Beroepen bij de Herv. Gem. te Egmond op den Hoef, bij Alkmaar, ds. A. H. Claasen, prop. te Zutphen. Door het kiescollegie der Herv. Gemeente te Edam is het volgnnde zestal geformeerd: dd. O. Geerts, te de Rijp; D. C. Nijhoff, teDrimmelen; J. Wiarda, theologisch doctor te Blokker; J. E. Moltzer, te Warden; N. A. van Wijk, te Wijk aan Zee, en G. J. van der Flier, theol. doctor te Binnensdijks. Tot hulponderwijzer aan de St. Maartensbrug, gemeente Zijpe, is benoemd T. Prins, thans hulponderwijzer te Vestzaan. Men meldt ons van Texel, dat aldaar de verwachting bestaat, dat de tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw groote levendigheid zal teweeg brengen, zoowel door veelvuldige bezoekers, als door inzenders van vee. In het lokaal //de Vergulde Zwaan" zullen na den afloop der tentoonstelling door de commissie de prijzen aan de bekroonden worden uitgereikt. Men schrijft ons van Terschelling dd. 1 Sept. 1869 //Met 1 October aanstaande houdt Terschelling op een klaringstation te zijn, en zal die dienst in het vervolg op Vlieland worden gevestigd. Welke de redenen zijn, die tot deze geenzints onbe langrijke verandering hebben geleid, is ons niet regt helder. De haven van Vlieland en het daarheen voerende vaar water, de zoogenaamde Monnikensloot, zijn zoo gerenom meerd slecht, dat vaartuigen als de klaringschuiten, met half tij van de eb, daarin nog niet kunnen komen, terwijl het naar Terschelling voerende Schuitengat, hoewel ook niet geheel van gebreken vrij te pleiten, voor kleine vaar tuigen een zeer goed vaarwater en do haven eene flinke tijhaven is. Hierbij komt nog dat, wanneer bij stormweder de schuiten het op de reede niet kunnen houden, en zulks heeft in het najaar nog al eens plaats, Terschelling de eenige haven is, waarheen zij kunnen vlugten. Zouden de heeren, die deze geenzins noodzakelijke verandering hebben gelast, wel op bovenstaande bijzonder heden hebben gelet." //Maandag jl. is door heeren commissarissen der //Lutine» geregtelijk geprotesteerd tegen de handelingen van Lloyds, ten opzigte van het leggen van boeijen op het wrak van bovengenoemd schip. Men ziet hier met belangstelling den uitslag van de hieruit volgende procedure te gemoet." De begrooting van inkomsten en uitgaven van Alkmaar, voor de dienst van 1870, door burgemeester en wethouders den raad aangeboden, bedraagt in ontvangst en in uitgaaf ƒ135,918. De hoofdelijke omslag wordt begroot op 23,500, de ontvangst wegens schoolgelden op ƒ5820. De geraamde uitgaven voor het onderwijs, enz. beloopen 20,874; die voor het armwezen, enz. 17,798. De Salon des Variétés van Boas Judels te Amsterdam heeft den 9 dezer 25 jaar bestaan. De opening van het saizoen zal op dien datum plaats hebben en dan tevens het jubileum gevierd worden, o. a. met eene feestcantate en met de opvoering van dezelfde stukjes, als bij de ope ning voor 25 jaren. Jl. Woensdag is op het Y bij Amsterdam, boven Zeeburg, eene proeve genomen door de officieren van 's Rijks Marinewerf aldaar, met een torpedo, die het gewensclite resultaat had. Dat werktuig, gevuld met 100 N. p. kruid, op ruim 1000 N. el van den vasten wal en op 4 el onder den waterspiegel, en geplaatst onder een daartoe vervaar digd vlot van stevige balken, had een treffend effekt. Tusschen het commando aan den wal van //vuur" en de ontploffing zelve, lag een ondenkbaar oogenblik, zelfs op dien afstand, en 4 el onder water. De uitwerking van zoodanige ontploffing is niet te beschrijven. (U. D.) Jl. Donderdag heeft te Beverwijk de aangekondigde harddraverij plaats gehad. Bij den wedstrijd tusschen paarden, welke nooit op de groote baan hebben medegeloopen (boeren paarden) is de prijs, een fraai Tilbury-tuig en hoofdstel, behaald door het paard van den heer H. Reine, te Krom menie, bereden door Iv. Reine; de eerste premie, zijnde een zilveren standaard met zes kristallen glazen, door het paard //de Rus" van den heer W. Preuyt, te Haarlemmer meer, bereden door den eigenaar, en de tweede premie, zijnde een zilveren standaard met asclibak en twee lucifer- doppen, door het paard //David" van den heer W. Grapendaal, te Wijk aan Duin, bereden door zijnen zoon. Bij de hard draverij van paarden van zessen klaar is de prijs, een zil veren servies met zilveren blad, behaald door het paard z/de Wisse," van den heer G. T. Barendrecht, van Baren- drecht, pikeur J. de Boer, en de premie, twee kristallen karaffen met zilveren beslag, door het paard //de Kampioen", van den heer P. Fromberg, bereden door hem zeiven. Het feest is opgeluisterd door het muziekkorps der huzaren van Haarlem, en, ofschoon een talrijke menigte menschen tegen woordig was, in de beste orde afgeloopen. Bij gelegenheid van de opening der tentoonstelling te 's Hage van voorwerpen tot hulp en verpleging van zieken en gewonden in tijd van oorlog, heeft de heer Bosscha, president der vereeniging tot verleenen van hulp aan de gekwesten op de slagvelden, een indrukwekkende en kernachtige rede gehouden, waaraan wij deze woorden ontleenen //O regeringen, zoo als thans de oorlogen gevoerd worden, is het lijden der volken onuitstaanbaar. Maar er zijn barm- hartigen in alle landen, die op uwe oorlogstooneelen tot werkdadiglieid willen brengen de beteekenis van het be kende antwoord op de vraag: wie is mijn naaste? Beschermt, regeerders der volken, wanneer gij het oorlogszwaard ge trokken hebt, beschermt voor het minst dit werk van menschlievendheidEn de gouvernementen beginnen te luisteren naar die stemmen gouvernementen van de meest uiteenloopende rigtingen, de Keizers van magtige rijken zoowel, als de Zwitsersche republiek, de Ottomannische Porte als de curie te Rome. En zou dit geen teeken des tijds zijn en een lichtstraal in de toekomst!" De Haagsche vrouw, die zich door haar zwangerschap niet heeft laten weerhouden om haar kind uit een modder sloot te redden, zoo als wij in ons nummer van jl. Zondag meedeelden, is helaas! aan de gevolgen eener ontijdige bevalling bezweken. In de jl. Donderdag gehouden zitting van den ge meenteraad van Rotterdam heeft de voorzitter naar aanlei ding der jongste ongeregeldheden eene toespraak gehouden, waarin hij o. a. zeide, dat er een einde moet komen aan de pogingen tot rustverstoring en aan de bestaande span ning. Des noods zal met geweld de openbare veiligheid en rust worden gehandhaafd. De spreker gaf het vertrou wen te kennen, dat de pogingen van enkele kwaadwilligen vruchteloos zullen zijn, daar hij zich van den geest der burgerij heeft overtuigd, en weet dat verreweg de groote meerderheid alle wanorde afkeurt. Te Tilburg heeft gepasseerden Maandag de optogt met oude hoeden, gevolgd door een tentoonstelling van dito, plaats gehad. Te midden van een triumfwagen prijkte op een verhevenheid een monsterachtig groote hoed, terwijl de feesttrein werd besloten met een praalwagen, voorstel lende een hoedenwinkel en fabriek. De zitting der jury en de uitreiking der prijzen duurden tot laat in den nacht; alles liep in de beste orde af. Jl. Woensdag avond ten ongeveer tien ure werd de cipier der gevangenis te Waalwijk het slagtoffer van een sluipmoord. De verslagene, gewoon om 's avonds zijn hond buiten te brengen, werd bij het terugkeeren afge wacht door een gepensionneerd marechaussee, die hem, zoo als bekend is, een woedenden haat toedroeg, en die tot het volvoeren van deze wandaad expresselijk van 's Bosch schijnt gekomen te zijn, en hem met een pistoolschot een kogel in de borst joeg, waaraan de verslagene, na een paar kreten geslaakt te hebben, onmiddellijk is bezweken. Op het geknal van het pistool en de jammerkreten van den stervende toegesneld, heeft men noch wapen nog moordenaar gevonden en moest de politie, die onmiddelijk een onder zoek instelde, zich tot gissingen bepalen; echter heeft de booswicht reeds de tegen, hem opgevatte vermoedens bevestigd, door zich in den loop van den nacht vrijwillig in handen der politie te stellen en zijne misdaad te bekennen. Het onderzoek werd den volgenden dag in tegenwoordigheid van den heer officier van justitie uit 's Bosch in loco voortgezet. (Dagblad.) Volgens de laatstelijk door het Parijsche Bureau Veritas gedane opgaaf, beloopt het getal der gedurende de maanden Junij en Julij vergane vaartuigen 245, te weten; 120 Engelsche, 23Duitsche, 20 Amerikaansche, 19 Fransclie, 8 Nederlandsche, 7 Noorweegsclie, 5 Deensche, 5 Italiaansche en 38 onder verschillende vlaggen. Onder dat getal be vinden zich 21 stoomvaartuigen, 17 afgekeurde schepen en 21 wegens volslagen gemis van berigten verloren geachte bodems. De oude fabel van de kikvorsch, die zich wilde op blazen tot den omvang van een os, wordt in herinnering gebragt door de //Daily News," welk blad zich veront waardigd betoond over de verschrikkelijke speculatie-woede, welke zich in handelskringen openbaart en vergezeld gaat van eene verkwistende buitensporige levenswijze, die daarom vooral zoo schadelijk is, omdat eene zekere levenswijze, eene zekere wijze van verteringen te maken, mode wordt, welke menschen van een zekeren stand het voor zichzelven een zekeren pligt rekenen na te volgen. Menschen met een vast of wel te berekenen inkomen, die niet door speculeeren groote sommen in handen krijgen, leven boven hunne inkomsten, en wij zien dagelijks sommigen van de beste familiën tot armoede vervallen. Het is te hopen, dat die verbazende weelde, die zucht om te schitteren en boven anderen uit te blinken, eindelijk eens naar verdienste zal gebrandmerkt worden als het toppunt van vulgariteit en dat verkwistende speculanten als de parias der maat schappij zullen worden vermeden. Het is tegenwoordig onmogelijk te zeggen wie rijk is, en wie niet. De millionair van heden is de bankroetier van morgen en de weder herrezen speculant van overmorgen. De groote gevaren, welke hij op het kantoor loopt, moeten door groote ver teringen te buis worden verheimelijkt. Het is onmogelijk aan eene dergelijke levenswijze te ontsnappen, behalve door een groot ongeval, een bankroet, of de vlugt. Een speculant durft zijne verteringen niet verminderen, want dit zou in zijne oogen eene bekentenis zijn, dat hij schaakmat gezet was. Laten fatsoenlijke, rustige burgers toch dit voorbeeld niet volgen, zegt //Daily News." Het is treurig genoeg, dat onwetende, zinnelijke menschen slechts genoegen kunnen vinden in het verteren van geld en in schitterende ver tooningen, maar laten dan intelligente ontwikkelde menschen toch toonen, dat er andere en edeler genoegens zijn, genoegens, die bijna geen geld kosten en geen wroeging nalaten. De //Daily News" haalt ten slotte het voorbeeld aan van Nederland en Zwitserland, waar, volgens de bewering van het blad, ieder minder verteert dan zijne inkomsten, en dus werkelijk rijkdom bestaat. Het is aardig te zien, hoe men overal meent, dat het in andere landen beter toegaat dan in zijn eigen vaderland. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 2de kl. H. R. J. J. Thorbecke, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en den 30 Aug. van daar in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-act. gesteld. B 111 T L A IV I). Frankrijk. In de avond-editie van het //Journal Officiel» wordt gemeld, dat het Fransclie gouvernement zich in het Concilie niet zal doen vertegenwoordigen. Van wege het gezantschap der Vereenigde Staten te Parijs is aan de dagbladen een berigt medegedeeld, volgens hetwelk het door hen gegeven verhaal van eene zamenzwering en strafoefening aan boord van het Amerikaansche fregat z/Sabine" een verzinsel is. Engeland. Op den 1 dezer is in het //Crvstal Palace" te Londen eene tentoonstelling van vélocipèdes geopend. Er zullen tevens wedloopen gehouden en beraadslagingen gevoerd I worden over de beste wijze om de vélocipède practisch nuttig aan te wenden. Sedert eenige dagen ziet men de welbekende Engelsche romancière, miss Braddon, in eene prachtige equipage, Isabellatuig, koetsier en groom in groene liverei, in Hyde- Park rondrijden. Dit alles verkreeg zij met den punt harer pen. Een Engelschman brengt bij deze gelegenheid in her innering, dat Cervantes dikwijls niet wist hoe aan eten te komen; dat Torquato Tasso meermalen twee kroonen leende voor zijne wekelijksche mondbehoeften, en dat Smollet, wiens roman honderd maal opweegt tegen alles wat miss Braddon heeft geschreven, in zulk een ellendigen staat den geest heeft gegeven, dat men zelfs de plaats niet kent, waar een van Engeland's grootste dichters begraven ligt. Dit mag wel het beeld der menschheid heeten, het talent beloonende in omgekeerde verhouding tot de verdienste. Bij het plegtig leggen van den deksteen voor een nieuwe brug over de Irwell te Lower-Broughton gebeurde 11. Zaturdag een ongeluk, dat min of meer aan het Haar- lemsche Costersfeest in 1856 herinnert. De Mayor, welke bij die feestelijke gelegenheid een toespraak zou houden, had naauwlijks eenige woorden geuit, of tengevolge van den grooten aandrang van genoodigden en publiek, bezweek 1 de stellaadje, waarop dat alles gebeurde en de hoofdper sonen vielen hals over kop in de vuile en stinkende rivier. Vele gingen kopje onder, anderen belandden in den modder, en enkelen hadden het geluk van op eenige planken neer te komen, waardoor ze zich wel min of meer kneusden en bezeerden, maar toch hun waardigheid beter konden be waren. Dit laatste geluk bij het ongeluk viel den mayor van Lower-Boughton en zijn ambtgenoot van Salford te beurt, die dus hun officieel costuum voor de bezoedeling der te overbruggen rivier konden bewaren. Gelukkig had dit incident, dat veel belangstelling bij het publiek onder vond, geen erger gevolgen, dan dat het de feestviering afbrak en de genoodigden de redevoering van den mayor deed verliezen. Duitschland. De bekende badplaatsen Homburg en Wiesbaden zijn thans in de dagen van den hoogsten bloei. In de eerste is liet zamenstroomen van reizigers dit jaar zoo groot, dat men het nooit te voren in die mate zag. Het schijnt, alsof de vrienden van deze //soi-disant" badplaats, hot einde der heerlijkheid vreezende, hun hart nog eens ter dege aan de groene tafel willen ophalen, nog eenmaal alle genoegens der speelliel willen indrinken. De verschillende typen dezer spel-baderszijn in groot aantal vertegenwoordigd. Vervelende lords en dezulken, welken daarvoor willen doorgaan; uit gedroogde ladies; Fransclie avonturiers in ruime keus; Poolsche ridders, welke waarschijnlijk //door wanhoop om hun vaderland" hierheen zijn gedreven; Russen, op zijn Fransch gepolijst, en eindelijk de //Demi-monde" of veile vrouwen. Koning Wilhelm van Pruissen moet zich in de badplaatsen, vooral wanneer het er regt vol en dol is, zeer op zijn gemak gevoelen. Dat noemt men in hoftaal: ,/zich uit het leven wat terugtrekken." Z. M. bezoekt alle avonden de comedie. Den avond van zijn eerste bezoek waren alle entrée-kaarten verkocht, men gaf: //de Somnambule" met Adeline Patti. Hij ziet er voor zijn 73 jaren kras en flink uit, en is vol komen een goedaardig, oud man. Hij was gekleed in den zwarten rok, lichten broek en witten das. Men weet dat de Berlijner regering het voorstel tot op heffing der speelhellen niet aannam. Vooreerst duurt die heerlijkheid nog tot 1872. Wanneer heden het spel in Homburg een einde neemt, is Homburg morgen een ellendig dorp. Ook te Wiesbaden treedt het vreemde element op den voorgrond, maar het verdringt niet de groote stadsbevolking, die ook zonder het spel kan bestaan. Behalve een gansclie menigte figuren van twijfelachtige beteekenis, komt ook de Duitsche burgerman om genezing voor zijne kwaal, de Frankforter bankier om uitspanning van zijne beslomme ringen, de beambte, de leeraar, die vacantie houdt en het meerendeel levert de toeristenwereld. Wiesbaden ligt als in een tuin, het park, waar zich tweemaal daags de Pruissische regements-infanterie-muziek laat hooren, doet zich prachtig voor, het bad is in de schoonste natuur geplaatst, die den kranke even heilzaam is als het genezende water. Wiesbaden, bij de Romeinen reeds bekend, is, in vergelijking met Homburg, eene behaagzieke dame tegen over eene dame der demi-monde. In het Krossener Wochenblatt" leest men de vol gende advertentie: Heden rood, morgen dood. Zoo ging het mijne vrouw, die voor acht dagen nog over stoelen en tafels sprong en gisteren reeds begraven werd, ten minste haar stoffelijk deel. Gedurende ons huwelijk was zij een vrolijk wijfje, dat zich evenwel geen knollen voor citroenen liet verkoopen. Daarom kan ieder mijn smart begrijpen. Zoo jong en levenslustig en toch begraven! //Wat is het menschelijk leven!" zeide ik dezer dagen en gisteren op het kerkhof, toen ik den doodgraver betaalde, die mij beloofd heeft het graf in orde te zullen houden. Zoo'n vrolijke vrouw vind ik nooit terug. Ik hoop, dat de genadige hemel ieder voor zulk een verlies beware en bedank vriendelijk voor de toezending der bloemen en den heer cantor voor zijn graflied, dat mij door merg en been ginghet werd heel goed gezongen. Ackermann, Mr. Slotenmaker. Rusland, In de ijzergieterij te Perm is thans een kanon gegoten,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2