1869. N°. 107. Zondag 5 September. 27 Jaargang. De Liberalen en de Republiek. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. ff VACCIN ATI ËIM. HELDERSCHE EN VIEl WERIEPER COURANT, ,,w ij huldigen het goed e.'' Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. M franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Ter voorkoming van verkeerd bezorgen van Brieven of Advertentiën, bestemd voor de Heldersohb en Nieuwediefkr Courant, maakt de Uitgever het Publiek attent, dat de naam der Nieuwe Courant van den Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. in der tijd veranderd is in eenvoudig Heldersche Courant, onder welk adres wij gewoonlijk onze Brieven ont vingen. Daarom verzoekt hij voortaan als adres te stellen: Bureau HELDERSCHE en NIEUWED1EPER COURANT. A. A. BAKKER Cz. Dingsdag den 7 dezer vertrekt de Oost-Indische innil over Triest. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op Dingsdag den 7 September a. s., des avonds ten zeven ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 4 September 1869. STA KM A V BOSSE. PUNTEN' TER BEHANDELING 1. Beëediging der Nieuwe Leden. 2. Benoeming van een Wethouder. 3. Aanbieding der begrooting Gemeente 1870. 4. ii Weeshuis 1870. 5. h I, ii Burgerlijk Armbestuur 1870. 6. Opheffing Kindergesticbt Veenhnizen. 7. Mededeeling van stukken. Belanghebbenden worden verwittigd, dat door den Plaatselijken Heelmeester op Donderdag den 9 dezer, des namiddags van 4 tot 5 ure, in de Werkinrigting op de Kerkgracht, eene zitting zal worden gehouden tot het KOSTELOOS VACCINEBEN VAN BEHOEFTIGEN, en dat daarmede eenige weken, op den bij elke zitting te bepalen dag, zal worden voortgegaan. Helder, De Burgemeester, den 4 September 1869. STAKMAN BOSSE. Prof. Vreede, ondernemer van publieke tournooijen tegen Napoleon III en, tot afwisseling, tegen den tijdgeest, heeft bij de laatste verkiezingen te Utrecht een paar ontdekkingen gedaan. In de eerste plaats ontdekte hij, dat de schrijvers van den /Spectator" en Sagittarius tot dezelfde familie behoorden, een nieuwtje, dat later bleek aan die schrijvers zelf geheel onbekend te zijn, en in de tweede plaats zagen des Hooggeleerden scherpe oogen eene vurige republikein- sche partij ontstaan onder de Utrechtsche studenten. Ook die tweede inventie was meer mooi, dan waar. Wij hebben indertijd over die wonderlijke misvattingen van een oud man gezwegen, en zouden het nog doen, in dien ons niet de wijze waarop thans door sommige organen van de conservatieve partij het verwijt van republikeinsche neigingen tegen de liberalen wordt geëxploiteerd, ons tot spreken dwong. Op grond van de al te bekende Utrechtsche studenten thesis en die verdraaid en uit haar verband gerukt op grond van het feit, dat het liberale orgaan «het Noorden" de rede van den republikein Castelar de plaats inruimde, gewoonlijk door zijn hoofdartikelen ingenomen, worden der gansche liberale partij gevoelens en meeningen toegedicht, die zonder eenigen twijfel de hare niet zijn. In Nederland bestaat geene republikeinsche partij, ter naauwernood vindt ge een enkel iirepublikein in theorie." Dit weten conservatieven en liberalen beiden even goed. Met welk doel dan die verdachtmaking? Omdat in sommige handen alles goed is, wat de tegen partij schaden kan en in discrediet kan brengen, omdat voor eene menigte eenvoudigen van harte de republiek de vreesaanjagende gestalte heeft van het Fransche schrik bewind, omdat nog zoovelen republikeinen verwarren met de sans-culottes, treuriger gedachtenis, en omdat dit wan begrip dienen kan om de menigte afkeerig te maken van eene partij, wier daden en gevoelens bij hun waren naam genoemd, sympathie en ingenomenheid zouden doen ont staan. Zoo is het dan onze pligt geworden om van onze zijde ruiterlijk onze meening over dit punt te zeggen, opdat 't groote publiek, ter goeder trouw napratende, niet geloove wat ter kwader trouw werd uitgestrooid. Wij voor ons meenen, dat het voldoende is Nederlander te zijn, en wij zijn evenmin republikeinen, als absolutisten of constitutionele!!. Dit is voor ons niet eene vraag van beginselen, maar eene vraag van nut en doelmatigheid. Wij willen het geluk, de vrijheid, de ontwikkeling van het land onzer vaderen, en elke regeringsvorm, die ons dit bezorgt, is ons welkom. Het is ons onverschillig te weten, dat de republiek in abstracto de beste regeringsvorm is, als het ons koud laat, dat Rome groot geworden is onder keizers of Engeland bloeit onder de heerschappij van het parlement. Evenzeer als wij 't een dwazen tijdverspillenden strijd zouden vinden, indien wij wilden uitmaken, of in abstracto voor een boom kastanie-bladen beter zijn, dan linde-bladen, evenzoo dwaas schijnt ons het onderzoek naar den besten regeringsvorm. Want eveneens als iedere boomsoort de bladeren draagt, die voor haar het meest geschikt zijn, even zoo brengt eike tijd bij ieder volk zijn eigenen regerings vorm mede. En de beste regering is die, welke den burgers de meeste vrijheid laat, onverschillig of het hoofd van den staat keizer heet, of president of koning. Het staatsregterlijk vraagstuk: «welk is het doel van den staat?" daarlatende, zullen wij dit toch wel mogen vaststellen, dat alle burgers in den staat gelijke regten hebben, dat dus de staat moet zorgen, dat de eene burger geen inbreuk maakt op de regten van anderen. Dat de menscli in de maatschappij levende niet kan behouden het volle gebruik van al zijne natuurlijke regten, zijne alge- heele vrijheid van spreken, beweging, toeeigening, enz. spreekt van zelf Hij mag niet spreken wat zijnen medeburger belasterd, zich niet bewegen daar waar die beweging een ander benadeelt paardentemmen bijv. op den openbaren weg zich niet toeeigenen wat reeds het eigendom is van een ander. Dit is nu juist hetzelfde als dat wij zeggen, de burger moet alle vrijheden genieten, die hem kunnen worden toe gestaan zonder gevaar voor zijne medeburgers. Maakte niemand van zijne vrijheid misbruik, gebruikte ieder zijne regten zonder die van zijne medeburgers te schenden, dan ware er geen justitie en politie, geen wet meer noodig, ja! de staat zelf ware eene overbodige in stelling. De wet nu omschrijft de regten van alle burgers. Is die wet passend voor het volk en den tijd, dan wordt er zel den ernstig inbreuk op gemaakt; justitie en politie zijn in staat die regten te handhaven, en het volk heeft een goed regeringstelsel. Zijn die inbreuken op de wet talrijk, ernstig, dagelijks en gewigtig, dan wordt het volk slecht geregeerd, dan heeft het of meer vrijheid dan het verdragen kan, of 't ge voelt zich beklemd tusschen clwangbepalingen die het ontgroeid is. 't Spreekt dus van zelf, dat elk volk in oenen bepaalden tijd, zijne eigene wetten behoort te hebben, overeenkomstig zijne zeden, gewoonten, aard en geschiedenis. De hoofdzaak is dus, dat de wet goed is. Wat doet het er nu toe, hoe en door wien die wet ge maakt wordt, en ten uitvoer gelegd? Elk stelsel, dat waarborgen geeft voor eene eerlijke uitvoering van de gemaakte wet, is goed, en dat de meeste waarborgen geeft is het beste. Welk stelsel geeft nu in Nederland de meest mogelijke waarborgen voor het maken eener goede wet, en eene eerlijke ten uitvoerlegging dier wet? Dan antwoorden wij volmondig: de constitutionele mo narchie onder het huis van Oranje. De talrijke partijen in ons land, strijdende voor eigen belang en eigen beginsel hebben één band noodig, om ze te herinneren, dat ze kinderen zijn van één land. Die band, die hoogere eenheid vinden zij gepersonificieerd in den koning boven de partijen. Die koning is een vorst uit het huis van Oranje, een geslacht zamengeweven met onze geschiedenis. Indien de uitvoering der wetten aan iemand moet worden opgedragen en men zal zich toch wel niet verbeelden, dat eenig stelsel buiten een uitvoerende magt kan stand houden dan kan dit door niemand beter geschieden dan door een vorst uit dit Huis. De eerbied voor de wet wordt ver meerderd door de liefde, die de overgroote meerderheid des volks koestert voor den vorst. Men zegge niet, dat wij 's konings rol verminderen; integendeel. Het levend werkend symbool te zijn van onze volkseenheid is geen geringe taak, en de laatste feesten aan de Bildt bewezen het geen nuttelooze sine cure; de eerbied voor de wet te handhaven, een schild te zijn voor het regtsbewustzijn des volks, uitgedrukt in zijne wetten, dat is de grondwettige kroon op ons staatsgebouw. En wij herhalen het: republiek of monarchie is een quaestie van nut, niet van beginselen; maar in Nederland is thans, men moet blind zijn om het niet te zien, de constitutionele monarchie uitnemend voor onze behoeften geschikt. BINNENLAND. HELDER en- NIEUWEDIEP, 4 September. Volgens de berigten uit Frankrijk, neemt Keizer Napoleon in beterschap toe en is zijne ongesteldheid, zonder bijkomende ongunstige omstandigheden, volstrekt niet zorgwekkend. De vrees, die er voor eenige dagen voor het leven des Keizers bestond, heeft der dagbladen ruime stof tot het berekenen van gevolgen opgeleverd. De behandeling van het wets ontwerp tot Parlements-liervorming in Frankrijk wisselt thans weder de berigten omtrent 's Keizers ziekte af De beraadslagingen over die wet trekken niet zonder roden de algemeene aandacht. Prins Napoleon heeft dezer dagen als lid van den Senaat het woord gevoerd en zich vóór het ontwerp verklaard. Met het oog op zijne bekende liberale denkwijze, moet ons die houding volstrekt niet verwonderen. De aanneming van die wet houdt men voor zoo goed als verzekerd. Het liberalisme dringt thans heinde en verre door, ondanks den hevigen tegenstand zijner bestrijders. Vindt het een schuilplaats onder de bescherming van liet Fransch-keizerlijk bewind, blijkens de volgende woorden van een Spaanschen priester, Santoz de la Hoz genaamd, worden de vrijzinnige begrippen ook in dien stand gehuldigd. /Eenige kwaadwilligen onder de priesters, wanhopig over het verlies van verouderde en ongerijmde privilegiën, trachten met eene dwaze hardnekkigheid den loop des tijds te stremmen, alle met het bloed der volken geschreven bladzijden van de geschiedenis der beschaving te verscheuren en op een troon van lijken een bespottelijk anachronismus onder den naam van Koningschap van het goddelijke regt te plaatsen. Die onzinnigen! Begrijpen zij dan niet, dat zoo iets, mogelijk en welligt noodzakelijk toen het Rijk des gewelds de wereld met puinlioopen bedekte, eene be- lagchelijke aanmatiging is geworden, sedert hoven die heerschappij des gewelds eene wereld van nieuwe denk beelden is verrezen die, onsterfelijk als haar oorsprong, niet meer kan verdwijnen, noch vernietigd kan worden?" Klagen particulieren wel eens over een ledige beurs en een slechten toestand hunner financiën, zij kunnen zich troosten, dat ook in het groot die kwaal des tijds niet onbekend is en ernstig gevoeld wordt. De Koning van Portugal sloot dezer dagen de zittingen der wetgevende kamers met eene rede, waarin hij sprak van het ontzag dat steeds in den vreemde voor de onafhankelijkheid en zelfstandigheid dezer roemrijke natie werd aan den dag gelegd; maar waarin hij ook sprak van den slechten toe stand van 's lands financiën als eene algemeen bekende zaak. De Koning stelt voor, om volgens een vast plan naar verbetering te strevendoor vereenvoudiging tot bezui niging te geraken; door vermeerdering van de belastingen in evenredigheid van de gegoedheid der ingezetenen en door herstelling van het crediet, te komen tot een beteren toestand van de schatkist. Wij deelen in hoofdzaak de plannen der Portugesche regering mede, misschien is er iets in, dat ook voor particulieren behartiging verdient. De Onderkoning van Egypte heeft, zooals bekend is, eene beleefde uitnoodiging ontvangen om eens een bezoek af te leggen aan het hof te Constantinopel. Het is zeker, dat de geïnviteerde hoogen prijs stelt op die uitnoodiging; maar toch nog hooger prijs stelt hij op zijne persoonlijke vrijheid. Bij de spanning, die er tusschen hem en de Portc bestaat, eischt hij vóór liet op reis gaan de noodige waar- horgen, dat hij ook weer in goede orde naar zijn land kan terugkeeren. Het is niet onmogelijk, dat Z. H., krijgt hij die waarborgen niet, van dat reisje zal afzien. Er is altijd wel een reden van verhindering te bedenken. De 29ste verjaardag van Z. K. H. Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, Prins van Oranje, wordt heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Op het terrein nabij het Provinciaal Observatorium is heden middag parade gehouden door de alhier garnizoen houdende troepen. De nieuwbenoemde adelborsten van het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier zijn gisteren aangekomen en gekleed. De lessen aan het Instituut zullen op Maandag e. k. weder aanvangen. Met den trein van 3 u. 38 min. wordt op morgen namiddag alhier verwacht het muziekkorps van het 7de reg. infanterie, met het doel om gedurende de volgende week eenige muziekuitvoeringen ter dezer plaatse te geven. Naar wij vernemen zullen gdurende de geheele week des namid dags muziekuitvoeringen plaats hebben voor de sociëteit »de Eendragt" aan de Dijkstraat alhier. Naar wij vernemen is van hoogerhand bepaald, dat de officieren van alle wapens voortaan hunnen koppel onder den uniform zullen dragen, even als reeds voor de officieren der artillerie was voorgeschreven. - Aan het provinciaal gouvernement van Noordholland is jl. Donderdag aanbesteed1°. het herstellen en verbeteren van rijzen-hoofden op het Noorderstrand van Vlieland; minste inschrijver de heer C. de Jong Cz., te Ameide, voor 7750; 2°. het verrigten van werkzaamheden aan de i Rijks-zeeweringen op het eiland Wielingen; minsteinschrijver j de heer B Beukenkamp, te Wieringen, voor 3868.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1