EEN TWEEDE BAKKERSKNECIIT. HARDDRAVERIJ, KATGOOIJEN RINGSTEKEN, EN ADVERTENTIËN. BUITEN LA jy~i)T Bewegingen van Zr. Ms. schepen in Nederl. Oost-Indië, dato 15 Julij 1869. s 270ste STAATS LOTERIJ. Weerkundige Waarneming-en te Helder, APO HET KOOPEN en liet SPELEN daarin, 250,000, - 50,000, - 20,000, - 150,000, 100,000, 40,000, 25,000, 15,000, enz. enz. om Prijzen en Premiën, hoogte gehouden worden, zonder ooit een groot aantal druiven trossen te dragen. Door deze nijverheid is de gastvrije generaal in staat zijnen gasten, wanneer hij van deze bezocht wordt, keurige wijnen toe te dienen, terwijl de Marsala- en Malaga-druif, die onbelemmerd in zijn hooge warande groeit, het dessert verrijkt met een dier sappige en geurige vruchten, welke alleen in het zuiden bekend zijn. Boomvruchten, zoo als appelen peren of perziken, zijn er weinig, doch de West-Indische of doornachtige peer en de vrucht van den carrobboom groeijen in zulk een overvloed, dat de zwijnen er mede gevoederd worden. Garibaldi's boerderij is voorzien van zes koebeesten van Cremono, doch op het eiland grazen talrijke kudden, die het geheele jaar in de open lucht blijven en vetweideu door de klaver, in opzettelijk aangelegde weiden, waarvan het gras vijf maal 's jaars gemaaid wordt. Alle pogingen om een vergiftig kruid op het eiland uit te roeijcn, dat voor de veeteelt zeer nadeelig is, blijven echter vruchte loos. De zijdeteelt is mislukt, omdat de moerbeziënboom op Caprera niet tiert. Aardappelen zijn er echter van alle bekende soorten. De honig uit negen bijenkorven wordt ingezameld uit bloemen of kruiden, over liet geheele eiland verspreid, hoewel Garibaldi zelf ook een bloementuin bezit. Het gelukken der bijenteelt op zulk een aan winden blootgestelde plek als Caprera, wordt een half wonder geacht. Op de stranden van zijn eiland, alsmede op die van Mad- dalena en langs de Sardinische kust, vangen Garibaldi's netten de keur van visch uit de Middellandsche Zee, terwijl kwartels, faisanten, patrijzen en wilde geiten, benevens het everzwijn, dat op de brakke gronden van zijn gebied dwaalt, hein overvloedige jagl bezorgen." BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 2de kl. II. H. Bowles en de off- van gez. 2de kl. W. I1'. Meijboom, zijn op non-activiteit gesteld. De benoeming van A. A. Pronk lot scheepsklerk is ingetrokken, en met ingang van den 16 dezer is ter zijner vervanging benoemd tot scheepsklerk bij de Nederl. zeemagt, W. van der Meer. België. Bij den schietwedstrijd, die in het laatst dezer maand te Luik zal worden gehouden, zal ook om een gezwind heids-prijs worden gestreden. Die prijs, door een voornaam, doch anoniem wapenminnaar, ten bedrage van 500 fr., uitgeloofd, zal worden toegekend aan dengene, die in het kortste tijdsbestek een getal van vijftien achtereenvolgende schoten zal doen. Frankrijk. Een voorbeeld van scherpzinnigheid en trouw is het volgende: Op zekeren morgen werd de heer B., wijn handelaar te Parijs, die zijn winkel pas geopend had, en in zijn kelder gegaan was, naar boven geroepen door een hevig geblaf van zijn hond. Zoodra het dier hem bemerkt, springt het naar het kantoor. De heer B. doet de deur open en bemerkt, dat zijne ontvangsten van den vorigen avond verdwenen zijn. De hond echter stuift de deur uit, en brengt hem spoedig bij twee personen, die rustig op een kleinen afstand van den winkel wandelen. Geholpen door een voorbijganger, die toevalligerwijze een politie agent in politiek is, vervolgt hij het paar, dat het inmiddels op een loopen gezet heeft en pakt een bij de kraag. De andere is in eene straat verdwenen, doch wordt spoedig door den hond ontdekt, die voor een huis met geopende deur blijft staan. Zij snellen het huis binnen en vinden werkelijk den dief op de tweede verdieping. Een Parijsche brief zegt dat de Augustus-feesten omstreeks 260,000 gekost hebben. In den tijd van Louis Philippe beschouwde men 100,000 als een verbazende som voor het vieren der drie glorierijke Julij-dagen. In de ,/Gaulois" noemt men een rekeningetje dat het land be talen moet voor een spiegelgevecht, dat gehouden is toen de Keizer het kamp bezocht. Men vindt erbuskruid ƒ12,000, ontbijt ƒ3840, terugtogt bij fakkellicht ƒ1920. De kermis te St. Cloud en het daarmede gepaarde feest zullen dit jaar niet plaats hebben, ten einde het ge- druisch te vermijden, dat daardoor in den omtrek van het paleis wordt verwekt. Engeland. Onlangs zijn officiële opgaven van het aantal misdaden, in het Koningrijk Italië gedurende 1867 gepleegd, ter ken nis des publieks gekomen. Een groot en, in vergelijking met andere landen, ontzettend aantal moorden werd daarin opgegeven. Het is in het oog der Londensche //Times" opmerkelijk, dat dit verschijnsel zich juist voordoet in het land waar de doodstraf schier afgeschaft is, hetzij regt.ens of feitelijk, en waar de hand der justitie door lieerschende weekhartigheid en flaauwhartigheid verlamd wordt. Het //Dagblad van Belfort" verhaalt een allergrappigst tooneeltje. Op den Oosterspoorweg was eenc plaats van brugwachter vacant geworden. Een jong mensch biedt zich aan en schijnt te bevallen, maar op de vraag of hij gehuwd was, moest hij een ontkennend antwoord geven. Hij verzocht echter de heeren even te wachten, loopt naar de markt, klampt een aardig boerinnetje aan, zegt haar hoe de vork in den steel zit en brengt haar dadelijk naar het bureau van den ingenieur, waar hij verklaart haar echtgenoot te zijn. Dit huwelijk //ii 1'Americaine" bezorgde hem de gevraagde betrekking. - Een denkbeeld omtrent de tegenwoordige Schotsche volksvermakelijkheden erlangt men bij het lezen van de volgende advertentie//Groote wedstrijd in het rattenbijten. Prijs 10 pd. st. en het kampioenschap van Schotland, benevens de zilveren eerebokaal van den kampioen met den naam des overwinnaars op de kelk gegraveerd. Om genoemden prijs concurreert een officier van het tegenwoordig te Glasgow in garnizoen liggende 100ste regiment, wiens hond Rosa" in het rattenbijten met i/Lucy," den hond van den Schotschen kampvechter, wedijveren zal. Plaats: M? Op het groote rattcnstrijdveld, op Woensdag 25 Aug. 1869, des avonds ten 8 ure met gaslicht. Zoo amuseren zich onze officieren, voegt de «Pall Mali Gazette" er bij. D u i t s c li 1 a n d. Men leest in eene Parijsche correspondentie der //Köln. Zeit.//De Kroonprins heeft op zijne laatste reis te Toulon een geschenk van den Paus gekregen, nl. een kruisbeeld, voor hetwelk hij alle dagen bidt. Toen hij van de reis terugkwam en in de ziekenkamer van zijnen vader toegelaten werd, groette hij dezen slechts vlugtig, maar haalde dadelijk zijn Pauselijk krusifiks uit den zak, plaatste het voor zich, knielde er voor neder en bad voor de gezondheid zijns vaders. Dit was zeer aandoenlijk en het bewijst welk een vrome opleiding de opvolger van Napoleon III krijgt." S p a li j e. Als een blijk, hoeveel sympathie in Spanje bij het meer ontwikkelde gedeelte der bevolking het denkbeeld der vrijheid van godsdienst vindt, moge dienen, dat de heer Castelar, die in de Cortes het beroemde pleidooi voor die vrijheid heeft uitgesproken, naar aanleiding daarvan heeft ontvangen 800 telegrammen en 7000 brieven van geluk- wensching, terwijl meer dan honderd steden hem het eere burgerschap hebben aangeboden. De gemeenteraad van Sevilla heeft aan de Protestanten toegestaan, hunne gods dienstoefening te houden in een oude Jezuitenkerk, die meer dan 1000 plaatsen bevat. In een groot aantal steden van Spanje wordt eiken Zondag eene Protestantsche gods dienstoefening gehouden. r i e k c ïi 1 a n *1, De stad Stoermitza in Macedonië is afgebrand. Twaalf honderd huizen, twee kerken en het schoolgebouw werden een prooi der vlammen. Amerika. De //Nation," het beste weekblad, dat Amerika bezit, zegt tfdat groote staten tot dusver misschien meer kwaad dan goed in de wereld hebben verrigt. Het is een feit, dat de uitstekendste letterkunde, de grootste mannen en de voortreffelijkste daden worden gevonden bij kleine vol ken. Indien men aan de oude geschiedenis Athene, Sparta en het republikeinsclie Rome ontneemt, wat houdt men dan over? Het Rome der Keizere was zeker groot in vele opzigten, doch het was slechts mogelijk geworden door de tucht en zelfopoffering van het kleine Rome der republiek. Wat kunnen de nieuwere tijden ons tooncn, indien wij Nederland, Florence, Venetië, Engeland, Zweden en Zwit- sevland niet hadden? Wij zijn aan kleine staten bijna alles verschuldigd, wat voortreffelijk kan worden genoemd in de letterkunde, wetgeving en overlevering. Groote staten kunnen zeker op zuiniger wijze worden bestuurd, dan eene menigte afzonderlijke kleine staten, maar het is zeer te be twijfelen, of zij zooveel zullen doen voor do beschaving. Te New-York is eene schoone en jonge weduwe Good genaamd, in de kerk der Decanestraat, in nette zwarte kleeding hare predikatiën begonnen. Ze ziet er allerbekoor lijkst uit, en half New-York stroomt naar de kerk om de schoone predikster te hooren en te zien. De weduwe is slechts 25 jaar en ze brengt dozijnen jongelieden het hoofd op hol. Een dagblad van Bridgeport. geeft eene allerzorgvul digste beschrijving van een rotting, vervaardigd van 463 stukken, die gesneden zijn uit een oud paar schoenen, in der tijd door president Lincoln gedragen. Voor dezen rot ting zal een afzonderlijk museum worden gebouwd op een der pleinen van New-York. In een nieuwsblad van Texas leest men de volgende advertentie: //Indien de persoon, die zeker bij vergis sing de witte waterproefjas van kapitein X. meegenomen heeft, zich aan de kazerne vervoegt, kan hij den kapstok, waaraan de jas hing, er bij krijgen, want die dient nu nergens meer voor." Prins Alexander der Nederlanden, kapt.-lnit. W. C. Klis, Jnno, kapt. jhr. J. E. W. F. van Kaders, van Speijk, kapt. A. J. Kroef en roeikanonneerboot n°. 14, luit. 2de kl. F, K. Engelbrecht, wacht schepen te Batavia, Soerabaija, Macassar en Samarang. Amsterdam, kapt.-luit. P. Koning, ligt te Batavia beschikbaar voor de dienst. Haarlemmermeer, luit. 1ste kl. H. E. A. Frucht, gest. ter Z. en O. afd. van Borneo. Celebes, luit. 1ste kl. G. W. C. Voorduijn, gest. ter Z. en O. afd. van Borneo. Bromo, kapt.-luit. H. P. van Boneval Faure, ligt te Batavia beschikb. voor de dienst. Onrust, luit. 1ste kl. J. C. 11. Beeloo, gest. ter Z. en O. afd. van Borneo. Ardjoeno, kapt.-luit. G. H. Bakker, doet met den gecommitteerde voor de zaken van Bali en Lombok eene reis naar die beide rijken. Stavoren, luit. 2de kl. C. L. van Woelderen, ligt te Muntok en heeft uit hoofde van de vele beri-beri-lijders het terrein der opname tijdelijk ver laten. Prinses Amelia, kapt.-luit. W. Enslie, wordt te Soerabaija ingerigt als wachtschip. Coehoorn, luit. 1ste kl. jhr. J. H. P. von Schmidt auf Altenstadt, onderg. te Soerabaija eenigc herstellingen.— Madura, luit. 1ste kl. J. Tromp, gest. ter W.kust van Borneo. Aart van Nes, luit. 1ste kl. H. K. Koning, gest. in de wateren van Celebes. Bali, luit. 1ste kl. P. J. D. Breukelman, gest. in de wateren van Celebes. den Bricl, luit. 1ste kl. J. Scheurleer, gest. ter W.kust van Borneo. Maas en Waal, luit. 1ste kl. C. P. van der Star, gest. ter O.kust van Sumatra. Cycloop, luit. 1ste kl. D. Schuurman, ondergaat te Soerabaija eenige herstellingen. Suriname, luit. 1 ste kl. jhr. E. P. E. de Stuers, ligt te Soerabaija om herstel lingen te ondergaan. Admiraal van Kinsbergen, luit. 1ste kl. G. Bijl de Vroe, gest. in de wateren van Kiouw en Linga. Willem, kapt.-luit. jhr. M. W. Bowier, doet. een oefenings- en kruistogt in de Java-zee. Vesuvius, kapt.-luit. J. H. K. Croes, is op reis naar de Moluksche wateren. Sumatra, luit. 1ste kl. A. Dronkers, gest. in de wateren van Menado. Borneo, luit. 1ste kl. D. L. Feldmaun, gest. ter W.kust van Sumatra. Banka, luit. 1ste kl. W. F. van der Burg, gest. in de wateren van Riotiw en Linga. ïimor, luit. 1ste kl. J. J. de Hart, op de W.kust van Sumatra aanwezig, om den hoofdingenieur der geographische dienst in de gelegenheid te stellen eenige punten sterrekundig te bepalen. Djambi, kapt. J. E. Buijs, doet een oefeningstogt in de Java-zee.- Ouraipio, kapt. J. van Gogh, vervolgt de opname benoorden de Twee Gebroeders. Reteh, kapt.-luit. A. W. Keuchenius, gest. in de Moluksche wateren. c. m B «J Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh procent. J Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 8 12 zwtz. 7k. 760.5s|- 0.36 20.5 f2.5 0.81 wein.golv 9 8 z. 1„ 757.41 - 3.54 17.8 +1.9 0.85 Vlak. 9 12 zwtz. 7 758.30- 2.65 20.0 +2.1 0.83 wein. golv DERDE KLA.SSE. Prijzen van f 100 en daarboven. tweede lust: No. 18577 2000; No. 9710 en 12191 ieder 1000; No. 16273 en 18784 ieder ƒ400; No. 1672 en 2903 ieder 200; No. 12574, 13955, 15743 en 18170 ieder 100. dehde lijst: No. 11958 1500; No. 799 1000; No. 15843 en 18897 ieder ƒ400; No. 4997 en 10074 ieder ƒ200; No. 4896, 5714, 8545, 15144 en 16237 iedcn^lOO. door den Heer T. C. VAN DER STERR. Weersgesteldheid: 8 Aug. 12 u. Ligtbewolkt, helder, mooiweer. 9 Aug. 8 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooiweer. 9 Aug. 12 u. Ligtbewolkt, mooiweer. I/IJST van BIUETGA, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Post kantoor alhier, gedurende de 1ste helft der maand Augustus 1869. Grietje Brnan, te Alkmaar; Maria Groenendijk, S. Hoog, C. Mens, de Haan, J. Corino, Reinhard, J. J. Subke, II. Petersen, H. Tenbert en A. A. Preng, allen te Amsterdam; van Pothem, te Delft; L. N. Bjertneiss, te DelfzijlEckelaart en F. van Guns, beiden te Haarlem Broner, te Nieuwendain; Wed. Kroese en Rustina Spoel, beiden te Nieuwcdiep; mej. J. Smit, te Rotterdam; A. Akkerman, in de Schermer; Vrouwke M., bij J. Blouma, te Zuidwolde. Van Anna Paulowna-Polder: J. Schotvanger, te Bnrgervlotbrug. Van Wieringen: P. Zoomerdijk, te Amsterdam. De Directeur van het Postkantoor, D E K E T H. Voorspoedig bevallen van een Zoon P. F. VAN DER ELST, geliefde Eclitgenoote van P. C. W. STEINMETZ. Brielle, 6 September 1869. Eenige en algemeene kennisgeving. Bevallen van een Zoon C. BEETSDE VRIES ROBBE. Nicuwediep, 8 September 1869. Bevallen van een welgeschapen Zoon A. J. GROEN SWERVER. Nieuwediep, 8 September 1869. De SOIREE MUSICALE van ZO NB, AG 13 SEPTEMBKK wordt tot den Ifldcn a. a. II I T 6 E 9 T E I. I). HET BESTUUR. WORDT GEVRAAGD: Adres bij den Uitgever dezer Courant. 1^ S 5 S -2 2 C 11 8-J van Oostenrijksclie Leeningsloten is in geheel IVcderland wettelijk veroorloofd. Deze door de Hooge Regering goedgekeurde en Loterij neemt reeds den SO en St een aanvang, en bevat hoofd- gewaarborgde dezer inaand prijzen van: Elk uitkomend Lot moet een dezer prijzen krijgen. Het verkoopen van deze originele loten is door do Hooge Regering opgedragen aan de onderge- teekende bankiers-tirma, en een lot kost niet meer dan 3.50 nederl., welk bedrag men, naar goed vinden, in bankpapier, coupons, postzegels of per postwissel kan inzenden. Plannen en inlichtingen worden gratis gegeven. Lijsten der uitgetrokken nommers en de gewonnen prijzen worden onmidde- lijk gezonden. Wie dus op een werkelijk soliede wijze, en bijna zonder risico aan de fortuin de band wil bieden, verzuime niet zijne bestellingen zoo spoedig mogelijk tc doen bij GUSTAV SCHWABZSCHIL», Bankier, te Hamburg. Met toestemming van het Edel-Achtbaar Gemeentebestuur. ZONDAG 12 SEPTEMBER 1869, hij IJ. BUIK. te K o e g r a s.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 3