1869. N°. 132. Woensdag' 3 November. 27 Jaargang. Zeeramp op Terschelling. LIEFDEGIFTEN. BINNENLAND. HELDELSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT, „W y huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. MOLENPLEIN, N°. 163. 1 Prij9 der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Donderdag; den 4 dezer vertrekt de Oost-Indi sche innfil over JMarseille, Aan het Bureau dezer Courant bestaat gelegenheid tot het inzenden van Liefdegiften, tot leniging van den nood der Weduwen en Weezen, door de jongste zeeramp op Terschelling ontstaan. Wij bevelen de nagelatene betrekkingen der verongelukten in de liefdadigheid onzen plaatsgenooten aan. Bij de beide vorige zeerampen werden uit deze gemeente vrij belangrijke sommen verzameld. Moge ook nu de treffende slag voor de bedroefde Weduwen met hunne Kinderen, veler harten bewegen tot het afstaan eener grootere of kleinere gave. In afwachting dat welligt onze vroegere Plaatselijke Commissie zich ook nu weder met de taak belast, om ook voor de derde zeeramp zich met het zamenbrengen van giften te belasten, verklaart de Uitgever dezer Courant zich bereid, om, hetgeen men daarvoor zou willen afzonderen, in ontvangst te nemen en, ter uitreiking in eens, aan den heer Burgemeester van Terschelling op te zenden. Van de ingekomen gelden zal in deze Courant melding worden gemaakt. HELDER en NIEUWEDIEP, 1 November. Vrij langdurig zijn de beraadslagingen door de leden der meerderheid van de Spaansche Cortes gehouden over de keuze eens Konings. Zoolang de keuze nog niet is gedaan, luiden de berigten dan eens meer gunstig voor den hertog van Genua, dan weder voor den hertog de Montpensier. Onder de leden van het tegenwoordig bewind moeten er zijn, die bepaaldelijk tegen de benoeming van den jeug digen Italiaanschen hertog gestemd zijn. Met het oog op den benarden toestand des lands, zullen welligt die staats lieden de keuze van den jongen Prins ongeraden achten. Het staatkundig leven in Frankrijk is in de laatstver- loopene maanden op nieuw en levendig opgewekt. Bij iedere voorkomende gelegenheid openbaart zich daar te lande eene beweging, die steeds de grootste zorg aan de regering baart. Eerlang moet er weder eene verkiezing plaats hebben. De kiezers der vier districten van het departement der Seine en van een district der departementen Vendeé en Vienne zijn tegen 22 dezer opgeroepen om leden voor het Wetgevend Ligchaam te kiezen. De onrustbarende berigten omtrent deze op handen zijnde verkiezingen deden 11. Zaturdag eene paniek ter beurze te Parijs ontstaan. De regering van Keizer Napoleon doet wat zij kan om het meer en meer dreigend onweder af te leiden en den naderenden storm te bezweren. Door het indienen van wetsvoordragten, wier onderwerpen een aan gename klank in de ooren des volks hebben, tracht zij er naar om sympathie te verwerven en blijk te geven, dat zij de hoogste en duurste belangen der natie met ernst ter harte neemt. Nog steeds wankelt de Sultan van Turkije in zijn besluit om de opening van het Suez-kanaal te gaan bijwonen. Ziende op de hooge personen, die daar door hunne tegen woordigheid zullen schitteren, lacht het hem toe daar de eerste persoon bij feestelijkheid en aan feestdisch te zijn. Maar aan den anderen kant maakt de Sultan bezwaar. De Onderkoning wilde niet naar Constantinopel komen om der Porte zijne opwachting te maken en nu zou deze aan hare hooge waardigheid afbreuk doen, als zij den ongehoorzamen Ondergeschikte ging bezoeken. Yan de zijde van Engeland werd het den Sultan afgeraden om naar Suez te gaan. Het besluit is echter nog niet definitief genomen; de Groote Heer zal de komst van den Oostenrijkschen monarch afwachten, diens raad inroepen en misschien zamen ter feestelijkheid henen trekken. Prins Karei, Hospodar van Rumanië, heeft aan zijne onderdanen kennis gegeven van zijne verloving met Elisabeth von Wied, van beroep Prinses, wonende te Niewied. De Vorst uit in die kennisgeving de beste wensclien voorden bloei des lands, waaraan hij ook wil bevorderlijk zijn «door het stichten eener duurzame dynastie, die buiten het bereik der politieke wisselingen in den lande en boven den onder- lingen strijd der partijen zal staan.» Het onderwerp der lezing van den heer Johs. Dyserinck, Woensdag avond te houden, is: //Het gebed en zijne ver hooring in verband met Gods albestuur.» De zaak van den zeeman Peters, wonende alhier, beschuldigd van moedwilligen doodslag op een zijner kame raden, maakte jl. Vrijdag het onderwerp van behandeling uit bij het Provinciaal geregtshof te Amsterdam. Nadat 12 getuigen gehoord waren, rekwireerde de advocaat-generaal jhr. mr. C. H. Bakker zijne veroordeeling tot een tucht huisstraf van vijf jaren, terwijl de verdediger, mr. Water schoot van der Gracht op eenige verzachtende omstandig heden wees en speciaal op zijn vroeger goed gedrag. De uitspraak is bepaald op heden. Jl. Zondag is alhier aangebragt per het schip Hafvreun kapt. Bryde, de equipage van het Zweedsch schoonerschip Johan, kapt. Bruce, welk schip zij in de Noordzee in zin kenden staat hebben verlaten. Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee N. M. J. Kroef, is, volgens een bij het departement van Marine ingekomen telegram, den 31 October jl. te Brindisi aangekomen. Aan boord bevond zich alles wel. De kapt. der artillerie J. Romein is van Dordrecht naar hier verplaatst. Den 30 September is uit West-Indië naar Nederland vertrokken Zr. Ms. stoomschip Soembing, kommandant kapt.-luit. ter zee jhr. D. Bowier. Door de commissie, belast met het afnemen der geneeskundige examens, is een diploma van arts uitgereikt aan de volgende candidaten: J. Th. Wartmann, bevoegd tot de uitoefening der geneeskunde in ZwitserlandP. K. A. Sluys, med. doctor en officier van gez. 1ste kl; H. J. D. Langelaan, med. doctor; J. R. H. van Son, med. doctor en off. van gez. 3de kl.; W. F. Switsar, med. doctor; H. Teunissen, med. doet. en off. van gez. 3de kl.; J. Azing Venema, med. doet.; A. van Gils, med. doet.; H. van Hees, med. doet.; M. A. Schepers, med. doet.; A. van der Loeff, med. doet.; J. K. Stakman Bosse, off. van gez. 2de kl. J. van IJzeren, off. van gez. 2de kl.; L. A. J. Marion; C. Gutteling, stedelijk heelmeester en J. A. Quanjer, stedelijk heelmeester. Het nieuwe wetsontwerp tot regeling van de schut terijen is door den Raad van State onderzocht, en zal dus weldra aan de Tweede Kamer worden aangeboden. Ten aanzien der rustende schutterijen moet daarin o. a. bepaald zijn, dat de manschappen niet volkomen uitgerust en gekleed worden, maar eenvoudig een distinctief teeken ontvangen zullen. De oefeningen zouden zich hoofdzakelijk tot de kennis en de behandeling van het geweer en het schijfschieten bepalen. (N. Middelb. Ct.) Beroepen bij de Christ. Afgesch. Geref. gemeente te Heemse, de heer H. op 't Holt, te Leeuwarden. Men schrijft ons van West-Terschelling, dd. 30 Oct. 11.: //In het berigt, betreffende de redding van de equipage van het Pruissische schip Ivarel, kapitein G. V. Petersson, is door mij onwillekeurig een verzuim gepleegd, dat ik mij haast te herstellen. Alle lof komt bij die zeer moeijelijke en gevaarvolle redding toe aan K. van der Mey en C. C. Schaap, die, nadat Kooiman met zijn paard omver was geraakt, te zamen met W. Sluijk, de equipage behouden aan wal hebben gebragt. Ik herhaal wat ik bij eene vorige gelegenheid reeds gezegd heb, dat het namelijk zeer wenschelijk zoude zijn, dat aan die mannen, die zoo geheel belangeloos hun leven voor anderen in gevaar hebben gesteld, een billijke belooning werd uitgereikt.» «Eergisteren strandde hier weder het Nederl. schoener schip Margrieta Margina, welks bemanning met de redding boot gered is. Opmerkelijk mag het genoemd worden, dat bij al de hier plaats gehad hebbende strandingen, geen enkel menschen- leven behoeft betreurd te worden.» Met ingang van 1 dezer is het rijks-telegraafkantoor te de Rijp geopend: op werkdagen van 9 ure voor- tot 3 ure namiddags en van 5 tot 7 ure namiddags; op Zon en feestdagen, van 8 tot 9 ure voor- en van 12 tot 3 ure namiddags Van het stationsgebouw te Uitgeest wapperde jl. Vrijdag de vlag. Zoo hebben dan de Zaanbewoners eindelijk hun zin: Krommenie, Assendelft, Wormerveer, Koog, Zaandijk en Zaandam zijn in spoorweg-gemeenschap gebragt met de lijn HelderRotterdam. En dat zij er naar ver langden, is jl. Donderdag en Vrijdag gebleken. Deze twee dagen toch hebben de treinen reeds op hunne gere gelde tijden gereden en gaven, voor zoo ver de plaatsruimte was, gelegenheid om kosteloos een proefreisje meê te maken. Gretig is dan ook van die gelegenheid gebruik gemaakt; menigen Zaanlander zagen we door ons dorp wandelen, maar ook menigen Uitgeester moest meê om een kijkje te nemen aan de Zaan. Het was wezenlijk de moeite waard zich naar het stations-gebouw te begeven tegen den tijd dat er een trein van de Zaan kwam of daar heen ging. Een menigte liefhebbers, vooral dezulken die naderhand uit weelde geen spoortogtjé maken kunnen, verdrong zich om maar gezeten, neen ingepakt te geraken. De conducteurs konden de deuren niet open krijgen, en terwijl te Uitgeest de Zaantrein werd bestormd, verdwaalde daar een troep jongens in den trein die gereed stond naar den Helder te vertrekken. Gelukkig werden deze nogintijdsgewaarschuwd. Bij de opening van de spoorlijn door welke de Zaan streek met het spoorwegnet in verbinding wordt gebragt, nam de feestvrengde te Koog a/d Zaan reeds een aanvang in den vroegen ochtend van 30 October jl. Door eenige notabelen werd de schooljeugd onthaald op gebak, in den vorm van een spoortrein; er werden liedjes gezongen en met vaandels optogten gehouden. De leerlingen der open bare school werden door den heer Jacob Duyvis hartelijk toegesproken en er op gewezen, hoe zij de vruchten zouden plukken der verbinding van de Zaan door ijzeren linten met de volkeren van Europa. Te ongeveer 3 ure kwam de exprestrein te Uitgeest aan. Al de genoodigden, waaronder waren de hh. J. W. Bake, directeur-administrateur der Holl. IJzeren Spoorweg-Maat schappij; R. W. J. C. v. de Wall Bake, adjunct-adm. P. J. Mouthaan, ingenieur; Borski, commissaris der Maat schappij; J. F. W. Conrad, v. Gendt, v. Prehn, Michaelis, J. W. Waldorp, de lieeren burgemeesters der verschillende Zaansche gemeenten, enz., stapten aldaar uit. De minister van Binnenl. Zaken en de Commissaris des Konings der prov. Noordholland waren verhinderd de pleg- tigheid bij te wonen. Na eene korte verpoozing namen de genoodigden plaats in den feesttrein. Op dien togt werden de gasten op de tusschenstations te Krommenie, Assendelft, Wormerveer en Koog a/d Zaan feestelijk ont vangen met muziek en zang en toespraken. Aan het eindstation Zaandam werden de passagiers van den feest trein hartelijk welkom geheeten door den heer A. Prins, voorzitter van het spoorweg-comité, waarna hun in het lokaal Anna Paulowna een diner werd aangeboden door de commissie tot bevordering van de belangen der Zaanstreek bij den aanleg van Staatsspoorwegen. Met uitzondering van Zaandam was de feestvreugde algemeen. Het Volksblad schrijft over het duel: «Wanneer twee eerlijke daglooners, die beiden het gebrek hebben, dat zij geen honend woord kunnen verdragen, met het mes vechten en elkander verwonden, worden zij gestraft, en teregt; alle ruwe zelfverdediging moet uit eene ordelijke maatschappij verwijderd worden. Maar gelijkheid van regt voor allen moet er bestaan. Wordt de middeleeuwsche ruwheid gestraft bij den daglooner, dan moet zij niet minder gestraft worden bij den zoogenaamden fatsoenlijken stand. Het is ergerlijk, wanneer het duel bij de hoogere standen ongestraft wordt gelaten terwijl het gevecht) op het mes gestraft wordt. Het gaat inderdaad in de tegenwoordige tijden niet meer, te beweren, dat er standen zijn. De ruw heid moet in alle standen te keer gegaan worden. «Het duel tusschen den Oostenrijkschen ambassadeur te Parijs, prins Metternich, en den graaf van Beaumont, is in de tegenwoordige tijden geen daad, die den adel ver edelt, maar een ruwheid, die de hoogere standen onteert.» De Tijd opent eene inzameling van giften met het doel om aan den Paus te hulp te komen in de groote uitgaven, die hij voor het a. s. Concilie zal moeten doen en bereids gedaan heeft. Het Prov. geregtshof van Zuidholland heeft gisteren o. a. uitspraak gedaan in de zaak der echtelieden te Rotterdam, veroordeeld door de Arrond.-Regtbank kldaar, wegens het bevorderen van onzedelijkheid bij meisjes beneden de 21 jaren en hen beiden veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en 25 boete, met ontzegging tevens van de burgerschapsregten gedurende den tijd van twee jaren. Het Chinesche gezantschap, aan welks hoofd de heer Burlingame staat, is jl. Vrijdag avond te 's Gravenhage aangekomen. Van het hotel wappert de Chinesche vlag, een gelen grond, versierd met groote draken met 5 klaauwen, omgeven door de Nederlandsche vlaggen. Niet alle kalandisie is den winkelier welgevallig. Dezer dagen trad een man, schijnbaar tot den ambachtstand behoorende, den manufactuurwinkel binnen van den heer P., op de Korenmarkt te Delft, en vroeg hoeveel el bombazijn er noodig was tot het maken van een broek. Op het ant woord van drie el, verzocht hij die voor hem te willen afsnijden. Toen de kooper het goed in zijn bezit had, ver langde hij dat P. ook de vereischte hoeveelheid stof voor een kiel zou afsnijden. Terwijl de winkelier daarmede bezig was, zeide de kooper even zijn kameraad te zullen roepen, die zich op straat bevond. Hij begaf zich daartoe naar buiten en verwijderde zich, onder het roepen van //Georg!» hoe langer hoe verder, zoodat P. argwaan opvatte en den

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1