scliuwd tegen het veroorzaken van ongelukkenDezer dagen vermaakten zicli eenige jongens met het duwen van een houtwagen. Geen stuur in zijn gang kunnende houden, gleed de wagen van den dijk naar beneden, met zijn volle vaart tegen een lantaarnpaal, waardoor deze midden door brak. Naar men verneemt zijn de berigten omtrent het hu welijk van Prinses Marie voorbarig geweest. Niettemin verklaart het «Handelsblad," dat het huwelijk sedert geruimen tijd was vastgesteld, doch dat daarvan nu eerst officieel kennis is gegeven aan buitenlandsche hoven. Aan mr. A. F. L. Gregorij, is, op zijn verzoek, als 2den luit. bij de dd. schutterij te Alkmaar, eervol ontslag verleend. De Vereeniging Tot bevordering van Christelijk Nationaal Schoolonderwijs, te Beverwijk en Velzen, ge vestigd te Beverwijk, is als regtspersoon erkend. Men schrijft ons van Texel, dd. 8 dezer: //Heden werd alhier de Tentoonstelling van Vee, dooi de afdeeling Texel van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw georganiseerd, gehouden. De inzending van vee was belangrijk en de deelneming ver boven de verwachting. Ofschoon het weder zich in den vroegen morgen niet zeer gunstig liet aanzien, werd het toch langzamerhand beter, zoo dat het in een heerlijken herfstdag veranderde. De jury, uit leden der Maatschappij, doch van ecne andere afdeeling bestaande, heeft hare beoordeeling volgen- derwijze uitgebragt N°. 1. 2 Ooilammeren van zuiver Texelsch ras, na 20 Maart 1869 geboren, 1ste prijs P. K. Bremer, 2de prijs A. Kievit; n°. 2. 2 Ooilammeren van gekruisd ras, na 20 Maart 1869 geboren, 1ste prijs C. Keijser Pz., 2de prijs dezelfde; n°. 3. voor een Kam van zuiver Texelsch ras, na 20 Maart 1869 geboren, 1ste prijs A Kievit, 2de prijs P. Verberne; n°. 4. voor een Kam van gekruist ras, na 20 Maart 1869 geboren, 1ste prijs S. Koning, 2de prijs P. Boon; n°. 5. voor 2 Ooischapen, Texelsch ras, in 1868 geboren, 1ste prijs P. K. Bremer, 2de pr.-S. Keijser Sijbrz. n°. 6. voor 2 Ooischapen van gekruist ras, in 1868 geboren, lste prijs C. Keyser Sijbrz., 2de prijs dezelfde; n°. 7. voor 2 Schapen, Texelsch ras, lste prijs Y. Koppen, 2de prijs B. Lap; n°. 8 voor 2 vette Schapen van gekruist ras, lste prijs H. Dijt Cz., 2de prijs C. Keijser Sijbrz.; n°. 9. voor 2 melkgevende Lamschapon, Texelsch ras, lste prijs P. Witte, 2de prijs P. K. Bremer; n°. 10. voor 2 melk gevende Lamschapen van gekruist ras, lste prijs J.- J. Koeper, 2de prijs P. Boon; n°. 11. voor een Ram, van Texelsch ras, lste prijs Jab. Cz. Koorn, 2de prijs niet toe gekend; n°. 12. voor een Ram van gekruist ras, lste prijs Klaas Dz. Bakker, 2de prijs C. Keijser Sijbrz.; n°. 13. voor een vette Koe, lste prijs Jb. A. Dijksen, 2de prijs P. Langeveld; n°. 14. voor een melkgevende Koe, lste prijs P. K. Bremer, 2de prijs J. Dz. Bakker; n°. 15. vooreen Gelde Vaars, niet vóór 1867 geboren, lste prijs P. Dijksen, 2de prijs S. Keijser Sijbrz.; n°. 16. voor een Scliet, geboren in 1868, lste prijs P. K. Bremer, 2de prijs S. Keijser Sijbrz.; n°. 17. voor een span Ploegpaarden (opgetuigd), lste prijs C. Kievit Az., 2de prijs II. Bakker; 11°. 18. voor een Veulen, niet vóór 1869 geboren, lste prijs W. Koning, 2de prijs Keijser en Kuiper; n°. 19. voor een 2jarig Paard, lste prijs P. Langeveld, 2de prijs J. L. Brans; n°. 20. voor een 3jarig paard, 2de prijs Aris Bakker; n°. 21. voor Stieren, lste prijs Jan Hopma, 2de prijs B. Lap; n°. 22 voor Hengsten, lste prijs A. Langeveld, 2de prijs B. Lap. Wat overal elders, bij gelegenheid van tentoonstellingen, met betrekking tot het toekennen der prijzen plaats heeft bleek ook niet onduidelijk hier het geval te zijn, namelijk dat velen der inzenders meenden verongelijkt te zijn; wij echter voor ons durven bepaald aannemen, dat in deze zeer onpartijdig, naar regt en billijkheid is beslist." Men schrijft ons van Vlieland, dd. 7 dezer: «Gisteren avond is het vaartuig «de Vrouw Maaike," schipper P. Hoedcmaker, met eene lading steen, voor 's Rijks werken te Vlieland, aan den grond geraakt en gezonken; de opvarenden zijn gered, doch het vaartuig zal vermoedelijk weg zijn." Men schrijft ons uit de gemeente Barsingerliorn van den 7 dezer: «In de zitting van den gemeenteraad van heden is over gegaan tot de benoeming van een hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Kolhorn. Na liet gehouden vergelijkend examen op 30 Augustus 11., was door burge meester en wethouders, in overleg met den districts-school- opziener het volgend vijftal opgemaakt: 1. G. E. Klooster huis, hulponderwijzer te Helder, tijdelijk belast met de waarneming der vacante betrekking; 2. J. vanderWoude, hoofdonderwijzer te Petten; 3, II. Augustinus, hulponder wijzer te Haarlem; 4. II. de Boer, hulponderwijzer te Benningbroeken 5. J. Dekker, hulponderwijzer te Edam. De uitslag der stemming was deze: de heer J. van der .Wonde werd gekozen met 4 stemmen; op den heer G. E. Kloosterhuis waren 3 stemmen uitgebragt. Op Zondag 3 October e. k. zal op de schietbaan te Noordscharwoude een wedstrijd plaats hebben, georganiseerd door het bestuur van de sclierpschutters-vereeniging //West- Friesland" te Schagen. Het bestuur zal ter dier gelegenheid een gedeelte van het Heldersche Vrijkorps uitnoodigen om aan den wedstrijd te komen deelnemen, Sn daarvoor een prijs beschikbaar stellen. Doof het bestuur van de vereeniging //West-Friesland// is openbaar gemaakt het verslag van den kommandant van het korps, den heer Blaauw, omtrent de deelneming der leden van deze vereeniging aan het concours aan de Bildt. Omtrent den brand te Schagen op jl. Zaturdag valt nog te vermelden, dat van de drie gezinnen twee de inboedel tegen brandschade hadden verzekerd. De derde had deze eerst voor eenige dagen verzekerd, doch was nog niet in het bezit der stukken. Hij hoopt ech ter even goed in het genot der uitkeering te worden gesteld. M at betreft de oorzaak van den brand, men denkt dat die ontstaan is door het vlam vatten van het rieten dak, tengevolge van de nabijheid van een kagchelpijp. In de jl. Dingsdag te Alkmaar gehouden raadsver gadering is de heer J. G. A. Verhoeff, met 12 van de 14 uitgebragte stemmen, op nieuw tot wethouder benoemd. Tot doctor in het mannen- en vrouwengasthuis aldaar is benoemd dr. C. J. de Lange; met dien heer stonden op do voordragt dr. J. van Leeuwen en dr. D. Hulst. Eenigen tijd geleden werd mededeeling gedaan van een ongeluk, bij de schietoefeningen van de schutterij te 's Ilage voorgevallen, toen een jongeling, onvoorzigtig te werk gaande, een schot in het gezigt bekwam, waardoor hij zijne beide oogen verloor. Jl. Dingsdag was het bij dezelfde schietoefeningen een aandoenlijk tooneel, toen de jongeling, door een jeugdigen broeder geleid, daar kwam, wel van de wonde hersteld, maar, zooals de geneesheeren dadelijk vreesden, van het gezigt geheel beroofd. Dadelijk volgde onder de schutters, daar aanwezig, eene inzameling, die blijk gaf van het edel hart der manschappen, en hoe diep bewogen zij allen waren over het lot van den jongeling, die door de onvoorzigtighcid van één oogenblik voor zijn leven ongelukkig is. Men twijfelt er niet aan, dat het voorbeeld, door de aanwezige manschappen gegeven, navolging zal vinden, en dat in het lot van dezen jongman zal wor den gezorgd. (Amst. Crt.) -De heer H. Engelsman Kleijnliens, die bij de jongste verkiezing tot lid van den gemeenteraad te Vlissingen gekozen is, heeft, blijkens eene van hem uitgaande ken nisgeving, voor dat mandaat bedankt. Naar men verneemt is de pokziekte onder de schapen ook te Ambt-IIardenberg uitgebroken. De aftrek van wolvee was intusschen in de laatste weken zeer toegenomen, vooral door Limburgsche opkoopers, en de prijzen waren 15 a 20 pCt. hooger. Men schrijft uit Oostmahorn het volgende: «Ter naauwernood aan den «Buffel" ontkomen, grijnst reeds de «Tijger" ons tegen. Inderdaad Zijner Majesteit's oorlogschepen schijnen het op onze eenzame reede te heb ben gemunt. lederen kijkbegeerige raden wij ten zeerste aan, vooral zoo zij van het niet ver verwijderde Zoutkamp komen, ter dege op wind en wéér te letten. Tooneelen als die, welke op den jl. dag des Heeren voorvielen, waarbij lieve jonge dames zoowel als ehrentfeste heeren hun sym pathie voor Neérlands vloot met pleng-offeren aan Nep- tunus bewezen, gaan ons aan het harte en geven aan ernstige lieden stofte tot hoofdschuddend gezucht." De schade, die door nachtvorsten in de provincie Drenthe aan de boekweit is toegebragt, wordt op ongeveer 60,000 geschat. Aangekomen schepen te Batavia vóór 20 Augustns Aegidia Pauline, Ilollandia, Jacoba Christina, Onrust, Vier Gebroeders, Henriette Adriana en A. M. E. Vertrokken: Laura Adèle en Noach. Het «Weekblad van het Regt" behelst eene uitge breide circulaire van het uitvoerend comité der gevangenis- vereeniging te New-York, die, blijkens haar inhoud, is gerigt aan hen, die in Europa of Amerika, hetzij door hunnen practischen werkkring, hetzij door hunne weten schappelijke studie het meest in aanraking komen met, en dus geacht kunnen worden, het grootste belang te stellen in het gevangeniswezen. Onder de gestelde vragen behoort of reeds in den herfst van 1870, of in den voorzomer van 1871 een internationaal congres zal worden gehouden; voorts of men tot de plaats daarvoor Parijs, Londen of Dublin verkiest. De antwoorden worden voor 23 Sept. a. s. verwacht bij den eerw. heer E. C. Wines, secretaris van de New-York Prison Association, 38, Bible House, New-York. Bij gelegenheid der opening van het Suez-kanaal, den 17 November a. s., is door de directie der Oosten- rijksche Lloyd, te Rotterdam, ééne extra-dienst georganiseerd, ten einde enkele personen in de gelegenheid te stellen, die opening en de daaraan verbonden festiviteiten bij te wonen. Echter zullen slechts 75 personen gebruik kunnen maken van de stoomboot «America." In aansluiting met het feest-progrannna van de Kanaal-Maatschappij zal deze boot het gelieele kanaal tot Suez bevaren en op de terugreis de passagiers in de gelegenheid stellen, Cairo en de Pyramiden te bezoeken. Gedurende deze reis, die heen en terug naar Triest ongeveer 20 dagen zal duren, kunnen de passagiers aan boord verblijven. De kosten der reis heen en terug, der tafel enz. daaronder begrepen, is 360 ft. De dag van vertrek van Triest zal nader worden bekend gemaakt. Zoodra 75 passagiers ingeschreven zijn, wordt de lijst gesloten. Zij, die van deze gelegenheid gebruik wensclien te maken, kunnen zich wenden tot de heeren G. P. Ittmann Zonen, te Rotterdam, agenten voor Nederland der Oostenrijksche Lloyd. Een woord van Prins Napoleon: Met de bajonetten kan men alles doen, behalve er op gaan zitten. Antwoord Zeer waar, maar men kan er anderen op laten zitten, en dat is voldoende. De Engelsclie dames-tijdschriften hebben voorloopig genoeg van chignons, hooge hakjes en korsetten; zij ach ten al die wuftheid harer onwaardig, en worden op eens ernstig, geleerd, wetenschappelijk. Zoo vinden we in «the Ladies'own" eenige allerbelangrijkste en hoogst naauwkeu- rige bijzonderheden omtrent het inenselielijk ligchaam altijd voor zoover als dames die lezen mogen, zonder ze chocking te vinden. De mensch zegt dat blad bezit 105 beenderen en ongeveer 500 spieren; het gewigt van het bloed bedraagt bij een volwassen persoon omtrent 30 livres, d. i. een vijfde van de gcheele zwaarte. Het hart is 6 duimen lang en 4 in middellijn; het hart klopt 70 malen per minuut, 4,200 malen per uur, 100.800 malen per dag, 36.772.200 malen per jaar, enz., in drie minuten tijds passeert al ons bloed door dit orgaan. De longen in den normalen toestand, bevatten 5 liters lucht; wij ademen gemiddeld 1200 malen per uur, en verbruiken 120,000 liters lucht per dag. Onze huid is zamengesteld uit drie op elkaar liggende lagen, en is van tot i duim dikhet oppervlak der huid bevat 2000 vierkante duimen, en, daar de atmosferische druk king op ellcen duim 4 livres bedraagt, zoo oefent zij op het gansche ligchaam een pressie uit van 40.000 livres. Elke vierkante duim huid bevat 3.500 zweetbuisjes of po riën, welke, te zanten genomen over het gelieele ligchaam, eene lengte zouden beslaan van niet minder dan 201,166 voeten. Met hoeveel meer stichting en genoegen zullen de 1 geabonneerden op «the Ladies' own" dit tijdschrift ter hand nemen; indien het voortgaat op het loffelijk ingeslagen pad, en zijn bevallige lezeressen van tijd tot tijd, ter ver- kwikking van geest en hart, eens iets anders biedt, dan het adres van den kapper, die de reusaclitigste haarvlecht, of van de modemaaksters, die de naauwstknellende keurs- lijfjes verkoopt. Niet ver van Ilmenau, in het Thuringenvald, ligt het dorp Eigersburg met zijne ruïne en zijn zeer bezochte badplaats. Onder de badgasten was ook Fritz Reuter. Wegens zijne zwakke gezondheid hield hij zich eenigzins van het overige gezelschap verwijderd; nog- thans heeft hij zich niet kunnen onttrekken aan eene eigenaardige hulde. In het Kornbachdal, nabij Ilmenau, ligt de molen, waarin Goethe zijnen laatsten geboortedag (28 Augustus 1831) doorbragt, en zijn naam schreef in het daarvoor bestaande boek. In de rots achter den molen, is eene plaat bevestigd, waarop met vergulde letteren den naam van Goethe stond geschreven. Een andere rots in dit dal is nu aan den schrijver van «Gedroogde Kruiden" (Olie Kantellen) gewijd. Men heeft het plateau effen gemaakt, met een leuning omringd, rustbanken daarin geplaatst en een weg derwaarts aangelegd. De plegtige aanbieding van deze hulde had den 5 dezer een paar dagen voor Reuters vertrek plaats. Des namiddags trok het gezelschap badgasten van Eigersburg met banieren en muziek naar het Kornbachdalop een klein weiland ontving hen de dichter. Een der badgasten hield de feestrede en twee kleine meisjes reikten hem, onder het voordragen van een plat-Duitsch gedicht, groote bouquetten van kamille-bloemen. Daarop werd de rots bestegen, die plegtig aan Reuter in eigendom werd gegeven, terwijl een zangerskoor het «Was ist das Deulschen Vateriand" aanhief. Toen verliet de stoet weder de rots en begaf men zich naar den molen, waar men Reuter bewoog zijn naam in het boek te zetten. Des avonds was het dal en inzonderheid de Reutersrots, waarop de liedertafel een concert gaf, prachtig verlicht. Geen streek van den aardbodem is meer veilig voor den aldoor- driugenden invloed der mensclielijke beschaving; overal wordt de poëzie van het woeste en eenzame uit hare laatste schuilhoeken ver dreven. In Braziliës maagdelijke wouden weerklinkt de bijlslag; over de groene jagtvelden van Comanehen en Apachen, langs de kloven van het Rotsgebergte, midden door de bosschen van het verre Westen, waar Aimard's en Mayn Reid's helden elkander scalpeerden snort de spoorweg. Thans is weder een plekje onttooverd, dat tot heden den jeug digen droomer eene gelegenheid bood, om zich in gedachte uit het aardsch gewoel terug te trekken. Op het eiland Juan Fernandez, hetzelfde waar de Foe, naar aanleiding der lotgevallen van den matroos Alexander Selkirk, zijn Robinson Crusoë deed optreden, heeft zich onlangs onder opzigt van een Saksisch ingenieur, Robert Werham, een gezelschap Duitsclie kolonisten gevestigd, uitmakende ongeveer 70 personen. Het eiland, op geringen afstand van Valparaiso aan de kust van Chili gelegen, moet een liefelijk verblijf aanbieden. Men vond er een groot aantal geiten, een dertig stuks wilde paarden en zestig ezels. De befaamde grot, waarin Robinson Crusoc zou gewoond hebben, ligt in het midden van eene ruime vallei, geheel overgroeid met eene soort raapachtige planten, die een uitmuntend voedsel voor zwijnen opleveren. Juan Fernandez werd tot nu toe niet anders bezocht dan door walvischvaarders, die er water en provisiën kwamen opdoen. De „Times" wijdt een kolom aan Garibaldi's lof, een onderwerp dat in geruimen tijd niet voorkwam. Of de schaarschte aan nieuws het blad noopt aan het publiek Garibaldi te herinneren, of dat het artikel als inleiding dienen moet tot de eene of andere later te ver nemen gebeurtenis, zal de tijd leeren. Men zou echter zeggen, dat de grijze Italiaansche held zich nergens beter bevinden kan dan op Oaprera, wanneer men leest: „Er kan bezwaarlijk iets aantrekkelijkers vernomen worden dan de berigten, die sommigen der jongste bezoekers van den generaal ons geven van de wijze, waarop zijn minzaamheid en zijn arbeid, in te naauwernood tien of twaalf jaren, er in geslaagd zijn eene kale rots nabij het Sardinische strand niet slechts in een bevalligeu tuin, maar ook in eene rijke, vruchtbare streek te her scheppen. Twee vrienden, Barberini, van Parma en een Duitscher, Weber genaamd, staan Garibaldi ter zijde en alles wat hem slechts van dienst kan zijn tot uitbreiding, verbetering en verfraaijingvan zijn Arcadië, is tot zijn wil, doch de bron waaruit het beheer en de toepassing dezer middelen voortspruit, is Garibaldi's werkzaamheid die hem als een genoegen is; en hij verrigt zijn werk zegt de „Times" met die wilskracht, dat magnetische overwigt op den wil van anderen, die een man geschikt maken om meuschen te regeren en hem in staat stellen alle ondergeschikte vermogens als bloote werktuigen te bezigen, om het even of het een veldtogt, het beheer van een staat of alleen het bestuur eener pachthoeve geldt. De „Times" wekt de Italianen op, Garibaldi's voorbeeld te volgen, en om, na hem als Camillus en Marcellus bewonderd te hebben, hem ook hunne bewondering als Cincinnatus niet te onthouden. De beschrijving van dat gedeelte van Caprera, waar Garibaldi zijn verblijf houdt, is aaulokkelelijk. Hij belastte de natuur zoo schrijft de „Times" met een verfraaijing van zijne woonplaats en zoo verwonderlijk is het zuidelijk klimaat, dat in dien korten tijd zijn nederig dak door weelderige rijen van laurieren en myrte- takken beschaduwd wordt. Rondom, waar slechts beschutte dalen bestonden of gemaakt konden worden, bloeijen boschjes van oranje appelen en citroenen, terwijl de meer opene heuvelzijden met plant soenen van olijven en amandelen prijken, waarover cypres- en dennenboomen en zelfs de dadelpalm, die echter geen vrucht draagt, hunne takken verspreiden. Ofschoon Garibaldi nooit wijn drinkt, heeft hij zijne heuvelen met rijen lage, kort besnoeide, jonge druivenstruiken beplant, op ruim een cl afstand tusschen elke rij en die altijd op 2 of 3 voet

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2