aansteken, gedachtig aan liet spreekwoord, dat als twee honden om een been vechten, de derde kans heeft er mede te gaan strijken. Bij de consessie voor het leggen van een brug over de Sarre tot eene spoorverbinding tusschen Frankrijk en Pruissen is bedongen, dat de beide mogendheden ieder aan hare zijde van den stroom een hollen pijler zullen maken, ten einde in geval van oorlog de brug te kunnen laten springen. Is het niet aardig, vraagt de //Temps" die voor uitziende blik der beide regeringen. Zij willen een brug aanleggen, die beiden zal verbinden, en nog eer de eerste steen is gelegd, is het eerste, waaraan zij denken, het middel om haar te laten springen. HII. KK. IIH. Prins en Prinses Hendrik zijn jl. Dingsdag niet met den gewonen, maar met een extra trein van hier naar 's Ilage vertrokken. Gisterenis alhier binnengekomen de schooner «Vigelant,» kapt. S. Mc. Donald, behoorende tot de dienst der Engelsehe ambulante recherche en belast met de bescherming en het toevoorzigt over de Engelsehe visschersvloot in de Noordzee. Heden voormiddag is alhier aangekomen een volks- trein uit Zuidholland. Aan 's Rijks werf te Amsterdam is men druk bezig Zr. Ms. oorlogschip «het Zilveren Kruis" verder af te werken, ten einde het zoo spoedig mogelijk voor de dienst gereed te hebben. De indienststelling zal alhier geschieden. Naar men verneemt is tot opzigter bij den Water staat alhier, ter vervanging van wijlen den heer C. van der Sterr, benoemd de heer W. Ph. de Kruiff, in die be trekking werkzaam te Hoorn. Door den gouverneur-generaal van Nederl. Oost-Indië •is benoemd tot lsten hulponderwijzer aan de 1ste openbare lagere school te Soerakarta de heer D. Westhoff. HII. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik zullen a. s. Donderdag de residentie verlaten om een uitstapje te doen naar Frankrijk, Italië en Spanje, en om zich waarschijnlijk in een der Italiaansche havens naar Frankrijk in te schepen, ter bijwoning der plegtige opening van het Suez-kanaal. Z. M. de Koning heeft benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal mr. W. H. Dullert. In het bestuur van den polder Oostzaan (Noordholland) is tot dijkgraaf benoemd de heer D. Keyzer en tot heemraad de heer J. Zwart Pzn. Tot hoogheemraad van hethoogheemraadschnp vanZeeburg en van den Diemerdijk (Noordholland en Utrecht) zijn benoemd mr. E. Huydecoper Nigtevecht en J. J. Bredius. De weldra te verwachten staatsbegrooting voor het jaar 1870 moet in het hoofdstuk Justitie een reeds aan zienlijk cijfer bevatten, maar toch nog maar een gedeelte van het benoodigde, ter verplaatsing der strafgevangenis van Leeuwarden naar Medemblik, met inbegrip van het ver bouwen der daar bestaande inrigtingen. (de Noordstar.) De Ilooge Raad, kamer van strafzaken, heeft gisteren behandeld het beroep in cassatie van Jacob de Vletter, tegen het arrest van het prov. Hof in Zuid-Holland. De advocaat mr. Bergsma heeft dat arrest hevigbe streden, als waarin alleen aan de bitterste tegenstanders van de Vletter het woord zou zijn verleend; hij heeft negen cassatiemid delen ontwikkeld. Het openbaar ministerie zal Maandag 27 September conclusie nemen. Beroepen te Katwijk aan den Rijn, de heer H. C. Voorhoeve, pred. te Amersfoort. Te Doesborgh, de heer P. van Son, pred. te Warmond. Op Texel is men druk begonnen met het aardappelen- rooijen. Zij leveren een ruim beschot. Ter vervanging van mejufvr. W. D. Klop, op haar verzoek eervol ontslagen, is tot hoofd-onderwijzeres aan de bewaarschool te Schagen benoemd mejufvrouw E. W. Appel, thans liulp-onderwijzeres aan de Sophia-bewaarscliool te Amsterdam. Naar men uit Schagen meldt, heeft het Z. M. den Koning behaagd, Hoogstdeszelfs belangstelling te betoonen in het korps der scherpschutters-vereeniging «West-Fries land" te Schagen, door aan den kommandant van het korps, als prijs bij den op 3 October 1869 te houden wedstrijd, te doen geworden een geelhouten scheerdoos. Die eereprijs zal als le prijs op den afstand van 100 pas worden uit geloofd. Jl. Zaturdag morgen had te Uitgeest een smartelijk ongeval plaats. Een tweejarig meisje, sedert eenige oogen- blikken uit het oog verloren, werd vermist en spoedig daarna levenloos uit het water, vlak bij de woning, opge haald. Men vermoedt, dat het kind, in navolging van ouderen, eene kruik wilde uitspoelen en daarbij is omge komen. Door de drijvende kruik kwam men op het ver moeden, dat het kind verdronken zou zijn. Den 21 October a. s. zal te Zaandam eene groote markt worden gehouden van vee, kaas en boter, waarop alsdan prijzen zullen worden uitgereikt. Het kermisvermaak te Amsterdam eischte in den laten avond van jl. Maandag nog een slagtoffer. Van een der schommels op de Westermark t brak het touw, ten gevolge waarvan een 19jarig meisje van eene merkelijke hoogte naar beneden stortte, het nekbeen brak en op de plaats dood bleef; een ander werd liet aangezigt vreeselijk misvormd; een derde werd het been gebroken; de vierde mogt er heelhuids afkomen. Ter correctionele teregtzitting der regtbank te Rot terdam stond een knaap teregt, 13 jaar oud en van beroep kantoorklerk, die, tijdens hij als volontair bij de expediteurs van Gend en Loos aldaar in dienst was, arglistig had weggenomen een doosje van een goudsmid aldaar, bestemd naar 's Hertogenbosch, verzegeld met lakken, en waarin zich een grooten oorbel bevond; terwijl hij den volgenden dag zich meester heeft gemaakt van een met veel cachetten verzegeld doosje van een anderen goudsmid, bestemd naar Breda, en waarin zich bevonden 15 gouden ringen. Bij vonnis van jl. Dingsdag is de beklaagde schuldig verklaard aan de misdaad van diefstal, door den bediende eens voermans, van goederen hem als zoodanig toevertrouwd, en veroordeeld tot gevangenzetting in een verbeterhuis voor den tijd van zes maanden. (N. R. Crt.) Jl. Maandag ochtend vond men te Sliedrecht op eene waterstoep aan de rivier de krukken van eene gebrekkige vrouwelijke persoon. Den sleutel liarer woning had zij in het raamkozijn gelegd; alle vermoedens waren dus dat zij verdronken zou zijn. Spoedig heeft men dan ook het lijk opgehaald. Wanhoop over de toekomst en eerlijke armoede zijn hier oorzaak van eene wanhopige daad. In de omstreken van Gorinchem klaagt men over eene ziekte onder de varkens. Wel is waar is het aantal aangetaste dieren nog gering, maar toch boezemt zij de levendigste bezorgdheid in. De varkens sterven spoedig als zij aangetast zijn. Onder de laatst opgekomen miliciens te Utrecht, was er een, die aan een sergeant de vraag deed«en waor mot ik wezen?" «Ik denk naar Woerden," antwoordde de sergeant. De milicien maakte zich stil uit de voeten, kwam aan het station en vroeg aan het loket 1ste klasse eene plaats naar Woerden, die hij betaalde; ddar aangekomen, bleek echter dat hij er niet te huis hoorde en werd hij weder naar Utrecht verwezen. Hij reisde 3de klasse terug. Na onderzoek wordt door een hooger superieur de sergeant gestraft en veroordeeld om de door den milicien gemaakte reiskosten te betalen. (U. D.) Op de jl. Dingsdag te Utrecht gehouden paarden markt waren 789 paarden ter markt aangevoerd; er was een levendige handel tot hooge prijzen in alle soorten, zoowel voor het binnenland, als voor België en Frankrijk. Voor de 1| jarige veulens werd van ƒ120 tot/170 besteed. Men leest in het «Utreclitsch Dagblad" het vol gende «Er is dezer dagen te Utrecht eene militaire quaestie ontstaan, die zoo algemeen wordt besproken, dat wij er moeijelijk over kunnen zwijgen. De forten zijn in den omtrek bezet tot het doen van gecombineerde manoeuvres. Op het fort de Klop kommandeerde de kapitein van het 8ste reg. infanterie v. R., op het fort de Gagel was de lste luitenant der artillerie F1, bevelhebber, die evenwel onder de orders scheen te staan van eerstgemelden. Althans, deze kommandeerde bewegingen aan den luitenant, die weigerde daaraan te gehoorzamen, omdat hij van zijn supe rieur andere, schriftelijke orders had. Deze weigering geschiedde voor den troep; de kapitein legde den luitenant arrest op, welke eerst zijne schriftelijke orders volvoerde en zich toen ook hier in arrest stelde. Intusschen had de kapitein de schildwachten op zijn fort met scherp voorzien, en bevel gegeven als de luitenant zich vertoonde en niet gehoorzaamde hem neêr te schieten. De luitenant is voor- loopig in arrest. De geheele zaak zal voor den krijgs raad komen. De hoofdvraag, zegt men, is, of werkelijk de luitenant officieel onder de orders van den kapitein was gesteld; de luitenant meende van niet en had buitendien schriftelijke orders van een hoofdofficier; de kapitein zag in het gedrag van den luitenant de schromelijkste insubordinatie. De ministeriëele aanschrijving moet trouwens geluid hebben, dat de Klop en de Gagel gezamenlijk door een halve com pagnie van het depót van het 8ste regement infanterie en een halve compagnie van het 2de reg. vesting-artillerie uit Utrecht moesten bezet worden.» Wij vermelden de zaak, naar wij meenen, zoo juist doenlijk, vooral om overdreven en geheel verkeerde berigten zoo mogelijk te voorkomen. Ten gevolge van het voorgevallene met den nieuw aangekomen kadet C., waarvan in een vorig nummer is melding gemaakt, heeft een kadet van het 3de studiejaar de Militaire Academie te Breda moeten verlaten, terwijl twee anderen, ook van het 3de jaar, respectivelijk met 6 en 8 dagen provoost zijn gestraft. Voor eenige dagen deed een vrouw te 's Bosch aan gifte van op den publieken weg naar Orthen aangerand en van geld en geldswaarde beroofd te zijnzij deed aanwijzing van een paar personen, die zij voor de daders hield. Een daarvan werd gearresteerd, maar is, naar verhaald wordt, nu weder op vrije voeten gesteld, terwijl de arme beroofde op hare beurt is gevangen genomen. Men heeft bij nader inzien alle redenen om te gelooven, dat deze schrandere dame zich zelve heeft beroofd of liever den persoon, die haar het gestolen geld ter bezorging heeft toevertrouwd, en onder bescherming van een geïmproviseerde geweldda dige aanranding alle vermoedens onmogelijk heeft willen maken. Jl. Maandag nacht is te Hattem in de weide de Iloenwaard, van acht koeijen het grootste gedeelte van den staart afgesneden. De daders zijn onbekend. Te Genemuiden zal eene gasfabriek opgerigt worden, waar het gas uit petroleum zal worden bereid. Niet alleen dat de aanleg min kostbaar is, ook de prijs van het gas is veel minder en daarbij is de kwaliteit zoo niet beter, dan toch even goed. Jl. Zondag avond had eene dienstbode te Leeuwarden, die met de kinderen van haren meester de Bergumer kermis, die ook aldaar naar oud gebruik gevierd wordt, bezocht, het ongeluk uit een in vollen gang zijnden draaimolen te vallen, het schijnt dat zij zich uitwendig niet erg bezeerd heeft, althans zij begaf zich vrij wel naar hare woning. Toen de meester haar den volgenden morgen wilden wekken, vond hij haar lijk. Men vermoedt dat inwendige kneuzingen haren dood veroorzaakt hebben. De Evang. Luth. gemeente te Harlingen is sedert het vertrek van den te Amsterdam overleden en diep be treurden predikant J. J. Th. Scharff, nog altijd vacant. Volslagen gebrek aan proponenten is de reden dat de va cature nu reeds langer dan negen maanden aanhoudt. Uit Meppel wordt gemeld, dat de tongblaar zich in de noordelijke provinciën dermate onder het rundvee uit breidt, dat door de gemeentebesturen voorzorgsmaatregelen worden genomen ten aanzien van het toelaten van vee op de weekmarkten. Er worden ter toelating certificaten van gezondheid gevorderd, afgegeven door de hoofden der plaat selijke besturen. Op de najaarsmarkt te Meppel van jl. Dingsdag was, niettegenstaande door het gemeentebestuur doeltreffende maatregelen tegen den invoer van rundvee genomen waren, veel vee aangevoerd. De prijzen der koeijen waren als volgt: vette 130 a 225, per kilo gemiddeld 50 a 60 e.kalfkoeijen/100a200, 75 k 120; vaarsen 60 k 110; pinken f 35 a 75. Het getal paarden was ook niet gering; werkpaarden golden 50 a 400, enters 90 a 200, veulens 25 k 90, In het Maandblad n°. 8 der Maatschappij van Land bouw in Limburg leest men «De tongblaar heerscht in Limburg op eene ontzettende schaal. Deze ziekte, ook genoemd muil- en klaauwzeer, muilpuistkoorts, in het fransch stomatite aphteuse, bestaat zooals men weet, in koortsgevende blaasuitslagen of puisten in den muil, tegelijk met klaauw- of enkeluitslag; zij is gevaarlijk hoewel niet doodelijk, omdat zij de beesten uit- magert en de melk, zoo niet geheel en al, ten minste voor het grootste gedeelte doet verliezen. De melk is buitendien zeer ongezond en deugt derhalve niet voor het gebruik van menschen en dieren; zij is witgeel van kleur, slijmig en rimpelt zeer snel bij het koken. Het klaauwzeer, dat meestal de tongblaar vergezelt, ligt tusschen de klaauwen. Daar vormen zich blaasjes, welke, gelijk die aan den muil, na eenigen tijd openspringen, en zweren achterlaten. De behandeling der zieke dieren is niet moeijelijk. Zij is zelfs zeer eenvoudig; volgens den schrijver is het beter weinig of niets dan te veel te doen, want de ziekte moet toch haren loop hebben. De drank, dien men den dieren geeft, moet slijmig en gemakkelijk te verteren zijn, met een weinig azijn er in; wanneer er neiging tot verstopping is, wat glouberzout. Overigens moet men zorg dragen dat de stal matig warm en togtvrij is, en dat veel zacht en zuiver stroo onder de dieren gestrooid wordt. Op de opengesprongene blazen wrijven eenige veeartsen ook chloor kalkwater. Men houdt zich thans veel bezig met eene nieuwe naaimachine, die eene geheele omwenteling zal verwekken in de nijverheid. Zij loopt gedurende drie uren alleen, door middel eener veer, die als een uurwerk opgewonden wordt. Men kan ze zoo klein maken als men wil en ze den vorm eener kleine piano geven. De Fransche transatlantische kabel heeft in eene week 448 berigten overgeseind, terwijl de ontvangst 25,000 frs. bedroeg. Volgens de «Neue freie Presse» is tot dusverre van de Oostenrijksche staatsschuld een bedrag van ruim 600,000,000 fl. geconverteerd. Nederland deelt in dat bedrag voor ongeveer 300 millioen. Dezer dagen is op eene vergadering van de Fransche Académie de Sciences een incident voorgevallen, waardoor de gansche geleerde wereld in beweging gebragt is. Het geldt de beruchte zaak der handschriften van den heer Chasles. Dit debat duurt reeds eenige jaren. Op zekeren dag in 1865 meldde zich bij een beroemd wiskundige, een groot bewonderaar van Galilei, een man aan. Deze groet, buigt, noemt zijn naam, die een zeer gewone is, en biedt den geleerde een lias met kleine papiertjes aan, die in den oven goed geel zijn gemaakt. Hij geeft deze papieren uit voor nagelaten geschriften en brieven van Galilei. De wis kundige was verrukt, las ze door en sprong op van vreugde. Er stonden theoriên in die geheel met de zijnen overeen kwamen. Hij koopt ten slotte het pakket voor een aan zienlijke som. De vreemdeling, merkende dat de geleerde zoo begeerig was naar handschriften en ze goed betaalde bragt iederen morgen een heel pak, niet alleen van Galilei maar ook van Pascal, van Newton en anderen. Zoo kwam de heer Chasles na verloop van tijd in het bezit van 20,000 handschriften waarvoor hij omtrent 150,000 fr. betaald had. Eindelijk sprak de heer Chasles er over in de academie, waarvan hij lid was, en hier ontstond een langdurig debat over de al of niet echtheid der gedroogde papiertjes. Men besloot nu den verkooper dier handschriften eens naauw- keuriggade te slaan, en liet hem te dien einde door tweeagenten als geleerden gekleed, overal volgen. Zoo zag men, dat hij de keizerlijke bibliotheek tot werkplaats voor zijn winst gevend handwerk gebruikte en nam hem onder het ver vaardigen der valsche handschriften in hechtenis. De bedrieger zal eerstdaags voor den regter verschijnen, waarbij verscheidene geleerden als getuigen zullen moeten optreden. (Alg. Dagbl. van Ned.) In bijzijn van eenen Gasconjer (de Gasconjers staan, zoo als men weet, bekend als fameuse leugenaars) werd verhaald, dat zeker iemand door eene zeer treurige gebeur tenis zoo was geschrikt, dat zijne zwarte haren grijs waren geworden. «O! dat beteekent niets," zei dadelijk onze held, «ik schrikte eens zoo erg, dat mijn zwarte vilten hoed dadelijk wit werd, spierwit!» In China zijn een aantal dingen juist het omgekeerde als in Europa. De magneetnaald wijst naar het zuiden; er zijn vijf hemelstreken; de eereplaats is aan de linkerhand; de rouwkleur is wit; de mindere houdt, uit eerbied voor zijne meerdere, zich in zijne tegenwoordigheid het hoofd gedekt;

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2