Woldra zullen de voorbereidende werkzaamheden voor den hij de nieuwe wet bevolen ijk van gasmeters een aanvang nemen. Reeds is gemeld dat van regeringswege aan de Tweede Kamer weder is aangeboden het wetsontwerp tot regeling van het hooger onderwijs. Dat ontwerp is gelijk luidend aan dat, hetwelk in het vorige zittingjaar is aan geboden. Slechts enkele wijzigingen van ondergeschikt belang zijn daarin gebragt. Het bureau van den eerstaanwezend ingenieur bij de staatsspoorwegen A. J. van Prehn, wordt met den 1 Mei a. s. van Alkmaar naar Amsterdam overgebragt. Beroepen te Beesterzwaag, Beets en Olterterp ds. H. Oort, te Harlingen. Tot kapellaan te Voorschoten is benoemd de heer Bol, kapellaan alhier; tot kap. alhier de heer P. J. J. Scheffer Pz., uit het seminarium. Volgens berigt uit Vlieland van den 3 dezer, is het schip Mjösen, kapt. Eliassen, van Drammen met hout naar Purmerende, in de buitengronden gestrand en vol water geloopen; de equipage is gered en men zou trachten de lading te bergen. Men schrijft ons uit Schagen dd. 4 October: «Begunstigd door vrij goed weder had jl. Zondag het concours plaats van de scherpschutters-vereeniging //West-Friesland// alhier. Bij fraaijer weder zoude zeker het aantal bezoekers van het schietterrein grooter zijn ge weest. Behalve verschillende personen uit^ Schagen, Noord- scharwoude en Winkel, waren op het terrein aanwezig de HH. voorzitter en kommandant der Langedijker-scherpschut- ters-vereeniging en de jonge dames uit Schagen, die een prijs voor dezen wedstrijd hadden aangeboden." De uitslag der wedstrijd was als volgt: Wedstrijd A. Artillerie-Vrijkorps te Helder: B. H. Beenhouwer, met 13 punten in vijf treffers. Wedstrijd B'. Werkende leden van //West-Friesland", op 100 pas: lste prijs: (van Z. M. den Koning) D. Roggeveen Cz., met 15 punten in 2de i/ J. Roggeveen Cz., 12 3de N. Schellings, 12 4de W. Korver, 11 5de W. Meurs, 10 6de Jb. Goudsbloem, 7 Wedstrijd B*. 200 pas. lste prijs: (van het gemeentebestuur te Schagen) 8 punten in 8 ii 5 treffers. 4 3 ii 5 5 4 met 4 treffers. 3 5 3 4 3 j. Roggeveen, 2de ii K. Schellings, 3de D. Roggeveen, 7 4de ii W. Korver, 6 5de ii Jb. Goudsbloem, 4 6do J. Zwart, 4 Wedstrijd C. Voor de buitengewone leden. 100 pas. lste prijs aangeboden door den kapitein kommandant: Jan Keet, met 16 punten in 5 treffers. 2de aangeboden door de werkende ledenW. de Pater met 9 punten in 3 treffers. Voor het vertrek naar Schagen werden de geweren der overwinnaars in den kampstrijd door de schoone sekse uit Schagen met bloemen en groen versierd. Aan het station te Schagen wachtte het Heldersche personeel, dat een trein vroeger daarheen vertrokken was, de aankomenden op. Ten acht ure des avonds had de uitdeeling der prijzen plaats. Zulks geschiedde door den voorzitter der vereeniging //West-Friesland," die zich van zijne moeijelijke taak, het uitreiken van niet minder dan 16 prijzen, op uitmuntende wijze kweet. Het feesthal, dat daarna plaats vond, was zeer geanimeerd en duurde tot bijna 4 ure in den morgen. Ter voortzetting der landbouwfeesten te Purmerende heeft jl. Zaturdag de voorgenomen harddraverij plaats ge had. Daaraan is deelgenomen door 24 paarden, waaronder eenige beroemde harddravers uit Friesland en Groningen de prijs, eene som van 300, is behaald door het paard ,/de Deugd" van den heer H. Kremer, te Garnwerd (Gro ningen). De eerste premie van j 100 is behaald door het paard «de Nette," van den heer A. Rijpma te Pingjum, en de tweede premie van 40 is hehaald door de «Snip,// van den heer J. Waal te Spanbroek. Na den afloop der harddraverij zijn de prijs en de premiën op het raadhuis door den burgemeester met een toespraak aan de eigenaars der overwinnende paarden uitgereikt. De sierlijke illumi natie, die des avonds ontstoken was, had in den laten avond ongelukkig door de regen veel te lijden. Zondag avond zijn de feesten besloten met het afsteken van een fraai vuurwerk op de Kanaal-dijk en met eene danspartij in de ruime zalen van den Doelen. Beide avonden nam een zeer talrijke volksmenigte uit verschillende streken van Noord- Holland aan de feestviering deel. Men schrijft aan het «Alg. Dagbl. van Nederland" uit Nieuwveen: «Bepaalde zich het mondzeer eerst tot slechts enkele boerderijen, thans zijn er nog maar weinigen van verschoond. Even als elders, zijn ook hier eenige menschen, door het gebruik der melk van koeijen aan die ziekte lijdende, ongesteld geworden en kregen dikke tongen met blaren daarop. Ik herinner me dat, toen ruim 25 jaar geleden deze zelfde ziekte heerschte, eene vrouw het kreeg van de melk liarer geit, terwijl haar zogend kind het weder van haar overnam. Te Monster is in de vorige week een stoute diefstal gepleegd. Des morgens in een beneden-voorkamer komende, vond de vrouw des huizes kaarsvet gemorst op hare tafel. Daarover verwonderd, omdat men zich van geen kaarslicht bedient, werden vermoedens opgewekt, die zich later beves tigden. De binnensluiting van het venster was op behen dige wijze verbroken, en in de secretaire ontbrak eene som van 160. Een gouden horologie, een gouden hoofdstel en het overige voorhanden geld, circa 1000, waren onaangeroerd gebleven. Wij vernemen, zegt de N. R. Ct., dat de verzoeken om gratie, ingediend door Bosman en 8 anderen, die op 20 April jl. door het Provinciaal Geregtshof in Zuidholland zijn veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf, ter zake van de te Rotterdam plaats gehad hebbende ongeregeldheden in het vorig jaar, zijn afgewezen. Z. M. heeft afwijzend beschikt op het verzoek om gratie, gedaan door Jonas Melhado, die door het Prov. Geregtshof in Zuidholland tot 6 jaren confinement is ver oordeeld, wegens deelname aan de ongeregeldheden te Rotterdam. Een koopman van de Streefkerksche kermis komende, met vrouw en schoonzuster, wilde aan het stoombootenveer te Kinderdijk een weinig verpoozen. Op zijne kar, bespannen met twee honden en geladen met galanteriën, lag zijne schoonzuster te slapen, toen door een onbekende oorzaak de honden het stoombootenhoofd afreden. Eer de man, die van de kar was afgegaan, het kon tegenhouden, stortte de kar in het water. Het 19jarige meisje kwam daarbij om. Het «Utrechtsch Dagblad" wijdt een hoofdartikel aan de volksgezondheid, vooral met het oog op hetgeen te dien opzigte te Utrecht is gedaan en nog gedaan kan worden. In dat artikel, waarin opmerkelijke wenken voorkomen, zegt ze o. a: «De zaak der reinheid van het huis en van de bewoners schijnt eene geheel individuëele en zeker is het, dat het openbaar gezag zich daarmee weinig of niet kan inlaten. Men kan niet bij politie-verordening voorschrijven, dat de menschen zich wassclien moeten, of hoe dikwijls zij hunne woningen moeten schoonmaken. Het komt hier op de menscben zelve aan. Bij hen moet de overtuiging gewekt worden van het nuttige, het betamelijke, het goede voor de gezondheid van ligchaam en ziel, dat er in reinheid gelegen is. Dit kan en moet er in de jeugd al op de scholen ingebragt worden. Niet maar door het lezen van daartoe betrekkelijke verhaaltjes, maar door reinheid en orde in de school, met alles wat daarbij behoort; dooreen streng toezigt op de reinheid der kinderen. Verder kunnen volksblaadjes en volksvoordragten dat onderwerp uit allerlei oogpunten populariseren. En ook het openbaar gezag kan hier iets doen, zelfs op een gebied, dat voor dat gezag volkomen onbereikbaar scheendat der ligchaamsreinheid. Het kan namelijk zorgen voor openbare gelegenheden, waar elk kosteloos baden en zwemmen kan." Tengevolge van het onlangs op de Kon. Militaire Academie te Breda gebeurde kan men met zekerheid melden, dat de kadet v. d. E. van het hoogste studiejaar, bestemd voor de dienst van het O. I. leger, als kadet is ontslagen, en dat den kadet v. C., die eerst den 4den der vorige maand zijne loopbaan op de academie was ingetre den (het slagtoffer van de zoogenaamde ontgroening), op verzoek zijner betrekkingen eervol ontslag als kadet is verleend. Men schrijft uit 's Hertogenbosch aan het «Huis gezin" het volgende: «Op Zondag 3 Oct. zal hier het speelsaizoen geopend worden met de opvoering van de Hertogin van Gerolstein, van Offenbach. Men zal dus in de hoofdstad van Noord brabant kennis kunnen maken met een der meest zedelooze tooneelwerken van onzen tijd. De commissie, aan wier goedkeuring de op te voeren stukken onderworpen zijn, moet al een zeer vreemd denkbeeld hebben van hare roeping. In Amerika, dat land der vrijheid, heeft de rege ring reeds lang geleden de vrijheid genomen de opvoering van Offènbachs operetten te verbieden, omdat ze de schan delijke tooneelen, die er in voorkomen, niet oirbaar achtte. Men zou hier verstandig gehandeld hebben met het voor beeld van Amerika te volgen, en niet dat van de «Amster- damsclie joden-theaters", die op de zedeloosheid van onzen tijd azen. Zelfs Asmodee heeft meermalen zijn walging over die voorstellingen te kennen gegeven. Genoemde commissie geeft ook een niet onaardig dementi aan zeker stadgenoot, die sterk ijvert voor tooneelvoorstellingen op Zondag tot vermaak, verlichting en beschaving van 't volk. De Groothertogin van Gerolstein zal wel in staat zijn voor altijd van dit denkbeeld te genezen, want elk fatsoenlijk mensch heeft een afkeer van vermaak, dat ten koste der zedelijkheid gezocht moet worden." Te Wierden had jl. Dingsdag een ontzettend voorval plaats. Terwijl de landbouwer Niezink met zijn gezin naar het veld was, ter inzameling van den oogst, had hij zijn dochter van ongeveer 30 jaar, die aan hevige zenuwtoevallen lijdende was, alleen te huis gelaten om voor het eten te zorgen; doch hoe stonden zij verslagen, toen zij bij hunne tehuiskomst haar midden op het vuur vonden liggen, en reeds bijna geheel verkoold. Waarschijnlijk had zij weder een toeval gehad en was in het vuur gevallen, waarin zij, daar niemand aanwezig was om haar te helpen, op een ellendige wijze haar dood heeft gevonden. Het hof in Drenthe heeft bij een gemotiveerd arrest G. Oldenkamp, laatst molenaar te Beilen, schuldig verklaard aan valschheid in geschrifte, en hem dientengevolge ver oordeeld tot eene tuchthuisstraf van zes jaren, eene geld boete van 50 en in de kosten. Hier te lande zijn berigten ontvangen van het eiland Java, loopende tot 20 Augustus. De eenige, daaronder voorkomende nieuwstijding van belang is deze, dat de spoorweg tusschen Sam'arang en Soeracarta voltooid is. Den 14 Augustus is de eerste locomotief te Solo aangekomen en bij die gelegenheid hebben aldaar eenige feestelijkheden plaats gehad. Aangekomen schepen te Batavia, vóór 14 September: Baron van Heemstra, Catharina Maria, Europa, Hendrika, Mr. Jacob van Lenncp, Kitty, Krimpen aan den Lek, President Plate, Ridderkerk, Rio de la Plata, Samliiri, Soerabaija Packet en Susanna en Elisabcth. Vertrokken: Alida, Bato, Delft, Maria Regina en Nieuwland. Stoomvaart op Amerika, dit is de titel eener bro chure, die ons ter aankondiging is toegezonden en die, zoowel om het gewigtig onderwerp, daarin behandeld, als om de grondigheid der beschouwing allezins aanspraak maakt op de belangstelling van ons publiek. De directie der Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij brengt hare «korte beschouwingen" over de stoomvaart op Amerika in dit vlugschrift ter algemeene kennis en draagt daardoor niet weinig bij om meer algemeen de aandacht op dit onderwerp te vestigen. De brochure vangt vol- genderwijze aan: «Reeds sedert twee jaren bestaat bij ons, directeuren der Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij, het voornemen om eene stoombootdienst op Amerika tot stand te brengen. Wij zien in die lijn eene buitengewoon voor- deelige geldbelegging voor den ondernemer, en tevens het middel om Nederland een behoorlijk aandeel te doen ver krijgen in den zoo grooten handel tusschen de beide werelddeelen. Wat ons tot heden terughield, van met die plannen openlijk voor den dag te komen, was de vrees, dat wij welligt moeite zouden hebben om het benoodigd kapitaal te vinden. In den lateren tijd werd veel geld in reederijen verloren, en deze zoo uitnemend nationale, en vroeger zoo geliefkoosde geldbelegging, is thans veel minder gezocht; en weinig lust hadden wij om noch onze Maatschappij, noch de zaak, die wij zoo wenschelijk achtteden, aan de waarschijnlijkheid van een echec bloot te stellen. Intusschen heeft sedert eenige maanden die zaak in hooge mate de algemeene aandacht tot zich getrokken. De heer M. H. Jansen, oud-kapitein ter zee, gaf zijne bro chure uit: Een brug over den oceaanen de daarin met warmte en talent ontwikkelde denkbeelden vonden weerklank door het geheele land. Kamers van koophandel gaven hare ingenomenheid te kennen; comités vormden zich om de uitvoering voor te bereiden, en algemeen wordt thans erkend, dat wel niets zoo geschikt is, om eene nieuwe impulsie aan onzen handel en nijverheid te geven, als juist de daarstelling eener stoomvaart op Amerika. Deze belangstelling geeft ons den moed, die ons verleden jaar ontbrak. De deelhebbers in de Koninklijke Nederlandsche Stoom boot-Maatschappij zijn bijeengeroepen, en eerstdaags zullen wij aan hunne goedkeuring het voorstel onderwerpen, om de Maatschappij uit te breiden, en de dienst op Amerika onder hare lijnen op te nemen. In afwachting of wij door het besluit der vergadering zullen in staat gesteld worden tot handelen, zij het ons vergund de onderneming te bespreken en kortelijk uitéén te zetten hoe, naar onze meening, de dienst moet worden ingerigt. Onze inzigten over de wijze van uitvoering komen niet geheel overeen met die, welke wij door anderen hooren voorstaan. Wisseling van denkbeelden kan dus welligt eenig nut opleveren, te meer daar, naar het schijnt,, onze Maatschappij niet de eenige is, die naar de eer streeft om zich met de uitvoering te belasten. Leed zoude het ons zeker doen, als niet haar die eer mogt te beurt vallen; nog meer leed, als de proef geno men werd op eene wijze, die, naar onze overtuiging, tot teleurstelling zou moeten leiden." De genoemde directie bespreekt eerst de soort van stoomschepen, die, baars inziens, voor die vaart moeten gebezigd worden. Zij bestrijdt het gevoelen van hen, die daartoe mailbooten willen gebezigd hebben en beveelt daarentegen stoomschepen van groot charter en niet over dreven snelheid aan; zij geeft niet toe, dat Norfolk de geschiktste plaats in Amerika zou zijn als verbindingspunt; zij erkent de geschiktheid van Vlissingen als plaats van afvaart (Nieuwediep komt niet in aanmerking, omdat het slechts als voorhaven van Amsterdam alleen kan dienen, terwijl Vlissingen ook tot meer andere handelsplaatsen in be trekking staat); en eindelijk zij betwijfelt het, of de regering wel geneigd zal zijn om voor deze stoomvaart subsidie te verleenen, die, naar zij gelooft, ook minder noodig is als hare plannen worden gevolgd, waardoor de onderneming zonder geldelijke ondersteuning behoorlijk zal kunnen concurreren met Hamburg en Bremen. Te Barmen stonden onlangs teregt twee personen, door de vereeniging tot bescherming van dieren aangeklaagd, de een van een kat den staart te hebben afgebeten, de ander van medepligtigheid. De aangeklaagden hielden vol, dat deze operatie in het belang van de kat was en legden een attest van een veearts over om dit te staven. De regtbank, overwegende, dat nergens nog op geneeskundige scholen het afbijten van kattenstaarten aanbevolen was, ook de daders tot eene operatie niet bevoegd waren en hun stand en menschelijk gevoel zulk eene handeling ver hinderd moest hebben, veroordeelde beide beschuldigden tot eene geldboete van 20 thaler ieder en de kosten. Het vonnis werd luide toegejuicht. In het binnenland van Rusland kregen vier menschen een ongeluk en men telegrapheerde naar de naaste stad om een geneesheer. Toen deze van een juist tot vertrek staanden goederentrein partij wilde trekken, om zoo spoedig mogelijk over te komen, werd hem, trots alle dringende verzoeken en aanbiedingen beduid, dat hij slechts kon meerijden als geleider van levende have. Het gelukte den geneesheer in het naaste huis een haan te bekomendeze werd betaald, voor het beest plaats genomen en de man, in het gevolg van een haan reizende, mogt nu op bij de wet gepermit teerde wijze vertrekken, om zijne menschlievende voornemens uit te voeren. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN Bil MARINE EN LEGER. De kapt. ter zee R. L. de Haes, de luit. ter zee lste kl. F. M. Parker Verboom en de luit. ter zee 2de kl. L. Haremaker, laatst

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 2