1869. N°. 133. Vrijdag' 5 November. 27 Jaargang. Zeeramp op Terschelling. LIEFDEGIFTEN. AANBESTEDING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. VERORDENING OP HET RIJDEN TE AMSTERDAM. ~STATE N-GENER AAL. BINNENLAND. HELDERSEHE EK NIEUWEDIEPER COURANT, „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. H franco per post - 1.65. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Aan het Bureau dezer Courant bestaat gelegenheid tot het inzenden van Liefdegiften, tot leniging van den nood der Weduwen en Weezen, door de jongste zeeramp op Terschelling ontstaan. Wij bevelen de nagelatene betrekkingen der verongelukten in de liefdadigheid onzer plaatsgenooten aan. Bij de beide vorige zeerampen werden uit deze gemeente vrij belangrijke sommen verzameld. Moge ook nu de treffende slag voor de bedroefde Weduwen met hunne Kinderen, veler harten bewegen tot het afstaan eener grootere of kleinere gave. In afwachting dat welligt onze vroegere Plaatselijke Commissie zich ook nu weder met de taak belast, om ook voor de derde zeeramp zich met het zamenbrengen van giften te belasten, verklaart de Uitgever dezer Courant zich bereid, om, hetgeen men daarvoor zou willen afzonderen, in ontvangst te nemen en, ter uitreiking in eens, aan den heer Burgemeester van Terschelling op te zenden. Van de ingekomen gelden zal in deze Courant melding worden gemaakt. Op Vrijdag den 13 IVovemlrer 1869, des avonds ten half zeven ure, zal, aan het Raadhuis der gemeente Helder, in het openbaar, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed De levering vnn STEKIVItOEiKlV aan de ©eineente-Inrigtingen, voor het jaar 18ÏO. De voorwaarden van aanbesteding liggen, op de gewone kantooruren, ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Helder, den 4 November 1869. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Tengevolge van een ontvangen aanschrijving wordt ter kennisse van belanghebbende ingezetenen dezer gemeente gebragt, dat bij eene onlangs vastgestelde nieuwe politie-verordening, die met 1 Januarij 1870 in werking treedt, is bepaald, dat het uithalen van rijtuigen te Amsterdam van de hand, en niet zoo als daar gebruikelijk was, bij de hand moet geschieden. Helder, De Burgemeester der gemeente Helder, den 4 November 1869. STAKMAN BOSSE. Tweede Hamer. De Kamer heeft jl. Dingsdag, des namiddags ten 4| ure, eene zitting gehouden. Daarin is besloten om de discussie over de Indische begrooting aan de orde te stellen tegen morgen ten 11 ure. Bij de Kamer is o. a. ingekomen een wetsontwerp tot onteigening van perceelen ten behoeve eener haven nabij het Noordzee-kanaal. HELDER en NIEUWEDIEP, 4 November. Hoe verschrikkelijk een burgerkrijg is, daarvan levert de geschiedenis der laatste dagen met het oog op Spanje overtuigende bewijzen. Vreeselijk heeft de burgeroorlog daar gewoed, en verschrikkelijke verwoestingen zijn er door aangerigt. Hetgeen men daarvan ten opzigte van Valencia verhaalt is verre van opbeurend. De verwoesting, daar ontstaan, is zóó ontzettend, dat men gelooft dat er jaren zullen noodig zijn om te herstellen, wat in eenige dagen is verwoest. Huizen zijn onbewoonbaar, openbare gebouwen onbruikbaar, en de stad is in 't geheel bet tooneel van verwarring en ellende. Bedroevend moet de blik zijn op de plaats, waar de strijd zoo hevig is geweest en waar nog zoovele jammervolle teekenen zijn te aanschouwen van de vernieling des oorlogs. Gewigtig is de taak der regering om uit deze verwarring orde te doen ontstaan en thans, nu de republikeinsche opstand zoo goed als geheel onderdrukt is, mag men in Spanje wel innig bezield zijn met den wensch, dat het zwaar bezochte land voor altoos bevrijd moge blijven van de rampen van den burgeroorlog. Moge de eerlang te doene keuze van een Koning aan het behoud der binnenlandscbe rust bevorderlijk zijn Niet laag worden in Ierland de eischen gesteld, omtrent hetgeen men daar wenscht dat in de staatsinrigting veranderd worde. De opheffing der Iersche staatskerk, hoezeer ook eene aangelegenheid die als zeer gewenscht werd beschouwd, is niet het einddoel van der Ieren streven. De vereeni- gingen van staatkundigen aard, die daar te lande bestaan, stellen zich niets minder ten doel dan de stichting van eene afzonderlijke regering voor Ierland, des noods onder denzelfden souverein. Het zoo lang verstooten land zou dan door dat afzonderlijk beheer, op de wijze zooals Noor wegen door den Koning van Zweden wordt geregeerd, naar hunne verwachting in welvaart en bloei toenemen. Wel is men ingenomen met hetgeen door de regering gedaan wordt om eene betere verhouding te doen ontstaan tusschen landeigenaars en pachters van landerijen en hoeven, maar in het oog der Ieren, is deze maatregel slechts een schakel in de keten der noodzakelijke groote hervormingen, die in de toekomst worden verwacht. Moge die hervorming slechts op den weg van bedaarden vooruitgang en niet op dien van burgerkrijg en beroering worden gezocht! Op dit oogenblik is zeker niets zoo moeijelijk dan de begin selen bloot te leggen, waardoor de politiek van den Fran- schen Keizer sedert eenige maanden zich laat leiden. Deze politiek doorloopt merkbaar eene kromme lijn, welker tallooze bewegingen en kronkelingen onmogelijk zijn te volgen. Zij gelijkt veel op een ontredderd schip, waarover de kapitein het bestuur heeft verloren, dat naar roer noch zeil verkiest te luisteren. Zonder vaste rigting dobbert het heen en weer. Nu eens schijnt het gouvernement het plan te heb ben tegen den stroom op te varen, maar straks geeft het dat besluit op en laat zich met den stroom medevoeren, totdat het onverwacht het een of ander beletsel tegenkomt, waaraan het zich dadelijk vastklemt, om zoo, het een noch het ander doende, in statu quo te kunnen blijven. En zoo hangt Frankrijk voortdurend als tusschen hemel en aarde, tusschen de alleenheersching aan de eene zijde, die wel geabdiceerd heeft, maar tot het afscheid van Fontainebleau niet kan besluiten, en het senatus-consult aan de andere zijde dat het gewaad der vrijheid heet te dragen, maar van nabij beschouwd, met den staatsierok is bekleed, die voor de toelating in de keizerlijke voorkamer een onvoorwaar delijk vereischte is. Op Zaturdag 30 Oct. jl. is te Rotterdam als opper stuurman geëxamineerd en toegelaten de heer N. van der Meij, leerling aan de zeevaartkundige school van den heer A. J. Leijer alhier. Het Provinciaal Geregtshof van Noordholland heeft bij arrest van jl. Dingsdag Jan Albertus Peters, van beroep zeeman, wonende alhier, schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegden moedwilligen doodslag, den 28 Junij 11. op een zijner kameraden gepleegd, in de bij het spoorweg station te Haarlem gelegen tapperij, genaamd //Holland op zijn Smalst." Het hof heeft, hoewel de bewering des be schuldigden dat hij door dronkenschap en drift niet wist wat hij deed, onaannemelijk verklarende, in de aan het feit voorafgegane twist en de door den verslagene gebezigde feitelijkheden, aanleiding gevonden tot toepassing van ver zachtende omstandigheden. De alzoo schuldig verklaarde is mitsdien veroordeeld tot eene correctioneele gevangenis straf van vier jaren. Gisteren avond hadden we het genoegen de eerste voorstelling in dit saizoen van het gezelschap onder directie van den heer Yictor Driessens hij te wonen. Het was een regt aangename avond, dien wij in het lokaal Tivoli door- bragten. Het onderhoudend tooneelstuk en de verdienstelijke opvoering er van maken in hooge mate aanspraak op onze onverdeelde hulde. Jammer dat de heer Driessens door verkoudheid verhinderd was in het onbelemmerd gebruik van zijn anders zoo uitmuntend stemorgaan; toch verhin derde dit niet dat 'het uitvoerig stuk met blijkbaar klim- menden bijval werd aangehoord. Reeds hadden we van elders vernomen, dat dit drama van Emm. Rosseels//De Koopman van Antwerpen", geheel berekend voor dit gezelschap, een allergunstigsten indruk maakte, de uitvoering van gisteren avond heeft onze verwachting nog verre overtroffen. Ook het nastuk"Dat komt van familiair te zijn" werd met succès ten tooneele gevoerd en met geheel deze voor stelling heeft de heer Driessens met zijn gezelschap op uitnemende wijze gehandhaafd den roem ten vorigen jare aanvankelijk hier ter plaatse gevestigd. Zeker drukken we een wensch uit, die door zeer velen wordt gekoesterd, dat de heer Driessens besluiten moge dezen winter herhaaldelijk hier eene voorstelling te komen geven. Het druk bezoek bij de eerste voorstelling, de zaal was eivol zal wel de verwezenlijking van dien wenseh tot eene krachtige ondersteuning verstrekken. Het raderstoomschip de Valk, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee N. M. J. Kroef, is, blijkens een bij het departement van Marine ontvangen telegram, den 2 dezer van Brindisi naar Constantinopel vertrokken. Aan boord was alles wel. Meermalen is het gevaarlijke onder het oog gebragt van het wasschen van schapen met eene oplossing van rattekruid ter vernietiging van het ongedierte, waarmede vooral de lammeren in het voorjaar als bezaaid zijn. De ondervinding wijst van tijd tot tijd op de treurige gevolgen, die het onvoorzigtig omgaan met zulk een gevaarlijk middel voor den mensch na zich sleept. Ten vorigen jare nog zijn twee aanvallige kinderen van een landbouwer op deze wijze vergiftigd geworden. De vraag rijst dus op: is er dan geen enkel middel, dat de lammeren even goed van het ongedierte bevrijden kan als juist rattekruid? Het zou onkunde verraden zulks te willen bevestigen, sedert er zoovele andere middelen bestaan, die de dierlijke parasiten even zeker dooden en tevens de wol niet aantasten, waarvoor men zoo angstig is. Onder die middelen wordt b. v. zeer aanbevolen: //The glycerine DlP" for slieep and lambs not-poisonous, does not discolour the wool, deadly to all parasites infesting the skins of sheep and other animals en wat dit middel nog bijzonder aanbevelenswaardig maakt is, dat het is: free from Arsenic, Mercury, Mineral and other poisons. Ratte kruid, kwik of andere minerale vergiften zijn er dus niet in aanwezig. En toch, niettegenstaande dit middel wel aan het doel schijnt te beantwoorden, nemen vele veehouders uit oude gewoonte nog liever hunne toevlugt tot het zooveel gevaarlijker rattekruid, dat bovendien nog zoo dikwijls met gemalen krijt vervalscht wordt. In de vergadering der Provinciale Staten van Noord holland van jl. Dingsdag hebben de heeren A. Wiegel Cz. en K. Breebaart, respectivelijk gekozen in de districten Nieuwer-Amstel en Schagen, zitting genomen. Er is o. a. bij de vergadering ingekomen een voorstel tot het verlee- nen van subsidie aan de gemeente Petten, voor den aan koop en de verbetering van wegen aldaareen voorstel tot opheffing der betrekking van adjunct-opzigter van den Provincialen Waterstaat in het arrondissement Nieuwediep en tot nadere regeling der jaarwedden van de opzigters van den Waterstaat. Eene missive van Gedeputeerde Staten betreffende de zaak van den aanleg van den Noordhollandsch-Frieschen spoorweg is gesteld in handen eener commissie, die daar omtrent in eene volgende bijeenkomst verslag zal doen. In de vergadering van heden zal worden overgegaan tot het benoemen van een lid van Gedeputeerde Staten, in de plaats van jhr. mr. H. Hoeufft van Velsen, die zijn ontslag als zoodanig heeft genomen. Tot ridder-grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw is benoemd de luitenant-generaal B. J. B. I. Renard, minister van oorlog en adjudant van Z. M. den Koning der Belgen. Het eereteeken tot belooning van eervol langdurige werkelijke dienst bij de schutterij is o. a. toegekend aan M. Groen en J. B. Opdam, sergeanten bij die te Alkmaar, en aan H. G. Verbeek, sergeant bij die te Hoorn. Op de stranden van Texel en Terschelling zijn naamborden en andere deelen van verongelukte schepen aangedreven. In het Noordhollandsch kanaal heeft eene aanvaring plaats gehad. Het Noordsche schip Elisabeth Sophia, kapt. Larsen, heeft daarbij boegspriet en fokkemast verloren en lekkage bekomen. Jan Ton, wegens brandstichting ter dood veroordeeld door het Provinciaal Geregtshof van Noordholland, en die van dat vonnis in cassatie kwam bij den Hoogen Raad, is bij uitspraak van jl. Dingsdag niet ontvankelijk verklaard, wat zijn eerste cassatiemiddel betrof, terwijl het tweede is verworpen, zoodat het ter dood veroordeelende vonnis gehandhaafd blijft. De Tijd bevatte gisteren de tweede lijst van giften ten behoeve van het Vaticaansch Concilie. Zij voert het bedrag op tot 1276.63, waaronder één gift van ƒ1000. In de jl. Zaturdag avond te Alkmaar gehouden raadsvergadering is de gemeentebegrooting voor 1870 vast gesteld tot een bedrag, in ontvangst en in uitgaaf, van 130,608. De opcenten op de personele belasting, bij de begrooting van 1869 op 50 vastgesteld, zijn voor 1870 weder tot het oorspronkelijke cijfer van 25 teruggebragt. De hoofdelijke omslag is vastgesteld op 23,500voor schoolgelden wordt 5500 geraamd. De uitgaven voor het onderwijs worden begroot op 20,995, die voor het arm wezen op 17,373. De schuld der gemeente zal op den 1 Januarij 1870 bedragen 46,000. Te 's Hage is eene vereeniging opgerigt van hen, die geregtigd zijn tot het dragen der eereteekenen, wegens het bijwonen der expeditiën naar Borneo, Boni en Bali. Prins Hendrik zal worden uitgenoodigd, het beschermheer schap te aanvaarden. Volgens een te 's Hage ontvangen telegraphisch berigt, zijn HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik der Nederlanden den 1 dezer te Brindisi in goeden welstand aangekomen en zouden den volgenden avond, met Zr. Ms. stoomschip de Valk, de reis naar Constantinopel voortzetten.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1