de werklieden rond te leiden en het belangrijkste te doen opmerken. Het doet ons genoegen te kunnen melden, dat onderscheidene patroons aan hunne werklieden, die van deze gelegenheid zullen profiteren, behoud van dagloonen hebben toegezegd. Het verlies van lmn werkloon zou voor velen anders een onoverkomelijk bezwaar opleveren. Een handwerksman, die bij de loting niet tot de gelukkigen behoorde, gaat geheel voor rekening van zijn patroon; een ander wordt daartoe in staat gesteld door welwillende zamenwerking van eonige heeren. Mogten deze voorbeelden navolging vinden. Voor do werklieden op 's Rijks werf alhier schijnt alsnog tot het bezigtigen der Tentoonstelling geene begunstiging mogelijk te zijn. Zij, die van de door het gemeentebestuur geopende gelegenheid zullen kunnen profiteren, moeten hunne daggelden daarvoor missen. Voorzeker zou het toch voor de vorming der werklieden op 's Rijks werf zeer nuttig zijn, als zij een bezoek aan de Tentoonstelling konden brengen, vooral onder geleide van een of meer daartoe geschikte personen. Zr. Ms. schrocfstoomschip «Wassenaar", onder bevel van den kapt. ter zee F. R. Toe Water, is gisteren in dienst gesteld. Wij vernemen, dat Zr. Ms. raderstoomschip «do Valk» kommandant kapitein luit. ter zee N. M. J. Kroef, gereed gemaakt wordt om naar Suez te vertrekken. Te Triest zal genoemde bodem Z. K. II. Prins Hendrik aan boord nemen, ten einde tegenwoordig te zijn bij de opening van het ka naal van Suez. Men verzekert, dat Zr. Ms. stoomschip «Curaoao", komende van Ned. Indië, den weg zal nemen" door het Suez-kanaal en ook bij de feestelijke opening van dat kanaal zal tegenwoordig zijn. De 14de comp. van het 1ste reg. Vesting-Artillerie, onder commando van don kapitein Schneiders v. Greyffswert, is gisteren uit het kamp bij Zeist, na aldaar een maand verblijf te hebben gohouden, alhier teruggekeerd. Heden voormiddag kwam alhier een volkstrein aan met circa 1100 passagiers uit Zuidholland. Tot lid der jury, waaraan zal zijn opgedragen de be oordeeling over dc toekenning van eereprijzen op de Tentoon stelling van voorwerpen tot hulp, verpleging, vervoer en verblijf van zieken en gewonden is o. a. benoemd de heer H. Slot, waarnemend inspecteur der geneesk. dienst van de zeemagt. Tot directeur van een der Rijks-telegraafkantoren zijn benoemd de telegrafisten 3de klasse J. E. Schmitz Jr., A, Obbos, J. A. Dorrenboom Jr. en L. F. Smcltzer. HH KK. HH. Prinses Frederik en Prinses Marie hebben den 31 Augustus de reis aanvaard van Reichenhall (Beijeren) naar Muskau, werwaarts II. M. de Koningin van Zweden en Noorwegen zich ook hegeeft, om daar te zamen eenige weken en familie door te brengen. Men deelt aan het «Utr. Dagbl.« welwillend mede: «De commissie voor dé stoomvaart op Java door het Suez-kanaal heeft jl. Dingsdag te Soestdijk gearbeid, onder leiding van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Met genoegen zal men vernemen, dat Z. M. de Koning de grootste belangstelling voor deze zaak heeft betuigd.» Beroepen: te Alkmaar ds. C. H. ten Harmsen van der Beek, te Reitzum-Genum en Liclitaard; bij de Christ. Geref. gem. te Zierikzee ds. Wiersma, te Amersfoort. Aangenomen hot beroep naar Ilellevoetsluis door ds. C. P. van Tooren, te Opheusden. Men leest in de «Staatscourant»De tentoonstelling van voorwerpen tot hulp, verpleging, vervoer en verblijf van zieken en gewonden, door dc zorg der Nederlandsche Vereeniging tot liet verlcenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog tot stand gebragt, is lieden (Woensdag) namiddag plegtig geopend. H. II. M. M de Koning en de Koningin, Z. K. II. Prins Alexander der Nederlanden en Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden vereerden deze plegtigheid met hunne tegenwoordigheid. Ter gelegenlieid van de op Donderdag 9 dezer te houden feesten te Schagen (harddraverij, zanguitvoering, vuurwerk), zullen des avonds extra treinen loopen van daar naar Alkmaar en Helder. Naar wij vernemen isde wachter van den spoorweg,Splinter, die zich 11. Zaturdag schuldig heeft gemaakt aan zulk verre gaand pligtverzuim, thans in hechtenis. Ook de conducteur is op non-activiteit gesteld, omdat hij had moeten stoppen toen hij geen witte vlag zag. De ter aarde bestelling van de drie lijken heeft jl. Dingsdag te Rinnegom, onder Egmond-Binnen, plaats gehad. De toestand der moeder, die sinds eenigen tijd sukkelend was, is thans zorgwekkend. Zij verloor dan ook zoo niet één slag twee oppassende zonen, waarvan een haar boeren bedrijf beheerde, en eene dochter, die haar in haren ziekc- lijken toestand zeer behulpzaam was. De te Zaandam gevestigde arbeidersvereeniging: Help u zelvcn, bestaat thans uit 125 leden; door de leden is gestort een kapitaal van 1393.65, het reservefonds bedraagt ƒ102.81. De winkel der vereeniging levert goede resul taten. In drie jaren is daarmede een winst gemaakt van ƒ1531. Er is een terrein gekocht om daarop een nieuw winkellokaal te plaatsen. In den loop van den winter zijn volks-voordragten gehouden, die zeer in den smaak vielen, en dan ook voortgezet zullen worden. Prof. M. de Vries, stelt in het «Leidsch Dagblad« voor om aan de vélocipède den naam te geven van wieier. De taal ontleent hare woorden liefst aan da'tgene, dat in de zaak, die zij benoemen moet, het meestin het oog valt: slang van slingen, vlieg van vliegen; bij den vélocipède vallen de wielen het meest in het oog, Do naam is kort en gemakkelijk in 't gebruik; biedt een werkwoord, wie len, aan en geeft gemakkelijke zanienstellingen. In den Haag loopt liet gerucht van een liuwelijks- verbindtenis van Z. K. II. de Prins van Oranje, welke eerlang zal plaats hebben. Bij herstemming is den 30 Augustus de heer H. Engelschman Kleijnhens tot lid van den gemeenteraad te Vlissingen gekozen. Ter correctioneele teregtzitting der regtbank te Rot terdam stond den 24 Aug. teregt een gepensioneerd majoor van het Oost-Indische leger, ridder van de Militaire Willemsorde, begiftigd met eene eeresabel door Z. M. den Koning, aangeklaagd van in den loop van het laatste en ook in dit jaar herhaaldelijk en moedwillig zijn 13jarige dochter mishandeld en verwond te hebben, voor welke feiten door het O. M. een gevangenisstraf van drie maanden en een geldboete van 8 werden gerekwireerd. Bij het toen uitgesproken vonnis heeft de regtbank als bewezen aangenomen, dat de beklaagde, wanneer hij redenen van onte vredenheid over zijn dochter meende te hebben, hij haar nu en dan gekastijd en geslagen heeft met een rottingtje, zoogenaamde kleerenklopper, zoodat daarvan de striemen op haar ligchaam en aangezigt soms zigtbaar waren, ja zelfs eens met een ijzeren tang, welke de beklaagde toevallig in zijn hand had, in drift haar een slag op den schouder heeft toegebragt. De regtbank oordeelde dat het toebrengen van zulke slagen met dergelijke voorwerpen aan een 13jarig kind, verre de ouderlijke tucht overschrijdt, en de ouderlijke kastijding niet in mishandeling mag ontaarden. Onder aanneming van verzachtende omstandigheden evenwel, is hij tot een geld boete van 25 veroordeeld. (N. R. Crt.) Onder Berlicum is een jongeling van 18 jaren, uit 's Bosch, die met familie aldaar een bruiloftspartij bijwoonde zich willende baden, verdronken. De bruiloftsvreugde werd door dit ongeval plotseling geheel verstoord. Den 26 Aug. zou te Makkinga het in de nieuws bladen geadverteerde boelgoed, en daarna het in veiling brengen van een huisje en eenigen grond, hebbende eene gezamentlijke waarde van plus minus ƒ300, een en ander belioorende tot de nalatenschap .van wijlen Antje dochtertje van wijlen A. P. Madhuizen en Y. L. de Roo, plaats hebben de betrokken notaris, die deze verkooping zou bewerkstelligen was present en niet minder dan plus minus 30 erfgenamen, aan de zijde van wijlen Madhuizen waren ook daar aanwezig en wachtende op de dingen, die komen zouden, n. 1. men verwachtte van den voogd, broeder van wijlen Y. de Roo, dat hij rekening en verantwoording zou doen van zijn gehouden voogdij over meergemelde Antje, maar?mis men trok met de schouders, en zoo men zegt, hij wist niet waar een en ander goud en zilver gebleven was de contra familie, voor 't meerendeel uit de compagnie van Jubbega Schurega bestaande, was hier over gebelgd en tengevolge waarvan ze den boedel niet pluis beschouwden weigerden ze de noodige bescheiden bij den heer notaris te teekenen de vrouwelijke erfgenamen waren ook ten sterfhuize present, en!..- men was nog niet lang ddar, of de tang werd gepresenteerd, niet ten verkoop maar!.... maar om hare deugdelijkheid te laten voelen zoo dat de heer notaris niet in staat was de verkooping van een en ander te kunnen doen plaats hebben. Vele vrouwen (liefhebsters van boelgoederen) zijn alzoo deerlijk teleurgesteld met het zoo lang verbeide vrouwen feestje. De apothekers te Dokkum hebben het, naar het schijnt, zoo druk, dat zij den tijd niet langer kunnen vinden om specifieke nieuwjaarsrekeningen te schrijven. Men vraagt nu in de «Friesche Ct.» of het maar niet beter zou zijn, wanneer zij in het geheel geene rekeningen zonden. Eenige dagbladen, die zeggen dat zij den republikein- schen regeringsvorm een gruwel achten, blijven met zeker welbehagen spreken over de kwalijkverborgen genegenheid van enkele onzer couranten voor republikeinsche instellingen. Zij heffen over die booze couranten bittere klagten aan en roepen: «Ziet, brave Nederlanders, wij galoppeeren naar de republiek!» Ze weten echter wel beter, maken niets anders dan valsch alarm, en als de een een slag op de brandklok doet, staat de ander gereed om er twee te laten liooren. Zoo maken zij een torenbrand, die, als men met de spuit komt, een zwerm muggen blijkt te zijn. (Prov. Dr. en Ass. Ct.) Aangekomen schepen te Batavia voor 14 Augustus: Gijsbrecht Karei Graaf van Hogendorp, Jolianna Marie, Marv Hillegonda, Regina Maris, Sumatra, Walcheren en Djawa. De «Lancet,» een blad dat in Engeland eene groote reputatie bezit, geeft de moeders den raad om de pasge borenen niet meer op bedjes te slapen te leggen, maar ze op of liever onder zemelen te doen rusten. Het kindje wordt tot op het middel geheel ontkleed en dan in de zemelen gelegd, waarin men vooraf eene holte heeft gemaakt. Vervolgens dekt men het met zemelen weder toe. De «Lancet» beweert dat deze wijze, zoo wel uit het oogpunt van de gezondheid als zindelijkheid allezins aanbevelens waardig is. «La Vie Parisienne» trekt de volgende geestige parallel tussclien de Duitsche jonkvrouw en de Parisienne, die het trouwens gemeen heeft met alle parallellen, dat ook zij veel speelruimte voor uitzonderingen overlaat. De Parisienne kleedt zich, de Duitsche dekt zich. De Duit sche loopt, de Parisienne zweeft. De Duitsche jonge meisjes zijn leelijk of mooi; de Parisiennes zijn bekoorlijk: zij zijn niet leelijk, maar er zijn ook geen inooije meisjes onder. Bewogen of onverschillig, is de oogopslag van de Duitsche altijd vrij en eerlijk. Maar welke heerlijke afgronden zijn de oogen eener Parisienne! Zij schijnen altijd iets meer te doen als u eenvoudig aan te zien. Met de Duitsche jonk vrouw is het ja of neen voor altijd. Met de Parisienne is het nooit geheel en al ja, maar nog minder geheel en al neen. De Dnitsclie zal 10 jaar onder een olmboom wachten, terwijl de Parisienne het wachten reeds 10 minuten moede wordt. De Parisienne is vóór alles schrander, terwijl de goedige aard van de Duitsche spreekwoordelijk is geworden. Eene Duitsche stelt zich met één minnaar tevreden, maar de Parisienne wil door allen bewonderd worden; zij zou haar geliefde in den steek laten, dan de bewondering van de voorbijgangers te moeten derven. De Parisienne is eene artiste. Het Duitsche meisje is eene vrouw. Gevolgtrekking en moraalbemin in Frankrijk en trouw in Duitschland. De dronkenschap maakte misschien nooit zooveel slagtofters als in onzen tijd. Nu kan men wel niet zeggen, dat er niets tegen die volksramp wordt gedaan, doch al die pogingen uit de hoogte, al dat reglementeren zonder ziel, dat voorbijstreven van het doel, helpt in den vreemde evenmin als ten onzent. Een witte das en een lange pijp zijn kostelijke protectionnistische atributen voor een kringetje jenever-afschaffers. Jammer maar, dat zij, welke zich daar mede het deftigst uitdosschen het allerminst weten uit te rigten in de moderne maatschappij, die niet langer gediend is van dat stijf decorum, maar in alle dingen, zonder ijdel vertoon, gaarne krachtig en flink, regt door zee gaat. Zou het niet meer dan tijd zijn, dat allen, die, jong en vol zelfvertrou wen, het wel ineenen met het volk, de handen ineen sloegen tot beraad en hulp Misschien zouden er nog wel middelen zijn te ontdekken om een eind te maken aan zulk een duldeloozen toestand. Het is toch eene treurige welsprekendheid, welke ons hier toeklinkt uit de cijfertafel der statistiek! Het overmatig gebruik van sterken drank doodt jaarlijks gemiddeld in Engeland 50,000 personen (waaronder 12,000 vrouwen). In Duitschland 40,000, in Rusland 10,000, in België 4000, in Frankrijk 1500 personen. Volgens de statistiek van dr. Everest zijn in de laatste jaren niet minder dan 300,000 personen in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika ten gevolge van verslaafdheid aan don drank omgekomen. Nederland is in deze opgave niet vermeld; wij vreezen, dat het een treurig figuur zou maken, als eens naauwkeurig werd nagegaan, hoeveel offers jenever en brandewijn ieder jaar van ons vaderland eischen. Maar baten zulke cijfers? Men leest ze, mogelijk wel in de sociëteit of in een koffij- liuis, en met een «Jan, nog een halfje!» gaat men over tot de orde van den dag. «Men» is immers geen dronkaard, maar een matige drinker. Trouwens, dat waren bedoelde getelde slagtoffers eenmaal ook! (A. D. v. N.) Volgens de dagbladen van Bombay hebben de heeren Kellner C°., te Allahabad, aangenomen het dinée te leveren, dat bij gelegenheid der aanwezigheid van den Hertog van Edinburg te Agra en de dan te houden officiëele receptie (Durbar) zal gegeven worden. Zij ontvangen voor dat dinée 50,000 ropijen (ƒ60,000) en het servies zal uit zuiver zilver bestaan. In den laatsten oorlog vroeg men aan een Sakser, of hij voor de Oostenrijkers of voor de Pruissen was. „Och!" was het antwoord, «ik wou, dat. alle Oostenrijkers daar ginds in de Elbe verdronken, en dat de Pruissen zich daarom doodlachten.» Dij gelegenheid der in deze maand te Purmerend te houden tentoonstelling, zal ook op den 29sten, ten 12 ure, op de bouw gronden van den heer Wouter Sluis, gelegen in den Beemster aan den Zuiderweg, een ploegwedstrijd worden gehouden, waartoe zullen worden toegelaten alle binnen- en buitenlandsche ploegen voor paardenkracht. Onderscheidene prijzen in geld zijn voor de over winnaars uitgeloofd. Overigens stelt men zich daar van de landbouwfeesten veel genot voor. Het programma der festiviteiten is aldus vastgesteld: Dingsdag 28 Sept. Beoordeeling der ingezonden stapels kaas op de markt. Woensdag 29 Sept. Plegtige opening der tentoonstelling door het hoofdbestuur en toekeuing der prijzen in tegenwoordigheid van de genoodigden, ten 11 uur, opgeluisterd door muziek. Ploegwedstrijd, te houden in den Beemster nabij Purmerend, des middags ten 12 uur, aangeboden door de afdeeling „Beemster, Edam, Purmerend." Matinee Musicale in den Doelen, en Soiree a la Musard in den Doelen, aangeboden door het gemeente bestuur van Purmerend. Donderdag 30 Sept. Opening der tentooonstelling van voort brengselen en werktuigen, des morgens ten 10 uur. Hardrijderij met vélocipèdes ten 10 uur. Inschrijving des morgens vóór 9 uur. Algemeene vergadering der leden van de maatschappij ten 12 uur. Muziek-uitvoering in de open lucht, bij gunstig weder, voor of na den middag. Gemeenschappelijke maaltijd voor de leden der maatschappij in het Heeren-Logement, ten 5 uur. Uitvoering door de werkende leden van het kunstlievend genoot schap „Pulchri Studio", des avonds in den Doelen. Vrijdag 1 Oct. Opening der tentoonstelling van voortbrengselen en werktuigen, des morgens ten 10 uur. Opening der tentoonstelling van vee ten 11 uur. Matinee musicale in den Doelen. Des avonds concert in het Heeren-Logement, aangeboden door het gemeentebestuur van Purmerend. Zaturdag 2 Oct. Opening der tentoonstelling van voortbrengselen en werktuigen, des morgens ten 10 uur. Harddraverij ten 12 uur naar een prijs van 300, eene premie van 100 en bij aanblijving van een derde paard, eene tweede premie van 40, aangeboden door het gemeentebestuur van Purmerend. NB. De keuring der paarden zal geschieden des morgens ten 10 uur, voor het raadhuis, en daarna de loting. Des avonds illuminatie en electrische verlichting, bij gunstig weder opgeluisterd door muziek in de open lucht. Zondag 3 Oct. Opening der tentoonstelling des middags ten 12 uur. .Rijtoer door de omstreken van Purmerend ten 12 uur, aange boden door de afdeeling «Beemster, Edam en Purmerend." Matinee Musicale in den Doelen. Tot sluiting der Landbouwfeesten. Prachtig en schitterend vuur werk, des avonds ten 10 uur, vervaardigd door den heer J. F. Hendrickx, te Antwerpen, aangeboden door het gemeentebestuur van Purmerend.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2