engelschen begrijpen teregt, dat zulk eene onderneming, na eenige minder vruchtbare jaren, spoedig overvloedige winsten zal afwerpen. Mogen hunne planpen gelukken! Nederland, de hoofdstad vooral, heeft dringend behoefte aan eene stoomvaart op de nieuwe wereld. Wat de laauwheid van ons publiek niet aandurft, moge vreemd geld bewerken! Is het inderdaad geene schande, dat Amsterdam niet één teeken van leven geeft, waar het een levensbeginsel geldt voor zijne eer, zijn handelsbloei, ja, voor zijn rang onder de eerste steden van de wereld? Het //jonge Holland", dat met zoo hooggestemde eischen en beloften optrad, heeft wel véél te verantwoorden voor den regterstoel van de nakomelingschap Hoe groot ook het aantal buitenlandsclie geïllustreerde tijdschriften is, welke ons vaderland overstroomen, dc Kutliolickc Illustratie overtreft allen. Het getal intee- kenaren, dat in de vorige jaargangen reeds over de 42000 beliep, bewijst dat ook Nederland de vaderlandsche kunst weet te waardeeren. Trouwens die deelneming is wel ver diend, vooral wat de keurige uitvoering der gravure betreft. Wij verwijzen het publiek naar het eerste nommer van den derden jaargang om zelf daarover te oordeelen. De geringe prijs van 7 cents per week is bij zulk eene uitvoering bijna ongeloofelijk. Jl. Donderdag morgen, omstreeks ten 5 ure, zijn te St. Maarten do beide boerenhuizen van den landman Gerrit Bruin, staande naast elkander, ten gevolge van de broeijing van het hooi, in brand geraakt, die zoo fel toenam, dat een uur later de twee huizen in puin en asch lagen. Volgens gerucht bevonden de liuisgenootcn zich nog te bed, toen het bewoonde reeds in brand stond, zoodat zij naauwelijks tijd gehad hebben zich te redden. Genoegzaam de geheele inboedel en voorraad landproducten, uitgezonderd een paar rijtuigen en eenige vrachten wol, die zich in het tweede boerenhuis bevonden, zijn eene prooi der vlammen geworden. De gemeenteraad van Alkmaar heeft in zijne zitting van jl. Maandag het verzoek, om een som van 10Ó beschikbaar te stellen, ten einde eenige handwerkslieden met hunne vrouwen de tentoonstelling te Amsterdam te doen bezoeken, van de hand gewezen. Men meldt uit Aartswoud dd. 22 dezer: Onze naar den Helder beroepen leeraar, de heer J. H. Kremer, hield heden zijne afscheidsrede naar 2 Cor. XIII: 7, 8, en werd onmiddelijk daarna door den consulent van zijne betrekking op de gemeente, en door den heer H. D. du Saar, gecommitteerde van het classicaal bestuur, van die tot de classis eervol ontslagen. Uit het bekende zestal is dit drietal opgemaaktde hee- ren dr. J. A. Bruins, cand.J, C. Pool, pred. te Kolhorn en W. D. van Leeuwen Boomkamp, pred. te Zuiderwoude. Jl. Dingsdag heeft het kiescollegie der Herv. Gemeente te Edam, ter voorziening in de bestaande vacature, het volgende 12tal van predikanten opgemaakt: dr. J. G. R. Acquoy, te Zalt-Bommel; J. C. Boon, te Beverwijk; dr. G. J. van der Flier, te Eemnes-BinnenO. Geerts, te de Rijp; R. J. Jungius, teDrempt; A. Rutgers v. d. Loef, te 's Heerenberg; L. Mees, te Uitgeest; J. E. Moltzer, te Warder; D. C. Nijhoff, teDrimmelen; H. Rost, te Gellicum c. a.; dr. J. Wiarda, te Ooster- en Wester-Blokker; N. A. van Wijk, te Wijk aan Zee. Men verneemt, dat zich te Amsterdam op aansporing en onder bescherming van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden eene commissie heeft gevormd, ten einde on derhandelingen voort te zetten, welke zullen moeten strek ken, om ons vaderland eene nationale stoomvaart op onze Oost-Indische bezittingen te verzekeren. Jl. Donderdag middag is een schipper op de paar denmarkt te Abcoude, door een slag van een paard voor zijne borst, zoodanig getroffen, dat hij dood weggedragen is. Hij laat eene weduwe en kinderen achter. Te 's Hage zijn bij gelegenheid van den sclierpschut- tersintogt twee hollende paarden door eene jonge dame, zeer deftig van uiterlijk, die zich tusschen de twee hollende rossen inwierp, tot staan gebragt. Zeker een zeldzaam staaltje van vrouwen-moed Nadat zich jl. Woensdag avond te Rotterdam weder een optogt van schreeuwende en tierende jongens gevormd had, waardoor de bemoeijingen der politie onvermijdelijk werden, heeft zich dit den volgenden avond wederom her haald, hetgeen het gevolg gehad heeft, dat eenige militaire patrouilles zijn noodig geweest om de zamengekomen menigte uiteen te doen gaan, dewijl de vrije passage langs eenige straten gestremd werd. De rust is echter verder niet gestoord. (N. R. Crt.) De heeren P. Harting, te Utrecht en D. Harting, te Enkhuizen, hebben eene circulaire openbaar gemaakt, waarin voorgesteld wordt, een ,/School-Verbond" op te rig- ten, welks streven vooreerst zal zijn, de algemeenheid van het schoolbezoek door alle gepaste middelen te bevorderen. Degenen, die zich aan dat School-Yerbond wensclien aan te sluiten, zijn uitgenoodigd, eene op Woensdag 13 Octo- ber te Utrecht te houden bijeenkomst bij te wonen. Jl. Dingsdag is op de gewone wekelijksche markt te Zalt-Bommel, de eerste Tarwe van dit jaar aangevoerd. Voor het mud is van 8 tot ƒ10 besteed. De Hop belooft eene vrij gunstige opbrengst. De Aardappelen-ziekte is sedert eenigen tijd toegenomen, en de Knol schijnt te zijn aangetast. In Zeeland wordt door den Commissaris des Konings gewaarschuwd tegen het gebruik van vleesch, maar vooral van melk, afkomstig van aan mond- of klaauwzeer lijdend vee. Bijzonder voor kinderen, die uitsluitend met melk gevoed worden, is die van door gemelde ziekte aangetaste beesten bepaald schadelijk, en anderen belmoren ze niet dan gekookt te gebruiken. Dezer dagen had te Staphorst een hoogst treurig ge val plaats. Een der dochters van B. M. omstreeks 23 jaren oud, heeft zich door middel van een touw aan een ijzeren egge, die tegen den grond lag, venvorgd. Personen, die den vorigen avond nog met haar spraken, hadden niets aan haar gemerkt. Men denkt aan een ongelukkige liefdes historie. De verslagenheid is algemeen. Men schrijft aan de vArnh. Ct." uit 's Gravenhage, dd. 24 Aug.Dat bedienden van kassierskantoren zich met een goeden buit uit de voeten maken, schijnt a 1'ordre du jour te komen. Pas hebben de dagbladen van zulk een voorval te Brussel gewag gemaakt, of op nieuw, maar thans te 's Hage, gaat een der jongste bedienden van een der kassiers en commissionnairs in effecten op den loop, een deficit van 6000 achterlatende. Het zeventienjarig jongmensch was belast met de inkassering van wissels, doch hij deed dit gedeeltelijk ten eigen profijte en wist dit een tijdlang kunstig te bedekken; grove verteringen schijnen oorzaak van deze handelwijs te zijn. Toen de zaak ontdekt werd, was hij juist met de dien dag geïnkasseerde 1100 verdwenen. Dat de landerijen in de laatste jaren vooral ook in Friesland sterk zijn gerezen, zegt de //Gron. Crt.", kan onder anderen hieruit blijken, dat onder Akkerwoude in 1863 een stuk bouwland, groot 75 vierkante roeden, publiek is verhuurd voor 9 en daarvoor thans uit de hand is geboden, zonder dat het toegestaan is, de som van 100, dat is ruim 11 maal zooveel. In de maand Maart van dit jaar werd te Roermond een moord gepleegd. De moordenaar, zekere Josef Schuman, kolporteur aldaar, had zijne vrouw door een messteek van kant gemaakt. Hij is thans in Tongeren gearresteerd. Naar men verneemt is te Falmouth in zeer goeden staat uit Amerika aangekomen, na 32 dagen reis, een lading van 1000 ossen; zij werden verkocht voor 17 pd. st. per stuk. Men zal met dat vervoeren voortgaan tweemaal per maand. In een Fransch blad komt de volgende advertentie voor: «Lieve dochter! Waarom hebt gij ons verlaten? Kom in den schoot uwer familie terug, onze armen staan altijd voor u open. Wanneer gij toch blijft volharden in den wensch om van ons verwijderd te leven, wanneer gij vast besloten mogt zijn op het angstig geschrei onzer zielen geen acht te slaan, zend ons dan ten minste den sleutel van den wijnkelder terug." Een predikant die ruim 20 dienstjaren telde werd dezer dagen door zijn kerkeraad ten laste gelegd dat hij de moderne beginselen begon te huldigen. Hij voerde ontsteld tot zijne verdediging aan: ,/in de laatste 12 jaren maakte geen 10 nieuwe preeken, broeders!" Eén spoorwegongeluk in Amerika. Een vreeselijke spoorweg ramp heeft zich, op den lGden Julij, in de nabijheid van Mast-Hope, op de Eriebaan voorgedaan. De nachtsneltrein vertrok den 15den Julij, des avonds te 7 ure, van New-York. De wagens waren vol, het getal passagiers bedroeg p. in. 400. De hellingen bij Miltowu waren gepasseerd. De conducteur deed eenige malen zijne pligtinatige ronde door de rook- en slaap-salons, en vond alles in orde; ieder bed was bezet. Terwijl zoo alles in de waggons de diepste rust genoot, de rookers hunne pijpen allengs lieten uitgaan, en slechts de deuren der waggons nu en dan een zacht geknir deden hooren als de conducteur zijne ronde deed; terwijl eindelijk de trein in eene razende vlugt voorwaarts stoof, zond de geoefende machinist zijnen kennersblik over de vlakte, waar juist eene in groote kringen, zich kronkelende bogt al zijne oplettendheid vorderde. De signaallichten van Mast-Hope schitterden op verren afstand door den nacht, en reeds waande de conducteur zich op eene korte rust in het nabij gelegen station te mogen verheugen! Plotseling echter gevoelt lnj zich door eenen vreeselijken schrik bevangen. Niet dat de kromming iets gevaarlijks voor hem had; honderde malen had hij, met zekere hand, zijne machine er over geleid. Thans was het dus iets geheel andersEen blik in de verte had hem al het bloed naar de hersens gedreven; een tweede blik door het oeil de boeuf, en.... hij heeft zich niet bedrogen! Daar is iets donkers, iets buitengewoons, iets onrigtigs op zijne lijn verward geraakt; elk oogenblik kan den vreeselijksten schok brengen. Één minuut, en zijn licht verlicht den locomotief van eenen goederentrein, die op hem afkomt, terwijl zijn oor angstig hoort naar diens bewegingen, en hij overweegt of hij niet nog sneller kon rugwaarts keeren. Neen! Het ongeluk komt snel! Hij laat den damp uit alle pijpen stroomen, en sissend, fluitend en snijdend galmt zijn noodsignaal door den stillen nacht. Doodelijk verschrikt luistert menigeen naar het hem zoo welbekende teeken! Voordat hij het echter nog begrepen heeft, wat er eigenlijk voorvalt, was de magtige machine, in hare volle kracht, tegen den goederentrein aangestoven, had dien omvergeworpen, een aantal wagens verbrijzeld, en was daarop met een vreeselijk donderend gekletter omgevallen. De tender stortte over den locomotief, en de postwagen stoof tegen eenen berg van ijzeren brokstukken, en scheurde de goederen- en personenwagens, drie in getal, met zich in de verwoesting, zoodat, binnen korten tijd, allen door eene vuurzee waren ingesloten. De schok was ontzettend, was in zijne volle kracht geweest, en, daarom ook, tot in den laatsten waggon gevoeld geworden. De slapenden werden uit hunne bedden gesleurd, en stukken hout en beddengoed vlogen van alle kanten om hen heen. Half naakt sprongen zij uit den wagen, onbewust een gevaar ont vliedend, welks geheele ontzettende grootte zij nu eerst zouden leeren kennen. De passagiers in de rooksalon waren, met den wagen, in den vuur-oceaan geslingerd geworden; voor hun behoud bestond er geene hoop meer! Brokstukken van vernielde wagens overdekten het geheele spoor. De postwagen lag aan den eenen, de goederenwagen aan den anderen kant, terwijl de rookwagen ondersteboven op beiden lag. Waar men ook het oog rigtte, zag men de vlammen begeerig grijpen naar het drooge en ligtbrandbare materieel. Het was eene ontzettende, ijzingwekkende, hartverscheu rende scène, de vlammen in eene lange rij hemelhoog opstijgend te zien, en te weten dat een dozijn inenschen, door deze vlammen omgeven, aan eenen zoo zekeren dood gewijd waren, dat geen een

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2