te plaatsen; dan zou liet althans blijken, dat men op de kleine steentjes niet loopen mag. Als inderdaad de eerbied voor het koningschap, of de veiligheid der stad, of misschien alleen de goede staat der kleine steentjes bedreigd wordt, wanneer men er over loopt, zou zulk eene afsluiting noodig zijn. Worden zij niet bedreigd en is een hekwerk over tollig, dan moest, naar ons oordeel, de militaire magt niet gebezigd worden om een willekeurig en nutteloos verbod te handhaven. (Arnh. Crt.) Bij het onweder, hetwelk te Monnickendam jl. Maandag gewoed heeft, is, des avonds ongeveer te 8 ure, de bliksem geslagen in de kerkekamer, een gebouw dat onmiddelijk aan het kerkgebouw der Nederd. Herv. Gemeente grenst. Het vuur deelde zich aan de gasleiding mede, en zeker zouden de gevolgen ernstig geweest zijn, indien de kosterin niet terstond de hoofdkraan gesloten had. De aardappelenteelt is in den omtrek van Velzen weinig gelukt, slechts een klein gedeelte der gerooide gewassen mag goed genoemd worden. De onlangs te Yelzen opgerigte vereeniging ter bevordering van 's lands weerbaarheid heeft den naam aangenomen van Frederik Hendrik. Te 's Hage werd dezer dagen een jong mensch, die zich voor het hoofd wilde schieten, de pistool ontrukt. Hij zeide, zich met arsenicum van kant te zullen maken. Dit werd dan ook bij hem gevonden. Tegen den apotheker, die hem het vergift verschafte, is proces-verbaal opgemaakt. De jonge man is met zijne ouders naar Amsterdam ver trokken. Door den schok van het aanvaren door een schuit viel op een stoomboot van Delft naar Rotterdam een petroleumlamp om, in den schoot van een aan boord zijnde vrouw, wier kleêren in brand raakten, terwijl de vlammen zich spoedig ook aan andere passagiers en hunne goederen en aan de kajuit meedeelden. De brand was spoedig gebluscht, maar de boot nog al beschadigd. Op een dorp in de provincie Utrecht had onlangs in de Hervormde kerk een onaangenaam voorval plaats. Juist zou de predikant zijne leerrede aanvangen, toen een man achter uit de kerk naar de diakensbank kwam loopen, op een stoel klom, en een diaken een slag aan het hoofd toebragt, zeggende: //daar heb je nu de aap, die zoo lang voor je voor gek gespeeld heeft." De armverzorger, die den man kende als soms lijdende aan vlagen van krank zinnigheid, ried hem aan, om de kerk te verlaten. Deze raad werd echter beloond door een tweeden klap. Dit tooneel drong den prediker, zijne verlegene en onthutste kerkeraadsleden aan te sporen, dat zij gezamentlijk dén onrustmaker zouden verwijderen, die, de stem des predikers vernemende, het oog naar den predikstoel rigt en zegt //blijf jij maar op je stoeltje, anders krijg jij ook wat." Met vereende krachten gelukte het den kerkeraadsleden, om den man uit de kerk te zetten, doch het een en ander had zooveel stoornis verwekt, dat de godsdienstoefening geen voortgang kon hebben. Buiten gekomen, vonden de kerkgangers den ijlhoofdigen man met een lang broodmes voor de pastorie staan, die hij zeker zou binnengetreden zijn, indien de predikantsvrouw niet ter regter tijd de huisdeur had afgesloten. Spoedig daarop werd de hulp van de politie ingeroepen, die den man naar Utrecht heeft getransporteerd, waar hij, na oen verhoor bij den officier van justitie, in het krankzinnigengesticht is opgenomen. Men schrijft uit 's Bosch, dd. 16 dezer, aan //liet Vaderland" •/Heden namiddag ten 1 ure nam ZE. de luit.-generaal W. J. Knoop, die, tengevolge zijner verkiezing tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, dezer dagen door den Koning eervol uit zijne betrekking ontheven en op non-activiteit gesteld is, in de zaal Casino een hartelijk afscheid van de hh._ officieren van het garnizoen alhier. Wij gelooven niet te veel te zeggen, als wij beweren, dat de generaal Knoop in den betrekkelijk korten tijd, die hij hier ter stede doorbragt, een schier algemeene hoog achting heeft weten te verwerven en dat bij zijn heengaan veler beste wenschen hem vergezellen naar 's Hage, waar hij geroepen wordt om 's lands belangen in ruimer kring te helpen bevorderen." De heer II. Engelsman Kleynhens is bij vernieuwing tot lid van den gemeenteraad te Vlissingen gekozen. De inzet van het Beekberger woud bij Apeldoorn heeft jl. Woensdag plaats gehad. J. Breebaart te Win kel is hoogste inzetter met 85,905.10. Over 14 dagen is de toeslag van het schoone woud, dat 180 bunders groot en zeer geschikt is tot ontginning van weiland. Zaturdag jl. stond eene dienstmeid voor de Arrond.- regtbank te Zwolle teregt, die bij den aldaar tijdelijk wonende Oost-Indische ambtenaar A. L. E. van Sorgen tegen kost en loon in dienst was en in de maand Junijjl. voor haar meester een half mud aardappelen zoude halen voor 2, doch in stede daarvan een half mud aardappelen van 1.10 gehaald en zich de overige 90 cent arglistig toegeëigend, althans dat geld niet verantwoord heeft. Het O.' M. heeft hare schuldigverklaring geréquireerd en hare veroordeeling tot eene gevangenzetting voorden tijd van zes maanden, te ondergaan in eenzame opsluiting en in de kosten. Bij de voormiddag-godsdienstoefening op Zondag jl. in het kerkgebouw der Ned.-Herv. gemeente te Genemuiden is voor de diaconie aldaar o. a. gecollecteerd een bankbiljet van ƒ1000. Als een curieus staaltje van snuggerheid van vele raadsleden, niet alleen ten platten lande maar ook zelfs in plattelands steden, deelt de //Friesche Courant" van Donder dag 16 September het volgende meê, voorgevallen in eene zitting van den raad, in de vorige week gehouden te Franeker. Er moest een ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd worden. De lieer Kooistra, nieuw gekozen raadslid, scheen omtrent de functie van zulk een ambtenaar niet regt op de hoogte te zijn. Ilij vroeg daarom inlichting bij een zijner buren, die hem ook het antwoord op deze vraag moest schuldig blijven, waarop de heer Kooistra luide de vraag herhaalde //Maar wat is dan toch een ambtenaar van den burgerlijken stand De heer Jellema, die aan eene afzonderlijke tafel zat, bozig met eenige huishoudelijke werkzaamheid, draaide zich om en gaf in het belang van den nuchteren vrager een wenk om te zwijgen, maar voegde er bij//een ambtenaar van den burgerlijken stand is een man die trouwt." Ofschoon deze inlichting nu wel wat dubbelzinnig was, aangezien //een man die trouwt» evenzeer kan beteekenen: //Een, wiens huwelijk voltrokken wordt» als //iemand, die een huwelijksknoop legt," scheen toch de heer Kooistra wel voldaan, want hij zweeg. De stemming over een ambtenaar van den burgerlijken stand nu plaats hebbende, werden alle stemmen op één na uitgebragt op den heer Schot, ééne stem op den heer Kooistra. Het valt niet moeijelijk te gissen, wie de ondeugende geestigheid had, deze tuchtiging uit te deelen. De //Friesche Courant» vindt in deze omstandigheid aanleiding om de kiezers aan te spoyen toch wel toe te zien, wie men tot leden van den raad kiest, daar het toch niet onverschillig kan zijn, aan wie de kiezers de belangen der gemeente hunne eigene belangen opdragen. -De lengte der spoorwegen in Nederland was op den 31 Dec. des vorigen jaars 1,257 mijlen, waarvan 71.5 in de provincie Groningen, 103.5 in Friesland, 11 in Drenthe, 162.5 in Overijssel, 190.5 in Gelderland, 113.5 in Utrecht, 111.5 in Noord- en 98.5 in Zuidholland, 27 in Zeeland, 229.5 in Noordbrabant en 138 in Limburg. Het getal stations was toon, in gelijke volgorde dor provinciën, 10, 17, 2, 20, 27, 14, 16, 16, 5, 28 en 21, te zamen 176. De buitenlandsche dagbladen behelzen een aantal berigten en bijzonderheden omtrent den storm, die Zondag en Maandag jl. op een groot gedeelte van het vasteland gewoed heeft. Behalve eene aanmerkelijke schade aan gebouwen en plantsoen, zoowel te Parijs als op vele andere plaatsen in Frankrijk, te weeg gebragt, zijn aldaar ver scheidene personen in het water gewaaid en door het neervallen van boomen, sclioorsteenen, enz. omgekomen. Op de Seine, voor de kade Orsav, is een met zand geladen vaartuig gezonken, waarbij de vrouw en vier jonge kinderen van den schipper zijn verongelukt. Op de Marne, bij Flavv les Carrières, is een vaartuig vergaan, tengevolge waarvan de dertigjarige schippersvrouw en een negenjarig meisje zijn verdronken. De vrouw was reeds gered, maar, terug ijlende om hare dochter te redden, heeft zij met deze den dood in het water gevonden. Op de Fransche en Belgische kust hebben een aantal zeerampen plaats gehad, waarbij echter slechts het verlies van weinige menschenlevens te betreuren is geweest. Alle kanaalbooten, behalve die, welke van Dover op Calais en omgekeerd varen, hebben gedurende de twee dagen van den storm de vaart gestaakt. De onderzeesclie kabel van Boulogne naar de Britsche kust is tengevolge van den storm gebroken. In Belgie is het aantal onheilen insgelijks zeer talrijk geweest, maar heeft de storm betrekkelijk weinig menschen-offers gekost. Op meer dan ééne plaats is daar te lande door of te midden van den orkaan brand ontstaan. Dit is met name te Anderlecht, en wel in eene fabriek van petroleum en andere vet- of brandbare waren, het geval geweest. Met groote inspanning is men het gevaar, waarmede de gelieele plaats bedreigd werd, te boven gekomen en is de brand geïsoleerd geworden. Verscheidene personen, die te dezer gelegenheid veel zelfopoffering hebben betoond, hebben kwetsuren en kneuzingen bekomen. De aan de directie van den Belgischen Grand-Central-Spoorweg toebehoorende stoomboot //Stad Dordrecht» is op de reis van Rotterdam naar den Moerdijk, in het Hollandsch-Diep op het drooge geraakt en heeft, volgens sommige berigtgevers, in groot gevaar van vergaan verkeerd. Nadat passagiers en bemanning een bang uur hadden doorgebragt, is het den kapitein gelukt de Dordsclie Kil weder binnen te loopen, en heeft hij later den Moerdijk bereikt, waar een door de directie uit Antwerpen afgezonden hoofdagent de komst der boot reeds veertien uren verbeid had. Te Tournay, in België, is de gansche tentoonstelling van land- en tuinbouw zoo goed als vernield. Het was alsof eenige regimenten dragonders eene charge over de bloem bedden en door de tentoongestelde voorwerpen heen hadden gedaan. Aan Lloyds bureau te Londen zijn de namen van 120 schepen opgegeven als vergaan, en eenige honderden als beschadigd. Een jonge en schoone dame reisde met den Western and Atlantic spoorweg, en had een stukje pleister aan haar lip. T oen de trein echter uit een langen, donkeren tunnel te voorschijn kwam was het pleistertje niet meer op haar lip te vinden maar was vastgeplakt op de lip van een jong- mensch, die naast baar zat. Beiden keken zoo onschuldig alsof er niets gebeurd was. Een kastelein kwam op straat een student tegen en riep hem alles behalve vriendelijk toe: //Er staan van u nog zes flesschen champagne bij mij.» //Nu laat ze dan maar bij mij te huis brengen," antwoordde de student. //Wie is toch die blondlokkige, blaauwoogige, rozen- honige, honigzoetlippige jonge dame," vroeg een pedant heertje, aan iemand die op eene theevisite naast hem zat. i/Oantwoordde deze, ,/de naam kan ik u niet juist zeg gen, maar het is eene koninklijk-nederlandsch, geoctroijeerd, amsterdamsch, bcijersbierbrouwerij-maatschappij aandeel houders vrouws zuster.» Voor eene kermistent. Mijne heeren, de aaneen- geklonken (sic) individuen, die wij daar binnen de eer zullen hebben aan u te vertoonen (en bij deze woorden sloeg de mijnheer met den glimmenden hoed en den glinsterende!! ketting met een stokje het stof uit een groot vierkant doek boven de tent, waarop twee personen waren afgebeeld, aan elkander verbonden door een vlies), die individuën zijn veel buitengewoner dan de Siamezen, waarvan gij wel hebt gehoord. Die Siamezen toch waren broeders, terwijl onze Siamezen oom en neef zijn! BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 2de kl. S. T. Land, laatst gediend hebbende op bet schroefstoomschip de Amstel, ter Kuste van Guinea, en den 9 dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non activiteit gesteld. B III 1 I. N I). Frankrijk. De erfgenamen van baron James von Rotschild, te Parijs overleden, zouden na de regeling van de zaken zijner nalatenschap hebben ontdekt, dat hunne jaarlijksche renten, berekend a 5 pCt., niet minder bedragen dan 45 millioen guklen. Te St. Cloud zijn weder twee personen gearresteerd, die den Keizer volstrekt wilden spreken, en later bleken krankzinnig te zijn. De eene was eene oude vrouw van omstreeks 80 jaren, die den Keizer een geneesmiddel wilde brengen, de tweede een man, die 120 uren ver gekomen was om den Keizer, zoo hij zeide, eene belangrijke mede- deeling te doen. De vJardin d'acclimatation" van het bois de Boulogne bezit sedert een maand twee zeer makke olifanten, die de vreugde der kinderen uitmaken. lederen dag worden die dieren namelijk door den tuin geleid, ieder met ongeveer 14 kinderen op den rug. Volgens een Fransch tijdschrift heeft de Sultan van Turkije drie vrouwen. De voornaamste van deze is zekere mevrouw Douvnell (nieuwe parel.) In het geheel zijn in den harem negenhonderd vrouwen en ruim 2300 bedienden. Eiken dag worden er 500 tafels gedekt, elke tafel met 12 couverts, en er moet dus dagelijks voor '6000 personen gekookt worden. De //Rappel» deelt de rede mede, die Victor Hugo op den internationalen vrijheids- en vredesbond te Lausanne heeft gehouden. Hierin zegt hij o. a. het volgende //Burgers! gij hebt teregt dit edel Alpenland tot plaats uwer beraadslagingen gekozen. Want vooreerst is dit land vrijmaar het is ook een verheven land, waar men de praelitige natuur kan aanschouwen, en van hier moeten de grootsche verklaringen van menschlievendheid uitgaan, waaronder de verklaring behoort: //Geen oorlog meer!» Veroorlooft mij die eene voorname kwestie te vermelden. Wij allen willen den vrede, wij willen dien absoluut tusschen mensch en mensch, tusschen volk en volk, tusschen stam en stam, tusschen broeder en broeder, tusschen Abel en Kaïn! Wij willen den haat over de geheele wereld zien uitgedoofd //Maar hoe willen wij dien vrede? Tot eiken prijs? On voorwaardelijk? Neen, wij -willen geen vrede met gebogen rug en hoofd; geen vrede onder despotisme, onder den stok of onder den scepter. De eerste voorwaarde is de bevrijding. Deze vereischt eene revolutie, die de verhe- vensto zal zijn, en misschien, helaas! een oorlog, die de laatste zal wezen. Dan zal alles volbragt zijn en de vrede, onschendbaar, eeuwig duren. Geen legers, geen Koningen meer! Uitwissching van het verledene. Dat is het, wat wij willen. Het volk moet vrij zijn in zijn leven, werken, koopen, verkoopen, spreken, beminnen en denken; scholen moeten er zijn, die burgers vormen. Wij streven naar de groote continentale republiek, naar de Vereenigde Staten van Europa. De vrijheid zij het doel; de vrede het resultaat Engeland. In een der waggons van den trein van Pangbourne naar Londen is jl. Zondag, digt bij eerstgenoemd station, een diefstal gepleegd, die van zeldzame stoutmoedigheid getuigde. Vier personen zaten in den wagende conducteur, een heer en eene dame, die bij elkaêr behoorden en eene dame, die in een der hoeken zat, tegenover het portier, waardoor de reizigers binnen gekomen waren. De trein was in volle vaart. De alleen reizende dame, die bij het vol gende station den trein zou verlaten, haalde haar porte- monnaie uit den zak om er het plaatskaartje uit te nemen, toen plotseling een man, dien men te voren niet opgemerkt had, van buiten de hand door het geopende raampje stak, de hand der dame greep, haar de porte-monnaie ontrukte, vervolgens van de treeplank sprong, op gevaar af van zijn hals of beenen te breken en in allerijl de vlugt nam in de rigting van het station Pangbourne. Weldra was hij uit het gezigt van de verraste reizigers, die verstomd waren over zoo veel stoutmoedigheid en vermetelheid. Van Jefferson Davis, den gewezen president van de Noord-Amerikaansche Zuider Confederatie, is een schrijven openbaar gemaakt, waarin hij verklaart dat de geruchten betreffende zijn zwakke gezondheid verspreid, zeer overdreven zijn. Tevens zegt hij, dat hij zijne overige levensdagen waar schijnlijk in Engeland zal doorbrengen. De jonge Engelsche lord Bute, die onlangs tot de Roomscli Katholieke kerk overging, heeft den Paus eene tiara (driedubbele kroon geschonken, die 35,000 p. s. kost en bestemd is om bij gelegenheid van het aanstaande Concilie te worden gedragen. I) u i t s c li 1 a n d. De Koningin van Zweden is jl. Dingsdag avond te Berlijn aangekomen en werd door haren vader, Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, onvangen. Jl. Woensdag zijn de vorstelijke personen naar Muskau vertrokken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2