1869. N°. 122. Zondag 10 October. 27 Jaargang. IH Uitgever A. A. BAKKER Cz. STATEN-GENERAAL. B I N E L N D. 5 Oei 87* 76J «8*1 81'I 66 83j 33 32 Ï8* 84 HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT, „W ij huldigen het goede.' Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der A d vertent iënVan 14 regels 60 «ent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Woensdag den 13 dezer vertrekt de West- Indische innil. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAI. VERGADEREN op Dingsdag den 12 October a. s., des avonds ten zeven ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 8 October 1869. STAKMAN BOSSE. PUNTEN TER BEHANDELING 1. Eindverslag onderzoek Begrooting 1870. 2. Voorstellen Verbruiksbelastingen. 3. Verzoek om ontslag van een lid der Teekenschool. 4. Verzoek om ontslag van een Hulponderwijzer. 5. Brief Gedeputeerde Staten, Bank van Leening. Tweede Hamer. Aan de Kamer is aangeboden het in de vorige zitting onafgedaan gebleven ontwerp van wet, houdende regeling van de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der militaire officieren bij de zeemagt. Aan de Kamer is een adres ingediend door het hoofd bestuur der Vereeniging tot Heil des Volks, waarin den wensch wordt uitgesproken, dat de Kamer de noodige stappen zal doen, die tot eene geheele afschaffing der kermis kunnen leiden. «Het is dezen wensch (zoo besluit het adres), dien wij, door hartelijke liefde tot ons volk en door innig medelijden met zoo vele duizenden verdwaalde en ver dwaasde landgenooten gedreven, eerbiedig en onder opzien tot God, aan uwe Hooge Vergadering ter overweging voorleggen, vertrouwende en biddende, dat deze onze zwakke, maar ernstig gemeende pogingen tot heil des volks weldra door een gunstig besluit zullen bekroond worden." Volgens het bij de Kamer ingediend wetsont werp, houdende nieuwe bepalingen omtrent de schatkist- billetten, kunnen deze worden uitgegeven1. ter voorziening in tijdelijke behoeften van de Rijks-kas, tot een bedrag van vier millioen gulden, 2. ter voorloopige aanvulling van of dekking der tekorten op de middelen, bestemd om te voor zien in de uitgaven der staatsbegrooting. De uitgifte ge schiedt ii pari. HELDER en NIEUWEDIEP, 9 October. De jongste tijdingen uit Spanje zijn weder, even als gewoonlijk, ongunstig. De rust des lands is nog bij voort during ernstig verstoord. Ofschoon van de zijde der regering de verzekering wordt gegeven, dat de republikeinsche benden, die Andalusië en Catalonië verontrusten, overwonnen zijn, rekent men er weinig op, dat die mededeeling de volle waarheid bevat. In onderscheidene streken is de republiek uitgeroepen en allerwege is de republikeinsche partij ijverig in de weer om de zege te behalen. Voor eenige dagen lazen we ergens de volgende profecyAls er binnen zeer korten tijd geen bepaalde keuze wordt gedaan voor den Spaanschen troon, dan is Spanje in een maand tijd een republiek. Die voorspelling schijnt wel bewaarheid te worden, ofschoon wij van de energie der regeringsleden, waaronder Prim en Topete, wel verwachten, dat zij de monarchie niet gemakkelijk zullen prijs geven. De pas ontstoken vrijheid in Spanje heeft nog weinig kunnen bogen op het goed gebruik, dat er van gemaakt is en de voortdurende woelingen en partijschappen doen Spanje als nog niet geschikt kennen voor eene volksregering. In middels lijdt de volkswelvaart groote schade door de ge stadige onlusten, die in 't geheel niet bevorderlijk zijn om nijverheid en handel tot bloei te brengen. In Ierland heeft de politie dezer dagen het afschrift ontdekt van den eed, dien de zoogenaamde Ribbons-men hebben af te leggen. Deze broederschap is eene uitgestrekte zamenzwering, welke zich bij een geweldigen eed verbindt om Ierlands regten te verdedigen en andersdenkenden op het stuk der godsdienst alle mogelijk kwaad te berokkenen. De Sultan van Turkije heeft er tegenwoordig naar het schijnt grooten lust in om zijne leenmannen tot de orde te roepen, als ze zich in zijn oog aan magtsoverschrijding schuldig maken. Eerst heeft hij den Egyptischen Onder koning tot verantwoording geroepen, thans moet de Vorst van het kleine Montenegro het ontgelden. Het krachtige bergvolkje wordt door een talrijke Turksche legermagt bedreigd. Men vreest er voor, dat de hospodar van Rumanië, Prins Karei van Hohenzollern, eerstdaags ook wel eens eene waarschuwing van zijnen opperheer te wachten heeft. Deze toch heeft naar allen schijn, in navolging van onzen Karei de Stoute, uit de 15de eeuw, eene Konings kroon op het oog. Hij moet daarover te Weenen zelf reeds met von Beust gesproken hebben. De Oostenrijksche diplomaat was echter weinig bevredigend in zijn antwoord. Op Pruissen kan Prins Karei beter rekenenneef Wilhelm zou zeker niet ongezind zijn om den niet onfortuinlijken bloedverwant een sportje hooger op den vorstelijken ladder te doen stijgen. Maar Pruissen ligt, helaasvrij ver van den Donau; Oostenrijk is de onmiddellijke nabuur en Karei zal ook denkenbeter een goede buur dan een verre vriend. Intusschen is bet grootkruis der Roode Adelaarsorde, waar mede de Koning van Pruissen bem te Baden-Baden heeft beschonken, een gewigtige versiering. Hij moge zich echter wel wachten voor het geven van aanstoot aan den Grooten Heer te Stamboul. Het 3de bataillon van het 7de regiment infanterie, al hier in garnizoen, deed gisteren voormiddag, onder kom- mando van den majoor Potgieter van Laar, eene veronderstelde veldontdekking uit het fort Erfprins in de rigting van de Kleine Keet, aan de westzijde van het Koegras. De vijand werd van die zijde verwacht. Ondersteund door liet vuur van Kijkduin, marcheerde een compagnie als voorhoede, gevolgd door 2 compagniën de eene regts, de andere links van de opene vlakte, terwijl de achterhoede mede uit eene compagnie bestond. Nabij de Kleine Keet werd veronder steld te stuiten op een overmagtigen vijand, die den terugtogt noodzakelijk maakte. Deze geschiedde weder onder be scherming van het vuur van het fort Kijkduin, en in geregelde orde trokken de troepen op het exercitieveld nabij laatstgenoemd fort terug. Aan deze manoeuvres werd door de miliciens der ligting van 1865, die zich thans onder de wapenen bevinden, deelgenomen. Donderdag middag werd in het westelijk deel der ge meente eene vrouw, eene weduwe met 5 kinderen, dood in hare woning gevonden. Zij maakte zich vaak schuldig aan misbruik van sterken drank. Het letterminnend genootschap Liefde tot Kunst, hield jl. Donderdag eene openbare vergadering in het lo kaal Tivoli alhier, waarin behalve het tooneelspel: Een oud soldaat, van Nieuwmeijer, de blijspelen: Bergen en dalen naar Benedix en Liberaal en Conservatief van v. d. Stem pel werden ten tooneele gevoerd. Inzonderheid zij, die zich met de hoofdrollen hadden belast, kweten zich uit muntend van hunne taak en droegen daardoor, gesteund door het overig personeel, niet weinig bij om den vrij talrijken aanwezigen een genotrijken avond te bereiden. Een geanimeerd bal besloot deze vergadering, de eerste in de reeks der te wachten uitvoeringen van de verschillende vereenigingen in dit saizoen. De «Staatscourant" van heden behelst de lijst der bekrooningen, toegekend op de Internationale Tentoon stelling van Voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman te Amsterdam. Wij vinden daaronder de volgende vemeld: Mr. J. S. Duyvis Jz., Koog a/d Zaan, Olie, med. lste kl. Arbeiders-Vereeniging: «Help u Zei ven", Zaandam, Reglementen, 2de Vereeniging «Weten en Werken," Haarlem, J. H. Paleari, Alkmaar, Boenders, 3de F. Schilling, Alkmaar, Koffijstroop, enz. J. J. G. Wahlen, Alkmaar, Bier, Jacob Dnyvis, Koog a/d Zaan, Stijfsel, Gebr. D. en M. Grootes, Westzaan, Chocolade, De burgerschool te Helder, voor teekenen naar de natuur, Alkmaar, voor teekenen naar de natuur en naar het voorbeeld, De burgerschool te Zaandam, voor Houtwerk en Boetseren, Klaas Honig en Zoon, Koog a/d Zaan, Stijfsel, eerv. verin. Jb. Poel (firma W. en J. Poel), Zaandam, Lijm, G. Pondman Az., Zaandam, Cigaren, Gerrit Vis, Zaandam, Stijfsel, Hermanus de Vries, Zaandam, Jaloesielatten, Jl. Zaturdag maakten we melding van een lijk, in de nabijheid van Urk gevonden. Door de bemoeijing der politie is het gebleken, dat het lijk was van den stuurman, die dezer dagen tot redding van een matroos in zee was gesprongen. Naar men berigt wordt in sommige gemeenten onzer Noordelijke provinciën, als voorbehoedmiddel tegen de klaauwziekte en tongblaar onder het rundvee met vrucht gebruik gemaakt van een oud middel, namelijk aderlating. Tot notaris binnen het arrondissement Hoorn, ter standplaats Terschelling, is benoemd de heer S. Brons Boldingh, cand.-notaris te Hoorn. Beroepen bij de Herv. gemeente te Edam, dr. J. Wiarda, te O. en W. Blokker; te Blokzijl de heer N, Kamp, candidaat te Meppel; te Hoogebeintum de heer J. Folpmers, pred. te Opperdoes. Bedankt voor het beroep naar de Christ. Geref. gemeente te Schiedam, door ds. W. G. Smit, te 's Hage. Dezer dagen zijn onderhands verkocht 12 bunders land, liggende in liet westdeel van den Anna Paulowna- Polder, voor de som van 1150 per bunder, zegge elf honderd vijftig gulden. Dat zelfde land kon vijf jaren geleden niet meer opbrengen dan f 416 per bunder. Aan de gisteren te Alkmaar gehouden harddraverij, ter viering van den Gedenkdag van Alkmaars Ontzet in 1573, namen 20 paarden deel. De prijs, bestaande in een zilveren theeservies, werd behaald door het paard Kampioen van den heer P. H. Fromberg, te Watergraafsmeer, de lste premie, een met zilver gemonteerd dessertservies, door het paard de Deugd, van den heer H. Kremer, te Wargerd en de 2de premie, een zilveren porte-sigares, door het paard Slimme Jan, van den heer Ritsema, te Garstliuizen, terwijl aan de pikeurs der beide eerste prijzen winnende paarden een kristallen bokaal op zilveren voet is uitgereikt. Bij de jaarlijksche oefening van het kader van de dd. schutterij te Alkmaar in het schijfschieten, die jl. Woensdag gehouden is, werd de eerste prijs behaald door den korporaal van der Veen; de lste premie door den korporaal Ooijevaar; de tweede premie door den korporaal Schutz, terwijl de sergeant Obdam en de korporaal Clausing de geldelijke aanmoediging bekwamen, die door heeren officieren was toegezegd. (N. Alkm. Crt.) De tongblaar vertoont zich in de omstreken van Hoorn op uitgebreide schaal. Zeer veel vee is er door aangetast, en dit veroorzaakt eene schraalte van melk, waardoor deze zeer in prijs gestegen is, even als de boter, die veel minder gemaakt wordt. Het is te hopen, dat het spoedig eene betere houding neme, anders zoude het ook op het maken van kaas invloed hebben. Jl. Maandag morgen waren eenige landlieden besteld, om de gekochte mestkalveren af te leveren vóór het vertrek van de stoomboot van 's Hertogenbosch op Rotterdam, om nog daarmede te kunnen worden over- gebragt. Toen de kalveren aan boord w/iren, gaf de koopman, zekere aldaar wonende van V., te kennen, dat zijne vrouw de bedongen koopsom zou uitbetalen; maar toen zij aan de woning kwamen, bleek het hun spoedig, dat zij bedrogen waren. De vrouw van den veehandelaar had reeds vóór hem de stad verlaten, en nu wordt gedacht, dat beiden naar Engeland zijn en de betaling der 65 ge meste kalveren wel voor altijd zal vergeten worden. Naar men verneemt, is door mr. A. Greebe, gemeente secretaris van Zaandam, het plan ontworpen tot de oprigting van een administrativen bond, aan welk plan spoedig algemeene bekendheid zal worden gegeven en waartoe rijks-, provinciale- en gemeente-ambtenaren, die met het administratief regt in betrekking staan, kunnen toetreden. Deze bond zal zich ten doel stellen, om door het houden van congressen, hetzij provinciesgewijze of vereenigd, mede te werken niet alleen tot vereenvoudiging der provinciale en gemeente-administratie en wetgeving, maar bovenal, om middelen te beramen tot verbetering van het lot der rijks-, provinciale en gemeente-ambtenaren. (Dagblad.) De proeven aan de normaalschool te Waalsdorp, door officieren uit de verschillende corpsen van het leger met de bekende modellen van achterlaadgeweren zijn thans afgeloopen. Vele modellen, waaronder het zundnadelgeweer, dat in den laatsten oorlog tusschen Pruissen en Oostenrijk zoo vermaard geworden is, zijn al spoedig gebleken niet aan de eiscben te beantwoorden. De tijd, die gewonnen wordt bij het laden, gaat weder grootendeels verloren bij het herladen. De fout van vele achterladers ligt in het slot, dat, na het afschieten van den patroon, het hulsel, hetwelk hem omvat, niet uitwerpt, waardoor men den laadstok, hervormd in ontlaadstok, moet bezigen om eerst het gat, waarin de patroon sluit, schoon te maken. Het geweer, dat het beste in dit opzigt heeft voldaan, is het geweer van Beaumont uit Maastricht. Men meent dus ook nu, dat de uitwerking der zundnadelgeweren in der tijd zeer overdreven is geweest, en de uitslag van den slag van Sadowa eerder toegeschreven moet worden aan het beleid der Pruissische generaals en aan de onhandigheid van den Oostenrijkschen veldmaarschalk. Te Schiedam is dezer dagen eene weduwe overleden in den ouderdom van 99 jaren en 11 maanden. Jl. Dingsdag zijn te Hellevoetsluis, in het zoogenaamde Vuile Gat, benoorden het eiland de Tiengemeten, in de Maas, proeven genomen met eene touw versperring, volgens het stelsel van den kapt.-lnit. ter zee van der Veldên Erdbrink, commandant van het wachtschip aldaar. De uitslag is

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1