1869. N°. 111. Woensdag 15 September. 27 Jaargang. Goed geineend, maar... onhandig. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. BINNENLAND. HELDCRS€HE EN NÏEUWEMEPER COURAJVT. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. M franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Donderdag: den 16 dezer vertrekt de Oost-Indi sche mail over Soutbainpton. ii. Indien al den Christen geboden is, de andere wang toe te keeren aan hem die de eerste heeft geslagen, zoo drijft toch de /.Maatschappij tot Nut van den Javaan," de nede righeid wat ver, indien zij zich zelve en haar nog zoo jeugdig verleden in 't aangezigt slaat. Of het plan van den ingenieur de Bruijn tot in cultuur brengen door het aanleggen van irrigatiewerken van 20,000 bouws woesten grond en 20 kilometers djatti-bosch, practisch uitvoer baar en rentegevend is, mogen anderen beslissen, wij willen alleen aantoonen, beter: herinneren dat de M. t. N. v. d. J. zich met eene zoodanige industriële onderneming niet mag belasten. Deze Maatschappij, eene industrieële onderneming op- rigtende, moet daarin ondergaan. Het plan toch 0111 eene oppervlakte van 261 vierkante mijlen grond in cultuur te brengen, (eene oppervlakte grooter dan de provinciën Gelderland, Noord- en Zuidbolland, Zeeland en Utrecht te zamen), leidt er natuurlijk toe om van de Maatschappij eene gewone handelsmaatschappij te maken, en de bepaling, dat de aandeelhouders slechts 80/o zullen genieten, en de overige winsten zullen worden besteed tot het oprigten van scholen, enz., geeft wel een socialistisch kleurtje aan het plan, maar stempelt het niet tot eene philantropische onderneming. Menschenvrienden a, 8°/o zijn ligt te vinden! Interessant is de vergelijking van hetgeen de heer E. C, E. in nummer 11 der vliegende blaadjes schreef, met het thans gedaan voorstel. In dit blaadje wordt het goed regt ver dedigd der Maatschappij, die zich uitsluitend ten doel stelt licht te verspreiden over koloniale toestanden: omdat cr //dringende behoefte aan eene dergelijke inrigting (bestaat), die door hare geschriften en openbare voordragten het Neder- landsche volk de oogen opent, om het den waren en wezen lijken toestand van Java en den Javaan te doen kennen;" (pag. 173); eene pagina vroeger werd de maatschappij eene geheel humanitaire genoemd, //die niets dan waarheid en geregtigheid wilen thans vraagt ze, behalve waarheid en geregtigheid, ook nog acht procent van haar kapitaal! Indien men ter hand neemt n°. 12 der meergemelde blaadjes (pp. 180 en 181), dan weet men inderdaad niet, waarover men zich meer moet verbazen, over den juisten blik, dien toenmaals het Bestuur, dat het ingezonden stuk z/de Philantropie der M. t. N. v. d. J.» plaatste, in haren werkkring had, of over de onhandigheid waarmede ze thans op het punt staat haar verleden te miskennen en hare begin selen te verloochenen. In dat stukje wordt de opmerking, dat de maatschappij onder eene schoone leuze varende, inderdaad het belang van enkelen zoekt te bevorderen, aangewezen, en weerlegd, met eene aanhaling uit de statuten der Maatschappij. Wij willen diezelfde paragraaf uit de statuten afschrijven. //De Maatschappij beoogt handhaving en toepassing dei- beginselen van regtvaardigheid en liefde tot den naaste, die de betrekking tusschen het moederland en Java moeten kenmerken.» Zij wil in het licht stellen en bestrijden alle onregt tegen Javanen, door wie ook gepleegd; maatregelen uitlokken en ondersteunen tot bevordering van het doel der Maatschappij, in overeenstemming met de wet en de staatsinstellingen. Zij wil binnen de grenzen der wet en met eerbiediging van den band, die Java aan Nederland verbindt, door zede lijken invloed en stoffelijke middelen het welzijn der inboor lingen bevorderen, zoowel door aanmoediging van het onderwijs, als door ondersteuning der pogingen, die tot liunne geestelijke ontwikkeling worden aangewend." Hoe kan nu eene maatschappij, die deze vlag voert, die dit als haar beginsel erkent, voorstellen zich te vervormen in eene socialistisch-philantropische maatschappij op aan- deelen 1 En dat wel in den vorm van een eenvoudig voor stel aan de Algemeene Vergadering in te dienen. Stelt u nu eens voor, dat een diaconie-bestuur voorstelde om in wollen dekens te gaan handelen, komende de winsten boven de 8°/0 voor de armen! En de verliezen? Ik geloof, dat niemand zulk een plan, een ernstig plan zoude noemen. Zooals wij vroeger zeidenvan den beginne af aan was er in liet werken van do Maatschappij tweeërlei rigting merkbaar. Op de eerstvolgende vergadering zal worden beslist welke rigting de meerderheid heeft, 't Kan zijn, dat het Bestuur de op zich genomene taak te zwaar gaat gevoelenzuivere mensclienliefde, strijd voor waarheid om de waarheid is een ondankbaar werk! 't Kan zijn, dat sommige leden liever aandeden hadden in eene 8°/0 ren derende handelszaak. Voor zulk een weusch behoeft nie mand zich te schamen. Maar laat die reusachtige speculatie om 260 kilometers te bebouwen op hare eigene beenen staan, ze is zeker groot genoeg. Laat de Maatschappij blijven, wat zij van den aanvang uitsluitend moest trachten te zijneene vereeniging tot het verbreiden van kennis en waarheid, geen socialistische navolging van onze oude Oost- Indische Compagnie HELDER en NIEUWEDIEP, 14 September. Vraagt men, of de tegenwoordige toestand van Spanje houdbaar is op den duur, de geschiedenis van den dag herhaalt gedurigneen. Over de keuze van een Koning loopen de gevoelens geheel en al uiteen. De strijd, die daarover te eeniger tijd komt te ontstaan, zal welligt voor de rust en den vrede des lands zeer bedroevende gevolgen hebben. De wonderlijke verhouding, die er thans reeds tusschen de verschillende staatkundige partijen daar te lande is ontstaan, is bovendien een krachtige steun voor de republikeinsclie partij. De voorloopige regering heeft plannen, die, der R. C. kerk in het geheel niet begunstigende, zeker veel zullen bijdragen om de geestelijkheiddie magtige steun voor het gezag, geheel en al van haar te vervreemden. Het aantal bisschoppen en aartsbisschoppen zal aanmerkelijk worden verminderd, zonder dat de regering daaromtrent in overleg wenscht te treden met het hof te Rome. Nu is het wel waar, dat de schatkist voordeel zou hebben bij eene inkrimping van het getal hoogc geestelijken, maar men mag ook wel aannemen, dat het kabinet door zulke maatregelen in dezen veelbewogen tijd missende de ondersteuning der mannen van de kerk, een slechte rekening maakt. Napoleons gezondheidstoestand is eene der meest algemeene onderwerpen van bespreking. De laatste dagen hebben wel is waar verbetering in 's Keizers toestand doen blijken, maar liet ongunstig weder, waarmede deze week aanving, is zeker weinig in staat om 's Keizers ongesteldheid te doen afnemen. Terwijl de beurs daalt op het vernemen van Napoleons ziekte en terwijl menigeen vreest voor een grooten schok, die den doöd des magtigen Keizers in Frankrijk en tiaar buiten zou te weeg brengen, is het in deze dagen veler bede: //Vive 1'empereur!» Prins Napoleon liet is bekend doet zich gedurig kennen als den voorstander der democratische begrippen en gevolgelijk van den zuiver liberalen, constitutionelen staat. Toen hij, eenige jaren geleden, bij een Napoleons-feest op Corsika die ideën openbaarde, was neef de Keizer daarover in liet geheel niet gesticht; er vielen woorden tusschen de beide lieeren, en de Prins, even vurig van temperament al de Keizer viscliaclitig, verliet Parijs, begon met ver nieuwde woede alle bekende en onbekende landen van Europa af te reizen, en bezocht, ten einde wat af te koelen, IJsland, Noorwegen, Denemarken en andere noorde lijke streken. Bij de behandeling van de gewijzigde constitutie in den Senaat, hield Prins Napoleon zijne bekende democratische speech. Rouher vloog er Z. K. H. bijna om in het aan gezigt: Keizer Napoleon zendt hem eene felicitatie! •/Kijk nu eens, wie begrijpt dat nu?» vragen ze elkander te Parijs, en sommige heeren ministers, die al te fel op 's Keizers neef afgevuurd hebben, beginnen nabe trachting tc houden en zich zeiven af te vragen: //Zou het de moeite waard zijn nog een slot op die portefeuille te laten merken?» De verstandige opmerker evenwel denkt aan de gelijke nis van den onregtvaardigen rentmeester, en zegt: //Opdat zij hem (den kleinen Kroonprins) in luinne tabernakelen mogen ontvangen.» Als de Keizer eenmaal zal gestorven zijn, is er voor de Napoleons geen heil te verwachten dan van eene eerlijk liberale, constitutionele politiek, de man van liet quasi- liberaal Cesarisme dood zijnde, zal men moeten komen tot de beginselen van Prins Napoleon. Zr. Ms. stoomtransportschip "Java» vertrekt eerstdaags i van bier naar Shields, om van daar eenig zwaar geschut van 23 en 18 duim af te halen en naar hier over te brengen. In de gewone vergadering van het Departement Helder der Maatschappij //Tot Nut van 't Algemeen," jl. Vrijdag gehouden, had eene verkiezing plaats van bestuur- deren, tengevolge der periodieke aftreding van de leden D. Dekker, B. R. de Breuk en J. van Hattem. In hunne plaats werden gekozen de heeren: Joli. Dyserinck (tevens als president), P. Uurbanus en G. Scholten, die met de heeren G. E. Bron, A. van Voornveld en W. J. Hidde Bok thans het bestuur uitmaken. Jl. Zondag namiddag dreigde een ernstig brandgevaar. In den schoorsteen der garnizoens-infirmerie alhier ontstond brand, die echter nog tijdig ontdekt en in voortgang gestuit werd. Bij den hevigen wind, die er toen heerschte, zouden de gevolgen niet te overzien zijn geweest, indien de brand niet tijdig genoeg ware gestuit. Spuit n°. 1 was reeds op de plaats aanwezig en eenige leden der dd. Schutterij waren mede in uniform present. Gisteren en eergisteren woede in deze gemeente en volgens berigten op vele plaatsen van ons land een vrij hevigen storm, vergezeld van zware regenbuijen. Behalve eenige schade aan hoornen en eenige dakpannen die hier en daar zijn afgewaaid hooren wij geen ongelukken van belang. De molen ,,'t Fortuin" is aan de wieken zwaar be schadigd. Uit 's Hage wordt echter gemeld, dat het Haagsche boscli weder in een wildernis is herschapenhooge hoornen werden ontworteld op de wegen neêrgeslagen. En niet minder is dit in het Voorhout het geval, waar negen boomen omgestort zijn. Aan den Boschkant viel een boom op liet schuitje van een schipper, die met zijne vrouw ter kerke was gegaan, hun vier kindertjes op het scheepje achterlatende; de ouders werden uit het bedehuis terug gehaald en vonden gelukkig hun kleinen allen gered. Te Delft zijn al de muren van de aldaar op te rigten schietbaan en eenig muurwerk van de in aanbouw zijnde gist- en spiritusfabriek ingestort. Uit Meppel meldt men, dat ook aldaar de storm vrij wat schade aan daken en glasramen heeft veroorzaakt, terwijl boom en tuinvruchten meest allen af- en omgewaaid of geruïneerd zijn. Te Rotterdam is een schuit, die in de Maas op stroom lag, gezonken. Ook is daar iemand van een vlot gewaaid, hoewel nog levend opgehaald, overleed hij spoedig. Een zware boom is op een marktschuit gevallen, die daardoor beschadigd werd. Te Nieuwburg is onder vrucht- en andere boomen eene vreeselijke verwoesting aangerigt, velen zijn ontworteld en doorgebroken. Bij het uitgaan van de kerk te Waarden is een wagen door het schrikken van het paard in het water teregt gekomen. De persoon, die er in zat kwam met den schrik vrij. Op de meeste plaatsen is de telegraphische gemeenschap verboken, zoodat er gisteren uit het buiten land geen enkel berigt is ontvangen. H. M. de Koningin woonde jl. Zondag morgen de godsdienstoefening in de Groote Kerk te 's Hage bij onder bet gehoor van ds. Brvce, maar werd door een ligte onge steldheid verpligt de kerk te verlaten en naar het paleis terug te keeren. De //Staatscourant» bevat het programma voor de opening van de vergadering der Staten-Generaal, te'sGraven- hage, op Maandag den 20 dezer. De minister van Oorlog heeft de vereischte bevelen uitgevaardigd om do verlofgangers, behoorende tot het regiment grenadiers en jagers en de overige regimenten infanterie, in werkelijke dienst op te roepen, ten einde gedurende hoogstens 30 dagen in den wapenhandel geoe fend te worden; de bedoelde miliciens zullen zich ditmaal regtstreeks begeven naar het batalllon, waartoe zij be lmoren, en daarbij op den 16 dezer, vóór 4 ure des namid dags, moeten aankomen. Z. M. de Koning van Pruissen heeft den vice- admiraal Jhr. II. A. van Karnebeek, die Nederland op de conferentie van het ./Roode Kruis» vertegenwoordigde, benoemd tot ridder der Kroonorde 1ste kl. (Vaderland.) De behandeling voor den Hoogen Raad der Neder landen van de zaak van Jacob de Vletter, die op Woensdag den 15 dezer bepaald was, is uitgesteld tot Woensdag den 22 dezer. Naar men verneemt zal de spoorweg Uitgeest Zaandam met 1 Nov. a. s. worden geopend. Den 8sten October, de gedenkdag van Alkmaar's ontzet, zal dit jaar o. a. door eene harddraverij gevierd worden. Gisteren avond omstreeks half zeven brak te Opdam een hevigen brand uit, waarbij in weinig tijds drie huizen zijn vernietigd. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. Het drietal, door curatoren van het Evang. Luth. seminarie te Amsterdam gevormd, ter vervulling van de plaats, opengevallen door het overlijden van prof. Domela Nieuwenhuis, bestaat uit de hh. G. D. J. Martens, J. A. Böhringer en II. Heijen, predikanten te Vlissingen, Maas tricht en 's Gravenhage. Naar aanleiding der bijeenkomst van vele hoofdoffi cieren der Schutterij in bet kamp bij de Bilt, heeft de kolonel-kommandant van de Schutterij te Amsterdam het

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1